Λονδίνο

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Δεκ 2018, 21:33

Πολλές φορές έγραψα στο Phorum ότι ενώ έχω επισκεφθεί κοντά στις 40 χώρες, δεν έχω πάει ποτέ στο Λονδίνο. Ο λόγος είναι πως πάντα θεωρούσα ότι θα τύχαινε κάποτε να πάω γιά δουλειές, γι'αυτό ποτέ δεν αποφάσιζα να πάω γιά τουρισμό. Μετά από 35 χρόνια καριέρας λοιπόν, απλώς δεν έτυχε ποτέ ως τώρα. Να όμως που έτυχε τώρα στα γεράματα και πηγαίνω στις 25 Ιανουαρίου, ακριβέστερα στο Λίβερπουλ. Πάλι όμως υπάρχουν σοβαρά μειονεκτήματα:
- Χειμώνας
- Την Κυριακή 27 Ιανουαρίου πρέπει να έχω γυρίσει στην Αθήνα.

Την Παρασκευή 25/01/19 θα είμαι απασχολημένος γιά δουλειά στο Λίβερπουλ. Στο Λονδίνο θα βρεθώ την Παρασκευή το βράδυ. Αρα μου μένει μόνο το Σάββατο και ένα μέρος από την Κυριακή, μέχρι να πετάξω.

Τι να κάνω; Θα μου δώσει κανείς συμβουλές; Ενδιαφέρομαι γιά sightseeing μουσεία, μνημεία κ.λ.π.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

the comet the course the tail

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 17 Δεκ 2018, 21:36

Leporello έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:33
τώρα στα γεράματα

Ενδιαφέρομαι γιά sightseeing μουσεία, μνημεία κ.λ.π.
έτσι πάνε αυτά. σε καταλαβαίνω. :102:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Δεκ 2018, 21:42

Αραξε στο Hand & Racquet και ασε τα μουσεία και τα αξιοθέατα .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αγις την 17 Δεκ 2018, 21:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27132
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Δεκ 2018, 21:43

Να πας να δεις τα ελγίνεια
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 17 Δεκ 2018, 21:45

:o:o ΣΚ ακόμα και σε χαμηλή σεζόν θα έχει πολύ κόσμο και θα ταλαιπωρηθείς μάλλον σε μουσεία. Δεν ξέρω αν έχει κανείς καμια ιδέα.

Για τόσο λίγο, θα πρότεινα ένα τουρ με τουριστικό λεωφορείο διόρωφο. Θα δεις μερικά πράγματα, θα πάρεις μια ιδέα... Θα έλεγα Βρετανικό μουσείο πολύ πρωί Σάββατο, πρωί εξαρτάται τι εννοούν, μόλις ανοίγει, έτσι να πεις ότι πηγες και εκεί. Και δεν ξέρω τι άλλο. Ε, μπες και στο ελληνικό φόρουμ για ταξίδια, είναι πολύ ποιοτικό πάρε μερικές ιδέες. Και από το Tripadvisor. Το Covent Garden είναι συμπαθητικό. Μπορεί να χάσεις χρόνο από και προς το Κέντρο, δώσε λίγη προσοχή στο να βρεις πράγματα σχετικά κοντά μεταξύ τους να δεις.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 17 Δεκ 2018, 21:51

Απο Παρασκευη βραδυ μεχρι Κυριακή μεσημέρι είναι πολύ λίγος χρόνος για το Λονδίνο που είναι τεραστιο.

Εάν ξ ερεις που θα μείνεις μπορείς να προγραμματισεις να δεις αξιοθέατα κοντά στην περιοχή που εισαι.

Θα σου έλεγα να πας στο imperial war museum ή και Βρετανικό Μουσείο.

Οπωσδήποτε μια βόλτα από πλατεια Τραφάλγκαρ και στο "Μάλλ" μεχρι τα ανάκτορα για να νιώσεις "την αυτοκρατορια"

Γενικά θα είσαι για πολύ λίγο χρόνο σε μια τεράστια πόλη.

Και οπωσδήποτε βρες κάποιο παμπ για να νιώσεις την Βρετανία. Συνιστώ τον "Γρεναδιέρο"
Εικόνα


Εικόνα
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Δεκ 2018, 21:51

Αγις έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:42
Αραξε στο Hand & Racquet και ασε τα μουσεία και τα αξιοθέατα .
Αυτό;
https://www.tripadvisor.com/ShowUserRev ... gland.html
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 17 Δεκ 2018, 21:53

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:51
Εάν ξ ερεις που θα μείνεις μπορείς να προγραμματισεις να δεις αξιοθέατα κοντά στην περιοχή που εισαι.
Η δουλειά μου είναι στο Λίβερπουλ. Αρα στο Λονδίνο είμαι ελεύθερος να μείνω όπου θέλω, αφού εγώ πληρώνω. Θα πάω να μείνω εκεί που βολεύει γιά να πάω εκεί που θα μου πείτε.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 17 Δεκ 2018, 21:55

Δες θεατρο.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 17 Δεκ 2018, 21:56

Εάν προλάβεις πήγαινε στο υπόγειο καταφύγιο που ήταν το αρχηγείο του Τσώρτσιλ και εδρα της βρετανικής κυβέρνησης κατά τον Β ΠΠ.

Ήταν στην κυριολεξία το αρχηγείο που διηυθυνε τον πόλεμο.

Σήμερα είναι Μουσείο και πραγματικά αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος.


Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ελβετός Τραπεζίτης την 18 Δεκ 2018, 01:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 17 Δεκ 2018, 21:57

Leporello έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:53
Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:51
Εάν ξ ερεις που θα μείνεις μπορείς να προγραμματισεις να δεις αξιοθέατα κοντά στην περιοχή που εισαι.
Η δουλειά μου είναι στο Λίβερπουλ. Αρα στο Λονδίνο είμαι ελεύθερος να μείνω όπου θέλω, αφού εγώ πληρώνω. Θα πάω να μείνω εκεί που βολεύει γιά να πάω εκεί που θα μου πείτε.
Λιβερπουλ;

Χαιρετίσματα στον Γιατρό, εαν συναντηθείτε :lol:
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Δεκ 2018, 22:00

Leporello έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:51
Αγις έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:42
Αραξε στο Hand & Racquet και ασε τα μουσεία και τα αξιοθέατα .
Αυτό;
https://www.tripadvisor.com/ShowUserRev ... gland.html
Oxι.
Από οτι ειδα το συνονοματο εκλεισε :003: εδώ και χρόνια .
Αραξε σε αυτο που σου πρότεινε ο Τραπεζίτης.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Δεκ 2018, 22:01

Leporello έγραψε:
17 Δεκ 2018, 21:33
Πολλές φορές έγραψα στο Phorum ότι ενώ έχω επισκεφθεί κοντά στις 40 χώρες, δεν έχω πάει ποτέ στο Λονδίνο. Ο λόγος είναι πως πάντα θεωρούσα ότι θα τύχαινε κάποτε να πάω γιά δουλειές, γι'αυτό ποτέ δεν αποφάσιζα να πάω γιά τουρισμό. Μετά από 35 χρόνια καριέρας λοιπόν, απλώς δεν έτυχε ποτέ ως τώρα. Να όμως που έτυχε τώρα στα γεράματα και πηγαίνω στις 25 Ιανουαρίου, ακριβέστερα στο Λίβερπουλ. Πάλι όμως υπάρχουν σοβαρά μειονεκτήματα:
- Χειμώνας
- Την Κυριακή 27 Ιανουαρίου πρέπει να έχω γυρίσει στην Αθήνα.

Την Παρασκευή 25/01/19 θα είμαι απασχολημένος γιά δουλειά στο Λίβερπουλ. Στο Λονδίνο θα βρεθώ την Παρασκευή το βράδυ. Αρα μου μένει μόνο το Σάββατο και ένα μέρος από την Κυριακή, μέχρι να πετάξω.

Τι να κάνω; Θα μου δώσει κανείς συμβουλές; Ενδιαφέρομαι γιά sightseeing μουσεία, μνημεία κ.λ.π.
Υπάρχει η Museum Lane, που έχει το τεχνολογικό μουσείο , το μουσείο φυσικής ιστορίας και το βικτωριανό μουσείο (όλα είναι admission free, btw). Μην πας στο τεχνολογικό, δεν αξίζει. Πήγαινε όμως στα άλλα δυο, είναι φανταστικά και είναι δίπλα-δίπλα (απέναντι, βασικά). Υπάρχει φυσικά και το βρετανικό μουσείο. Εκτός από τα ελγίνεια, έχει μέσα πολύ πράμα που αξίζει να δεις, αλλά θέλει άπειρες ώρες για να το γυρίσεις. Ditto η εθνική πινακοθήκη.

Δεν βρήκα καλό το μουσείο της Μαντάμ Τισό, μού άρεσε όμως το ενυδρείο, που είναι πολύ κοντά στο London Eye (το οποίο ξέχνα, γιατί έχει πάντα τεράστια ουρά αναμονής). Μπορείς επίσης να επισκεφτείς τον καθεδρικό του Αγίου Παύλου και να ανέβεις ως την σκεπή (πολλά τα σκαλοπάτια -528), όπου έχεις θέα όλο το Λονδίνο (από ύψος 85 μέτρων).

Το παλάτι του Μπάκινγκχαμ δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο. Ακριβώς πίσω του όμως είναι το St James Park που, τουλάχιστον το καλοκαίρι, αξίζει. Τον χειμώνα δεν ξέρω πώς είναι. Μπορείς πάντως να ρίξεις μια ματιά στο κοινοβούλιο και το αβαείο του Γουέστμινστερ, που είναι δυο βήματα από τον κεντρικό σταθμό του Γουότερλου.

Αν έχεις χρόνο, αξίζει να πας και στην έδρα της RPO, το Καντάγκαν Χολ (Cadogan Hall). Είναι εξαιρετική ορχήστρα που μέχρι πρότινος διεύθυνε ο -κατά την γνώμη μου- απίστευτος Charles Dutoit.

Γενικά, απ' ό,τι καταλαβαίνω έχεις λίγο χρόνο και πρέπει να διαλέξεις τι θέλεις, γιατί αυτά που λέω είναι μια εβδομάδα τουρισμός (που λέει ο λόγος).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14088
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Λονδίνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Δεκ 2018, 00:17

Ευχαριστώ όλους γιά τις συμβουλές τους. Ενδέχεται, αν πάνε καλά τα πράγματα, να επισκέπτομαι το UK μάλλον συχνά και να τις αξιοποιήσω όλες. Προς το παρόν φιλοδοξώ να δώ το British Museum, τον πύργο του Λονδίνου και πιθανώς την Saint Paul's Cathedral.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών