Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 18 Ιουν 2022, 10:46

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιουν 2022, 02:55
mao mao έγραψε:
17 Ιουν 2022, 20:48

Στην Πελοπόννησο που;
Ηλεία, Μεσσηνία, Λακωνία. Για όλα τα γούστα. Τι ψάχνεις? Απέραντη αμμουδιά, αμμόλοφους? Δοκίμασε δυτική Πελοπόννησο. Πρακτικά από την Αχαγια (Γιανισκαρι, Καλόγρια) μέχρι τη Φοινικουντα μιλάμε για σχεδόν μια απέραντη αμμουδιά. Αλλού οργανωμένα, αλλού πας και είσαι μόνος, αλλου παίζει κάμπινγκ και αλλου παιζουν 5αστερα υψηλών προδιαγραφών. Θες βότσαλο και αγριάδα? Πήγαινε Μάνη (προτείνω Αλυπα ενδεικτικα αλλα υπαρχουν κ αλλες).
Εικόνα

εδώ φίλε εγώ δεν θα πήγαινα για μπάνιο. Αν είχε καμιά γραφική ταβέρνα με θέα κοντά θα έπινα τα τσίπουρα μου ( ή τα ούζα δεν ξέρω τι πίνουν εκεί) και θα απολάμβανα το όντως γραφικό τοπίο. Μέχρι εκεί όμως, πας μια φορά και δεν ξαναπερνάς. Επίσης μιλάμε για μια παραλία που αν εμφανιστούν 4 οικογένειες μοιάζει γεμάτη.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Ιουν 2022, 10:47

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:42
Ερμής έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:38
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:36


ποιος σου είπε ότι δεν έρχονται στην Χαλκιδική με τα τροχόσπιτά τους; Κάνεις λάθος.

Ωστόσο πέρσυ έπαθα πλάκα Μεσσηνία, καλογριά με πηγές γλυκού νερού να αναβλύζουν. Απίστευτη παραλία επίσης του φονέα λακωνική Μάνη νομίζω.
Μεσσηνιακη, είναι πιο πάνω και από Στουπα
Στούπα απλά καλή. Δε ξέρω άμα πήγες Λιμένι βράχια και τυρκουάζ νερά. Άγρια φύση, κολοχτύπα φανταστική. Παράδεισος. Τι να λέμε τώρα. Ελλάδα. Παράδεισος.
Λιμενι παω από την εποχή που υπήρχε μόνο ο Τάκης και το ξενοδοχείο του Πετρουλα στα mid 90's

Mao Mao μη ποστάρεις φωτοσοπαρισμενες φωτο. Παραπάνω ποσταρα μια προσωπική φωτο να δεις πως είναι στην πραγματικότητα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29679
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Ιουν 2022, 10:49

Ερμής έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:40
Ωστόσο για Μεσσηνία η αλματώδης ανάπτυξη έχει αρχή και όνομα. Ονομάζεται Costa Navarino και κύριος υπεύθυνος για αυτό ήταν ο καπετάνιος ο Κωνσταντακοπουλος
Λένε πως θα κάνει και άλλη μονάδα. Κοιτάει να φέρει θάλασσα, μου έλεγαν χθες, εκεί που δεν έχει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Ιουν 2022, 10:49

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:39
Θάσος, παραλία μάρμαρα. από τις ωραιότερες παραλίες δυστυχώς ξεκινά ο κόσμος από νωρίς. Άμμος λευκή από μάρμαρο. θάλασσα Τυρκουάζ θυμίζει Λευκάδα.
Αυτή είναι που κατηφορίζεις το νταμάρι, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Ιουν 2022, 10:50

Feindflug έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:49
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:39
Θάσος, παραλία μάρμαρα. από τις ωραιότερες παραλίες δυστυχώς ξεκινά ο κόσμος από νωρίς. Άμμος λευκή από μάρμαρο. θάλασσα Τυρκουάζ θυμίζει Λευκάδα.
Αυτή είναι που κατηφορίζεις το νταμάρι, τύπε;
Αυτή είναι η Marble Beach.
Την έχει ο μαρμαράς. :wink

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29679
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Ιουν 2022, 10:51

Feindflug έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:49
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:39
Θάσος, παραλία μάρμαρα. από τις ωραιότερες παραλίες δυστυχώς ξεκινά ο κόσμος από νωρίς. Άμμος λευκή από μάρμαρο. θάλασσα Τυρκουάζ θυμίζει Λευκάδα.
Αυτή είναι που κατηφορίζεις το νταμάρι, τύπε;
Δεν υπάρχει άλλη απ' όσο ξέρω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11523
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 18 Ιουν 2022, 10:53

mao mao έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:46
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιουν 2022, 02:55
mao mao έγραψε:
17 Ιουν 2022, 20:48

Στην Πελοπόννησο που;
Ηλεία, Μεσσηνία, Λακωνία. Για όλα τα γούστα. Τι ψάχνεις? Απέραντη αμμουδιά, αμμόλοφους? Δοκίμασε δυτική Πελοπόννησο. Πρακτικά από την Αχαγια (Γιανισκαρι, Καλόγρια) μέχρι τη Φοινικουντα μιλάμε για σχεδόν μια απέραντη αμμουδιά. Αλλού οργανωμένα, αλλού πας και είσαι μόνος, αλλου παίζει κάμπινγκ και αλλου παιζουν 5αστερα υψηλών προδιαγραφών. Θες βότσαλο και αγριάδα? Πήγαινε Μάνη (προτείνω Αλυπα ενδεικτικα αλλα υπαρχουν κ αλλες).
Εικόνα

εδώ φίλε εγώ δεν θα πήγαινα για μπάνιο. Αν είχε καμιά γραφική ταβέρνα με θέα κοντά θα έπινα τα τσίπουρα μου ( ή τα ούζα δεν ξέρω τι πίνουν εκεί) και θα απολάμβανα το όντως γραφικό τοπίο. Μέχρι εκεί όμως, πας μια φορά και δεν ξαναπερνάς. Επίσης μιλάμε για μια παραλία που αν εμφανιστούν 4 οικογένειες μοιάζει γεμάτη.
Σε λέει φταίει το σατσουρεισο και τα φωτοσόπ .
Στην πραγματικότητα έχει λευκή άμμο, τυρκουάζ νερά, κοκοφοινικες και δύο τόπλες εξωτικές μουναρες να πλατσουριζουν στα ρηχά
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Ιουν 2022, 10:53

Gherschaagk έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:49
Ερμής έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:40
Ωστόσο για Μεσσηνία η αλματώδης ανάπτυξη έχει αρχή και όνομα. Ονομάζεται Costa Navarino και κύριος υπεύθυνος για αυτό ήταν ο καπετάνιος ο Κωνσταντακοπουλος
Λένε πως θα κάνει και άλλη μονάδα. Κοιτάει να φέρει θάλασσα, μου έλεγαν χθες, εκεί που δεν έχει.
Είναι ήδη έτοιμη και θα είναι το πρώτο W Στην Ελλάδα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 18 Ιουν 2022, 10:57

Ερμής έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:47

Mao Mao μη ποστάρεις φωτοσοπαρισμενες φωτο. Παραπάνω ποσταρα μια προσωπική φωτο να δεις πως είναι στην πραγματικότητα
βασικά νομίζω συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. άλλο πράγμα αυτές οι απομακρυσμένες μικρές παραλίες της Μάνης, και άλλο οι μεγάλες με αμμουδιά της Χαλκιδικής με τα beach bar. Είναι θέμα γούστου τι στυλ διακοπών θέλει να κάνει ο καθένας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69729
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιουν 2022, 10:58

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Ιουν 2022, 09:50

Ακολουθεί αντικειμενική κρίση:

Οι παραλίες της Χαλκιδικής με αυτές του βαθέως Νότου διαφέρουν κυρίως στη βλάστηση . Άμμο και βότσαλο βρίσκεις σε αμφότερες, αν και στη Χαλκιδική υπερτερεί σαφώς η άμμος.
Από φυσικού μας οι άνθρωποι μετά από εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης, έχουμε την τάση να θεωρούμε όμορφο ότι είναι κατάφυτο και ζωντανό και όχι την ξεραιλα και τη νεκρα.
Eδώ να κάνω μια μικρή παρένθεση. Από φυσικού μας οι άνθρωποι όταν έχει ντάλα ήλιο, ψάχνουμε για σκιά, αυτό είναι το πραγματικά αρχέγονο. Οπότε το πράσινο, παραπέμπει κυρίως σ' αυτό. Ένα χώρο που ΔΕΝ χρειάζεται ομπρέλα. Αν δεν υπάρχουν δέντρα αλλά υπάρχουν βράχοι στην άκρη του κόλπου που προσφέρουν σκιά, έχει καλώς. Αν όμως δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο και χρειάζεται να κουβαλάς ομπρέλες, ψυγεία και ορειβατικό εξοπλισμό για να φτάσεις στη μικρή γλυκιά και παρθένα φυσική παραλία για να μείνεις παραπάνω από ένα δίωρο, δε λέει.

Κατά τα άλλα, ούτε κι εγώ γουστάρω πέτρα μέσα κι έξω από τη θάλασσα. Μου αρέσει μόνον ο καθαρός βυθός. Και με τα φύκια παθαίνω κάτι. Αν πρόκειται για βοτσαλάκια τύπου ρύζι στην παραλία, όλα καλά. Είναι καλύτερα από την άμμο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Ιουν 2022, 11:06

mao mao έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:57
Ερμής έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:47

Mao Mao μη ποστάρεις φωτοσοπαρισμενες φωτο. Παραπάνω ποσταρα μια προσωπική φωτο να δεις πως είναι στην πραγματικότητα
βασικά νομίζω συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. άλλο πράγμα αυτές οι απομακρυσμένες μικρές παραλίες της Μάνης, και άλλο οι μεγάλες με αμμουδιά της Χαλκιδικής με τα beach bar. Είναι θέμα γούστου τι στυλ διακοπών θέλει να κάνει ο καθένας.
Και τέτοια έχει κάτω. Πήγαινε Μαρμαρι. Αλλά οκ σίγουρα δε πάω με βάση τα beach bars
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9708
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 18 Ιουν 2022, 11:09

Feindflug έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:49
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:39
Θάσος, παραλία μάρμαρα. από τις ωραιότερες παραλίες δυστυχώς ξεκινά ο κόσμος από νωρίς. Άμμος λευκή από μάρμαρο. θάλασσα Τυρκουάζ θυμίζει Λευκάδα.
Αυτή είναι που κατηφορίζεις το νταμάρι, τύπε;
Ακριβώς. Αλλά έχει κι άλλο δρόμο. Για να κάνεις μπάνιο όμως πρέπει να πας χειμώνα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69729
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιουν 2022, 11:18

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
18 Ιουν 2022, 07:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 00:03
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 22:41
Αν θέλετε ερημικές γαμάτες παραλίες Κρήτη. Απο τις ωραιότερες παραλίες στην Ελλάδα. Κρήτη, χάνεται στο χρόνο η ιστορία της. Πόσο φανταστική είναι η χώρα μας;
Τώρα θυμήθηκα πόσο γαμάτη ήταν η παραλία της Γεωργιούπολης και πως κατάντησε.

Και πόσο μπροστά έβλεπαν όσοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν τη φυσική ομορφιά χωρίς να φτάσουν τα όποιος πρόλαβε μπετά ως το κύμα.

Γιατί οι ξαπλώστρες στην τελική, μπορούν και να αραιώσουν ή να πολλαπλασιασθούν, είναι κινητές προσθήκες. Έτσι και φτάσει η άναρχη δόμηση στο κύμα ή στο βουνό, άντε γεια.
Νότια Κρήτη. Αγιοφάραγγο. Χωρίς δόμηση χωρίς ομπρέλες χωρίς τίποτα. Μόνο νερό μέχρι την αίγυπτο. Αν πάρεις και μια σκηνή το θέαμα που θα δεις το βράδυ θα το θυμάσαι για όλη σου τη ζωή.
Δεν έχω πάει. Και την παραλία της Γεωργιούπολης δεν την ανέφερα επειδή είναι μεγάλη αλλά επειδή είναι από τις παραλίες που συνδύαζαν εκβολή ποταμού, φυσικές πηγές "γλυκού" παγωμένου νερού που σχημάτιζαν λίμνη δίπλα στην παραλία και σε 10 χρόνια από εκεί που είχε μόνον ψαροκαλύβες, έγινε κάτι σαν παραθαλάσσια Ιερά Οδός και Μεσογείων, Ναι, το ποτάμι, οι πηγές και η "χρυσαφένια" άμμος είναι πάντα εκεί αλλά... τί να το κάνεις;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29679
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Ιουν 2022, 11:18

Ερμής έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:53
Gherschaagk έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:49
Ερμής έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:40
Ωστόσο για Μεσσηνία η αλματώδης ανάπτυξη έχει αρχή και όνομα. Ονομάζεται Costa Navarino και κύριος υπεύθυνος για αυτό ήταν ο καπετάνιος ο Κωνσταντακοπουλος
Λένε πως θα κάνει και άλλη μονάδα. Κοιτάει να φέρει θάλασσα, μου έλεγαν χθες, εκεί που δεν έχει.
Είναι ήδη έτοιμη και θα είναι το πρώτο W Στην Ελλάδα.
Οι πληροφοριοδότες μου έχουν μείνει λίγο πίσω.

Έχεις δίκιο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Ιουν 2022, 11:19

mao mao έγραψε:
18 Ιουν 2022, 10:46


εδώ φίλε εγώ δεν θα πήγαινα για μπάνιο.
Ναι, γι αυτό σου είπα, ανάλογα τα γούστα σου. Εσύ πιάστηκες από τη μια που δε σου αρέσει για να κράξεις για κάποιο λόγο, από τις 10 παραλίες που σου ανέφερα.

Και πρέπει να ρωτήσω: είσαι πάνω από τη Λαμία? Γιατί εμένα κομπλεξακι μου βγάζει αυτό. :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών