Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 15 Φεβ 2020, 11:39

Σουβλίτσα έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:07
Ωραία και αυτά! Είναι απο τις επισκέψεις που πολλοί ΑΘηναίοι δεν κάνουμε ενώ είναι τόσο κοντά (βέβαια για σπηλιά του Νταβέλη δεν με βλέπω :lol: ). Το κάστρο του Χριστού ποιό είναι?

Η λογική εδώ πιο πολύ είναι πάω για εξόρμηση, βέβαια αυτην την περίοδο εγώ χρειάζομαι (υπογραμμισμένο :) ) κάτι που να είναι σαν μια καθημερινότητα στην εξοχή (ξέρεις, ξυπνάμε, πίνουμε καφέ, χαζεύουμε μισή ώρα τα νέα, πάμε βόλτα, κοιτάμε διάφορα, τρώμε, ξανα καφέ κτλ) και γενικώς έξω από το καθημερινό μου περιβάλλον.

Το καλύτερο που φαντάζομαι, για να σας βοηθήσω, είναι ένα πολύ καλό κατάλυμα ως βάση και από εκεί να πηγαίνω τριγύρω με τα πόδια τις βόλτες μου, τους καφέδες κτλ

Και Τζια που λέει ο Μηχανικός, ευκαιρεία μιας και δεν έχω πάει, αλλά επειδη τη έχουμε πατήσει στο παρελθόν, εαν χρειαστεί να επιστρέψω εσπευσμένα Αθήνα και δεν υπάρχει καράβι εκείνη την ώρα...κλάφτα, είναι λίγο ριψοκίνδυνο σε αυτήν την περίπτωση.
Το κάστρο του Χριστού είναι η ακρόπολη της Αρχαίας Σφηττού (ουσιαστικά το αρχαίο Κορωπί...). Έλεγχε τη Σφηττία Οδό που περνούσε μέσα από τον Υμμητό, το σημερινό πέρασμα της Ντούκας (επίσης αξιόλογος πεζοπορικός προορισμός). Εκεί βρίσκεται και η σχετικά σύγχρονη αλλά όμορφη Ι.Μ. Βηθλεέμ. Ο λόφος όπου βρίσκεται το κάστρο ονομάστηκε έτσι από το μικρό μεσαιωνικό εκκλησάκι της "Γεννήσεως του Χριστού" που σήμερα λειτουργεί ως κοιμητηριακός ναός της μονής. Αν πας, πέραν του μοναστηριού και της όμορφης θέας (καταλαβαίνεις την στρατηγική σημασία της θέσης), θα συναντήσεις μόνο χαλάσματα, υπολείμματα τοίχων και οχυρώσεων. Επίσης η πρόσβαση είναι δύσκολη καθώς είναι περιφραγμένο και πρέπει να ψάξεις τρύπα στον φράχτη. Είναι ντροπή που δεν είναι περιποιημένος χώρος ένας τέτοιας σημασίας.

Αν ανέβεις και πάνω στο Μαυροβούνι στον Προφήτη Ηλία (πάει μόνο μονοπάτι), εκεί ήταν τα Ιερά του Απόλλωνα και του Δία που ανέφερα ή περάσεις τη Ντούκα προς Αργυρούπολη, θα γυρίσεις το βράδυ σπίτι και θα νομίζεις ότι έκανες 3ημερη εκδρομή στην επαρχία.

Για καφέ συστήνω τις πλατείες των χωριών-προαστίων-κωμοπόλεων που συνήθως σνομπάρουμε (και επίσης εφόδια για πικ-νικ).

Τώρα για πιο μακριά έγραψε παραδείγματα ο Εμπεδοκλής. Ας προσθέσω μερικά που μου έρχονται στα Γρήγορα: Παραλίες Κερατέας προς Λαύριο, Λουτράκι, Πάγχη, Τρίκαλα Κορινθίας, Ξυλόκαστρο, Αιγείρα, Όσιος Λουκάς, Τατόι (για να θυμόμαστε πως ήταν και να εκτιμήσουμε το πως θα γίνει).

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Φεβ 2020, 11:53

Σουβλίτσα έγραψε:
14 Φεβ 2020, 20:02
Έχετε να προτείνετε πολύ κοντινούς προορισμούς για όσους δεν μπορούν να λείψουν για τριήμερα και θέλουν να ξεφύγουν από την καθημερινότητα της πόλης έστω για μια ημέρα αλλά με την λογική της ολοήμερης διαμονής στην περιοχή που θα επιλέξουν?
Σαλαμίνα :D
Ονομάζεται και Σαλα Μύκονο λόγω ακριβώς για αυτούς τους λόγους που αναφέρεις στο ποστ

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 15 Φεβ 2020, 11:58

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Φεβ 2020, 11:53
Σαλαμίνα :D
Ονομάζεται και Σαλα Μύκονο λόγω ακριβώς για αυτούς τους λόγους που αναφέρεις στο ποστ
Καλή πρόταση πράγματι.
Εν τω μεταξύ το μυαλό μου έφαγε τέτοιο κρασάρισμα που έπρεπε να γκουγκλάρω και να κάνω επανεκκίνηση για να θυμηθώ που και ποια είναι αυτή η Σαλαμίνα. Πάω για Αλτς ολοταχώς! :D

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Φεβ 2020, 12:05

Belisarius έγραψε:
15 Φεβ 2020, 11:58
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Φεβ 2020, 11:53
Σαλαμίνα :D
Ονομάζεται και Σαλα Μύκονο λόγω ακριβώς για αυτούς τους λόγους που αναφέρεις στο ποστ
Καλή πρόταση πράγματι.
Εν τω μεταξύ το μυαλό μου έφαγε τέτοιο κρασάρισμα που έπρεπε να γκουγκλάρω και να κάνω επανεκκίνηγια να θυμηθώ που και ποια είναι αυτή η Σαλαμίνα. Πάω για Αλτς ολοταχώς! :D
Λεωφορείο ως Πέραμα από το κέντρο , φερυ μπωτ για δεκαπέντε λεπτά και από τα Παλούκια πας σε δέκα λεπτά σε παραλίες για μπάνιο
Έρχεσαι άμα θέλεις και απο τσ Μέγαρα με φερθ μπωτ για Φανερωμένη

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 15 Φεβ 2020, 12:11

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:05
Λεωφορείο ως Πέραμα από το κέντρο , φερυ μπωτ για δεκαπέντε λεπτά και από τα Παλούκια πας σε δέκα λεπτά σε παραλίες για μπάνιο
Έρχεσαι άμα θέλεις και απο τσ Μέγαρα με φερθ μπωτ για Φανερωμένη
Η μεγάλη μαγκιά είναι να πάει μετρό εκεί. Αν θυμάμαι καλά συζητιέται κατά καιρούς.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 15 Φεβ 2020, 12:13

Σουβλίτσα έγραψε:
14 Φεβ 2020, 20:02
Έχετε να προτείνετε πολύ κοντινούς προορισμούς για όσους δεν μπορούν να λείψουν για τριήμερα και θέλουν να ξεφύγουν από την καθημερινότητα της πόλης έστω για μια ημέρα αλλά με την λογική της ολοήμερης διαμονής στην περιοχή που θα επιλέξουν?
Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί από τους συμφορουμίτες.

Λαύριο, Σούνιο, Ανάβυσσος, Λεγρενά, Πόρτο Ράφτη, Νέα Μάκρη, είναι πολύ καλά. Το καλοκαίρι είναι δημοφιλείς προορισμοί, αλλά και τον χειμώνα θα περάσεις καλά.

Τώρα, αν έχεις λίγο χρόνο παραπάνω στην διάθεση σου, περνάς από Ραφήνα απέναντι σε Μαρμάρι ή από Αγία Μαρίνα σε Νέα Στύρα. Καλοί προορισμοί, επίσης.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Φεβ 2020, 12:40

Belisarius έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:11
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:05
Λεωφορείο ως Πέραμα από το κέντρο , φερυ μπωτ για δεκαπέντε λεπτά και από τα Παλούκια πας σε δέκα λεπτά σε παραλίες για μπάνιο
Έρχεσαι άμα θέλεις και απο τσ Μέγαρα με φερθ μπωτ για Φανερωμένη
Η μεγάλη μαγκιά είναι να πάει μετρό εκεί. Αν θυμάμαι καλά συζητιέται κατά καιρούς.
Και όταν θα έρθει το μετρό ως το Πέραμα και γίνει μάλιστα και η γέφυρα από τους Κινέζους με την Σαλαμίνα , θα αυξηθεί η τιμή των ακινήτων μου εκεί , τα οποία αγόρασα φτηνά από ιδιοκτήτες οι οποίοι χρωσταγαν !!

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 15 Φεβ 2020, 12:43

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:40
Και όταν θα έρθει το μετρό ως το Πέραμα και γίνει μάλιστα και η γέφυρα από τους Κινέζους με την Σαλαμίνα , θα αυξηθεί η τιμή των ακινήτων μου εκεί , τα οποία αγόρασα φτηνά από ιδιοκτήτες οι οποίοι χρωσταγαν !!
Ποια γέφυρα; Υποθαλάσσια συζητάνε. (Το τσέκαρα, όχι μετρό αλλά τραμ).
Φυσικά και θα ανέβουν οι τιμές.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Φεβ 2020, 12:46

Σουβλίτσα έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:34
Αυτή η σιγουριά σου μου εμπνέει ασφάλεια! :smt061
Μηχανικέ, κι εγώ να μην ξέρω θα σου στέλνω μήνυμα να μου τα λες εσύ! :ty:
Mα δίκιο έχει. Το δωμάτιο χωρίς να κάνεις διανυκτέρευση, το θες είτε για να είσαι με τον γκόμενο είτε για να μπορείς να ρίξεις ένα χέσιμο με την ησυχία σου. Ή και τα δυο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 15 Φεβ 2020, 12:47

Belisarius έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:43
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:40
Και όταν θα έρθει το μετρό ως το Πέραμα και γίνει μάλιστα και η γέφυρα από τους Κινέζους με την Σαλαμίνα , θα αυξηθεί η τιμή των ακινήτων μου εκεί , τα οποία αγόρασα φτηνά από ιδιοκτήτες οι οποίοι χρωσταγαν !!
Ποια γέφυρα; Υποθαλάσσια συζητάνε. (Το τσέκαρα, όχι μετρό αλλά τραμ).
Φυσικά και θα ανέβουν οι τιμές.
Η Σαλαμίνα σου παρέχει όλα όσα έχει η πρωτεύουσα και ενα νησί μαζί !!
Έχει καθαρές παραλίες , στα πλαίσια του Αργοσαρωνικού από την άλλη πλευρά του νησιού προς τον Σαρωνικό

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Φεβ 2020, 12:48

Belisarius έγραψε:
15 Φεβ 2020, 11:58
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Φεβ 2020, 11:53
Σαλαμίνα :D
Ονομάζεται και Σαλα Μύκονο λόγω ακριβώς για αυτούς τους λόγους που αναφέρεις στο ποστ
Καλή πρόταση πράγματι.
Εν τω μεταξύ το μυαλό μου έφαγε τέτοιο κρασάρισμα που έπρεπε να γκουγκλάρω και να κάνω επανεκκίνηση για να θυμηθώ που και ποια είναι αυτή η Σαλαμίνα. Πάω για Αλτς ολοταχώς! :D
Καλή πρόταση η Σαλαμίνα ;
Πολιτισμικό σοκ σε πιάνει. Οκ, έχει κάποιες περιοχές ωραίες, αλλά εκεί έχει κάτι μονοκατοικίες. Δεν έχεις λόγο να πας. Για να μην σχολιάσω τις φαβέλες που έχουν "χτίσει" εκεί πέρα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


σύντροφος διαβάτης
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2018, 10:16
Τοποθεσία: πόλις-κράτος των Αθηνών

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από σύντροφος διαβάτης » 15 Φεβ 2020, 12:58

Εθνικός Δρυμός Σουνίου για πεζοπορεία σε ένα υπερυψωμένο φυσικό περιβάλλον διάσπαρτο με μνημεία αρχαίας (αλλά και νεώτερης) μεταλλευτικής δραστηριότητας και που συνδυάζει μαγευτικές θέες προς την θάλασσα του Σαρωνικού και του Ευβοϊκού.
η Αόρατος Αρχή είναι όχι μόνο αόρατος αλλά και ανύπαρκτος.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 15 Φεβ 2020, 13:03

Otto Weininger έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:48
Καλή πρόταση η Σαλαμίνα ;
Πολιτισμικό σοκ σε πιάνει. Οκ, έχει κάποιες περιοχές ωραίες, αλλά εκεί έχει κάτι μονοκατοικίες. Δεν έχεις λόγο να πας. Για να μην σχολιάσω τις φαβέλες που έχουν "χτίσει" εκεί πέρα.
Εγω θυμάμαι ότι από τη πλευρά των Μεγάρων είχε κάτι συμπαθητικές παραλιούλες. Το φέρυ έχει και τον ρομαντισμό του. Αλλά αν θυμάμαι καλά (εχω καιρό να πάω) θύμιζε λίγο περασμένες δεκαετίες. Οκ για πιο χάι πράγματα πας αλλού φυσικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Φεβ 2020, 13:16

Otto Weininger έγραψε:
15 Φεβ 2020, 12:46
Mα δίκιο έχει. Το δωμάτιο χωρίς να κάνεις διανυκτέρευση, το θες είτε για να είσαι με τον γκόμενο είτε για να μπορείς να ρίξεις ένα χέσιμο με την ησυχία σου. Ή και τα δυο.
Ή υπάρχει άτομο με σοβαρό πρόβλημα υγείας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 15 Φεβ 2020, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Προορισμοί εντός Αττικής και περιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Φεβ 2020, 13:17

---

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών