Νάξος

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Ιουν 2022, 14:07

Στο μεταξύ υπάρχει ολοκληρο χωριό στη Νάξο που έχουν όλοι το επώνυμό μου (το οποίο είναι Επτανησιακό) :D
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10810
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Ιουν 2022, 14:07

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:05
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:05
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:59

Βοσκοί απ'τα ορεινά οι φίλοι; Τέτοιες παροιμίες είναι ένα δυο χωριουδάκια συγκεκριμένα που τις ξέρουν καλά, ειδικά αν αφορούν κουδούνια από κατσικοπρόβατα και κάνα αρδευτικό/ποτιστικό, μιλάμε για πρώτους τεχνίτες. :wink
Ο φιλος αυτος ειναι απο Κινιδαρο αλλα εχει περασει πολλα χρονια στην Αθηνα και ακομα πηγαινοερχεται λογω υποχρεωσεων και εχει ταξιδεψει και παρα πολυ. Καμια σχεση με βοσκος :D
:smt005::smt005::smt005::smt005: Kαληνύχτα
Καληνυχτα αλλα δε καταλαβα το χαχανιτο.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Ιουν 2022, 14:08

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:07
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:05
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:05


Ο φιλος αυτος ειναι απο Κινιδαρο αλλα εχει περασει πολλα χρονια στην Αθηνα και ακομα πηγαινοερχεται λογω υποχρεωσεων και εχει ταξιδεψει και παρα πολυ. Καμια σχεση με βοσκος :D
:smt005::smt005::smt005::smt005: Kαληνύχτα
Καληνυχτα αλλα δε καταλαβα το χαχανιτο.
Τίποτα, έχει πολύ καλά κρέατα. Να πάτε στην ταβέρνα/κρεοπωλείο και να φορτώσετε κανα 5κιλο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Ιουν 2022, 14:09

Beria έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:07
Στο μεταξύ υπάρχει ολοκληρο χωριό στη Νάξο που έχουν όλοι το επώνυμό μου (το οποίο είναι Επτανησιακό) :D
Στείλε μου να μου πεις ποιό χωριό εννοείς.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10810
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Ιουν 2022, 14:09

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:08
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:07
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:05


:smt005::smt005::smt005::smt005: Kαληνύχτα
Καληνυχτα αλλα δε καταλαβα το χαχανιτο.
Τίποτα, έχει πολύ καλά κρέατα. Να πάτε στην ταβέρνα/κρεοπωλείο και να φορτώσετε κανα 5κιλο.
Να σου πω την αληθεια προτιμω τον Κινιδαρο και την Απειρανθο απο τη χωρα. Βασικα και στα νταμαρια ειναι καλυτερα απο τη χωρα.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 17 Ιουν 2022, 14:10

Annibas έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:46
Theseus έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:36
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:22


Εχει ομορφα χωριουδακια αλλα θα χρειαστεις οπωσδηποτε αμαξι. Εχω παει πολλες φορες γιατι εχω φιλους εκει. Η χωρα ειναι ψιλοχαλι οταν εχει πολυ κοσμο και μακρια απο τους ντοπιους οσο μπορεις. Τουλαχιστον στη χωρα.
Θα νοικιάσω αμάξι.

Έχεις αρνητικές εμπειρίες από Ναξιώτες;
Γιατί δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Γενικά ναι, να είσαι προσεκτικός όταν έχεις να κανείς με νησιώτες, πόσο μάλλον σαν τουρίστας το καλοκαίρι στις Κυκλάδες, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για τους ντόπιους στη Νάξο όπως λ.χ. για Σαντορίνη.
Η γενική άποψη γενικά για τους νησιώτες ότι είναι πολύ φιλόξενοι, από προσωπική εμπειρία μάλλον είναι μύθος.
Δε θα τους έλεγα αφιλοξενούς, αλλά σίγουρα πονηρούς.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Ιουν 2022, 14:11

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:09
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:08
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:07


Καληνυχτα αλλα δε καταλαβα το χαχανιτο.
Τίποτα, έχει πολύ καλά κρέατα. Να πάτε στην ταβέρνα/κρεοπωλείο και να φορτώσετε κανα 5κιλο.
Να σου πω την αληθεια προτιμω τον Κινιδαρο και την Απειρανθο απο τη χωρα. Βασικα και στα νταμαρια ειναι καλυτερα απο τη χωρα.
Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να φουντάρω από το Ζα από το να περάσω μία ολόκληρη μέρα στο Κινίδαρο και την Απείρανθο. Να πάω βόλτα ένα απόγευμα και να φύγω, ως εκεί.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10810
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Ιουν 2022, 14:12

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:11
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:09
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:08


Τίποτα, έχει πολύ καλά κρέατα. Να πάτε στην ταβέρνα/κρεοπωλείο και να φορτώσετε κανα 5κιλο.
Να σου πω την αληθεια προτιμω τον Κινιδαρο και την Απειρανθο απο τη χωρα. Βασικα και στα νταμαρια ειναι καλυτερα απο τη χωρα.
Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να φουντάρω από το Ζα από το να περάσω μία ολόκληρη μέρα στο Κινίδαρο και την Απείρανθο. Να πάω βόλτα ένα απόγευμα και να φύγω, ως εκεί.
Δε μενει Κινιδαρος ο φιλος αλλα απο εκει ειναι. Δεν θα εμενα πολυ καιρο εκει αλλα το προτιμω απο το χαλι της Χωρας.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 17 Ιουν 2022, 14:13

Από νησιά μόνο Ύδρα -Σπέτσες ( με το σχολείο) , Λήμνο ( ως δόκιμος, καλά πέρασα :wink ) , Σκιάθο ( δε μ' άρεσε) και Κρήτη ( ξεσάλωσα στην 6ήμερη εχμμ ως καθηγητής).

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Ιουν 2022, 14:14

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:12
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:11
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:09


Να σου πω την αληθεια προτιμω τον Κινιδαρο και την Απειρανθο απο τη χωρα. Βασικα και στα νταμαρια ειναι καλυτερα απο τη χωρα.
Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να φουντάρω από το Ζα από το να περάσω μία ολόκληρη μέρα στο Κινίδαρο και την Απείρανθο. Να πάω βόλτα ένα απόγευμα και να φύγω, ως εκεί.
Δε μενει Κινιδαρος ο φιλος αλλα απο εκει ειναι. Δεν θα εμενα πολυ καιρο εκει αλλα το προτιμω απο το χαλι της Χωρας.
Εγώ δεν το κουνάω από τη Χώρα παρά μόνο για μπάνιο. :smt005: Θέλω ακόμα ζωή/πολιτισμό και ήχους. Άμα ετοιμάζομαι να χαιρετήσω τα πουλάκια τί να σου πω, μπορεί κι εγώ να το γυρίσω σε φύση/πρέφα/ρακόμελα/χασίσια.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 17 Ιουν 2022, 14:15

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:03
Theseus έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:02
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:40


Έλα μλκ, ποιός είσαι; ΅Στείλε μου πμ και κόψε τις σαχλές διαφημίσεις.

Μου διέφυγε κάτι;

Ξέρω ότι έχεις μια καταγωγή (;) από τη Νάξο, αλλά δε γνωριζόμαστε ούτε είχαμε συνομιλήσει ιδιαίτερα στο παλιό φόρουμ, οπότε ως τί να σου στείλω προσωπικό μήνυμα;
Και γενικά το θεώρησα καλύτερο να γράψει όποιος ξέρει από Νάξο τα σχόλια του δημόσια, ώστε να τα δουν κι άλλοι που θέλουν να ταξιδέψουν στο νησί.
Τώρα αν δε θες να γράψεις κάποιες λεπτομέρειες δημόσια να σου στείλω πμ, αλλά δεν είμαι κάποιος που ξέρεις (εκτός αν στο παλιό έγραφες με άλλο ψευδώνυμο)


Κάτι σαχλό δεν έχω γράψει εδώ μέσα γενικά (εκτός αν μετράει η συμμετοχή μου στο θέμα με τη ρωσίδα του βαντονο).
Ούτε διαφημηση σε κάποιο μέρος έκανα, αν και να διαφημίζεις μέρη που σου άρεσαν σε ένα ταξιδιωτικό νήμα το βρίσκω σωστό.
Ποιό είναι το άλλο νικνέιμ σου;
Κοίτα, επειδή θέλω να ακούσω συμβουλές για τη Νάξο, πες μου πρώτα αν είχες εσύ άλλο ψευδονημο στο παλιό, μην τυχόν κι είχαμε μαλώσει και το κρατάς μανιάτικο.
Αν και με γυναίκα δεν είχα μαλώσει σοβαρά, και από άντρες με ελάχιστους.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 17 Ιουν 2022, 14:17

Theseus έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:10
Annibas έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:46
Theseus έγραψε:
17 Ιουν 2022, 13:36


Θα νοικιάσω αμάξι.

Έχεις αρνητικές εμπειρίες από Ναξιώτες;
Γιατί δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Γενικά ναι, να είσαι προσεκτικός όταν έχεις να κανείς με νησιώτες, πόσο μάλλον σαν τουρίστας το καλοκαίρι στις Κυκλάδες, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για τους ντόπιους στη Νάξο όπως λ.χ. για Σαντορίνη.
Η γενική άποψη γενικά για τους νησιώτες ότι είναι πολύ φιλόξενοι, από προσωπική εμπειρία μάλλον είναι μύθος.
Δε θα τους έλεγα αφιλοξενούς, αλλά σίγουρα πονηρούς.
Βασικά συμπεριφέρονται άσχημα σε άγνωστους, με γνωστούς είναι πραγματικά φιλόξενοι.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 17 Ιουν 2022, 14:17

Καστρακι, Αγια Αννα, Waffle house στην Πλακα (εχει και γαματη παραλια να αραξεις να φας τελειο παγωτο).

Κορωνος, γαμηστερα τυρια, το ιδιο και στην Κορωνιδα. Πας που πας εως εκει, πηγαινε και στον Απολλωνα στη παραλια και πιο κατω στον Λιωνα.

Οπως πας για πανω, κανε σταση στις Μελανες και φαε κοκορα κοκκινιστο με μακαρονια και μυζηθρα στον Βασιλη! Ειναι ολα οσα εχουν δικα τους!

Φιλοτι, προσπερνα, ειναι η δευτερη χωρα, συνεχισε.

Κεραμωτη, κατεβα κατω στο χωριο και ζητα να σου δειξουν που ειναι η γεφυρα που περνα το ποταμι απο κατω και ειναι γεματο καρυδιες το σημειο. Ανεβα ξανα στη πορτα και συνεχισε για Κορωνο.

Μιας και πηγες Μελανες, την επομενη πηγαινε στη Γαληνη, εχει μια ταβερνα που γαμει και δερνει, οτι και να φας!

Ντοπιο κρασι, ειναι καλο στη σαλατα. Παρε μπουκαλι εμφιαλωμενο.

Στα χωρια εχει πολυ καλο φαγητο, οσο πιο πανω πας τοσο καλυτερα με εξαιρεση Γαληνη και Μελανες που ειναι κοντα στη χωρα και το φαγητο τους γαμει και δερνει.

Ομορφο νησι, για 4-5 μερες καλα ειναι, για παραπανω προσωπικα βαριεμαι το ιδιο σημειο.

Στα συν, εχει αεροδρομιο και δεν τρως παλτο να πας με καραβι κτλπ. Μην τρομαξεις μολις προσγειωθει, ολα καλα. Ετσι ειναι απλα ο διαδρομος προσγειωσης. Απεναντι απο το αεροδρομιο, γινεται χαμος με τους απανταχου απο ολο το κοσμο σερφερ, τραβα και εκει και παιξε μπαλα, χαμος γινεται!

Αν δεν εχεις θεμα να τρως και να ναι γυρω σου χαμος απο κοσμο, τραβα και στην ανω Ποταμια στη γαμηστερη ταβερνα. Γαμανε τα κοψιδια αλλα εχει φουλ κοσμο!!!

Στο φευγα, περνα απο τον Κουφοπουλο στη χωρα στο γωνιακο μαγαζι και παρε τυρια για το σπιτι, τα κανει και βακουμ. Φορτωσε, γαμανε!!!

Και στον Τσιμπλακη, ντοπια βοτανα τσαγια και γαμηστερο αρσενικο τυρι Ναξου.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10810
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 17 Ιουν 2022, 14:19

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:14
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:12
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:11

Να σου πω την αλήθεια προτιμώ να φουντάρω από το Ζα από το να περάσω μία ολόκληρη μέρα στο Κινίδαρο και την Απείρανθο. Να πάω βόλτα ένα απόγευμα και να φύγω, ως εκεί.
Δε μενει Κινιδαρος ο φιλος αλλα απο εκει ειναι. Δεν θα εμενα πολυ καιρο εκει αλλα το προτιμω απο το χαλι της Χωρας.
Εγώ δεν το κουνάω από τη Χώρα παρά μόνο για μπάνιο. :smt005: Θέλω ακόμα ζωή/πολιτισμό και ήχους. Άμα ετοιμάζομαι να χαιρετήσω τα πουλάκια τί να σου πω, μπορεί κι εγώ να το γυρίσω σε φύση/πρέφα/ρακόμελα/χασίσια.
ΟΚ γουστα ειναι αυτα :102: εγω οταν παω σ'ενα μερος διακοπες αποφευγω τη πολυκοσμια και προτιμω τα μικρα μερη με λιγους κατοικους. Οταν ημουν 15-16 στο καμπινγκ και στη Χωρα την εβγαζα αλλα τωρα δε θελω.

BTW, η Χωρα ειναι σαν το Γαλατσι και τη Κυψελη με θαλασσα. Γνωστες φατσες παντου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νάξος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Ιουν 2022, 14:21

Theseus έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:15
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:03
Theseus έγραψε:
17 Ιουν 2022, 14:02



Μου διέφυγε κάτι;

Ξέρω ότι έχεις μια καταγωγή (;) από τη Νάξο, αλλά δε γνωριζόμαστε ούτε είχαμε συνομιλήσει ιδιαίτερα στο παλιό φόρουμ, οπότε ως τί να σου στείλω προσωπικό μήνυμα;
Και γενικά το θεώρησα καλύτερο να γράψει όποιος ξέρει από Νάξο τα σχόλια του δημόσια, ώστε να τα δουν κι άλλοι που θέλουν να ταξιδέψουν στο νησί.
Τώρα αν δε θες να γράψεις κάποιες λεπτομέρειες δημόσια να σου στείλω πμ, αλλά δεν είμαι κάποιος που ξέρεις (εκτός αν στο παλιό έγραφες με άλλο ψευδώνυμο)


Κάτι σαχλό δεν έχω γράψει εδώ μέσα γενικά (εκτός αν μετράει η συμμετοχή μου στο θέμα με τη ρωσίδα του βαντονο).
Ούτε διαφημηση σε κάποιο μέρος έκανα, αν και να διαφημίζεις μέρη που σου άρεσαν σε ένα ταξιδιωτικό νήμα το βρίσκω σωστό.
Ποιό είναι το άλλο νικνέιμ σου;
Κοίτα, επειδή θέλω να ακούσω συμβουλές για τη Νάξο, πες μου πρώτα αν είχες εσύ άλλο ψευδονημο στο παλιό, μην τυχόν κι είχαμε μαλώσει και το κρατάς μανιάτικο.
Αν και με γυναίκα δεν είχα μαλώσει σοβαρά, και από άντρες με ελάχιστους.
Σε ρώτησα ποιός χρήστης είσαι, όχι για να δω αν μαλώσαμε, αλλά γιατί σε πέρασα για ρουμτουλετά της κακιάς ώρας που πάει να κάνει διαφήμιση με ηλίθιο τρόπο. Με το που είπες ότι είσαι παλιός χρήστης και κατάλαβα ότι όντως θες συμβουλές, σε ρώτησα απλά ποιός είσαι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών