Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69562
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Φεβ 2023, 11:58

Cecily Anne έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:43
vantono έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:33

Απο παραλίες της Πελοποννήσου που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου, εχω φωτος μου με Σπαλιάρα, εναν αλλο πρωην παικτη σαρβαιβορ και αλλων δυο πρώην και νυν ολ σταρ παικτών σαρβάιβορ, και 2-3 πασιγνωστων τραγουδιστων.
Να σας ανεβασω καμία να ανοιξει το μάτι σας? :lol:
Γιατι ο άλλος πήρε φορα με τα wallpapers.
Όχι, δεν χρειάζεται, γιατί θα αρχίσουν να παίζουν wallpapers από όλες τις παραλίες της Ελλάδας.

Οκ, ανέβασα κι εγώ κάποιες αλλά αφορούσαν σε παραλίες που μπορούσες να βρεθείς σε μηδενικό χρόνο από Καβάλα, σε συζήτηση για την Καβάλα. Κατά τα άλλα, κάτι ξέρω από παραλίες και ναι, σαφώς έχει και παραέχει η Ελλάδα κι άλλες Χαλκιδικές.
Νομίζω έχουν πιο πλάκα με το όλο μοτο "η Θεσσαλονίκη είναι ωραία, γιατί είναι η Χαλκιδική κοντά", παρά με τα γουολπέιπερς.
Ναι ρε Σέσι, σε κάποιους βόρειους παίζει τρελλά το στόρυ με τους "χαμουτζήδες" αλλά υπάρχουν και χαμουτζήδες που κάνουν κριτική, χωρίς να ξέρουν που πάνε τα τέσσερα από περιοχές. Στην καλύτερη, πέρασαν για μια μέρα από κάπου, κάπως, κάποτε και τα έχουν ήδη όλα. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23163
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Φεβ 2023, 11:59

Καρολίνα έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:55
vantono έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:29
Οκ, κόλλησε η βελόνα. :lol:
Απο παραλίες της Πελοποννήσου που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου, εχω φωτος μου με Σπαλιάρα, εναν αλλο πρωην παικτη σαρβαιβορ και αλλων δυο πρώην και νυν ολ σταρ παικτών σαρβάιβορ, και αλλων 2 πασιγνωστων τραγουδιστων.
Να σας ανεβασω καμία να ανοιξει το μάτι σας? :lol:
Γιατι ο άλλος πήρε φορα με τα wallpapers.
Παίζει φωτο με Γεωργούλη; Ενδιαφέρομαι
Φωτο οχι. Εχουμε γνωριστεί απο κατι κοινους γνωστους ομως. Ωραίος παρότι ζαίος.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 01 Φεβ 2023, 12:02

vantono έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:59
Καρολίνα έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:55
vantono έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:33

Απο παραλίες της Πελοποννήσου που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου, εχω φωτος μου με Σπαλιάρα, εναν αλλο πρωην παικτη σαρβαιβορ και αλλων δυο πρώην και νυν ολ σταρ παικτών σαρβάιβορ, και αλλων 2 πασιγνωστων τραγουδιστων.
Να σας ανεβασω καμία να ανοιξει το μάτι σας? :lol:
Γιατι ο άλλος πήρε φορα με τα wallpapers.
Παίζει φωτο με Γεωργούλη; Ενδιαφέρομαι
Φωτο οχι. Εχουμε γνωριστεί απο κατι κοινους γνωστους ομως. Ωραίος παρότι ζαίος.
Πρέπει να μου τον γνωρίσεις οπωσδήποτε

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Φεβ 2023, 12:05

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:55
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:30
Έγραψε παραπάνω ο φοσι. Ξέρω οργανωμένες παραλίες που δε μπορείς να διανοηθείς και δεν έχουν γαλάζια σημαία.
Είπαμε.
Μυκονος 1 γαλάζια σημαία
Νάξος, 0 γαλάζιες σημαίες

Δε χρειάζεται να πουμε κάτι άλλο για το αν ειναι σοβαρό κριτήριο ή οχι.
Σαφώς και είναι σοβαρό κριτήριο και πολύ περισσότερο είναι μετρήσιμο κριτήριο γιατί τα άλλα είναι ό,τι θυμάται ο καθένας.

Ένα άλλο κριτήριο είναι οι αφίξεις τουριστών. Μέχρι το 2018 η Κεντρική Μακεδονία είχε το 23% των αφίξεων, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΙΝΣΕΤΕ, με δεύτερο το Νότιο Αιγαίο και 19% των αφίξεων. Τα τελευταία χρόνια έχουν αντιστραφεί οι αριθμοί λόγω κορωνοϊού και τεταμένων σχέσεων με την Ανατολική Ευρώπη και κυρίως με την Ρωσία που είναι μια από τις τρεις μεγαλύτερες τουριστικές δυνάμεις για την Ελλάδα. Αυτό το ποσοστό λέει πολλά για το τι είδους παραλίες προτιμούν οι τουρίστες, γιατί στην Κεντρική Μακεδονία κυρίως γι' αυτό έρχονται.
Δε θέλει ιδιαίτερη φαντασία. Δύο είναι τα βασικά κριτήρια: το οικονομικό και η ευκολότερη πρόσβαση με αυτοκίνητο.. Περισσότερα καταλύματα=πιο φτηνές επιλογές=συμφέρουσα επιλογή. Συν το ότι με ένα αμάξι ξεμπερδεύεις, δε χρειάζεσαι έξοδα για πλοία κλπ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2023, 12:10

Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:30
foscilis έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:18
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:55
Το μπλου φλαγκ ειναι αυτό που το έχει η Λούτσα και καμια παραλία στη Νάξο, σωστά;
Γαλάζια σημαία παίρνουν μόνο οργανωμένες ακτές και η καθαρότητα των νερών είναι ένα από τα τριανταδύο κριτήρια, παρεμπιπτόντως το μόνο που έχει να κάνει με το πώς είναι σαν παραλία το μέρος. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με τη διαχείριση της ακτής από το Δήμο και την επιχείρηση που την εκμεταλλεύται (αν υπάρχει). Για παράδειγμα πρέπει να έχει πινακίδες με το τι επιτρέπεται και τι όχι, σύστημα με πράσινη/κόκκινη/κίτρινη σημαία που σε ειδοποιεί αν για κάποιο λόγο πρέπει να προσέχεις ή και να μη μπεις(τσούχτρες, κύμα) τουαλέτες, ναυαγοσώστη, απαγόρευση πρόσβασης των αυτοκινήτων εκεί που σκάει το κύμα, ξεχωριστούς κάδους για ανακυκλώσιμα και μη κλπ. Δε σημαίνει ότι είσαι η παραλία της ταινίας με το Λεονάρντο ντι Κάπριο αν πάρεις γαλάζια σημαία, αντιθέτως σημαίνει ότι παίζεις στην ίδια κατηγορία με τη Λούτσα.
Α οκ, τοτε όντως για εμένα μια τλετοια σημαία δεν έχει καμία σημασία
Gherschaagk έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:21
Ισχύει οι οργανωμένες παραλίες έχουν μπλε σημαία. Οι ανοργάνωτες δεν έχουν.
Έγραψε παραπάνω ο φοσι. Ξέρω οργανωμένες παραλίες που δε μπορείς να διανοηθείς και δεν έχουν γαλάζια σημαία.
Είπαμε.
Μυκονος 1 γαλάζια σημαία
Νάξος, 0 γαλάζιες σημαίες

Δε χρειάζεται να πουμε κάτι άλλο για το αν ειναι σοβαρό κριτήριο ή οχι.
Σου εξήγησε ο φοσιλις, συμφωνώ μαζί του, είναι πολλοί οι παράγοντες, end of story.

Κι εγώ όταν κατέβαινα Εγκρεμνούς δεν έβλεπα γαλάζια σημαία.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2023, 12:11

Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 01 Φεβ 2023, 12:13

Μιας και πιάσαμε τις παραλίες να πω στους βορειοελλαδιτες ότι στα παιδικά μου χρόνια πρόλαβα την Τούζλα μόνο με ελάχιστες ψαροταβέρνες. Τέλεια παραλία (ήταν).

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2023, 12:16

Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Πάντως το ότι οι περισσότεροι Πακιστανοί καταλήγουν Αθήνα κάτι λέει για την μπόχα που αναδύεται όταν δεν φυσάει. Και δεν μιλάμε για τουρίστες που είναι για 4 μήνες το πολύ, αλλά για όλον τον χρόνο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9164
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Φεβ 2023, 12:18

Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Μάλλον δεν έτυχε ποτέ σου να κάνεις διακοπές δίπλα σε Ιταλούς, για να θεωρείς γυφταρμάδες τους Βαλκάνιους.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 12:21

Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Θες να δούμε τι ξοδεύουν κατά κεφαλήν οι Ρώσοι και τι οι υπόλοιποι;


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2023, 12:27

Gherschaagk έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:16
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Πάντως το ότι οι περισσότεροι Πακιστανοί καταλήγουν Αθήνα κάτι λέει για την μπόχα που αναδύεται όταν δεν φυσάει. Και δεν μιλάμε για τουρίστες που είναι για 4 μήνες το πολύ, αλλά για όλον τον χρόνο.
Εντάξει, χαλάρωσε τώρα.
hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:21
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Θες να δούμε τι ξοδεύουν κατά κεφαλήν οι Ρώσοι και τι οι υπόλοιποι;


Εικόνα
Νομίζω μίλησα για Βουλγαροσκοπιανούς, Ελληνικά ξέρεις και μάλιστα καλά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Φεβ 2023, 12:31

Bic έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:18
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Μάλλον δεν έτυχε ποτέ σου να κάνεις διακοπές δίπλα σε Ιταλούς, για να θεωρείς γυφταρμάδες τους Βαλκάνιους.
Έγώ συνέχεια. Μια χαρά τουρίστες ειναι. Τα μικρά είναι χαζά σαν και τα δικά μας, αλλά δεν πιάνουν μία μπροστά στα Αγγλογαλλάκια τα οποία είναι για μπάτσες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Φεβ 2023, 12:34

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:21
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Θες να δούμε τι ξοδεύουν κατά κεφαλήν οι Ρώσοι και τι οι υπόλοιποι;


Εικόνα
Δεν τους βλέπω στη λίστα, αλλά τα γκάφρα τα αφήνουν σε γενικές γραμμές Ασιάτες (Κινέζοι, Γιαπωνέζοι, Κορεάτες κλπ.) και Σαουδάραβες και περίχωρα (γενικά όπου βλέπεις καφτανοτούρμπανα). Δηλαδή αν θεωρήσουμε τους ΕΕ σαν average, λιγο πιο πάνω είναι οι αμερικανοκαναδέζοι και ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΠΑΝΩ τουρμπανοτσαινίζ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9164
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Φεβ 2023, 12:35

Cecily Anne έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:31
Bic έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:18
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 12:11
Πραγματικά μου ειναι αδιάφορο έως και αποκρουστικό το ποιες παραλίες προτιμάνε οι βουλγαροσκοπιανοι γυφταρμάδες που φέρνουν μέχρι και τις κονσέρβες απο τα σπίτια τους.
Μάλλον δεν έτυχε ποτέ σου να κάνεις διακοπές δίπλα σε Ιταλούς, για να θεωρείς γυφταρμάδες τους Βαλκάνιους.
Έγώ συνέχεια. Μια χαρά τουρίστες ειναι. Τα μικρά είναι χαζά σαν και τα δικά μας, αλλά δεν πιάνουν μία μπροστά στα Αγγλογαλλάκια τα οποία είναι για μπάτσες.
Για το θέμα που λέει ο φίλος λέω, όχι τι λένε σαν άνθρωποι. Σαν άνθρωποι μπορεί να είναι μια χαρά, όπως είμαστε όλοι μας φυσικά, σαν παιδιά του ίδιου Θεού. Αλλά είναι γύφτουλες (με την κακιά έννοια, δεν είναι ρατσιστικό το σχόλιο). Ανοίγουν το πορμπαγκάζ του αυτοκινήτου τους κι έχουν φέρει μαζί τους τα πάντα από τη χώρα τους, μην τυχόν και ξοδέψουν εδώ κανά φράγκο. Μέχρι και το νερό για τα μακαρόνια έτοιμο βρασμένο το φέρνουν, μην τυχόν και πληρώσουν κανά γκαζάκι.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 01 Φεβ 2023, 12:37

Cecily Anne έγραψε:
01 Φεβ 2023, 11:31
Ναι, διότι τα κριτήρια δεν είναι η καθαρότητα του νερού μόνο, αλλά κάδοι ανακύκλωσης, ράμπες για πρόσβαση αναπήρων, ναυαγοσώστες, πρώτες βοήθειες, τουαλέτες, κάδοι ανακύκλωσης, τηλεφωνικό θάλαμο και ένα κάρο άλλα που μπορεί να έχει μόνο μία οργανωμένη παραλία, δηλαδή δήμοι που ουσιαστικά ΣΟΥ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ. Με ποιό τρόπο; Νοικιάζουν στα μαγαζιά το χώρο για τις ξαπλώστρες, εσύ πας τα σκας σε δημόσια παραλία επιμένω, έτσι μαζεύουν λεφτά οι αληταράδες των μαγαζιών, δίνουν και κάτι ψίχουλα στο δήμο (τους πληρώνουν με ψήφους, γι'αυτό για τα ψίχουλα δεν παραπονιέται κανείς) και κάπως έτσι και ο δήμος έχει ένα κάποιο μπάτζετ να συντηρεί το μπλου φλαγκ.
Καλά, δε σε υποχρεώνουν κιόλας.

Αν δε θες ξαπλώστρα απλώνεις την ψάθα σου στην άμμο, κι είναι τζάμπα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών