Βόννη - Beethoven Stadt

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Βόννη - Beethoven Stadt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 07 Μάιος 2022, 19:32

Ενώ έχουμε ζήσει παλιότερα στη Γερμανία και αν και έχω πάει Κολωνία καμμιά δεκαριά φορές,δεν είχα επισκεφτεί ποτέ τη Βόννη,που είναι δίπλα.
Πήγαμε σήμερα μία τελευταία εξόρμηση,γιατί αύριο πετάω για Ελλάδα και Ω! τι έκπληξη !
Τι όμορφη πόλη,πόσο καθαρή,πόσο συμμαζεμένη και ξεχειλίζει από κουλτούρα !

Δεν είχα ιδέα δε,ότι είναι η γεννέτειρα του Λούντβιχ.Επισκεφτήκαμε το μουσείο,έναν χώρο δηλαδή ακριβώς απέναντι από το σπίτι που γεννήθηκε,είσοδος 10 ευρώ,ακριβά.
Αλλά άξιζε τον κόπο,αγόρασα και κανά δυο cd.
Μετά εκεί προς το πανεπιστήμιο,ένα πολύ ωραίο πάρκο και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ,χαμός από φοιτητές/φοιτήτριες,οικογένειες,ζευγάρια,λιάζονταν όλοι στα χορτάρια (είχε φοβερή μέρα σήμερα,όλοι με κοντομάνικα)

Αλλά η απόλυτη βόλτα είναι κατά μήκος του Ρήνου,η θέα από τα Siebengebirge στο βάθος,η άλλη πλευρά της Βόννης στην απέναντι όχθη,σούπερ λέμε.

Στο τέλος καταλήξαμε στην underground πλευρά της πόλης,όπου κυκλοφορεί "περίεργος" κόσμος,πανκς,φρικιά,αναρχικοί,πέσαμε και σε ένα κέντρο μεθαδόνης,αλλά εγώ τις γουστάρω αυτές τις περιοχές,μου θυμίζουν τα νιάτα μου :D Η πλάκα είναι ότι κι εκεί είναι όλα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ,άντε να πετύχαμε και δέκα γόπες στο πεζοδρόμιο.
Ήπιαμε μπυρίτσα σε ένα πολύ ωραίο μπαράκι,με κήπο και κάθε λογής τρελαμένο τύπο στα γύρω τραπέζια,σε κάποια φάση μύρισα και "μαύρο",γυρνάω,βλέπω κάτι πιτσιρικάδες,έκανα ματιά στον ένα,μου λέει η κόρη μου "μην τολμήσεις !",δεν τόλμησα,έτσι κι αλλιώς δεν ασχολούμαι.

Μετάνιωσα που δεν την είχα επισκεφτεί ποτέ τη Βόννη,θέλω πολύ να ξαναπάω,αυτή τη φορά με ποδήλατο και καλή παρέα.

Α,ναι,μην το ξεχάσω,στην πλατεία του παλιού δημαρχείου,είχε Europatag,με υπαίθρια αγορά,σταντς με φαγητά και το κυριότερο (και πιο ξενερωτικό),μία σκηνή όπου παρουσιάζονται δρώμενα από ευρωπαϊκές χώρες και λες μας κυνηγούσε η ατυχία,εκείνη την ώρα χόρευαν καμμιά εικοσαριά Έλληνες κάγκουρες και Ελληνίδες με κλασικές μυτόγκες και κώλο 15 τ.μ. (από χορευτικό σύλλογο ήταν) το 'Ομορφη Θεσσαλονίκη.Τελείως ξενέρα,μελανό σημείο της ημέρας.Εντωμεταξύ οι Γερμανοι από κάτω,ντελίριο,να τραβάνε βίντεο με τα κινητά,να χτυπάνε (όπως πάντα) ετεροχρονισμένα και εκτός ρυθμού παλαμάκια,"καλά,τρελλοί είναι ;" σκεφτόμουν.
Ρωτά έναν δίπλα μου αν του άρεσε αυτό που έβλεπε,"fantastisch !" μου απαντά και μετά με ρώτησε αν είμαι Έλλην.Του απάντησα καταφατικά και πριν προλάβει να με ρωτήσει κάτι άλλο συνέχισα "aber mir geffaelt lieber die Deutsche Musik".Με κοίταξε απορημένος και συνέχισα "Amon Duul I und II,Can,Birth Control,Tangerine Dream,Neu!,Brainticket -αυτοί είναι μισοί Ελβετοί βέβαια-,Kraftwerk,Ash Ra Tempel...",με κοίταζε σαν χάνος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigChiefWahoo την 07 Μάιος 2022, 23:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7416
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Βόννη - Beethoven Stadt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 07 Μάιος 2022, 19:35

Ήθελα και γω να πάω βόννη όταν επισκέφθηκα την Κολωνία. Τελικά με την παρέα πήγαμε στο Άαχεν.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Βόννη - Beethoven Stadt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 07 Μάιος 2022, 19:36

mao mao έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:35
Ήθελα και γω να πάω βόννη όταν επισκέφθηκα την Κολωνία. Τελικά με την παρέα πήγαμε στο Άαχεν.
'Εκανες το ίδιο λάθος με μένα.
Είναι πάρα πολύ ωραία και συμμαζεμένη πόλη,μου άφησε τις καλλίτερες εντυπώσεις.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7416
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Βόννη - Beethoven Stadt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 07 Μάιος 2022, 19:39

BigChiefWahoo έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:36
mao mao έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:35
Ήθελα και γω να πάω βόννη όταν επισκέφθηκα την Κολωνία. Τελικά με την παρέα πήγαμε στο Άαχεν.
'Εκανες το ίδιο λάθος με μένα.
Είναι πάρα πολύ ωραία και συμμαζεμένη πόλη,μου άφησε τις καλλίτερες εντυπώσεις.
εγώ ήθελα Βόννη επειδή θυμόμουν οτι ήταν η πρωτεύουσα της Δ. Γερμανίας. Χωρίς να ξέρω υπέθετα οτι θα είχε ενδιαφέρον. Οι άλλοι όμως θέλαν Άαχεν. Πάντως η Κολωνία μου άρεσε πάρα πολύ.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Βόννη - Beethoven Stadt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 07 Μάιος 2022, 19:43

mao mao έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:39

εγώ ήθελα Βόννη επειδή θυμόμουν οτι ήταν η πρωτεύουσα της Δ. Γερμανίας. Χωρίς να ξέρω υπέθετα οτι θα είχε ενδιαφέρον. Οι άλλοι όμως θέλαν Άαχεν. Πάντως η Κολωνία μου άρεσε πάρα πολύ.
Κολωνία την έχω βαρεθεί,να σου πω την αλήθεια.Έχω πάει πολλές φορές.Βέβαια είναι και αυτή πολύ ωραία και σύγχρονη πόλη,αλλά έχει γεμίσει από μαυριδερούς τύπους,αμφιβόλου καταγωγής και της χαλάνε πολύ την εικόνα.Ειδικά εκεί στον Καθεδρικό,έχει γίνει σαν παζάρι.Ωραία είναι η παλιά πόλη,αλλά είναι γεμάτη από ομόφυλα ζευγάρια - όχι ότι με ενοχλεί το ότι είναι πιασμένοι χέρι χέρι,αλλά έχει καταντήσει γραφικό πλέον.
Και στο ποτάμι κάτω είναι ωραία,αλλά στη Βόννη ήταν πιο γραφικά και πιο rural το σκηνικό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών