Αϊβαλί

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Phorum.gr user: Κόκορας

Re: Αϊβαλί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 22 Ιαν 2020, 23:22

με οσα κανει η κυβερνηση τους κατω τι τουρισμο να κανεις απεναντι...δυσκολα
ισως στο μελλον αν αλλαξει η νοοτροπια
«Οἱ οὐρανοί διηγοῦνται δόξαν Θεοῦ, ποίησιν δέ χειρῶν αὐτοῦ ἀναγγέλλει τό στερέωμα»

Ψαλμός 18,2

Άβαταρ μέλους
sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιαν 2020, 23:42

dna replication έγραψε:
22 Ιαν 2020, 23:07
στο Μοσχονήσι-Τσούντα λιγο πιο έξω απο το Αιβαλι,
θυμάμαι στο καραβάκι τον καπετάν Χασάν, το Χασανάτσι όπως συστήθηκε οπού μετά την έκπληξη έλληνοι είστε μωρέ? είπε τη μαντινάδα
Χίλια καλώς ορίσατε, χίλια και δυο χιλιάδες.
Ο κάμπος με τα λούλουδα και με τσι πρασινάδες.

τα παλιά ημιφορτηγα που περνούσαν στους χωματόδρομους και παιζαν κρητικά, το καφενειον LYRA με τους γέρους μουστακαλήδες
τον άλλο τουρκοκρητικό στο μπαράκι που ήταν 40άρης και τα μιλούσε σπαστά και παραπονιόταν που η κορη του δεν ξέρει καθόλου. Τα φασολάκια της γυναίκας του ήταν ισάξια με της γιαγιάς μου, της το είπα και λίγο κολακεύτηκε, αλλά και λίγο μάλλον ένιωσε οπισθοδρομική. Μας κέρασε μπύρες, ακούγαμε το Σενι μπεν ελεριν ολσουν και μας μετέφραζε

Τον μορφωμένο κωνσταντινουπολίτη με τον ωραίο ξενώνα και τη γυναίκα του που μας έλεγαν φυλάμε τα σπίτια των γιαγιάδων σας.
Τον τουρκογερμανό που μας πήρε ωτοστόπ με την κοπέλα του στη ΜπεΕμΒε και είχε κρεμασμένο στον καθρέφτη διακοσμητικό γιαταγάνι και τατουάζ Γκρίζο Λύκο.

το ταξίδι στην Τουρκία είναι εμπειρία που σε βοηθάει να κατανοήσεις περισσότερο την Ελλάδα
:g030:

Εύγε, εύγε νέε μου :D
Don't sweat on petty things.
Don't pet your sweat.

.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Ιαν 2020, 23:50

Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Ιαν 2020, 17:39

sys3x έγραψε:
22 Ιαν 2020, 23:42
dna replication έγραψε:
22 Ιαν 2020, 23:07
στο Μοσχονήσι-Τσούντα λιγο πιο έξω απο το Αιβαλι,
θυμάμαι στο καραβάκι τον καπετάν Χασάν, το Χασανάτσι όπως συστήθηκε οπού μετά την έκπληξη έλληνοι είστε μωρέ? είπε τη μαντινάδα
Χίλια καλώς ορίσατε, χίλια και δυο χιλιάδες.
Ο κάμπος με τα λούλουδα και με τσι πρασινάδες.

τα παλιά ημιφορτηγα που περνούσαν στους χωματόδρομους και παιζαν κρητικά, το καφενειον LYRA με τους γέρους μουστακαλήδες
τον άλλο τουρκοκρητικό στο μπαράκι που ήταν 40άρης και τα μιλούσε σπαστά και παραπονιόταν που η κορη του δεν ξέρει καθόλου. Τα φασολάκια της γυναίκας του ήταν ισάξια με της γιαγιάς μου, της το είπα και λίγο κολακεύτηκε, αλλά και λίγο μάλλον ένιωσε οπισθοδρομική. Μας κέρασε μπύρες, ακούγαμε το Σενι μπεν ελεριν ολσουν και μας μετέφραζε

Τον μορφωμένο κωνσταντινουπολίτη με τον ωραίο ξενώνα και τη γυναίκα του που μας έλεγαν φυλάμε τα σπίτια των γιαγιάδων σας.
Τον τουρκογερμανό που μας πήρε ωτοστόπ με την κοπέλα του στη ΜπεΕμΒε και είχε κρεμασμένο στον καθρέφτη διακοσμητικό γιαταγάνι και τατουάζ Γκρίζο Λύκο.

το ταξίδι στην Τουρκία είναι εμπειρία που σε βοηθάει να κατανοήσεις περισσότερο την Ελλάδα
:g030:

Εύγε, εύγε νέε μου :D
ΚΙ εγώ ψάρωσα, ωραίος.
Ego sum Karababas.
Ordem e Progresso.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών