Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 06 Απρ 2018, 10:46

Συγνώμη λίγο που διακόπτω
Σατανικέ έχεις κάτι poll σε εκκρεμότητα, άσε τα ταξίδια και κάνε καμιά δουλειά, άιντες :hammer:
Συνεχίστε
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Απρ 2018, 10:47

Ωχ! :chickencatch:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 06 Απρ 2018, 10:55

Daje έγραψε:
01 Απρ 2018, 13:05

2) Αν δεις Αθήνα-Ρώμη-Παρίσι-Λονδίνο-Βαρκελώνη, είναι σαν να έχει δει όλη την ανεπτυγμένη ευρώπη.
Και όμως οι άνθρωποι, σαν βουλιμικοί ταξιδιώτες, επισκέπτονται 1.000 διαφορετικές ευρωπαικές πόλεις.

Μπορώ να συνεχίσω με πάρα πολλά παραδείγματα.
Ρε φίλε αυτό που λες δεν ισχύει.Η Πράγα πχ τι σχέση έχει με Λονδίνο και Παρίσι;Οι χώρες τις βαλτικής;
Μακάρι να είχαμε την δυνατότητα να γυρίσουμε όλον τον πλανήτη.Να δούμε διαφορετικούς πολιτισμούς,κουλτούρες,τρόπος ζωής.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 30 Απρ 2018, 00:48

Ειναι θεμα ψυχολογικο παρα αυτο που πιστευεις

προσωπικα εχω κουραστει να ταξιδευω πλεον ειναι χασιμο χρονου.

Αν βρω κουραγιο για ταξιδι τοτε θα ειναι το Λος αντζελες να δω απο περιεργεια και μονο τις ΗΠΑ

Άβαταρ μέλους
Πηγαδίσιος
Δημοσιεύσεις: 1182
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 21:43

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πηγαδίσιος » 30 Απρ 2018, 00:52

Daje έγραψε:
01 Απρ 2018, 13:05

2) Αν δεις Αθήνα-Ρώμη-Παρίσι-Λονδίνο-Βαρκελώνη, είναι σαν να έχει δει όλη την ανεπτυγμένη ευρώπη.

.
Εικόνα
χαος γλωσσα και νεφελες

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14108
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 30 Απρ 2018, 00:52

Daje έγραψε:
06 Απρ 2018, 10:41
Δεν ειναι θεμα ψωνιου. Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.
Ας υποθεσουμε οτι ερχεται στη Γη για ενα ΣΚ ενας εξωγηινος. Που θα τον πατε? Στο Λονδινο, στην Αθηνα, στη Βιεννη, στο Βερολινο, στο Παρισι, στη Βαρκελωνη?
ΟΧΙ. Στη Ρωμη θα τον πατε..........
Aν ομως σε περιμενει στην Ουάσιγκτον η Ιβανκα εσυ θα πας στο Κολοσσαιο?

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 30 Απρ 2018, 18:44

panos291 έγραψε:
30 Απρ 2018, 00:52
Daje έγραψε:
06 Απρ 2018, 10:41
Δεν ειναι θεμα ψωνιου. Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.
Ας υποθεσουμε οτι ερχεται στη Γη για ενα ΣΚ ενας εξωγηινος. Που θα τον πατε? Στο Λονδινο, στην Αθηνα, στη Βιεννη, στο Βερολινο, στο Παρισι, στη Βαρκελωνη?
ΟΧΙ. Στη Ρωμη θα τον πατε..........
Aν ομως σε περιμενει στην Ουάσιγκτον η Ιβανκα εσυ θα πας στο Κολοσσαιο?
δε παίζεις τίμια!
:a038:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 30 Απρ 2018, 18:53

Μια χαρά είναι.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 15 Μάιος 2018, 20:10

Θεωρώ θανάσιμα βαρετές τις περιγραφές ταξιδίων και ειδικά δε όταν συνοδεύονται και από επίδειξη φωτογραφιών θεωρώ ότι φτάνουμε σε επίπεδα ψυχολογικής κακοποίησης.

Όταν ξεκινάνε κάποιοι συζήτηση για ένα ταξίδι που πήγαν (παρά τις απέλπιδες προσπάθειές μου να αλλάξω το θέμα της συζήτησης, γιατί ξέρω την τροπή που θα πάρει) με λεπτομερείς αφηγήσεις γεγονότων και αναλυτικές περιγραφές τοποθεσιών που επισκέφθηκαν, αισθάνομαι εκείνη την ώρα το αίμα να μου ανεβαίνει στο κεφάλι και όταν έρχεται και η στιγμή που ακολουθεί η φράση κόλαφος "Κάτσε έχω και φωτογραφίες να σου δείξω" ψάχνω εν αγωνιωδώς κάποιο παράθυρο να πηδήξω.

Και ειδικά δε όταν ψάχνει στο κινητό μέσα από έναν χαμό ατακτοποίητες φωτογραφίες και μέχρι να βρει αυτές που θέλει να μου δείξει- παρεμπιπτόντως βλέπουμε και 100.000 άλλες άσχετες φωτογραφίες- εκείνη την ώρα αισθάνομαι ... someone just shoot me αλλά αντί για αυτό πρέπει να δείξω τον ανάλογο ενθουσιασμό (shoot me twice).

Ρε φίλε μην μου το κάνεις αυτό. Γιατί; Ειλικρινά γιατί με βασανίζεις; Δεν βλέπεις ότι υποκρίνομαι εκείνη την ώρα για να μην σε προσβάλω; Ψάχνεις, ψάχνεις, ψάχνεις 10 ώρες στο κινητό να βρεις τις φωτογραφίες, σου λέω
-Δεν πειράζει άλλη φορά (ας μην τις βρει θεέ μου)
-Όχι κάτσε ... θα τις βρω.
Ψάχνει, ψάχνει, ψάχνει ... :a035::a040:


Γιατί μου τρως τον πολύτιμο χρόνο μου καλέ μου άνθρωπε; Σε πιστεύω. Δεν χρειάζονται και αποδείξεις ότι πήγες στο τάδε μέρος ούτε ζούμε στη δεκαετία του 30. Άμα θέλω να δω πως είναι η φοντάνα ντι τρέβι υπάρχουν εκατομμύρια φωτό στο ίντερνετ. Πρέπει να δω αυτή συγκεκριμένα που είσαι κι εσύ μπροστά;
Ένα "Πήγα στη Ρώμη και πέρασα ωραία/χάλια" και ίσως καμιά επιπλέον πληροφορία που μπορεί να φανεί χρήσιμη, μου φτάνει. Δεν χρειάζεται να μου περιγράψεις όλο το οδοιπορικό.

Βγήκαμε για καφέ (παρά το γεγονός ότι πνίγομαι στη δουλειά) και τα 3/4 της ώρας τα σπαταλήσαμε να μιλάμε για το ταξίδι. Δεν βγήκαμε για αυτό ρε φίλε. Λυπήσου με.

Μια φορά μόνο, που δεν ήμουν καλά και αισθανόμουν ότι δεν είχα την υπομονή να περάσω αυτό το μαρτύριο πάλι, είπα σε κάποιον στα ίσια "Ρε συ βαριέμαι να βλέπω φωτογραφίες από ταξίδια" και ευτυχώς το σεβάστηκε αλλά ήταν μόνο μια φορά και είχα το θάρρος και την εξοικείωση να το πω.

Κατά τ' άλλα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι να ανοίγω συζητήσεις για ταξίδια γιατί ξέρω πού θα καταλήξουν.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 05 Ιουν 2018, 21:17

bizeli έγραψε:
15 Μάιος 2018, 20:10
Θεωρώ θανάσιμα βαρετές τις περιγραφές ταξιδίων και ειδικά δε όταν συνοδεύονται και από επίδειξη φωτογραφιών θεωρώ ότι φτάνουμε σε επίπεδα ψυχολογικής κακοποίησης.

.....
Εικόνα


Γιατί; Πόσα αρνητικά συναισθήματα σε λίγες παραγράφους!
Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί τόσο στα ταξίδια;
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 05 Ιουν 2018, 21:44

Frozen έγραψε:
05 Ιουν 2018, 21:17
Γιατί; Πόσα αρνητικά συναισθήματα σε λίγες παραγράφους!
Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί τόσο στα ταξίδια;
:lol::lol:
Δε με ενοχλούν τα ταξίδια. Υπό προϋποθέσεις μου αρέσουν.
Βαριέμαι τις υπεραναλυτικές περιγραφές ταξιδίων αλλά και γενικά βαριέμαι - έως με πιάνει και πονοκέφαλος- όταν ο άλλος το πιάνει μονότερμα και δεν σταματάει να μιλάει ποτέ εξαντλώντας το θέμα από κάθε πτυχή του και απλά κάθομαι και κουνάω το κεφάλι μου.
Αυτό δεν είναι διάλογος, είναι μονόλογος.

Αλλά ειδικά τις συζητήσεις περί ταξιδίων τις θεωρώ χάσιμο χρόνου. Για αυτό είπα ότι ένα "Πήγα Ιταλία, πέρασα ωραία/άσχημα κτλ" και ίσως καμιά έξτρα παραπάνω πιπεράτη πληροφορία, κάποιο αστείο περιστατικό πού ίσως έτυχε μου φτάνει. Ως εκεί.
Από τη στιγμή, ρε φίλε, που δεν πρόκειται να πάω στο προσεχές μέλλον Ιταλία για να χρειάζομαι οδηγίες, γιατί μου μιλάς σαν ταξιδιωτικός οδηγός και μου φουσκώνεις το κεφάλι;
Και μετά από όλη αυτήν την ζαλούρα θες να μου δείξεις και φωτογραφίες κιόλας; Έλεος. Γιατί πρέπει να δω όλες τις στιγμές που απαθανάτισες στο ταξίδι σου μπροστά σε κάθε πετραδάκι;
Πραγματικά τι νόημα έχει να βγαίνεις φωτογραφίες στα ταξίδια και να τις δείχνεις σε όλον τον κόσμο μετά; Πχ "ήμουν κι εγώ κι εκεί" φάση;
Δλδ τι διαφορά έχει να δω τον πύργο του άιφελ σκέτο και τι αλλάζει να τον δω με εσένα να ποζάρεις μπροστά;
Πάλι ο πύργος του άιφελ θα είναι, τον οποίο ΑΝ ΕΙΧΑ ΟΡΕΞΗ να δω πώς είναι, υπάρχουν εκατομμύρια φωτό στο ίντερνετ με αυτόν.
Γιατί χάνουμε χρόνο με πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν;

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 05 Ιουν 2018, 22:00

Δεν ταξιδεύεις από επιλογή ή για ψ λόγους;
Ρωτάω επειδή όλο αυτό που περιγράφεις είναι σαν να μην μπορείς να πας και άρα δεν θες να μπεις στην διαδικασία να ονειροπολείς.
Φωτογραφίες ναι υπάρχουν άπειρες στο ίντερνετ, συμφωνώ, μοναδικές τις κάνουν οι άνθρωποι που έζησαν μια εμπειρία εκεί.
Για μένα είναι σημαντικό να έχω φωτογραφίες από το μέρος που επισκέφθηκα αλλά υπήρξαν και στιγμές που κράτησα την μηχανή κλειστή γιατί ήθελα να είμαι αφοσιωμένη σε αυτό που ζούσα και έβλεπα. Μου είναι όμως πολύ ευχάριστο να γυρνάω πίσω και να βλέπω φωτογραφίες γιατί μου θυμίζουν στιγμές, πολλές φορές υπάρχουν ολόκληρες ιστορίες από πίσω. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα το μοιραστώ με όλους, ελάχιστες δείχνω συνήθως.
Δεν είναι κακό κάποιος να μην θέλει να ταξιδέψει, είμαστε διαφορετικοί το σέβομαι, όμως δεν σου κρύβω ότι μου φαίνεται παράξενο.
Ένα ταξίδι για μένα σημαίνει πολλά και έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας ιστορίες και χαζεύοντας φωτογραφίες.
Επίσης είναι το αγαπημένο μου θέμα συζήτησης. :D
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 05 Ιουν 2018, 22:25

Frozen έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:00
Δεν ταξιδεύεις από επιλογή ή για ψ λόγους;
Ρωτάω επειδή όλο αυτό που περιγράφεις είναι σαν να μην μπορείς να πας και άρα δεν θες να μπεις στην διαδικασία να ονειροπολείς.
Όχι δεν είναι θέμα "καημού" ή ότι ζηλεύω. Ούτε καν. Μην σου πω ότι τις περισσότερες φορές κάνω και τον σταυρό μου που δεν πήγα κάποιο κάποιο ταξίδι κι απέφυγα την ταλαιπώρια που πάει μαζί.
Απλά γενικά δεν μπορώ τις χρηστικές πληροφορίες που εκείνη την ώρα είναι άχρηστες για μένα.
Πχ για ρούχα "Σκοπεύω να πάω να αγοράσω ρούχα τώρα; Όχι. Ε τότε τι το συζητάμε;"
Ή για ποιο μαγαζί έχει το πιο καλό φαγητό. "Σκοπεύω να πάω να φάω εκείνη την ώρα; Όχι. Ε τότε τι το συζητάμε;"
Ή για μαλλιά. "Σου είπα ότι θέλω να κουρευτώ; Όχι. Ε τότε τι το συζητάμε διεξοδικά το θέμα;"
Κάπως έτσι.

Frozen έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:00
Φωτογραφίες ναι υπάρχουν άπειρες στο ίντερνετ, συμφωνώ, μοναδικές τις κάνουν οι άνθρωποι που έζησαν μια εμπειρία εκεί.
Για μένα είναι σημαντικό να έχω φωτογραφίες από το μέρος που επισκέφθηκα αλλά υπήρξαν και στιγμές που κράτησα την μηχανή κλειστή γιατί ήθελα να είμαι αφοσιωμένη σε αυτό που ζούσα και έβλεπα. Μου είναι όμως πολύ ευχάριστο να γυρνάω πίσω και να βλέπω φωτογραφίες γιατί μου θυμίζουν στιγμές, πολλές φορές υπάρχουν ολόκληρες ιστορίες από πίσω. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα το μοιραστώ με όλους, ελάχιστες δείχνω συνήθως.
Δεν είναι κακό κάποιος να μην θέλει να ταξιδέψει, είμαστε διαφορετικοί το σέβομαι, όμως δεν σου κρύβω ότι μου φαίνεται παράξενο.
Ένα ταξίδι για μένα σημαίνει πολλά και έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας ιστορίες και χαζεύοντας φωτογραφίες.
Αυτό ναι. Το σέβομαι και το καταλαβαίνω. Και αυτό είναι το νόημα της φωτογραφίας γενικότερα. Αλλά όταν τις δείχνεις στους άλλους να έχει κάποιο νόημα.

Frozen έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:00
Επίσης είναι το αγαπημένο μου θέμα συζήτησης. :D
Α ωραία να βγούμε για καφέ κάποια μέρα. :lol:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 05 Ιουν 2018, 22:46

bizeli έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:25

Όχι δεν είναι θέμα "καημού" ή ότι ζηλεύω. Ούτε καν. Μην σου πω ότι τις περισσότερες φορές κάνω και τον σταυρό μου που δεν πήγα κάποιο κάποιο ταξίδι κι απέφυγα την ταλαιπώρια που πάει μαζί.
Απλά γενικά δεν μπορώ τις χρηστικές πληροφορίες που εκείνη την ώρα είναι άχρηστες για μένα.
Πχ για ρούχα "Σκοπεύω να πάω να αγοράσω ρούχα τώρα; Όχι. Ε τότε τι το συζητάμε;"
Ή για ποιο μαγαζί έχει το πιο καλό φαγητό. "Σκοπεύω να πάω να φάω εκείνη την ώρα; Όχι. Ε τότε τι το συζητάμε;"
Ή για μαλλιά. "Σου είπα ότι θέλω να κουρευτώ; Όχι. Ε τότε τι το συζητάμε διεξοδικά το θέμα;"
Κάπως έτσι.
Μα γενικά συζητάμε και για πράγματα που δεν μας αφορούν άμεσα ή εκείνη την στιγμή. Πχ δεν σε ενδιαφέρει εάν βρέθηκε η θεραπεία για τη χ όσο επειδή δεν πάσχεις; κ.ο.κ.
Τι συζητάς γενικά; :003:
bizeli έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:25
Αυτό ναι. Το σέβομαι και το καταλαβαίνω. Και αυτό είναι το νόημα της φωτογραφίας γενικότερα. Αλλά όταν τις δείχνεις στους άλλους να έχει κάποιο νόημα.
Το μεγαλύτερο νόημα είναι ότι η ευτυχία πολλαπλασιάζεται όταν την μοιράζεσαι! :D
Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει φυσικά είναι οκ, αλλά βγάζει όλο αυτό που γράφεις... πως να το πω χωρίς να με παρεξηγήσεις(;) :roll:
bizeli έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:25
Α ωραία να βγούμε για καφέ κάποια μέρα. :lol:
:smt005:
Δεν σημαίνει ότι τους πρήζω μιλώντας για δικά μου ταξίδια, προτιμώ να ακούω.
Για πες, που ήταν το πιο πρόσφατο ταξιδάκι; :003:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 09 Ιουν 2018, 00:05

Frozen έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:46
Μα γενικά συζητάμε και για πράγματα που δεν μας αφορούν άμεσα ή εκείνη την στιγμή. Πχ δεν σε ενδιαφέρει εάν βρέθηκε η θεραπεία για τη χ όσο επειδή δεν πάσχεις; κ.ο.κ.
Τι συζητάς γενικά; :003:
Κοίτα γενικά όταν βγαίνω με κάποιον/α δεν μου αρέσει να βγαίνω με σκοπό απαραίτητα "να συζητήσουμε κάτι" εκτός κι αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος πχ πρέπει να συζητήσουμε κάτι επαγγελματικό ή ένα προσωπικό πρόβλημα κτλ. Αλλά αυτό το "συζητάμε γενικά και αόριστα για κάτι" για να γεμίσουμε απλά τον χρόνο μας με κουράζει. Τώρα άμα πέσει ένα οποιοδήποτε θέμα στο τραπέζι θα συμμετέχω στη συζήτηση όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος της προφορικής επικοινωνίας και ο χρόνος που έχω για να επεξεργαστώ στο κεφάλι μου αυτό που θέλω να πω και κυρίως η διάθεσή μου εκείνη την ώρα. Αν ο σκοπός της συζήτησής είναι απλά να πετάξουμε μια "ανούσια μαλακία" οκ θα μπω στο κλίμα αλλά αρκετες φορές δεν είμαι σε mood ούτε να πετάξω ανούσια μαλακία ούτε να ακούσω.
Γενικά στην προφορική μας επικοινωνία με τους άλλους δεν μπορείς να αναλύεις κάθε θέμα διεξοδικά γιατί ή θα καταντάει μονόλογος ή αλλιώς πάνε μίλα σε κάποιο συνέδριο αν ενδιεφέρεσαι να κάνεις σοβαρή ανάλυση ενός θέματος να έρθω να σε παρακολουθήσω.
Σε μια απλή καθημερινή επικοινωνία, όμως, δεν μπορώ κάθε θέμα να τεντώνει και ειδικά όταν αυτό το θέμα δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
Προτιμώ οι έξοδοί μου να συνοδεύονται και από κάτι άλλο πχ σινεμά, φαγητό, μουσική και όχι απλά καθόμαστε να μιλήσουμε.



Frozen έγραψε:
05 Ιουν 2018, 22:46
Το μεγαλύτερο νόημα είναι ότι η ευτυχία πολλαπλασιάζεται όταν την μοιράζεσαι! :D
Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει φυσικά είναι οκ, αλλά βγάζει όλο αυτό που γράφεις... πως να το πω χωρίς να με παρεξηγήσεις(;) :roll:
Όχι δεν είναι θέμα ότι δεν συμμερίζομαι την ευτυχία ή τη δυστυχία του άλλου. Χαίρομαι πχ που χάρηκες με κάτι αλλά μπορεί να μην με ενδιαφέρει να ακούσω αναλυτικά τον λόγο της χαράς σου. Μου αρκεί που χάρηκες.
Πχ θα χαρώ που πήγες για σκι στην Αράχοβα και πέρασες καλά αλλά δεν χρειάζεται να μου αναλύσεις την παραμικρή λεπτομέρεια από την εμπειρία σου στο σκι και πώς γίνεται το σλάλομ και τι υψόμετρο είχε η βουνοπλαγιά κτλ γιατί έτσι κι αλλιώς δεν σκοπεύω να πάω να μάθω σκι. Εκείνη την ώρα είναι άχρηστη πληροφορία για μένα. Χάνεις άδικα τον χρόνο σου. Από δω θα μου μπει από κει θα μου βγει.
Μου αρκεί η πληροφορία ότι πήγες στην Αράχοβα έκανες σκι και πέρασες καλά.
Αν μιλούσες με κάποιον που τον ενδιαφέρει το σκι ίσως θα τον ενδιέφερε να ακούσει περισσότερες πληροφορίες.
Αν θέλεις να μοιραστείς τη χαρά σου θα κάτσω να σε ακούσω, όσο θες, αλλά κακά τα ψέματα από τις 100 πληροφορίες που θα μου πεις οι δύο είναι η ουσία. Όλα τα άλλα είναι δικές σου προσωπικές στιγμές που και να μου τις μεταφέρεις δεν πρόκειται να τις "ζήσω" όπως τις βίωσες εσύ. Οπότε ποιο το νόημα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών