Γαυδος

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Ιουν 2021, 22:15

Και στον παραδεισο να ειναι, ξαπλωστρες και ομπρελες ειναι no no.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 22:25

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:03
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:32
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:04
Εχω πάει 2 φορες.
Χωρίς αμάξι ...Αλλά τότε διεσχιζα το νησί από πάνω μέχρι κάτω με τα πόδια.
Δωμάτια είχε μόνο ένας τυπος τότε.
Αν είσαι με παιδί πιο βατό είναι να στήσεις στο Σαρακηνικο που είναι προσβάσιμο και έχει πολλά ταβερνεια/καφέ και λίγο μεγαλύτερο κόσμο.
Στον αη Γιάννη πάνε οι νεότεροι κ εχει τον περισσότερο κόσμο.
Λαβρακα είχαμε στήσει τη δεύτερη φορά -είναι πιο εξτριμ - μακρυα απ τον πολιτισμό και κοινοτητα.
Ο ποταμός είναι ακόμη πιο αποκομμένος.
Στην Τρυπητή πρέπει να πας οπωσδήποτε αλλα δε μένεις .

Καράβι έχει από Σφακιά και παλιοχωρα αλλα Όχι κάθε μερα. Επίσης καλύτερα μη πας Αύγουστο. Δε θα βρεις να κάτσεις.
Αυτο. Να υπολογισεις επισης πως στο νησι το κλιμα ειναι ερημικο: 40-42 βαθμοι την μερα και πολυ κρυο και υγρασια τη νυχτα. Επισης το εδαφος ειναι πολυ ανωμαλο, και το να πας σε καποια απο αυτες τις παραλιες δεν ειναι και τοσο ευκολη υποθεση, θελει σκαρφαλωμα και αντοχες και ενεχει καποιο κινδυνο να γκρεμοτσακιστεις. Χρειαζονται καλα καμπιστικα σανδαλια (οχι παπουτσια, εκτος απο ψηλα ορειβατικα, γιατι θα γεμισουν αμμο) εαν πας με καμια σαγιοναρα η με φτηνα σανδαλια θα μεινεις ξυπολυτος σε ελαχιστο χρονο.
Δεν ειμαι σιγουρος παντως πως το παιδι σε αυτο το νησι ειναι καλη ιδεα. Το Σαρακηνικο εχει γεμισει μπαρ και κλαμπ οποτε δεν θα εχεις ησυχια, ο Αη Γιαννης γεμιζει απο τον Ιουλιο και τα υπολοιπα μερη, ενω παρεχουν την ησυχια που χρειαζεσαι ειναι αρκετα δυσβατα. Επισης το νησι ειναι γεματο σκορπιους, και το τσιμπημα τους μπορει να ειναι πολυ επικινδυνο για ενα μικρο παιδι.
Γενικως, εαν πας αυγουστο, θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις μια καλη σκια για να στησεις το τσαντηρι σου. Απο τωρα εχουν πιαστει τα καλυτερα μερη.
Μας γαμησες.

Μεσα Ιουλιου θα παω.

Για τους σκορπιους το διαβασα κι εγω αλλα επισης διαβασα και πολλους να λενε οτι δεν ειδαν τιποτα. Εχεις πετυχει εσυ σκηνικο με σκορποιους?
Εχω πετυχει 100δες σκηνικα με σκορπιους. Εχω ανακαλυψει μεσα στα ρουχα μου, μεσα στην καβατζα μου, ακομα και πανω στο σωμα μου. Εχει μπει σκορπιος μεσα στο σανδαλι μου ενω αραζα διπλα σε μια φωτια. Εχω δει πολλους να τους τσιμπανε σκορπιοι. Αλλα σπανια τους βλεπεις πολυ κοντα στην παραλια, πιο συχνα βρισκονται μεσα στο δασος. Υπαρχει ομως ενα πηγαδι μεσα σε μια παραλια, οποια πετρα σηκωσεις εκει γυρω θα βρεις δυο τρεις καβατζωμενους απο κατω.
Γενικως με τους σκορπιους προσεχεις. Τιναζεις παπουτσια και ρουχα πριν τα φορεσεις, προσεχεις τα σακιδια, δεν χυνεις νερο στο μερος που κατασκηνωνεις και διπλο τσεκαρεις οπου πας να κατσεις και γενικα εισαι πολυ προσεκτικος με οτι συμβαινει γυρω σου.

Τιπ: παρε υπνοσακους με ενσωματωμενη κουνουπιερα στην κουκουλα, εαν σκοπευεις να κοιμηθεις εξω η σε αιωρα.
https://www.jumpout.gr/gr/el/products/y ... den-yellow
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Ιουν 2021, 22:27

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:25
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:03
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:32


Αυτο. Να υπολογισεις επισης πως στο νησι το κλιμα ειναι ερημικο: 40-42 βαθμοι την μερα και πολυ κρυο και υγρασια τη νυχτα. Επισης το εδαφος ειναι πολυ ανωμαλο, και το να πας σε καποια απο αυτες τις παραλιες δεν ειναι και τοσο ευκολη υποθεση, θελει σκαρφαλωμα και αντοχες και ενεχει καποιο κινδυνο να γκρεμοτσακιστεις. Χρειαζονται καλα καμπιστικα σανδαλια (οχι παπουτσια, εκτος απο ψηλα ορειβατικα, γιατι θα γεμισουν αμμο) εαν πας με καμια σαγιοναρα η με φτηνα σανδαλια θα μεινεις ξυπολυτος σε ελαχιστο χρονο.
Δεν ειμαι σιγουρος παντως πως το παιδι σε αυτο το νησι ειναι καλη ιδεα. Το Σαρακηνικο εχει γεμισει μπαρ και κλαμπ οποτε δεν θα εχεις ησυχια, ο Αη Γιαννης γεμιζει απο τον Ιουλιο και τα υπολοιπα μερη, ενω παρεχουν την ησυχια που χρειαζεσαι ειναι αρκετα δυσβατα. Επισης το νησι ειναι γεματο σκορπιους, και το τσιμπημα τους μπορει να ειναι πολυ επικινδυνο για ενα μικρο παιδι.
Γενικως, εαν πας αυγουστο, θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις μια καλη σκια για να στησεις το τσαντηρι σου. Απο τωρα εχουν πιαστει τα καλυτερα μερη.
Μας γαμησες.

Μεσα Ιουλιου θα παω.

Για τους σκορπιους το διαβασα κι εγω αλλα επισης διαβασα και πολλους να λενε οτι δεν ειδαν τιποτα. Εχεις πετυχει εσυ σκηνικο με σκορποιους?
Εχω πετυχει 100δες σκηνικα με σκορπιους. Εχω ανακαλυψει μεσα στα ρουχα μου, μεσα στην καβατζα μου, ακομα και πανω στο σωμα μου. Εχει μπει σκορπιος μεσα στο σανδαλι μου ενω αραζα διπλα σε μια φωτια. Εχω δει πολλους να τους τσιμπανε σκορπιοι. Αλλα σπανια τους βλεπεις πολυ κοντα στην παραλια, πιο συχνα βρισκονται μεσα στο δασος. Υπαρχει ομως ενα πηγαδι μεσα σε μια παραλια, οποια πετρα σηκωσεις εκει γυρω θα βρεις δυο τρεις καβατζωμενους απο κατω.
Γενικως με τους σκορπιους προσεχεις. Τιναζεις παπουτσια και ρουχα πριν τα φορεσεις, προσεχεις τα σακιδια, δεν χυνεις νερο στο μερος που κατασκηνωνεις και διπλο τσεκαρεις οπου πας να κατσεις και γενικα εισαι πολυ προσεκτικος με οτι συμβαινει γυρω σου.

Τιπ: παρε υπνοσακους με ενσωματωμενη κουνουπιερα στην κουκουλα, εαν σκοπευεις να κοιμηθεις εξω η σε αιωρα.
https://www.jumpout.gr/gr/el/products/y ... den-yellow
Εχει καποιο κεντρο υγειας εκει?

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12849
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Ιουν 2021, 22:33

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:27
(...)
Εχει καποιο κεντρο υγειας εκει?
:lol:

Γάμησε το κάμπινγκ, ρε συ αχάριστε, και κλείσε ένα δωμάτιο.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 22:34

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:03

Μεσα Ιουλιου θα παω.

Καλα ειναι. Με λιγη τυχη θα βρεις καλη καβατζα, αν και ισως θα χρειαστει να τραβηχτεις καπως πιο περα.

Τιπ: μολις φτασεις στο λιμανακι, ζητα απο ντοπιους να βρεις βαρκαρη να σε παει κατευθειαν στην παραλια. Προσοχη μοναχα στον τρελο με το πολυ περιεργο ψευδωνυμο, μια φορα με πηρε και ηταν σαν εκπαιδευση για ΟΥΚαδες. Απο τα πιο επικινδυνα πραγματα που εχω κανει στη ζωη μου.

Τιπ 2: Ο ηλιος στη Γαυδο ειναι σκληρος. Εκτος απο σκηνη, θα χρειαστεις και μερικες εξτρα τεντες, ενδεχομενως και σκιαστρο παραλιας. Υπαρχουν ελαστικα λιοπανα και διχτυα παραλλαγης που κανουν καλη δουλεια και ειναι φτηνα και ελαφρια. Υπολογισε και ορθοστατες γι αυτες τις τεντες και καμποσες δεκαδες μετρα παρακορντ.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Ιουν 2021, 22:38

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:34
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:03

Μεσα Ιουλιου θα παω.

Καλα ειναι. Με λιγη τυχη θα βρεις καλη καβατζα, αν και ισως θα χρειαστει να τραβηχτεις καπως πιο περα.

Τιπ: μολις φτασεις στο λιμανακι, ζητα απο ντοπιους να βρεις βαρκαρη να σε παει κατευθειαν στην παραλια. Προσοχη μοναχα στον τρελο με το πολυ περιεργο ψευδωνυμο, μια φορα με πηρε και ηταν σαν εκπαιδευση για ΟΥΚαδες. Απο τα πιο επικινδυνα πραγματα που εχω κανει στη ζωη μου.

Τιπ 2: Ο ηλιος στη Γαυδο ειναι σκληρος. Εκτος απο σκηνη, θα χρειαστεις και μερικες εξτρα τεντες, ενδεχομενως και σκιαστρο παραλιας. Υπαρχουν ελαστικα λιοπανα και διχτυα παραλλαγης που κανουν καλη δουλεια και ειναι φτηνα και ελαφρια. Υπολογισε και ορθοστατες γι αυτες τις τεντες και καμποσες δεκαδες μετρα παρακορντ.

.

Τη θεωρείς καλύτερη επιλογή απο Πρέβελη ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Ιουν 2021, 22:40

Ναύτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:33
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:27
(...)
Εχει καποιο κεντρο υγειας εκει?
:lol:

Γάμησε το κάμπινγκ, ρε συ αχάριστε, και κλείσε ένα δωμάτιο.
Γιατι σου φαινεται αστεια η ερωτηση? Κανω πανω απο 20 χρονια ελευθερο και οπου και να παω (στν Ελλαδα ή εκτος) φροντιζω να μαθαινω που ειναι το πλησιεστερο νοσοκομειο/ κεντρο υγειας.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Ιουν 2021, 22:41

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:34
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:03

Μεσα Ιουλιου θα παω.

Καλα ειναι. Με λιγη τυχη θα βρεις καλη καβατζα, αν και ισως θα χρειαστει να τραβηχτεις καπως πιο περα.

Τιπ: μολις φτασεις στο λιμανακι, ζητα απο ντοπιους να βρεις βαρκαρη να σε παει κατευθειαν στην παραλια. Προσοχη μοναχα στον τρελο με το πολυ περιεργο ψευδωνυμο, μια φορα με πηρε και ηταν σαν εκπαιδευση για ΟΥΚαδες. Απο τα πιο επικινδυνα πραγματα που εχω κανει στη ζωη μου.

Τιπ 2: Ο ηλιος στη Γαυδο ειναι σκληρος. Εκτος απο σκηνη, θα χρειαστεις και μερικες εξτρα τεντες, ενδεχομενως και σκιαστρο παραλιας. Υπαρχουν ελαστικα λιοπανα και διχτυα παραλλαγης που κανουν καλη δουλεια και ειναι φτηνα και ελαφρια. Υπολογισε και ορθοστατες γι αυτες τις τεντες και καμποσες δεκαδες μετρα παρακορντ.
Εγινε σ'ευχαριστω. :smt023

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 22:41

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:27

Εχει καποιο κεντρο υγειας εκει?
Εχει, στο Καστρι, σε αποσταση 10 χλμ σε σκληρη ανηφορα στο βουνο. Καλο θα ειναι να εχεις φουλ εξοπλισμενο φαρμακειο μαζι σου και καποιο αππ πρωτων βοηθειων.

Τι εννοω φαρμακειο και υλικα πρωτων βοηθειων
https://www.haf.gr/wp-content/uploads/2 ... oct-13.pdf
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 22:43

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:38
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:34
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:03

Μεσα Ιουλιου θα παω.

Καλα ειναι. Με λιγη τυχη θα βρεις καλη καβατζα, αν και ισως θα χρειαστει να τραβηχτεις καπως πιο περα.

Τιπ: μολις φτασεις στο λιμανακι, ζητα απο ντοπιους να βρεις βαρκαρη να σε παει κατευθειαν στην παραλια. Προσοχη μοναχα στον τρελο με το πολυ περιεργο ψευδωνυμο, μια φορα με πηρε και ηταν σαν εκπαιδευση για ΟΥΚαδες. Απο τα πιο επικινδυνα πραγματα που εχω κανει στη ζωη μου.

Τιπ 2: Ο ηλιος στη Γαυδο ειναι σκληρος. Εκτος απο σκηνη, θα χρειαστεις και μερικες εξτρα τεντες, ενδεχομενως και σκιαστρο παραλιας. Υπαρχουν ελαστικα λιοπανα και διχτυα παραλλαγης που κανουν καλη δουλεια και ειναι φτηνα και ελαφρια. Υπολογισε και ορθοστατες γι αυτες τις τεντες και καμποσες δεκαδες μετρα παρακορντ.

.

Τη θεωρείς καλύτερη επιλογή απο Πρέβελη ;;;


.
Δεν εχω παει πρεβελη, αλλα η ιδεα να κανω ελευθερο διπλα σε σπιτια και μαγαζια με απωθει καπως.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Ιουν 2021, 22:48

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:43
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:38
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:34


Καλα ειναι. Με λιγη τυχη θα βρεις καλη καβατζα, αν και ισως θα χρειαστει να τραβηχτεις καπως πιο περα.

Τιπ: μολις φτασεις στο λιμανακι, ζητα απο ντοπιους να βρεις βαρκαρη να σε παει κατευθειαν στην παραλια. Προσοχη μοναχα στον τρελο με το πολυ περιεργο ψευδωνυμο, μια φορα με πηρε και ηταν σαν εκπαιδευση για ΟΥΚαδες. Απο τα πιο επικινδυνα πραγματα που εχω κανει στη ζωη μου.

Τιπ 2: Ο ηλιος στη Γαυδο ειναι σκληρος. Εκτος απο σκηνη, θα χρειαστεις και μερικες εξτρα τεντες, ενδεχομενως και σκιαστρο παραλιας. Υπαρχουν ελαστικα λιοπανα και διχτυα παραλλαγης που κανουν καλη δουλεια και ειναι φτηνα και ελαφρια. Υπολογισε και ορθοστατες γι αυτες τις τεντες και καμποσες δεκαδες μετρα παρακορντ.

.

Τη θεωρείς καλύτερη επιλογή απο Πρέβελη ;;;


.
Δεν εχω παει πρεβελη, αλλα η ιδεα να κανω ελευθερο διπλα σε σπιτια και μαγαζια με απωθει καπως.

.

Μονο μια ταβέρνα εχει στη Πρέβελη.....300 μέτρα απο το ποτάμι.....σπίτια κανένα.....

Τό ποτάμι ειναι χιλιόμετρα μακρύ κατάφυτο με πολλές σπηλιές να μείνεις.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 22:50

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:41

Εγινε σ'ευχαριστω. :smt023
Τιπ3: θα χρειαστεις ρουχα για το βραδυ, και εννοω για το νυχτερινο κρυο. Με τιποτα βαμβακερα, γιατι θα ρουφηξουν ολη την υγρασια. Για να καταλαβεις, αφηνεις μια βερμουδα εξω και το πρωι κυριολεκτικα την στιβεις. Προτιμησε τεχνικα υφασματα, ειναι πιο ελαφρια και ζεστα απ οτι εαν πχ επαιρνες μεταξωτα η μαλλινα. Για την ημερα θα χρειαστεις διαφορα πανια και παρεο για να καλυψεις το σωμα σου. Και απαραιτητως καπελα για ολη την οικογενεια, χωρις αυτο δεν την βγαζεις καθαρη.
Παρε μαζι σου και ηλεκτρολυτες: η θερμοπληξια τις πρωτες μερες ειναι σχεδον εγγυημενη ειδικα εαν ερχεσαι απο Πολωνια.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10679
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Ιουν 2021, 22:51

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:50
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:41

Εγινε σ'ευχαριστω. :smt023
Τιπ3: θα χρειαστεις ρουχα για το βραδυ, και εννοω για το νυχτερινο κρυο. Με τιποτα βαμβακερα, γιατι θα ρουφηξουν ολη την υγρασια. Για να καταλαβεις, αφηνεις μια βερμουδα εξω και το πρωι κυριολεκτικα την στιβεις. Προτιμησε τεχνικα υφασματα, ειναι πιο ελαφρια και ζεστα απ οτι εαν πχ επαιρνες μεταξωτα η μαλλινα. Για την ημερα θα χρειαστεις διαφορα πανια και παρεο για να καλυψεις το σωμα σου. Και απαραιτητως καπελα για ολη την οικογενεια, χωρις αυτο δεν την βγαζεις καθαρη.
Παρε μαζι σου και ηλεκτρολυτες: η θερμοπληξια τις πρωτες μερες ειναι σχεδον εγγυημενη ειδικα εαν ερχεσαι απο Πολωνια.
πςςς

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 23:05

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ μην σε αποθαρρυνουν αυτα. Οι διακοπες σε αυτο το νησι ειναι εμπειρια που δεν μπορεις να εχεις πουθενα αλλου. Ναι, θα κουραστεις πολυ τις πρωτες μερες, αλλα μολις εγκλιματιστεις, θα ειναι σκετη απολαυση. Θα υπαρξουν στιγμες που θα νομιζεις οτι κανεις εκπαιδευση πεζοναυτη, αλλα θα υπαρχουν και μερες που δεν θα θελεις να σηκωθεις απο την αιωρα.

Παρε αιωρα, επισης. Δεν ειναι σιγουρο πως θα βρεις δεντρα στην σωστη αποσταση για να την κρεμασεις, εαν ομως βρεις, δε θα το μετανοιωσεις καθολου.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 23:08

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:51
πςςς
Αφησα μια βερμουδα να κρεμεται σ ενα κλαδι για τρεις μερες, κι οταν πηγα να την παρω, σφηκες ειχαν φτιαξει φωλια σε μια τσεπη. Τρομος και πανικος λεμε.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών