Λήμνος

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Λήμνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 23 Ιούλ 2023, 15:10

Για ξεδιπλώστε γνώσεις εμπειρίες. :8)
Κατάσταση δρόμων, βάση για διαμονή κλπ
Με πρόχειρο έλεγχο λόγω απόφασης τελευταίας στιγμής, πολύ μικρή διαθεσιμότητα σε καταλύματα :cry
Μούνδρος ή Μύρινα για βάση? Παραλίες / αξιοθέτατα/ δραστηριοτητες / φαγητό εχετε καμια πρόταση?

ευχαριστώ εκ των προτέρων :wave:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Λήμνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 23 Ιούλ 2023, 17:12

Είχα παει το καλοκαίρι του 2018 (2 ενήλικες και 2 παιδιά που τοτε ηταν 7 ετών). Εν συντομία θα πω πως όταν είχα παει Νάξο (το 2009, χωρίς παιδιά και χωρίς να περιμένω πολλά απο το νησί) είχα πει πως δεν θα εβρισκα άλλο νησί να μου αφήσει καλύτερες εντυπώσεις. Η Λήμνος με εκανε να αναθεωρήσω.

Το νησί δεν ειναι μικρό αλλα ειναι ευκολοδήγητο. Εγώ εχω terios οπότε μπορούσα να φτάσω ως και την παραλια Παρθενόμυτο (που αξίζει μιας και ειχε πολύ ωραία νερά και είσαι μόνος) αλλα αν εξαιρέσεις αυτο το μέρος, οπουδήποτε αλλού πηγα, ενα συμβατικό αυτοκίνητο θα εφτανε απροβλημάτιστα.

Μείναμε στο Μούδρο, Μήρινα πηγαίναμε συνήθως το βράδυ. Δεν μετανιώσαμε για την επιλογή, είναι σε πιο στρατηγικό μέρος ωστε να μετακινείσαι σε ολο το νησί χωρίς να πολυμπλέκεις το πρωί στην κίνηση-εχει και κοντινές ωραίες παραλιες (οπως η Χαβουλη). Εκει τρωγαμε, σε μια ταβέρνα απο αυτές που υπήρχαν εκεί (νομίζω ειχε και δωμάτια) που τη θεώρησα τοτε τιμιότατη επιλογή και γευστικά και τιμολογιακά (δεν ειμαι δύσκολος στο φαγητό πάντως, υποκειμενικά ειναι μπορεί καποια αλλη εκει να ηταν καλύτερη). Μπορεις να βγεις και βράδυ αν θες μια πιο ησυχη βραδιά αν κ σαφώς η Μύρινα υπερτερεί σε αυτο. Στην Μύρινα κάθεσαι στον ρωμέικο γιαλό βλεπεις το κάστρο στα αριστερά σου, την Δυση του ήλιου και τον Άθω στο βάθος μπροστά. Τη διαδρομή Μούδρος Μήρινα και πίσω, τα παιδια την εβγαζαν ανετα, κι απο εκει που βρισκαμε να παρκάρουμε πάλι μπορούσαν να περπατήσουν αδιαμαρτύρητα. Δυστυχώς ομως δεν ανεβήκαμε στο Κάστρο που πρεπει να ειναι ωραία.

Μου αρεσαν οι αρχαιολογικοί χώροι οπως η Πολιόχνη, η Ηφαιστεία (αν τα θυμάμαι καλά),. τον χώρο που γίνταν τα Καβείρια μυστήρια τον βρήκα ΟΚ (ισως να μου αρεσε περισσοτερο αν κατέβαινα και στη σπηλια του Φιλοκτήτη αλλα λόγω οικογένειας δεν το εκανα).

Βρήκα τις αμμοθίνες ωραία εμπειρία (τα παιδια ακομα περισσοτερο). Ενα ενδιαφέρον ειχε και καποιο γεωλογικό παρκο που δεν θυμάμαι το ονομα. Σε μια εκκλησια χωρίς σκεπή δεν μπορεσα δυστυχώς να παω. Καλοδιατηρημένο το συμμαχικό νεκροταφείο στο Μουδρο (νεκροί απο την επιχειρηση στην Καλλίπολη στον Α ΠΠ). Στο Κουκονήσι στο Μούδρο δεν πηγα.

Περνώντας απο διάφορα χωρια θα βρεις και ωραία σημεία.

Παραλιες ειχε πολλες οπως ειπα. Υψηλή δυσκολία προσβασης ειχε μονο μια, η Παρθενόμυτος (που εγώ θεωρώ πως με αποζημιωσε η δυσκολία προσβασης). Για μια αλλη, που τοτε τουλάχιστον ηταν κι αυτή εντελώς ανοργάνωτη και μου αρεσε παρα πολύ, τη Νεφτινα, ίσως χρειαστεις λίγο ποδαρόδρομο αν εχεις συμβατικό αν κ νομιζω πως ο λιγος χωματοδρομος ηταν ομαλος που δε χρειάζεται να φοβηθείς για το αυτοκίνητο. Η Χαβουλη μου αρεσε. ο Θανος ειχε πολυκοσμία για τα γουστα μου, το ιδιο και στο Μικρο Φαναράκι. Ο Κέρος ειναι τοπ αν σου αρέσουν τα θαλάσσια σπορ. Τελος παντων, το νησί εχει και παρα πολλες παραλιες και πολύ καλές παραλιες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 23 Ιούλ 2023, 17:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Λήμνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 23 Ιούλ 2023, 17:33

Έχει και καλό φαγητό.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Baldur
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2022, 18:04

Re: Λήμνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Baldur » 23 Ιούλ 2023, 17:36

Να πας οπωσδήποτε να φας στον Μαν-τέλλα κόκκορα με φλωμάρια και αγριοκούνελο.

Επίσης, όπως αναφέρθηκε, αμμοθίνες και σπηλιά Φιλοκτήτη είναι must.
“That is greatness. That is what it means to be a thoroughbred. The honorable end is the one thing that can not be taken from a man.”

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Λήμνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 23 Ιούλ 2023, 17:51

:wave:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Λήμνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 24 Ιούλ 2023, 10:51

Baldur έγραψε:
23 Ιούλ 2023, 17:36
Να πας οπωσδήποτε να φας στον Μαν-τέλλα κόκκορα με φλωμάρια και αγριοκούνελο.

Επίσης, όπως αναφέρθηκε, αμμοθίνες και σπηλιά Φιλοκτήτη είναι must.
Καλά ρε, της αργουεν που ρώτησε για παραλίες και λοιπά μέρη της λέτε που έχει καλό φαγητό, εμένα που ρώτησα μόνο για φαγητό με γράφετε;
Χανιά - το καλύτερο φαγητό

Καλά, καλά, θα δείτε τί θα παθετε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών