Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιουν 2022, 11:30

Γκουερινο 4 έγραψε:
02 Ιουν 2022, 11:12
Ερμής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 14:43
Για πείτε τίποτα, κοντά στην Αθήνα (max 150χλμ απόσταση)
με ενδιαφέρει φαση all inclusive spa, αν έχει και προγραμματα για παιδιά ακόμη καλύτερο.
Τωρα καταλαβαίνω τα αμερικανά με τις οικογένειες που πηγαίνουν σε ένα ξενοδοχείο και δε ξεμυτάνε.
Πριν περίπου 20 χρόνια, τα παιδιά μου ήταν μικρά και ψαχνόμουν ακριβώς έτσι για διακοπές
Κάποια στιγμή είχα αγοράσει ένα πρόγραμμα με 1500 ευρώ, με το οποίο θα μπορούσα να πάω σε έναν μεγάλο αριθμό ξενοδοχείων στην Ελλάδα με το 50% της τιμής.
Να πω την αλήθεια δεν το πίστεψα ότι θα ισχύσει αλλά το διακινδυνευσα
Για καλή μου τύχη τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως ακριβώς μου τα ειπαν και ακόμα καλύτερα
Τα επόμενα 5 χρόνια πήγα τουλάχιστον 100 μέρες σε πενταστερα ξενοδοχεία και γλυτώνα περίπου 100 ευρώ την ημέρα
Καθαρά δωμάτια, πρωινό και ένα γεύμα, παιδικές πισίνες και οργανωμένες δραστηριότητες για τα παιδιά, πραγματικός παράδεισος ξεκούρασης
Κάνα δυο φορές που πήγα με βραχιολακι, υπήρχαν κάποια προβλήματα αλλά τα ξεπερνάς εύκολα
Π. χ, αγόρασα ένα νες καφέ και όταν πήγαινα στο μπάρ της πισίνας, έδινα στο παιδί το κουτί, έφτιαχνε τον καφέ και το ξαναπαιρνα για την άλλη φορά
Αγόρασα μπυρες και ποτά δικά μου και όλα καλα
Ψαξου για κάτι παρόμοιο, ίσως υπάρχουν και σήμερα
Δε το έχω κοιτάξει γιατί τα ωράρια μου ειναι πολύ περιεργα, δλδ (ειδικά απο εδω και πέρα) τα σκ μου δεν ειναι σιγουρο πως θα κάθομαι, εκτος της δουλειάς παίζουν διάφορες γιορτές, γαμοι, βαπτίσεις κλπ κλπ. Δλδ φέτος το καλοκαίρι παίζει το μοναδικό σκ που θα αράξω το κορμί μου στον καναπέ να είναι στο τέλος ιουνιου :lol:
Αλλά σίγουρα είναι καλή φάση για ξεκούραση αυτό που λες.
Στο μονο που κολάω ειναι στο φαϊ εντος ξενοδοχείου.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιουν 2022, 11:31

Cavaliere έγραψε:
02 Ιουν 2022, 10:13
Παλιά σνόμπαρα τα all incl.. Αλλά ξεκουράζεσαι. Κι εγώ τέτοιο θέλω.
Ειναι κουραση το να φευγεις απο το ξενοδοχειο και να βολταρεις στο μερος και στα γυρω μερη;

Παραλιες, βουνα, ταβερνες, μαγαζια, εχει 100αδες πραγματα να δεις και κανεις. Μεσα στο ξενοδοχειο ολη μερα τι σκατα θα κανεις;

:102:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 02 Ιουν 2022, 11:51

Volk έγραψε:
02 Ιουν 2022, 11:31
Cavaliere έγραψε:
02 Ιουν 2022, 10:13
Παλιά σνόμπαρα τα all incl.. Αλλά ξεκουράζεσαι. Κι εγώ τέτοιο θέλω.
Ειναι κουραση το να φευγεις απο το ξενοδοχειο και να βολταρεις στο μερος και στα γυρω μερη;

Παραλιες, βουνα, ταβερνες, μαγαζια, εχει 100αδες πραγματα να δεις και κανεις. Μεσα στο ξενοδοχειο ολη μερα τι σκατα θα κανεις;

:102:
Αν έχεις δύο μωρά παιδιά, καλύτερα να πας στο χτίσιμο των πυραμίδων παρά να κάνεις αυτά που λες

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 02 Ιουν 2022, 11:56

Ερμής έγραψε:
02 Ιουν 2022, 11:30
Γκουερινο 4 έγραψε:
02 Ιουν 2022, 11:12
Ερμής έγραψε:
01 Ιουν 2022, 14:43
Για πείτε τίποτα, κοντά στην Αθήνα (max 150χλμ απόσταση)
με ενδιαφέρει φαση all inclusive spa, αν έχει και προγραμματα για παιδιά ακόμη καλύτερο.
Τωρα καταλαβαίνω τα αμερικανά με τις οικογένειες που πηγαίνουν σε ένα ξενοδοχείο και δε ξεμυτάνε.
Πριν περίπου 20 χρόνια, τα παιδιά μου ήταν μικρά και ψαχνόμουν ακριβώς έτσι για διακοπές
Κάποια στιγμή είχα αγοράσει ένα πρόγραμμα με 1500 ευρώ, με το οποίο θα μπορούσα να πάω σε έναν μεγάλο αριθμό ξενοδοχείων στην Ελλάδα με το 50% της τιμής.
Να πω την αλήθεια δεν το πίστεψα ότι θα ισχύσει αλλά το διακινδυνευσα
Για καλή μου τύχη τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως ακριβώς μου τα ειπαν και ακόμα καλύτερα
Τα επόμενα 5 χρόνια πήγα τουλάχιστον 100 μέρες σε πενταστερα ξενοδοχεία και γλυτώνα περίπου 100 ευρώ την ημέρα
Καθαρά δωμάτια, πρωινό και ένα γεύμα, παιδικές πισίνες και οργανωμένες δραστηριότητες για τα παιδιά, πραγματικός παράδεισος ξεκούρασης
Κάνα δυο φορές που πήγα με βραχιολακι, υπήρχαν κάποια προβλήματα αλλά τα ξεπερνάς εύκολα
Π. χ, αγόρασα ένα νες καφέ και όταν πήγαινα στο μπάρ της πισίνας, έδινα στο παιδί το κουτί, έφτιαχνε τον καφέ και το ξαναπαιρνα για την άλλη φορά
Αγόρασα μπυρες και ποτά δικά μου και όλα καλα
Ψαξου για κάτι παρόμοιο, ίσως υπάρχουν και σήμερα
Δε το έχω κοιτάξει γιατί τα ωράρια μου ειναι πολύ περιεργα, δλδ (ειδικά απο εδω και πέρα) τα σκ μου δεν ειναι σιγουρο πως θα κάθομαι, εκτος της δουλειάς παίζουν διάφορες γιορτές, γαμοι, βαπτίσεις κλπ κλπ. Δλδ φέτος το καλοκαίρι παίζει το μοναδικό σκ που θα αράξω το κορμί μου στον καναπέ να είναι στο τέλος ιουνιου :lol:
Αλλά σίγουρα είναι καλή φάση για ξεκούραση αυτό που λες.
Στο μονο που κολάω ειναι στο φαϊ εντος ξενοδοχείου.
Τότε τουλάχιστον το φαγητό ήταν μια χαρα
Τρομερή ποικιλία και στο πρωινό και στο γεύμα
Πάντα υπήρχαν συγκεκριμένα φαγητά που τρώνε όλα τα παιδιά
Πατάτες, μακαρόνια, σουβλάκια πιτσα κτλ
Για να φανταστείς και κάποιοι φίλοι που έρχονταν να μας δουν με τα παιδιά τους, πλήρωναν ένα ποσό και τρώγανε στο ξενοδοχείο ως επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Ιουν 2022, 12:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2022, 20:29
Και η περιοχή της Ερέτριας γενικώς, δεν είναι απομονωμένη περιοχή ούτε από γαμάτες παραλίες ούτε από κοντινά χωριά για βόλτα με τον πιτσιρικά, αν δεν σας καλύψουν οι παροχές του ξενοδοχείου. :wink
Για βόλτες και χωριά ναι είναι κομπλε, ακόμα και η ίδια η Ερέτρια είναι μπόμπα αν έχεις πιτσιρίκια. Παραλία της προκοπής θες 3 τέταρτα όμως, οι κοντινές είναι μια μετριότητα. Δεν είναι ότι δε βουτάς ρε παιδί μου αλλά δεν αργούν να σου βγάλουν ένα χασμουρητό. Ακόμα και η Αττική θεωρώ ότι συγκριτικά έχει κάποιες παραλίες που είναι πιο ωραίες, εκτός αν, ξαναλέω, είσαι διατεθειμένος να οδηγήσεις 3 τεταρτακια. Εκεί παίζεις μπαλίτσα σοβαρή στην Εύβοια που πράγματι στην Αττική.. δεν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2022, 13:14

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Ιουν 2022, 12:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2022, 20:29
Και η περιοχή της Ερέτριας γενικώς, δεν είναι απομονωμένη περιοχή ούτε από γαμάτες παραλίες ούτε από κοντινά χωριά για βόλτα με τον πιτσιρικά, αν δεν σας καλύψουν οι παροχές του ξενοδοχείου. :wink
Για βόλτες και χωριά ναι είναι κομπλε, ακόμα και η ίδια η Ερέτρια είναι μπόμπα αν έχεις πιτσιρίκια. Παραλία της προκοπής θες 3 τέταρτα όμως, οι κοντινές είναι μια μετριότητα. Δεν είναι ότι δε βουτάς ρε παιδί μου αλλά δεν αργούν να σου βγάλουν ένα χασμουρητό. Ακόμα και η Αττική θεωρώ ότι συγκριτικά έχει κάποιες παραλίες που είναι πιο ωραίες, εκτός αν, ξαναλέω, είσαι διατεθειμένος να οδηγήσεις 3 τεταρτακια. Εκεί παίζεις μπαλίτσα σοβαρή στην Εύβοια που πράγματι στην Αττική.. δεν.
Για σκ ινκλούσιβ πάει και δεν ψάχνει τη γαμάτη παραλία. Ούτως ή άλλως στην Εύβοια ακόμη και στις μακρινές γαμάτες γίνεται χαμός τα σκ και όσες δεν είναι οργανωμένες πήζουν στα σκηνάκια. Για φάση με ενοικιαζόμενα αξιοπρεπέστατα δωμάτια με την ταβέρνα και τη θάλασσα στα πόδια σου, καλό φαί, καλή θάλασσα και εύκολη επίβλεψη πιτσιρικιών ενώ εσύ πίνεις τον καφέ ή το ουζάκι σου, κάτω από κληματαριές, προτείνω Κάλαμο και Κορασίδα. Είναι τα πιο κοντινά που μπορώ να σκεφτώ. Αλλά αλινκλούσιβ με σπα, δεν είναι. Και το πιτσιρίκι του είναι μικρό και δεν είναι για πολλή ώρα μέσα στο αμάξι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιουν 2022, 13:23

Και το μικρό και το μεγάλο πιτσιρίκι δεν θέλουν πολύ ωρα στο αμάξι. Πάνε οι εποχές που κάβλωνα με τιμόνι.
Πάντως με όλα αυτα που βλέπω λαμβάνοντας ως γνώμονα τα πάντα, μάλλον προς Κορινθιακο με κόβω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιουν 2022, 13:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2022, 13:14
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Ιουν 2022, 12:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2022, 20:29

Κορασίδα



Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιουν 2022, 13:34

Μενεις εκει πανω στο κυμα και τρως στη ταβερνα που μαγειρευει η κυρα Μαιρη!

Οποιος μπορει να σταματησει να τρωει τα γλυκα ψυγειου που φτιαχνει αυτη η γυναικα, ας μας το πει.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Ιουν 2022, 13:57

Κορασίδα φοβερή παραλία, αρκεί να μην πας φουλ σιζον σ/κ. Επίσης δεν ενδείκνυται για μικρά πιτσιρίκια. Συχνά πυκνα έχει βοριάδες που δίνουν σημαντικό κύμα, ενώ η θάλασσα είναι βαθιά.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιουν 2022, 14:03

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Ιουν 2022, 13:57
Κορασίδα φοβερή παραλία, αρκεί να μην πας φουλ σιζον σ/κ. Επίσης δεν ενδείκνυται για μικρά πιτσιρίκια. Συχνά πυκνα έχει βοριάδες που δίνουν σημαντικό κύμα, ενώ η θάλασσα είναι βαθιά.
Η θαλασσα, οχι δεν ειναι για πιτσιρικια. Σε καμια περιπτωση. Ουτε και η Μουρτερη που ειναι πιο διπλα. Ενδεχομενως οι Αγιοι Αποστολοι να ειναι οκ για πιτσιρικια.

Οταν εχει κυμα, δεν ειναι ουτε για ενηλικες αν δεν ειναι δυνατοι κολυμβητες!

Η Κυμη πιο διπλα, προσφερεται για πιτσιρικια. Το Κυμη palace ειναι αρκετα οργανωμενο και καθαρο ξενοδοχειο, εχουν καλο φαγητο και εισαι και διπλα και στο λιμανι και στο πανω χωριο που χει τη πλατεια και τα διαφορα μαγαζια. Γενικα στην Κυμη, εχουν πολυ καλο φαγητο και θα βολεψει γενικα το σκηνικο οσους εχουν παιδια κτλπ.




Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιουν 2022, 14:13

Volk έγραψε:
02 Ιουν 2022, 13:34
Μενεις εκει πανω στο κυμα και τρως στη ταβερνα που μαγειρευει η κυρα Μαιρη!

Οποιος μπορει να σταματησει να τρωει τα γλυκα ψυγειου που φτιαχνει αυτη η γυναικα, ας μας το πει.
Eντάξει η Κορασίδα δεν είναι και τελείως κατάλληλη για μικρά παιδιά γιατί συνήθως έχει κύμα και δεν είναι "ρηχή" παραλία. Η "καλή" παραλία του Κάλαμου είναι πιο "οικογενειακή", η "κακιά" που μ' αρέσει περισσότερο βγάζει κι αυτή κύμα.

https://www.google.com/search?q=%CF%84% ... H8csQKADcM
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 02 Ιουν 2022, 14:18

Ερμής έγραψε:
02 Ιουν 2022, 13:23
Και το μικρό και το μεγάλο πιτσιρίκι δεν θέλουν πολύ ωρα στο αμάξι. Πάνε οι εποχές που κάβλωνα με τιμόνι.
Πάντως με όλα αυτα που βλέπω λαμβάνοντας ως γνώμονα τα πάντα, μάλλον προς Κορινθιακο με κόβω.
Ε ναι
Μια φορά από αυτές που είχα πάει σε αυτά τα ξενοδοχεία, ήμουν στο δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής
Ξυπνάμε ένα πρωί και εγώ μέσα στην τρελή χαρά που θα πήγαινα τα παιδιά στις καβουροτρυπες
Σε όλη την διαδρομή γκρίνια για το πότε θα φτάσουμε
Με το που φτάσαμε εκεί νόμιζα ότι τα παιδιά θα είναι ενθουσιασμενα από την θάλασσα και το τοπίο
Σε δέκα λεπτά άρχισαν να με ρωτάνε ποτέ θα φύγουμε για να πάνε στην πισίνα
Άλλη φορά δεν ξαναβγήκα από το ξενοδοχείο

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιουν 2022, 16:45

Για κάποιο λόγο τα πιτσιρίκια τρελαίνονται με την πισίνα πού περισοτερο απο τη θάλασσα. Ισως επειδή το βλέπουν σα μπανιέρα, τι να πω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Ξενοχοδεια για οικογένειες με παιδιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιουν 2022, 16:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιουν 2022, 14:13
Volk έγραψε:
02 Ιουν 2022, 13:34
Μενεις εκει πανω στο κυμα και τρως στη ταβερνα που μαγειρευει η κυρα Μαιρη!

Οποιος μπορει να σταματησει να τρωει τα γλυκα ψυγειου που φτιαχνει αυτη η γυναικα, ας μας το πει.
Eντάξει η Κορασίδα δεν είναι και τελείως κατάλληλη για μικρά παιδιά γιατί συνήθως έχει κύμα και δεν είναι "ρηχή" παραλία. Η "καλή" παραλία του Κάλαμου είναι πιο "οικογενειακή", η "κακιά" που μ' αρέσει περισσότερο βγάζει κι αυτή κύμα.

https://www.google.com/search?q=%CF%84% ... H8csQKADcM
Ωραιο δειχνει το μερος, δεν εχω παει εκει.

Απο φαι τι παιζει;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών