Παραλίες

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 16 Αύγ 2019, 18:43

stergiosbik έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:35
Καταρχην να ξεκαθαρισουμε κατι.
Δεν μιλαμε για κυματισμο 2 μετρων που λεει ο Ερμης.
Εκει απλα δεν μπαινει κανεις γιατι η θαλασσα θελει σεβασμο.
Ομως δεν βιαζομαι καθολου.
Θα θυμηθεις τα λογια μου σε λιγα χρονια,αν φυσικα συνεχισει το παιδι σου κολυμβητηριο.
Στα 11 του θα σας στελνει αδιαβαστους.Και ναι θα ξερει καλυτερα απο εσας τα ορια του γιατι πολυ απλα θα του βγαινει ο πατος στην προπονηση.
Σε αυτη την ηλικια "γραφουν" περιπου 4-4,5 χλμ ανα προπονηση και με πολλα γκαζια απο τους προπονητες σε οποιαδηποτε επικινδυνη κινηση.
Κι αυτο απο την πρωτη στιγμη που θα μπει στην μεγαλη πισινα. :wink
Ξερω τι σου λεω.
Δεν πάνε όλα για προπόνηση. Δεν συμμετέχουν όλα σε αγώνες. Κάποια θέλουν απλά να αθλούνται κι αντί να πηγαίνουν μπάσκετ πηγαίνουν κολυμβητήριο. Είναι το μόνο που δεν έχει καπόνηση.

Στη μεγάλη πισίνα βουτήξαμε ήδη. :P
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 16 Αύγ 2019, 19:04

Gherschaagk έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:43
stergiosbik έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:35
Καταρχην να ξεκαθαρισουμε κατι.
Δεν μιλαμε για κυματισμο 2 μετρων που λεει ο Ερμης.
Εκει απλα δεν μπαινει κανεις γιατι η θαλασσα θελει σεβασμο.
Ομως δεν βιαζομαι καθολου.
Θα θυμηθεις τα λογια μου σε λιγα χρονια,αν φυσικα συνεχισει το παιδι σου κολυμβητηριο.
Στα 11 του θα σας στελνει αδιαβαστους.Και ναι θα ξερει καλυτερα απο εσας τα ορια του γιατι πολυ απλα θα του βγαινει ο πατος στην προπονηση.
Σε αυτη την ηλικια "γραφουν" περιπου 4-4,5 χλμ ανα προπονηση και με πολλα γκαζια απο τους προπονητες σε οποιαδηποτε επικινδυνη κινηση.
Κι αυτο απο την πρωτη στιγμη που θα μπει στην μεγαλη πισινα. :wink
Ξερω τι σου λεω.
Δεν πάνε όλα για προπόνηση. Δεν συμμετέχουν όλα σε αγώνες. Κάποια θέλουν απλά να αθλούνται κι αντί να πηγαίνουν μπάσκετ πηγαίνουν κολυμβητήριο. Είναι το μόνο που δεν έχει καπόνηση.

Στη μεγάλη πισίνα βουτήξαμε ήδη. :P
Τι εννοεις δεν πανε ολα για προπονηση;
Και τι κανουν;
Τους δινουν πλαστικα παπακια για να παιζουν;
Με το που θα μπεις σε μεγαλη πισινα τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα.
Ειναι η υποδοχη για τις πρωτες μερες.
Μετα ειναι η ακαδημια που εχει συνηθως 2 σταδια,μετα η προαγωνιστικη που ειναι για παιδια απο 9-12 ετων και τελος η αγωνιστικη για τα μεγαλυτερα.
Στην προαγωνιστικη βγαζουν δελτιο στην ΚΟΕ και ναι πρεπει να λαβει μερος σε αγωνες εστω και σε πολυ συγκεκριμενους και μαλιστα 2 στον αριθμο.
Κι αυτο γιατι με βαση τους κανονισμους της ΚΟΕ,το ποσες διαδρομες στο κολυμβητηριο θα παρει ο καθε συλλογος καθοριζεται απο τον αριθμο των αθλητων που θα κατεβασει σε αυτους τους 2 αγωνες.
Αρα αν θελεις το παιδι σου να εχει διαδρομες για προπονηση θα παρει μερος εστω σε αυτους τους αγωνες.
Επειτα,θα πρεπει να θελεις να προπονειται το παιδι σου τουλαχιστον με τους ρυθμους εστω της προαγωνιστικης γιατι αυτη προπονηση θα το κουραζει μεν αλλα δεν θα το τραυματιζει και θα κραταει σε εξαιρετικη φορμα το παιδι.
Τωρα αν εσυ εννοεις προπονηση το να το πατε 1 φορα την εβδομαδα τοτε αστο καλυτερα.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 16 Αύγ 2019, 20:00

Gherschaagk έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:43

...

Στη μεγάλη πισίνα βουτήξαμε ήδη. :P
Επειδή σε έχω και σε εκτίμηση,σε παρακαλώ κόψε τον πρώτο πληθυντικό όταν μιλάς για τα παιδιά σου.
Χάρη θα μου κάνεις.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Αύγ 2019, 20:22

Ερμής έγραψε:
16 Αύγ 2019, 15:08
Όταν παίζουν τέτοια κύματα απαγορεύεται το παιδί να είναι έστω και στην άκρη. Μιλάμε για 2 μέτρα και παραπάνω. Εμένα Που Είμαι ολόκληρο βόδι με έπιανε και με πέταγε τα να ήμουν κλαδάκι.
Γαμάτο είναι αυτό. Στο Λουτράκι κάτι φορές, συνήθως Σεπτέμβρη, πιάνει κάτι κύματα τρέλα -ενίοτε 2.5-3 μέτρα.

Κανείς αγώνα ακόμα και να βγεις, γιατι σε πετάει κάτω και σε τραβάει/σπρώχνει/τραβάει.

Και μεγάλος που ήμουν (25+) πηγαίναμε παρέα και στεκόμασταν ακριβώς εκεί που σκάει ώστε να μας πάρει αμπάριζα μέχρι έξω. :003:
Καλά δεμένο μαγιό εννοείται, βγάζαμε τα βότσαλα από μέσα και ξανά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 17 Αύγ 2019, 09:23

Και στην Νάξο στον Άγιο Γεώργιο πέτυχα κάτι κύματα μεγάλα. Γαματα είναι όταν έχει κύματα. Και χωρίς κύματα. Η θάλασσα γενικά :hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Αύγ 2019, 11:10

Εικόνα

Παραλία Αλωνάκι στην ακτογραμμή Πρέβεζας κοντά στην Πάργα, πολύ καλή για παιδιά. Επειδή είναι κολπίσκος σπανίως έχει κύμα. Η ακτογραμμή Πρέβεζας έχει ωραίες και καθαρές παραλίες, άλλοτε με κύμα, άλλοτε χωρίς. Δεν είναι τόσο διαβρωμένα τα μέρη τουριστικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Αύγ 2019, 19:39

Otto Weininger έγραψε:
16 Αύγ 2019, 20:22
Ερμής έγραψε:
16 Αύγ 2019, 15:08
Όταν παίζουν τέτοια κύματα απαγορεύεται το παιδί να είναι έστω και στην άκρη. Μιλάμε για 2 μέτρα και παραπάνω. Εμένα Που Είμαι ολόκληρο βόδι με έπιανε και με πέταγε τα να ήμουν κλαδάκι.
Γαμάτο είναι αυτό. Στο Λουτράκι κάτι φορές, συνήθως Σεπτέμβρη, πιάνει κάτι κύματα τρέλα -ενίοτε 2.5-3 μέτρα.

Κανείς αγώνα ακόμα και να βγεις, γιατι σε πετάει κάτω και σε τραβάει/σπρώχνει/τραβάει.

Και μεγάλος που ήμουν (25+) πηγαίναμε παρέα και στεκόμασταν ακριβώς εκεί που σκάει ώστε να μας πάρει αμπάριζα μέχρι έξω. :003:
Καλά δεμένο μαγιό εννοείται, βγάζαμε τα βότσαλα από μέσα και ξανά.
Και εγώ τώρα στα 36 τα ίδια έκανα. Ένα μισάωρο πάλευα σα το 14χρονο. Μετά ένιωθα λες και είχα βγει από προπόνηση και είχα φάει δέκα κανταρια ξύλο.
Όσο για τα βότσαλα, εκείνη τη στιγμή κατάλαβα την έκφραση "έβαλα και στις τσέπες"
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Αύγ 2019, 17:32

stergiosbik έγραψε:
16 Αύγ 2019, 19:04
Gherschaagk έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:43
stergiosbik έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:35
Καταρχην να ξεκαθαρισουμε κατι.
Δεν μιλαμε για κυματισμο 2 μετρων που λεει ο Ερμης.
Εκει απλα δεν μπαινει κανεις γιατι η θαλασσα θελει σεβασμο.
Ομως δεν βιαζομαι καθολου.
Θα θυμηθεις τα λογια μου σε λιγα χρονια,αν φυσικα συνεχισει το παιδι σου κολυμβητηριο.
Στα 11 του θα σας στελνει αδιαβαστους.Και ναι θα ξερει καλυτερα απο εσας τα ορια του γιατι πολυ απλα θα του βγαινει ο πατος στην προπονηση.
Σε αυτη την ηλικια "γραφουν" περιπου 4-4,5 χλμ ανα προπονηση και με πολλα γκαζια απο τους προπονητες σε οποιαδηποτε επικινδυνη κινηση.
Κι αυτο απο την πρωτη στιγμη που θα μπει στην μεγαλη πισινα. :wink
Ξερω τι σου λεω.
Δεν πάνε όλα για προπόνηση. Δεν συμμετέχουν όλα σε αγώνες. Κάποια θέλουν απλά να αθλούνται κι αντί να πηγαίνουν μπάσκετ πηγαίνουν κολυμβητήριο. Είναι το μόνο που δεν έχει καπόνηση.

Στη μεγάλη πισίνα βουτήξαμε ήδη. :P
Τι εννοεις δεν πανε ολα για προπονηση;
Και τι κανουν;
Τους δινουν πλαστικα παπακια για να παιζουν;
Με το που θα μπεις σε μεγαλη πισινα τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα.
Ειναι η υποδοχη για τις πρωτες μερες.
Μετα ειναι η ακαδημια που εχει συνηθως 2 σταδια,μετα η προαγωνιστικη που ειναι για παιδια απο 9-12 ετων και τελος η αγωνιστικη για τα μεγαλυτερα.
Στην προαγωνιστικη βγαζουν δελτιο στην ΚΟΕ και ναι πρεπει να λαβει μερος σε αγωνες εστω και σε πολυ συγκεκριμενους και μαλιστα 2 στον αριθμο.
Κι αυτο γιατι με βαση τους κανονισμους της ΚΟΕ,το ποσες διαδρομες στο κολυμβητηριο θα παρει ο καθε συλλογος καθοριζεται απο τον αριθμο των αθλητων που θα κατεβασει σε αυτους τους 2 αγωνες.
Αρα αν θελεις το παιδι σου να εχει διαδρομες για προπονηση θα παρει μερος εστω σε αυτους τους αγωνες.
Επειτα,θα πρεπει να θελεις να προπονειται το παιδι σου τουλαχιστον με τους ρυθμους εστω της προαγωνιστικης γιατι αυτη προπονηση θα το κουραζει μεν αλλα δεν θα το τραυματιζει και θα κραταει σε εξαιρετικη φορμα το παιδι.
Τωρα αν εσυ εννοεις προπονηση το να το πατε 1 φορα την εβδομαδα τοτε αστο καλυτερα.
Βγάλε κι ένα πρόγραμμα διατροφής στο παιδί ρε τύπε, μην κάνεις μισές δουλειές.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παραλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Αύγ 2019, 18:49

εδω και αρκετές μέρες στο Βαθύ Νότο. Εδω χορταίνεις άμμο, νερά, παραλίες, ήλιο.
Αλλά σήμερα είχε και 42.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών