Τήνος

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τήνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 20 Ιουν 2018, 01:05

Σουβλίτσα έγραψε:
20 Ιουν 2018, 01:00
Το τελευταίο συμφωνώ κι εγώ και αυτό που λεω το λέω μετα πονου και γνωσεως τροπον τινα απο τον δικο μου κυκλο στον οποιο εχω δηλωσει την πληρη αντιθεση μου

ΥΓ: δε καίμε βεβαίως όλους τους πολιτικούς μηχανικούς, να έχουμε και διάκριση (μέγιστη πνευματική αρετή)
Φυσικά, πάντα μιλάμε - να θυμηθώ πώς το λενεε - α ναι , ''για μιά πολύ μικρή μειοψηφία ΠΜ''' το όνειδος των άλλων των καλών.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Τήνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 20 Ιουν 2018, 01:15

Ιστερνια , το χωριό σε βίντεο απο το πλοίο.

Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23559
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τήνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Ιουν 2018, 09:55

enterprise-psi έγραψε:
19 Ιουν 2018, 23:27
Ερμής έγραψε:
15 Ιουν 2018, 15:27
Επειδή θα κάνω ένα πέρασμα 2-3 μέρες τον Αύγουστο απο το εν λόγω νησί, για πείτε τίποτα αν ξέρετε.
Τι να πας να δεις, χριστιανούς στα τέσσερα; Έλα Πάρο που έχει κάνει απόβαση η Σκανδιναβία :romance-hearteyes:
Θα δω χριστιανους για 3 μέρες. Μετά αριβάρουμε απο εκεί και έχει ο θεός :003::lol:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Τήνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 27 Ιουν 2018, 04:54



Πολύ ωραίο βίντεο.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23559
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τήνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Αύγ 2018, 11:58

Το λοιπόν.

Είναι ένα νησί που θα ξαναπήγαινα.
Μέσα σε 3 μέρες δε πρόλαβα βέβαια να δω και πολλά οπότε θα γράψω οτι πρόλαβα να δω και οτι μου έκανε (καλή η κακή) εντύπωση
Υστέρνια(όχι ακριβώς εντος του χωριού) που έμενα κιόλας. Πολύ ωραία θέα, καλό σημείο για εξορμήσεις, όμορφα μαγαζιά, ο όρμος των Υστερνιων όχι κάτι το φοβερό, με πολύ μα πολύ αέρα. Για καφέ,ποτό, πρωινό, brunch καλό σημείο το MAYOU. Πήγα και στο Θαλασσάκι που έχω ακούσει τόσα και τόσα, η εντύπωση που μου άφησε δεν ήταν κακή, αλλά δεν ήταν κάτι το απίστευτο όπως είχα ακούσει και περίμενα, απλά ένα ωραίο εστιατόριο που λόγω της φήμης του βαράει στις τιμές.
Πύργος το μεγαλύτερο χωριό μετά τη Χώρα, γραφικά σοκάκια(όχι στυλ Μυκόνου, Νάουσας), ενδιαφέροντα μουσεία (κυρίως μαρμαροτεχνείας, γλυπτικής). Δε προτείνω εδώ κάτι για φαγητό ή για ποτό, πήγα μια μέρα σε μια πιτσαρία που υποτίθεται οτι έχει φρεκια ζύμη ιταλικής πίτσας και ζυμαρικά, το οποίο ήταν μια τραγωδία.
Πάνορμος, στην ουσία είναι το λιμάνι του Πύργου, έχει κοντά δύο όμορφες παραλίες, την Αγια Θάλασσα και το Ρόχαρη. ΜΙα ταβερνούλα που καθίσαμε, αξιοπρεπής ήταν, τιμές νορμαλ για κυκλάδες.
Χώρα. Η πιο άσχημη χώρα που έχω δει σε νησί των Κυκλάδων, χάλι.
Μια μέρα πήγαμε και για παϊδάκια σε ένα ορεινό χωριό της Τήνου, τη Στενή, ένα απλό χωριουδάκι που όμως η χασαποταβέρνα στο κέντρο του χωριού φοβερή. Πηγαίνοντας στο χωριό Στενή, κάναμε μια στάση στον Βωλάξ, ένα πολύ προσεγμένο και γραφικό χωριό που κατα τη γνώμη μου αξίζει την επίσκεψη όποιου πάει στο νησί.
Μεγάλο νησί που δεν πας χωρίς αυτοκίνητο.
Γενικά είδα ένα πρόβλημα στο θέμα σέρβις στους χώρους εστίασης. Απο οτι έμαθα σε κουβέντα που πιάσαμε με έναν επιχειρηματία του νησιού είναι πως οι Τήνιοι δεν έχουν ακόμη συνηθίσει σε τόσα μεγάλα ρεύματα τουριστών διότι αυτό συμβαίνει κυρίως τα τελευταία πέντε χρόνια, με αποτέλεσμα να είναι οριακά στις δυνατότητες τους.
Πολύ ωραία κρέατα και λουκάνικα.

Αυτά περι Τήνου, για Μύκονο τώρα δε νομίζω οτι χρειάζεται να γράψω κάτι :romance-hearteyes:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Γιάννης

Re: Τήνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 23 Ιούλ 2020, 21:06

kameron έγραψε:
15 Ιουν 2018, 16:12
Επίσης, πολύ καλά αμυγδαλωτά, ίσως τα καλύτερα πανελλαδικά (και έχω δοκιμάσει πολλά). Οι περισσότεροι ξέρουν τον Μεσκλιέ (αυτός έχει εξαιρετικό παγωτό), αλλά υπάρχει ακόμα καλύτερος, στον κεντρικό πεζόδρομο προς τον Ιερό Ναό, στην κάτω πλευρά, δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα του μαγαζιού.
Χάλαρης

Γιάννης

Re: Τήνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 23 Ιούλ 2020, 21:15

Αγις έγραψε:
20 Ιουν 2018, 00:29
Σουβλίτσα έγραψε:
20 Ιουν 2018, 00:11
Θα έλεγα να μεταφερθούμε στο κατάλληλο νήμα αλλά μιας και μιλάμε για Τήνο, ας αφήσω εδώ άλλη μια φωτό που είναι από το νησί:
πέτρινη κατασκευή, σοβατισμένη, ένα όνειρο
(δεν ξέρω αν επιτρέπεται η αναδημοσίευση μέσω upload καθώς την φωτο την βρήκα σε αγγελίες, αν όχι ας μου πει κάποιος να κατεβάσω)
Ωραιότατο. :smt023
Όποιος σκοπεύει να έρθει από εδώ, να με ενημερώσει έγκαιρα και θα τον πάω εκεί πέρα να το δει και από κοντά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών