Γαυδος

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 16 Ιουν 2021, 23:19


Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Ιουν 2021, 23:22

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:40
Ναύτης έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:33
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:27
(...)
Εχει καποιο κεντρο υγειας εκει?
:lol:

Γάμησε το κάμπινγκ, ρε συ αχάριστε, και κλείσε ένα δωμάτιο.
Γιατι σου φαινεται αστεια η ερωτηση? Κανω πανω απο 20 χρονια ελευθερο και οπου και να παω (στν Ελλαδα ή εκτος) φροντιζω να μαθαινω που ειναι το πλησιεστερο νοσοκομειο/ κεντρο υγειας.
Δεν μού φαίνεται παράξενη η ερώτηση, ρε συ, απλώς απ' όσα διαβάζω στο νήμα αυτό η Γαύδος δεν είναι ο ιδανικός προορισμός για ελεύθερο κάμπινγκ.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 23:27

taliban έγραψε:
16 Ιουν 2021, 23:19
7UBVhTX52m0
Καμια σχεση. Απ οσο ξερω, δεν υπαρχει μπουσκραφτ βιντεο για τις συνθηκες της Γαυδου. Ο εξοπλισμος που κουβαλανε αυτοι, ειναι αχρηστος στο νησι. Ακομα και οι τεντες που προτεινουν, ειναι προβληματικες εκει κατω. Οι συμπεριφορες τους επισης, survivalism κλπ, με τιποτα δεν χωρανε σ ενα νησι με δασος που ανηκει στο σχεδιο Νατουρα. Χρειαζεται μια πολυ πιο ισορροπημενη και οικολογικη προσεγγιση οταν πας εκει.
Αν ομως μιλαμε για Σαμοθρακη, εκει ναι, ισχυουν αυτα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10780
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 16 Ιουν 2021, 23:30

Και τωρα η ερωτηση που θα καθορισει τον προορισμο μου.

Εχει πολυ κουνουπι?

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 23:39

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 23:30
Και τωρα η ερωτηση που θα καθορισει τον προορισμο μου.

Εχει πολυ κουνουπι?
Παρα πολυ. Μακρυμανικα για το βραδυ και DEET 40%. Ειναι εγκεκριμενο και για μικρα παιδια, αλλα οχι στο προσωπο η στα χερια, μονο μια φορα τη μερα, οχι πανω σε καμμενο απο τον ηλιο δερμα, η σε πληγες και ποτε σε δερμα που εχει ακομα αντηλιακο.
Τιπ: αποφευγεις μαυρα και σκουρα ρουχα, γιατι τραβανε τα κουνουπια. Αποφευγες και εντονα κοκκινα και κιτρινα ρουχα για τραβανε τις σφηκες. Τα καλυτερα χρωματα ειναι τα γηινα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

the comet the course the tail

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Ιουν 2021, 23:41

εντάξει, αυτό το πράγμα δεν είναι ελεύθερο καμπινγκ. :102: είναι εκστρατεία-απόβαση στην Γαύδο. :102:

the comet the course the tail

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Ιουν 2021, 23:43

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 22:06
the comet the course the tail έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:05
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:00


Δηλαδη επειδη εχω σπιτι στην Αθηνα θα επρεπε να πηγαινω για μπανιο μονο στη γλυφαδα για να μη τραβιεμαι?
όχι, δεν λέω αυτό προς θεού. να πας όπου θες. :102:
αλλά αν είναι να κάνεις ολόκληρο στήσιμο, με αποσκευές, αμάξια, καράβια, αεροπλάνα και δεν συμμαζεύεται για να κάνεις κάποιες μέρες ελεύθερο καμπινγκ, κάπου χάνει την αξία του. :102:
Συνηθως εχω 6-7 εβδομαδες διακοπες το καλοκαιρι οποτε καθε χρονο αφιερώνω 10-15 μερες για ελευθερο.
εμένα 7 μέρες άδεια μου έχουνε μείνει μετά απ' όλα αυτά. :sal13:

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 23:46

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 23:30
Και τωρα η ερωτηση που θα καθορισει τον προορισμο μου.
Εχει επισης και πολυ σταφυλοκοκκο στο νησι. Εχω δει ολοκληρες επιδημιες να ξεσπανε και μια φορα παραλιγο να χασω μισο δαχτυλο απο μια παρωνυχιτιδα. Ο λογος ειναι πολυ απλα τα διασπαρτα κοπρανα, τοσο ανθρωπων, οσο και κατσικιων. Θα χρειαστεις πολυ απολυμαντικο χεριων και αντισηπτικα μωρομαντηλα και θα πρεπει να εισαι σχολαστικος με την υγιεινη.
Βεβαια εαν πας μεσα ιουλη, το νησι δεν θα εχει ακομα τιγκαρει στο σκατο και στα ανεμιζοντα κωλοχαρτα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 16 Ιουν 2021, 23:48

νιώθω σαν ναμαι ο μπέαρ γκριλς κάτι

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Ιουν 2021, 23:51

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 23:46
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 23:30
Και τωρα η ερωτηση που θα καθορισει τον προορισμο μου.
Εχει επισης και πολυ σταφυλοκοκκο στο νησι. Εχω δει ολοκληρες επιδημιες να ξεσπανε και μια φορα παραλιγο να χασω μισο δαχτυλο απο μια παρωνυχιτιδα. Ο λογος ειναι πολυ απλα τα διασπαρτα κοπρανα, τοσο ανθρωπων, οσο και κατσικιων. Θα χρειαστεις πολυ απολυμαντικο χεριων και αντισηπτικα μωρομαντηλα και θα πρεπει να εισαι σχολαστικος με την υγιεινη.
Βεβαια εαν πας μεσα ιουλη, το νησι δεν θα εχει ακομα τιγκαρει στο σκατο και στα ανεμιζοντα κωλοχαρτα.


.


Γιατί δεν παίρνουν με τα κουβαδάκια τους νερό απο τη θάλασσα να πλύνουν τους κώλους τους οι βρωμοκωλάριοι ;;; ... :p2:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 23:51

the comet the course the tail έγραψε:
16 Ιουν 2021, 23:41
εντάξει, αυτό το πράγμα δεν είναι ελεύθερο καμπινγκ. :102: είναι εκστρατεία-απόβαση στην Γαύδο. :102:
Ισχυει, κομπλε με ξηρα τροφη: το πιο κοινο φαγητο στην παραλια ειναι οι φακες.

Ειναι μια μορφη ασκητικων διακοπων, με ολα τα υπερ και τα κατα. Ειναι ομως και ενδυναμωτικες διακοπες: γυρνας απο κει πολυ πιο δυνατος απ οτι οταν πηγες.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 23:54

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 23:51

Γιατί δεν παίρνουν με τα κουβαδάκια τους νερό απο τη θάλασσα να πλύνουν τους κώλους τους οι βρωμοκωλάριοι ;;; ... :p2:


.
Αυτα δυστυχως τα κανουν οι αρχαριοι. Οι μυστες συμφωνουν ολοι πως το καλυτερο απο οικολογικης και υγιεινης πλευρας χεσιμο γινεται στη θαλασσα, σε καποιο απομονωμενο σημειο της παραλιας. Εαν οχι, τοτε με μπουκαλακι θαλασσονερο, ποτε με κωλοχαρτο.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11517
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 17 Ιουν 2021, 01:13

Τι χέσιμο στη θάλασσα ρε; Είσαι με τα καλά σου;

Επίσης ούτε σφήκες , ούτε ιδιαίτερα κουνούπια είχε.
Σκορπιό 2 φορες δεν είδα ούτε έναν.αν κ όντως έχει. Μονο ίχνη στην άμμο.

Επίσης παρότι είχε πολύ κόσμο ,ήταν παραδόξως πολύ καθαρά. Σε μέρη ελεύθερου στη Χαλκιδική με το1/10 κόσμου, υπάρχει δεκαπλάσια βρωμιά.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 17 Ιουν 2021, 01:26

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
17 Ιουν 2021, 01:13
Τι χέσιμο στη θάλασσα ρε; Είσαι με τα καλά σου;

Επίσης ούτε σφήκες , ούτε ιδιαίτερα κουνούπια είχε.
Σκορπιό 2 φορες δεν είδα ούτε έναν.αν κ όντως έχει. Μονο ίχνη στην άμμο.
εσυ πηγες ποσες; 1-2-3 φορες; Και εκατσες ποσο; 10-15 μερες;
Εγω εχω παει πανω απο 10 φορες κι εχω κατσει ως και 3 μηνες. Καθε φορα ειδα σκορπιους, καθε φορα σκοτωσα σκορπιους, και καθε φορα ειδα καποιον τσιμπημενο απο σκορπιο. Εμενα ευτυχως δε με τσιμπησε ακομα κανενας, προπερσι ομως μπηκε μια σφηκα στη βερμουδα και μου την εχωσε στο κωλομερι. Ευτυχως που δεν ηταν στ @@.
Και φιδια εχει. Εντελως ακακα και μη δηλητηριωδη, αλλα αμα δεν γνωριζεις, τρομακτικα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Γαυδος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Ιουν 2021, 01:47

Όποιος δεν θέλει φίδια πάει στην Ανάφη. Άνόφις κυριολεκτικά.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών