Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 02:24

Όπως και η Αθήνα, η Θεσσαλονίκη έχει μερικά πολύ όμορφα μέρη. Έχει ωραία παραλιακή, ένα σωρό μνημεία της ύστερης αρχαιότητας και του μεσαίωνα, έχει αρκετό πράσινο, σε αντίθεση με τις μαλακίες που διαβάζω συχνά-πυκνά, μέρη με εκπληκτική θέα, μπαλκόνι στον ψηλότερο βουνό της Ελλάδας, γραφικά μέρη και βασικά ό,τι έχει μια πόλη στο μέγεθός της οπουδήποτε στον Δυτικό κόσμο.

Πολύ μίρλα και μιζέρια, λες και οι υπόλοιπες πόλεις της Δύσης είναι το απαύγασμα της αισθητικής και του κάλλους. Τα περισσότερα κτήρια στις περισσότερες πόλεις είναι "γκρίζα", μονότονα, ενοχλητικά, βαρετά, άσχημα. Όποιος το γράφει αυτό σε περιγραφή πόλης πάσχει από το σύνδρομο του αντίστροφου τοπικισμού, που είναι καθρέφτης του κανονικού τοπικισμού και ως εκ τούτου έχει την ρίζα του στο ίδιο πρόβλημα: δεν έχει πάει ποτέ πουθενά αλλού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18289
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 01 Φεβ 2023, 02:32


Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5418
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 01 Φεβ 2023, 02:36

vantono έγραψε:
31 Ιαν 2023, 15:24
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
31 Ιαν 2023, 15:18
Πέρσι που πήγα στη Θεσσαλονίκη για ένα τριήμερο μπορώ να πω ότι πέρασα καλά, όμως: αφενός ήμουν επισκέπτης και αφετέρου κινήθηκα στην περιοχή του Κέντρου (όπως το κατάλαβα εγώ) φτάνοντας μέχρι τα βόρεια τείχη. Δεν μπορώ να ξέρω ούτε την καθημερινότητα του μέσου κατοίκου ούτε τις συνθήκες στην Τούμπα ή τον Εύοσμο.
Άνω Τούμπα είναι καλά, έχω πάει πολλές φορές. Καλαμαριά και Πανόραμα πολύ ομορφα. Από κέντρο δεν έχω τρομερή εμπειρία. Ωραία είναι αλλά όχι πιο ωραία από το ιστορικό των Αθηνών.
Γενικά η μπουγατσουπολη είναι μια πόλη με τη σαπιλα της και με τις ομορφιές της ταυτόχρονα. Σαν την Αθήνα.
Ήδη κάνω στο μυαλό μου προσχέδια για την επόμενη εξόρμηση στην πόλη. :003: Πάντως ισχύει, έχει μια ιδιαίτερη γοητεία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 02:36

foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:55
Γαληνός έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:00

10. Σαν την Χαλκιδική δεν έχει..
Αλλά δεν εντυπωσιάστηκα με τις θάλασσες της. Για εναν βορειοελλαδιτη ή στεριανο οκ. Για τους κέντρο και κάτω ή τους νησιώτες τίποτα το ιδιαίτερο..
Αμήν. Πρόκειται απλά για το 1% των ακτών της Βόρειας Ελλάδας που μοιάζει κάπως με Νότια Ελλάδα και ήδη ο Κόλπος της Αρτέμιδος (Λούτσα - Βραυρώνα) το ξεπερνά σε κάποια σημεία του. Δε συζητάμε καν για ανώτερα κομμάτια των ακτών της Αττικής ή πολύ περισσότερο για Πελοπόννησο, Κρήτη, νησιά. Και οι μαλάκες το θεωρούν το ωραιότερο και μοναδικότερο μέρος του κόσμου και απόδειξη ότι είναι ανώτεροι από τους χαμουτζήδες λολ
Δεν έχεις δει ούτε ζωγραφιστή την Χαλκιδική, αν κρίνει κανείς απ' αυτό το μνημειωδώς ηλίθιο σχόλιο. Πραγματικά, είναι πέρα από τα όρια του delusion. Η Χαλκιδική έχει εκατοντάδες παραλίες, τα δε νησιά έχουν στην συντριπτική τους πλειονότητα πανάθλιες παραλίες, με πέτρες, φύκια, παγωμένα νερά, πολλά με εξαιρετικά απότομη διαβάθμιση του πυθμένα, γυμνές μικρές παραλίες.
Maspoli έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:51
Σε σχέση με την Καβάλα εγώ να πω την αμαρτία μου μου άρεσε περισσότερο η Δράμα.
Η Δράμα ήταν κάποτε πανέμορφη. Έχει υποβαθμιστεί τρομερά τις τελευταίες δεκαετίες, παρά τις προσπάθειες να δοθεί έμφαση στους κεντρικούς περίπατους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18289
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 01 Φεβ 2023, 02:39

οι Σερρες με τους πεζοδρομους αλλη πολη,δεν ξερω αν εχετε παει τελευταια
και η Δράμα μου αρέσει,τελευταία χτίστηκε εκείνο το ξενοδοχείο που ηταν παλιά καπναποθήκη,δίπλα στα νερά της αγιας βαρβαράς

εχει και τα σισια του θεμη,μην το ξεχναμε :lol:

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18289
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 01 Φεβ 2023, 02:57

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
01 Φεβ 2023, 02:36
vantono έγραψε:
31 Ιαν 2023, 15:24
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
31 Ιαν 2023, 15:18
Πέρσι που πήγα στη Θεσσαλονίκη για ένα τριήμερο μπορώ να πω ότι πέρασα καλά, όμως: αφενός ήμουν επισκέπτης και αφετέρου κινήθηκα στην περιοχή του Κέντρου (όπως το κατάλαβα εγώ) φτάνοντας μέχρι τα βόρεια τείχη. Δεν μπορώ να ξέρω ούτε την καθημερινότητα του μέσου κατοίκου ούτε τις συνθήκες στην Τούμπα ή τον Εύοσμο.
Άνω Τούμπα είναι καλά, έχω πάει πολλές φορές. Καλαμαριά και Πανόραμα πολύ ομορφα. Από κέντρο δεν έχω τρομερή εμπειρία. Ωραία είναι αλλά όχι πιο ωραία από το ιστορικό των Αθηνών.
Γενικά η μπουγατσουπολη είναι μια πόλη με τη σαπιλα της και με τις ομορφιές της ταυτόχρονα. Σαν την Αθήνα.
Ήδη κάνω στο μυαλό μου προσχέδια για την επόμενη εξόρμηση στην πόλη. :003: Πάντως ισχύει, έχει μια ιδιαίτερη γοητεία.
αστον να λεει δεν εχει κεντρο η Αθηνα,ενα χωριο η πλακα γυρω απο την ακροπολη περικυκλωμενο απο χαος τριγυρω,δεν λογιζεται ως κεντρο,το υπολοιπο ειναι γκετο ή αδιαφορο,δεν ειναι πολη αυτο που λεει,όταν δεν είχαν μετρό το βλέπαν το "κεντρο"μια φορα το χρόνο,λιγότερο και απο τουριστες :lol: πολη ειναι η Θεσσαλονικη ,οταν λεμε θεσσαλονικη ειναι ταυτοσημος ορος με το κεντρο

θα κανεις τις σβουρες σου στο κεντρο της Θεσσαλονικης,αλλα θα το περπατησεις ολο να το χαρεις,γκουγκλαρε τι εννοουμε κεντρο,ποια τα ορια του
θα πας μεχρι πανω.
επισης καφε στον Λοφο στα κωνσταντινουπολιτικα (συνδυασε το με sid)και στην villa luna του πανοραματος,στο εμπορικό λιμάνι ίσως Kitchen bar
τριγωνο ελενιδη παιρνω απο βενιζελου(πανοραμα),παρα δίπλα είναι και το φράγμα θέρμης,κατεβαίνοντας και επιστρέφεις θεσσαλονίκη
να πας και αρετσου ,νεα κρηνη

θα πας και δραγουμη(θεσ/νικη) να παρεις τα λουκουμια σου στον παπαδοπουλο και κανα ξηρο καρπο στην ολυμπου στον ηρακλη
θα φας και τον πατσαδακο σου στον τσαρουχα,παρα διπλα πλατεια δικαστηριων,απο πανω αγιου δημητριου,απο κατω αριστοτελους
απο μπαρακια και καφε θα χαθεις στο κεντρο,διαλεξε κατι σικ(αμυνης,καρολου ντηλ,παραλια,κλεανθους,μελα κ.ο.κ γουκκλαρε)
να πας και στον sid να φας τον γυρακο σου βλ πανω,εξαιρετικος
χωσου και μοδιανο
γενικα θελει περπατημα ή αυτοκινητο στα πιο απομακρυσμενα

ουζερι κ.λπ θα τα βρεις γκουγκλαρε και το τσιναρι γραφικο και ιστορικο ειναι,εχει βεβαιως πολυ καλα στην πολη,αλλα για μενα τα πρωτα ειναι σε μεθωνη μακρυγιαλο!εκει που βγαινουν και τα μυδια(προς κατερινη δηλαδη)
και να δεις πραγματα,μην καθεσαι μονο !να δεις μνημεια ρωμαικες αγορές,μακεδονικα μουσεια κ.ο.κ θα τα βρεις

να πας μονη βλαταδων,αγιο νικολαο ανω πολη,οσιο δαυιδ!επταπυργιο,γιεντι κουλε,πυργο τριγωνιου,καναν και ενα ωραιο παρκο με ενα καλο μαγαζί(Δεν εχω κατσει,περασα,μου ειπαν) εκεί κοντα στην αλλη ακρη του δρόμου στην άλλη πυλη από την άλλη μεριά,ισως για καφε κεδρινο λοφο(εκτος και αν ειναι σβκ),μην ξεχάσεις στις μεγαλες εκκλησιες(άγιο δημήτριο και στην κρύπτη εννοειται),αχειροποίητο μυσταγωγικά σε ώρα θείας λειτουργίας και φυσικά αγια σοφιά!να πας πυργο οτε,στην καφετερια που περιστρεφεται,ισως να κανεις και βολτα με ενα(Της προκοπης)καραβι,γιατι οντως της θεσσαλονικης της πρεπει το καραβι
και να βγεις και εξω,δεν χανεται το Διον,η βεργινα,εμενα μου αρεσει και το φιλιππειο,συνδυαζεται με καβαλα υπεροχα(ισως και δραμα στα νερα της αγιας βαρβαρας),οπως και η πελλα με εδεσσα!τεσπα τα παρα εξω τα ξερεις ηδη απο το ιντερνετ
και αμα ερθεις καλοκαιρι μην ακους τις μλκς που σου λενε, εχει παραλιαρες η χαλκιδικη,αλλα μην πας εκει που παει η μαζα και η σεζλονγκ και ο πολυς κοσμος,δεν θα ευχαριστηθεις,μερικα μερη ειναι απαισια επιβαρυμενα(πραγμα που ισχυει και στα νησια)θελει λιγο παραπανω ωρα ,καπου κοντα στο Αγιο ορος(το οποιο επισης δεν χανεται)
δεν λεω ομως που γιατι θα το κανετε και εκει ταμ τιριρι :lol:
εχει πολλα βεβαια δεν γραφονται σε λιγες προτασεις πολλα


α και να αλλαξεις ομαδα,να γινεις ΠΑΟΚ,τα ασπρομαυρα ειναι πιο ωραια και εχουν μεγαλυτερο μηκος στο παντελονι απο ολα τα αλλα.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 01 Φεβ 2023, 08:10

Γαληνός έγραψε:
31 Ιαν 2023, 10:00
Το βουλγαρικο χωριό την αποκαλούσε η φίλη.
Να της πεις να πα να γαμηθεί
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 01 Φεβ 2023, 08:18

Κόκκορας έγραψε:
01 Φεβ 2023, 02:57
...


Εικόνα
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2023, 08:32

Sid Vicious έγραψε:
01 Φεβ 2023, 02:20
Εφυγα για εξω, η Θεσσαλονικη με καλει, φιλιααααααα
Θα ζήλευα αν δεν κρύωνα και δεν νύσταζα τόσο πολύ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Φεβ 2023, 09:31

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 02:15

6. Δεν ξέρουν να οδηγουν.

Το λέει κάποια έρευνα αυτό;
Αλήθεια είναι αυτό, αλλά ισχύει για όλη την Ελλάδα, όπως κ κάποια άλλα της λίστας.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Φεβ 2023, 09:35

Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2023, 20:40
Ρε παιδιά αφού είναι τόσο μπουρδελο η Αττική και τόσο γαμάτη η επαρχία, γιατί έρχεστε όλοι εδώ; σα.
αυτο, συμβαινει στ αληθεια, σημερα;

υπαρχει καπου μετρηση, που δειχνει ποσοι ερχονται και ποσοι φευγουν;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Φεβ 2023, 09:36

Γαληνός έγραψε:
31 Ιαν 2023, 21:08
Πάντως μια ώρα κίνηση στην Αθήνα είναι πολυ πιο ξεκουραστο από μια ώρα οδήγηση σε επαρχιακο δρόμο και εθνική, από πολη σε πολη.
Οξυμωρο... Αλλά αληθινό...
ΤΙ ΠΡΑΜΑ;

πιο ξεκουραστο ειναι 3 ωρες σε δρομο που κινείσαι, παρα μια σε μποτιλιαρισμα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Φεβ 2023, 09:41

Γαληνός έγραψε:
31 Ιαν 2023, 21:14
Cecily Anne έγραψε:
31 Ιαν 2023, 21:09

:fp: To ξεκίνα σταμάτα μες στην κίνηση είναι πιο ξεκούραστο από την εθνική;
Κι όμως..
Άλλο ν ακους την μουσικουλα σου να χαζευεις τους γυρω σου, να κατεβείς βρε αδερφε για λίγο αμα βαρεθείς :lol:
Κι αλλά τέρμα γκάζι, προσπερνας φορτηγά στην μέση του πουθενά.

Είχα ζευγάρι που έφυγε από Αθήνα με οικογένεια νομίζοντας πως η αποσταση μιας ώρας από την εργασία (γειτονική πολη) είναι το ίδιο με μια ώρα χάσιμο χρόνου στην κίνηση της Αθήνας. Τελικά παραιτηθηκε ο ένας, δεν άντεξε.

Κι εγώ, τις ίδιες μλκιες πίστευα , αλλά το κατάλαβα όταν έκανα το Ελασσόνα Φάρσαλα..

Επίσης αυτός από Θήβα, θα φάει και την κίνηση της Αθήνας. Πέρα από την κουραση του ανοιχτό δρόμου
ο ανοιχτος δρομος δεν ειναι κουραση. το μποτιλιαρισμα, ειναι. πραγματικα δεν υπαρχει απολυτως καμμια συγκριση του να οδηγεις, με το να εισαι ακινητος και να περιμενεις να ξεκουνησει η ουρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Φεβ 2023, 09:47

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 22:16


εδώ συγκρίνει παραλίες με λευκή άμμο και νερά Καραϊβικής με τις σκούρες κροκάλες της Μάνης. Και μιλα για συναισθηματισμούς.



Υγ: προσωπικά προτιμώ Νότια Κρήτη, αλλά ειμαι αντικειμενικός και δίκαιος.
σκουρες κροκαλες στη μανη; :lol:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Φεβ 2023, 09:48

Κόκκορας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 22:38
EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Ιαν 2023, 22:14
Η Πελοπόννησος έχει κάποιες διάσημες παραλίες, ίσως και παγκοσμίως (Βοιδοκοιλια, Ελαφόνησος (οκ technically όχι στην Πελοπόννησο)). Δεν παίζει να ανοίξεις κάναν οδηγό τύπου οι καλύτερες παραλίες της Ελλάδας κ να μην έχει κάποια από τις δύο μέσα.
άμα έχουν στο promotion τον Ερμη και Λούτσα θα ακούσεις σύντομα :lol: είναι δυνατός
Εγώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάποιον τοπικιστικο λόγο που ανέφερα αυτές τις παραλίες. Το μόνο που με συνδέει με την Πελοπόννησο είναι ότι σπούδασα στην Πάτρα αλλά δε θα έλεγα ότι έχει ωραίες παραλίες, αφού αυτό συζητάμε. Πρέπει να πας μακριά, κοντά στα σύνορα με την Ηλεία για να βρεις ωραίες αμμουδιές. Όμως κατά τ άλλα η Πάτρα προσφέρει μια καλή ισορροπία ως πόλη, είναι αρκετά μεγάλη σε επιλογές, χωρίς να είναι ενοχλητικά μεγάλη. Προσωπικά θα έμενα ανετα στην Πάτρα, αλλά εργασιακά η Αθήνα είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών