Ποταμοί

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 09 Μάιος 2022, 21:20

Ύστερα από τη βόλτα που κάναμε το προηγούμενο Σάββατο κατά μήκος της όχθης του Ρήνου στη Βόννη και βλέποντας τα τουριστικά ποταμόπλοια που διοργανώνουν κρουαζιέρες στον ποταμό αυτό,μου ξύπνησε μία παλιά αλλά έντονη επιθυμία μου.
Να κάνω μία φορά τουλάχιστον ένα ταξίδι σε ένα από τα μεγαλύτερα ποτάμια της Γης,οργανωμένο εννοείται (δεν είμαστε πλέον για περιπέτειες),αλλά ει δυνατόν,σε κάποιο εντελώς εξωτικό (από όλες τις απόψεις) υδάτινο γίγαντα.
Από παλιά το μεγάλο όνειρό μου ήταν ο Γενισέι,το μεγαλύτερο ποτάμι της Ρωσικής γης,που εμείς το λέμε και Ιενεσέη (εγώ έτσι το θυμάμαι από το σχολείο)

Ο Γενισέι (ρωσικά: Енисе́й), γνωστός στα ελληνικά και ως Ιενεσέης, είναι ποταμός της κεντρικής Ρωσίας και αποτελεί το μεγαλύτερο ποτάμιο σύστημα που εκβάλλει στον Αρκτικό ωκεανό. Ο ποταμός πηγάζει από τη Μογγολία και ακολουθώντας πορεία προς το βορρά, μεγαλώνοντας καθώς δέχεται τα νερά πολυάριθμων παραποτάμων, εκβάλλει στο κόλπο Γενισέι, στη θάλασσα Κάρα, αποστραγγίζοντας μεγάλο τμήμα της κεντρικής Σιβηρίας. Μεγάλοι παραπόταμοι του Γενισέι είναι ο Ανγκαρά, ο μέσος και ο Κάτω Τουνγκούσκα. Η Βαϊκάλη εκρέει στον Ανγκαρά. Η μακρύτερη ποτάμια οδός είναι αυτή του Γενισέι-Ανγκαρά-Σελενγκά-Ίντερ με μήκος 5.539 χιλιόμετρα. Η λεκάνη απορροής του έχει έκταση 2.580.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα. Ο ποταμός είναι πλωτός για φορτηγίδες όταν δεν είναι παγωμένος. Ο ποταμός διασχίζει την τάιγκα και την αρκτική τούνδρα.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE ... E%AD%CE%B9

Η διαδρομή που ακολουθεί,από Μογγολία προς τη θάλασσα της Κάρα (Αρκτικός ωκεανός στην ουσία)
Εικόνα

Και εδώ
Εικόνα
https://science.fandom.com/el/wiki/%CE% ... F%8C%CF%82

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 09 Μάιος 2022, 21:21

Δεν εμφανίζονται οι φωτογραφίες :smt017 αλλά μπορείτε να ακολουθήσετε το σύνδεσμο.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 09 Μάιος 2022, 21:24

Ο Ιενεσέης,αν και είναι πλωτός στο μεγαλύτερο κομμάτι του (που δεν είναι και μικρό - συγκαταλέγεται στους 5 μεγαλύτερους ποταμούς του κόσμου),παροσυιάζει ένα σημαντικότατο πρόβλημα :
Γνωστός στη γλώσσα μας και ως Ιενεσέης, ο γίγαντας της Σιβηρίας μένει παγωμένος για πάνω από μισό έτος και εξερευνήθηκε πρώτη φορά από τον Σουηδό Adolf Erik Baron Nordenskjold.

https://www.worldsecrets.gr/megalitera-potamia/

Και τι δεν θα'δινα για να έκανα αυτό το ταξίδι,στην ίσως πιο άγρια και ανεξερεύνητη περιοχή του πλανήτη.
Δυστυχώς,δεν πρόκειται αυτό να συμβεί ποτέ.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 09 Μάιος 2022, 21:38

Οπότε πάμε στην δεύτερη επιλογή και δεύτερη μεγάλη μου,ποτάμια επιθυμία - στον ποταμό Ζαμβέζη.
Τον Ζαμβέζη τον έχω αναγάγει σε ένα μυθικό μέρος,εξ'αιτίας ενός διηγήματος του Έντγκαρ Άλλαν Πόε,που αναφέρονταν σε αυτόν με εντελώς συναρπαστικό τρόπο.

Ο Ζαμβέζης είναι ποταμός της νότιας Αφρικής. Το μήκος του φτάνει τα 2,574 χλμ. και είναι ο 4ος μεγαλύτερος σε μήκος στην Αφρική. Η μέση παροχή του κυμαίνεται γύρω στα 20.000-22.000 κ. εκ./ δευτερολ. [1] Ένα σχετικά μικρό τμήμα του είναι πλωτό. Η Ζάμπια, την οποία διασχίζει κατά κύριο λόγο, έλαβε την ονομασία της από τον ποταμό. Σε όλη τη διαδρομή του σχηματίζει καταρράκτες, με πιο γνωστούς αυτούς της Βικτόρια. Στη συμβολή των παραποτάμων του (Σανιάτι, Καφούε) βρίσκεται η τεχνητή λίμνη Καρίμπα και ένα φράγμα ύψους άνω των 100 μ. Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες τεχνητές λίμνες στον κόσμο, με μήκος 280 χλμ. και πλάτος 40 χλμ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CE ... E%B7%CF%82

Στο παρακάτω κείμενο,γραμμένο από κάποιο τρελλάκι μάρτυρα του Γιαχβέ,συντάκτη του περιοδικού Σκοπιά,περιγράφεται με κάπως κωμικό και οπωσδήποτε sui generis στυλ,ένα ταξίδι στον Ζαμβέζη
https://wol.jw.org/el/wol/d/r11/lp-g/101981208

Φωτογραφίες
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αγαπημένοι ιπποπόταμοι
Εικόνα

Και ο ρους του Ζαμβέζη από δυσμάς προς ανατολάς
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 09 Μάιος 2022, 22:04

Η γυναίκα μου βέβαια,είπε κάτι (που θεωρείται) σωστό.Αν πάμε Αφρική για ποτάμια κρουαζιέρα,θα επιλέξουμε Ζαμβέζη και όχι Νείλο ;

Νείλος.
Ο πιο μυθικός ποταμός,συνδεδεμένος με τα πιο αρχαία παγανιστικά μυστήρια.
Μην ξεχνάμε πως η χώρα η οποία ανέκαθεν ωφελήθηκε τα μάλα από τον ποταμό αυτό,είναι η Αίγυπτος.
Και εγώ έχω fascination με την Αίγυπτο
-η χώρα του Eye of Horus,που επηρρεάζει την καθημερινή μας ζωή έως σήμερα,με αμείλικτο τρόπο
-η χώρα του occult,που συνεχίζει να διαμορφώνει τη μουσική βιομηχανία αλλά και τη showbiz και που δημιουργεί στρατιές άβουλων ανδροειδών που υποκύπτουν στα θέλγητρά του - ο,τιδήποτε συμβαίνει στη showbiz ,Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ,είναι απλά Αιυπτιακή Μαγεία - simple as that
-η χώρα μύησης των μεγαλύτερων συμπαντικών Πνευμάτων που περπάτησαν στη Γη .Πλάτωνας,Πυθαγόρας,Μέγας Αλέξανδρος και φυσικά,ο Υπέρτατος όλων,Ιησούς Χριστός
-η χώρα που συντήρησε τη Σατουρνάλια θρησκεία,παίρνοντας τη σκυτάλη από την Ατλαντίδα.Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά,ΝΑΤΟ "εναντίον" Ρωσίας,μαζικές ανθρωποθυσίες,αίμα που ρέει άπλετο,προς τιμήν του Κρόνου και του εξαγώνου που τον χαρακτηρίζει
-Πυραμίδες

Need more ?

Αλλά,από την άλλη πλευρά,ακόμα και η κουτσή Μαρία έχει πάει κρουαζιέρα στο Νείλο.
Το βλέπω σαν πολύ τουριστικό το θέμα.
Βέβαια,βλέποντας εικόνες σαν αυτή
Εικόνα

ή όπως αυτή
Εικόνα

δεν θα'λεγα όχι.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 09 Μάιος 2022, 22:09



Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 10 Μάιος 2022, 00:41

.


Πήγες Βόννη καί δεν άνοιξες ενα νήμα να σε στείλουμε συστημένο ρε ;;; . :hammer: . :alright:


Τα Ποτάμια ήταν Θεοί για τους Αρχαίοι.....οι λίμνες πάλι όχι.....


Τό νο 1 ποτάμι νομίζω πώς είναι ο Κωλοράντο.....μπορεί να μήν εχει κρυστάλλινα νερά οπως τα μικρά ποτάμια.....


αλλά περιβάλλεται απο το μαγευτικότερο ίσως τοπίο του πλανήτη.....το Γκράντ Κάνυον.....


.


Το Χαβά σου πόιντ.....δίπλα σε Ινδιάνικο καταυλισμό.....



Εικόνα


.


Εικόνα



.


Εικόνα


.


Εικόνα


.


Εικόνα



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 10 Μάιος 2022, 01:33

.


Τώρα είδα οτι είχες ανοίξει νήμα..... :fp:


Δεν είχα μπεί γιατι με μπέρδεψε το Μπετόβεν.....νόμισα ότι θα είχε να κάνει με μουσική..... :fp:


.



Εικόνα


.

Εικόνα

.



Εικόνα


.



Εικόνα


.



Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 10 Μάιος 2022, 18:32

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
10 Μάιος 2022, 00:41

Τό νο 1 ποτάμι νομίζω πώς είναι ο Κωλοράντο.....μπορεί να μήν εχει κρυστάλλινα νερά οπως τα μικρά ποτάμια.....



[img]https://i.postimg.cc/43XDS8kJ/ariz ... .jpg[/img]



Εικόνα



[img]https://i.postimg.cc/zfjVsPyp/gett ... .jpg[/img]



Εικόνα



[img]https://i.postimg.cc/CLkDv7sr/gran ... .jpg[/img]
Ρε μλκ,στο μυαλό μου είσαι ; Είναι ο τρίτος πιο επιθυμητός ποταμός για τα γούστα μου !
Καταπληκτικά τοπία (και περνάει από μερικές από τις πολιτείες που θα ήθελα πιο πολύ να επισκεφτώ)

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 10 Μάιος 2022, 18:33

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
10 Μάιος 2022, 01:33


Τώρα είδα οτι είχες ανοίξει νήμα..... :fp:


Δεν είχα μπεί γιατι με μπέρδεψε το Μπετόβεν.....νόμισα ότι θα είχε να κάνει με μουσική..... :fp:
Ναι,αλλά δεν πήγα Βόννη,Κολωνία πήγα να δω την κόρη μου και με έπιασε ο κορόνα.Καραντίνα 6 μέρες :smt013
Βόννη ίσα που προλάβαμε να πάμε μια μέρα πριν πετάξω για Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ποταμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 11 Μάιος 2022, 13:07

.









.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών