Λάρισα

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιουν 2022, 23:39

Ωραία η Λάρισα, είχα μείνει σε ένα ξενοδοχείο Αχίλλειον λεγόταν νομίζω και είχαμε πάει για την γιορτή του διονυσου νομίζω που είχε πανηγύρι συνεχόμενα σε ένα χωριό, Αμπελάκια ή Αμπελώνας(δεν θυμάμαι) και πουλάγαμε λουλούδια με 2 φίλες μου. Εμένα με έβαζαν να γεμίζω τα πανέρια γιατί ήμουν η πιο μικρή και οι άλλες δυο ήταν πιο ψημένες λόγω δουλειάς και πιο τσαχπινες. Έβγαινα και εγώ αλλά εγώ ήμουν κοφτή γιατί ντρεπόμουν, στυλ θες; και τους έχωνα τα πανέρια στη μούρη να πάρουν . Τσακωμομασταν και με κάτι γυφτσουλες που ερχόταν να πουλήσουν και αυτές, γιατί εμείς είχαμε τα δικαιώματα :lol: εκεί δέχθηκα και την 1η πρόταση γάμου της ζωής μου από τον τρελό του χωριού, τον Γιάννη. Α ρε ωραία χρόνια.
Α και όταν γυρίζαμε στο ξενοδοχείο πηγαίναμε για ποτό στο κωλομπαρο που ήταν από κάτω νομίζω. Ή απέναντι. Δεν θυμάμαι. Α ρε ωραία χρόνια.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 18 Ιουν 2022, 23:45

Naida έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:39
Ωραία η Λάρισα, είχα μείνει σε ένα ξενοδοχείο Αχίλλειον λεγόταν νομίζω και είχαμε πάει για την γιορτή του διονυσου νομίζω που είχε πανηγύρι συνεχόμενα σε ένα χωριό, Αμπελάκια ή Αμπελώνας(δεν θυμάμαι) και πουλάγαμε λουλούδια με 2 φίλες μου. Εμένα με έβαζαν να γεμίζω τα πανέρια γιατί ήμουν η πιο μικρή και οι άλλες δυο ήταν πιο ψημένες λόγω δουλειάς και πιο τσαχπινες. Έβγαινα και εγώ αλλά εγώ ήμουν κοφτή γιατί ντρεπόμουν, στυλ θες; και τους έχωνα τα πανέρια στη μούρη να πάρουν . Τσακωμομασταν και με κάτι γυφτσουλες που ερχόταν να πουλήσουν και αυτές, γιατί εμείς είχαμε τα δικαιώματα :lol: εκεί δέχθηκα και την 1η πρόταση γάμου της ζωής μου από τον τρελό του χωριού, τον Γιάννη. Α ρε ωραία χρόνια.
Α και όταν γυρίζαμε στο ξενοδοχείο πηγαίναμε για ποτό στο κωλομπαρο που ήταν από κάτω νομίζω. Ή απέναντι. Δεν θυμάμαι. Α ρε ωραία χρόνια.
Αν το ξενοδοχείο ήταν όντως το Αχίλλειον,τότε το κωλόμπαρο ήταν από κάτω.
Το χωριό ήταν ορεινό ή πεδινό ;
Σχετικά κοντά στη Λάρισα, ή κάπως πιο μακριά ;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιουν 2022, 23:48

BigChiefWahoo έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:45
Naida έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:39
Ωραία η Λάρισα, είχα μείνει σε ένα ξενοδοχείο Αχίλλειον λεγόταν νομίζω και είχαμε πάει για την γιορτή του διονυσου νομίζω που είχε πανηγύρι συνεχόμενα σε ένα χωριό, Αμπελάκια ή Αμπελώνας(δεν θυμάμαι) και πουλάγαμε λουλούδια με 2 φίλες μου. Εμένα με έβαζαν να γεμίζω τα πανέρια γιατί ήμουν η πιο μικρή και οι άλλες δυο ήταν πιο ψημένες λόγω δουλειάς και πιο τσαχπινες. Έβγαινα και εγώ αλλά εγώ ήμουν κοφτή γιατί ντρεπόμουν, στυλ θες; και τους έχωνα τα πανέρια στη μούρη να πάρουν . Τσακωμομασταν και με κάτι γυφτσουλες που ερχόταν να πουλήσουν και αυτές, γιατί εμείς είχαμε τα δικαιώματα :lol: εκεί δέχθηκα και την 1η πρόταση γάμου της ζωής μου από τον τρελό του χωριού, τον Γιάννη. Α ρε ωραία χρόνια.
Α και όταν γυρίζαμε στο ξενοδοχείο πηγαίναμε για ποτό στο κωλομπαρο που ήταν από κάτω νομίζω. Ή απέναντι. Δεν θυμάμαι. Α ρε ωραία χρόνια.
Αν το ξενοδοχείο ήταν όντως το Αχίλλειον,τότε το κωλόμπαρο ήταν από κάτω.
Το χωριό ήταν ορεινό ή πεδινό ;
Σχετικά κοντά στη Λάρισα, ή κάπως πιο μακριά ;
Ναι το Αχίλλειον ήταν το ξενοδοχείο. Στάνταρ αυτό. Απλά δεν θυμάμαι αν περνάγαμε απέναντι για το κωλομπαρο ή για ένα εστιατόριο. Που ήταν και αυτό εκεί κοντά. Πάνε πολλά χρόνια. Το χωριό δεν ήταν ορεινό και σχετικά κοντά γιατί πηγαινοερχομααταν με ταξί. Θυμάμαι ας πούμε μια ευθεία δρόμος.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 18 Ιουν 2022, 23:57

Στον Αμπελώνα πήγαινες.
Εκεί είχε την γιορτή κρασιού.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιουν 2022, 00:01

Naida έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:48

Ναι το Αχίλλειον ήταν το ξενοδοχείο. Στάνταρ αυτό. Απλά δεν θυμάμαι αν περνάγαμε απέναντι για το κωλομπαρο ή για ένα εστιατόριο. Που ήταν και αυτό εκεί κοντά. Πάνε πολλά χρόνια. Το χωριό δεν ήταν ορεινό και σχετικά κοντά γιατί πηγαινοερχομααταν με ταξί. Θυμάμαι ας πούμε μια ευθεία δρόμος.
Στον Αμπελώνα πήγες τότε.Και δεν είναι ακριβώς χωριό,αλλά μία μικρή κωμόπολη.Επίσης το ψιλιάστηκα λόγω των γύφτων :lol:
Τώρα,απέναντι από το Αχίλλειον ακριβώς,δεν έχει εστιατόριο,μάλλον εννοείς κάπως διαγώνια δεξιά,που έχει ένα ουζερί/μεζεδοπωλείο.Αλλά και πάλι,δύσκολο να πήγατε εκεί για φαγητό,γιατί είναι μόνο για Βερδικουσιώτες :003:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιουν 2022, 00:06

stergiosbik έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:57
Στον Αμπελώνα πήγαινες.
Εκεί είχε την γιορτή κρασιού.
Μάλλον τότε εκεί ήταν. Εμένα μου άρεσε σαν πόλη, ότι είδα δηλαδή μια τεράστια πλατεία.
BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:01
Naida έγραψε:
18 Ιουν 2022, 23:48

Ναι το Αχίλλειον ήταν το ξενοδοχείο. Στάνταρ αυτό. Απλά δεν θυμάμαι αν περνάγαμε απέναντι για το κωλομπαρο ή για ένα εστιατόριο. Που ήταν και αυτό εκεί κοντά. Πάνε πολλά χρόνια. Το χωριό δεν ήταν ορεινό και σχετικά κοντά γιατί πηγαινοερχομααταν με ταξί. Θυμάμαι ας πούμε μια ευθεία δρόμος.
Στον Αμπελώνα πήγες τότε.Και δεν είναι ακριβώς χωριό,αλλά μία μικρή κωμόπολη.Επίσης το ψιλιάστηκα λόγω των γύφτων :lol:
Τώρα,απέναντι από το Αχίλλειον ακριβώς,δεν έχει εστιατόριο,μάλλον εννοείς κάπως διαγώνια δεξιά,που έχει ένα ουζερί/μεζεδοπωλείο.Αλλά και πάλι,δύσκολο να πήγατε εκεί για φαγητό,γιατί είναι μόνο για Βερδικουσιώτες :003:
Ναι ερχόταν και πούλαγαν και εκείνες λουλούδια και πιανόμασταν μας έκλεβαν την πελατεία. Επικές στιγμές :lol:
Για το εστιατόρια θύμαμαι πέρναγες απέναντι. Μπορεί να ηταν πιο πάνω αλλά κοντά στο ξενοδοχείο.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιουν 2022, 00:07

Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:06

Ναι ερχόταν και πούλαγαν και εκείνες λουλούδια και πιανόμασταν μας έκλεβαν την πελατεία. Επικές στιγμές :lol:
Για το εστιατόρια θύμαμαι πέρναγες απέναντι. Μπορεί να ηταν πιο πάνω αλλά κοντά στο ξενοδοχείο.
Πότε ήρθες βασικά ;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιουν 2022, 00:14

BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:07
Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:06

Ναι ερχόταν και πούλαγαν και εκείνες λουλούδια και πιανόμασταν μας έκλεβαν την πελατεία. Επικές στιγμές :lol:
Για το εστιατόρια θύμαμαι πέρναγες απέναντι. Μπορεί να ηταν πιο πάνω αλλά κοντά στο ξενοδοχείο.
Πότε ήρθες βασικά ;
Πρέπει να ήταν καμιά 18-20ρια χρόνια πριν. Μεταξύ 2002-2003.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Ιουν 2022, 00:32

Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:14

Πρέπει να ήταν καμιά 18-20ρια χρόνια πριν. Μεταξύ 2002-2003.
Ρε θεία?

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιουν 2022, 00:33

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:32
Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:14

Πρέπει να ήταν καμιά 18-20ρια χρόνια πριν. Μεταξύ 2002-2003.
Ρε θεία?
Θειαφι ρε :evil:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιουν 2022, 00:40

Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:14
BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:07

Πότε ήρθες βασικά ;
Πρέπει να ήταν καμιά 18-20ρια χρόνια πριν. Μεταξύ 2002-2003.
Τότε πήγατε έναν δρόμο πιο πάνω,στη Βενιζέλου.Τώρα έχει γίνει πεζόδρομος,όταν πήγατε εσείς κυκλοφορούσαν ακόμα αμάξια.
Επίσης,αν ερχόσασταν τώρα στο Αχίλλειον,θα είχατε από κάτω ακριβώς το Συνεργατικό Καφενείο,μία φάση που την έχουν ξεκινήσει κάτι άτομα από μία κατάληψη στη Λάρισα,αλλά έχει εμπλακεί και άλλος "εναλλακτικός" κόσμος.Αν και αυτές οι φάσεις με αφήνουν αδιάφορο,το μαγαζί εντούτοις είναι πολύ καλό,με το κατάλληλο ambience,ενώ σερβίρει ένα καταπληκτικό χωριάτικο λουκάνικο και κάτι φοβερά μανιτάρια ψητά :romance-hearteyes:
Και ψιλοφθηνά.Βγάζει και τραπέζια απέναντι στην πλατεία και τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ ωραία φάση (αλλά και τις άλλες εποχές).

Και fun-fact για το Αχίλλειον : πήγα μόνος μου το 2019,λίγο πριν τον κορόνα,να ρωτήσω αν χρειάζονταν υπάλληλο για τη ρεσεψιόν.Ήταν ο ένας από τους ιδιοκτήτες εκεί και με έκοβε από πάνω μέχρι κάτω με πολύ αδιάκριτο (χωριάτικο) τρόπο.Μου λέει : ξέρεις σίγουρα τη δουλειά ;" (έχω δουλέψει σε Μάνη,Σκιάθο,Χαλκιδική,Ζάκυνθο,Ρόδο,Σκόπελο,Αγγλία),του λέω "ε,κάτι γνωρίζω",πάει να μου πει τα δικά του.τον διακόπτω,"ποιο πρόγραμμα δουλεύετε ;",τον ρωτάω,μου λέει : "τι πρόγραμμα ;",του απαντάω : "πρόγραμμα...στον υπολογιστή" και μου λέει : "δεν έχουμε υπολογιστή εμείς,στο χέρι τα γράφουμε" :smt005:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Ιουν 2022, 00:41

BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:40
Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:14
BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:07

Πότε ήρθες βασικά ;
Πρέπει να ήταν καμιά 18-20ρια χρόνια πριν. Μεταξύ 2002-2003.
Τότε πήγατε έναν δρόμο πιο πάνω,στη Βενιζέλου.Τώρα έχει γίνει πεζόδρομος,όταν πήγατε εσείς κυκλοφορούσαν ακόμα αμάξια.
Επίσης,αν ερχόσασταν τώρα στο Αχίλλειον,θα είχατε από κάτω ακριβώς το Συνεργατικό Καφενείο,μία φάση που την έχουν ξεκινήσει κάτι άτομα από μία κατάληψη στη Λάρισα,αλλά έχει εμπλακεί και άλλος "εναλλακτικός" κόσμος.Αν και αυτές οι φάσεις με αφήνουν αδιάφορο,το μαγαζί εντούτοις είναι πολύ καλό,με το κατάλληλο ambience,ενώ σερβίρει ένα καταπληκτικό χωριάτικο λουκάνικο και κάτι φοβερά μανιτάρια ψητά :romance-hearteyes:
Και ψιλοφθηνά.Βγάζει και τραπέζια απέναντι στην πλατεία και τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ ωραία φάση (αλλά και τις άλλες εποχές).

Και fun-fact για το Αχίλλειον : πήγα μόνος μου το 2019,λίγο πριν τον κορόνα,να ρωτήσω αν χρειάζονταν υπάλληλο για τη ρεσεψιόν.Ήταν ο ένας από τους ιδιοκτήτες εκεί και με έκοβε από πάνω μέχρι κάτω με πολύ αδιάκριτο (χωριάτικο) τρόπο.Μου λέει : ξέρεις σίγουρα τη δουλειά ;" (έχω δουλέψει σε Μάνη,Σκιάθο,Χαλκιδική,Ζάκυνθο,Ρόδο,Σκόπελο,Αγγλία),του λέω "ε,κάτι γνωρίζω",πάει να μου πει τα δικά του.τον διακόπτω,"ποιο πρόγραμμα δουλεύετε ;",τον ρωτάω,μου λέει : "τι πρόγραμμα ;",του απαντάω : "πρόγραμμα...στον υπολογιστή" και μου λέει : "δεν έχουμε υπολογιστή εμείς,στο χέρι τα γράφουμε" :smt005:
Τόσο εκσυγχρονισμένο :smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2681
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 20 Ιουν 2022, 14:54

foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2022, 17:39
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
13 Ιουν 2022, 09:32
Παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις το ερώτημα ήταν μήνες πριν , εν τέλη δεν πήγα . Αλλά θα το έχω στα υπόψιν επειδή άλλωστε μου αρέσουν πολύ οι Βλάχες , που βλέπεις κυρίως Λάρισα - Τρίκαλα και οι Ηπειρώτισσες , καστανές με αφράτα μπούτια κώλο και στήθος ολοστρόγγυλο 😍 .
το πρόβλημα είναι ότι έχουν όλες την ίδια φάτσα. Σαν τα πλέι μομπίλ.
Eίναι εύκολο ένα τυχαίο παράδειγμα από το ιντερνετ; ευχαριστώ
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Λάρισα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Ιουν 2022, 15:02

Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:33
EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:32
Naida έγραψε:
19 Ιουν 2022, 00:14

Πρέπει να ήταν καμιά 18-20ρια χρόνια πριν. Μεταξύ 2002-2003.
Ρε θεία?
Θειαφι ρε :evil:
:lol::lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών