Μετά το σχολείο.

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 10 Νοέμ 2020, 13:45

Στη Γερμανία πολλοί νέοι συνηθίζουν να κάνουν ένα μεγάλο ταξίδι μετά το σχολείο και πριν τις σπουδές, ή ό,τι άλλο. Με αυτόν τον τρόπο γιορτάζουν τη ματάβασή τους στον κόσμο των ενηλίκων, και κερδίζουν χρόνο ώστε να δουν τη Ζωή, τον Κόσμο. Πολλοί νέοι το κάνουν και για να αποφασίσουν τι θέλουν. Παίρνουν απόσταση από τους δικούς τους, την οικογένεια, τους κύκλους τους, να δουν χώρες, ανθρώπους, να συζητήσουν με τον εαυτό τους. Εσείς, τι κάνατε; Από το βυζί του σχολείου κατευθείαν πανεπιστήμιο, στρατό, δουλειά; Κάνατε ένα ταξίδι; Ένας καλός μου φίλος είχε πάει Ιαπωνία και Κίνα, 6 μήνες. Η γυναίκα μου έκανε τον γύρο της Κεντρικής Αμερικής. Εγώ πάλι, το μόνο που έκανα ήταν να πιάσω δουλειά για να βγάζω λεφτά, να αρχίσω σπουδές, και να τις διακόψω γρήγορα ώστε να πάω φαντάρος. Δηλαδή, μαλακίες. Μου αρέσει πολύ η ιδέα, αυτού του ταξιδιού, είναι ένα είδος ηθελημένης αποστασιοποίησης από τα πρέπει του περιβάλλοντός σου.
Ordem e Progresso.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 10 Νοέμ 2020, 13:55

15 μέρες στο χωριό

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 10 Νοέμ 2020, 14:03

Αλήτεψα για δεκαέξι μήνες.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 10 Νοέμ 2020, 14:05

Εγώ τίποτα, το ίδιο καλοκαίρι μπήκα σε έναν θίασο, που θα έκανε θερινή τουρνέ και ταξίδεψα δουλεύοντας. Μεταξύ των σταθμών μας ήτανε και η μπουγατσούπολη, όπου παίξαμε στο Δάσος.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Νοέμ 2020, 14:14

Δουλειά και μετά για σπουδές στην τιμημένη ελληνική επαρχία, σε μέρος καραμπαμπομάνα, που μυήθηκα στις ιεροτελεστίες του καφενείου και της κοινωνικότητας (μέχρι τότε ήμουν ένα ακοινώνητο ζούδι)

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Νοέμ 2020, 14:16

θα ηθελα. δεν υπηρχε σαλιο, επρεπε να δουλεψω. τωρα υπαρχει σαλιο, δεν υπαρχει χρονος. λεω θα τα κανω με τη συνταξη, αλλα μαλλον τοτε δεν θα εχω ποδια να με πανε. :a040:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 10 Νοέμ 2020, 14:22

Ασέβαστος έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 14:16
θα ηθελα. δεν υπηρχε σαλιο, επρεπε να δουλεψω. τωρα υπαρχει σαλιο, δεν υπαρχει χρονος. λεω θα τα κανω με τη συνταξη, αλλα μαλλον τοτε δεν θα εχω ποδια να με πανε. :a040:
Μεγάλες αλήθειες.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Νοέμ 2020, 14:26

Στην εποχή μας η Ελλάδα ήταν μια φτωχή χώρα και το μεγάλο ταξίδι για έναν 18χρονο ήταν όνειρο θερινής νυκτός.
Εμένα οι γονείς μου τότε είχαν τα λεφτά αλλά δε μπορούσαν να σκεφτώ να δώσω 5 μισθούς ενός άλλου για να πάω ένα ταξίδι

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 10 Νοέμ 2020, 14:26

Αιώνιες σπουδές! Το τουρ που λες ήταν ευρωπαικό συνήθειο για πελούσιους νέους τον 19ο αιώνα. Κάτι ελληνικό δεν είναι. Στην Ελλάδα η μαγκιά είναι να μη δουλεύεις.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 10 Νοέμ 2020, 14:28

Διάβαζα σα πούστης. Δεν είχα χρόνο. 2ή φορά για να μπω στο πανεπιστήμιο. Και τι κατάλαβα; 6 χρόνια στο δημοτικό...
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 10 Νοέμ 2020, 14:33

Μόλις τελείωσα το σχολείο ένιωθα Θεός, ότι όλη η ζωή είναι μπροστά μου, τα καλύτερα έρχονται, δε με σταματάει τίποτα τωρα κτλ :smt005:

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 10 Νοέμ 2020, 14:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 14:33
Μόλις τελείωσα το σχολείο ένιωθα Θεός, ότι όλη η ζωή είναι μπροστά μου, τα καλύτερα έρχονται, δε με σταματάει τίποτα τωρα κτλ :smt005:
Γω από τότε νιώθω το ίδιο.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 10 Νοέμ 2020, 14:56

Υδράργυρος έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 14:26
Στην εποχή μας η Ελλάδα ήταν μια φτωχή χώρα και το μεγάλο ταξίδι για έναν 18χρονο ήταν όνειρο θερινής νυκτός.
Εμένα οι γονείς μου τότε είχαν τα λεφτά αλλά δε μπορούσαν να σκεφτώ να δώσω 5 μισθούς ενός άλλου για να πάω ένα ταξίδι
Δεν χρειαζότανε πολλά λεφτά. Τα παιδιά στη Γερμανία μαζεύαν αυτά τα χρήματα 3 χρόνια. Την εποχή εκείνη με έναν σάκο γυρίζαν τις χώρες, όταν τα Ελληνόπουλα ξοδεύαν πολύ περισσότερα. Μην πούμε, για να περάσει ένα παιδί στο πανεπιστήμιο, θα πληρώσουν οι γονείς δύο αμάξια σε φροντιστήρια.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 10 Νοέμ 2020, 15:01

Λόγω ταξικής προέλευσης (υποπρολεταριάτο), όχι για ταξίδια δεν υπήρχε μία, μετά το σχολείο, αλλά ούτε και σε άλλη πόλη πλην Αθηνών να σπουδάσω.

Οπότε διάβασα μετρίως, μπήκα Νομική, εγκαταστάθηκα Σόλωνος και πανεπιστημιακό γυμναστήριο στα Ιλίσια, έπιασα δουλειά, και άρχισε το ωραιότερο και πιο μακρόσυρτο ταξίδι μου -η φοιτητική ζωή
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μετά το σχολείο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 10 Νοέμ 2020, 15:02

Cavaliere έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 14:56
Υδράργυρος έγραψε:
10 Νοέμ 2020, 14:26
Στην εποχή μας η Ελλάδα ήταν μια φτωχή χώρα και το μεγάλο ταξίδι για έναν 18χρονο ήταν όνειρο θερινής νυκτός.
Εμένα οι γονείς μου τότε είχαν τα λεφτά αλλά δε μπορούσαν να σκεφτώ να δώσω 5 μισθούς ενός άλλου για να πάω ένα ταξίδι
Δεν χρειαζότανε πολλά λεφτά. Τα παιδιά στη Γερμανία μαζεύαν αυτά τα χρήματα 3 χρόνια. Την εποχή εκείνη με έναν σάκο γυρίζαν τις χώρες, όταν τα Ελληνόπουλα ξοδεύαν πολύ περισσότερα. Μην πούμε, για να περάσει ένα παιδί στο πανεπιστήμιο, θα πληρώσουν οι γονείς δύο αμάξια σε φροντιστήρια.
Ασε τις εποχες εκεινες τις εχουμε ζησει και στην ελλαδα και της γερμανιας ειχαμε δει. Οι μισθοι στη γερμανια ξεκιναγαν απο 2,5 φορες μεχρι 5 φορες πανω απο τους αντιστοιχους ελληνικους. Και οι τιμες στα σουπερμαρκετ χαμηλοτερες σπο ελλαδα. Αυτοκινητο δεν ειχε κανενας
Μιλαω για το 90

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών