Διακοπές με μωρά

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 12 Ιούλ 2018, 18:48

Για τις ερωτήσεις σου. Βρεφικό φαγητό χρειαστήκαμε για ελάχιστους μήνες που συνέπεσαν με τις πρώτες διακοπές και εκεί στο ένα μέρος που πήγαμε, ένα μεγάλο ξενοδοχείο με ΣΠΑΝΙΑ ποιότητα φαγητού ήταν λυμένο. Αααα τότε δεν είχαμε ανακαλύψει τις ολοήμερες παραμονές στην παραλία, αλλά το ξενοδοχείο είχε πολύ ωραίο χώρο πισίνας και καθόμασταν στη δροσιά έως το μεσημεριανό.

Παραγγέλναμε υπέροχη σουπίτσα στο δωμάτιο και είχαμε ένα μπλέντερ, δατς ιτ. Και επίσης μας το φέρναν υπέροχα σερβιρισμένο. Στην παραλία δεν κοιμόμουν πριν τα παιδιά και δεν μου έλειψε. Όταν κοιμόντουσαν αυτά τα προσέχαμε εναλλάξ και όταν δεν κοιμόντουσαν δηλαδή. Μπάνιο με τον άντρα μου καναμε μια φορά στα τόσα χρόνια γιατί όντως είχαμε πάρει μια γυναίκα για ένα διάστημα, αλλά ομολογώ αυτό δεν το θεώρησα σημαντικό πλεονέκτημα μπροστά στο να έχεις έναν ξένο στα πόδια σου και δεν το επαναλάβαμε. Δηλαδή είχαμε δώσει άδεια στην κανονική γυναίκα να ξεκουραστεί και αυτή και η τελείως άσχετη ήταν κάπως και ως προς τα παιδιά και ως προς εμάς. Απλά ήταν η φάση που σκεφτόμουν να χωρίσουμε που μας έλυσε τα χέρια η γυναίκα, για να ηρεμήσουμε άμεσα γιατί είχα βγάλει καπνούς. Ε, το βράδυ αργά μόνοι μας, δεν βγαίναμε. Για κάποιο λόγο δεν μου έλειψε ιδιαίτερα αυτό, ούτε καν στη Μύκονο! Βόλτες μέχρι σχετικά αργά με το καρότσι, έχουμε κάνει με τα παιδιά οουουου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 12 Ιούλ 2018, 18:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Ιούλ 2018, 18:50

Μηχανικός έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:47
Αγις έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:45
Η συγχρονη Ελληνίς πιστεύει οτι της αξίζει και απαιτεί να ζεί σαν Αγγλιδα ευγενούς καταγωγής κατα την υστερη Βικτωριανή περίοδο της οποίας η μονη απασχόληση ηταν τα ντυσίματα και αι χοροεσπερίδαι και οι διασκεδάσεις - σεξ με κηπουρους -και ολα τα υπόλοιπα τα αναλάμβανε το υπηρετικόν προσωπικόν.
Αν είναι πιτσιρίκα και καλή στο σεξ, χαλάλι της. :D
Αι πιτσιρίκαι αρκουνται στα ολίγα .

Υπάρχει λόγος να τους παρέχεις ζωή Λαίδης; :smt017
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 12 Ιούλ 2018, 18:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:44

Η "ταπεινή" Θάσος που ανέφερα πιο πάνω είναι μια μικρογραφία της Χαλκιδικής.
ρε συ με τη Θάσο σου!!!
:lol::lol: ούτε έμβασμα να έπαιρνες.

Δε θα ξαναπήγαινα,ίσως γιατί την θεωρώ δεδομένη.Ότι ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορώ να πάω.
Όχι μόνο γιατι ειναι κοντά αλλά γιατί είναι και φιλικό μου πρόσωπο.

Δεν θα έλεγα ότι η Θάσος μου θυμίζει τη Σάρτη, ούτε τη Συκιά.Πόσο μάλλον οι Καβουρότρυπες.... :romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Εκτος αν λες ότι τα πλάγια και τα Φλογητά σου θυμίζουν τον Ποτό. Μπορεί.
Έχει χρόνια που πήγα Θάσο και έχει αλλάξει πολύ από την φίλη μου που μαθαίνω.Τώρα αν είναι καλύτερο αυτό,δε ξέρω...
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 12 Ιούλ 2018, 18:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:44

Η "ταπεινή" Θάσος που ανέφερα πιο πάνω είναι μια μικρογραφία της Χαλκιδικής.
Στο Πόρτο Λάγος Ξάνθης, πατάς όσο βαθιά και να πας, θα δείτε και τα πουλιά.
(μόνο που έχει κουνούπια)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2018, 19:08

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:44

Η "ταπεινή" Θάσος που ανέφερα πιο πάνω είναι μια μικρογραφία της Χαλκιδικής.
ρε συ με τη Θάσο σου!!!
:lol::lol: ούτε έμβασμα να έπαιρνες.

Δε θα ξαναπήγαινα,ίσως γιατί την θεωρώ δεδομένη.Ότι ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορώ να πάω.
Όχι μόνο γιατι ειναι κοντά αλλά γιατί είναι και φιλικό μου πρόσωπο.

Δεν θα έλεγα ότι η Θάσος μου θυμίζει τη Σάρτη, ούτε τη Συκιά.Πόσο μάλλον οι Καβουρότρυπες.... :romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Εκτος αν λες ότι τα πλάγια και τα Φλογητά σου θυμίζουν τον Ποτό. Μπορεί.
Έχει χρόνια που πήγα Θάσο και έχει αλλάξει πολύ από την φίλη μου που μαθαίνω.Τώρα αν είναι καλύτερο αυτό,δε ξέρω...
Σαν παράδειγμα το ανέφερα ρε συ, επειδή την είχα προτείνει στη Μετανάστρια. :lol:
Αναφορικά με τις Καβουρότρυπες ή Πορτοκάλι, συμφωνώ. Θυμίζει λίγο τις κολυμπήθρες στην Πάρο. Είναι πανέμορφη παραλία αλλά έτσι όπως έχει γίνει βρε μωρό μου, τι να την κάνω την ομορφιά; Να πας Σεπτέμβριο ή Απρίλιο ναι. Να πας αν είσαι χειμερινός κολυμβητής ναι. Να πεις απλά "θέλω να πάω σε μια παραλία για να αράξω ή να κολυμπήσω" και να βρεθείς στη χάβρα των Ιουδαίων, όχι.

Και σε παρακαλώ μη νομίσεις ότι πουλάω μούρη ή ότι κάνω τη δύσκολη. Αν υπάρχει καλή παρέα και γέλιο, προσαρμόζομαι πανεύκολα και περνάω τέλεια οπουδήποτε. Σ' αυτή τη φάση διασκεδάζω με τις αναποδιές. :lol:
Αν όμως θέλω να πάω κάπου για να χαρώ το φυσικό περιβάλλον, το θέλω χωρίς "βολικές" προσθήκες. Εκεί ξενερώνω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Ιούλ 2018, 19:14

Μηχανικός έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:44

Η "ταπεινή" Θάσος που ανέφερα πιο πάνω είναι μια μικρογραφία της Χαλκιδικής.
Στο Πόρτο Λάγος Ξάνθης, πατάς όσο βαθιά και να πας, θα δείτε και τα πουλιά.
(μόνο που έχει κουνούπια)

Εικόνα
Στη μύτη της Κεραμωτής Καβάλας, το νερό σου έρχεται στον αστράγαλο ακριβώς για ενάμισυ μέτρο από εκεί που σκάει το κύμα και μετά υπάρχει ένα κάθετο χάος.

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 12 Ιούλ 2018, 22:16

Αγις έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 17:15
Δεν είναι η μόνη η Αθην'α - έχει πολύ πράμα.
Και στα 90 χρόνια της θα παίζει μπιρίμπα το χειμωνα με τις άλλες (και τα μπουφρέντς) μαλλί ξανθοτατον αψογο - 8 στρώσεις σοβατίσματα μεικάπια - και θα λέει ιστορίες για το πώς πέρασε το καλοκαίρι στη Μυκονο που ειχε πάει για οφθαλμικά λουτρά - και νυκτερινές κραιπάλες.
Υπάρχει κάτι το μεμπτό σε αυτό; Κοντά έπεσες, εκτός από ότι δεν ξοδεύω χρόνο σε σοβαντίσματα. Η φύσις με προίκισε με καλό σχήμα και δεν χρειάζομαι πολλά λούσα :003: Βέβαια στα 90 δεν ξέρω. Θα με θέλουνε για το μυαλό μου :lol::lol:

Ωραίο και αυτό στην Καβάλα, εντυπωσιακό...

Gm54
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 15:17

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gm54 » 12 Ιούλ 2018, 22:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 19:14

Στη μύτη της Κεραμωτής Καβάλας, το νερό σου έρχεται στον αστράγαλο ακριβώς για ενάμισυ μέτρο από εκεί που σκάει το κύμα και μετά υπάρχει ένα κάθετο χάος.

Εικόνα



Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 12 Ιούλ 2018, 22:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 19:08
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 18:44

Η "ταπεινή" Θάσος που ανέφερα πιο πάνω είναι μια μικρογραφία της Χαλκιδικής.
ρε συ με τη Θάσο σου!!!
:lol::lol: ούτε έμβασμα να έπαιρνες.

Δε θα ξαναπήγαινα,ίσως γιατί την θεωρώ δεδομένη.Ότι ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορώ να πάω.
Όχι μόνο γιατι ειναι κοντά αλλά γιατί είναι και φιλικό μου πρόσωπο.

Δεν θα έλεγα ότι η Θάσος μου θυμίζει τη Σάρτη, ούτε τη Συκιά.Πόσο μάλλον οι Καβουρότρυπες.... :romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Εκτος αν λες ότι τα πλάγια και τα Φλογητά σου θυμίζουν τον Ποτό. Μπορεί.
Έχει χρόνια που πήγα Θάσο και έχει αλλάξει πολύ από την φίλη μου που μαθαίνω.Τώρα αν είναι καλύτερο αυτό,δε ξέρω...
Σαν παράδειγμα το ανέφερα ρε συ, επειδή την είχα προτείνει στη Μετανάστρια. :lol:
Αναφορικά με τις Καβουρότρυπες ή Πορτοκάλι, συμφωνώ. Θυμίζει λίγο τις κολυμπήθρες στην Πάρο. Είναι πανέμορφη παραλία αλλά έτσι όπως έχει γίνει βρε μωρό μου, τι να την κάνω την ομορφιά; Να πας Σεπτέμβριο ή Απρίλιο ναι. Να πας αν είσαι χειμερινός κολυμβητής ναι. Να πεις απλά "θέλω να πάω σε μια παραλία για να αράξω ή να κολυμπήσω" και να βρεθείς στη χάβρα των Ιουδαίων, όχι.

Και σε παρακαλώ μη νομίσεις ότι πουλάω μούρη ή ότι κάνω τη δύσκολη. Αν υπάρχει καλή παρέα και γέλιο, προσαρμόζομαι πανεύκολα και περνάω τέλεια οπουδήποτε. Σ' αυτή τη φάση διασκεδάζω με τις αναποδιές. :lol:
Αν όμως θέλω να πάω κάπου για να χαρώ το φυσικό περιβάλλον, το θέλω χωρίς "βολικές" προσθήκες. Εκεί ξενερώνω.
Μα κι εγώ δε προτιμώ τα μπιτσόμπαρα και την πολυκοσμία.
Ακριβώς λόγω παρέας έχω πάει.Όμορφα ειναι αλλα οχι για μένα.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Ιούλ 2018, 10:13

Η αλ'ηθεια περι χαλκιδικής είναι κάπου στη μέση. Φυσικά αυτο το "σατηχαλκιδικηδενεχει" είναι για γέλια και για κλάματα, αντίστοιχο του "αδικουντηνμπαουγκμας", προφανώς και το αναπαράγουν μόνο όσοι δεν έχουν πάει αλλού. Ωραία μέρη φυσικά και έχει αλλά έως εκεί. Αν έχεις μάθει στις θάλασσες του βαθέως Νότου ή των νησιών, η χαλκιδική δε θα σου πει τίποτα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

νύχτα

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Ιούλ 2018, 10:26

στην ελλάδα δεν επιλέγεις τόπο, μα χρόνο

η χαλκιδική όπως και τα περισσότερα τουριστικά
μέρη είναι πανέμορφη Μάιο, μισό Ιούνιο, και Σεπτέμβριο
(αν και προσωπικά, μου λείπει ο συνδυασμός
βουνού-θάλασσας που με συγκλονίζει σ έναν τόπο)

όπου και να πας φουλ σίζον, θα σου φαίνεται κόλαση

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Ιούλ 2018, 10:35

Ερμής έγραψε:
12 Ιούλ 2018, 17:53
Αθηνα κάτι άλλο. Τα παιδιά έχουν λόγο για το που θα πάτε διακοπές;

Και όχι στη Μύκονο οι περισσότεροι δε περνούν καλά. Προσποιούνται οτι περνούν για να βγάλουν ωραίες σέλφι. Τραστ μι. Ο λόγος είναι πολύ απλός.
αληθες, ηθελα να το γραψω αλλα βαριομουν. απλως θελουν να δειχνουν οτι περνουν καλα. οταν το καταφερνουν, περνουν καλα μονο στη σκεψη οτι το καταφεραν. γυριζουν σε κυκλους. πιο καλα περνανε οι τσαβς στο φαληρακι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Ιούλ 2018, 10:39

Μα έτσι είναι και ο λόγος είναι πολύ απλός.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 13 Ιούλ 2018, 10:46

Ερμής έγραψε:
13 Ιούλ 2018, 10:13
Η αλ'ηθεια περι χαλκιδικής είναι κάπου στη μέση. Φυσικά αυτο το "σατηχαλκιδικηδενεχει" είναι για γέλια και για κλάματα, αντίστοιχο του "αδικουντηνμπαουγκμας", προφανώς και το αναπαράγουν μόνο όσοι δεν έχουν πάει αλλού. Ωραία μέρη φυσικά και έχει αλλά έως εκεί. Αν έχεις μάθει στις θάλασσες του βαθέως Νότου ή των νησιών, η χαλκιδική δε θα σου πει τίποτα.
Η αλήθεια περί Χαλκιδικής δεν είναι κάπου στη μέση, είναι απλά εντελώς διαφορετική απ' αυτήν που αντιλαμβάνεσαι με το "σαντηχαλκιδικηδενέχει".

Αυτό που εννοούν, όσοι το λένε (εννοώ, όσοι το λένε στα σοβαρά, όχι όσοι το λέμε κάνοντας πλάκα), είναι ότι στην Χαλκιδική υπάρχουν πολλές εναλλακτικές. Γουστάρεις μπιτσόμπαρα το ένα πάνω στο άλλο σε λίγα μέτρα παραλίας; Θα βρεις. Γουστάρεις οικογενειακές καταστάσεις; Θα βρεις. Γουστάρεις παραλία με ψιλή άμμο α-λα νησάκι Ειρηνικού, χοντρή αμμουδιά, ψιλή κροκάλα, πέτρες σε μέγεθος νεφρών, θάλασσα με άμμο, θάλασσα με βράχους και φυκιάδα, θάλασσα ρηχή, θάλασσα βαθιά κλπ κλπ; Θα βρεις απ' όλα. Και είναι και λογικό, εδώ που τα λέμε, με τόσα χιλιόμετρα παραλίας που έχει όλη η Χαλκιδική. Γιατί, εκεί είναι πιστεύω και το μυστικό που δεν λένε συνήθως οι φαν του "σαντηχαλκιδικηδενέχει", ότι όλα αυτά υπάρχουν μεν, αλλά οι αποστάσεις απ' το ένα στο άλλο δεν είναι μικρές. Αν δεν βαριέσαι πάντως κι αν έχεις μεταφορικό μέσο, βρίσκεις όντως τα πάντα.

Σχετικά με τα νησιά που λες, δεν έχω πάει σε πολλά οπότε ούτε έχω τόσο σφαιρική άποψη, ούτε και μπορώ να θέτω κανόνες (όπως εσύ). Σε όσα πήγα όμως (σε Αιγαίο, Ιόνιο, Δωδεκάνησα και Ατλαντικό), τις περισσότερες φορές αντιμετώπισα το ίδιο σκηνικό: πού έχει καμιά καλή παραλία ρε παιδιά; Αααα, θα πάτε στη (random name) "μεγάλη αμμούδα", "χρυσή αμμούδα", "κυανή ακτή" (πανάθεμά τους) κλπ. Πας, την βλέπεις, και συνήθως κάνεις κι ένα μπάνιο από υποχρέωση ενώ σκέφτεσαι "οκ, αν ήμουν τώρα στη Χαλκιδική, αυτή θα ήταν η παραλία που θα απέρριπτα και θα έψαχνα να βρω καμιά καλή να πάω". Λέω "συνήθως", γιατί όντως έχω πετύχει και πολύ ωραίες παραλίες. Ήταν η μειοψηφία όμως, τουλάχιστον στα μέρη που έχω πάει.


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διακοπές με μωρά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Ιούλ 2018, 10:58

Αυτο που λες στο τέλος μπορεί να είναι και συναισθηματικό. Αντίστοιχα και εγω πολλές φορές έχω πει αντίστοιχα για τις λακωνικές παραλίες. Που επίσης θα βρείς απο παραλία τύπου Πολυνησίας, μέχρι ότι νάναι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών