Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
mec

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 15 Σεπ 2018, 15:56

Για ειδικό διαμονητήριο βοηθάνε:
-γνωστοί (αν έχεις) ή σύσταση από μοναστήρι που σε ξέρει κάπως. Πχ αν ήταν να πάω θα έκανα κάποιες επισκέψεις σε ένα μοναστήρι στην περιοχή μου πρώτα και θα άφηνα και μια μικρή δωρεά http://www.sitedalmerie.fr/
-δήλωση ότι κάνεις κάποια μελέτη, έρευνα κλπ
-προσφορά εθελοντικής εργασίας ή δωρεά
-συντάκτης σε θρησκευτικό site

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 15 Σεπ 2018, 21:20

Cavaliere έγραψε:
15 Σεπ 2018, 11:37
Iaπετέ, και πώς να το ζητήσω, να πάρω τηλ. και να πω στην τάδε Μονή, Γέροντα, σας παρακαλώ, βγάλτε ένα ειδικό διαμονητήριο; Θέλω να πάω αυτή τη φορά, έχω καιρό να το επισκεφτώ, και θα ήθελα, όπως είπες κι εσύ, να κινηθώ πιο ελεύθερα, να μην κάθομαι όλη μέρα σε Μοναστήρι.
Κάπως έτσι... Δε θα αποκαλέσεις βέβαια τον μοναχό στο τηλέφωνο γέροντα, αλλά πατέρα.. Γέροντας αποκαλείται στις μονές ο ηγούμενος, και είναι μάλλον δύσκολο να απαντά ο ίδιος στο τηλέφωνο στο αρχονταρίκι... Θα τους πεις ότι θα ήθελες να προσκυνήσεις στη μονή τους αλλά επειδή δεν γνωρίζεις πότε ακριβώς θα είσαι Ελλάδα, αν μπορούν να μεσολαβήσουν για να σου εκδοθεί ειδικό διαμονητήριο. Όταν σιγουρέψεις την ημερομηνία, τους ξανατηλεφωνείς και δίνεις τα στοιχεία σου για να σου το εκδώσουν, και αρχίζεις μετά τα τηλέφωνα και σε άλλες μονές που σε ενδιαφέρουν και ρωτάς αν δέχονται να σε φιλοξενήσουν με ειδικό διαμονητήριο που δεν έχει εκδοθεί από αυτούς... Οι μεγαλύτερες μονές συνήθως δεν δέχονται...
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις τη διαδικασία από τη σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές που γενικά δέχονται κόσμο και είναι και κεντρικά... Άλλες μονές που γενικά μπορείς να βρεις θέση ευκολότερα, σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και χωρίς ειδοποίηση, είναι της Μεγίστης Λαύρας, της Διονυσίου, Παύλου, Κωνσταμονίτου...

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Σεπ 2018, 21:36

Japetus έγραψε:
15 Σεπ 2018, 21:20
Cavaliere έγραψε:
15 Σεπ 2018, 11:37
Iaπετέ, και πώς να το ζητήσω, να πάρω τηλ. και να πω στην τάδε Μονή, Γέροντα, σας παρακαλώ, βγάλτε ένα ειδικό διαμονητήριο; Θέλω να πάω αυτή τη φορά, έχω καιρό να το επισκεφτώ, και θα ήθελα, όπως είπες κι εσύ, να κινηθώ πιο ελεύθερα, να μην κάθομαι όλη μέρα σε Μοναστήρι.
Κάπως έτσι... Δε θα αποκαλέσεις βέβαια τον μοναχό στο τηλέφωνο γέροντα, αλλά πατέρα.. Γέροντας αποκαλείται στις μονές ο ηγούμενος, και είναι μάλλον δύσκολο να απαντά ο ίδιος στο τηλέφωνο στο αρχονταρίκι... Θα τους πεις ότι θα ήθελες να προσκυνήσεις στη μονή τους αλλά επειδή δεν γνωρίζεις πότε ακριβώς θα είσαι Ελλάδα, αν μπορούν να μεσολαβήσουν για να σου εκδοθεί ειδικό διαμονητήριο. Όταν σιγουρέψεις την ημερομηνία, τους ξανατηλεφωνείς και δίνεις τα στοιχεία σου για να σου το εκδώσουν, και αρχίζεις μετά τα τηλέφωνα και σε άλλες μονές που σε ενδιαφέρουν και ρωτάς αν δέχονται να σε φιλοξενήσουν με ειδικό διαμονητήριο που δεν έχει εκδοθεί από αυτούς... Οι μεγαλύτερες μονές συνήθως δεν δέχονται...
Θα μπορούσες να ξεκινήσεις τη διαδικασία από τη σκήτη Αγίου Ανδρέα στις Καρυές που γενικά δέχονται κόσμο και είναι και κεντρικά... Άλλες μονές που γενικά μπορείς να βρεις θέση ευκολότερα, σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και χωρίς ειδοποίηση, είναι της Μεγίστης Λαύρας, της Διονυσίου, Παύλου, Κωνσταμονίτου...

Για να το λες θεωρείς κι εφόσον επισκέφθηκες το όρος ότι έτσι είναι
Ναι αλλά Γέροντα Ευθύμιο λέμε, Γέροντα Γαβριήλ λεμε κτλ
Πατέρα λες τον ιερομοναχο, αν δεν είναι ιερέας νόμισα καλείται Γεροντας
Κι ο ηγούμενος το ιδιο

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 15 Σεπ 2018, 21:41

Γενικά Γέροντας είναι ο αρχηγός μιας συνοδείας.. Στα κελιά η συνοδεία μπορεί να είναι 1 ή 2-3 μοναχοί, στις μονές και 50 και 100..
Πατέρες όντως αποκαλούνται οι ιερομόναχοι μόνο, αλλά καθώς οι δικοί μας δεν φορούν το επιτραχήλιο για να ξεχωρίζουν όπως οι σλαβόφωνοι, είθισται όλοι στο όρος να αποκαλούνται πατέρες.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Σεπ 2018, 21:52

Άρα σωστά το είπες
Γέρων Ευθύμιος πχ

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 20 Οκτ 2018, 13:15

Η θέση του ρώσικου πατριαρχείου για τους ρώσους επισκέπτες του Άγιου Όρους μετά το 'σχίσμα' με το Οικουμενικό Πατριαρχείο (στα αγγλικά)

Ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα στο Άγιο Όρος τα δυο τελευταία χρόνια με την αύξηση των επισκεπτών....

Και μια φωτογραφία από το 'αυτί' στα 'Φρικτά' Καρούλια...

Εικόνα

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 20 Οκτ 2018, 14:41

Το θέμα που προέκυψε σε σχέση με την Ουκρανία μεταξύ του Οικουμενικού Πατριαρχείου και του Πατριαρχείου Μόσχας ασφαλώς και δεν μπορούσε να αφήσει ανεπηρέαστο το Άγιον Όρος, το οποίο κάθε χρόνο επισκέπτονται πλήθη προσκυνητών από την Ρωσία και την Ουκρανία, ενώ από την άλλη πλευρά μία από τις ιστορικές μονές του κατοικείται επί αιώνες και μέχρι σήμερα από Ρώσους.

Παρόλα αυτά το Ουκρανικό ζήτημα δεν έχει ακόμη απασχολήσει επίσημα τους Αγιορείτες πατέρες, οι οποίοι κρατούν στάση ουδετερότητας και αναμονής. Άλλωστε το βασικό μέλημα των Αγιορειτών ήταν και είναι πάντα η διατήρηση της ενότητας της Εκκλησίας.

Παραδοσιακά αποφεύγουν οποιεσδήποτε ενέργειες θα ήταν εις βάρος αυτής της ενότητας και θα μπορούσαν να αυξήσουν τις εντάσεις.

Παρά τις διάφορες τάσεις που είναι φυσικό να υπάρχουν σε μία μοναχική πολιτεία 3.000 μοναχών, αυτό που τονίζουν οι Αγιορείτες μοναχοί είναι η ανάγκη να κρατηθεί πάση θυσία η ενότητα της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Όσον αφορά την Μονή του Αγίου Παντελεήμονα, κύκλοι στο Άγιον Όρος επισημαίνουν την ανάγκη, τόσο το Οικουμενικό Πατριαρχείο όσο και το Πατριαρχείο Μόσχας, να μην κάνουν την Μονή τμήμα του εκκλησιαστικού-κανονικού προβλήματος. Να την αφήσουν όσο γίνεται μακρύτερα από αυτό.

Ασφαλώς αυτή θα ήταν η μεγαλύτερη υπηρεσία που θα μπορούσαν οι δύο Εκκλησίες να προσφέρουν τόσο στο μοναστήρι όσο και στο Άγιον Όρος σε αυτή την δύσκολη χρονική στιγμή.

Όσον αφορά την ενότητα της Εκκλησίας, οι Αγιορείτες πατέρες μπορεί να θλίβονται για την σημερινή κατάσταση, αλλά δεν ανησυχούν.

Η Ορθόδοξη Εκκλησία πέρασε πολλές φορτούνες, αλλά το σκάφος της ποτέ δεν βούλιαξε, γιατί Κυβερνήτης του είναι ο ίδιος ο Χριστός, τονίζουν με νόημα.

Ακόμη και αν μείνουν μόνο δύο άνθρωποι στον κόσμο, οι οποίοι πιστεύουν και ζουν ορθόδοξα, αυτοί θα είναι η Εκκλησία. Το πρόβλημα για την Εκκλησία μας δεν είναι ποσοτικό, αλλά ποιοτικό.

Η πραγματική ενότητα της Εκκλησίας δεν κινδυνεύει ποτέ, γιατί δεν μπορεί να κινδυνεύσει.

Και δεν κινδυνεύει, γιατί η Εκκλησία δεν είναι ένας κοσμικός οργανισμός, ούτε ένα φιλανθρωπικό σωματείο, ούτε ένα κράτος όπως το Βατικανό. Είναι ένας Θεανθρώπινος οργανισμός, είναι το Σώμα του Χριστού.

Όσον αφορά τους λαϊκούς Ρώσους προσκυνητές εξακολουθούν να συρρέουν στο Άγιον Όρος, τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

https://www.vimaorthodoxias.gr/arthrogr ... oukraniko/

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14673
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Μαρ 2019, 19:50

Η επίσκεψή μου στό Όρος με έστρεψε αποφασιστικώς στην Ορθοδοξία.

Βεβαίως με έναν τρόπο βραδυφλεγή, κάπου πέντε χρόνια αργότερα αλλά οι εντυπώσεις ήταν πολύ βαθιές.

Μείναμε κυρίως στην Σταυρονικήτα ( ή μάλλον δεν θέλαμε να φύγουμε) ακόμα και σε κελιά (όπου ένιωθα τους δαίμονες παντού)

Υπήρχε και μικρότητα, τρέλλα, πουστισμός, περιέργεια, αν κοιτούσες γύρω γύρω αλλά όσοι έψαξαν βρήκανε.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Μαρ 2019, 19:57

Το τελευταίο το επιβεβαιώνω και εγώ. Χρόνια πριν αλλα παρόμοια κατάσταση.
Τι εννοείς ένιωθες τους δαιμονες παντού? Σαν κάποια αρνητική παρουσία στο χώρο?

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14673
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 09 Μαρ 2019, 20:09

Μέσα μου ; τις δύο πρώτες μέρες με είχε πιάσει τρομερή άρνηση και τρέλλα γιά να επιστρέψω στην Αθήνα και να πηδηχτώ μέσα στο τραίνο κιόλας ανευ καθυστέρησης με όποιαν βρω (κατα προτίμηση μουνάρα) αλλά δεν μπορούσα να πουλήσω τον φίλο μου, όταν ψευτομίλησα και με τον γέροντα που ανεχόταν τις ιδιοοτροπίες μου και απορούσε πως βρέθηκε τόσο μαλακισμένος νεαρός στο κελί του ηρέμησα

Και γύρω σαν έτοιμοι να σε ρίξουν ή να περιμένουν την πτώση σου, δεν αποδεικνύεται, και στο χωριό μου που είναι ανάμεσα σε δύο μοναστήρια νιώθω πολύ κοντά σε τέτοια αίσθηση, λίγο πιό γλυκειά εκεί, σαν να υπάρχουν αθώα πνεύματα


Πάντως όταν φίλησα λείψανα, το άρωμα μου φάνηκε πως το έβαλαν οι μοναχοί ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 09 Μαρ 2019, 20:55

Στο Άγιον Όρος μπορεί να πας για δύο λόγους. Είτε για το τουριστικό μέρος το οποίο είναι μοναδικό. Βλέπεις κτήρια και φύση που είναι εκπληκτικά. Είτε για λόγους θρησκευτικούς που πάλι είναι μοναδικό. Για λίγες μέρες παίρνεις μία μυρωδιά από τον μοναχικό βίο.

Εγώ πήγα τρεις φορές στη μονή Ξενοφώντος και μία στην Βατοπεδίου με την τετράφωνη χορωδία Ακαδημαϊκός Μουσικός Σύνδεσμος Θεσσαλονικέων που κάνει την δεύτερη χορωδία στον ναό Γρηγορίου Παλαμά στην Μητρόπολη Θεσσαλονίκης.
http://akadxorodia.blogspot.com/

Η διαδρομή για τη μονή Ξενοφώντος με το αργό καραβάκι εκπληκτική. Πάντα θα δεις δελφίνια να το συνοδεύουν και αν είσαι τυχερός και έχεις ψωμί, θα ταΐσεις τους γλάρους.

Εκεί ψάλαμε στην Θεία Λειτουργία την ημέρα του Αγίου Πνεύματος στο εκκλησάκι ακριβώς έξω από το μοναστήρι. Την Θεία Λειτουργία έκανε ο ηγούμενος Αλέξιος.

Εικόνα

Εκεί έχει ρεύμα με φωτοβολταικά στοιχεία. μπάνια για να κάνεις ντους κλπ. Εκπληκτική ήταν η ολονυχτία υπό το φως των κεριών όπου οι καλόγεροι έβγαιναν ξαφνικά από το σκοτάδι.

Από την μονή Ξενοφώντος πήγαμε με τα πόδια στην κοντινή μονή Δοχιαρείου όπου είναι η εικόνα με την Παναγία Γοργοεπήκοος. (σε ακούσει γρήγορα)

Εικόνα
https://www.monastiriaka.gr/panagia-gor ... 70662.html

Εκεί μία φορά μας επισκέφτηκε στο σκιάδιο έξω από την μονή ο ηγούμενος. Μας κοίταξε όλους με την πονηρή φάτσα του. Σε κάποιον είπε ''μην απατάς την γυναίκα σου''. Αυτός δεν είπε τίποτα, το δέχτηκε σιωπηλά. Σε έναν άλλο είπε ''να προσέχεις το ζάχαρο σου'' και μας είπε ότι είχε ζάχαρο. Το πώς τα ήξερε, άγνωστο.

Στην μονή Βατοπεδίου πολύ ωραία ήταν όταν πήγαμε σε μία σκήτη ενάμισι χιλιόμετρο μακρυά σε μία διαδρομή μέσα σε δένδρα και φύση. 'Οδηγός'' μας ήταν ένας σκύλος που ήταν εκεί. Ήξερε την διαδρομή. Ο Εφραίμ μας έκανε δώρα ένα λεύκωμα με φωτογραφίες και ένα διακοσμητικό πιάτο με την εικόνα της μονής πάνω του.

Εικόνα

Δυστυχώς δεν είδαμε τα έγγραφα-κειμήλια που είδαν οι ''Αταίριαστοι''.





Μόνον ωραίες εντυπώσεις, το συνιστώ ανεπιφύλακτα και για θρησκευόμενους και για αυτούς που δεν είναι.

Υπάρχει ένα βίντεο με τον Ακαδημαικό Σύνδεσμο, το τροπάριο της Κασιανής το 2014. Κάπου εκεί είμαι κι εγώ. Χωράρχης ήταν ο εκλιπών Χρήστος Κώττας, ο αγαπητός μαέστρος μας.



υγ Εδώ έχει ηχογραφήσεις ο Ακαδημαικός Μουσικός Σύνδεσμος Θεσσαλονικέων. Το ''Αινείτε'' του Πολυκράτη ιδιαίτερο.
http://akadxorodia.blogspot.com/2015/12/blog-post.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 09 Μαρ 2019, 23:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Μαρ 2019, 22:55

Μπίστης έγραψε:
09 Μαρ 2019, 20:09
Μέσα μου ; τις δύο πρώτες μέρες με είχε πιάσει τρομερή άρνηση και τρέλλα γιά να επιστρέψω στην Αθήνα και να πηδηχτώ μέσα στο τραίνο κιόλας ανευ καθυστέρησης με όποιαν βρω (κατα προτίμηση μουνάρα) αλλά δεν μπορούσα να πουλήσω τον φίλο μου, όταν ψευτομίλησα και με τον γέροντα που ανεχόταν τις ιδιοοτροπίες μου και απορούσε πως βρέθηκε τόσο μαλακισμένος νεαρός στο κελί του ηρέμησα

Και γύρω σαν έτοιμοι να σε ρίξουν ή να περιμένουν την πτώση σου, δεν αποδεικνύεται, και στο χωριό μου που είναι ανάμεσα σε δύο μοναστήρια νιώθω πολύ κοντά σε τέτοια αίσθηση, λίγο πιό γλυκειά εκεί, σαν να υπάρχουν αθώα πνεύματα


Πάντως όταν φίλησα λείψανα, το άρωμα μου φάνηκε πως το έβαλαν οι μοναχοί ...
Mπορει να σου πάρει αρκετό καιρό, για να νιώθεις ηρεμία μέσα σε εκκλησία. (Στις μονές νοιωθεις την κατάνυξη σίγουρα) και για να νοιώσεις έτσι και στη συνοικιακη με το συνοικιακό πάτερ θέλεις χρόνο
Όχι χωρίς πνευματικό τα βήματα,δεν είναι αστεία αυτα..αν έχεις πάει σε τραίνο βόλτα με άγνωστη στις τουαλέτες
Κι αν ξαναπάς,πάλι να ξαναπάς στο εξομολογητηριο. Αλλά όχι για πλάκα

Ε όχι, δε βάζουν ...άρωμα στα λείψανα

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Μαρ 2019, 23:06

brb και tyt έγραψε:
09 Μαρ 2019, 20:55
Στο Άγιον Όρος μπορεί να πας για δύο λόγους. Είτε για το τουριστικό μέρος το οποίο είναι μοναδικό. Βλέπεις κτήρια και φύση που είναι εκπληκτικά. Είτε για λόγους θρησκευτικούς που πάλι είναι μοναδικό. Για λίγες μέρες παίρνεις μία μυρωδιά από τον μοναχικό βίο.

Εγώ πήγα τρεις φορές στη μονή Ξενοφώντος και μία στην Βατοπεδίου με την τετράφωνη χορωδία Ακαδημαϊκός Μουσικός Σύνδεσμος Θεσσαλονικέων που κάνει την δεύτερη χορωδία στον ναό Γρηγορίου Παλαμά στην Μητρόπολη Θεσσαλονίκης.
http://akadxorodia.blogspot.com/

Η διαδρομή για τη μονή Ξενοφώντος με το αργό καραβάκι εκπληκτική. Πάντα θα δεις δελφίνια να το συνοδεύουν και αν είσαι τυχερός και έχεις ψωμί, θα ταΐσεις τους γλάρους.

Εκεί ψάλαμε στην Θεία Λειτουργία την ημέρα του Αγίου Πνεύματος στο εκκλησάκι ακριβώς έξω από το μοναστήρι. Την Θεία Λειτουργία έκανε ο ηγούμενος Αλέξιος.

Εικόνα

Εκεί έχει ρεύμα με φωτοβολταικά στοιχεία. μπάνια για να κάνεις ντους κλπ. Εκπληκτική ήταν η ολονυχτία υπό το φως των κεριών όπου οι καλόγεροι έβγαιναν ξαφνικά από το σκοτάδι.

Από την μονή Ξενοφώντος πήγαμε με τα πόδια στην κοντινή μονή Δοχιαρείου όπου είναι η εικόνα με την Παναγία Γοργουπήκοος. (σε ακούσει γρήγορα)

Έρχεται και στο Σοχό για λίγες ημέρες στο μετόχι της Δοχειαρίου,κάθε Σεπτέμβριο πριν του Τιμίου Σταυρού, αρχες. Όπως πολύ σωστά είπε ο χρήστης beria Γοργό Επηκοος. Όχι υπηκοος

Εικόνα
https://www.monastiriaka.gr/panagia-gor ... 70662.html

Εκεί μία φορά μας επισκέφτηκε στο σκιάδιο έξω από την μονή ο ηγούμενος. Μας κοίταξε όλους με την πονηρή φάτσα του. Σε κάποιον είπε ''μην απατάς την γυναίκα σου''. Αυτός δεν είπε τίποτα, το δέχτηκε σιωπηλά. Σε έναν άλλο είπε ''να προσέχεις το ζάχαρο σου'' και μας είπε ότι είχε ζάχαρο. Το πώς τα ήξερε, άγνωστο.


Έλα ντε! Με τη Θεία Χάρη φυσικα
Ο Γέροντας Γρηγόριος,κοιμήθηκε. Φέτος μετά που φέραν στο μετόχι την Εικόνα
Ήταν σχεδόν στο μέγεθος Παϊσίου.
Διέρρευσε εδώ αργότερα, κλααααμα οι άντρες στις εφορίες, στις τράπεζες,ο κόσμος. Ποιον θα έχουμε γέροντα τώρα;;;
Ερχόταν στο μετόχι συχνά.
Ας εύχεται για μας
Έτσι έκανε κι ο Παπά Γιάννης της Αγίας Άννας. Εσύ αυτό,εσύ εκείνο όλα
Μεγάλη ευλογία που τον ειδες

Στο πόδι του άφησε άλλον. Με έστειλε με αυτά που μου είπε.
Είναι δύσκολο να τον δεις. Τον ηγούμενο δεν είχα τη τύχη. Η μόνη έχει τηλ όχι λάθος, το μετόχι. Αλλά δε το πολυσηκωνουν. Μπορούμε κάλλιστα να πάμε να χτυπήσουμε τη πόρτα

Και καλά και κακα μου είπε. Εμ, μπήκα κι άνετη. Ήθελα το προορατικο μου

Είμαι ενα σκουπίδι. Που νομίζω προχώρησα. Αμ δε






Στην μονή Βατοπεδίου πολύ ωραία ήταν όταν πήγαμε σε μία σκήτη ενάμισι χιλιόμετρο μακρυά σε μία διαδρομή μέσα σε δένδρα και φύση. 'Οδηγός'' μας ήταν ένας σκύλος που ήταν εκεί. Ήξερε την διαδρομή. Ο Εφραίμ μας έδωσε δώρα ένα λεύκωμα με φωτογραφίες και ένα διακοσμητικό πιάτο με την εικόνα της μονής πάνω του.

Εικόνα

Δυστυχώς δεν είδαμε τα έγγραφα-κειμήλια που είδαν οι ''Αταίριαστοι''.





Μόνον ωραίες εντυπώσεις, το συνιστώ ανεπιφύλακτα και για θρησκευόμενους και για αυτούς που δεν είναι.

Υπάρχει ένα βίντεο με τον Ακαδημαικό Σύνδεσμο, το τροπάριο της Κασιανής το 2014. Κάπου εκεί είμαι κι εγώ. Χωράρχης ήταν ο εκλιπών Χρήστος Κώττας, ο αγαπητός μαέστρος μας.



υγ Εδώ έχει ηχογραφήσεις ο Ακαδημαικός Μουσικός Σύνδεσμος Θεσσαλονικέων. Το ''Αινείτε'' του Πολυκράτη ιδιαίτερο.
http://akadxorodia.blogspot.com/2015/12/blog-post.html

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Μαρ 2019, 23:16

brb και tyt έγραψε:
09 Μαρ 2019, 20:55

Υπάρχει ένα βίντεο με τον Ακαδημαικό Σύνδεσμο, το τροπάριο της Κασιανής το 2014. Κάπου εκεί είμαι κι εγώ. Χωράρχης ήταν ο εκλιπών Χρήστος Κώττας, ο αγαπητός μαέστρος μας.



υγ Εδώ έχει ηχογραφήσεις ο Ακαδημαικός Μουσικός Σύνδεσμος Θεσσαλονικέων. Το ''Αινείτε'' του Πολυκράτη ιδιαίτερο.
http://akadxorodia.blogspot.com/2015/12/blog-post.html
Περίεργεια. Κάτσε να σε δω. :P
Η μας κάνεις πλάκα
Μη ψάχνω έναν εναν

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 09 Μαρ 2019, 23:19

bluerose έγραψε:
09 Μαρ 2019, 23:06
Έρχεται και στο Σοχό για λίγες ημέρες στο μετόχι της Δοχειαρίου,κάθε Σεπτέμβριο πριν του Τιμίου Σταυρού, αρχες. Όπως πολύ σωστά είπε ο χρήστης beria Γοργό Επηκοος. Όχι υπηκοος
Γράψε λάθος. :oops:
bluerose έγραψε:
09 Μαρ 2019, 23:16
Περίεργεια. Κάτσε να σε δω. :P
Η μας κάνεις πλάκα
Μη ψάχνω έναν εναν
Δεν λέω ποιος είμαι. :P

Σταμάτησα να συμμετέχω στην χορωδία αλλά πηγαίνω κάθε Κυριακή και την ακούω. Το συνιστώ σε όποιον είναι στην Θεσσαλονίκη.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών