Χριστουγεννιατικες διακοπες

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 12 Δεκ 2018, 20:25

Μηπως πρεπει να κανεις καποιο τρικ?
Για παραδειγμα να σε φωτογραφισει ενας φιλος να βπηθας μια γιαγιουλα μα δοασχισει το δρομο η να βαζεις επιδεσμο σε ενα σκυλακι που στραμπουληξε το ποδο του κλπ.
Εγω κατι τετοιο θα εκανα η θα εβγαζα φωτο διπλα σε καμια φεραρι, πισινα κλπ.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Ορέστης 35

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Δεκ 2018, 20:31

Daje έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:25
Μηπως πρεπει να κανεις καποιο τρικ?
Για παραδειγμα να σε φωτογραφισει ενας φιλος να βπηθας μια γιαγιουλα μα δοασχισει το δρομο η να βαζεις επιδεσμο σε ενα σκυλακι που στραμπουληξε το ποδο του κλπ.
Εγω κατι τετοιο θα εκανα η θα εβγαζα φωτο διπλα σε καμια φεραρι, πισινα κλπ.
Οχι και ασχημες ιδεες! :D

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 13 Δεκ 2018, 00:40

Antares έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:22
Daje έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:17
Antares έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:16
Aυτά τα Χριστούγεννα ελπίζω να ανάψει μια φωτιά που θα εξαπλωθεί με μεγάλη ταχύτητα σε όλες τις χώρες της Ευρώπης και στις ΗΠΑ. Τα κίτρινα γιλέκα θα είναι νηπιαγωγείο μπροστά της.
Γιατι τετοια αρνητικη διαθεση?
Γιατί δεν έχω γιορτάσει καλά Χριστούγεννα στην ζωή μου. Γιατί τα λαμόγια και οι αντίχριστοι γιορτάζουν Χριστούγεννα και κάνουν ταξιδάκια. Γιατί είναι Χριστούγεννα, χριστιανική γιορτή, γέννηση του καλού, ελπίδα.
Δεν είναι χριστιανική γιορτή τα Χριστούγεννα,όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο.Οι σκληροπυρηνικοί χριστιανοί τα απορρίπτουν ως ειδωλολατρικά.Για να το πω ίσως καλλίτερα,πρόκειται για μία ιδιοποίηση παλαιότερων παγανιστικών παραδόσεων τις οποίες η χριστιανική εκκλησία αναγκάστηκε για πολλούς και διάφορους λόγους να εντάξει στο δικό της καλεντάρι.
Για την πληροφόρησή σου,ακόμη και ο εορτασμός των γενεθλίων μας θεωρείται τρόπον τινά σατανιστικός και όχι σύμφωνος με το αυθεντικό Χριστιανικό πνεύμα,όπως αυτό μας το κληροδότησε ο Κύριος Ιησούς Χριστός.

Πάντως συμφωνώ με την επιθυμία σου,καιρός είναι να πάψουμε να γιορτάζουμε φαντάσματα και να ταίζουμε τα παιδιά μας με παραμύθια για χοντρούς ηλικιωμένους γενειοφόρους που περνάνε μέσα από καμινάδες κλπ.Χώρια η ψύχωση με την αλόγιστη υπερκατανάλωση.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 13 Δεκ 2018, 10:09

Δεν έχω καθίσει να μελετήσω τις θρησκείες αλλά αυτά τα έχω υπόψη μου. Όχι μόνο τα Χριστούγεννα αλλά και το Πάσχα πρέπει να έχουν παγανιστικά κατάλοιπα. Ζούμε σε ένα μέρος της γης που δεν ξέρουμε από πότε κατοικείται με πολιτισμό χιλιετηρίδων. Μια σχετικά νέα θρησκεία δεν μπορεί να σβήσει έθιμα χιλιετιών. Γι' αυτό τα ντύνει με νέο ένδυμα. Γνωρίζουμε την ιστορία και πως επικράτησε η εβραικής καταγωγής θρησκεία σε γενικές γραμμές.
Τα παιδιά νομίζω είναι έξυπνα, ότι και να τους πούμε.
Αλλά ακόμη και έτσι είναι μια γιορτή που δεν έχει σχέση με τον υπερκατανάλωση, πόσο μάλλον όταν κλέφτες, δολοφόνοι και λαμόγια, κάνουν ταξιδάκια και ακριβά δωράκια και το παίζουν χριστιανοί, ενώ είναι σε στοές, προωθούν το Ισλάμ, φτωχοποιούν τον εργαζόμενο κόσμο. Δεν εννοώ μόνο τους πολιτικούς αλλά και απλά τσιράκια που παίρνουν ένα καλό μερίδιο.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 13 Δεκ 2018, 23:50

Ακόμη και η εβραική θρησκεία (επειδή την ανέφερες) αυτές τις παραδόσεις τις έχει πάρει από παλιότερες από αυτήν θρησκείες ή λατρείες.Ίσως,σύμφωνα με αρκετούς μελετητές,η απαρχή όλων αυτών να βρίσκεται στις δοξασίες και τις πρακτικές που ακολουθούσαν οι κάτοικοι της Βαβυλώνας.Ουσιαστικά,τόσο τα Χρσιτούγεννα όσο και το Πάσχα έχουν να κάνουν με τον Ήλιο και τα ηλιοστάσια ή τις ισημερίες του.Στη σημερινή εποχή όλα αυτά γιορτάζονται το ίδιο από πολλούς και διαφορετικούς μεταξύ των λαούς,που τα καλύπτουν με το ένδυμα της θρησκείας,αλλά η ουσία παραμένει η ίδια : πρόκειται για ηλιακές λατρείες και δεν έχουν καμμία σχέση με τη γέννηση ή το θάνατο ενός προσώπου.Η γέννηση και ο θάνατος συμβαίνουν καθημερινά και είναι μεταφορές για το πέρασμα του Ήλιου,σε διαφορετικές ώρες της ημέρας,στο ουράνιο στερέωμα.
Φυσικά,αν και αυτό δεν αρέσει σε πολλούς,ακόμη και σε χρήστες του παρόντος φόρουμ,ο Ιησούς Χριστός ήταν ο πρώτος που ήρθε και επιχείρησε να βάλει ένα οριστικό τέλος σε όλα αυτά,προφανώς επειδή συνδέονταν με θυσίες και άλλες τελετές χωρίς κανένα νόημα,προτάσσοντας αντί αυτών την ηθική και πνευματική ολοκλήρωση του Ανθρώπου μέσω της ουσιαστικής του επαφής με το Θείο.Δεν ήταν λόγια του αέρα όλα όσα είπε,ότι π.χ. ήρθε να βάλει ένα τέλος στην παλαιά εποχή και να καθιερώσει μία νέα (Παλαιά και Καινή Διαθήκη αντίστοιχα).Οι πονηροί νόες όμως έχουν ταυτίσει το δικό Του κήρυγμα με τη χριστιανική εκκλησία,κάτι που προφανώς δεν ισχύει.Ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός δεν πρότεινε ποτέ τέτοιες εορταστικές πρακτικές,αντιθέτως μίλησε για εντελώς διαφορετικά πράγματα.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 14 Δεκ 2018, 00:10

Daje έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:31
Γιατι δεν ταιριαξες?
Παιζει ρολο η εμφανιση, αρα η φωτογραφια που θα βαλεις?
Μεγαλη βλακεια αυτο που εχει γινει με τις φωτογραφιες και το διαδικτυο.
Χαθηκε ολη η μαγεια.
Παλιά που δεν υπήρχε το διαδίκτυο τους / τις έβλεπες από κοντά.
Οπότε ποιά μαγεία;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιαν 2019, 11:37

Και επισήμως τέλος οι χριστουγεννιάτικες διακοπές.
Χθες εφυγα απο Λακωνία πολύ νωρίς και ήμουν στον Παρνασσό νωρίς το μεσημεράκι. Χιόνι να δουν τα μάτια σου. Σε κάποια φάση κόλλησε και το 4χ4 αλλά πέρασε γρήγορα γκρεήντερ και όλα καλά. Γυρίσαμε βράδυ βράδυ πάλι στην Αθήνα.
Και του χρόνου!
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 02 Ιαν 2019, 21:12

Ανήμερα τα Χριστούγεννα η πολυαγαπημένη μου μητέρα άφησε τα επίγεια στις 9 η ώρα το πρωί,ύστερα από νοσηλεία σε κωματώδη κατάσταση στο ΠΓΝΛ,που άγγιξε το τετράμηνο.Είχε πάθει αιμορραγικό ανεύρυσμα στην κεντρική εγκεφαλική αρτηρία στις 8 Σεπτεμβρίου,που είναι τα γενέθλια της Παναγίας και άντεξε μέχρι τις 25 Δεκεμβρίου,που είναι υποθετικά τα συμβολικά γενέθλια του Ιησού Χριστού.Η μητέρα μου ήταν θρήσκος άνθρωπος και μάλιστα το εγκεφαλικό το έπαθε αμέσως μόλις μετά την επίσκεψή της σε μοναστήρι της Θεσσαλίας,όπου είχε πάει με γκρουπ για προσκύνημα.

Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάτι το συμβολικό ή μεταφυσικό σε όσα μας συνέβησαν αυτά τα Χριστούγεννα,αλλά το μόνο που γνωρίζω είναι ότι στο εξής θα γιορτάζω την ημέρα αυτή με τον δικό μου,προσωπικό τρόπο,ως φόρο τιμής στην μητέρα μου, την οποία λάτρευα.Η υπόλοιπη οικογένεια ας τα γιορτάζει όπως θέλουν,δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

Τέρμα το γκλίτερ και η λάμψη των Χριστουγέννων για μένα (όχι ότι υπήρχε και ποτέ δηλαδή τέτοιο πράγμα),τέρμα οι αγορές και τα λοιπά.Πλέον θα γίνουν η αφορμή να συμμετέχω ακόμη πιο πνευματικά παρά σωματικά στο όλο Μυστήριο της ζωής.

Μαμά,όπου κι αν είσαι,εύχομαι να με προσέχεις και να μείνεις για πάντα ο φύλακας Άγγελός μου.Δεν θα σε ξεχάσω ΠΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 02 Ιαν 2019, 21:17

Παπατζόν μου συλλυπητήρια !!!
:'(
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Ιαν 2019, 21:21

Ω ρε φίλε. Τα θερμά μου συλλυπητήρια. Καλή δύναμη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 02 Ιαν 2019, 21:36

Να είστε καλά παιδιά,σας ευχαριστώ.
Δεν πρέπει να χαλάσει το νήμα όμως,αυτά συμβαίνουν,η ζωή μερικές φορές είναι παράλογη,αστεία,τρελλή...δεν ξέρω τι να πω.Εμάς μας έκατσε έτσι φέτος και θα με ακολουθεί για πάντα.

Εύχομαι πάντως σε όλο τον φορουμικό κόσμο Υγεία πάνω απ'όλα !

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Ιαν 2019, 21:41

Μεγάλη απώλεια και τραγική. Να ζήσεις να την θυμάσαι όπως αισθάνεσαι Papa John.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Ιαν 2019, 21:46

Συλλυπητήρια για την μητέρα σου.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 02 Ιαν 2019, 21:46

Σας ευχαριστώ,να είστε όλοι καλά !

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: Χριστουγεννιατικες διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 22 Νοέμ 2020, 22:30

Όπως ήρθαν τα πράγματα φέτος, ελάχιστες είναι οι επιλογές που έμειναν για χριστουγεννιάτικες διακοπές. Καμιά ιδέα;
Φυσικά αναφέρομαι στα Χριστούγεννα με το πατρώο ημερολόγιο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών