Αράχωβα - Παρνασσός

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
andy12gr
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 08 Δεκ 2019, 09:20
Τοποθεσία: Πειραιάς

Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andy12gr » 27 Αύγ 2020, 16:42

Στις 20.3.2013 ταξίδεψα με παρέα στην Αράχωβα. Είχα να πάω σχεδόν 25 χρόνια.
Μπορώ να πω ότι έχει αλλάξει πολύ λίγο.
Εντυπωσιακή πόλη, όμορφα σπίτια από πέτρα και ξύλο.
Ετυχε να βρεθώ εκεί σε μέρα πολύ όμορφη με θερμοκρασία γύρω στους 18 βαθμούς την ημέρα.
Ωραίο φαγητό και οικονομικό.
Ωραία μαγαζιά, καφετέριες.
Ακριβά τα ντόπια προιόντα όπως φορμαέλα, τραχανάς, χυλοπίτες.
Οπως θα δείτε από τις φωτογραφίες αλλά και τα βίντεο η περιοχή ενδείκνυται για παρέες. Δεν είναι ότι καλύτερο για παιδιά αν εξαιρέσεις το χιονοδρομικό.

Το χιονοδρομικό με απογοήτευσε σε κάποια πράγματα.
Για να πιείς ένα καφέ στο σαλέ πρέπει να πληρώσεις το τελεφερίκ 8 ευρώ το άτομο για να πας στη καφετέρια, η οποία καφετέρια ήταν ότι πιο ασχημο έχω συναντήσει ποτέ. Θα μπορούσε να έχει ένα καλύτερο χώρο και μέσα και έξω. Μια επιχείρηση με κακές υποδομές που σκοπό έχουν να βγάλουν λεφτά και τίποτα άλλο, μη δίνοντας ευχαριστηση. Για να κάνεις ιδιωτικό μάθημα πρέπει να πληρώσεις 40 ευρώ την ώρα...αν είναι δυνατόν.
Εξυπηρέτηση πελατών στο σαλέ δεν υπήρχε...τουλάχιστον την ώρα που πήγα εγω γύρω στις 12 το μεσημέρι.
Επειδή τα πολλά λόγια δεν δηλώνουν πολλά, δείτε τις φωτογραφίες και τα βίντεο που έχω τραβήξει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα





Πηγή: http://www.hellenicwave.net/index.php?topic=513.0
Αγάπης δε ουδέν μείζον ούτε ίσον εστί.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Σεπ 2020, 11:17

η πρωτεύουσα του ελ καράμπαμπα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Σεπ 2020, 11:27

Για την Αράχωβα δεν εχω αποψη, απλα περνάω για να παω στο χιονοδρομικό. Τωρα για το χκ Παρνασσού καλα τα λες, και φαντάσου οτι ειναι το "καλύτερο" στην Ελλαδα απο αποψη υποδομών (μοντέρνα λιφτ κτλ). Στην πράξη ειναι πανάκριβο, αφου τα μισά λιφτ δε λειτουργούν συνήθως, δηλαδη πληρώνεις ολόκληρο εισιτηριο για το μισο χκ. Ο κόσμος πολυ κακος, ολοι οι αθηνεζοι βλαχοι. Βρώμικο γιατι οι αθηνεζοι βρωμίζουν και οι υπευθυνοι δεν καθαριζουν. Τιμες υψηλες για την ποιότητα. Δεν ειναι το αγαπημενο μου χκ, δυστυχώς ομως ειναι το μονο σύγχρονο στην Ελλαδα.. στα αλλα θες μιση ωρα να ανέβεις με τα λιφτ κ κατεβαίνεις την πλαγια σε 5 λεπτα.

Ούτε σε φυσική ομορφιά λεει πολλα, αν το συγκρίνεις πχ με το Πήλιο, ουτε σε τπτ. Μακαρι να ζούσα βορεια Ελλαδα, εδω δυστυχώς ειμαστε πολυ περιορισμενοι :cry

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 04 Σεπ 2020, 11:29

Ολα τα χιονοδρομικα ειναι για καραμπαμπες

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Σεπ 2020, 11:34

perseus έγραψε:
04 Σεπ 2020, 11:29
Ολα τα χιονοδρομικα ειναι για καραμπαμπες
Τα χκ ειναι για ολο τον κοσμο, ζευγαρια, οικογένειες με μικρα παιδια, αθλητές χειμερινών σπορ... ναι πανε πολλοι καραμπαμπες όπως και στην παραλια, δε θα κοψουμε τα μπανια για τον καθε βλαχο που ενοχλει η αισθητική του

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 22 Νοέμ 2020, 21:34

andy12gr έγραψε:
27 Αύγ 2020, 16:42
Στις 20.3.2013 ταξίδεψα με παρέα στην Αράχωβα. Είχα να πάω σχεδόν 25 χρόνια.
Μπορώ να πω ότι έχει αλλάξει πολύ λίγο.
:smt005::smt005:

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 22 Νοέμ 2020, 21:53

andy12gr έγραψε:
27 Αύγ 2020, 16:42
Στις 20.3.2013 ταξίδεψα με παρέα στην Αράχωβα
μια συμβουλή και αν θες, την κρατάς
μην βιάζεσαι τόσο να αποτυπώσεις γραπτά μια ταξιδιωτική σου ανάμνηση, άσε την λίγο έστω να ωριμάσει μέσα σου

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 05 Δεκ 2020, 12:18

1918 – Η Ισπανική γρίπη στην Αράχοβα

Εν Αραχώβη τη 10 Δεκεμβρίου 1918.
Σεβαστέ μου πατέρα μάθε ότι πήγαμε εις την Αγόριανην και πήραμε ένα φόρτωμα σιτάρι κόκκινο(1) μία και πενήντα πέντε και πήραμε και ένα φόρτωμα βλάχο(2) μια και 40 και 50 οκάδες αραποσίτι 90 λεπτά. Μάθε ότι έχουμε σπείρει τα Μούλκια(3), θα τα σπείρουμε όλα τα χωράφια. Έχουμε 110 οκάδες διά να σπείρουμε, όλα κόκκινο διότι δεν βρίσκουμε κιντράδι(4) και λέμε να πάμε στη Δαύλεια να πάρουμε. Μάθε ότι έχω και 100 κλήματα βαλμένα στη Σέρπινα(5) και έχω καμία εκατόν 50 άβαλτα.
Μάθε ότι απέθανε η θειά μου η Στυλιανή και μετά 3 ημέρες απέθανε και η Κυρά μου, απέθανε και ο Παναγιώτης Παναγιωτίνος μια ημέρα με την Κυρά μου και η Καλούσα του Βιλούλα και ο γιός του, διά ένα μήνα απέθαναν 100 νομάτοι, ήτανε μία ασθένεια η οποία λέγετε γρίπη, από πέντε-έξι την ημέρα, τώρα έπαψε, δεν βαρούσαν καμπάνα διά να μην κιοτέβουν(6) οι άλλοι. Μάθε ότι την επέρασαν όλοι και εμείς. Μας λένε ότι είναι και αυτού, άμα είναι να φύγεις.
Μάθε ότι εις την Βελίτσα παρουσιάσθει ο Αγιώργης σε ένα κορίτσι και είπε να φτιάσουν εκκλησίαν και τώρα ήρχισαν και χτίζουν και είπε το κορίτσι με ξέρεις πούθε έρχομαι, έρχομαι από την Λαμία διότι πήγαινον ο κόσμος χαμένοι και σας έσωσα και τώρα μαθένω ότι το χωριό μου δεν πήγε καλά και θα πάγω στο σπίτι μου και καθώς ήρθε δεν ματα πέθανε κανείς.
Άλλο δεν σου γράφω, σε ασπάζομαι ο υιός σου.

https://rakopolio.blogspot.com/2020/11/1918.html

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Δεκ 2020, 12:32

rakopolio.blogspot
:-?
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 05 Δεκ 2020, 12:53

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Δεκ 2020, 12:32
rakopolio.blogspot
:-?
Το ρακομελο ειναι μιασμα. Το σκετο ρακι ειναι εθνικοφρον

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 05 Δεκ 2020, 13:11

andy12gr έγραψε:
27 Αύγ 2020, 16:42
Στις 20.3.2013 ταξίδεψα με παρέα στην Αράχωβα. Είχα να πάω σχεδόν 25 χρόνια.
Μπορώ να πω ότι έχει αλλάξει πολύ λίγο.
Εντυπωσιακή πόλη, όμορφα σπίτια από πέτρα και ξύλο.
Ετυχε να βρεθώ εκεί σε μέρα πολύ όμορφη με θερμοκρασία γύρω στους 18 βαθμούς την ημέρα.
Ωραίο φαγητό και οικονομικό.
Ωραία μαγαζιά, καφετέριες.
Ακριβά τα ντόπια προιόντα όπως φορμαέλα, τραχανάς, χυλοπίτες.
Οπως θα δείτε από τις φωτογραφίες αλλά και τα βίντεο η περιοχή ενδείκνυται για παρέες. Δεν είναι ότι καλύτερο για παιδιά αν εξαιρέσεις το χιονοδρομικό.

Το χιονοδρομικό με απογοήτευσε σε κάποια πράγματα.
Για να πιείς ένα καφέ στο σαλέ πρέπει να πληρώσεις το τελεφερίκ 8 ευρώ το άτομο για να πας στη καφετέρια, η οποία καφετέρια ήταν ότι πιο ασχημο έχω συναντήσει ποτέ. Θα μπορούσε να έχει ένα καλύτερο χώρο και μέσα και έξω. Μια επιχείρηση με κακές υποδομές που σκοπό έχουν να βγάλουν λεφτά και τίποτα άλλο, μη δίνοντας ευχαριστηση. Για να κάνεις ιδιωτικό μάθημα πρέπει να πληρώσεις 40 ευρώ την ώρα...αν είναι δυνατόν.
Εξυπηρέτηση πελατών στο σαλέ δεν υπήρχε...τουλάχιστον την ώρα που πήγα εγω γύρω στις 12 το μεσημέρι.
Επειδή τα πολλά λόγια δεν δηλώνουν πολλά, δείτε τις φωτογραφίες και τα βίντεο που έχω τραβήξει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα





Πηγή: http://www.hellenicwave.net/index.php?topic=513.0
Kακάσχημο μέρος που μαζεύει όλη τη μάκα.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Δεκ 2020, 14:51

Εικόνα

όσο σκέφτομαι ότι αυτό το μαγαζί πορεί και να έχει το περιοδικό που ψάχνω καιρό :cry
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 05 Δεκ 2020, 15:23

The Age of Aquarius έγραψε:
05 Δεκ 2020, 12:18
1918 – Η Ισπανική γρίπη στην Αράχοβα

Εν Αραχώβη τη 10 Δεκεμβρίου 1918.
Σεβαστέ μου πατέρα μάθε ότι πήγαμε εις την Αγόριανην και πήραμε ένα φόρτωμα σιτάρι κόκκινο(1) μία και πενήντα πέντε και πήραμε και ένα φόρτωμα βλάχο(2) μια και 40 και 50 οκάδες αραποσίτι 90 λεπτά. Μάθε ότι έχουμε σπείρει τα Μούλκια(3), θα τα σπείρουμε όλα τα χωράφια. Έχουμε 110 οκάδες διά να σπείρουμε, όλα κόκκινο διότι δεν βρίσκουμε κιντράδι(4) και λέμε να πάμε στη Δαύλεια να πάρουμε. Μάθε ότι έχω και 100 κλήματα βαλμένα στη Σέρπινα(5) και έχω καμία εκατόν 50 άβαλτα.
Μάθε ότι απέθανε η θειά μου η Στυλιανή και μετά 3 ημέρες απέθανε και η Κυρά μου, απέθανε και ο Παναγιώτης Παναγιωτίνος μια ημέρα με την Κυρά μου και η Καλούσα του Βιλούλα και ο γιός του, διά ένα μήνα απέθαναν 100 νομάτοι, ήτανε μία ασθένεια η οποία λέγετε γρίπη, από πέντε-έξι την ημέρα, τώρα έπαψε, δεν βαρούσαν καμπάνα διά να μην κιοτέβουν(6) οι άλλοι. Μάθε ότι την επέρασαν όλοι και εμείς. Μας λένε ότι είναι και αυτού, άμα είναι να φύγεις.
Μάθε ότι εις την Βελίτσα παρουσιάσθει ο Αγιώργης σε ένα κορίτσι και είπε να φτιάσουν εκκλησίαν και τώρα ήρχισαν και χτίζουν και είπε το κορίτσι με ξέρεις πούθε έρχομαι, έρχομαι από την Λαμία διότι πήγαινον ο κόσμος χαμένοι και σας έσωσα και τώρα μαθένω ότι το χωριό μου δεν πήγε καλά και θα πάγω στο σπίτι μου και καθώς ήρθε δεν ματα πέθανε κανείς.
Άλλο δεν σου γράφω, σε ασπάζομαι ο υιός σου.

https://rakopolio.blogspot.com/2020/11/1918.html
Εντυπωσιακό, γιατί και τώρα είναι συνηθισμένο αυτό το όνομα στην περιοχή, όχι όμως και στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Αλλά κι'αυτός, έτσι αναγγέλλει στον πατέρα του ότι πέθανε η γυναίκα του (μάλλον αυτό εννοεί με το "Κυρά") και μάλιστα απ'ό,τι φαίνεται εβδομάδες μετά; Και το λέει αφού πρώτα πεί γιά το τι θα σπείρει;

Απορία: Στην Αράχωβα Δεκέμβρη σπέρνουν το σιτάρι; :o

Μάθε λοιπόν κι'εσύ ότι κι'εμένα πέθαναν δύο αδέλφια του πατέρα μου την ίδια μέρα το 1918 (Νεοχώριο Αργολίδος). Ο πατέρας μου δεν είχε γεννηθεί ακόμη.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 05 Δεκ 2020, 16:06

Leporello έγραψε:
05 Δεκ 2020, 15:23
The Age of Aquarius έγραψε:
05 Δεκ 2020, 12:18
1918 – Η Ισπανική γρίπη στην Αράχοβα

Εν Αραχώβη τη 10 Δεκεμβρίου 1918.
Σεβαστέ μου πατέρα μάθε ότι πήγαμε εις την Αγόριανην και πήραμε ένα φόρτωμα σιτάρι κόκκινο(1) μία και πενήντα πέντε και πήραμε και ένα φόρτωμα βλάχο(2) μια και 40 και 50 οκάδες αραποσίτι 90 λεπτά. Μάθε ότι έχουμε σπείρει τα Μούλκια(3), θα τα σπείρουμε όλα τα χωράφια. Έχουμε 110 οκάδες διά να σπείρουμε, όλα κόκκινο διότι δεν βρίσκουμε κιντράδι(4) και λέμε να πάμε στη Δαύλεια να πάρουμε. Μάθε ότι έχω και 100 κλήματα βαλμένα στη Σέρπινα(5) και έχω καμία εκατόν 50 άβαλτα.
Μάθε ότι απέθανε η θειά μου η Στυλιανή και μετά 3 ημέρες απέθανε και η Κυρά μου, απέθανε και ο Παναγιώτης Παναγιωτίνος μια ημέρα με την Κυρά μου και η Καλούσα του Βιλούλα και ο γιός του, διά ένα μήνα απέθαναν 100 νομάτοι, ήτανε μία ασθένεια η οποία λέγετε γρίπη, από πέντε-έξι την ημέρα, τώρα έπαψε, δεν βαρούσαν καμπάνα διά να μην κιοτέβουν(6) οι άλλοι. Μάθε ότι την επέρασαν όλοι και εμείς. Μας λένε ότι είναι και αυτού, άμα είναι να φύγεις.
Μάθε ότι εις την Βελίτσα παρουσιάσθει ο Αγιώργης σε ένα κορίτσι και είπε να φτιάσουν εκκλησίαν και τώρα ήρχισαν και χτίζουν και είπε το κορίτσι με ξέρεις πούθε έρχομαι, έρχομαι από την Λαμία διότι πήγαινον ο κόσμος χαμένοι και σας έσωσα και τώρα μαθένω ότι το χωριό μου δεν πήγε καλά και θα πάγω στο σπίτι μου και καθώς ήρθε δεν ματα πέθανε κανείς.
Άλλο δεν σου γράφω, σε ασπάζομαι ο υιός σου.

https://rakopolio.blogspot.com/2020/11/1918.html
Εντυπωσιακό, γιατί και τώρα είναι συνηθισμένο αυτό το όνομα στην περιοχή, όχι όμως και στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Αλλά κι'αυτός, έτσι αναγγέλλει στον πατέρα του ότι πέθανε η γυναίκα του (μάλλον αυτό εννοεί με το "Κυρά") και μάλιστα απ'ό,τι φαίνεται εβδομάδες μετά; Και το λέει αφού πρώτα πεί γιά το τι θα σπείρει;

Απορία: Στην Αράχωβα Δεκέμβρη σπέρνουν το σιτάρι; :o

Μάθε λοιπόν κι'εσύ ότι κι'εμένα πέθαναν δύο αδέλφια του πατέρα μου την ίδια μέρα το 1918 (Νεοχώριο Αργολίδος). Ο πατέρας μου δεν είχε γεννηθεί ακόμη.
Καλούσα υπάρχει ακόμη ως όνομα στην περιοχή (πχ στο Δίστομο) αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο πλέον.
Το σιτάρι Οκτώβρη και Νοέμβρη το σπέρνανε κατα κύριο λόγο. Σε εποχές με γλυκό χειμώνα όμως σπέρνανε και το Δεκέμβρη.

Τώρα για τον παγερό τρόπο περιγραφης των θανάτων γιατί απορείς; Άλλες οι κοινωνικές σχέσεις της εποχής που δεν επέτρεπαν την εξωτερίκευση των όποιων συναισθημάτων.

Άβαταρ μέλους
andy12gr
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 08 Δεκ 2019, 09:20
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αράχωβα - Παρνασσός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andy12gr » 30 Δεκ 2020, 19:08

Adidas έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 21:53
andy12gr έγραψε:
27 Αύγ 2020, 16:42
Στις 20.3.2013 ταξίδεψα με παρέα στην Αράχωβα
μια συμβουλή και αν θες, την κρατάς
μην βιάζεσαι τόσο να αποτυπώσεις γραπτά μια ταξιδιωτική σου ανάμνηση, άσε την λίγο έστω να ωριμάσει μέσα σου
Την αφησα να ωριμασει 6 χρονια πριν την αφησω στο χαρτι και εχοντας παει αρκετες φορες απο τοτε :D
Αγάπης δε ουδέν μείζον ούτε ίσον εστί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών