Μιλάνο για λίγες ώρες...

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Dies Irae
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:00

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dies Irae » 26 Σεπ 2018, 16:15

Daje έγραψε:
12 Σεπ 2018, 15:00
Για τουρισμο ομως δεν αξιζει (πλην shopping - αν εχεις λεφτα)
SpoilerShow
Milan is considered a leading alpha global city, with strengths in the field of the art, commerce, design, education, entertainment, fashion, finance, healthcare, media, services, research and tourism. Its business district hosts Italy's Stock Exchange and the headquarters of national and international banks and companies. In terms of GDP, it has the third-largest economy among European cities after Paris and London, but the fastest in growth among the three, and is the wealthiest among European non-capital cities. Milan is considered part of the Blue Banana and one of the "Four Motors for Europe."

The city has been recognized as the world’s fashion capital and the world's design capital, thanks to several international events and fairs, including Milan Fashion Week and the Milan Furniture Fair, which are currently among the world's biggest in terms of revenue, visitors and growth. It hosted the Universal Exposition in 1906 and 2015. The city hosts numerous cultural institutions, academies and universities with 11% of the national total enrolled students. Milan is the destination of 8 million overseas visitors every year, attracted by its museums and art galleries that boast some of the most important collections in the world, including major works by Leonardo da Vinci. The city is served by a large number of luxury hotels and is the fifth-most starred in the world by Michelin Guide. The city is home to two of Europe's most successful football teams, A.C. Milan and F.C. Internazionale, and one of Italy's main basketball teams, Olimpia Milano.
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
+
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Υ.Γ.
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
:wave:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Σεπ 2018, 19:23

Για Μιλάνο λέμε, όχι για όλη τη Λομβαρδια.

Μια άσχημη ιταλική πόλη με μερικά όμορφα σημεία. Τπτ άλλο. Δε συγκρίνεται με Φλωρεντία, Ρώμη, Σιεννα. Θα έλεγα ότι δε πλησιάζει με τίποτα τη γοητεία της Νάπολι ή το παραδοσιακό της Λέτσε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Dies Irae
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:00

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dies Irae » 26 Σεπ 2018, 22:00

Ερμής έγραψε:
26 Σεπ 2018, 19:23
Για Μιλάνο λέμε, όχι για όλη τη Λομβαρδια.

Μια άσχημη ιταλική πόλη με μερικά όμορφα σημεία. Τπτ άλλο. Δε συγκρίνεται με Φλωρεντία, Ρώμη, Σιεννα. Θα έλεγα ότι δε πλησιάζει με τίποτα τη γοητεία της Νάπολι ή το παραδοσιακό της Λέτσε.
15-45 km είναι τα άλλα, συνδυάζονται. Όπως έγραψες, τριήμερο η πόλη, άλλες φορές περαστικός( ή για κανένα συνέδριο, καμιά έκθεση, κανέναν αγώνα για αρκετό κόσμο) και κάτι χαλαρό εντός, ή στους παραδείσους γύρω από αυτήν.
Πουθενά δεν έγραψα ότι είναι όμορφη , λέω ότι είναι σημαντική, και όχι μόνο για αγορές. Ούτε συγκρίνεται με Ρώμες (παντού υπάρχουν άσχημα προάστια) κτλ. Και τουρισμός δεν είναι μόνο τα αξιοθέατα (που και πάλι, έχει, Ιταλία είναι)
Τριήμερο μπορεί να πάει κάποιος Έλληνας σε οποιαδήποτε επαρχιακή πόλη, δεν αξίζει το Μιλάνο σαν "δευτερότριτος" προορισμός; Που δεν είναι και τόσο ακριβό, όσο άλλες ευρωπαϊκές πόλεις.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 01 Οκτ 2018, 19:38

Ήξερα την Ιταλία κυρίως στη βορειοανατολική της γωνιά το nordest, i terroni del nord. Aγάπησα το Βένετο, όσο κανένα μέρος στον Κόσμο, αλλά, αδερφάκι μου, όταν πήγα κι είδα τσοι Μιλανέζοι, λέω, Τι έχουν πάθει αυτοί; Πολύ στην τσίτα, υστερικός κόσμος. Πας Βενετία, Ρώμη, Φλωρεντία, Bologna, Napoli, βλέπεις χαλαρό κόσμο, ωραίο. Οι Μιλανέζοι έχουν μια ξινίλα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 03 Οκτ 2018, 01:29

Γύρισα! :wave:
Λοιπόν, από πού να ξεκινήσω;!
Αρχικά να πω πως οι διαθέσιμες ώρες τελικά ηταν πολυ λιγότερες από αυτές που υπολόγιζα. Λιγο οι καθυστερήσεις, λίγο μέχρι να βρω που θα αφήσω τα πράγματα μου και πως θα πάω στο κέντρο έχασα ένα δίωρο.
Κατέβηκα με τρένο, σταθμός Cadorna, έκανε περίπου 40' μέχρι να φτάσει, ανετοτατο! Περπάτησα από εκεί μέχρι τον καθεδρικό και πέρασα απο το κάστρο. Όμορφο, διαφορετικό απο οσα ειχα δει.
Όταν έφτασα στο Ντουομο έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Ήθελα να μπω μέσα αλλά είχε τεράστια ουρά, σίγουρα ήθελες πανω απο 1.5 ώρα για να μπεις καθώς ειχε πολυ αυστηρό έλεγχο συν οτι ήθελαν να είχες προμηθευτεί ήδη το εισιτήριο. Οπότε δεν το προσπάθησα! Εκανα βόλτες στην Γκαλερία Βιτόριο Εμανουέλε, εντυπωσιακό κτίριο! Πανέμορφα στολισμένο!
Συνέχισα τις βόλτες εκεί γύρω, χαζεψα τα μαγαζιά, πήγα για φαγητό/παγωτό/καφέ! Άκουσα υπέροχους μουσικούς σε κεντρικές οδούς.Κυλισε γρήγορα η ώρα κ ξεκίνησα για το αεροδρόμιο(+1για το αεροδρόμιο! ), νωρίτερα απ' ότι χρειαζόταν η αλήθεια είναι αλλά δεν ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεως!
Γενικά όμορφα πέρασα, θα ήθελα να την δω καλύτερα την πόλη, θα μπει στη λίστα!
Στα αρνητικά της υπόθεσης, μου φάνηκαν κάπως αγενείς! :roll: Δεν ξέρω αν φημίζονται για την συμπεριφορά αυτή ή απλά ήμουν τόσο ατυχή!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

λαμπίκος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 00:21

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από λαμπίκος » 03 Οκτ 2018, 01:30

αδυνατισες καθολου;

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 03 Οκτ 2018, 01:35

λαμπίκος έγραψε:
03 Οκτ 2018, 01:30
αδυνατισες καθολου;
Όχι, δεν διαβάζεις; πήγα για παγωτό! :romance-hearteyes: εσύ;
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30101
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Οκτ 2018, 01:55

Γω πάντως όταν ακούω κάποιον να λέει ότι κανονίζει να πάει για πρώτη φορά Ιταλία και να λέει για Μιλάνο μου έρχεται να του κόψω χαστούκι.

Μιλάνο επιλέγει οποιος δεν έχει ιδέα απο Ιταλία. Σαν 10η επιλογή είναι οκ.
Εκτός κι αν επιλέγεται για σπουδές, ψώνια, επαγγελματικά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 03 Οκτ 2018, 02:00

Otto Weininger έγραψε:
03 Οκτ 2018, 01:55
Γω πάντως όταν ακούω κάποιον να λέει ότι κανονίζει να πάει για πρώτη φορά Ιταλία και να λέει για Μιλάνο μου έρχεται να του κόψω χαστούκι.

Μιλάνο επιλέγει οποιος δεν έχει ιδέα απο Ιταλία. Σαν 10η επιλογή είναι οκ.
Εκτός κι αν επιλέγεται για σπουδές, ψώνια, επαγγελματικά.
Χαλάρωσε! Ανταπόκριση ήταν! Απα παααα :011:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Οκτ 2018, 12:49

Όσοι ξέρουμε 2-3 πράγματα απο Ιταλία, αυτό λέμε, οτι το Μιλάνο είναι μια άσχημη πόλη με μερικά όμορφα σημεία. Για stop over ή για τριημεράκι ειναι οκ.

Σε πόλεις , με σειρά προτεραιότητας απο όσες έχω πάει, πας

Ρώμη
Φλωρεντία
Βερόνα
Μπολόνια
Νάπολη
Λέτσε
Παλέρμο
Μιλάνο
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Οκτ 2018, 03:01

Φλωρεντία, τοπ. Μετά, Ρώμη, Για νυχτερινή ζωή, Νάπολη. Βενετία, να τη δεις μια φορά. Μετά, επαρχιακές πόλεις. Όχι Μιλάνο. Συνήθισα στο Βένετο και γύρω, Friuli etc. Ancona, πολύ καλή κουζίνα, καλή γαστρονομία, καλά μπαρ,και μια φοβερή μπιραρία. Βάζω και δική μου σειρά.
Φλωρεντία.
Ρώμη.
Siena.
Napoli.
Bologna (δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μου άρεσε).
Udine (οι καλύτερες osterie del mondo).
Mantova.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 04:02

Frozen έγραψε:
03 Οκτ 2018, 01:29
Γύρισα! :wave:
Λοιπόν, από πού να ξεκινήσω;!
Αρχικά να πω πως οι διαθέσιμες ώρες τελικά ηταν πολυ λιγότερες από αυτές που υπολόγιζα. Λιγο οι καθυστερήσεις, λίγο μέχρι να βρω που θα αφήσω τα πράγματα μου και πως θα πάω στο κέντρο έχασα ένα δίωρο.
Κατέβηκα με τρένο, σταθμός Cadorna, έκανε περίπου 40' μέχρι να φτάσει, ανετοτατο! Περπάτησα από εκεί μέχρι τον καθεδρικό και πέρασα απο το κάστρο. Όμορφο, διαφορετικό απο οσα ειχα δει.
Όταν έφτασα στο Ντουομο έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Ήθελα να μπω μέσα αλλά είχε τεράστια ουρά, σίγουρα ήθελες πανω απο 1.5 ώρα για να μπεις καθώς ειχε πολυ αυστηρό έλεγχο συν οτι ήθελαν να είχες προμηθευτεί ήδη το εισιτήριο. Οπότε δεν το προσπάθησα! Εκανα βόλτες στην Γκαλερία Βιτόριο Εμανουέλε, εντυπωσιακό κτίριο! Πανέμορφα στολισμένο!
Συνέχισα τις βόλτες εκεί γύρω, χαζεψα τα μαγαζιά, πήγα για φαγητό/παγωτό/καφέ! Άκουσα υπέροχους μουσικούς σε κεντρικές οδούς.Κυλισε γρήγορα η ώρα κ ξεκίνησα για το αεροδρόμιο(+1για το αεροδρόμιο! ), νωρίτερα απ' ότι χρειαζόταν η αλήθεια είναι αλλά δεν ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεως!
Γενικά όμορφα πέρασα, θα ήθελα να την δω καλύτερα την πόλη, θα μπει στη λίστα!
Στα αρνητικά της υπόθεσης, μου φάνηκαν κάπως αγενείς! :roll: Δεν ξέρω αν φημίζονται για την συμπεριφορά αυτή ή απλά ήμουν τόσο ατυχή!
Όταν έφτασα στο Nτουόμο, είπα στη σύζυγο ευγενικά να μου δώσει να κρατάω την τσάντα της για να μην της κλέψουν τίποτα :lol::lol: Βασικά ήθελα να έχω ΌΛΕΣ τις κάρτες, πριν μπούμε στη στοά με τα μαγαζάκια, και γίνουν φύλλο και φτερό τα πάντα όλα. :smt005::smt005:
Κατάθεση έκανες εσύ στα μαγαζιά με τα χρυσά γράμματα σε μαύρο πλαίσιο, ή συγκρατήθηκες;

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 04:04

Καλά εγώ τώρα είδα το νήμα.
Κόμο πως δεν πρότεινε κανένας;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2018, 10:09

Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 03:01
Φλωρεντία, τοπ. Μετά, Ρώμη, Για νυχτερινή ζωή, Νάπολη. Βενετία, να τη δεις μια φορά. Μετά, επαρχιακές πόλεις. Όχι Μιλάνο. Συνήθισα στο Βένετο και γύρω, Friuli etc. Ancona, πολύ καλή κουζίνα, καλή γαστρονομία, καλά μπαρ,και μια φοβερή μπιραρία. Βάζω και δική μου σειρά.
Φλωρεντία.
Ρώμη.
Siena.
Napoli.
Bologna (δεν την ξέρω πολύ καλά, αλλά μου άρεσε).
Udine (οι καλύτερες osterie del mondo).
Mantova.
Να πας και Βερόνα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 11:21

Φρούραρχος έγραψε:
04 Οκτ 2018, 04:02

Όταν έφτασα στο Nτουόμο, είπα στη σύζυγο ευγενικά να μου δώσει να κρατάω την τσάντα της για να μην της κλέψουν τίποτα :lol::lol: Βασικά ήθελα να έχω ΌΛΕΣ τις κάρτες, πριν μπούμε στη στοά με τα μαγαζάκια, και γίνουν φύλλο και φτερό τα πάντα όλα. :smt005::smt005:
Κατάθεση έκανες εσύ στα μαγαζιά με τα χρυσά γράμματα σε μαύρο πλαίσιο, ή συγκρατήθηκες;
:smt005::smt005:
Τα κοιτούσα από απόσταση ασφαλείας! :oops:
Μιας και το ανέφερες όμως σας έφερα φωτογραφίες από αλλο οίκο μήπως θέλατε να κάνετε αγορές!

Εικόνα


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Frozen την 04 Οκτ 2018, 12:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών