Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 14 Σεπ 2018, 13:57

Τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να βρω διαμονητήριο, και σου δίνουν για 5-6 μήνες μετά. Πού να ξέρεις το πρόγραμμά σου; Χαμός γίνεται, μαθαίνω πως βουλιάζει από κόσμο.
Ordem e Progresso.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 14 Σεπ 2018, 14:18

Cavaliere έγραψε:
14 Σεπ 2018, 13:57
Τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να βρω διαμονητήριο, και σου δίνουν για 5-6 μήνες μετά. Πού να ξέρεις το πρόγραμμά σου; Χαμός γίνεται, μαθαίνω πως βουλιάζει από κόσμο.
γιατί αεροπορικά από πόσους μήνες πριν κλείνεις ;

Πρέπει να την περιορίσουν την προσέλευση.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Σεπ 2018, 14:55

Cavaliere έγραψε:
14 Σεπ 2018, 13:57
Τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να βρω διαμονητήριο, και σου δίνουν για 5-6 μήνες μετά. Πού να ξέρεις το πρόγραμμά σου; Χαμός γίνεται, μαθαίνω πως βουλιάζει από κόσμο.
Μπορείς να κανεις και το άλλο
Να μάθεις ποια μετόχια υπάρχουν από Μονές του Αγίου Όρους στη περιοχή που μένεις ή μπορείς να πας ανα την Ελλάδα. Εκει έρχονται Γεροντες και τα επισκέπτονται και μπορείς να πας, ιερομόναχοι αν είναι μπορείς να πας να εξομολογηθείς η πάρεις ευχή
Αλλά αυτοί είναι πολύ αυστηροί συνήθως

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Σεπ 2018, 15:09

Cavaliere έγραψε:
14 Σεπ 2018, 13:57
Τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να βρω διαμονητήριο, και σου δίνουν για 5-6 μήνες μετά. Πού να ξέρεις το πρόγραμμά σου; Χαμός γίνεται, μαθαίνω πως βουλιάζει από κόσμο.
Καλώς επανήρθες :wave:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Σεπ 2018, 15:15

Πχ
Μονή Σιμωνοπετρας

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... 82#Μετόχια


Η Mονή έχει και εκτός Aγίου Όρους τα εξής Mετόχια:

α) το Mετόχι του Aγίου Xαραλάμπους στη Θεσσαλονίκη,

β) το Mετόχι της Aναλήψεως του Kυρίου στον Βύρωνα Αττικής,

γ) το Mετόχι των Aγίων Aρτεμίου και Aντύπα στη Σίφνο,

δ) το Mετόχι της Παναγίας της Tρύγης στο Προπούλι Λήμνου, με την θαυματουργή εικόνα της Παναγίας,

ε) το Ιερό Ησυχαστήριο του Oσίου Nικοδήμου στον Πεντάλοφο Γουμένισσας, όπου φυλάσσεται η εικόνα της Παναγίας της Μικρασιάτισσας από το Ικόνιο της Μικράς Ασίας[1] και

στ) στην Γαλλία το Mετόχι του Aγίου Aντωνίου, νότια της πόλης Λυών. Aπό την Mονή της Σιμωνόπετρας εξαρτώνται πνευματικά και τα εξής γυναικεία Mετόχια: ζ) το Ιερό Kοινόβιο Eυαγγελισμού Ορμύλιας Xαλκιδικής, η) το Mετόχιον της Aγίας Σκέπης στο Solan, στα νότια της Γαλλίας και θ) το Mετόχιον της Mεταμορφώσεως του Σωτήρος στην περιοχή Terasson Γαλλίας. Το σύνολο των μοναζουσών στα τρία αυτά Mετόχια ανέρχεται στις 140-150 αδελφές.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 14 Σεπ 2018, 16:19

Cavaliere έγραψε:
14 Σεπ 2018, 13:57
Τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να βρω διαμονητήριο, και σου δίνουν για 5-6 μήνες μετά. Πού να ξέρεις το πρόγραμμά σου; Χαμός γίνεται, μαθαίνω πως βουλιάζει από κόσμο.
Όντως γίνεται χαμός. Έλληνες υπήκοοι μπορούν να κλείσουν (επιτρέπει το ηλεκτρονικό σύστημα κρατήσεων) μέχρι τρεις μήνες πριν την είσοδό τους για 100 θέσεις την μέρα, ενώ ξένοι υπήκοοι ετερόδοξοι (10 θέσεις) ή Έλληνες κάτοικοι εξωτερικού -που υπάγονται στην ποσόστωση των 100 ατόμων εφόσον διαθέτουν ταυτότητα ελληνική-, μπορούν να κλείσουν μέχρι και έξι μήνες πριν..
Αυτό είναι ιδιαίτερα ευνοϊκό για τους Έλληνες κατοίκους εξωτερικού, καθώς μπορούν να βρουν 3-4 μήνες πριν θέση, προτού ανοίξει το σύστημα για τους κατοίκους Ελλάδας...

Πλέον όποιος από Ελλάδα θέλει να μπει και να φιλοξενηθεί σε 'δύσκολα' μοναστήρια, αναγκάζεται ακριβώς τρεις μήνες πριν την είσοδό του να κάνει κράτηση διαμονητηρίου και, αμέσως μετά, εξασφάλιση φιλοξενίας στα μοναστήρια που επιθυμεί...
Κάποιοι βέβαια κάνουν διπλο και τριπλοκρατήσεις, πολλοί ακυρώνουν γιατί προκύπτει κάτι, έτσι κάποιες φορές μπορεις να βρεις καμια ξεχασμενη θεση ένα μήνα πριν, δεν συνιστάται όμως.

Τέλος και πέραν οποιασδήποτε ποσοστωσης, μπορείς να βγάλεις ειδικό διαμονητήριο κατόπιν πρόσκλησης από κάποιο σκήνωμα/μονή, οπότε μπαίνεις όποτε θέλεις -ακόμα και μια μέρα πριν- απλά με ένα τηλέφωνο, αλλά δεν μπορείς να φιλοξενηθείς θεωρητικά σε άλλη μονή. Βέβαια αρκετές παράτυπα το επιτρέπουν αν έχει προηγηθεί ειδοποίηση, και πλέον είναι ο συνηθέστερος τρόπος εισόδου στο Όρος για τους περισσότερους. Άλλωστε μπαίνουν, το καλοκαίρι ειδικά, καμιά 500ριά άτομα καθημερινά τη στιγμή που εκδίδονται μόνο 110 κανονικά διαμονητήρια... Υπάρχουν δε κάποια συγκεκριμένα μοναστήρια, που διευκολύνουν τους προσκυνητές να μπουν στο Όρος, εξασφαλίζοντάς τους πρόσκληση αλλά και διαμονή για πάνω από μία μέρα, αρκετά εύκολα ακόμα και αν είναι η πρώτη φορά που εισέρχεται κάποιος..

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26998
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 14 Σεπ 2018, 16:30

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Ιουν 2018, 21:47
Καμμία σαύρα δέν έχει δόντια απο οτι ξέρω ....
Αν υπάρχει βάλτε μιά φώτο μέ τά δοντάκια της .......
Για την περίπτωση που δεν έχει απαντηθεί:

Εικόνα

http://city.sigmalive.com/article/19235 ... nes-vinteo
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Σεπ 2018, 01:20

Athos έγραψε:
14 Σεπ 2018, 14:18
γιατί αεροπορικά από πόσους μήνες πριν κλείνεις ;

Πρέπει να την περιορίσουν την προσέλευση.
Σιγά, μην έχω την πολυτέλεια να κλείνω 6 μήνες πριν αεροπλάνο...συνήθως κλείνω 1 μέρα πριν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 15 Σεπ 2018, 09:17

Για την περίπτωσή σου τότε, μόνο το εδικό διαμονητήριο θα σε βολέψει..

Καλώς ή κακώς, η αθρώα εισροή επισκεπτών τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργήσει μια ιδιαίτερη κατάσταση.

Από τη μια είναι οι καινοτόμες, επιχειρηματικές μονές όπως η Βατοπεδίου, που θέλουν τον κόσμο, έχουν δημιουργήσει υποδομές φιλοξενίας (η συγκεκριμένη κοιμίζει άνετα 200 άτομα), έχουν ανακαινίσει χώρους, αναγείρει μονάδες παράλληλων δραστηριοτήτων (εργαστήρια, τυποποιητήρια, οινοποιεία, οικοβιοτεχνικές παραγωγές) που θέλουν να τα δείξουν στον κόσμο, έχουν δε και μεγάλες εκθέσεις-πωλητήρια που τους αποφέρουν αρκετά κέρδη από τον πολύ κόσμο. Αυτές οι μονές έχουν θα λέγαμε επενδύσει στους πολλούς επισκέπτες. Δεν είναι τυχαίο που ξεκίνησαν να ναυπηγήσουν και νέο σύγχρονο φέριμποτ, μεγάλης χωρητικότητας σε κόσμο, που όμως τους απαγόρεψε η Ιερά Σύνοδος να το νηολογήσουν όταν ολοκληρωθεί και μένει έτσι χρόνια μισοτελειωμένο στα ναυπηγεία της Θεσσαλονίκης..

Από την άλλη είναι οι περισσότερες άλλες μονές, που βλέπουν τον πολύ κόσμο σαν διατάραξη της μοναστικής τους ζωής καθώς βλέπουν ότι μπαίνει πολύς κόσμος τουριστικά, από απλή περιέργεια και όχι για προσκύνημα και έγιναν έτσι κάπως πιο απόμακρες στις σχέσεις μοναχών-προσκυνητών, δεν ανοίγονται πια τόσο εύκολα οι μοναχοί, και έθεσαν δικλείδες όπως τη φιλοξενία ορισμένου αριθμού ατόμων 10-15 άτομα μόνο πχ. πολύ μικρότερου της πραγματικής δυνατότητας φιλοξενίας τους.

Έτσι φαίνεται πως η κατάσταση που παγιώθηκε βολεύει προσώρας και τους μεν και τους δε.. Η Ιερά Σύνοδος δεν αύξησε τον αριθμό των ημερησίων κανονικών διαμονητηρίων και έτσι όλοι όσοι θέλουν να μπουν από περιέργεια αναγκάζονται και υπομένουν όλη αυτή τη γραφειοκρατική βάσανο με την κράτηση μήνες πριν που αποθαρρύνει κάποιους, αυτοί δε κατευθύνονται κυρίως στις μονές που έχουν υποδομές για πολύ κόσμο και θέλουν να δεχτούν και 'τουρίστες' προσκυνητές. Η περιπέτεια αυτή έκδοσης του διαμονητηρίου, συντελεί κατά κάποιο τρόπο και αυτή στη συντήρηση του μύθου περί "απόμακρου" του Αγίου Όρους.
Οι υπόλοιπες μονές, δέχονται κυρίως τους δικούς τους φίλους προσκυνητές και ορισμένες τους βοηθούν μάλιστα εκδίδοντάς τους ειδικό διαμονητήριο και έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι...

Χαρακτηριστικά, έψαχνα για φιλοξενία μια συγκεκριμένη ημερομηνία σε κάποια μονή και ως συνήθως μου αρνήθηκαν. Έτυχε να βρεθώ στο όρος πριν μερικές εβδομάδες και πέρασα από τη μονή αυτή και βρήκα τον αρχοντάρη. Τον ρώτησα σχετικά και μου λέει βεβαίως υπάρχει δυνατότητα φιλοξενίας. Του εξιστόρησα περί της αρνητικής επιστολής που είχα λάβει και μου είπε χαμογελώντας "από κοντά είναι αλλιώς". Αυτή είναι η σύγχρονη κατάσταση στο όρος, οι "γνωστοί" και οι "ξένοι", η επιφυλακτικότητα που δημιούργησε στους μοναχούς η είσοδος τόσου κόσμου....

Αν φυσικά επιμείνεις, δεν είναι δύσκολο να βρεις θέση. Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου θρήσκο, αρχές του άλλου μήνα θα μπω για τρίτη φορά φέτος μέσα. Την πρώτη με πήρε μεσοβδόμαδα Ιουνίου φίλος και μου λέει το ΣΚ θέλω να μπω, θέλεις να έρθεις για παρέα; Έκλεισε ειδικό διαμονητήριο μια μέρα πριν μπούμε από κάπου, μείναμε κάπου αλλού.. Εύκολα..
Το άκουσαν δυο φίλοι μου ότι πήγα και μου λένε δεν μας κανονίζεις να πάμε και εμείς που δεν έχουμε ξαναπάει; Τηλέφωνα τρεις μήνες πριν για κράτηση για κανονικό αυτή τη φορά διαμονητήριο και πάλι τη συγκεκριμένη ημερομηνία που ήθελα δεν μας δέχτηκαν σε μια μονή, μας πρότειναν να μας δεχτούν την επόμενη μέρα, αναγκάζοντάς μας να αλλάξουμε όλο το πρόγραμμά μας.. Με κούρασαν λίγο τα παιδιά, δεν είχαν προετοιμαστεί και δεν ήξεραν τί να περιμένουν, δεν μπόρεσαν να κοιμηθούν από τις 9, ούτε και να προλάβουν να φάνε την πρώτη μέρα με συνέπεια την επόμενη να είναι οφ :-)
Τρίτη φορά, μπαίνω Οκτώβριο για μένα πλέον. Με ένα φίλο μου, χωρίς αυτοκίνητα και καραβάκια για μετακινήσεις, χωρίς διανυκτερεύσεις σε μέϊνστριμ μονές, για περπάτημα στη φύση 6-7 ώρες την μέρα και φιλοξενία σε μικρά κελιά.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Σεπ 2018, 11:37

Iaπετέ, και πώς να το ζητήσω, να πάρω τηλ. και να πω στην τάδε Μονή, Γέροντα, σας παρακαλώ, βγάλτε ένα ειδικό διαμονητήριο; Θέλω να πάω αυτή τη φορά, έχω καιρό να το επισκεφτώ, και θα ήθελα, όπως είπες κι εσύ, να κινηθώ πιο ελεύθερα, να μην κάθομαι όλη μέρα σε Μοναστήρι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69734
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2018, 11:44

Cavaliere έγραψε:
15 Σεπ 2018, 11:37
Iaπετέ, και πώς να το ζητήσω, να πάρω τηλ. και να πω στην τάδε Μονή, Γέροντα, σας παρακαλώ, βγάλτε ένα ειδικό διαμονητήριο; Θέλω να πάω αυτή τη φορά, έχω καιρό να το επισκεφτώ, και θα ήθελα, όπως είπες κι εσύ, να κινηθώ πιο ελεύθερα, να μην κάθομαι όλη μέρα σε Μοναστήρι.
Να τους πεις ότι είσαι ο θεόσταλτος διάδοχος του Παϊσιου.

Στηρίζω. :D
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Σεπ 2018, 11:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2018, 11:44
Να τους πεις ότι είσαι ο θεόσταλτος διάδοχος του Παϊσιου.

Στηρίζω. :D
:hebit:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 15 Σεπ 2018, 12:03

Τους χειμερινούς μηνες φαντάζομαι πως θα έχει λιγότερη ζήτηση. Θέλω να πάω κι εγώ κάποια στιγμή.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Storm
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 13:03

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Storm » 15 Σεπ 2018, 12:08

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
20 Ιουν 2018, 13:48


Πάντως ολες του οι ερωτήσεις ηταν σεξοπεριεχομένου .....τυχαίο ; ....
Νομίζω επαιρνε δουλειά γιά το βράδυ ........
Οι ζωές των άλλων, τρεις φορές δικές μου.


Σε τίποτα δε διαφέρει από τις σέκτες. Η μυθοποίηση, ο χειρισμός, ο φόβος, η διαστροφή, τα μυστικά και η πλύση εγκεφάλου. :telle:
Shadows claimed the both of us.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 15 Σεπ 2018, 15:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2018, 11:44
Cavaliere έγραψε:
15 Σεπ 2018, 11:37
Iaπετέ, και πώς να το ζητήσω, να πάρω τηλ. και να πω στην τάδε Μονή, Γέροντα, σας παρακαλώ, βγάλτε ένα ειδικό διαμονητήριο; Θέλω να πάω αυτή τη φορά, έχω καιρό να το επισκεφτώ, και θα ήθελα, όπως είπες κι εσύ, να κινηθώ πιο ελεύθερα, να μην κάθομαι όλη μέρα σε Μοναστήρι.
Να τους πεις ότι είσαι ο θεόσταλτος διάδοχος του Παϊσιου.

Στηρίζω. :D
Μπορείς να διανυκτερεύσεις στη Μονή Σουρωτής κατόπιν συνεννόησης.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών