Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14552
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Απρ 2018, 13:05

Τα τελευταία χρόνια δεν έχω ιδιαίτερη επιθυμία να ταξιδέψω, τόσο σε χώρες του εξωτερικού, όσο και σε πόλεις του εσωτερικού.
Θεωρώ ότι, σε μεγάλο βαθμό, η ανάγκη για ταξίδια είναι τεχνητή και προκύπτει από το μάρκετινγκ.
Συγκεκριμένα παραδείγματα:

1) Αν δεις Σαντορίνη και ενα οποιοδήποτε κυκλαδίτικο νησί, είναι σαν να τα έχεις δει ΟΛΑ.
Γιατί όμως οι άνθρωποι, σαν βουλιμικοί ταξιδιώτες, τα επισκέπτονται όλα?

2) Αν δεις Αθήνα-Ρώμη-Παρίσι-Λονδίνο-Βαρκελώνη, είναι σαν να έχει δει όλη την ανεπτυγμένη ευρώπη.
Και όμως οι άνθρωποι, σαν βουλιμικοί ταξιδιώτες, επισκέπτονται 1.000 διαφορετικές ευρωπαικές πόλεις.

Μπορώ να συνεχίσω με πάρα πολλά παραδείγματα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 01 Απρ 2018, 13:08

Τα ταξιδια, ειδικα στο εξωτερικο ειναι απαραιτητα, ανοιγεις τους οριζοντες σου, βλεπεις διαφορετικες κουλτουρες, τροπο ζωης, συγκρινεις με τα δεδομενα της χωρας/πολης οπου κατοικεις και γινεσαι σοφοτερος....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14552
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Απρ 2018, 13:11

Nostalgia έγραψε:
01 Απρ 2018, 13:08
Τα ταξιδια, ειδικα στο εξωτερικο ειναι απαραιτητα, ανοιγεις τους οριζοντες σου, βλεπεις διαφορετικες κουλτουρες, τροπο ζωης, συγκρινεις με τα δεδομενα της χωρας/πολης οπου κατοικεις και γινεσαι σοφοτερος....
Δεν διαφώνω.
Η ένσταση μου αφορά τα ταξίδια σε "παρόμοιες" πόλεις και προορισμούς.
Αν υποθέσουμε ότι έχουμε μία δεξαμενή 1.000 πιθανών προορισμών κατά τη μέση διάρκεια ζωής ενός ανθρώπου, εγω υποστηρίζω ότι τα απαραίτητα ταξίδια στην πραγματικότητα (για σπουδές, αναψυχή και οτιδήποτε άλλο) είναι της τάξεως των 100.
Θεωρώ δηλαδή ότι υπάρχει υπερκατανάλωση ταξιδιών της τάξεως του 90%
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Daje την 01 Απρ 2018, 13:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 01 Απρ 2018, 13:22

Δεν διαφωνω οτι υπαρχει, ας πουμε, ανακυκλωση ταξιδιων, καλο ειναι να συλλεγεις πληροφοριες απο διαφορετικα μερη και να μην πηγαινεις συνεχεια σε πανομοιοτυπα. Δυστυχως δεν το βλεπουν ολοι ετσι.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 01 Απρ 2018, 18:50

Θα μαρεσε να ταξιδευω σε διαφορα μερη και αν μου περισσευαν χρηματα και αν μου τα ετοιμαζαν ολα αλλοι (απο βαλιτσες μεχρι λεπτομερες προγραμμα για εκει που θα παω, τι πρεπει να δω, που πρεπει να φαω, απο που να ψωνισω τι) και αν λειτουργουσε το συστημα με διακτινισμο, θα ηθελα να ταξιδευω συχνα! Ακομη ομως και να μου περισσευαν χρηματα, τα υπολοιπα θα επρεπε να τα κανω εγω και μαλιστα με την ευθυνη να φχαριστηθουν ολοι. Πολυ μεγαλο φορτιο για μενα, δεν το αντεχω. Αγχωνομαι μονο που το σκεφτομαι. Ισως σε μια αλλη ζωη.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29818
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Απρ 2018, 22:01

Daje έγραψε:
01 Απρ 2018, 13:05


2) Αν δεις Αθήνα-Ρώμη-Παρίσι-Λονδίνο-Βαρκελώνη, είναι σαν να έχει δει όλη την ανεπτυγμένη ευρώπη.
Και όμως οι άνθρωποι, σαν βουλιμικοί ταξιδιώτες, επισκέπτονται 1.000 διαφορετικές ευρωπαικές πόλεις.
Ούτε για αστείο δεν ισχύει αυτό. Απορώ και που το σκέφτηκες. Μόνο την Ιταλία να πιάσω, θα χαθεί η μπάλα. Πόσο μάλλον την Ευρώπη όλη ή τον πλανήτη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


fagano3

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 01 Απρ 2018, 22:42

Τα ταξιδια ως διακοπες μικρης διαρκειας ειναι ουσιαστικα εφευρεση των βορειοευρωπαιων.Εκει λογω κλιματος ΠΡΕΠΕΙ να ταξιδευεις συχνα αν δεν θελεις να σαλταρεις και επειδη δεν εχει τις περισσοτερες φορες εξοχικο ή συγγενεις προτιμα να ταξιδευει σε διαφορετικες πολεις για να μην καθεται ολη μερα σε ενα ξενοδοχειο.Στους μεσογειακους ταιριαζει περισσοτερο το εξοχικο και μια εκδρομη το χρονο περα απο τις ημερησιες ή του σκ σε κοντινα μερη.

Προσωπικα εχω κουραστει απο τα ταξιδια καθε τρεις και λιγο αλλα δεν γινεται αλλιως γιατι σε περιπτωση που δεν ταξιδευω θα πρεπει να παρω αντικαταθλιπτικα.(τρεις φορες χιονισε την προηγουμενη βδομαδα).

Επισης ειναι το θεμα των χρηματων.Πολλα χρηματα φευγουν σε σημειο να σκεφτεσαι οτι αν υπολογισεις εξοδα για ενοικιο,ταξιδια στο τελος δεν εχει οικονομικο νοημα να δουλευεις εξωτερικο.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 02 Απρ 2018, 03:36

Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?
Με μια λέξη: Ναι.

Τόσα ταξιδιωτικά γραφεία, αεροπλανα-βαπόρια λεωφορεία του κτελ, ξενοδοχεία. Πως θα ζήσουν αυτοί οι ανθρώποι
αν όλοι μείνουμε να κάνουμε τη διαδρομή καναπές-ψυγείο-καναπές;

Γι' αυτό λοιπόν να ταξιδέβγετε όσο πιο συχνά μπορείτε, είναι θέμα ζωτικής σημασίας
(για τους άλλους).
Μην είστε τώρα σαν κάτι πρώιμα γερασμένους που καθόνται σε μια καρέκλα από το σήμερα μέχρι το τέλος της ζωής και βλέπουν σερβάηβο.
Να βγαίνετε και να παραβγαίνετε. Να δείτε άλλες κουλτούρες και να απογοητευτείτε και από δαύτες.
Να δείτε διαφορετικούς ανθρώπους για να ξυνίσετε με το πόσο σας θυμίζουν τους γείτονές σας στην πολυκατοικία.
Να θαυμάσετε θαυμαστά θαυματερά θαυματώδη θαυμάσια θαύματα της αρχιτεκτονικής τέχνης σε τιμές ευκαιρία για έναν ινσταγκραμίστα.
Γευτείτε τα μαγευτικά ντόπια παραδοσιακά φαγητά για να μην κατηγορείτε πλέον το μαγειρείο της γειτονιάς για τη λιγδερή του φασουλάδα.
Ο κόσμος είναι ατελείωτος (εκτός αν έχετε πολλά μίλια δώρο από την αεροπορική σας) και περιμένει εσάς, και μόνο εσάς, για να αποκαλύψει το φιλόξενο απλωμένο χέρι του για να το ασημώσετε.

Προς θεού μη νομίσετε πως τα λέω από κακία. Απλά εύχομαι να είχα ταξιδέψει περισσότερο. Μόνο μια φορά έφυγα από το σπίτι μου για να πάω στρατο και έπαθα νοσταλγία (και μυαλγια). Μερικοι άνθρωποι δεν είναι για πολλά πολλά ταξίδια.
Να το σκέφτεστε τι τυχεροί είστε που δεν έχετε ειδικές ταξιδιωτικές δυνατότητες την επόμενη φορά που θα βρεθείτε χιλια πεντακόσια ευρώ πάνω από τον προϋπολογισμό του ταξιδιού σας.

Μέχρι τότε, καναπέ -ψυγείο και με μικρά βήματα.

νύχτα

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 02 Απρ 2018, 08:46

θεωρώ κι εγώ πως πρόκειται για
υπερεκτιμημένη ανάγκη

βέβαια, το ταξίδι στο πλαίσιο του τουρισμού,
δεν με γοήτευσε ποτέ
και λόγω επαγγέλματος, έχω φτάσει πολλές
φορές στο σημείο να λυπάμαι τους τουρίστες
για τις συνθήκες που αναγκάζονται να κάνουν
"διακοπές"

το να είσαι ταξιδιώτης, χρειάζεται
προυποθέσεις, που από μια ηλικία και μετά,
είναι σχεδόν αδύνατον να εξασφαλίσεις

moiraia_ola
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 09:50

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από moiraia_ola » 04 Απρ 2018, 13:08

Κάποτε αγαπούσα πολύ να ταξιδεύω.
Σήμερα δεν αισθάνομαι καθόλου την ανάγκη.

Θέλω κάτι απλό κι ήσυχο.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27159
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Απρ 2018, 10:28

Αν δεις Αθήνα-Ρώμη-Παρίσι-Λονδίνο-Βαρκελώνη, είναι σαν να έχει δει όλη την ανεπτυγμένη ευρώπη
Ποτέ των ποτέων. Χωρίς βιέννη και βερολίνο η λίστα αυτή είναι σχεδόν κωμική. Ειδικά η παρουσία της βαρκελώνης. Μπιτς πλιζ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14552
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 06 Απρ 2018, 10:31

Βασικα θα εβαζα μονο Ρωμη, αλλα, απο ευγενεια, ειπα να βαλω κι'αλλες πολεις...
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 06 Απρ 2018, 10:38

Daje έγραψε:
06 Απρ 2018, 10:31
Βασικα θα εβαζα μονο Ρωμη, αλλα, απο ευγενεια, ειπα να βαλω κι αλλες πολεις...
Ψωνάρα :a015:
Στο θέμα μας ναι είναι κακό να μη θέλει κανείς τα ταξιδεύει, είναι χειρότερο να θέλει και να μην μπορεί είτε λόγω χρόνου - χρήματος είτε γιατί κάτι παθαίνει το σύμπαν και ο Δίας κάθε φορά που πάει να κανονιστεί κάτι :c005:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27159
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Απρ 2018, 10:40

Daje έγραψε:
06 Απρ 2018, 10:31
Βασικα θα εβαζα μονο Ρωμη, αλλα, απο ευγενεια, ειπα να βαλω κι'αλλες πολεις...
Για να είσαι σίγουρος ότι έχεις δει τα απολύτως απαραίτητα πρέπει να καλύψεις τους βασικούς πολιτιστικούς πυλώνες. Ήτοι φράγκοι - παρίσι, μεσόγειος - ρώμη, αγγλοσά - λονδίνο, οριεντάλ - ισταμπούλ, αψβούργοι - βιέννη, τεύτονες - βερολίνο, ρως - πετρούπολη. Αυτά ως βασικοί hygiene factors. Μετά περνάς στη β' κατανομή με βαρκελώνες, αθήνες, κοπεγχάγες, πράγες κλπ κλπ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14552
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Είναι κακό να μην θέλει κανείς να ταξιδεύει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 06 Απρ 2018, 10:41

Δεν ειναι θεμα ψωνιου. Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.
Ας υποθεσουμε οτι ερχεται στη Γη για ενα ΣΚ ενας εξωγηινος. Που θα τον πατε? Στο Λονδινο, στην Αθηνα, στη Βιεννη, στο Βερολινο, στο Παρισι, στη Βαρκελωνη?
ΟΧΙ. Στη Ρωμη θα τον πατε..........
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών