Ναυάγια και στεγανά

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
mpiftekopoiimeno burger
Δημοσιεύσεις: 534
Εγγραφή: 02 Μάιος 2020, 19:58

Ναυάγια και στεγανά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpiftekopoiimeno burger » 05 Μάιος 2020, 16:32

Διάβαζα για ένα άσχετο θέμα ταξιδιωτικό :xena:
και πέφτω πάνω στην ιστορία μιας νσυτιλιακής που μετα από ενα ναυάγιο άλλαξε ονομα και συνέχισε χαλαρά, ενώ ειναι και μοναδική επιλογή για κάποια δρομολόγια
:xena:

Αυτο που μου έκανε εντύπωση με το ναυάγιο ήτανε οτι ασχέτως λοιπών πρωταρχικων αιτιων, η βύθιση δεν θα γινόταν αν ήτανε κλειστές κατι πόρτες που χωρίζουν το κατω της επιφάνειας της θάλασσας κομμάτι του πλοίου σε τμήματα και τις λένε στεγανά.

Μου έκανε εντύπωση πρώτον γιατί δεν ηταν ήδη κατεβασμενες διότι ο νομος λέει οτι εν πλω πρέπει να είναι κατεβασμενες. Αλλα και πάλι, γιατί δεν κατέβηκαν αφού στουκαρε το καράβι.

Έκπληκτος διαπίστωσα ότι σε όλα; στα περισσότερα; σε παρα πολλά έστω να πω (για να μην μου επιτεθει ο χελληγιανοπουλος με αντιπαραδειγματα) ναυαγια στην Ελλαδα αλλα και σε καμποσα διεθνως ,επαναλαμβάνεται οτι οι πόρτες αυτές και ηταν ανοιχτές πριν και δεν κλεισαν ποτε. Μια λεει τις ξέχασαν, μια λεει πάτησαν το κουμπί και νόμιζαν οτι κατέβηκαν αλλά δεν.

Επίσης ενώ θα έλεγε κανένας οτι η τεχνολογία έχει προχωρήσει και πλέον και οι οθόνες σε ενα ΙΧ μοιάζουν πιλοτηριο, διαβάζοντας κανεις ιστορίες ναυαγιων πρόσφατες, νιώθει σαν να επλεε ο ροβινσωνας κρουσος με την σχέδια του. Δευτερόλεπτα; λεπτά; μετά την σύγκρουση σε εμπόδιο, γίνονται βραχυκυλωματα, πέφτουν εφεδρικα συστήματα, σκοτεινιαζει, τα στεγανα πατιουνται να κατέβουν αλλα δεν κατεβαίνουν.

Τέλος πάντων. Επειδή στο φορουμ υπάρχουν πολλοί σοφοί, αλλα και ναυτικοί και πολυμηχανοι τύποι, σκέφτηκα να ρωτήσω αν έχετε κάποια ιδέα: Γιατί το πλήρωμα δεν κατεβάζει αυτές τις πόρτες; αν γίνεται ηλεκτρονικως, γιατί δεν το ελεγχει και οπτικως; αισθητήρες δεν υπάρχουν; γιατί δεν τις κατεβαζει έστω μετα το Μπαμ; και σε λεμβους να τρέχουν, να εγκαταλείψουν, ενα κουμπί δείχνει να ειναι.
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μάιος 2020, 23:04
ο πελάτης είναι παθητικός και ο επαγγελματίας χρησιμοποιεί τα χέρια του και κάποια εργαλεία της δουλειάς, τα οποία μπορούν πανεύκολα να απολυμανθούν μετά τη χρήση

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών