10 reasons not to visit Australia

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12176
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 22 Ιαν 2019, 17:33

εχω γεννηθει στην Αυστραλια,αλλα εφυγα πολυ μικρος.
Δεν εχω ακουσει ποτε τους δικους μου,να λενε εστω κι εναν κακο λογο για τη χωρα.
Μονο θετικα.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 22 Ιαν 2019, 17:41

Το μόνο και πραγματικά κακό, είναι ο ήλιος. Δεν είναι φίλος του ανθρώπου.
Υ.Γ Το Περθ είναι εξαίρεση, εκεί είναι υποφερτός.
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2019, 22:09

Thor έγραψε:
22 Ιαν 2019, 17:33
εχω γεννηθει στην Αυστραλια,αλλα εφυγα πολυ μικρος.
Δεν εχω ακουσει ποτε τους δικους μου,να λενε εστω κι εναν κακο λογο για τη χωρα.
Μονο θετικα.
Εντάξει κι εγώ πριν λίγο βίωσα την απόλυτη εμπειρία να μου περιγράφει ένας ταξιτζής την συνοικία μου ως τον παράδεισο επί γης, γιατί γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12176
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 23 Ιαν 2019, 12:15

hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2019, 22:09
Thor έγραψε:
22 Ιαν 2019, 17:33
εχω γεννηθει στην Αυστραλια,αλλα εφυγα πολυ μικρος.
Δεν εχω ακουσει ποτε τους δικους μου,να λενε εστω κι εναν κακο λογο για τη χωρα.
Μονο θετικα.
Εντάξει κι εγώ πριν λίγο βίωσα την απόλυτη εμπειρία να μου περιγράφει ένας ταξιτζής την συνοικία μου ως τον παράδεισο επί γης, γιατί γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί.
οι γονεις μου ομως,δεν γεννηθηκαν στην Αυστραλια.
Μεταναστες πηγαν και γυρισαν με τις καλυτερες των εντυπωσεων.
Εχω συγγενεις που παρεμειναν,οπως και φιλη που πηγε πριν απο 5 χρονια.
Ειναι απ'τους καλυτερους τοπους για μεταναστευση στον πλανητη.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2019, 12:59

Thor έγραψε:
23 Ιαν 2019, 12:15
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2019, 22:09
Thor έγραψε:
22 Ιαν 2019, 17:33
εχω γεννηθει στην Αυστραλια,αλλα εφυγα πολυ μικρος.
Δεν εχω ακουσει ποτε τους δικους μου,να λενε εστω κι εναν κακο λογο για τη χωρα.
Μονο θετικα.
Εντάξει κι εγώ πριν λίγο βίωσα την απόλυτη εμπειρία να μου περιγράφει ένας ταξιτζής την συνοικία μου ως τον παράδεισο επί γης, γιατί γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί.
οι γονεις μου ομως,δεν γεννηθηκαν στην Αυστραλια.
Μεταναστες πηγαν και γυρισαν με τις καλυτερες των εντυπωσεων.
Εχω συγγενεις που παρεμειναν,οπως και φιλη που πηγε πριν απο 5 χρονια.
Ειναι απ'τους καλυτερους τοπους για μεταναστευση στον πλανητη.
Ναι, όλοι οι μετανάστες των προηγούμενων γενεών όμως τα ίδια λέγανε για τις χώρες τους. Προφανώς δεν είναι το ίδιο η Αμερική, η Γερμανία, η Γαλλία, το Βέλγιο, η Σουηδία και η Αυστραλία. Ίσως θα πρέπει να ψάξουμε αλλού τα αίτια που οι προηγούμενες γενιές μεταναστών εκθείαζαν τους τόπους μετανάστευσής τους, σε αντίθεση με τις σύγχρονες γενιές, που δεν είναι τυφλές στα προβλήματα των χωρών που ζούνε και έχουν μια αίσθηση disillusionment* που οι προηγούμενοι δεν είχαν.


* στα ελληνικά η λέξη είναι «απογόητευση», αλλά η σύγχρονη χρήση της λέξης είναι αρνητική αντί ουδέτερη (από + γοητεύομαι = παύω να είμαι γοητευμένος = έχω πιο σφαιρική αίσθηση της πραγματικότητας, δεν θαμπώνομαι από τις εντυπώσεις).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12176
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 23 Ιαν 2019, 13:11

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2019, 12:59
Thor έγραψε:
23 Ιαν 2019, 12:15
hellegennes έγραψε:
22 Ιαν 2019, 22:09


Εντάξει κι εγώ πριν λίγο βίωσα την απόλυτη εμπειρία να μου περιγράφει ένας ταξιτζής την συνοικία μου ως τον παράδεισο επί γης, γιατί γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί.
οι γονεις μου ομως,δεν γεννηθηκαν στην Αυστραλια.
Μεταναστες πηγαν και γυρισαν με τις καλυτερες των εντυπωσεων.
Εχω συγγενεις που παρεμειναν,οπως και φιλη που πηγε πριν απο 5 χρονια.
Ειναι απ'τους καλυτερους τοπους για μεταναστευση στον πλανητη.
Ναι, όλοι οι μετανάστες των προηγούμενων γενεών όμως τα ίδια λέγανε για τις χώρες τους. Προφανώς δεν είναι το ίδιο η Αμερική, η Γερμανία, η Γαλλία, το Βέλγιο, η Σουηδία και η Αυστραλία. Ίσως θα πρέπει να ψάξουμε αλλού τα αίτια που οι προηγούμενες γενιές μεταναστών εκθείαζαν τους τόπους μετανάστευσής τους, σε αντίθεση με τις σύγχρονες γενιές, που δεν είναι τυφλές στα προβλήματα των χωρών που ζούνε και έχουν μια αίσθηση disillusionment* που οι προηγούμενοι δεν είχαν.


* στα ελληνικά η λέξη είναι «απογόητευση», αλλά η σύγχρονη χρήση της λέξης είναι αρνητική αντί ουδέτερη (από + γοητεύομαι = παύω να είμαι γοητευμένος = έχω πιο σφαιρική αίσθηση της πραγματικότητας, δεν θαμπώνομαι από τις εντυπώσεις).
οπως προειπα,υπαρχει και η φιλη που ειναι κατω των 40 και πηγε πριν 5 χρονια,αρα ανηκει στη δευτερη κατηγορια που αναφερεις.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2019, 13:19

Δεν αμφιβάλλω ότι η Αυστραλία είναι εξαιρετικά ανεπτυγμένο κράτος, σχετικά ήσυχο, οργανωμένο, εύπορο και όμορφο. Αλλά το ίδιο ισχύει και για πολλές άλλες χώρες και εξαρτάται και ποιος είσαι και τι κάνεις, έτσι; Διαφορετικό θα σου φανεί αν μεταναστεύσεις στην Αγγλία ως μηχανικός και διαφορετικό ως σερβιτόρος. Ή ως Πολωνός. You know what I mean.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Ιαν 2019, 17:17

Η αλήθεια είναι πως αν δεν βρεις γρήγορα φραπέ, απογοητεύεσαι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 23 Ιαν 2019, 17:21

Δεν ισχύει καθόλου πως οι παλιοί μετανάστες εκθείαζαν τη χώρα της Γερμανίας, π.χ.. Όλα τα τραγούδια είναι λυπητερά, οι μετανάστες ζούσαν στην αρχή σε γκέτο, δεν είχαν δικαιώματα, και αντιμετώπιζαν τον ρατσισμό των ντόπιων. Μόνο όσοι πήγαιναν για σπουδές περνούσαν καλά. Οι Έλληνες άρχισαν να εκθειάζουν την ΟΔΓ από τα χρόνια του Willy Brandt και μετά. Ως τότε, την έβριζαν, γιατί περνούσαν ΠΟΛΥ δύσκολα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12176
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 23 Ιαν 2019, 17:30

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2019, 13:19
Δεν αμφιβάλλω ότι η Αυστραλία είναι εξαιρετικά ανεπτυγμένο κράτος, σχετικά ήσυχο, οργανωμένο, εύπορο και όμορφο. Αλλά το ίδιο ισχύει και για πολλές άλλες χώρες και εξαρτάται και ποιος είσαι και τι κάνεις, έτσι; Διαφορετικό θα σου φανεί αν μεταναστεύσεις στην Αγγλία ως μηχανικός και διαφορετικό ως σερβιτόρος. Ή ως Πολωνός. You know what I mean.
ναι.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Ιαν 2019, 22:52

Cavaliere έγραψε:
23 Ιαν 2019, 17:21
Δεν ισχύει καθόλου πως οι παλιοί μετανάστες εκθείαζαν τη χώρα της Γερμανίας, π.χ.. Όλα τα τραγούδια είναι λυπητερά, οι μετανάστες ζούσαν στην αρχή σε γκέτο, δεν είχαν δικαιώματα, και αντιμετώπιζαν τον ρατσισμό των ντόπιων. Μόνο όσοι πήγαιναν για σπουδές περνούσαν καλά. Οι Έλληνες άρχισαν να εκθειάζουν την ΟΔΓ από τα χρόνια του Willy Brandt και μετά. Ως τότε, την έβριζαν, γιατί περνούσαν ΠΟΛΥ δύσκολα.
Εμένα το μισό μου σόι έζησε, γεννήθηκε ή μεγάλωσε στην Γερμανία. Δεν θυμάμαι κανέναν μα κανέναν από τους παλιούς να μην εκθειάζει την Γερμανία. Αν λυπητερά τραγούδια εννοείς τον Καζαντζίδη και τους συν αυτώ, αναφέρονται στο φαινόμενο της ξενιτιάς, όχι στο πώς ήταν οι χώρες που μετανάστευαν οι Έλληνες. Εκτός αν εννοείς τίποτα άλλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιαν 2019, 14:44

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2019, 22:52
Εμένα το μισό μου σόι έζησε, γεννήθηκε ή μεγάλωσε στην Γερμανία. Δεν θυμάμαι κανέναν μα κανέναν από τους παλιούς να μην εκθειάζει την Γερμανία. Αν λυπητερά τραγούδια εννοείς τον Καζαντζίδη και τους συν αυτώ, αναφέρονται στο φαινόμενο της ξενιτιάς, όχι στο πώς ήταν οι χώρες που μετανάστευαν οι Έλληνες. Εκτός αν εννοείς τίποτα άλλο.
:lol: Δεν ξέρω πότε πήγανε, αλλά αν εξαιρέσεις τον πατέρα μου που πήγε πριν τη σύμβαση κι ήταν παιδί (άλλη ιστορία, παράξενη), οι υπόλοιποι (σχεδόν ένα ολόκληρο χωριό μετανάστευσε) λένε (και ξέρω από εκατοντάδες εκθέσεις κι εκδηλώσεις και ομιλίες που έχω ασχοληθή παλιά) ότι από το 60 ως τα τέλη της δεκαετίας ήταν πολύ πίκρα. Χάλι μαύρο, η ζωή τους ήτανε χάλια. Από το 70 και μετά έφτιαξε, και όντως, οι άνθρωποι γλυκαθήκαν, συγκρίνοντας με όσους εργαζόντουσαν σε αντίστοιχα επαγγέλματα στην Ελλάδα. Τώρα δεν θέλω να μπω στη διαδικασία που σου αρέσει, να υπερασπίζεται ο καθένας ό,τι πρωτοείπε με κάθε τίμημα. Μπορείς να βρεις παντού υλικό για τις συνθήκες ζωής τα πρώτα χρόνια των Gastarbeiter. Οι άνθρωποι ζούσαν κυριολεκτικά σε στρατόπεδα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17551
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 24 Ιαν 2019, 14:54

hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2019, 22:52
Cavaliere έγραψε:
23 Ιαν 2019, 17:21
Δεν ισχύει καθόλου πως οι παλιοί μετανάστες εκθείαζαν τη χώρα της Γερμανίας, π.χ.. Όλα τα τραγούδια είναι λυπητερά, οι μετανάστες ζούσαν στην αρχή σε γκέτο, δεν είχαν δικαιώματα, και αντιμετώπιζαν τον ρατσισμό των ντόπιων. Μόνο όσοι πήγαιναν για σπουδές περνούσαν καλά. Οι Έλληνες άρχισαν να εκθειάζουν την ΟΔΓ από τα χρόνια του Willy Brandt και μετά. Ως τότε, την έβριζαν, γιατί περνούσαν ΠΟΛΥ δύσκολα.
Εμένα το μισό μου σόι έζησε, γεννήθηκε ή μεγάλωσε στην Γερμανία. Δεν θυμάμαι κανέναν μα κανέναν από τους παλιούς να μην εκθειάζει την Γερμανία.
To να την εκθειάζει κάποιος τώρα δε σημαίνει ότι την εκθείαζε παλιά. Ο χρόνος απαλύνει τις δυσάρεστες αναμνήσεις κι αν ζουν σε μια άσχημη καθημερινότητα, αυτό γίνεται σε ακόμα πιο έντονο βαθμό.

Ο Cavaliere έχει δίκιο στη περιγραφή του

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιαν 2019, 16:33

Maspoli έγραψε:
24 Ιαν 2019, 14:54
To να την εκθειάζει κάποιος τώρα δε σημαίνει ότι την εκθείαζε παλιά. Ο χρόνος απαλύνει τις δυσάρεστες αναμνήσεις κι αν ζουν σε μια άσχημη καθημερινότητα, αυτό γίνεται σε ακόμα πιο έντονο βαθμό.

Ο Cavaliere έχει δίκιο στη περιγραφή του
Όταν πρωτοπήγαν πάθαν την πλάκα τους. Χάλι μαύρο, μέχρι κι άντρες με γυναίκες σε ξεχωριστά γκέτο. Μετά, όταν αστικοποιήθηκαν, και με τις τρομερές κατακτήσεις -χάρη στους αγώνες τους- που γίναν με τον ερχομό του σοσιαλδημοκράτη Βrandt στην Καγκελαρία, μετά φυσικά γλυκάθηκαν, είχαν νοσοκομεία, μέσα μαζικής μεταφοράς, αυτοκινητόδρομους, και μισθούς που δεν υπήρχαν στην Ελλάδα. Ολόκληρα χωριά ξαναστήθηκαν κυριολεκτικά με τα ελληνογερμανικά εμβάσματα. Ο χαρακτηρισμός Λαζογερμανός ήταν η αντίδραση στους μαλάκες που ζηλεύαν τον μετανάστη που ερχόταν το καλοκαίρι στην Ελλάδα και μπορούσε να ξοδέψει δυο φορές περισσότερα από αυτόν. Τώρα, γιατί πήγαιναν στα κατσικοχώρια τους διακοπές και δεν δίναν τα ίδια λεφτά να παν στο Capri, ήταν η δική τους μαλακία, να επιδειχθούν (πέρα από την αγάπη και τον νόστο για τον τόπο τους). Τα παιδιά αυτών, τώρα, εάν δεν έζησαν για ένα χρονικό διάστημα και στην Ελλάδα κι είναι μόνο στη Γερμανία μεγαλωμένα, δυσκολεύονται να κατανοήσουν την Ελλάδα. Και δυστυχώς, δεν μιλούν σχεδόν καθόλου ελληνικά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιαν 2019, 23:04

Cavaliere έγραψε:
24 Ιαν 2019, 14:44
hellegennes έγραψε:
23 Ιαν 2019, 22:52
Εμένα το μισό μου σόι έζησε, γεννήθηκε ή μεγάλωσε στην Γερμανία. Δεν θυμάμαι κανέναν μα κανέναν από τους παλιούς να μην εκθειάζει την Γερμανία. Αν λυπητερά τραγούδια εννοείς τον Καζαντζίδη και τους συν αυτώ, αναφέρονται στο φαινόμενο της ξενιτιάς, όχι στο πώς ήταν οι χώρες που μετανάστευαν οι Έλληνες. Εκτός αν εννοείς τίποτα άλλο.
:lol: Δεν ξέρω πότε πήγανε, αλλά αν εξαιρέσεις τον πατέρα μου που πήγε πριν τη σύμβαση κι ήταν παιδί (άλλη ιστορία, παράξενη), οι υπόλοιποι (σχεδόν ένα ολόκληρο χωριό μετανάστευσε) λένε (και ξέρω από εκατοντάδες εκθέσεις κι εκδηλώσεις και ομιλίες που έχω ασχοληθή παλιά) ότι από το 60 ως τα τέλη της δεκαετίας ήταν πολύ πίκρα. Χάλι μαύρο, η ζωή τους ήτανε χάλια. Από το 70 και μετά έφτιαξε, και όντως, οι άνθρωποι γλυκαθήκαν, συγκρίνοντας με όσους εργαζόντουσαν σε αντίστοιχα επαγγέλματα στην Ελλάδα. Τώρα δεν θέλω να μπω στη διαδικασία που σου αρέσει, να υπερασπίζεται ο καθένας ό,τι πρωτοείπε με κάθε τίμημα. Μπορείς να βρεις παντού υλικό για τις συνθήκες ζωής τα πρώτα χρόνια των Gastarbeiter. Οι άνθρωποι ζούσαν κυριολεκτικά σε στρατόπεδα.
Εγώ μεταφέρω τις προσωπικές μου γνώσεις σε σχέση με το τι λέγανε οι παλιότεροι μετανάστες για την Γερμανία, σε απάντηση σχετικά με το τι λέγανε οι μετανάστες για την Αυστραλία. Το ιστορικό κομμάτι είναι ενδιαφέρον αλλά άσχετο με την συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών