Μύκονος

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 28 Αύγ 2018, 18:23

Από το τόπικ της Τήνου
Ερμής έγραψε:
28 Αύγ 2018, 11:58
Αυτά περι Τήνου, για Μύκονο τώρα δε νομίζω οτι χρειάζεται να γράψω κάτι :romance-hearteyes:

Έλααααα, πες :):p2:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22927
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Αύγ 2018, 10:40

Τι να πρωτογράψω.
Ας ξεκινήσω με το οτι είναι το πιο παρεξηγημένο νησί.
Φέτος έμενα στο ανατολικό τέρμα του νησιού κοντά στην παραλία Τηγάνι, την οποία δεν επισκέπτονται πολύ λόγω της απόστασης.
Θα ξαναγράψω οτι είναι η ομορφότερη Χώρα νησιού μου απο όσες έχω δει ως τώρα.
στα καταστήματα ο επαγγελματισμός σε πολύ υψηλά επίπεδα.
Τιμές όχι όσο ακριβές περίμενα, ειδικά την περίοδο που πήγα, δλδ λίγο μετά το 15αυγουστο, φυσικά υπάρχουν και τα πανάκριβα καταστήματα, χώροι εστίασης αλλά αυτά είναι αναμενόμενα και όχι για κάθε μέρα.
Κόσμος κατα 80% ξένοι κυρίως Άραβες, Αμερικανοί, Ιταλοί. Πουθενά μα πουθενά δε μας μίλησαν ελληνικά όταν ήρθαν για παραγγελία και μόλις τους λέγαμε οτι είμαστε Έλληνες τους έκανε μια κάποια έκπληξη.
Για πρώτη φορά επισκέφθηκα το Ναμμος, ευτυχώς όχι για μπάνιο. Δε ξέρω, μου φάνηκαν κάπως υπερβολικά όλα εκεί, στις ξαπλώστρες απο ότι είδα, ο ένας πάνω στον άλλο, δε νομίζω οτι θα το ευχαριστιόμουν. Μια βολτα στο ναμος βιλατζ και ένα φαγητό είναι οκ για να πεις οτι απλά το είδες και αυτό, τίποτα περισσότερο. Το αυτό και για τον Σκορπιό.
Πολλά κρουαζιερόπλοια κάθε μέρα, στο αεροδρόμιο κατέβαινε αεροπλάνο με μεγαλύτερη συχνότητα απο το Ελ.Βενιζέλος.
Θεωρώ οτι αυτή τη στιγμή το νησί είναι στο ζενίθ του. Βέβαια μη ξεχνάμε οτι έχει τουριστική ιστορία μισού αιώνα και βάλε. Οι τιμές σε properties(είτε για κατοικία είτε για επαγγελματικά) έχουν φτάσει σε επίπεδα δυσθεώρητα και πιθανολογώ οτι σε λίγα χρόνια θα υπάρχει μια κάποια πτώση, ειδικά όταν οι άραβες αποφασίσουν οτι θα έχουν άλλο στέκι για το καλοκαίρι τους.
Εν κατακλείδι δύο λέξεις την χαρακτηρίζουν. Πανέμορφη αλλά σε κάποια σημεία και υπερβολική.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 29 Αύγ 2018, 10:52

Οντως υπερβολικη σε καποια σημεια πλεον.
90's και 00's ηταν καλυτερη κατα τη γνωμη μου γιατι υπηρχαν και πιο πολλοι ελληνες και λιγοτεροι αραβες.
Βεβαια ειναι ισχυρος τουριστικος προορισμος και εννοειται οτι η επιτυχια του νησιου που εχει φτασει απιστευτα επιπεδα πλεον ειναι καλοδεχουμενη και μακαρι να συνεχιστει.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22927
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Αύγ 2018, 10:57

Και απο ότι είδα όπου πήγα και αποδείξεις έπαιζαν και όλα*, βέβαια κάποιος θα πει οτι η φοροδιαφυγή δε θα γίνει στα 250-300ευρώ του δικού μας λογαριασμού αλλά στα 250Κ-300Κ του λογαριασμού ενός πλούσιου.

* στην Τήνο ας πούμε την απόδειξη έπρεπε να τη ζητήσεις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Αύγ 2018, 15:31

Έχω να πάω από τον Ιούνιο πέρυσι. Χώρα είχα ακούσει ότι η Νάξος έχει ανώτερη και δεν ειμαι σίγουρη πλέον. Η Νάξος έχει κάτι το πιο αγνό και παραδοσιακό. Η Μύκονος είναι κάτι άλλο... Πιο εφετζίδικο, αλέγκρο και χλιδάτο. Και οι δύο χώρες έχουν την αξία τους.

Τώρα που το σκέφτομαι μια από τις επιτυχίες της Μυκόνου είναι ότι δεν είσαι μέσα στα αυτοκίνητα και ενώ υπάρχουν αυτοκίνητα έχουν εξοριστεί με ωραίο τρόπο από τα στέκια του νησιού, δεν είναι μέσα στα πόδια σου συνέχεια. Χαλαρώνεις κάνοντας πράγματα με τα πόδια. Τα ήσυχα μέρη της Μυκονου μου αρέσουν, σιγά, δεν μιλάμε και για μεγάλες αποστάσεις ειδικά στην Αθήνα που ο καθένας κατά μέσο όρο θα ξοδέψει μισάωρο μέσα στο τσιμέντο για να πάει στο γραφείο του. Μια ακόμα από τις θετικές πλευρές αυτού του νησιού, σε μικρή σχετικά απόσταση έχεις διάφορες εναλλακτικές. Και ησυχία ακόμα, αν θες.

Παραλίες από τις κορυφαίες εννοείται. Μαγαζιά επίσης πολύ καλά, αν και μερικά δεν μπορώ να τα κατανοήσω όντως, υπάρχει όμως αρκετή ποικιλία και σε κάπως λογικές τιμές. Ούτε στην Αθήνα θα βγεις τζάμπα. Επίσης θεωρώ τις εποχές 90s και 00s αξεπέραστες, αν και είναι θέμα προσωπικού γούστου. Νομίζω η εποχή της σέλφι και του ινσταγκραμ έχει περιορίσει αρκετή από την τρέλα που κυκλοφορούσε εκεί, δεν κάνεις τα ίδια όταν ξέρεις ότι το επόμενο δευτερόλεπτο θα το μάθει όλος ο πλανήτης :003::003::o Ωστόσο παραμένει το πιο πιθανό μέρος ανά την Ελλάδα να δεις πράγματα που δεν γίνονται αλλού. Εμένα με είχε ενοχλήσει λίγο η περιοχή προς Ορνό που χτίστηκε πρόσφατα και δεν ακολουθεί τόσο αυτό το παραδοσιακό της Μυκόνου, αλλά τι να πω, αν δεν χαλάσει πολύ... Ανάπτυξη το λες και αυτό. Μέχρι τώρα κατάφερνε να κρατάει το χαρακτήρα της και το χρώμα της η Μύκονος. Από εδώ και πέρα;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22927
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Αύγ 2018, 15:37

Δεν έχω πάει Νάξο, δε ξέρω πως είναι, αλλά παρόμοια έχω ακούσει και εγώ.
Τι εννοείς οτι έχουν εξοριστεί; Το οτι δε μπαίνουν στα Ματογιάννια; Αυτό έτσι και αλλιώς τεχνικά θα ήταν αδύνατο. παραπέρα όμως τίγκα στο αμάξι είναι και στα μαγαζιά εκτός Χώρας έχουν θέμα με το πάρκινγκ.
Πρώτη φορά πήγα το 2003 , να σας πω την αλήθεια δε βλέπω τις τρελές διαφορές στο θέμα διασκέδασης κλπ κλπ. Παλιοί Μυκονιάτες λένε οτι οι καλύτερες περίοδοι για το νησί ήταν τη δεκαετία του 70 και η τωρινή.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 29 Αύγ 2018, 15:41

Η Νάξος όντως έχει ωραία και μεγάλη χώρα. Γενικά είναι ένα νησί που δεν του λείπει κάτι.ενω διατηρεί και την παράδοση.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Αύγ 2018, 15:46

Ερμής έγραψε:
29 Αύγ 2018, 15:37
Δεν έχω πάει Νάξο, δε ξέρω πως είναι, αλλά παρόμοια έχω ακούσει και εγώ.
Τι εννοείς οτι έχουν εξοριστεί; Το οτι δε μπαίνουν στα Ματογιάννια; Αυτό έτσι και αλλιώς τεχνικά θα ήταν αδύνατο. παραπέρα όμως τίγκα στο αμάξι είναι και στα μαγαζιά εκτός Χώρας έχουν θέμα με το πάρκινγκ.
Πρώτη φορά πήγα το 2003 , να σας πω την αλήθεια δε βλέπω τις τρελές διαφορές στο θέμα διασκέδασης κλπ κλπ. Παλιοί Μυκονιάτες λένε οτι οι καλύτερες περίοδοι για το νησί ήταν τη δεκαετία του 70 και η τωρινή.
:lol::lol: Έκανα λίγη παρέα με γκέι που έστηναν ραντεβού σε κάθε παραλία και με άλλον. Και τα βράδια στα σοκάκια είχε πιο αχαλίνωτη τρέλα! Δεν έχει κάθε βράδυ την ίδια διασκέδαση, ένα βράδυ κάπως μου θύμισε τα 90s κατά τύχη και τότε είχε έμαθα κρουαζιερόπλοιο. Μα καμία σχέση η νύχτα με τότε, τι στο καλό; Τώρα είναι πιο κάθομαι με ένα ποτό και κοιτάω. Η αλήθεια ειναι το 2003 ήδη είχαν συμμαζευτεί αρκετά τα πράγματα... :p2::p2:

Στη Χώρα απέξω αυτό που κάναν με το μπάζωμα και το μεγάλο πάρκινγκ αποδείχτηκε εξαιρετική ιδέα. Μαζεμένα σε ένα σημείο τα αυτοκίνητα, δεν πολυενοχλούν. Σε μερικά σημεία όπως Ψαρού είδα εμφανές πρόβλημα και λίγο προς Παράγκα. Ορνό και αλλού όχι και τόσο. Ε, Ψαρού δεν μου λέει και εμένα πολλά. Και πάλι όμως, αν κινηθείς ώρες που βολεύουν τα γλιτώνεις και αυτά. Ε, άλλα νησιά δεν το έχουν κάνει έτσι, Νάξο πχ είχε πιο πολλή παρουσία αυτοκινήτων, γενικά σε σχέση με την επιτυχία της η Μύκονος δεν τα πηγαίνει άσχημα στο θέμα αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22927
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Αύγ 2018, 16:11

Μπα χειρότερα γίνονται πλέον, απλά δε γίνονται σε κοινή θέα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2018, 16:35

Χάλια μαύρα . Πηγαίνετε ρε να γεμίσετε τα κενά σας!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 29 Αύγ 2018, 17:06

Αίγαγρος έγραψε:
29 Αύγ 2018, 15:41
Η Νάξος όντως έχει ωραία και μεγάλη χώρα. Γενικά είναι ένα νησί που δεν του λείπει κάτι.ενω διατηρεί και την παράδοση.
:hebit:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22927
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Αύγ 2018, 17:18

Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2018, 16:35
Χάλια μαύρα . Πηγαίνετε ρε να γεμίσετε τα κενά σας!
Μένεις στις ταμπέλες και χάνεις την ουσία.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2018, 17:44

Όχι άλλο λέω, δεν ήμουν και σαφής. Άστο όμως δεν έχει να κάνει με κριτική ή κάτι τέτοιο ούτε απευθύνεται σε άτομα. Ρητορικό τύπου.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28702
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Αύγ 2018, 18:51

Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2018, 16:35
Χάλια μαύρα . Πηγαίνετε ρε να γεμίσετε τα κενά σας!
Εικόνα
Ερμής έγραψε:
29 Αύγ 2018, 17:18
Μένεις στις ταμπέλες και χάνεις την ουσία.
Νάξος

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μύκονος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 30 Αύγ 2018, 17:54

under έγραψε:
29 Αύγ 2018, 10:52
Οντως υπερβολικη σε καποια σημεια πλεον.
90's και 00's ηταν καλυτερη κατα τη γνωμη μου γιατι υπηρχαν και πιο πολλοι ελληνες και λιγοτεροι αραβες.
Βεβαια ειναι ισχυρος τουριστικος προορισμος και εννοειται οτι η επιτυχια του νησιου που εχει φτασει απιστευτα επιπεδα πλεον ειναι καλοδεχουμενη και μακαρι να συνεχιστει.
τα καλα του καπιταλισμου και του συστηματος που στηριζετε :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών