Τριήμερο στο Παρίσι

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 12 Φεβ 2024, 10:26

Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:18
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:16
Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:10
προτιμώ να ξοδεύουμε τα λεφτά μας στα ταξίδια και να μας μένουν αναμνήσεις.
Από τις πολλές μαζεμένες αναμνήσεις, αναγκάζεται ο άνθρωπος να δηλώσει εθελοντικά 12ωρη βάρδια στην δουλειά να ησυχάσει μια μέρα...
Πήγαινε να παίξεις αλλού αν δεν έχεις κάτι να προσφέρεις στο νήμα.
Γιατί δεν γίνεστε ζευγάριν-γιουτιουμπερς; Σίγουρα θα θέλει ο κόσμος να ακούσει τεχνικές σας συμβουλές και περιπέτειες (ταξιδιωτικά, εργασιακά, αναζήτηση σπιτιού, φωτογραφία κλπ) και ίσως προκύψει πιο φτηνό το ταξίδι.

Επίσης τα μουσεία είναι και λίγο ταξιδιωτικός ψυχαναγκασμός. Το φαγητό σε εστιατόρια θεωρώ ότι είναι πιο ουσιαστικός τρόπος προσέγγισης ενός διαφορετικού πολιτισμού. Ιδίως αν το φωτογραφίζεις.
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Φεβ 2024, 10:34

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:26
Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:18
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:16


Από τις πολλές μαζεμένες αναμνήσεις, αναγκάζεται ο άνθρωπος να δηλώσει εθελοντικά 12ωρη βάρδια στην δουλειά να ησυχάσει μια μέρα...
Πήγαινε να παίξεις αλλού αν δεν έχεις κάτι να προσφέρεις στο νήμα.
Γιατί δεν γίνεστε ζευγάριν-γιουτιουμπερς; Σίγουρα θα θέλει ο κόσμος να ακούσει τεχνικές σας συμβουλές και περιπέτειες (ταξιδιωτικά, εργασιακά, αναζήτηση σπιτιού, φωτογραφία κλπ) και ίσως προκύψει πιο φτηνό το ταξίδι.

Επίσης τα μουσεία είναι και λίγο ταξιδιωτικός ψυχαναγκασμός. Το φαγητό σε εστιατόρια θεωρώ ότι είναι πιο ουσιαστικός τρόπος προσέγγισης ενός διαφορετικού πολιτισμού. Ιδίως αν το φωτογραφίζεις.
Ατύχησες. Δεν φωτογραφίζω φαγητά (το κάνω σε εξαίρετες περιπτώσεις και σπάνια το ανεβάζω). Μόνο τοπία φωτογραφίζω, περαστικούς περιπλανώμενους και δρόμους (και μετά επειδή μου αρέσει, ξεκινάω τα εντιτς με το δικό μου στυλ). Ακόμη και εμάς, στο σύνολο αν έχω 10 φωτογραφίες μας. Άσε που διάβασα ότι δεν είναι πολύ ωραίο το φαγητό τους. Φαστ φουντ θα ψάξω απλά για να έχουμε ενέργεια και να μην πουλήσουμε νεφρό :smt005:

Περισσότερο οι βόλτες στην πόλη με ενδιαφέρουν και οι γειτονιές. Α και τα κρουασάν και τα μάκαρονς :romance-hearteyes:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 12 Φεβ 2024, 18:38

Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:34
Φαστ φουντ θα ψάξω απλά για να έχουμε ενέργεια και να μην πουλήσουμε νεφρό
Έχεις σκεφτεί ότι είναι πιο απλή λύση να πληρώσει επιτέλους και αυτός τίποτα;
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 12 Φεβ 2024, 18:42

Οι γονείς σου τι λένε;

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 12 Φεβ 2024, 18:45

Aitwlos έγραψε:
12 Φεβ 2024, 18:42
Οι γονείς σου τι λένε;
Ποιος είσαι εσύ πάλι; Δεν έχω συζητήσει το θέμα με τους γονείς μου
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 12 Φεβ 2024, 18:48

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 18:45
Aitwlos έγραψε:
12 Φεβ 2024, 18:42
Οι γονείς σου τι λένε;
Ποιος είσαι εσύ πάλι; Δεν έχω συζητήσει το θέμα με τους γονείς μου
Πας με την Κάσπερ ταξίδι; είσαι ο κοντός;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Φεβ 2024, 18:55

Και γω πιστεύω, δικιά μου, ότι τέτοιος μπατιροτουρισμός δεν αξίζει. Φθηνά εισιτήρια, να βγούμε ίσα ίσα, να φάμε ελάχιστες θερμίδες, για αποσκευές δικαιούμαστε ένα τσαντάκι μέσης ο καθένας, ανταπόκριση πτήσεων με καθυστέρηση 7 ωρών, να τρέχουμε σαν παλαβοί και να μην δούμε κανένα μνημείο ή αξιοθέατο γιατί δεν βγαίνουμε.

Δεν έχω πάει Παρίσι, αλλά φαντάζομαι ότι αξίζει ο πύργος του Άιφελ. Δηλαδή, αν δεν πάτε και κει, τι θα κάνετε, τι θα καταλάβετε από Παρίσι; Λεφτά για εστιατόρια και τέτοια δεν έχετε, τα μέρη είναι μακριά, τι θα σας μείνει; Το απόκομμα εισιτηρίου που λέει Παρίσι;

Καλύτερα κρατήστε χρήματα και πηγαίνετε διακοπές σαν άνθρωποι ή περάστε πιο ποιοτικά εκεί που είστε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 13 Φεβ 2024, 08:26

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 18:38
Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:34
Φαστ φουντ θα ψάξω απλά για να έχουμε ενέργεια και να μην πουλήσουμε νεφρό
Έχεις σκεφτεί ότι είναι πιο απλή λύση να πληρώσει επιτέλους και αυτός τίποτα;
Έχουμε κοινό λογαριασμό και παίρνει αρκετά περισσότερα απ' όσα παίρνω εγώ. Πήξε :lol:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 13 Φεβ 2024, 08:27

Aitwlos έγραψε:
12 Φεβ 2024, 18:42
Οι γονείς σου τι λένε;
Οι γονείς είναι μπλοκ πάνω από μήνα και δεν έχουμε καμία επαφή, ούτε θα έχουμε.
Πήξε και εσύ.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 13 Φεβ 2024, 08:31

Feindflug έγραψε:
12 Φεβ 2024, 18:55
Και γω πιστεύω, δικιά μου, ότι τέτοιος μπατιροτουρισμός δεν αξίζει. Φθηνά εισιτήρια, να βγούμε ίσα ίσα, να φάμε ελάχιστες θερμίδες, για αποσκευές δικαιούμαστε ένα τσαντάκι μέσης ο καθένας, ανταπόκριση πτήσεων με καθυστέρηση 7 ωρών, να τρέχουμε σαν παλαβοί και να μην δούμε κανένα μνημείο ή αξιοθέατο γιατί δεν βγαίνουμε.

Δεν έχω πάει Παρίσι, αλλά φαντάζομαι ότι αξίζει ο πύργος του Άιφελ. Δηλαδή, αν δεν πάτε και κει, τι θα κάνετε, τι θα καταλάβετε από Παρίσι; Λεφτά για εστιατόρια και τέτοια δεν έχετε, τα μέρη είναι μακριά, τι θα σας μείνει; Το απόκομμα εισιτηρίου που λέει Παρίσι;

Καλύτερα κρατήστε χρήματα και πηγαίνετε διακοπές σαν άνθρωποι ή περάστε πιο ποιοτικά εκεί που είστε.
Μην είσαι ξενέρωτος ρε συ Φειν. Δεν το περίμενα αυτό από σένα :lol:

Τι εννοείς τι θα μας μείνει; Και μόνο που θα δούμε τον πύργο του Άιφελ και μπούμε σε 2-3 μουσεία, να περπατήσουμε χιλιόμετρα ολόκληρα σε πολλές περιοχές της πόλης, να φάμε τα γλυκάκια μας και σε έστω ένα εστιατόριο, κέρδος θα είναι. Δεν είμαι από τα άτομα που για να ευχαριστηθώ ένα ταξίδι πρέπει να κάτσω εκεί 5 μέρες και να τα δω όλα ή να φάω του κόσμου τα λεφτά. Δεν είναι αυτό το νόημα. Από το να πάω πάλι κάπου στην Κύπρο, που μπορώ να πάω οποιαδήποτε στιγμή, προτιμώ χίλιες φορές να πάω σε ξένη χώρα και να δω κάτι διαφορετικό. Εσύ έλεγες πάντα για την ζωή και τις εμπειρίες. Τις εμπειρίες δεν τις αγοράζεις και σίγουρα αυτό που θα μείνει δεν θα είναι απλά ένα απόκομμα. Δεν περίμενα να τα γράφεις εσύ αυτά.

(Επίσης η πτήση είναι κατευθείαν και θα πάρουμε μαζί μας ένα trolley bag που εδώ στην Κύπρο δεν θα με χρεώσουν επειδή με ξέρουν -που και πάλι δεν γίνεται πάντα έλεγχος- και ρισκάρουμε απλά να το πληρώσουμε στο gate όταν φεύγουμε από το Παρίσι σε περίπτωση που γίνει έλεγχος. Σιγά :) )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Casp την 13 Φεβ 2024, 08:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12260
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 13 Φεβ 2024, 08:35

:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10007
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 13 Φεβ 2024, 08:35

Θα πάρετε και το ντρόουν μαζί σας;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 13 Φεβ 2024, 08:36

vagabondo έγραψε:
13 Φεβ 2024, 08:35
Θα πάρετε και το ντρόουν μαζί σας;
Χειμώνας θα είναι, θα φυσάει...
Βουδαπέστη δεν το πήραμε.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 13 Φεβ 2024, 08:51

Casp έγραψε:
13 Φεβ 2024, 08:26
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 18:38
Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:34
Φαστ φουντ θα ψάξω απλά για να έχουμε ενέργεια και να μην πουλήσουμε νεφρό
Έχεις σκεφτεί ότι είναι πιο απλή λύση να πληρώσει επιτέλους και αυτός τίποτα;
Έχουμε κοινό λογαριασμό και παίρνει αρκετά περισσότερα απ' όσα παίρνω εγώ. Πήξε :lol:

Κοινό λογαριασμό μισθοδοσίας ή κοινό λογαριασμό γενικά;
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 13 Φεβ 2024, 08:53

Casp έγραψε:
13 Φεβ 2024, 08:31
[
Μην είσαι ξενέρωτος ρε συ Φειν. Δεν το περίμενα αυτό από σένα :lol:

Όποιος δεν υπερθεματίζει κάθε σαχλή ιδέα σου = ξενερωτος

:zz:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών