Ισλανδία

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12488
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Σεπ 2018, 13:34

enterprise-psi έγραψε:
05 Σεπ 2018, 00:47
To 2014 η εταιρεία που έχει το παιχνίδι EVE Online, έφτιαξε ένα μνημείο με όλα μας τα ονόματα https://www.atlasobscura.com/places/eve-online-monument

Δεν έχω πάει ακόμα να το δω από κοντά, μόνο από το ίντερνετ το βλέπω https://www.eveonline.com/es/monument

Εικόνα
ποσα δινεις για ψηφιακη φωτο του μνημειου? :003:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 05 Σεπ 2018, 14:03

600 ISK :003:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 05 Σεπ 2018, 14:20

Frozen έγραψε:
04 Σεπ 2018, 16:32
Ταξίδι που ονειρεύομαι καιρό! :hebit:
Έχει πάει κανείς;
Τι γνωρίζετε; Πότε είναι η καλύτερη περίοδος να πας ωστε να μην έχει πολλούς τουρίστες, να έχεις πολλές πιθανότητες να δεις τα northern lights αλλα να μην ξεμείνεις στην ερημιά με δυο μέτρα χιόνι;
Πως και έτσι? Χάθηκαν οι εξωτικοί προορισμοί? παρίσι, Νάπολη?
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 05 Σεπ 2018, 15:02

Frozen έγραψε:
04 Σεπ 2018, 23:52
alekhine έγραψε:
04 Σεπ 2018, 23:35


γενικα μου φαινεται οτι σε ολα τα ταξιδια καλο(ως απαραιτητο) ειναι να υπαρχει παρεα
Συμφωνώ μεν αλλά θα ήθελα να δω και πως είναι το solo traveling! Κάποια στιγμή...
Λέει πολύ το σόλο. Πέρσι πήγα Δανία Σουηδία μόνος, χωρίς γκρουπ χωρίς τίποτα. Κάνεις κυριολεκτικά ότι γουστάρεις. Για την εμπειρία έκλεισα σε ένα χοστελ. Εκεί έμαθα οτι στο ιδιο δωμάτιο κοιμούνται άντρες γυναίκες παιδιά. Σχεδόν όλοι ήταν φοιτητες/τριες ή νεαροί τουρίστες/ριες. Τα κρεβατια ηταν διώροφα κι εμενα μου έκατσε το πάνω κρεβάτι. Το πρωί ξυπνάω, πάω να κατέβω κάτω και μένω κάγκελο. Μια δίμετρη Ολλανδέζα κοιμόταν απο κάτω μου. Για δυο μέρες ψιλοκαναμε παρέα αφού είχε έρθει κι αυτή σόλο για τουρισμό. Όταν έφυγε αυτή ήρθε στη θέση της ένας σφιχτης καραφλας Αφρικανός, ο Αμπντουλ. Στο ίδιο χοστελ γνώρισα και τη Νάνσυ, την Αμερικανίδα απτην Καλιφόρνια. 21 ετών ηρθε κι αυτή σολο και στόχος της ήταν η Ισλανδία. Τούμπανο η Νάνσυ. Επίσης και το μπάνιο ήταν κοινό και για τα δυο φύλα. Θυμάμαι τα πρωινά που βουρτσιζα τα δόντια μου και δίπλα μου έκανε ντουζακι ενα τούμπανο εκ Ρουμανίας. Η πορτα ήταν σχεδόν διαφανη και μπορούσες να διακρίνεις με ευκολία τις καμπύλες της. Μια άλλη φορά μια Ιαπωνεζα ή Κινέζα άλλαζε μπροστά μου. Τα δα όλα αλλα εντάξει, εκεί είναι αμοιχτομυαλοι, Κλάιν. Εδώ είμαστε τίγκα στις κομπλεξικες.
Απο τα θετικά του να ταξιδεύεις μόνος είναι ότι δε χρειάζεται να μιλήσεις ελληνικά για αρκετές μέρες πράγμα που σε βγάζει για τα καλά απ την ελληνική πραγματικότητα. Θυμάμαι έναν Δανο που με βοήθησε με το χαρτη και μου λέει, α, κι εγώ εκεί πάω, πάμε μαζί. Για μισή ώρα μιλάγαμε για μπάλα, Τσάμπιονς Λιγκ, Olympiacos, πανατινάικο, Κοπεγχάγη κλπ. Επίσης δεν μπορώ να ξεχάσω την κουβέντα που επιασα με έναν ιδιόρρυθμο Σουηδό κάτω απο το άγαλμα της κεντρικής πλατείας του Μαλμε ή μια Σουηδέζα, που θα μπορούσε ανετα να είναι τοπ μοντελ, που τη βοήθησα με τις βαλίτσες της και κρατήσαμε επαφές μέχρι σήμερα. Έχω κάνει σολο και σε άλλες πόλεις της Ευρώπης και θα ξανακάνω σίγουρα.
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
xCandia
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 11 Μάιος 2018, 15:43

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xCandia » 05 Σεπ 2018, 16:00

Ισλανδία δε λέει σε καμία περίπτωση σόλο. Η καλύτερη περίοδος να την επισκεφτείς είναι το φθινόπωρο καθώς υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να δεις το Βόρειο Σέλας και είναι καλύτερη η κατάσταση συγκριτικά με τον χειμώνα. Είναι ταξίδι που πρέπει να έχει πολύ καλή οργάνωση και μεγάλη παρέα και είναι το μοναδικό μέρος που έχω σκεφτεί να επισκεφτώ χωρίς να το οργανώσω μόνος μου, καθώς το προγραμματάκι του World Party Traveller λέει πολύ. Είναι ένα πολύ δυνατό ταξίδι και το να δεις το Βόρειο Σέλας και να κάνεις μπάνιο σε θερμές πηγές ενώ έξω έχει -10 βαθμούς θερμοκρασία είναι μοναδικές εμπειρίες. Μακάρι σύντομα..

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 05 Σεπ 2018, 20:13

Cloud87 έγραψε:
05 Σεπ 2018, 14:20
Frozen έγραψε:
04 Σεπ 2018, 16:32
Ταξίδι που ονειρεύομαι καιρό! :hebit:
Έχει πάει κανείς;
Τι γνωρίζετε; Πότε είναι η καλύτερη περίοδος να πας ωστε να μην έχει πολλούς τουρίστες, να έχεις πολλές πιθανότητες να δεις τα northern lights αλλα να μην ξεμείνεις στην ερημιά με δυο μέτρα χιόνι;
Πως και έτσι? Χάθηκαν οι εξωτικοί προορισμοί? παρίσι, Νάπολη?
Με συναρπάζει αυτή η άγρια ομορφιά! :romance-hearteyes:
Δεν εχω πάει ουτε Νάπολη ούτε Παρίσι, δεν θα έλεγα όχι αλλά αν ήταν να επιλέξω σίγουρα θα διάλεγα Ισλανδία!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 05 Σεπ 2018, 20:17

xCandia έγραψε:
05 Σεπ 2018, 16:00
Ισλανδία δε λέει σε καμία περίπτωση σόλο. Η καλύτερη περίοδος να την επισκεφτείς είναι το φθινόπωρο καθώς υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να δεις το Βόρειο Σέλας και είναι καλύτερη η κατάσταση συγκριτικά με τον χειμώνα. Είναι ταξίδι που πρέπει να έχει πολύ καλή οργάνωση και μεγάλη παρέα και είναι το μοναδικό μέρος που έχω σκεφτεί να επισκεφτώ χωρίς να το οργανώσω μόνος μου, καθώς το προγραμματάκι του World Party Traveller λέει πολύ. Είναι ένα πολύ δυνατό ταξίδι και το να δεις το Βόρειο Σέλας και να κάνεις μπάνιο σε θερμές πηγές ενώ έξω έχει -10 βαθμούς θερμοκρασία είναι μοναδικές εμπειρίες. Μακάρι σύντομα..
Συμφωνώ, δεν θα πήγαινα μόνη!
Θέλει όντως καλό προγραμματισμό ακόμη και plan B γιατί απ'οτι διάβασα ο καιρός μπορεί να γίνει απρόβλεπτος! Φθινόπωρο σκεφτόμουν όμως ο Οκτώβριος δεν είναι καλός μηνας καθώς εκεί είναι χειμώνας!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
xCandia
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 11 Μάιος 2018, 15:43

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xCandia » 05 Σεπ 2018, 20:45

Frozen έγραψε:
05 Σεπ 2018, 20:17
xCandia έγραψε:
05 Σεπ 2018, 16:00
Ισλανδία δε λέει σε καμία περίπτωση σόλο. Η καλύτερη περίοδος να την επισκεφτείς είναι το φθινόπωρο καθώς υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να δεις το Βόρειο Σέλας και είναι καλύτερη η κατάσταση συγκριτικά με τον χειμώνα. Είναι ταξίδι που πρέπει να έχει πολύ καλή οργάνωση και μεγάλη παρέα και είναι το μοναδικό μέρος που έχω σκεφτεί να επισκεφτώ χωρίς να το οργανώσω μόνος μου, καθώς το προγραμματάκι του World Party Traveller λέει πολύ. Είναι ένα πολύ δυνατό ταξίδι και το να δεις το Βόρειο Σέλας και να κάνεις μπάνιο σε θερμές πηγές ενώ έξω έχει -10 βαθμούς θερμοκρασία είναι μοναδικές εμπειρίες. Μακάρι σύντομα..
Συμφωνώ, δεν θα πήγαινα μόνη!
Θέλει όντως καλό προγραμματισμό ακόμη και plan B γιατί απ'οτι διάβασα ο καιρός μπορεί να γίνει απρόβλεπτος! Φθινόπωρο σκεφτόμουν όμως ο Οκτώβριος δεν είναι καλός μηνας καθώς εκεί είναι χειμώνας!

Καλύτερη περίοδος είναι φθινόπωρο Σεπτέμβριος αρχές Οκτωβρίου. Από εκεί κι ύστερα αρχίζει ένας χειμώνας αρκτικού τύπου που καθιστά την άνοιξη απλά συνέχειά του και σου δυσκολεύει αρκετά την πρόσβαση σε πολλά ωραία σημεία του ring road. Ισλανδία είναι απλά ταξιδάρα και αξίζει όσο καμία άλλη περιοχή από Ευρώπη για εμένα.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 05 Σεπ 2018, 23:34

Θα το βάλω στόχο για άνοιξη, μου φαίνεται μακριά ο Σεπτέμβρης! :roll:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
xCandia
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 11 Μάιος 2018, 15:43

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xCandia » 06 Σεπ 2018, 00:25

Frozen έγραψε:
05 Σεπ 2018, 23:34
Θα το βάλω στόχο για άνοιξη, μου φαίνεται μακριά ο Σεπτέμβρης! :roll:
Για μένα μακριά είναι και η άνοιξη.. :lol:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 06 Σεπ 2018, 00:29

Albrecht έγραψε:
05 Σεπ 2018, 15:02
Frozen έγραψε:
04 Σεπ 2018, 23:52
alekhine έγραψε:
04 Σεπ 2018, 23:35


γενικα μου φαινεται οτι σε ολα τα ταξιδια καλο(ως απαραιτητο) ειναι να υπαρχει παρεα
Συμφωνώ μεν αλλά θα ήθελα να δω και πως είναι το solo traveling! Κάποια στιγμή...
Λέει πολύ το σόλο. Πέρσι πήγα Δανία Σουηδία μόνος, χωρίς γκρουπ χωρίς τίποτα. Κάνεις κυριολεκτικά ότι γουστάρεις. Για την εμπειρία έκλεισα σε ένα χοστελ. Εκεί έμαθα οτι στο ιδιο δωμάτιο κοιμούνται άντρες γυναίκες παιδιά. Σχεδόν όλοι ήταν φοιτητες/τριες ή νεαροί τουρίστες/ριες. Τα κρεβατια ηταν διώροφα κι εμενα μου έκατσε το πάνω κρεβάτι. Το πρωί ξυπνάω, πάω να κατέβω κάτω και μένω κάγκελο. Μια δίμετρη Ολλανδέζα κοιμόταν απο κάτω μου. Για δυο μέρες ψιλοκαναμε παρέα αφού είχε έρθει κι αυτή σόλο για τουρισμό. Όταν έφυγε αυτή ήρθε στη θέση της ένας σφιχτης καραφλας Αφρικανός, ο Αμπντουλ. Στο ίδιο χοστελ γνώρισα και τη Νάνσυ, την Αμερικανίδα απτην Καλιφόρνια. 21 ετών ηρθε κι αυτή σολο και στόχος της ήταν η Ισλανδία. Τούμπανο η Νάνσυ. Επίσης και το μπάνιο ήταν κοινό και για τα δυο φύλα. Θυμάμαι τα πρωινά που βουρτσιζα τα δόντια μου και δίπλα μου έκανε ντουζακι ενα τούμπανο εκ Ρουμανίας. Η πορτα ήταν σχεδόν διαφανη και μπορούσες να διακρίνεις με ευκολία τις καμπύλες της. Μια άλλη φορά μια Ιαπωνεζα ή Κινέζα άλλαζε μπροστά μου. Τα δα όλα αλλα εντάξει, εκεί είναι αμοιχτομυαλοι, Κλάιν. Εδώ είμαστε τίγκα στις κομπλεξικες.
Απο τα θετικά του να ταξιδεύεις μόνος είναι ότι δε χρειάζεται να μιλήσεις ελληνικά για αρκετές μέρες πράγμα που σε βγάζει για τα καλά απ την ελληνική πραγματικότητα. Θυμάμαι έναν Δανο που με βοήθησε με το χαρτη και μου λέει, α, κι εγώ εκεί πάω, πάμε μαζί. Για μισή ώρα μιλάγαμε για μπάλα, Τσάμπιονς Λιγκ, Olympiacos, πανατινάικο, Κοπεγχάγη κλπ. Επίσης δεν μπορώ να ξεχάσω την κουβέντα που επιασα με έναν ιδιόρρυθμο Σουηδό κάτω απο το άγαλμα της κεντρικής πλατείας του Μαλμε ή μια Σουηδέζα, που θα μπορούσε ανετα να είναι τοπ μοντελ, που τη βοήθησα με τις βαλίτσες της και κρατήσαμε επαφές μέχρι σήμερα. Έχω κάνει σολο και σε άλλες πόλεις της Ευρώπης και θα ξανακάνω σίγουρα.
Τι ωραίες εμπειρίες! :D
Με τρομάζει λίγο, εδω μέχρι χθες δεν πήγαινα ούτε για ψώνια που λέει ο λόγος μονη μου!
Είναι μέχρι να το πάρω απόφαση!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 06 Σεπ 2018, 00:30

xCandia έγραψε:
06 Σεπ 2018, 00:25
Frozen έγραψε:
05 Σεπ 2018, 23:34
Θα το βάλω στόχο για άνοιξη, μου φαίνεται μακριά ο Σεπτέμβρης! :roll:
Για μένα μακριά είναι και η άνοιξη.. :lol:
Σπάσε τον κουμπαρά να δούμε μέχρι που φτάνουμε! :lol:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
xCandia
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 11 Μάιος 2018, 15:43

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xCandia » 06 Σεπ 2018, 00:42

Frozen έγραψε:
06 Σεπ 2018, 00:30
xCandia έγραψε:
06 Σεπ 2018, 00:25
Frozen έγραψε:
05 Σεπ 2018, 23:34
Θα το βάλω στόχο για άνοιξη, μου φαίνεται μακριά ο Σεπτέμβρης! :roll:
Για μένα μακριά είναι και η άνοιξη.. :lol:
Σπάσε τον κουμπαρά να δούμε μέχρι που φτάνουμε! :lol:
Εγώ θέλω κάτι δυνατό να με κρατήσει ειδικά τώρα που πλησιάζει χειμώνας κοιτάζω Ταϊλάνδη με σκουταιρ και ονειρεύομαι... Θέλω να έχει χειμώνα εδώ και κρυάκι και να κατέβω εγώ Δεκέμβρη μήνα και να είμαι βασιλιάς, αλλά ο κουμπαράς δεν με βγάζει ούτε για πλάκα αν και οι τιμές πια είναι αστείες.

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 06 Σεπ 2018, 00:50

xCandia έγραψε:
06 Σεπ 2018, 00:42

Εγώ θέλω κάτι δυνατό να με κρατήσει ειδικά τώρα που πλησιάζει χειμώνας κοιτάζω Ταϊλάνδη με σκουταιρ και ονειρεύομαι... Θέλω να έχει χειμώνα εδώ και κρυάκι και να κατέβω εγώ Δεκέμβρη μήνα και να είμαι βασιλιάς, αλλά ο κουμπαράς δεν με βγάζει ούτε για πλάκα αν και οι τιμές πια είναι αστείες.
Οι τιμές δεν είναι καθόλου άσχημες, δεν χρειάζεσαι μόνο χρήματα ομως αλλά και χρόνο! Να γίνει κ σωστός συγχρονισμός για την άδεια! Θέλουν Επίσης καλή οργάνωση! Δεν θα πήγαινα όμως με γκρουπ, δεν μου αρέσει!

ΥΓ Μου αρέσει ο χειμώνας αρκεί να μην με περιορίζει!
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Ισλανδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 07 Σεπ 2018, 23:53

Frozen έγραψε:
05 Σεπ 2018, 20:13
Cloud87 έγραψε:
05 Σεπ 2018, 14:20
Frozen έγραψε:
04 Σεπ 2018, 16:32
Ταξίδι που ονειρεύομαι καιρό! :hebit:
Έχει πάει κανείς;
Τι γνωρίζετε; Πότε είναι η καλύτερη περίοδος να πας ωστε να μην έχει πολλούς τουρίστες, να έχεις πολλές πιθανότητες να δεις τα northern lights αλλα να μην ξεμείνεις στην ερημιά με δυο μέτρα χιόνι;
Πως και έτσι? Χάθηκαν οι εξωτικοί προορισμοί? παρίσι, Νάπολη?
Με συναρπάζει αυτή η άγρια ομορφιά! :romance-hearteyes:
Δεν εχω πάει ουτε Νάπολη ούτε Παρίσι, δεν θα έλεγα όχι αλλά αν ήταν να επιλέξω σίγουρα θα διάλεγα Ισλανδία!
Οκ. Για να είμαι ειλικρινής και εμένα μ' αρέσει καλύτερα το πολύ κρύο απ τη πολύ ζέστη...
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών