Τετραήμερο Μαρόκο

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 25 Δεκ 2018, 15:22

Nero έγραψε:
25 Δεκ 2018, 14:31
Yochanan έγραψε:
25 Δεκ 2018, 14:22
να μας πει ο eπάλληλος. εν ανάγκη να ρωτήσει και τον φίλο του τον Kashi D'ar που έχει ρίζες απο κει.
Βλέπω που το γράφετε συνέχεια αυτό και να ξέρεις είναι εξοργιστικό και προσβλητικό! Οι βερβέροι του Μαρόκου δεν είναι τυπικά σκουρόχρωμοι. Όως η βασίλισσά τους,είναι λευκοί και κοκκινομάλληδες,εξαιρουμένων αυτών που έχουν καταγωγή από άραβες εποίκους.

Εικόνα

Ο Κασίδας ο σπόρος του Ιμπραίμ θα σκότωνε για για έχει τέτοια χαρακτηριστικά(ενδεχομένως και κυριολεκτικά :003: )
:oops::oops::oops:

ντρέπομαι αλλά τουλάχιστον έμαθα κάτι!
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 14:50
Phorum.gr user: Έκτορας
Τοποθεσία: Λεωφόρος Αλεξάνδρας

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Έκτορας » 03 Ιαν 2019, 09:56

Cavaliere έγραψε:
25 Δεκ 2018, 14:12
Κακοπερνάτε όλοι, σας έχει φάει η κρίση, βλέπω.
Σε φαντάζομαι να το λες, με φωνή και ύφος Γ. Μούτσιου.

ΥΓ Καλή χρονιά :D
Sum qui sum

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 03 Ιαν 2019, 10:05

Το 91 που πηγα μας κοιτουσαν με μισο ματι ,φαντασου τωρα ,να κανεις τα εμβολια σου

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25187
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Ιαν 2019, 11:01

Εγώ πήγα το 84 και ήταν μια χαρά. Ακόμη καλύτερα ήταν στην Αλγερία. Άθρησκοι, χαλαροί, γεμάτοι τουρισμό από ανατολικές χώρες. Μετά από λίγα χρόνια σφάζονταν για τα θρησκευτικά!
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 03 Ιαν 2019, 11:02

Έκτορας έγραψε:
03 Ιαν 2019, 09:56
ΥΓ Καλή χρονιά :D
Επίσης, φίλε.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 05 Ιαν 2019, 21:21

brb και tyt έγραψε:
25 Δεκ 2018, 14:55
Beria έγραψε:
25 Δεκ 2018, 14:54
Επί ΠΑΣΟΚ αν γύριζες στη δουλειά μετά από διακοπές και έλεγες ότι δεν πήγες εξωτερικό σε κοιτούσαν σαν λεπρό
Δεκαετία 80; Όχι, fake news

.
Οι ΝεοΕλληνες δέν είναι λαός πού ταξιδεύει ....σάν τούς Ελβετούς ας πούμε ....ή τούς Αγγλους ....

Μεταναστεύει .... καί όταν δέν είναι μετανάστης .... συνηθίζει νά πηγαίνει στό χωριό του ή στήν Ελλάδα .....

Καί μετανάστες πού πήγαιναν ...πάντα συστημένοι από γνωστούς ή συγχωριανούς .... όχι Ταξιδευτές .....

Οσοι άρχισαν νά ταξιδεύουν από τό 85 + οι περισσότεροι Ευρώπη .... αλλά λίγοι ....

Εχω προτείνει ταξίδι δωρεάν σέ πολλούς αλλά γιά 1 άτομο ....μόνοι τους .... καί δέν πάνε βρίσκοντας δικαιολογίες ....

Οι περισσότεροι δέν ξέρουν επαρκή Αγγλικά ... καί νομίζουν ότι δέν θά μπορούν νά συννενοηθούν καί ότι θά χαθούν !!!!!!!


Ως πρός τό Μαρόκο νηματοθέτα .... έχω πάει δυό φορές 5 καί 4 μέρες καί λόγω γιορτών τους δέν λειτουργούσαν

μέσα μεταφοράς καί δέν πήγα Μαρακές .... :fp: .... κοίταξέ το μέ τίς γιορτές ....

στήν επόμενη θά πάω μέ Ιντερέιλ 7 μέρες μόνο Μαρακές :romance-hearteyes: καί Εσσαουίρα :romance-hearteyes:
κ ίσως Τιζνίτ...

4 μέρες είναι λίγες .... αλλά αξέχαστες .... θά θές νά ξαναπάς .....

Αν τό εισητήριό σου ειναι αναχώρηση από Μαρακές ... πετάξου μέχρι Εσσαουίρα μιά πού δέ θά πάς Ταγγέρη :102:

νά δείς καί τό παραλιακό πολιτισμικό κομμάτι ....

Η πρώτος χαιρετισμός πού μέ συγκίνησε στή ζωή μου .... Άχλαν ου σάχλαν .... μού τό εξήγησαν σάν ....

Είσαι σέ τόπο δικών σου .....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4165
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 15 Ιαν 2019, 11:04

Όντως ωραία εμπειρία.
Καλημέρα από Μαρακες
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4165
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 27 Ιαν 2019, 14:07

Γαματο ταξιδάκι. Μπορεί να κυριαρχούσε η μπιχλα και η παρακμή αλλα ήταν ξεχωριστή εμπειρία. Πάμε γι αλλα.
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 27 Ιαν 2019, 14:11

Albrecht έγραψε:
27 Ιαν 2019, 14:07
Γαματο ταξιδάκι. Μπορεί να κυριαρχούσε η μπιχλα και η παρακμή αλλα ήταν ξεχωριστή εμπειρία. Πάμε γι αλλα.
Κανε ένα καλό και γραψε τιποτα βρε. Τα σημαντικά, πχ καλύτερη vs χειροτερη εντυπωση, τι δεν περιμενες και ειδες και τι περιμενες κι δεν ειδες κλπ :wave:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4165
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Τετραήμερο Μαρόκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 28 Ιαν 2019, 12:14

argouen έγραψε:
27 Ιαν 2019, 14:11
Albrecht έγραψε:
27 Ιαν 2019, 14:07
Γαματο ταξιδάκι. Μπορεί να κυριαρχούσε η μπιχλα και η παρακμή αλλα ήταν ξεχωριστή εμπειρία. Πάμε γι αλλα.
Κανε ένα καλό και γραψε τιποτα βρε. Τα σημαντικά, πχ καλύτερη vs χειροτερη εντυπωση, τι δεν περιμενες και ειδες και τι περιμενες κι δεν ειδες κλπ :wave:
Ότι και να γράψω δε θα έχει νόημα αν δεν το ζήσεις. Καταρχάς ένιωσα εξαιρετικά ασφαλής πράγμα που δεν το περίμενα. Στην αρχή είχα το νου μου στις τσέπες μου και στο σακιδιο μου αλλα μετα είδα ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται. Να ναι καλά ο βασιλιάς τους.
Στην κεντρική πλατεία επικρατεί χάος, με την καλή έννοια. Πάγκοι με μπαχάρια,φρούτα, τύποι με πιθικους στους ώμους τους σε παρακαλανε για φωτογραφια(όχι τζάμπα φυσικα), τύποι με φιδια κάνουν το ίδιο, κεντροαφρικανοι παίζουν μουσική, άλλοι χορεύουν, ακροβάτες και τζογαδόροι, αμαξάδες περιμένουν να σε πανε βόλτα, τα άλογα τους γεμίζουν κοπριά και κατουρο την πλατεία. Περπατάς και σου έρχονται δεκάδες μυρωδιές, τη μια στιγμή αναπνέεις βαθιά το ψητό που μαγειρεύουν παραδίπλα, την επομενη θες να ξερασεις απ τα κατουρα που εισπνέεις.
Και ξαφνικα ακούγεται η ειδοποίηση απ τα μεγάφωνα του τζαμιού. Ώρα προσευχής. Πέντε τζαμια σε διαφορα σημεία της πόλης ενώνουν τις προσευχές τους και όλο το Μαρακες είναι έτοιμο για προσευχή. Δεος όταν ακους το Αλλάχ Ακμπαρ να δονεί την ατμόσφαιρα.
Δίπλα στην πλατεία δεκάδες στενάκια με μαγαζάτορες που πουλάνε ότι μπορείς να φανταστείς. Σχεδόν στα πάντα δε βλέπεις τιμή, επιβάλλεται να παζαρεψεις. Το γουστάρουν και φαίνεται. Λέξη κλειδί το "γιουναν" αφού μας συμπαθουνε. Με θυμάμαι σε μια προσπάθεια μου να ρίξω την τιμη που του λέω ότι ειμαι απο την Ελλάδα της κρίσης κι αυτός να μου απαντάει οτι κρίση είχαμε μέχρι πριν δυο χρονια και τώρα είμαστε καλά. Γέλασα τόσο πολυ που δεν παζαρεψα άλλο και του έδωσα οσα ήθελε. Χαλάλι.
Σε πολλα απο αυτά τα στενά,που θυμίζουν Μοναστηράκι αλλα επί 100, υπάρχει κίνδυνος να σε πατήσει κάποιος με τη μηχανή του αφού περνανε μέσα απο τον κόσμο χωρίς δισταγμό. Οι ίδιες οι μηχανές είναι προιστορικες, τα περισσότερα μοντέλα δεν τα ήξερα καν, ίσως να τα πρόλαβε ο παππούς μου. Τεχνολογικά είναι πολυ πίσω, ενδυματολογικά χύμα στο κύμα πχ σακάκι φόρμα και σαγιονάρα. Για τις Μαροκινές δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν όμορφες ή όχι αφού οι περισσότερες ήταν καλυμμένες απο πάνω μέχρι κάτω. Η κουζινα τους με απογοήτευσε. Αλκοόλ ούτε καν, φυσικά ούτε χοιρινό. Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο αλλα βαρέθηκα. Κάποια άλλη φορά τα υπόλοιπα.
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών