Τριήμερο στο Παρίσι

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Φεβ 2024, 08:28

Λοιπόν. Αρχές Μαρτίου έχει η λατρεία γενέθλια και είχα κλείσει πάφθηνα εισητήρια με wizz για Ρώμη (60 ευρώ 2 άτομα πήγαινε-έλα) αλλάαα...μας τα ακύρωσαν λίγες μέρες μετά :cry Οπότε η Ρώμη θα έρθει σε άλλη στιγμή και ευτυχώς μας έκαναν full refund. Βρήκα την επόμενη φθηνή επιλογή και ήταν το Παρίσι λοιπόν!

Φτάνουμε Σάββατο 2 του μήνα στις 18:00 και φεύγουμε Τρίτη 5 του μήνα 19:00 το απόγευμα. Οπότε θα έχουμε 3 φουλ μέρες.
Διάβασα ότι είναι μεγάλες οι αποστάσεις και ότι πρέπει από πριν να κανονίσεις πρόγραμμα για να μην φας μπόλικο χρόνο στις μετακινήσεις.
Επίσης ξέρω δυστυχώς ότι είναι ακριβή πόλη και δεν θέλω να φάμε πολλά λεφτά... Με το ενοίκιο κιόλας, το budget μας είναι μειωμένο. Άντε να πληρώσουμε για ένα μουσείο (π.χ το μουσείο του Λούβρου) και για τα υπόλοιπα να τα δούμε απ' έξω.

Γνώμες για όσους έχουν πάει; Πως να αξιοποιήσουμε τις 3 μέρες μας για να το χαρούμε και να δούμε σε ένα ικανοποιητικό βαθμό το Παρίσι (χωρίς να ξοδέψουμε του κόσμου τα χρήματα; :lol: ). Δεν χρειάζεται να τα δούμε όλα, αλλά τα βασικά χωρίς να φάμε τις μέρες μας στο μετρό.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12263
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 12 Φεβ 2024, 08:34

:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Φεβ 2024, 08:40

Βρήκα διάφορες τέτοιες σελίδες, την είχα save και αυτήν :P
Απλά δεν λέει για αποστάσεις, πχ πρώτα μουσείο του Λούβρου, μετά Παναγία Παρισίων κλπ.

Είναι αυτό με τις αποστάσεις που σου είπα και το μειωμένο budget, γι' αυτό προτιμώ όσοι έχουν πάει να μου πουν τι αξίζει περισσότερο να δούμε (και να πάμε) και να πληρώσουμε. Τώρα θα μου πεις είναι υποκειμενικό αλλά αν βρεθούν 3 άτομα να πουν πρέπει οπωσδήποτε να πάτε εκεί και αξίζει, ε θα πάμε.

Για να ανέβεις στον Πύργο του Άιφελ διάβασα ότι δεν αξίζει.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12263
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 12 Φεβ 2024, 09:09

Ναι, έχει πολλές τέτοιες σελίδες αλλά στην πραγματικότητα ακόμα λιγότερα πράγματα μπορείς να απολαύσεις σε τόσο μικρό διάστημα σε ένα απέραντο, γεμάτο τουρίστες και γεμάτο ομορφιές και πειρασμούς, Παρίσι.
Ας μην ξεχνάμε πως η Γαλλία, αλλά και το Παρίσι, έχουν γίνει η πρώτη τουριστική δύναμη σε επισκεψιμότητα στον κόσμο.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Φεβ 2024, 09:17

Libre arbitre έγραψε:
12 Φεβ 2024, 09:09
Ναι, έχει πολλές τέτοιες σελίδες αλλά στην πραγματικότητα ακόμα λιγότερα πράγματα μπορείς να απολαύσεις σε τόσο μικρό διάστημα σε ένα απέραντο, γεμάτο τουρίστες και γεμάτο ομορφιές και πειρασμούς, Παρίσι.
Ας μην ξεχνάμε πως η Γαλλία, αλλά και το Παρίσι, έχουν γίνει η πρώτη τουριστική δύναμη σε επισκεψιμότητα στον κόσμο.
Και να φανταστείς ότι ποτέ στη ζωή μου δεν με ενθουσίαζε η ιδέα του να ταξιδέψω στο Παρίσι. Δεν θα το επέλεγα ποτέ σαν προορισμό (τώρα προέκυψε λόγω των εισητηρίων και των επιλογών που είχαμε). Προτιμούσα - και προτιμώ - άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες και όσο περισσότερο το ψάχνω, άρχισα να το παίρνω πιο ζεστά και να ενθουσιάζομαι :lol:

Δεν με νοιάζει να δούμε λίγα πράγματα, φτάνει να απολαύσουμε το ταξίδι. Δεν θέλω να μας υπερφορτώσω ούτε έχω στο μυαλό μου να προλάβουμε να τα δούμε όλα απλά για να τα δούμε. Λίγα και καλά. Ούτως ή άλλως, μια απόδραση σε νέο προορισμό, απόλαυση είναι.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12263
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 12 Φεβ 2024, 09:50

Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 09:17
Libre arbitre έγραψε:
12 Φεβ 2024, 09:09
Ναι, έχει πολλές τέτοιες σελίδες αλλά στην πραγματικότητα ακόμα λιγότερα πράγματα μπορείς να απολαύσεις σε τόσο μικρό διάστημα σε ένα απέραντο, γεμάτο τουρίστες και γεμάτο ομορφιές και πειρασμούς, Παρίσι.
Ας μην ξεχνάμε πως η Γαλλία, αλλά και το Παρίσι, έχουν γίνει η πρώτη τουριστική δύναμη σε επισκεψιμότητα στον κόσμο.
Και να φανταστείς ότι ποτέ στη ζωή μου δεν με ενθουσίαζε η ιδέα του να ταξιδέψω στο Παρίσι. Δεν θα το επέλεγα ποτέ σαν προορισμό (τώρα προέκυψε λόγω των εισητηρίων και των επιλογών που είχαμε). Προτιμούσα - και προτιμώ - άλλες ευρωπαϊκές πόλεις. Αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες και όσο περισσότερο το ψάχνω, άρχισα να το παίρνω πιο ζεστά και να ενθουσιάζομαι :lol:

Δεν με νοιάζει να δούμε λίγα πράγματα, φτάνει να απολαύσουμε το ταξίδι. Δεν θέλω να μας υπερφορτώσω ούτε έχω στο μυαλό μου να προλάβουμε να τα δούμε όλα απλά για να τα δούμε. Λίγα και καλά. Ούτως ή άλλως, μια απόδραση σε νέο προορισμό, απόλαυση είναι.
Η Ελλάδα 9η χώρα σε επισκεψιμότητα στον κόσμο!!!
https://en.m.wikipedia.org/wiki/World_Tourism_rankings

...
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Φεβ 2024, 09:54

Libre arbitre έγραψε:
12 Φεβ 2024, 09:50

Η Ελλάδα 9η χώρα σε επισκεψιμότητα στον κόσμο!!!
https://en.m.wikipedia.org/wiki/World_Tourism_rankings

...
Η Ρωσία;

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12263
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 12 Φεβ 2024, 09:55

sharp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 09:54
Libre arbitre έγραψε:
12 Φεβ 2024, 09:50

Η Ελλάδα 9η χώρα σε επισκεψιμότητα στον κόσμο!!!
https://en.m.wikipedia.org/wiki/World_Tourism_rankings

...
Η Ρωσία;
:smt005:
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12263
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 12 Φεβ 2024, 09:55

:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12263
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 12 Φεβ 2024, 09:56

:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Φεβ 2024, 09:59

Ώπαααα.

https://www.sortiraparis.com/el/ti-na-e ... 415-3-2024

Διάβασα ότι κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα, τα μουσεία στο Παρίσι είναι δωρεάν!

Πρέπει να αποφασίσω και να κάνω κράτηση!
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 12 Φεβ 2024, 10:06

Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 08:28
Λοιπόν.
Εικόνα

Τι θα γίνει τώρα, αυτήν την δουλειά θα κάνουμε σε κάθε γενεθλια-γιορτη-επετειο και λοιπές συνταρακτικές περιστάσεις;

Άμα δεν έχεις λεφτά για 2 μουσεία, τι πας, να διασκεδάσεις την βαλτωμενη σχέση πέρα δώθε ή να ανεβάσεις νέες φωτογραφίες στα σοσιαλν σου; Μετά θα γκρινιάζεις για τον αναλγητο ιδιοκτήτη ότι πάει να σας φορτώσει την αλλαγή καζανακίου και είστε πιεσμένοι αυτόν τον μήνα
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Φεβ 2024, 10:10

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:06
Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 08:28
Λοιπόν.
Εικόνα

Τι θα γίνει τώρα, αυτήν την δουλειά θα κάνουμε σε κάθε γενεθλια-γιορτη-επετειο και λοιπές συνταρακτικές περιστάσεις;

Άμα δεν έχεις λεφτά για 2 μουσεία, τι πας, να διασκεδάσεις την βαλτωμενη σχέση πέρα δώθε ή να ανεβάσεις νέες φωτογραφίες στα σοσιαλν σου; Μετά θα γκρινιάζεις για τον αναλγητο ιδιοκτήτη ότι πάει να σας φορτώσει την αλλαγή καζανακίου και είστε πιεσμένοι αυτόν τον μήνα
Έχουμε λεφτά και για παραπάνω μουσεία αλλά μετά θα "γκρινιάζω" (όπως λες) γιατί θα μείνουν 300 ευρώ για να βγάλουμε τον μήνα. Δεν θέλω να φτάσουμε πάλι εκεί, αλλά και να φτάσουμε, θα είναι αναμενόμενο και συνηθισμένο επειδή προτιμώ να ξοδεύουμε τα λεφτά μας στα ταξίδια και να μας μένουν αναμνήσεις. Αν δεν ταξιδέψουμε τώρα που μπορούμε, θα το κάνουμε στα γεράματα; Μην ζηλεύεις τόσο πολύ, ο καθένας ξοδεύει τα λεφτά του εκεί που γουστάρει :003:
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 12 Φεβ 2024, 10:16

Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:10
προτιμώ να ξοδεύουμε τα λεφτά μας στα ταξίδια και να μας μένουν αναμνήσεις.
Από τις πολλές μαζεμένες αναμνήσεις, αναγκάζεται ο άνθρωπος να δηλώσει εθελοντικά 12ωρη βάρδια στην δουλειά να ησυχάσει μια μέρα...
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Casp
Δημοσιεύσεις: 2936
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Τριήμερο στο Παρίσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 12 Φεβ 2024, 10:18

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:16
Casp έγραψε:
12 Φεβ 2024, 10:10
προτιμώ να ξοδεύουμε τα λεφτά μας στα ταξίδια και να μας μένουν αναμνήσεις.
Από τις πολλές μαζεμένες αναμνήσεις, αναγκάζεται ο άνθρωπος να δηλώσει εθελοντικά 12ωρη βάρδια στην δουλειά να ησυχάσει μια μέρα...
Πήγαινε να παίξεις αλλού αν δεν έχεις κάτι να προσφέρεις στο νήμα.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών