Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Μάιος 2023, 17:52

Sid Vicious έγραψε:
16 Μάιος 2023, 17:47
Μην φταίει το κεφάλι το ζαβό σας
Αυτό.

Όπως πάνω έτσι και κάτω. Παραπάνω δεν παίζει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Μάιος 2023, 17:56

Αλλες ασχήμιες βλέπει ο ντόπιος και άλλες ο τουρίστας

Αλλες ομορφιές βλέπει ο ντόπιος και άλλες ο δυτικός ινφλουένσερ και ο εκάστοτε Μπαντέρας.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 18 Μάιος 2023, 07:16

Πόσο βαθειά Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι ένα μικρό μπαρ χαμένο σε στενό γεμάτο κόσμο κοντά 6 το πρωί καθημερινής που αμέσως μετά το "είσαι ωραία σαν αμαρτια" του Μητροπανου να παίζει το "Venus in Furs" των Velvet Underground και να προσφέρει στους θαμώνες του μαρκαδόρους να αποτυπωσουν στους τοίχους του την όποια σκέψη και ανυσηχια τους;

Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1003
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 18 Μάιος 2023, 07:49

CNN: Στους κορυφαίους προορισμούς city break για το 2023 η Θεσσαλονίκη
https://www.ethnos.gr/travel/article/24 ... nikhologos
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 18 Μάιος 2023, 08:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Μάιος 2023, 17:52
Sid Vicious έγραψε:
16 Μάιος 2023, 17:47
Μην φταίει το κεφάλι το ζαβό σας
Αυτό.

Όπως πάνω έτσι και κάτω. Παραπάνω δεν παίζει.
Ζαιοι χρυσό μου, τι περιμένεις

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5600
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Μάιος 2023, 14:16

Εικόνα
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5600
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 19 Μάιος 2023, 14:48

“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Μάιος 2023, 16:56

Το πλαστικό αντέχει πολύ, γι' αυτό άλλωστε το χρησιμοποιούμε, αλλά το συγκεκριμένο δεν παίζει να είναι 40 ετών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7147
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 29 Μάιος 2023, 09:04

Γαληνός έγραψε:
10 Μάιος 2023, 15:45
«Δεχόμαστε απειλές για τη ζωή μας καθημερινά από νεαρούς που ανήκουν σε οπαδικούς χώρους και συγκεκριμένα του Ηρακλή και του ΠΑΟΚ καθώς και στον αναρχικό και αντιεξουσιαστικό χώρο. Αναγκαζόμαστε να πουλήσουμε τα σπίτια μας»,

Και είναι αλήθεια όταν κάποιος κοιτάξει τις ειδήσεις πλέον που αφορούν την Άνω Πόλη. Ποτά, ναρκωτικά, εντάσεις, μέχρι και ξυλοδαρμοί και πυροβολισμοί έχουν καταγραφεί και άλλα τόσα που οι κάτοικοι φοβούνται να δηλώσουν ανοιχτά. «Δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα παλιά, ήταν η πιο όμορφη και ήσυχη περιοχή της Θεσσαλονίκης. Τώρα αναγκάζομαι να φεύγω στο πατρικό μου για κάποιες μέρες της εβδομάδας για να ηρεμώ», αναφέρει εργαζόμενος κάτοικος της Άνω Πόλης.

Εμπόριο και χρήση ναρκωτικών στα στενά της Άνω Πόλης, μουσικές και φωνές μεθυσμένων στις πλατείες μέχρι το πρωί (π.χ. πλατεία Καλλιθέας, Τερψιθέας, Κουλέ Καφέ), καταλήψεις κτιρίων και εκμετάλλευση μεταναστών είναι λίγα από αυτά που συμβαίνουν.

Η Αστυνομία; Ο Δήμος; Δε χρειάζεται να ρωτήσετε τους κατοίκους για να σιγουρευτείτε πως η παρουσία τους είναι ανύπαρκτη.

Ποιος επιτέλους θα ακούσει τους ανθρώπους αυτούς; Ποιος θα επέμβει; Ο κ. Ζέρβας θα αποδείξει πως στέκεται δίπλα στους πολίτες; Ο Πρωθυπουργός; Το Κράτος συνολικά άραγε;
https://www.thessnews.gr/thessaloniki/a ... pitia-mas/
Εχει ανέβει πολύ η εγκληματικότητα και η παραβατικότητα στην πόλη τα τελευταία 10 με 13 χρονια. Μια φορά που είχα πάει στον Ιανό της Αριστοτέλους και μετά ανέβαινα προς την Εγνατία είδα πάκι να κυνηγιούνται μέρα μεσημέρι κρατώντας ξύλα στα χέρια τους. Ολα αυτά στο κέντρο, την βιτρινα της πόλης οπου κυκλοφορούνε και οι τουρίστες. Η αστυνομία συνήθως φθάνει κατόπιν εορτής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 29 Μάιος 2023, 09:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6536
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 29 Μάιος 2023, 09:07

Αλιόσα έγραψε:
29 Μάιος 2023, 09:04
Γαληνός έγραψε:
10 Μάιος 2023, 15:45
«Δεχόμαστε απειλές για τη ζωή μας καθημερινά από νεαρούς που ανήκουν σε οπαδικούς χώρους και συγκεκριμένα του Ηρακλή και του ΠΑΟΚ καθώς και στον αναρχικό και αντιεξουσιαστικό χώρο. Αναγκαζόμαστε να πουλήσουμε τα σπίτια μας»,

Και είναι αλήθεια όταν κάποιος κοιτάξει τις ειδήσεις πλέον που αφορούν την Άνω Πόλη. Ποτά, ναρκωτικά, εντάσεις, μέχρι και ξυλοδαρμοί και πυροβολισμοί έχουν καταγραφεί και άλλα τόσα που οι κάτοικοι φοβούνται να δηλώσουν ανοιχτά. «Δεν υπήρχαν τέτοια πράγματα παλιά, ήταν η πιο όμορφη και ήσυχη περιοχή της Θεσσαλονίκης. Τώρα αναγκάζομαι να φεύγω στο πατρικό μου για κάποιες μέρες της εβδομάδας για να ηρεμώ», αναφέρει εργαζόμενος κάτοικος της Άνω Πόλης.

Εμπόριο και χρήση ναρκωτικών στα στενά της Άνω Πόλης, μουσικές και φωνές μεθυσμένων στις πλατείες μέχρι το πρωί (π.χ. πλατεία Καλλιθέας, Τερψιθέας, Κουλέ Καφέ), καταλήψεις κτιρίων και εκμετάλλευση μεταναστών είναι λίγα από αυτά που συμβαίνουν.

Η Αστυνομία; Ο Δήμος; Δε χρειάζεται να ρωτήσετε τους κατοίκους για να σιγουρευτείτε πως η παρουσία τους είναι ανύπαρκτη.

Ποιος επιτέλους θα ακούσει τους ανθρώπους αυτούς; Ποιος θα επέμβει; Ο κ. Ζέρβας θα αποδείξει πως στέκεται δίπλα στους πολίτες; Ο Πρωθυπουργός; Το Κράτος συνολικά άραγε;
https://www.thessnews.gr/thessaloniki/a ... pitia-mas/
Εχει ανέβει πολύ η εγκληματικότητα και η παραβατικότητα στην πόλη τα τελευταία 10 με 13 χρονια. Μια φορά που είχα πάει στον Ιανό της Αριστοτέλους και μετά ανέβαινα προς την Εγνατία είδε πάκι να να κυνηγιούνται μέρα μεσημέρι κρατώντας ξύλα στα χέρια τους.
Μια περίοδο είχε πολλά τέτοια σκηνικά .Το ξύλο έπεφτε για τις πιάτσες με τα τσιγάρα .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 29 Μάιος 2023, 09:20

πάντως αυτό που έκαναν οι ασιάτες ήταν τα κουρεία και έτσι αναβάθμισαν το κούρεμα στην σαλονικη, τέτοιο αλφάδι στο κουρεμα και ξυρισμα δύσκολα βρίσκω.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 30 Μάιος 2023, 22:45

To μαγαζί άνοιξε εδώ το 1926, από τον παππού μου. Τότε ήταν προσφυγικός συνοικισμός. Το σπίτι μας ήταν ακριβώς στο μαγαζί. Η αυλή του μαγαζιού είχε την ψησταριά και μερικά τραπέζια. Ήταν το παλιό το στιλ “καφενείου” με μεζέδες και ψάρια. Στην γειτονιά τότε είχε αποθήκες και παράγκες. Η Κλεάνθους ήταν ένα βουνό δεν ήταν δρόμος, εκεί υπήρχαν αρκετές παράγκες. Στο γήπεδο της Μ.Ε.Ν.Τ. ήταν μία μονοκατοικία Εβραίων, στην γειτονιά υπήρχαν μόνο σπίτια με αυλές, το μοναδικό μαγαζί ήταν το δικό μας, απέναντι στην γωνία ήταν ένα περίπτερο ξύλινο και η βρύση, πηγαίναμε κι εμείς και πλέναμε τα λαχανικά μας και τα ψάρια, περιμέναμε στην ουρά, ήμουν πολύ μικρή, αλλά θυμάμαι όλες τις γυναίκες να έχουν τις στάμνες τους στο χέρι.
Στην αυλή του μαγαζιού είχε δύο δέντρα, κόσμος πολύς. Το 1959, ανέλαβε ο πατέρας μου αφού πέθανε ο παππούς, το 1969 το μαγαζί μας έγινε οικοδομή, ήταν η πρώτη. Μετά ξανά ανοίξαμε. Από τον μπαμπά μου πέρασε σε μας. Θυμάμαι ένα ζευγάρι γύφτων, που έπαιζε μουσική στο μαγαζί, ο ένας είχε μπαλαλαϊκα ο άλλος μπουζούκι. Όλοι στις πίσω αυλές είχαν κοτέτσι, υπήρχαν παντού φρούτα, ο ένας έδινε στον άλλον, δεν πηγαίνανε στον μανάβη. Το πρωί οι γυναίκες, σκουπίζανε, για να πίνουν το καφεδάκι τους, η κάθεμία έπαιρνε την καρέκλα της και πήγαινε στην αυλή που ήταν οι άλλες, κεντούσαν όλες μαζί και οι άντρες, ήταν εργάτες, οι περισσότεροι δούλευαν στην ΥΦΑΝΕΤ. Είχαμε, τη ταπιτουργία στον Άγιο Θεράποντα, την Μέλισσα, τον Χριστοδούλου. Εμείς τα παιδιά παίζαμε στους χωματόδρομους. Καμία σχέση με τώρα. Η Τούμπα είναι το σπίτι μου.”.
https://parallaximag.gr/thessaloniki-ne ... okatoikies
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sid Vicious την 30 Μάιος 2023, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Μάιος 2023, 22:47

Sid Vicious έγραψε:
30 Μάιος 2023, 22:45
To μαγαζί άνοιξε εδώ το 1926, από τον παππού μου. Τότε ήταν προσφυγικός συνοικισμός. Το σπίτι μας ήταν ακριβώς στο μαγαζί. Η αυλή του μαγαζιού είχε την ψησταριά και μερικά τραπέζια. Ήταν το παλιό το στιλ “καφενείου” με μεζέδες και ψάρια. Στην γειτονιά τότε είχε αποθήκες και παράγκες. Η Κλεάνθους ήταν ένα βουνό δεν ήταν δρόμος, εκεί υπήρχαν αρκετές παράγκες. Στο γήπεδο της Μ.Ε.Ν.Τ. ήταν μία μονοκατοικία Εβραίων, στην γειτονιά υπήρχαν μόνο σπίτια με αυλές, το μοναδικό μαγαζί ήταν το δικό μας, απέναντι στην γωνία ήταν ένα περίπτερο ξύλινο και η βρύση, πηγαίναμε κι εμείς και πλέναμε τα λαχανικά μας και τα ψάρια, περιμέναμε στην ουρά, ήμουν πολύ μικρή, αλλά θυμάμαι όλες τις γυναίκες να έχουν τις στάμνες τους στο χέρι.
Στην αυλή του μαγαζιού είχε δύο δέντρα, κόσμος πολλής. Το 1959, ανέλαβε ο πατέρας μου αφού πέθανε ο παππούς, το 1969 το μαγαζί μας έγινε οικοδομή, ήταν η πρώτη. Μετά ξανά ανοίξαμε. Από τον μπαμπά μου πέρασε σε μας. Θυμάμαι ένα ζευγάρι γύφτων, που έπαιζε μουσική στο μαγαζί, ο ένας είχε μπαλαλαϊκα ο άλλος μπουζούκι. Όλοι στις πίσω αυλές είχαν κοτέτσι, υπήρχαν παντού φρούτα, ο ένας έδινε στον άλλον, δεν πηγαίνανε στον μανάβη. Το πρωί οι γυναίκες, σκουπίζανε, για να πίνουν το καφεδάκι τους, η κάθεμία έπαιρνε την καρέκλα της και πήγαινε στην αυλή που ήταν οι άλλες, κεντούσαν όλες μαζί και οι άντρες, ήταν εργάτες, οι περισσότεροι δούλευαν στην ΥΦΑΝΕΤ. Είχαμε, το ταπιτουργία στον Άγιο Θεράποντα, την Μέλισσα, τον Χριστοδούλου. Εμείς τα παιδιά παίζαμε στους χωματόδρομους. Καμία σχέση με τώρα. Η Τούμπα είναι το σπίτι μου.”.
https://parallaximag.gr/thessaloniki-ne ... okatoikies
Δάκρυσα!
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5600
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 04 Ιουν 2023, 23:06

Κι όμως είμαι ακόμα εδω...!

Εικόνα
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Ιουν 2023, 23:08

Γαληνός έγραψε:
04 Ιουν 2023, 23:06
Κι όμως είμαι ακόμα εδω...!

Εικόνα
Δεν σε βλέπω, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών