Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 18 Ιουν 2022, 13:37

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:32


Αρρωστημένη κατάσταση. Που είναι τόσο γενικευμένη που τη θεωρούμε χαριτωμένη, αγάπη, Ελλάδα, Μεσόγειο. :e040:
Ό,τι πιο εμετικό.
Αυτή η θεοποίηση του παιδιού, αν και κατανοώ τους λόγους γέννησης και ύπαρξής της, είναι ίσως ο κυριότερος λόγος για την κακοδαιμονία της φυλής.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιουν 2022, 13:37

Gherschaagk έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:21
Gherschaagk έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:10

Μπρατσάκια φορέσαμε μέχρι τα 4. Αφού στα 3 πήγε κολυμβητήριο και έμαθε και δεν τα ήθελε ότι και να λέγαμε. Να κολυμπάει ξέρει και μάλιστα καλά. Δεν έχει όμως ούτε δύναμη, ούτε αντοχή.
Ο δικός μου μια χαρά επέπλεε γύρω στους 5 μήνες χωρίς μπρατσάκια. Τα μωρά μαθαίνουν πιο γρήγορα. Κατά τα άλλα, μπρατσάκια του βάζαμε και σε κοντινές διαδρομές πάνω στο φέρυ, έτσι για περισσότερη ασφάλεια, λουρί βάζαμε στο σκύλο.


Αυτός ο πληθυντικός, είναι το πρόβλημα.

Τον καταλαβαίνω απόλυτα αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι είναι λάθος.
Είναι το ελληνικό σύστημα ο πληθυντικός. Και εξετάσεις μαζί γράφουμε.

Το θέμα στο κινητό. Έρωτας.

Εικόνα
Αυτό ακριβώς εννοώ.


Κατά τα άλλα Γκερ, έρωτας που δεν παίρνεις τα ρίσκα του μέχρι τέρμα, δεν είναι έρωτας.

Μια παπαριά τύπου "σημασία έχει το ταξίδι" από αυτούς που παθαίνουν κοκομπλόκο αν δεν παρέχει όντως ολινκλούσιβ υπερεσίες το ταξιδιωτικό πρακτορείο, είναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Ιουν 2022, 13:41

Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:31
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:24

μωρε δικιο εχεις, αλλα δω ειναι πχορουμ. θεμε να μας πεις γιατι στο χουριος ειναι καλυτερα απο ολο τον πλανητη.

μια προσθηκη μονο. καθενας παει θαλασσα για διαφορετικους λογους. μεγαλο ποσοστο παει για να κοιταει κωλους, η για να δειχνει τον κωλο του. οποτε προτιμουν τοπους που παιζει πολυς κωλος. αυτο συνηθως ειναι η αμμουδια, γιατι τα τρυφερα ποδαρακια δεν μπορουν να περπατησουν σε βοτσαλο η βραχο, και ευνοειται η τοποθετηση ξαπλωστρων και μπιτσομπαρων.

οσοι παλι ενδιαφερονται για τη θαλασσα, προτιμουν απομονωμενους βραχοτοπους, οπου εχει λιγοτερο κοσμο και αρα δεν εχει η θαλασσα 20% κατουρο και 20% αντηλιακο. αλλα εχει λιγους κωλους, και λιγους να κοιτανε τον κωλο σου.
αλλοι παλι αρεσκονται να κοιταζουν και μεσα στη θαλασσα. για αυτους μονο ο βραχοτοπος εχει καποιο ενδιαφερον. στην αμμουδια, δεν εχει κατι να δεις, μονο αμμο. στα βοτσαλα και τα βραχια, βλεπεις καναν αστερια, κανα κοραλλι, κανα ψαρακι να κυκλοφορει.
Ασέβαστε, έχεις καταλάβει ότι άλλο ωραία παραλία για κολύμπι και άραγμα και άλλο ελκυστικός βυθός για ψαροντουφεκάδες;

Μάλλον όχι, έτσι; :lol:
το ωραια παραλια για αραγμα μεταφραζεται σε "κωλους"

γουστα ειναι αυτα, αλλα για μενα παυει κατι να ειναι ωραιο, οταν ειναι πηχτρα στον κοσμο. ακομη κι αν οι κωλοι ειναι ωραιοι, παλι θα προτιμησω καμμια ερημια, οπου τον κωλο που θα ερθει μαζι μου θα μπορω και να τον κουτουπωσω, και οχι μονο να κοιταζω.
Δηλαδή ρε τύπε αν πάμε μαζί για μπάνιο, θα μας πηδήξεις κιόλας;

Τόσο γαμίκος;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιουν 2022, 13:49

Feindflug έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:41
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:31


Ασέβαστε, έχεις καταλάβει ότι άλλο ωραία παραλία για κολύμπι και άραγμα και άλλο ελκυστικός βυθός για ψαροντουφεκάδες;

Μάλλον όχι, έτσι; :lol:
το ωραια παραλια για αραγμα μεταφραζεται σε "κωλους"

γουστα ειναι αυτα, αλλα για μενα παυει κατι να ειναι ωραιο, οταν ειναι πηχτρα στον κοσμο. ακομη κι αν οι κωλοι ειναι ωραιοι, παλι θα προτιμησω καμμια ερημια, οπου τον κωλο που θα ερθει μαζι μου θα μπορω και να τον κουτουπωσω, και οχι μονο να κοιταζω.
Δηλαδή ρε τύπε αν πάμε μαζί για μπάνιο, θα μας πηδήξεις κιόλας;

Τόσο γαμίκος;
Σιγά μην μπορεί να πηδήξει μετά από υποβρύχιο μαραθώνιο. Είσαι απόλυτα ασφαλής, νο πρόμπλεμ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 18 Ιουν 2022, 13:52

mao mao έγραψε:
17 Ιουν 2022, 19:55
που είνιαι κρυμμένες οι καλές παραλίες της Πελοποννήσου; Ρωτάω γιατί είχαμε κάνει το γύρο στης πελοποννήσου οικογειανειακώς και δε βρήκαμε ούτε μία.
Έγραψε κάποιες ο Ερμής σίγουρα.
Κάποιες πιο προβεβλημένες που αξίζουν είναι η Βοϊδοκοιλιά και ασφαλώς η Φοινικούντα που προσφέρει επιλογές.
Απλώς στην πρώτη περίπτωση, παρεμπιπτόντως ωραία παραλία έχει και το Πετροχώρι, ο δρόμος είναι αρκετά στενός.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Ιουν 2022, 14:33

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:52
Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:39

γιανισκαρι ρε φιλε

φτιαξανε δρομο
Αυτό που έχει τώρα είναι το φτιαγμένο?? :smt005:
Ή τον έφτιαξαν τα τελευταία 2-3 χρόνια? Αν είναι έτσι πασο, αλλιώς (δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά στους αθηνεζους που μπορει να σε παρουν στα σοβαρα) είναι καροδρομος.

Την καλόγρια τη γαμησανε όντως με την ανάπτυξη της κακιάς ώρας
ναι, αυτο ειναι το φτιαγμενο. πριν, ηταν κατι σε φαρδυ μονοπατι, που ειδικα το ανεβασμα με τη σκορπια κροκαλα ηταν ζορι για μοτο. για αυτοκινητο μονο αληθινο 4κινητο, και μικρο για να χωρεσει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 18 Ιουν 2022, 15:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:13
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:01
Έτσι είναι η μέση Ελληνίδα. Κάνει παιδί και μετά δε φλερτάρει, δε βουτάει σε άγριες παραλίες, δεν ανεβαίνει σε μηχανή...
Και μετά αναρωτιέται γτ της κλέβει τον άνδρα το γουάιλντ κομενακι... :e040:
Ναι, ενώ ο μέσος Έλληνας είναι η επιτομή του Οδυσσέα. :lol:

Απλώς υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοί που όταν προσεγγίζουν την ίδια μέρα μια παραλία λένε "γμτ, έχει κύμα σήμερα" και αυτοί που λένε "γμτ, δεν έχει κύμα σήμερα".

Είτε είναι πέντε είτε ογδονταπέντε χρόνων. Και πρόσθεσε όσα χρόνια θέλεις στο πέντε, στο ίδιο νούμερο θα καταλήξεις.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το ίδιο λατρεύω τους Αγίους Σαράντα στο Πήλιο με 3 μέτρα κύμα Με το λάδι θάλασσα που έχει η προσηλιακη Μάνη. Αν τα νερά και η παραλία είναι ωραία, όλα καλά
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Ιουν 2022, 15:40

ethereal έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:37
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:32


Αρρωστημένη κατάσταση. Που είναι τόσο γενικευμένη που τη θεωρούμε χαριτωμένη, αγάπη, Ελλάδα, Μεσόγειο. :e040:
Ό,τι πιο εμετικό.
Αυτή η θεοποίηση του παιδιού, αν και κατανοώ τους λόγους γέννησης και ύπαρξής της, είναι ίσως ο κυριότερος λόγος για την κακοδαιμονία της φυλής.
Νομίζω ότι η φάση ξεκινάει από την εγκυμοσύνη, τύπε.

Είμαστε στον έκτο μήνα, κάναμε τεστ...


Ε τραβήξτε και τα βυζιά σας, αν είναι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1472
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 18 Ιουν 2022, 18:18

Μηλος, παραλια Τσιγκραδο
Εικόνα


Σκιαθος, παραλια Λαλαρια
Εικόνα

Αμοργος,Μικρη Βλυχαδα
Εικόνα


surfing Φαλασαρνα :8)

Άβαταρ μέλους
Κος Mike
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 23:42

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κος Mike » 18 Ιουν 2022, 18:20

Dr Socrates έγραψε:
18 Ιουν 2022, 18:18
........

:goodpost:


Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 18 Ιουν 2022, 18:27

Gherschaagk έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:30
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:29
Gherschaagk έγραψε:
18 Ιουν 2022, 13:10


Ο μπαμπάς του είναι χειρότερος.

Ρε φίλε δεν φταίω, δεν έχει αίσθηση του φόβου. Ήθελε να βουτήξει στο Κάθισμα με φουρτούνα. Έχω ξάδερφό που βούτηξε Κάθισμα και παραλίγο να τον κλάψουμε.
Μα δε λέω για το παιδί. Το παιδί λογικό είναι να μην το αφήνεις με τσουνάμι και ρεύματα. Συ είπες πως σου άρεσαν και τώρα δε μπαίνεις ποτέ.

Gherschaagk έγραψε:
18 Ιουν 2022, 12:38

Μπρατσάκια φορέσαμε μέχρι τα 4.
Α πληθυντικό.... :hammer:
Μαζί πάμε θάλασσα. Δεν πάω μόνη μου.

:smt005:

Και το τεστ στα αγγλικά μαζί το γράψαμε. :P
Κι εμένα όταν ο γιος μου κλειδώνεται με τις ώρες στο μπάνιο νιώθω ότι τραβάω κι εγώ μαλακία. σορυ ε μη με μπανάρεις.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 18 Ιουν 2022, 19:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 00:10
BigChiefWahoo έγραψε:
17 Ιουν 2022, 23:51
Επειδή ξόδεψα χρόνο και το επεξεργάστηκα καλά στο μυαλό μου,θα έλεγα μετά βεβαιότητας πως συγκεντρωτικά τις καλλίτερες παραλίες τις έχω βρει στη Σκόπελο.
Αν το νησί δεν κατοικούνταν από Σκοπελίτες,θα ήταν ο ιδανικός προορισμός για ποιοτικό κολύμπι.
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερες αλλά σίγουρα είναι από τις ελάχιστες πρασινογάλαζες που δεν έχουν πήξει. Αλλά νομίζω ότι οι καλές δεν είναι προσβάσιμες από ξηρά.
Γιατί το λες αυτό ;
Τόσο η Μηλιά,όσο και το Καστάνι,οι δύο πιο δημοφιλείς δηλαδή,είναι προσβάσιμες και είναι και οι δύο φανταστικές παραλίες (τουλάχιστον για τα γούστα μου).
Αλλά επειδή ξέρω τι εννοείς,έχεις δίκιο,υπάρχουν όντως και κρυφές (ας τις πούμε έτσι),που θέλουν ψάξιμο για να τις βρει κανείς.
Έκανα σαιζόν στη Σκόπελο και την έχω γυρίσει ολόκληρη.Νομίζω πως για το μέγεθός της,είναι το νησί με τις πιο καθαρές και ήρεμες παραλίες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιουν 2022, 19:32

BigChiefWahoo έγραψε:
18 Ιουν 2022, 19:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 00:10
BigChiefWahoo έγραψε:
17 Ιουν 2022, 23:51
Επειδή ξόδεψα χρόνο και το επεξεργάστηκα καλά στο μυαλό μου,θα έλεγα μετά βεβαιότητας πως συγκεντρωτικά τις καλλίτερες παραλίες τις έχω βρει στη Σκόπελο.
Αν το νησί δεν κατοικούνταν από Σκοπελίτες,θα ήταν ο ιδανικός προορισμός για ποιοτικό κολύμπι.
Δεν ξέρω αν είναι καλύτερες αλλά σίγουρα είναι από τις ελάχιστες πρασινογάλαζες που δεν έχουν πήξει. Αλλά νομίζω ότι οι καλές δεν είναι προσβάσιμες από ξηρά.
Γιατί το λες αυτό ;
Τόσο η Μηλιά,όσο και το Καστάνι,οι δύο πιο δημοφιλείς δηλαδή,είναι προσβάσιμες και είναι και οι δύο φανταστικές παραλίες (τουλάχιστον για τα γούστα μου).
Αλλά επειδή ξέρω τι εννοείς,έχεις δίκιο,υπάρχουν όντως και κρυφές (ας τις πούμε έτσι),που θέλουν ψάξιμο για να τις βρει κανείς.
Έκανα σαιζόν στη Σκόπελο και την έχω γυρίσει ολόκληρη.Νομίζω πως για το μέγεθός της,είναι το νησί με τις πιο καθαρές και ήρεμες παραλίες.
Ρε συ, δεν είναι κρυφές αυτές που λέω, φανερές είναι αλλά δεν φτάνεις εκεί με αυτοκίνητο. Και στην τελική τα γούστα μου δεν είναι κάτι το εξαιρετικό. Μια χαρά καλύπτονται από πολλές παραλίες στην Ελλάδα. Απλά έχω χοντρό θέμα (το παραδέχομαι) με τις ξαπλώστρες. Παλιά που ήταν λιγότερες, δεν μ' ένοιαζε. Τώρα με το που τις βλέπω, μου θυμίζουν κάτι σαν ύπαίθριο νοσοκομείο, πρόχειρο χώρο για σεισμόπληκτους... τέτοια. Και ας κοστίζει 200 ευρώ την ώρα το πάρκινγκ. Υπερβολή; Σαφώς. Αλλά θέλω 20 συνεδρίες για να το ξεπεράσω και δε λέει. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Είναι η Χαλκιδική ΓΤΠ? (απο άποψη θάλασσας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 18 Ιουν 2022, 19:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2022, 19:32

Ρε συ, δεν είναι κρυφές αυτές που λέω, φανερές είναι αλλά δεν φτάνεις εκεί με αυτοκίνητο. Και στην τελική τα γούστα μου δεν είναι κάτι το εξαιρετικό. Μια χαρά καλύπτονται από πολλές παραλίες στην Ελλάδα. Απλά έχω χοντρό θέμα (το παραδέχομαι) με τις ξαπλώστρες. Παλιά που ήταν λιγότερες, δεν μ' ένοιαζε. Τώρα με το που τις βλέπω, μου θυμίζουν κάτι σαν ύπαίθριο νοσοκομείο, πρόχειρο χώρο για σεισμόπληκτους... τέτοια. Και ας κοστίζει 200 ευρώ την ώρα το πάρκινγκ. Υπερβολή; Σαφώς. Αλλά θέλω 20 συνεδρίες για να το ξεπεράσω και δε λέει. :lol:
Οι ξαπλώστρες όντως είναι μάστιγα.
Εγώ έτσι κι αλλιώς έχω σταματήσει να πηγαίνω σε ώρες αιχμής.Μπάνιο ή πολύ νωρίς το πρωί ή μετά τις εφτά και μισή το απόγευμα.
Ο παραλιόκοσμος πλέον δεν αντέχεται.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών