τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Δεκ 2023, 12:13

Ρε παδιά πότε έγινε μόδα αυτη η φάση; Απο πότε εννοώ, λόγω σόσιαλ μαζεύει ο κόσμος ακομη και το αίμα του για ένα εισιτήριο;

πχ
Θυμάμαι στα μακρινά πλέον μιντ 00's στην Πορτογαλία δεν ειχα ακούσει ούτε μια φράση στα ελληνικά απο άλλον εκει τη μια εβδομάδα που ήμουν και τώρα έχει πάει ο πας πικραμένος.
Το αυτο και για κάτι Ιρλανδίες/ Νορβηγίες.
Δε το συζητώ για ιταλικό νότο
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
koenopoulos
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 22 Απρ 2022, 13:36

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koenopoulos » 14 Δεκ 2023, 13:57

Τη δεκαετία του 90 έπαιζε πολύ το ταξίδι με γκρουπ στους πρώτους νεόπλουτους (τους λέγαμε λακοστάκηδες τότε). Βέβαια πήγαιναν στα μέινστρημ, Αγίους Τόπους, Αίγυπτο, Μεξικό, Κούβα, Ιταλία, Κων/πολη, Γιουροντίσνεϊ κτλ.
Τέλη 90, αρχές 2000 ξερογλειφόμαστε διαβάζοντας για τις λόου κοστ εταιρείες που εμφανίστηκαν στην Εσπερία. Κάποιοι τολμούσαν να πάνε Λονδίνο/Μαδρίτη και από εκεί σε κάποιο απομονωμένο αεροδρόμιο της Ευρώπης, όπου κατέβαζαν φοιτητές Εράσμους οι αδερφοί Χατζηιωάννου.
Όταν επιτέλους μπήκαν η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη στο δίκτυο Βολοτέα-Ίζιτζετ ξαμολήθηκαν χέρι-χέρι λακοστάκηδες και ρακομελίστες. Ήρθαν και τα κοινωνικά δίκτυα κι έδεσε το γλυκό. Από εκεί μάθαμε ότι στην Ισλανδία γυρίζονται ταινίες και πάμε να δούμε τα σκηνικά και να τα φωτογραφίσουμε μαζί με άλλους 5000 τύπους (γιατί ο σκηνοθέτης της τελευταίας υπερπαραγωγής δε θα το έκανε αρκετά καλά). :lol:
Λατρεύω πάντως τα διάφορα βίντεομπλογκ των ανθυποσελέμπριτις. Πάνε, ξέρω ᾽γω, στο Μπιγκ Μπεν και στην Μονμάρτρη και λένε "ω! ένα ρολόι! ω! μια εκκλησία!". Λες, δεν μπορεί αστειεύονται, αλλά συνεχίζουν για πολλά λεπτά τις τρομακτικές απορίες και καταλαβαίνεις ότι όχι, μιλάνε σοβάρα.

Σίγουρα υπάρχουν μες στο σωρό και πραγματικοί ταξιδιώτες-περιηγητές και το ποσοστό τους είναι ίσως το ίδιο με αυτό που ήταν πάντα, αλλά χάνονται εξαιτίας της κοινοτοπίας της ταξιδιωτικής πράξης.
Άλλη ιστορία οι "του επαγγελματικού ταξιδιού". Οι των πολυεθνικών μου δίνουν την εντύπωση πως πάνε από τη μια φούσκα στην άλλη κι όμως νομίζουν ότι τα είδαν όλα. Οι κάπως πιο φριλάνς/ελεύθεροι επαγγελματίες μάλλον μυρίζουν περισσότερα.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Δεκ 2023, 14:01

Ερμής έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:13
Ρε παδιά πότε έγινε μόδα αυτη η φάση; Απο πότε εννοώ, λόγω σόσιαλ μαζεύει ο κόσμος ακομη και το αίμα του για ένα εισιτήριο;

πχ
Θυμάμαι στα μακρινά πλέον μιντ 00's στην Πορτογαλία δεν ειχα ακούσει ούτε μια φράση στα ελληνικά απο άλλον εκει τη μια εβδομάδα που ήμουν και τώρα έχει πάει ο πας πικραμένος.
Το αυτο και για κάτι Ιρλανδίες/ Νορβηγίες.
Δε το συζητώ για ιταλικό νότο
με το ντουμπάι να δεις τι γίνεται
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Δεκ 2023, 14:04

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:01
Ερμής έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:13
Ρε παδιά πότε έγινε μόδα αυτη η φάση; Απο πότε εννοώ, λόγω σόσιαλ μαζεύει ο κόσμος ακομη και το αίμα του για ένα εισιτήριο;

πχ
Θυμάμαι στα μακρινά πλέον μιντ 00's στην Πορτογαλία δεν ειχα ακούσει ούτε μια φράση στα ελληνικά απο άλλον εκει τη μια εβδομάδα που ήμουν και τώρα έχει πάει ο πας πικραμένος.
Το αυτο και για κάτι Ιρλανδίες/ Νορβηγίες.
Δε το συζητώ για ιταλικό νότο
με το ντουμπάι να δεις τι γίνεται
Το ντουμπάι απο τότε ειχε Ελ, κυρίως βιζιτες και ανθυποσελέμπριτις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2023, 14:09

Ερμής έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:13
Ρε παδιά πότε έγινε μόδα αυτη η φάση; Απο πότε εννοώ, λόγω σόσιαλ μαζεύει ο κόσμος ακομη και το αίμα του για ένα εισιτήριο;

πχ
Θυμάμαι στα μακρινά πλέον μιντ 00's στην Πορτογαλία δεν ειχα ακούσει ούτε μια φράση στα ελληνικά απο άλλον εκει τη μια εβδομάδα που ήμουν και τώρα έχει πάει ο πας πικραμένος.
Το αυτο και για κάτι Ιρλανδίες/ Νορβηγίες.
Δε το συζητώ για ιταλικό νότο
Πάλι καλά να λες γιατί είναι το μόνο που διατήρησε το ΑΕΠ μας σε δευτεροκοσμικά επίπεδα, διαφορετικά τώρα θα ήμασταν στα 100 δις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Δεκ 2023, 14:10

Ερμής έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:13
Ρε παδιά πότε έγινε μόδα αυτη η φάση; Απο πότε εννοώ, λόγω σόσιαλ μαζεύει ο κόσμος ακομη και το αίμα του για ένα εισιτήριο;

πχ
Θυμάμαι στα μακρινά πλέον μιντ 00's στην Πορτογαλία δεν ειχα ακούσει ούτε μια φράση στα ελληνικά απο άλλον εκει τη μια εβδομάδα που ήμουν και τώρα έχει πάει ο πας πικραμένος.
Το αυτο και για κάτι Ιρλανδίες/ Νορβηγίες.
Δε το συζητώ για ιταλικό νότο
Κολλητός μου (οχι απλά φιλος μου) εχει φάει εδω και καποια χρόνια αυτη την πετριά. Φετος μου ελεγε οτι θελει να παει Λισαβόνα απο το νέο ετος, μια και ειπες για Πορτογαλία. Προπερσι ειχε πάει Βιετναμ, Ταϊλάνδη, Ινδονησία και καπου αλλου εκει τριγυρω, τα γύρισε ολα με ενα ταξιδι ουσιαστικα.

Η φάση εγινε μοδα φυσικά και μονο λόγω ινστα. Απο εκει πιστευω πως ξεκινησε. Μπαινεις σε προφιλ με bio "Love travelling" και απο κατω ενα σωρο στοριζ-φουσκίτσες Norway Sweden Colombia Vietnam Hungary (και ολα με την κατάλληλη σημαία για φοντάκι φυσικα) και αλλες τοσες ταξιδοφωτος πιο κατω ως κανονικες φωτος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Δεκ 2023, 14:14

Είμαι διχασμένος, από τη μία πάντα το ταξίδι θεωρούνταν κάτι καλό και ψαγμενο, λογικό τώρα που έχουν πρόσβαση πολλοί, να το κάνουν. Επίσης τελευταία υπάρχει μια συνειδητοποίηση ότι οι εμπειρίες είναι αυτές που μετράνε τελικώς στη ζωή, με το οποίο συμφωνώ.

Από τη άλλη είναι η επιφανειακή προσέγγιση που πας και έχεις το νου σου πόσοι θα σε δουν να το κάνεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Δεκ 2023, 14:27

vantono έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:10
Ερμής έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:13
Ρε παδιά πότε έγινε μόδα αυτη η φάση; Απο πότε εννοώ, λόγω σόσιαλ μαζεύει ο κόσμος ακομη και το αίμα του για ένα εισιτήριο;

πχ
Θυμάμαι στα μακρινά πλέον μιντ 00's στην Πορτογαλία δεν ειχα ακούσει ούτε μια φράση στα ελληνικά απο άλλον εκει τη μια εβδομάδα που ήμουν και τώρα έχει πάει ο πας πικραμένος.
Το αυτο και για κάτι Ιρλανδίες/ Νορβηγίες.
Δε το συζητώ για ιταλικό νότο
Κολλητός μου (οχι απλά φιλος μου) εχει φάει εδω και καποια χρόνια αυτη την πετριά. Φετος μου ελεγε οτι θελει να παει Λισαβόνα απο το νέο ετος, μια και ειπες για Πορτογαλία. Προπερσι ειχε πάει Βιετναμ, Ταϊλάνδη, Ινδονησία και καπου αλλου εκει τριγυρω, τα γύρισε ολα με ενα ταξιδι ουσιαστικα.

Η φάση εγινε μοδα φυσικά και μονο λόγω ινστα. Απο εκει πιστευω πως ξεκινησε. Μπαινεις σε προφιλ με bio "Love travelling" και απο κατω ενα σωρο στοριζ-φουσκίτσες Norway Sweden Colombia Vietnam Hungary (και ολα με την κατάλληλη σημαία για φοντάκι φυσικα) και αλλες τοσες ταξιδοφωτος πιο κατω ως κανονικες φωτος.
τι ωραια που ήταν στα mid 00's
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9233
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 14 Δεκ 2023, 14:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:14
Είμαι διχασμένος, από τη μία πάντα το ταξίδι θεωρούνταν κάτι καλό και ψαγμενο, λογικό τώρα που έχουν πρόσβαση πολλοί, να το κάνουν. Επίσης τελευταία υπάρχει μια συνειδητοποίηση ότι οι εμπειρίες είναι αυτές που μετράνε τελικώς στη ζωή, με το οποίο συμφωνώ.
Όλα τίθενται υπό κλίμακα. Εμπειρία είναι και να μείνεις από λάστιχο , να σε πάρουν με ωτοστόπ γύφτοι σε ντατσούν και να διανύσεις τον επαρχιακό της Κορίνθου τραγουδώντας "σ'αγαπώ πρωτευουσιάνα, σεεε θέεελω σεεεε θέελω.

Μαζί με την συνειδητοποίηση που λες έχει γίνει και μια περίεργη ταύτιση της απόκτησης των εμπειριών και του ηδονισμού.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Δεκ 2023, 14:28

Το ινστα ειναι γεματο απο προφιλ τετοιου τυπου. Κυριως γυναικες, "μαρκαρουν" σε "φουσκιτσα" στο ινστα τις εμπειριες τους απο την καθε χωρα αλλα εχω δει και αντρικα προφιλ να το κανουν, και μου φαινεται λιγο γκέι.
Δεν ξερω αν οι περισσότεροι ταξιδευουν στα 60-70€ με Ράιν με τις αποσκευές στον αυχένα τους και τα εισιτηρια κλεισμένα 8 μηνες πριν, αλλα γενικα πέφτει πολυ ταξίδι επί ταξιδιού. Και δεν μιλαω για επαγγελματικα, αλλα κυριως αναψυχής στα περισσοτερα.
Εγώ τους ζηλευω μονο και μονο για τον ελευθερο χρονο τους παντως.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Δεκ 2023, 14:32

vantono έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:28
Το ινστα ειναι γεματο απο προφιλ τετοιου τυπου. Κυριως γυναικες, "μαρκαρουν" σε "φουσκιτσα" στο ινστα τις εμπειριες τους απο την καθε χωρα αλλα εχω δει και αντρικα προφιλ να το κανουν, και μου φαινεται λιγο γκέι.
Δεν ξερω αν οι περισσότεροι ταξιδευουν στα 60-70€ με Ράιν με τις αποσκευές στον αυχένα τους και τα εισιτηρια κλεισμένα 8 μηνες πριν, αλλα γενικα πέφτει πολυ ταξίδι επί ταξιδιού. Και δεν μιλαω για επαγγελματικα, αλλα κυριως αναψυχής στα περισσοτερα.
Εγώ τους ζηλευω μονο και μονο για τον ελευθερο χρονο τους παντως.
μεσα σε αυτους παίζουν πολλοι ΔΥ.

Όσοι ταξιδεύαμε απο το 2010 και παραπίσω, ήταν όντως μια πολύ ωραια διαδικασία.
Πρωτα απο όλα, ολα πλέον θα ειναι τα ίδια, τουριστικές ντίσνειλαντ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Δεκ 2023, 14:34

vantono έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:28
Το ινστα ειναι γεματο απο προφιλ τετοιου τυπου. Κυριως γυναικες, "μαρκαρουν" σε "φουσκιτσα" στο ινστα τις εμπειριες τους απο την καθε χωρα αλλα εχω δει και αντρικα προφιλ να το κανουν, και μου φαινεται λιγο γκέι.
Δεν ξερω αν οι περισσότεροι ταξιδευουν στα 60-70€ με Ράιν με τις αποσκευές στον αυχένα τους και τα εισιτηρια κλεισμένα 8 μηνες πριν, αλλα γενικα πέφτει πολυ ταξίδι επί ταξιδιού. Και δεν μιλαω για επαγγελματικα, αλλα κυριως αναψυχής στα περισσοτερα.
Εγώ τους ζηλευω μονο και μονο για τον ελευθερο χρονο τους παντως.
και μετά το παίζουν οικολόγοι ενώ καβαλάνε 15 φορές το χρόνο τα αεροπλάνα για αναψυχές και μλκιες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Δεκ 2023, 14:35

Bazoomba έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:14
Είμαι διχασμένος, από τη μία πάντα το ταξίδι θεωρούνταν κάτι καλό και ψαγμενο, λογικό τώρα που έχουν πρόσβαση πολλοί, να το κάνουν. Επίσης τελευταία υπάρχει μια συνειδητοποίηση ότι οι εμπειρίες είναι αυτές που μετράνε τελικώς στη ζωή, με το οποίο συμφωνώ.
Όλα τίθενται υπό κλίμακα. Εμπειρία είναι και να μείνεις από λάστιχο , να σε πάρουν με ωτοστόπ γύφτοι σε ντατσούν και να διανύσεις τον επαρχιακό της Κορίνθου τραγουδώντας "σ'αγαπώ πρωτευουσιάνα, σεεε θέεελω σεεεε θέελω.

Μαζί με την συνειδητοποίηση που λες έχει γίνει και μια περίεργη ταύτιση της απόκτησης των εμπειριών και του ηδονισμού.
Ισχύει φυσικά γιατί η ενστικτώδης σχεδόν απάντηση στο πως θα βρείς εμπειρίες είναι "θα τις αγοράσω".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 14 Δεκ 2023, 14:39

Δεν είναι όλοι που ταξιδεύουν θύματα μόδας.

Βλέπω απο τα παιδιά μου και τους φίλους τους. Όλον τον κόσμο έχουν γυρύσει (περισότερο κι από εμένα που νόμιζα οτι είμαι καλοταξιδευμένος) έχουν βρεθεί σε απίστευτα μέρη και έχουν αποκομίσει φανταστικές εμπειρίες, βιβλία θα μπορούσαν να γράψουν, αλλά ούτε ένα ινσταγκραμ ποστ δεν έχουν κάνει - μεταξύ τους τα λένε στους κύκλους οπου δικτυώνονται, αλλά ποτε στα λεγόμενα σόσιαλ.

Βέβαια απο την στιγμή που υπάρχει η αηδία των σόσιαλ, ινστα κλπ, επόμενο είναι να μπεί κι η κουτσή Μαρία στον πειρασμό. Δεν σημαίνει κάτι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: τραβελ αντικτς/τραβελ ιζ μάι λάηφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 14 Δεκ 2023, 14:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:35
Bazoomba έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:14
Είμαι διχασμένος, από τη μία πάντα το ταξίδι θεωρούνταν κάτι καλό και ψαγμενο, λογικό τώρα που έχουν πρόσβαση πολλοί, να το κάνουν. Επίσης τελευταία υπάρχει μια συνειδητοποίηση ότι οι εμπειρίες είναι αυτές που μετράνε τελικώς στη ζωή, με το οποίο συμφωνώ.
Όλα τίθενται υπό κλίμακα. Εμπειρία είναι και να μείνεις από λάστιχο , να σε πάρουν με ωτοστόπ γύφτοι σε ντατσούν και να διανύσεις τον επαρχιακό της Κορίνθου τραγουδώντας "σ'αγαπώ πρωτευουσιάνα, σεεε θέεελω σεεεε θέελω.

Μαζί με την συνειδητοποίηση που λες έχει γίνει και μια περίεργη ταύτιση της απόκτησης των εμπειριών και του ηδονισμού.
Ισχύει φυσικά γιατί η ενστικτώδης σχεδόν απάντηση στο πως θα βρείς εμπειρίες είναι "θα τις αγοράσω".
Σωστή παρατήρηση!

Που να ξέραν οι καημένοι... Δεν αγοράζονται οι εμπειρίες. Χτίζονται.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών