Μιλάνο για λίγες ώρες...

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Οκτ 2018, 13:35

Frozen έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:32
Cecily Anne έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:29
Όχι ρε παδιά, ακόμα και αυτό στη φοντάνα που είναι αρκετά τουριστικό, άντε να'χε 2.5 ευρώ η μπάλα σε κοπερτίνα.
Δεν νομιζω! Δεν θυμάμαι τι έδωσα για το παγωτό αλλα σίγουρα ήταν παραπάνω!
Όρθια ή καθιστή; Εγώ όρθια το παίρνω και δεν θυμάμαι να'χω δώσει πουθενά στην Ιταλία πάνω από 2.5 τη μπάλα. Εδώ για βιολογικό κλπ υπερτιμημένες σάχλες και παίρνω με 2. :oops:

ΥΓ. Και τρώω πολύ, όχι μαλακίες.
Στην δε πανακότα, τουρλώνω και τον κώλο να μου τον πιάσουν, αλλά ξαναπάω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 13:36

Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:30
Επίσης, καλό είναι, αφού δεις τις μεγάλες πόλεις, να εξερευνήσεις την επαρχία. Η ιταλική επαρχία λέει -όπως κι η ελληνική. Να γυρίσεις χωριά, μικρές πόλεις, να δοκιμάσεις κρασιά, γεύσεις. Π.χ. ένα βενετσιάνικο χωριό, σαν το Caorle, αξίζει, και υπάρχουν πολλά-πολλά μικρά μέρη, που μπορείς να περάσεις καλά. Όπου δείτε υπαίθρια αγορά, μην κωλώσετε, αγοράστε αλλαντικά και τυριά. Οι πούστηδες οι Ιταλοί είναι ΠΟΛΥ μερακλήδες σε ό,τι κάνουν.

ΥΓ. Φρούρχε, συλλυπητήρια, και συγγνώμη που δεν έσκασα τηλ., λυπάμαι, αλλά είχαμε κι εμείς παρόμοια. Από δω και μπροστά, όλα καλά να είναι, και να σκάσουν οι οχτροί μας. :wave:
Αυτό!!
Να σαι καλά.

Παβία πέρασα επίσης υπέροχα. Δεν πήγα όμως στο κουατροσίνκε πως το λένε το παραλιακό στη Γένοβα. Ούτε όταν πήγα Ρώμη κατέβηκα στο Μόντε Κασίνο. Γενικώς πάντα κάτι αφήνω γιατί δε με βγάζει ο χρόνος.

Βεζύρη Κανονίζουμε ένα τουρ με αυτοκίνητα, να ξεκινήσεις από πάνω, να ξεκινήσω από κάτω και να φτάσουμε μέχρι Ιαπανία; Εννοείται θα περάσουμε από Κάννες και Μόντε Κάρλο για να βγάλεις τα γούστα σου!!
Για ψήσου να φτιάξουμε κατάσταση το 19. :romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 13:36

Cecily Anne έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:35
Frozen έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:32
Cecily Anne έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:29
Όχι ρε παδιά, ακόμα και αυτό στη φοντάνα που είναι αρκετά τουριστικό, άντε να'χε 2.5 ευρώ η μπάλα σε κοπερτίνα.
Δεν νομιζω! Δεν θυμάμαι τι έδωσα για το παγωτό αλλα σίγουρα ήταν παραπάνω!
Όρθια ή καθιστή; Εγώ όρθια το παίρνω και δεν θυμάμαι να'χω δώσει πουθενά στην Ιταλία πάνω από 2.5 τη μπάλα. Εδώ για βιολογικό κλπ υπερτιμημένες σάχλες και παίρνω με 2. :oops:

ΥΓ. Και τρώω πολύ, όχι μαλακίες.
Στην δε πανακότα, τουρλώνω και τον κώλο να μου τον πιάσουν, αλλά ξαναπάω.
Θα βάλω φωτο για δυσφήμιση,

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Οκτ 2018, 13:38

Βενετία, Piazza San Marco, έκανε η μπίρα (μικρό μπουκάλι) 12 ευρά, όση ώρα έπαιζε το κουαρτέτο. Αλλά ο γκαρσόνης σου έφερνε τη μάνα και τον πατέρα του σε σνακ. Στη Νάπολη που φοβόμουν μη μου πιάσουν τον κώλο, και το καταλάβαιναν, μου έκαναν τις καλύτερες ξήγες. Και κεράσματα. 'Οσο τους αγριοκοίταζα, τόσο καλύτερο σέρβις είχα. Μέχρι που ένας σερβιτόρος με ρώτησε, Ευχαριστημένος, ήμουνα σωστός; Πιστεύω πως οι terroni σε κλέβουν και από διάθεση, άμα σε συμπαθήσουν μπορεί και να στη χαρίσουν.

Φούραρχε, μέσα, να είμαστε γεροί. Άντε, να ξεσκουριάσουμε. Ράψε και σακάκι όμως, πρέπει να εντυπωσιάσουμε, οι γερόλυκοι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2018, 13:40

Τι 45; Σοβαρομιλάτε;

Η νάπολη Νικόλα έχει απίστευτη γοητεία, το Vomero, το Posillipo, το κέντρο, το λιμάνι, η Chiaia, ακόμη και οι φτωχογειτονιές της πατρίδας μου του Giugliano και του Secondigliano παραδίπλα. Χιλιοτραγουδισμένη, με βιβλιοθήκες ολόκληρες να έχουν γραφτεί στο όνομα της.
Πρέπει να τη ζήσεις για να την καταλάβεις.

Φρουραρχε συλλυπητήρια
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Οκτ 2018, 13:41

Στη Σαν Μαρκο εχω πληρωσει καπουτσινο 7.5, αλλά εδώ εχω πληρωσει στον Πειραιά 4, οπότε....
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 13:41

Cecily Anne έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:35


Όρθια ή καθιστή; Εγώ όρθια το παίρνω και δεν θυμάμαι να'χω δώσει πουθενά στην Ιταλία πάνω από 2.5 τη μπάλα. Εδώ για βιολογικό κλπ υπερτιμημένες σάχλες και παίρνω με 2. :oops:

ΥΓ. Και τρώω πολύ, όχι μαλακίες.
Όρθια γιατί ήθελα να γυρίζω. Δεν ειχα χρόνο κ διάθεση για να ψάξω, οποιο ειδα μπροστά μου, οπότε δεν είμαι καλό παράδειγμα! :003:
Μιας όμως και πιάσαμε τα παγωτά, ας μου πει κάποιος γιατί στο Δουβλίνο δίνεις 4,5€ για μια μπαλα παγωτό; Αντε στη Φοντανα και στο Ντουομο ή στη Φλωρεντία που γράφουν πιο πάνω να δείξω μια κατανόηση, βλέπεις κάτι! Στο Δουβλίνο γιατί;! :011:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Οκτ 2018, 13:42

Frozen έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:41
Cecily Anne έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:35


Όρθια ή καθιστή; Εγώ όρθια το παίρνω και δεν θυμάμαι να'χω δώσει πουθενά στην Ιταλία πάνω από 2.5 τη μπάλα. Εδώ για βιολογικό κλπ υπερτιμημένες σάχλες και παίρνω με 2. :oops:

ΥΓ. Και τρώω πολύ, όχι μαλακίες.
Όρθια γιατί ήθελα να γυρίζω. Δεν ειχα χρόνο κ διάθεση για να ψάξω, οποιο ειδα μπροστά μου, οπότε δεν είμαι καλό παράδειγμα! :003:
Μιας όμως και πιάσαμε τα παγωτά, ας μου πει κάποιος γιατί στο Δουβλίνο δίνεις 4,5€ για μια μπαλα παγωτό; Αντε στη Φοντανα και στο Ντουομο ή στη Φλωρεντία που γράφουν πιο πάνω να δείξω μια κατανόηση, βλέπεις κάτι! Στο Δουβλίνο γιατί;! :011:
Δεν ξέρω, εγώ εκεί μόνο μπύρες έπινα. Δεν έτρωγα. :oops: Φυσικά όχι γκίνες, μπλιαχ
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 13:43

Cavaliere έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:38
Βενετία, Piazza San Marco, έκανε η μπίρα (μικρό μπουκάλι) 12 ευρά, όση ώρα έπαιζε το κουαρτέτο. Αλλά ο γκαρσόνης σου έφερνε τη μάνα και τον πατέρα του σε σνακ. Στη Νάπολη που φοβόμουν μη μου πιάσουν τον κώλο, και το καταλάβαιναν, μου έκαναν τις καλύτερες ξήγες. Και κεράσματα. 'Οσο τους αγριοκοίταζα, τόσο καλύτερο σέρβις είχα. Μέχρι που ένας σερβιτόρος με ρώτησε, Ευχαριστημένος, ήμουνα σωστός; Πιστεύω πως οι terroni σε κλέβουν και από διάθεση, άμα σε συμπαθήσουν μπορεί και να στη χαρίσουν.

Φούραρχε, μέσα, να είμαστε γεροί. Άντε, να ξεσκουριάσουμε. Ράψε και σακάκι όμως, πρέπει να εντυπωσιάσουμε, οι γερόλυκοι.
Πραγματικά αυτοί οι Ιταλοί ρε φίλε ΔΕΝ παίζονται. Στην πένα από πάνω μέχρι κάτω.
Στην Παβία με πάει πάλι ο γιος, σε ένα σούσι. Μου λέει 12 με 3 το μεσημέρι ότι φάμε από 10 ευρώ. Όντως φάγαμε και το μάγειρα. Μπύρα μόλις πήρα δεύτερη μου λέει κόψε, στην τρίτη θα το μετανιώσεις. 12 ΕΥΡΏ η μπύρα το σύνολο 48 για μπύρες, 30 για τα φαγητα και 5 (από 2,5) το νερό σε κανάτα. Όχι εμφιαλωμένο!!!

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 13:44

Cecily Anne έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:41
Στη Σαν Μαρκο εχω πληρωσει καπουτσινο 7.5, αλλά εδώ εχω πληρωσει στον Πειραιά 4, οπότε....
Αυτό! :smt005:
Και κάτω απο την Ακρόπολη φθηνότερος είναι! :lol:
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Frozen
Δημοσιεύσεις: 1185
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 19:15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frozen » 04 Οκτ 2018, 13:46

Cecily Anne έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:42

Δεν ξέρω, εγώ εκεί μόνο μπύρες έπινα. Δεν έτρωγα. :oops: Φυσικά όχι γκίνες, μπλιαχ
Αλκοολική με το καλημέρα! :003:
"Breakfast is the most important drink of the day!" :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Frozen την 04 Οκτ 2018, 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Pluviophile - (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days. :hebit:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Οκτ 2018, 13:46

Frozen έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:44

Και κάτω απο την Ακρόπολη φθηνότερος είναι! :lol:
Εποχές που ήμουν φοιτήτρια, για να πιεις ένα καφέ σε Κολωνάκι, Μικρολίμανο, τίποτα friends στην Κηφισιά, τίποτα Verde Παπάγου εκεί γύρω έσκαγες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29771
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Οκτ 2018, 13:47

45 ευρώ 7 μπάλες; Σιγά. Τουλάχιστον τις έφαγες στο ponte vecchio.

Ενω εμείς πληρώσαμε 10 ευρώ για 2 μπάλες παγωτό στην πλατεία Κοραή στον Πειραιά.

Μου πιάσανε τον κωλο στην ίδια μου την πόλη :a040:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Otto Weininger την 04 Οκτ 2018, 13:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 04 Οκτ 2018, 13:49

Και οι μπαλες μεσα γατουλη :lol::lol::lol:
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Μιλάνο για λίγες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 04 Οκτ 2018, 13:51

Otto Weininger έγραψε:
04 Οκτ 2018, 13:47
45 ευρώ 7 μπάλες; Σιγά. Τουλάχιστον τις έφαγες στο ponte vecchio.

Εγώ εμείς πληρώσαμε 10 ευρώ για 2 μπάλες παγωτό στην πλατεία Κοραή στον Πειραιά.

Μου πιάσανε τον κωλο στην ίδια μου την πόλη :a040:
Via por Santa Maria αριθμός 3
Φλωρεντία. Δεν σου κάνω πλάκα. Αφού αν δεν είχαν ξεκινήσει να γλείφουν, θα τα έδινα πίσω. :011:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών