ΗΠΑ

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 28 Νοέμ 2018, 02:34

killzone έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 13:36
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας τα χιουμοριστικα σχολια σας οπως μπαζουκες ειναι κορυφη :smt005::smt005:

Να στε καλα

Το μονο σιγουρο ειναι οταν επιστρεψω Ελλαδα θα αναθεωρησω πολλα γιατι οντως τα μεγεθη ειναι ασυγκριτα μεγαλα και σιγουρα θα πεσω σε μελαγχολια για καποιες μερες αλλα νταξει ετυχε να ζουμε Ελλαδα τι να κανουμε η ζωη συνεχιζεται κ να μεινω εκει λιγο δυσκολο γιατι με κραταει η δουλεια στην Ελλαδα ο ρυθμος οι συνηθειες κτλπ.

Η Αληθεια ειναι οτι θα μου αρεσε να επισκεφτω σε Πολεμικα Μουσεια 2ο Π.Π ειναι κατι που μπηκε στο μυαλο μου απο μικρος "Αμερικη χωρις 2ο Π.Π δεν ειναι απλα Αμερικη" :8)

το κακο ειναι οτι δεν θα εχω τρομερες δυνατοτητες να μετακινηθω εξω απο την Ν.Υ στην εξοχη η σε διπλανες πολεις χωρια οι οικονομικες δυνατοτητες δεν μου δινουν πολλα περιθωρια δυστηχως θα τα εχω υποψην κ αν μπορεσω θα παω...



Απο Αεροπορικη εταιρια ποια ειναι καλη ; η Εμιρατ ; δεν με απασχολει κ τοσο το class. (όλες ειναι καλές, κοίτα για καλύτερη τιμή και καλύτερο ωράριο που σε βολεύει για αναχώρηση/'αφιξη, ενδιάμεσο σταθμό ή απευθείας κλπ) Προσωπικά θα σου έλεγα πήγαινε με Delta Εικόνα Πολύ καλή εταιρεία. Eχω πετάξει στο Αθήνα-ΝΥ περίπου 8,5-9 ωρες απευθείας.

Ποια ειναι η ιδανικοτερη εποχη στην Νεα υορκη για central park που λεει ο λογος ; Ολες οι εποχές ειναι καλές

Ελβετε ποσο εχουν τα εισητηρια για τετοια ειδους βολτα 2ου Π.Π αεροπλανα ; και υπαρχουν τετοια στην Νεα υορκη ; Ειχα πληρώσει $350 πριν πέντε χρόνια.

Λέμε για μερικά απο τα πολλά που μπορείς να κάνεις όσο θα είσαι στην ΝΥ.

Μέσα στην πόλη θα κυκλοφορείς με τον υπόγειο σιδηρόδρομο - θα κάνεις μια-δυο ημέρες αλλά θα καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα.

Δεν γνωρίζω τι πολεμικά μουσεία υπάρχουν στην ΝΥ αλλά αφου δεν θα μπορείς να ταξιδεύσεις εκτός ΝΥ (πόλης και Πολιτείας) μια καλή ιδέα ειναι να πας στο Μουσείο του Αεροπλανοφόρου Ιντέρπριντ https://www.intrepidmuseum.org/ το οποίο ειναι στο Μανχάτταν, μέσα στην ΝΥ, στην Αποβάθρα 86 στην Δυτική 46η Οδό


Εκτος απο το αεροπλανοφόρο «Ατρόμητος» (ιντρεπιντ) Θα δείς ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ πράγματα που δεν εχει ξαναδεί και θα μπρείς μέσα σε ιστορικά αεροσκάφη όπως το Κονκόρντ και το Φαντομ ή ακόμη και το Μιγκ 21 !!
https://en.wikipedia.org/wiki/Intrepid_ ... ace_Museum


Ομως εκεί που τρελαθείς θα ειναι στο Διαστημικό Λεωφορείο Εντερπράϊζ που τωρα ειναι έκθεμα στο Μουσείο. :g094::g094:ΕικόναΑυτα ειναι πράγματα που μόνο μια φορά εχεις την ευκαιρεία να δεις. :D



Πολυ καλύτερα θα στα έλεγε ο Εθνικοφιλελεύθερος διότι ειναι πραγματικός ΝεοΥορκέζος και ξέρει πολύ περισσότερα απο εμένα που πηγαίνω κάποτε-κάποτε στην ΝΥ
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 29 Νοέμ 2018, 15:13

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
28 Νοέμ 2018, 02:34
killzone έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 13:36
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας τα χιουμοριστικα σχολια σας οπως μπαζουκες ειναι κορυφη :smt005::smt005:

Να στε καλα

Το μονο σιγουρο ειναι οταν επιστρεψω Ελλαδα θα αναθεωρησω πολλα γιατι οντως τα μεγεθη ειναι ασυγκριτα μεγαλα και σιγουρα θα πεσω σε μελαγχολια για καποιες μερες αλλα νταξει ετυχε να ζουμε Ελλαδα τι να κανουμε η ζωη συνεχιζεται κ να μεινω εκει λιγο δυσκολο γιατι με κραταει η δουλεια στην Ελλαδα ο ρυθμος οι συνηθειες κτλπ.

Η Αληθεια ειναι οτι θα μου αρεσε να επισκεφτω σε Πολεμικα Μουσεια 2ο Π.Π ειναι κατι που μπηκε στο μυαλο μου απο μικρος "Αμερικη χωρις 2ο Π.Π δεν ειναι απλα Αμερικη" :8)

το κακο ειναι οτι δεν θα εχω τρομερες δυνατοτητες να μετακινηθω εξω απο την Ν.Υ στην εξοχη η σε διπλανες πολεις χωρια οι οικονομικες δυνατοτητες δεν μου δινουν πολλα περιθωρια δυστηχως θα τα εχω υποψην κ αν μπορεσω θα παω...



Απο Αεροπορικη εταιρια ποια ειναι καλη ; η Εμιρατ ; δεν με απασχολει κ τοσο το class. (όλες ειναι καλές, κοίτα για καλύτερη τιμή και καλύτερο ωράριο που σε βολεύει για αναχώρηση/'αφιξη, ενδιάμεσο σταθμό ή απευθείας κλπ) Προσωπικά θα σου έλεγα πήγαινε με Delta Εικόνα Πολύ καλή εταιρεία. Eχω πετάξει στο Αθήνα-ΝΥ περίπου 8,5-9 ωρες απευθείας.

Ποια ειναι η ιδανικοτερη εποχη στην Νεα υορκη για central park που λεει ο λογος ; Ολες οι εποχές ειναι καλές

Ελβετε ποσο εχουν τα εισητηρια για τετοια ειδους βολτα 2ου Π.Π αεροπλανα ; και υπαρχουν τετοια στην Νεα υορκη ; Ειχα πληρώσει $350 πριν πέντε χρόνια.

Λέμε για μερικά απο τα πολλά που μπορείς να κάνεις όσο θα είσαι στην ΝΥ.

Μέσα στην πόλη θα κυκλοφορείς με τον υπόγειο σιδηρόδρομο - θα κάνεις μια-δυο ημέρες αλλά θα καταλάβεις πως δουλεύει το σύστημα.

Δεν γνωρίζω τι πολεμικά μουσεία υπάρχουν στην ΝΥ αλλά αφου δεν θα μπορείς να ταξιδεύσεις εκτός ΝΥ (πόλης και Πολιτείας) μια καλή ιδέα ειναι να πας στο Μουσείο του Αεροπλανοφόρου Ιντέρπριντ https://www.intrepidmuseum.org/ το οποίο ειναι στο Μανχάτταν, μέσα στην ΝΥ, στην Αποβάθρα 86 στην Δυτική 46η Οδό


Εκτος απο το αεροπλανοφόρο «Ατρόμητος» (ιντρεπιντ) Θα δείς ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ πράγματα που δεν εχει ξαναδεί και θα μπρείς μέσα σε ιστορικά αεροσκάφη όπως το Κονκόρντ και το Φαντομ ή ακόμη και το Μιγκ 21 !!
https://en.wikipedia.org/wiki/Intrepid_ ... ace_Museum


Ομως εκεί που τρελαθείς θα ειναι στο Διαστημικό Λεωφορείο Εντερπράϊζ που τωρα ειναι έκθεμα στο Μουσείο. :g094::g094:ΕικόναΑυτα ειναι πράγματα που μόνο μια φορά εχεις την ευκαιρεία να δεις. :D



Πολυ καλύτερα θα στα έλεγε ο Εθνικοφιλελεύθερος διότι ειναι πραγματικός ΝεοΥορκέζος και ξέρει πολύ περισσότερα απο εμένα που πηγαίνω κάποτε-κάποτε στην ΝΥ

Ευχαριστω Ελβετε την Delta την ειδα αλλα δεν μου γεμισε το ματι παρολο που βρηκα σε πολυ καλη τιμη 2 ατομα 700€ πηγαινε ελα με απευθειας προς αλλα στην επιστροφη με μια σταση.


Θα κοιταξω μαλλον να παω Μαιο γιατι δεν εχω ορεξη για αλλα κρυα πιστευω ειναι καλη εποχη Μαιο με λιγη ζεστουλα :)

Μια χαρη θα ηθελα απο σενα αν μπορεις να με βοηθησεις λιγο για ενα δεμα που περιμενω απο Αμερικη σχετικα με τελωνεια θα μου ηταν χρησιμη ευχαριστω και παλι :)

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Νοέμ 2018, 22:09

To όνειρό μου είναι να κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ, όχι σε μια πόλη, σε διάφορες πολιτείες.
Προς το παρόν η εμπειρία μου είναι transit με την Delta όπου θυμάμαι μας πέρασαν από έλεγχο και χωρίς να ρωτήσουν αν γνωρίζουμε αγγλικά, μας άρχισαν στις ερωτήσεις. Στην αρχή μερικές απλές ερωτήσεις, μετά πιο ψαγμένες και ενδιάμεσα ξεκάρφωτες ερωτήσεις "κουβαλάτε όπλα;", "είστε τρομοκράτης". Δηλαδή αν δεν ξέρεις αγγλικά και απαντάς στην τύχη ή έχεις αφαιρεθεί και πεις yes σε μια τέτοια ερώτηση σε έχουν μπουζουριάσει με τη μία. :003:

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 01 Δεκ 2018, 16:05

Antares έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 22:09
To όνειρό μου είναι να κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ, όχι σε μια πόλη, σε διάφορες πολιτείες.
Προς το παρόν η εμπειρία μου είναι transit με την Delta όπου θυμάμαι μας πέρασαν από έλεγχο και χωρίς να ρωτήσουν αν γνωρίζουμε αγγλικά, μας άρχισαν στις ερωτήσεις. Στην αρχή μερικές απλές ερωτήσεις, μετά πιο ψαγμένες και ενδιάμεσα ξεκάρφωτες ερωτήσεις "κουβαλάτε όπλα;", "είστε τρομοκράτης". Δηλαδή αν δεν ξέρεις αγγλικά και απαντάς στην τύχη ή έχεις αφαιρεθεί και πεις yes σε μια τέτοια ερώτηση σε έχουν μπουζουριάσει με τη μία. :003:

Εμένα μια φορά ο αξιωματικός με ρώτησε (εκτός απο τα τυπικά κουβαλάτε όπλα/ναρκωτικά/τρόφιμα/αγροτικά είδη κλπ)

-Do you carry more than $10,000 in notes

του απάντησα γελαστά

- I wish :D

Με 'αφησε και πέρασα. Αλλά η αλήθεια ειναι οτι πάντοτε ειναι σοβαροί και ευγενικοί αλλά ποτέ δεν ειναι δεκτικοί στο χιούμορ, διότι το χιούμορ ειναι μιας μορφ'ης ύπουλη επίθεση η οποία υπονομεύει την ακεραιότητα του έργου και της υπηρεσίας που κάνουν.

Γενικά μην κάνεις πλάκες μαζί τους. Δεν σηκώνει.



Ομως γνωστός Ισραηλινός την πάτησε. Το σταμάτησαν για έλεγχο κατά την έξοδο απο τις ΗΠΑ διότι καταλαβαν οτι κουβαλούσε μετρητά.

Το καλό ηταν οτι συνολικά είχε μαζί κάτι λιγότερο απο $10.000 και τον άφησαν.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 01 Δεκ 2018, 16:11

Ασχετο: Οι μεγαλύτεροι πρήχτες ελεγτες/τελωνειακοί που έχω συναντήσει ειναι οι Αγγλοι.

μου έχουν σπάσει τα νεύρα στο Χηθρόου κάμποσες φορές με τον χαρακτηριστικό βρεταννικό χαμογελαστά πιεστικό τους τρόπο.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 01 Δεκ 2018, 22:59

Antares έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 22:09
To όνειρό μου είναι να κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ, όχι σε μια πόλη, σε διάφορες πολιτείες.
Προς το παρόν η εμπειρία μου είναι transit με την Delta όπου θυμάμαι μας πέρασαν από έλεγχο και χωρίς να ρωτήσουν αν γνωρίζουμε αγγλικά, μας άρχισαν στις ερωτήσεις. Στην αρχή μερικές απλές ερωτήσεις, μετά πιο ψαγμένες και ενδιάμεσα ξεκάρφωτες ερωτήσεις "κουβαλάτε όπλα;", "είστε τρομοκράτης". Δηλαδή αν δεν ξέρεις αγγλικά και απαντάς στην τύχη ή έχεις αφαιρεθεί και πεις yes σε μια τέτοια ερώτηση σε έχουν μπουζουριάσει με τη μία. :003:
Ωχ παναγια μου....αμα κανουν κ τετοιες ερωτησεις σιγουρα θα αγχωθω πολυ ειδικα σε ξενη χωρα οποτε μαλλον την αμησα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Δεκ 2018, 23:05

Εδώ δεν αγχώθηκα εγώ που δεν πήγαινα στις ΗΠΑ, το διασκέδασα μάλλον, απλώς φοβήθηκα μην αφαιρεθώ ή διαολιστώ και απαντήσω yes σε κάποια από αυτές τις ερωτήσεις.
Μακάρι να μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι προς εκεί.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Δεκ 2018, 17:50

Ρε μάγκες, λένε πως στη ΝΥ μπορείς να βρεις λέσχες πούρων και να καπνίσεις εκεί. Αληθεύει; Και δεύτερον, πουθενά στις Η.Π.Α. δεν καπνίζεις; Ούτε Las Vegas?
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 02 Δεκ 2018, 18:03

Cavaliere έγραψε:
02 Δεκ 2018, 17:50
Ρε μάγκες, λένε πως στη ΝΥ μπορείς να βρεις λέσχες πούρων και να καπνίσεις εκεί. Αληθεύει; Και δεύτερον, πουθενά στις Η.Π.Α. δεν καπνίζεις; Ούτε Las Vegas?
Αληθεύει.

Στα καταστήματα που πουλάνε καπνό και πούρα είναι τα μόνα μέσα στα οποία μπορείς νά καπνίσεις.

Οπουδήποτε αλλού απαγορεύεται.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14542
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 10 Δεκ 2018, 20:05

Οι γυναικες ειναι δεκτικες στο σεξ?
Φανταζομαι οι Ελληνες θα τις ελκυουν ιδιαιτερως.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Δεκ 2018, 20:17

Να πας να δεις τους Μπακς και περνα και απο το fbi και πεστους να ριξουν μια ματια στο φορουμ .

Tom
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 30 Ιαν 2019, 20:15

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tom » 30 Ιαν 2019, 20:19

Καλησπέρα σας ! Έχω πρόβλημα με την συμπλήρωση της ESTA.
στο u.s point of contact information βάζω unknown και μου βγάζει error τη να κάνω ? Δεν γνωρίζω που θα μείνω ούτε έχω γνωστό εκεί άπλα
θέλω να βγάλω τωρα ESTA γιατι μόλις μάθω ποτε θα φυγω θα κλείσω hotel και εισιτήρια και
θα φύγω μετα απο 1 με 2 μέρες. Η ESTA θέλει 72 πριν. Θέλω τότε να συμπληρώσω που θα μείνω.
Είδα αυτό από εδώ esta.cbp.dhs.gov
Αφού εγκριθεί η αίτηση, μπορείτε να ενημερώσετε οποιοδήποτε από τα παρακάτω πεδία:
Διεύθυνση email
Διεύθυνση στις ΗΠΑ
δηλαδή μπορώ να βάλω μια τυχαία Διεύθυνση στις ΗΠΑ για γίνει η έγκριση και να το διορθώσω μετά ?
Και κατι αλλο οταν κανω upload το διαβατιριο μου γιατι
δίπλα στο όνομα μου βγάζει ενα q ? Τι είναι αυτό ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! Καλό βράδυ

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: ΗΠΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 09 Απρ 2019, 13:37

"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών