10 reasons not to visit Australia

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Ιαν 2019, 01:59

hellegennes έγραψε:
24 Ιαν 2019, 23:04
Εγώ μεταφέρω τις προσωπικές μου γνώσεις σε σχέση με το τι λέγανε οι παλιότεροι μετανάστες για την Γερμανία, σε απάντηση σχετικά με το τι λέγανε οι μετανάστες για την Αυστραλία. Το ιστορικό κομμάτι είναι ενδιαφέρον αλλά άσχετο με την συζήτηση.
Πίκρα ήταν, όπως είπα, αλλά η καγκελαρία του Brandt έφερε πολλά καλά, κι αλλαγές.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 25 Ιαν 2019, 02:23

Όσους ξέρω εγώ (καμμιά εκατοστή) όταν είναι Αυστραλία γκρινιάζουν όλη μέρα, όταν γυρνάν Ελλάδα ξοδεύουν σα μεθυσμένοι ναύτες και λένε άλλα. Και τι να σου πούνε δηλαδή; Ότι μαλακία κάνανε που πήγαν στου διαόλου τη μάνα και πήζουνε; Μόνο εγώ το κάνω αυτό LOL (Aλλά το παλεύω κιόλας, δεν το αφήνω έτσι, ούτε αφήνω να με φάει η γκρίνια)

Πάντως είναι στον άνθρωπο κιόλας και τη φάση που βρίσκεται. Όταν ο άλλος είναι άνεργος στην Ελλάδα 2 χρόνια και ξαφνικά βρίσκεται με δουλειά και εισόδημα $1000 την εβδομάδα ε δε χαλιέται εύκολα επειδή δε βρίσκει φραπέ / τασάκι / ξαπλώστρα / τσάμπιονς λιγκ. Τουλάχιστον δε χαλιέται στην αρχή.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιαν 2019, 02:59

Καλά, τα 5 πρώτα χρόνια μπορεί να θαμπωθείς κι από διαφορές που έχουν στο επίπεδο οργάνωσης και κουλτούρας. Μετά αρχίζεις και παρατηρείς και τις μαλακίες ή τουλάχιστον λειτουργεί συσσωρευτικά σε πράγματα που στην αρχή δεν σε ενοχλούν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Ιαν 2019, 03:26

δεν ηθελα να το γραψω γιατι δεν ηθελα να στενοχωρησω τον αυστραλο της παρεας μας,αλλα τελος παντων
η αυστραλια δειχνει ωραια και ειναι κακα τα ψεμματα και θετικο που εχει και αρκετους συμπατριωτες μας εκει.μπορεις να ακουσεις και να μιλησεις την γλωσσα την μητρικη σου,της πατριδας σου.

αλλα παλι νομιζω θα ενιωθα καπως απομονωμενος,καπου το διαβασα πως ειναι οντως προβλημα για αρκετους εκει,
σαν να βρισκομαι εκτος κολπου

βεβαιως αυτο ειναι κυριως ψυχολογικο και οχι πραγματικο,μια ψευδαισθηση που δημιουργει ο χαρτης που εχουμε κατα νου
αλλα εμφιλοχωρει καπου εκει μεσα στο κεφαλι νομιζω.

κατα τα αλλα εκκλησια ορθοδοξη εχουν,ιερεις εχουν,παραλιες εχουν,καλο καιρο επισης,ελληνες,μισθους εχουν,συστημα υγειας κ.λπ
μια χαρα ειναι μωρε.δεν νομιζω να ειχα προβλημα,δεν καπνιζω,ουτε με τρελαινει το τσαμπιονς λιγκ(θα εβαζα νοβα για το ελληνικο πρωταθλημα παντως :003: )

αυτο το υποχρεωτικο πασαλειμμα βεβαια με τα αντηλιακα θα με ενοχλουσε.οπως και η φοβια για τα ενα σωρο δηλητηριωδη ειδη στην επαρχια, oi βολτες στην φυση με ρεγουλα ή με την συνοδεια του κροκοδειλακια,λογικα θα εχουν βεβαια και χωροθετημενα παρκα,μην σε φαει το μαυρο φιδι.


παντως απο την βορεια ευρωπη με τον αθλιο καιρο προτιμητεα νομιζω η αυστραλια.ειναι και λιγοτερο σνομπ οι κατοικοι; ή τα ιδια;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32121
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιαν 2019, 10:29

Chilloutbuddy έγραψε:
25 Ιαν 2019, 02:23
Όσους ξέρω εγώ (καμμιά εκατοστή) όταν είναι Αυστραλία γκρινιάζουν όλη μέρα, όταν γυρνάν Ελλάδα ξοδεύουν σα μεθυσμένοι ναύτες και λένε άλλα. Και τι να σου πούνε δηλαδή; Ότι μαλακία κάνανε που πήγαν στου διαόλου τη μάνα και πήζουνε; Μόνο εγώ το κάνω αυτό LOL (Aλλά το παλεύω κιόλας, δεν το αφήνω έτσι, ούτε αφήνω να με φάει η γκρίνια)

Πάντως είναι στον άνθρωπο κιόλας και τη φάση που βρίσκεται. Όταν ο άλλος είναι άνεργος στην Ελλάδα 2 χρόνια και ξαφνικά βρίσκεται με δουλειά και εισόδημα $1000 την εβδομάδα ε δε χαλιέται εύκολα επειδή δε βρίσκει φραπέ / τασάκι / ξαπλώστρα / τσάμπιονς λιγκ. Τουλάχιστον δε χαλιέται στην αρχή.
και ο δικος μου φιλος απο κεικατου, σαν κι εσενα κανει. ολο "τι ωραια που ειστε εδω, ποσο φτηνα τα τσιγαρα, φερε αλλο ενα πιτογυρο" και τετοια ειναι. και "γαμω τα λεφτα μου μεσα, θα τα βροντηξω καμμια ωρα και θαρθω πισω"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
urbilum
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 11:22

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από urbilum » 25 Ιαν 2019, 10:51

Chilloutbuddy έγραψε:
25 Ιαν 2019, 02:23
...φραπέ / τασάκι / ξαπλώστρα / τσάμπιονς λιγκ..
Φράπε στην ελλάδα δεν υπάρχει πλέον, όλοι πίνουν εσπρέσο, και ο παλιός καλός στιγμιαίος καφές τελείωσε, τα καλά χαρμάνια πάνε αλλού.
Με το τσιγάρο χάνει γεύση, οσμή, αντοχή, υγεία κλπ., και μόνο γιαυτό είναι ένας καλός λόγος να μεταναστεύσει κάποιος από Ελλάδα για να πιεστεί και να το κόψει, τα κέρδη είναι τεράστια
Για το μπάνιο σιγά, 10-15 άντε 20 μπάνια το χρόνο, αν δεν μπορεί να τα κάνει στη θάλασσα (που μπορεί) ας πάει σε μια πισίνα
Για το ποδόσφαιρο ας βάλει δορυφορική ή ίντερνετ με πληρωμή, κάτι θα υπάρχει
για τη νυχτερινή περπατησιά (δεν θα πω ζωή) είναι μια νοοτροπία από Β.Ευρώπή που κληρονόμησαν οι Αυστραλοί, εκεί ο ήλιος είναι πολύτιμος και δεν μπορείς να τον ξοδεύεις με νυχτερινή ζωή-εργασία, γιατί έτσι δεν θα βλέπεις ποτέ ήλιο, αντίθετα συμβαίνει στην Ελλάδα

το πραγματικό «ελάττωμα» τής Αυστραλίας είναι ο ήλιος που είναι επικίνδυνος

όλα είναι στο μυαλό, αν ο άλλος χτίζει τείχους μέσα του, φυλακή θα έχει

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 25 Ιαν 2019, 12:11

Κόκκορας έγραψε:
25 Ιαν 2019, 03:26


κατα τα αλλα εκκλησια ορθοδοξη εχουν,ιερεις εχουν,
νομιζω το πιο ευστοχο σχολιο.
Δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο να πηγαινει μεταναστης καπου και να μην υπαρχουν αυτες οι δυο προυποθεσεις.
Ολα τα υπολοιπα ακολουθουν.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 25 Ιαν 2019, 13:05

urbilum έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:51
Chilloutbuddy έγραψε:
25 Ιαν 2019, 02:23
...φραπέ / τασάκι / ξαπλώστρα / τσάμπιονς λιγκ..
Φράπε στην ελλάδα δεν υπάρχει πλέον, όλοι πίνουν εσπρέσο, και ο παλιός καλός στιγμιαίος καφές τελείωσε, τα καλά χαρμάνια πάνε αλλού.
Με το τσιγάρο χάνει γεύση, οσμή, αντοχή, υγεία κλπ., και μόνο γιαυτό είναι ένας καλός λόγος να μεταναστεύσει κάποιος από Ελλάδα για να πιεστεί και να το κόψει, τα κέρδη είναι τεράστια
Για το μπάνιο σιγά, 10-15 άντε 20 μπάνια το χρόνο, αν δεν μπορεί να τα κάνει στη θάλασσα (που μπορεί) ας πάει σε μια πισίνα
Για το ποδόσφαιρο ας βάλει δορυφορική ή ίντερνετ με πληρωμή, κάτι θα υπάρχει
για τη νυχτερινή περπατησιά (δεν θα πω ζωή) είναι μια νοοτροπία από Β.Ευρώπή που κληρονόμησαν οι Αυστραλοί, εκεί ο ήλιος είναι πολύτιμος και δεν μπορείς να τον ξοδεύεις με νυχτερινή ζωή-εργασία, γιατί έτσι δεν θα βλέπεις ποτέ ήλιο, αντίθετα συμβαίνει στην Ελλάδα

το πραγματικό «ελάττωμα» τής Αυστραλίας είναι ο ήλιος που είναι επικίνδυνος

όλα είναι στο μυαλό, αν ο άλλος χτίζει τείχους μέσα του, φυλακή θα έχει
Κοίταξε... αν αρχίσεις σιγά το ένα - σιγά το άλλο, πισίνα αντί για θάλασσα, τηλεόραση αντί γήπεδο κλπ κλπ και αφαιρείς τη μισή χαρά απο ένα σωρό πράγματα στο τέλος θα έχεις αφαιρέσει τη μισή χαρά της ζωής.

Εγώ το είπα απ'την αρχή που ξεκίνησε αυτή η συζήτηση: η χώρα έχει άλλες χαρές αλλά είναι εντελώς διαφορετικές από τα πράγματα που έχουμε συνηθίσει να μας αρέσουν ως Έλληνες. Όλοι μα όλοι οι Έλληνες που έχω γνωρίσει δυσκολεύονται τρομερά να κάνουν αυτή τη μετάβαση και πολλοί δεν την κάνουν καθόλου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Ιαν 2019, 14:14

Thor έγραψε:
25 Ιαν 2019, 12:11
Κόκκορας έγραψε:
25 Ιαν 2019, 03:26


κατα τα αλλα εκκλησια ορθοδοξη εχουν,ιερεις εχουν,
νομιζω το πιο ευστοχο σχολιο.
Δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο να πηγαινει μεταναστης καπου και να μην υπαρχουν αυτες οι δυο προυποθεσεις.
Ολα τα υπολοιπα ακολουθουν.
εμεις αυτα,αλλοι αλλα

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Ιαν 2019, 14:21

urbilum έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:51
Chilloutbuddy έγραψε:
25 Ιαν 2019, 02:23
...φραπέ / τασάκι / ξαπλώστρα / τσάμπιονς λιγκ..
Φράπε στην ελλάδα δεν υπάρχει πλέον, όλοι πίνουν εσπρέσο, και ο παλιός καλός στιγμιαίος καφές τελείωσε, τα καλά χαρμάνια πάνε αλλού.
Με το τσιγάρο χάνει γεύση, οσμή, αντοχή, υγεία κλπ., και μόνο γιαυτό είναι ένας καλός λόγος να μεταναστεύσει κάποιος από Ελλάδα για να πιεστεί και να το κόψει, τα κέρδη είναι τεράστια
Για το μπάνιο σιγά, 10-15 άντε 20 μπάνια το χρόνο, αν δεν μπορεί να τα κάνει στη θάλασσα (που μπορεί) ας πάει σε μια πισίνα
εξαρταται,φραπες μια χαρα υπαρχει και πινουν αρκετοι,εναλλαξ μαλιστα με ενα σωρο ειδη,γιατι να ειμαστε μονομερεις; :lol:
εξαλλου εδω που τα λεμε το στορυ με τον φραπε δεν ειναι ο καθ αυτος φραπες αλλα ολο το πακετο,αλλοι ή αλλες φορες ταβλι,αλλοτε κους κους με την ωρα(βεβαια εγω ειμαι αστραπη σε αυτα,εξαιρεση στον κανονα σε μιση ωρα αντε λιγο περισσοτερο αν θα βγω κ τελος :lol: ) αλλη φορα με μπαλιτσα...
δεν ειναι για το ροφημα ο λογος τοσο.

για τα μπανια κοιτα,αν μενει καποιος Αθηνα ή θεσσαλονικη ισως καπως ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λες,αμα μενεις σε νησι ή καπου κοντα παραλιακα κανεις περισσοτερα.

για το τσιγαρο συμφωνω και επαυξανω.

εμενα θα μου ελειπε νομιζω το τοπιο παντως το μεσογειακο.χταποδακι ,μεζεδες στην ακροθαλασσια κ.λπ :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 25 Ιαν 2019, 14:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 25 Ιαν 2019, 14:21

Κόκκορας έγραψε:
25 Ιαν 2019, 14:14
Thor έγραψε:
25 Ιαν 2019, 12:11
Κόκκορας έγραψε:
25 Ιαν 2019, 03:26


κατα τα αλλα εκκλησια ορθοδοξη εχουν,ιερεις εχουν,
νομιζω το πιο ευστοχο σχολιο.
Δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο να πηγαινει μεταναστης καπου και να μην υπαρχουν αυτες οι δυο προυποθεσεις.
Ολα τα υπολοιπα ακολουθουν.
εμεις αυτα,αλλοι αλλα
εσεις εδω,εμεις στον τελικο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Ιαν 2019, 14:23

Thor έγραψε:
25 Ιαν 2019, 14:21
Κόκκορας έγραψε:
25 Ιαν 2019, 14:14
Thor έγραψε:
25 Ιαν 2019, 12:11


νομιζω το πιο ευστοχο σχολιο.
Δεν μπορω να φανταστω ανθρωπο να πηγαινει μεταναστης καπου και να μην υπαρχουν αυτες οι δυο προυποθεσεις.
Ολα τα υπολοιπα ακολουθουν.
εμεις αυτα,αλλοι αλλα
εσεις εδω,εμεις στον τελικο.
ισως
αλλα με ενσταση :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιαν 2019, 14:30

urbilum έγραψε:
25 Ιαν 2019, 10:51
Chilloutbuddy έγραψε:
25 Ιαν 2019, 02:23
...φραπέ / τασάκι / ξαπλώστρα / τσάμπιονς λιγκ..
Φράπε στην ελλάδα δεν υπάρχει πλέον, όλοι πίνουν εσπρέσο, και ο παλιός καλός στιγμιαίος καφές τελείωσε, τα καλά χαρμάνια πάνε αλλού.
Στην Νότια Ελλάδα. Στην βόρεια ζει και βασιλεύει. Άλλωστε είναι βόρεια εφεύρεση. Το καλό χαρμάνι υπάρχει, απλά δεν το πουλάνε όλοι. Αν αγοράζεις τον καφέ λιγότερο από 7 ευρώ το 200άρι, τότε είναι το κακό χαρμάνι ντεφάκτο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 25 Ιαν 2019, 14:30

Κόκκορας έγραψε:
25 Ιαν 2019, 14:23
Thor έγραψε:
25 Ιαν 2019, 14:21
Κόκκορας έγραψε:
25 Ιαν 2019, 14:14


εμεις αυτα,αλλοι αλλα
εσεις εδω,εμεις στον τελικο.
ισως
αλλα με ενσταση :lol:
:003:
χλωμο το κοβω.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: 10 reasons not to visit Australia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Ιαν 2019, 14:52

θα προτιμουσα χιλιες φορες παναθηναικο με ολυμπιακο
αλλα στην θεση σας δεν θα εκανα ενσταση

σκεψου και ενσταση να κανει ο αλαφουζος και να αποκλειστει ο παναθηναικος ξανα απο Λαμια! ω ιμε.
ασε καλυτερα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών