Διακοπές με φίλους

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 24 Ιουν 2019, 08:27

Naida έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:50
Αυτό που δε μ' αρέσει είναι να πηγαίνω μόνη μου με τον σύντροφο για πολλές μέρες.
υποθέτω θα αλλάζεις συντρόφους τακτικά
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Ιουν 2019, 08:43

Athos έγραψε:
24 Ιουν 2019, 08:27
Naida έγραψε:
23 Ιουν 2019, 23:50
Αυτό που δε μ' αρέσει είναι να πηγαίνω μόνη μου με τον σύντροφο για πολλές μέρες.
υποθέτω θα αλλάζεις συντρόφους τακτικά
Καμία σχέση. Γιατί το υποθέτεις αυτό;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15436
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 24 Ιουν 2019, 10:04

parafrwn έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:03
Προτιμώ διακοπές με το έτερον ήμισυ. Οι τρίτοι περιττεύουν.
:bravo:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70008
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιουν 2019, 10:18

Athina__P έγραψε:
24 Ιουν 2019, 07:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Ιουν 2019, 00:02

Το σίγουρο είναι ότι οι άνθρωποι βγάζουν τον πραγματικό τους εαυτό στις διακοπές τους.
Μεγάλη κουβέντα αυτή... Και ποιος είναι ο εαυτός μας τελικά;

Βλέπεις άλλες πτυχές του άλλου στις διακοπές, το πρόγραμμά του είναι κάτι που του επιτρέπει να την παλεύει με την καθημερινότητα είτε της ζωής είτε των διακοπών και να αισθάνεται ότι έχει κάποιες σταθερές.
Μια και το θέτεις έτσι, ο εαυτός μας είναι αυτό που μένει όταν χάνουμε αυτό που αναφέρεις ως σταθερές. Ουσιαστικώς, αυτό συμβαίνει και όταν δεν περνάμε καλά στις διακοπές. Μας χαλάει περισσότερο η αλλαγή του πλάνου που είχαμε στο μυαλό μας και όχι αυτό ακριβώς που συμβαίνει. Και ακριβώς γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινάς πιο χαλαρός. Το σίγουρο είναι ότι όσο πιο δεσμευτικό είναι το πακέτο που διαλέξαμε (είτε με ανθρώπους είτε με επιλογή χώρου) τόσο πιο δύσκολη είναι και η διαφυγή. Για τριήμερα είναι οκ αλλά για περισσότερο χρόνο ενέχει κινδύνους. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2019, 11:06

με αντροπαρεα περναμε παντα καλα. δεν θυμαμαι ουτε μια φορα που να εχουμε διαφωνησει η τσακωθει.

με τη συντροφο καλα επισης, επειδη ειμαι βολικος ανθρωπος εγω, και δεν εχω θεμα οποιο και οπου κι αν ειναι το προγραμμα. τωρα με το παιδι, παιζει μια ελαφρια γκρινια, αλλα την παλευω.

με αλλα ζευγαρια υπαρχει προβλημα. το πιο συνηθες ειναι να τσακωθουν μεταξυ τους οι γυναικες για τον ενα η αλλο λογο, και καπακι να τσακωθουν και με τους αντρες τους, επειδη δεν τις υποστηριξαν και ειναι γαιδουρια κλπ. την πατησα καναδυο φορες, και πλεον το αποφευγω. αν πρεπει να γινει βαζω αυστηρους ορους και προυποθεσεις απο πριν, και τηρω κατα γραμμα τις απειλες μου.

π.χ. "δεν εχω θεμα, παμε οπου θετε για μπανιο, για φαι η οτι. συζητηστε τα, συμφωνηστε τα, και παμε. αμα αρχισετε τη γκρινια και τις διαφωνιες, τ αρματα μου στο βαρκακι μου, και για ψαρεμα με την υσηχια μου ολη μερα, το βραδυ υπνο, και καθηστε να σφαζεστε οσο θελετε." τωρα με το παιδι εχει διαφορετικες απειλες, τυπου διαλεγω εγω στα κουτουρου μια παραλια, παιρνω παιδι και κουβαδακια, και πηγαινω. σας παραταω στο ξενοδοχειο ολη μερα να φατε τα λυσσακα σας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 24 Ιουν 2019, 12:25

Σε διακοπές με φίλους (χωρίς να υπάρχουν ζευγάρια) ο κανόνας είναι ΠΟΤΕ 2 φίλοι/ες μαζί διακοπές. Από 3 και πάνω, με βέλτιστο το 5.

Σε διακοπές με ζευγάρια φίλους, αν δεν υπάρχει καποιο extreme πχ κάποιος συστηματικά γκρινιάρης ή υπερβολικά μανιακός με τον έλεγχο, συνήθως περνάνε καλά, αρκεί να υπάρχει η ευελιξία σε ένα ζευγάρι πχ να κανει τα δικα του οταν θέλει (πηγαίνετε εσείς και θα έρθουμε να σας βρούμε/θα τα πούμε το βράδυ).

Σε ζευγαρια με παιδιά, βασικό επίσης να ταιριάζουν και τα παιδια ωστε να χαλαρώνουν λίγο και τα ζευγάρια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70008
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιουν 2019, 12:35

Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιουν 2019, 11:06

π.χ. "δεν εχω θεμα, παμε οπου θετε για μπανιο, για φαι η οτι. συζητηστε τα, συμφωνηστε τα, και παμε. αμα αρχισετε τη γκρινια και τις διαφωνιες, τ αρματα μου στο βαρκακι μου, και για ψαρεμα με την υσηχια μου ολη μερα, το βραδυ υπνο, και καθηστε να σφαζεστε οσο θελετε." τωρα με το παιδι εχει διαφορετικες απειλες, τυπου διαλεγω εγω στα κουτουρου μια παραλια, παιρνω παιδι και κουβαδακια, και πηγαινω. σας παραταω στο ξενοδοχειο ολη μερα να φατε τα λυσσακα σας.
Έτσι ακριβώς. Θέλει διερεύνηση τακτικών διαφυγής σε φάση πολιορκίας. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 24 Ιουν 2019, 12:42

Η συνταγη ειναι να μην ειναι μουναρα η γυναικα που δεν ειναι δικη σου.
Αν ειναι, Χιουστον γουι χαβ ε προμπλεμ...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Sporos
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Μάιος 2018, 17:15

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sporos » 24 Ιουν 2019, 13:15

Τι σημαίνει διακοπές; Τι σημαίνει φίλος; Γιατί υποβάλετε τον εαυτό σας σ΄αυτή τη διαδικασία; Γιατί πρέπει να υπάρχουν και άλλα άτομα γύρω σας; Σας δίνει κάποια αίσθηση ασφάλειας; Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω αν δεν σας είναι κόπος.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9121
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Ιουν 2019, 13:34

Η συνταγή είναι να τα βρίσκουν μεταξύ τους οι κυρίες της παρέας.
Όλα τα άλλα (παιδιά, διασκέδαση, φαγητό, κλπ) έπονται.
Αν οι κυρίες δεν τα συμφωνούν σε όλα, έρχεται η γκρίνια...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2019, 13:51

  • Ελεύθερη κατασκήνωση ορεινή στην Ελλάδα. Καταπληκτική εμπειρία, παράνομη δε.
  • Σκάφος. Θέλει να έχεις λίγο εκπαιδευμένους φίλους, να έχουν κάνει μια προεργασία, αλλιώς μπορείς να περάσεις καλά.
  • Κάθε ζευγάρι, ή φίλος το δωμάτιό του. Ιδανικό, ανεξαρτησία, ηρεμία.
  • Όλοι μαζί σε ένα εξοχικό. Εκεί θέλει να είμαστε όλοι φιλότιμοι και όλοι νοικοκύρηδες.
  • Όταν ήμουν 20αρης πηγαίναμε με φίλους διακοπές, μέναμε σε ένα δωμάτιο, συνήθως το πιο οικονομικό αξιοπρεπές, και περνούσαμε καλά. Το θέμα ήτανε να φτάσουν τα λεφτά, αλλά δόξα τω Θεώ, οι γονείς μας τότε πηγαίναν πρίμα στα φράγκα, και εμείς κάναμε εξτραδάκια φίνα.
  • Πέρσι κάναμε διακοπές στην Πάρο, εμείς με μια άλλη οικογένεια με παιδιά. Ήταν εξαιρετικά, κάθε οικογένεια έμενε στο δικό της τσαρδί, είχαμε τα παιδιά που κάνανε παρέα, αλλά και όλα μαζί προβοκάτσια και απόπειρες καταστροφής και σαμποτάζ, π.χ. σε ένα εστιατόριο εντοπίστηκε ένα αυτοκινητάκι από αυτά που μπαίνει ο μπούλης και το οδηγάει κανονικά, και έγινε το Βιέτ Ναμ, μεταξύ των παιδιώνε. Ευτυχώς οι άλλοι γονείς (Έλληνες) είναι κουλ και τα αντιμετωπίζαμε όλα με χιούμορ και χαβαλέ.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14879
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 24 Ιουν 2019, 14:14

Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2019, 13:51
  • Σκάφος. Θέλει να έχεις λίγο εκπαιδευμένους φίλους, να έχουν κάνει μια προεργασία, αλλιώς μπορείς να περάσεις καλά.
το λίγο, που λές ειναι αντερστέητμεντ οφ δη γιαρ.

από τα πιο επικίνδυνα σκηνικά, μπορεί να οδηγήσει σε που μεγάλες παρεξηγήσεις/τσακωμους.
Η αρμύρα λειτουργεί ως καταλύτης και ο αγριοπασόκος που κρύβει ο άλλος μέσα του αναδύεται σε dt
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 24 Ιουν 2019, 15:49

Sporos έγραψε:
24 Ιουν 2019, 13:15
Τι σημαίνει διακοπές; Τι σημαίνει φίλος; Γιατί υποβάλετε τον εαυτό σας σ΄αυτή τη διαδικασία; Γιατί πρέπει να υπάρχουν και άλλα άτομα γύρω σας; Σας δίνει κάποια αίσθηση ασφάλειας; Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω αν δεν σας είναι κόπος.
Τι σημαίνει διακοπές; Σημαινει περισσοτερες πιθανοτητες συνουσιασμου με ναρες.
Τι σημαίνει φίλος; Ειναι εκεινος που με την παρουσια του θα σε βοηθησει ν'αυξησεις τις πιθανοτητες να βρεις να συνουσιαστεις με ναρες.
Γιατί υποβάλετε τον εαυτό σας σ΄αυτή τη διαδικασία; Για ν'αυξησουμε τις πιθανοτητες να συνουσιαστουμε με γκομεναρες.
Γιατί πρέπει να υπάρχουν και άλλα άτομα γύρω σας; Γιατι εχουμε περασει τη φαση του playroom και τη βρισκουμε περισσοτερο με συνουσιασμο με ναρες.
Σας δίνει κάποια αίσθηση ασφάλειας; Ειναι κατι δυσκολο να περιγραφει την ωρα που συμβαινει. Θολωνουν τα παντα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9121
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Ιουν 2019, 16:14

Daje έγραψε:
24 Ιουν 2019, 15:49

Τι σημαίνει διακοπές; Σημαινει περισσοτερες πιθανοτητες συνουσιασμου με ναρες.
Τι σημαίνει φίλος; Ειναι εκεινος που με την παρουσια του θα σε βοηθησει ν'αυξησεις τις πιθανοτητες να βρεις να συνουσιαστεις με ναρες.
Γιατί υποβάλετε τον εαυτό σας σ΄αυτή τη διαδικασία; Για ν'αυξησουμε τις πιθανοτητες να συνουσιαστουμε με γκομεναρες.
Γιατί πρέπει να υπάρχουν και άλλα άτομα γύρω σας; Γιατι εχουμε περασει τη φαση του playroom και τη βρισκουμε περισσοτερο με συνουσιασμο με ναρες.
Σας δίνει κάποια αίσθηση ασφάλειας; Ειναι κατι δυσκολο να περιγραφει την ωρα που συμβαινει. Θολωνουν τα παντα.
Πραγματικά σε θαυμάζω γιατί είσαι σταθερός στις αξίες σου! :smt005:
Yippie Kay Yay

Sporos
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Μάιος 2018, 17:15

Re: Διακοπές με φίλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sporos » 24 Ιουν 2019, 16:18

Daje έγραψε:
24 Ιουν 2019, 15:49
Sporos έγραψε:
24 Ιουν 2019, 13:15
Τι σημαίνει διακοπές; Τι σημαίνει φίλος; Γιατί υποβάλετε τον εαυτό σας σ΄αυτή τη διαδικασία; Γιατί πρέπει να υπάρχουν και άλλα άτομα γύρω σας; Σας δίνει κάποια αίσθηση ασφάλειας; Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω αν δεν σας είναι κόπος.
Τι σημαίνει διακοπές; Σημαινει περισσοτερες πιθανοτητες συνουσιασμου με ναρες.
Τι σημαίνει φίλος; Ειναι εκεινος που με την παρουσια του θα σε βοηθησει ν'αυξησεις τις πιθανοτητες να βρεις να συνουσιαστεις με ναρες.
Γιατί υποβάλετε τον εαυτό σας σ΄αυτή τη διαδικασία; Για ν'αυξησουμε τις πιθανοτητες να συνουσιαστουμε με γκομεναρες.
Γιατί πρέπει να υπάρχουν και άλλα άτομα γύρω σας; Γιατι εχουμε περασει τη φαση του playroom και τη βρισκουμε περισσοτερο με συνουσιασμο με ναρες.
Σας δίνει κάποια αίσθηση ασφάλειας; Ειναι κατι δυσκολο να περιγραφει την ωρα που συμβαινει. Θολωνουν τα παντα.
Οι διακοπές σημαίνουν σεξ για εσένα δηλαδή. Η λέξη όμως σημαίνει διακοπή από οτιδήποτε κάνουμε εκείνη τη στιγμή, άσχετα αν έχει συνδυαστεί η λέξη με ταξίδια αναψυχής. Αυτό που λες λέγεται σεξοτουρισμός συγκεκριμένα, όχι διακοπές καθεαυτό. Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν για κάποιον άλλο μπορεί να σημαίνουν κάτι τελείως διαφορετικό, όπως και η ερμηνεία για τους φίλους που έδωσες είναι ιδιοτελής. Επίσης δεν το διευκρίνισα σωστά, αλλά όταν λέω "άλλα άτομα γύρω σας" εννοώ την τάση των ανθρώπων να ταξιδεύουν με παρέα και όχι μόνοι τους, ενώ είναι μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις καινούργια άτομα. Γιατί λοιπόν πάει ο κόσμος σχεδόν πάντα διακοπές με παρέα και όχι μόνος του; Η μόνη ερμηνεία που μπορώ να δώσω είναι ο φόβος της μοναξιάς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών