7 μέρες Αθήνα.

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Δεκ 2018, 17:28

Δυστυχώς αυτή τη φορά η παραμονή μου ήταν μόλις λίγες ώρες λόγω εορτών. Επιφυλάσσομαι για την επομενη
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Δεκ 2018, 17:30

Σε επαρχιακές πόλεις είναι γεγονός ότι βαριέσαι μετά από λίγο. Όχι ότι η ποιότητα ζωής δεν είναι καλή, αν και αυτό εξαρτάται πάντα από το εισόδημα όπου και αν είσαι. Βλέπεις συνέχεια τα ίδια πρόσωπα, μαθαίνεις (χωρίς να το θέλεις πολλές φορές) τα πάντα γι' αυτούς και γενικά ανακυκλώνονται συνέχεια τα ίδια. Το έχω ζήσει για κάποια χρόνια. Πρέπει να κάνεις συχνές αποδράσεις προς οπουδήποτε, πράγμα που προϋποθέτει υψηλό εισόδημα.
Θα προτιμούσα όμως να είχα ζήσει σε μια πόλη όπως η Heidelberg της Γερμανίας (με πληθυσμό 160.000), αντί για την Αθήνα, για μια ζωή, δεν θα με πείραζε. Αυτό γιατί θα μου προσέφερε μεγαλύτερο εισόδημα, την δουλειά που θα μου άρεσε και σε 1-2 ώρες με το τρένο βρίσκεσαι σε μεγαλύτερες πόλεις έως και σε άλλο κράτος.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Δεκ 2018, 07:41

Ερμής έγραψε:
28 Δεκ 2018, 10:21
Πείτε μου μια μεγαλούπολη(μεγαλούπολη, όχι βλαχοχώρι με πάνω απο 100Κ κόσμο) που να μην έχει γωνιές μέσα στην παρακμή.

Τα έχουμε ξαναπεί, όλοι την βρίζουν αλλά κανείς δεν φεύγει.
Δεν έχω ταξιδέψει η ίδια πολύ τελευταία και τελευταία αλλάζουν γρήγορα τα πράγματα, αλλά από όσο ακούω Λονδίνο, Πράγα, Βουδαπέστη, Φλωρεντία, Βιέννη, Βαρκελώνη, και Τϊρανα μη σου πω, Κιέβο και Τιμπιλίσι, πιθανότατα η Λαχώρη και η Καμπουλ να έχουν λιγότερο κακόφημες περιοχές στο ΚΕΝΤΡΟ τους συνολικά ΚΑΙ

από τουρίστες που γράφουν δεν μοιάζουν να είδαν εικόνες σαν της Αθήνας πουθενά; Σοβαρά τώρα; Πήγες σε συγκεκριμένα σημεία κάτω από την Αθηνάς και έχεις ξαναδεί τέτοιο πράγμα και πού; Παρακμή από παρακμή διαφέρει και ορίζεται διαφορετικά. Σε ποια Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα σήμερα διαβάζεις συνέχεια, αν μπεις σε σάιτ κριτικών, ότι δεν είναι για γυναίκες να κυκλοφορούν μόνες τους βράδυ, στο Κέντρο τους που είναι γεμάτο προϋπάρχοντα ξενοδοχεία που έρχονται ανυποψίαστοι τουρίστες; Και ποιος κερδίζει από αυτή την κατάσταση για να λέμε that's life? Ας μπει όποιος θέλει σε σάιτ κριτικών για ξενοδοχεία στις επίμαχες περιοχές. Τι είναι όλοι αυτοί που τα γράφουνε, δεν έχουν ταξιδέψει να ανοιξει το μάτι τους;

Αν και τους τελευταίους 2 μήνες περίπου έγινε τόσο χάλια το θέμα που φαίνεται ότι κάποιος ενδιαφέρθηκε και υπάρχει βελτίωση και σε αυτό, οπότε δεν ξέρω και τι θα καταλάβει κανείς αν πάει τώρα. Πάλι καλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 31 Δεκ 2018, 08:46, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Δεκ 2018, 07:54

Juno έγραψε:
30 Δεκ 2018, 12:50
Belisarius έγραψε:
30 Δεκ 2018, 12:44
Athina__P έγραψε:
26 Δεκ 2018, 20:16
Πολύ καλά λόγια ακούγονται για το Νιάρχος φέτος, δεν έχω πάει ακόμα :102:
Το Νιάρχος δημιούργησε πόλο αναψυχής και πολιτισμού από το πουθενά και από μόνο του αναβάθμισε τη πόλη. Η Αθήνα χρειάζεται οπωσδήποτε άλλα 2-3 ανάλογα πράγματα.
Πήγαινα συχνά, όταν το είχε ακόμα το ίδρυμα Νιάρχος. Από τη στιγμή που το πήρε το δημόσιο, έχω πάει κάνα-δυο φορές. Έχει ωραίες εκδηλώσεις, αλλά το μόνο που με ενοχλεί είναι πως το τσάμπα μαζεύει κάθε καρυδιάς, καρύδι. Πας στη συναυλία νωρίς, κάθεσαι στα μπροστινά καθίσματα εκεί στο open air και έρχεται η φαλαινοοικογένεια, ανοίγουν τα πτυσσόμενα καρεκλάκια τους, κάθονται ακριβώς μπροστά σου, βγάζουν το τάπερ, γκαρίζουν, δεν βλέπεις, ακούς κάτι λίγα και το σκέφτεσαι να μιλήσεις μην σε βρίσουν. Τέλος πάντων, νομίζω πως πλέον όπου είναι δωρεάν, θα συμβαίνει αυτό. Αν είναι η έξοδος του μήνα, δεν σηκώνουν πολλά-πολλά.
Σε γενικές γραμμμές μαζεύει καλό κόσμο και ακριβώς τον κόσμο που δεν τολμάει ΑΚΟΜΑ να πάρει την οικογένειά του και να κατεβεί κέντρο, γιατί όσο και να έχει βελτιωθεί, που το είπα, υπάρχουν ακόμα οι φοβίες για δυσάρεστες εκπλήξεις που στο σενιαρισμένο κομμάτι είναι σπάνιες πια. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διαγράψει το Κέντρο και θα αργήσουν ακόμα πολύ να πάνε, ό,τι και να τους πει κανείς και οι λόγοι είναι διάσπαρτοι σε σχόλια σε αυτό το τόπικ.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Δεκ 2018, 08:03

gassim έγραψε:
30 Δεκ 2018, 16:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 15:09
Ερμής έγραψε:
30 Δεκ 2018, 14:37
Άρα βλέπεις και από τους γύρω σου ότι προτιμούν να είναι εδώ. Το θέμα εργασίας δε το πιστεύω. Ίσα ίσα η Αθήνα είναι πολύ πιο ανταγωνιστική κ δύσκολη στις δουλειές. Συν ότι είναι κ πιο δαπανηρή.
Σαφώς ισχύει και το θέμα της εργασίας. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι το πρωτεύον. Και στις πόλεις που ανέφερα τουλάχιστον, τόσο τα ενοίκια όσο και η αγορά ακινήτων, είναι αναλογικά πιο ακριβή ή παίζει στα ίδια με την αντίστοιχη των Αθηνών γιατί και στις επαρχιακές πόλεις υπάρχουν προνομιακές ή πιο υποβαθμισμένες περιοχές και η προσφορά είναι πολύ μικρότερη λόγω μεγέθους. Το ίδιο ισχύει και για τις επαγγελματικές δραστηριότητες. Και φυσικά, ισχύει και ο επίσης πρωτεύων παράγων της οικογένειας, της επαγγελματικής δραστηριότητας των συζύγων, της ηλικίας των παιδιών, συγγενών κλπ και γενικώς όλων των παραγόντων μεταξύ των οποίων πρέπει να τηρηθούν στοιχειώδεις ισορροπίες.

Κατά τα άλλα, το πόσο οι περισσότεροι Αθηναίοι προτιμούν να είναι εδώ ή στην επαρχία, φαίνεται στα τριήμερα που έχουν όλο το χρόνο να απολαύσουν χαλαρά τις χαρές που τους προσφέρει. Αλλά φεύγουν. Και όλως τυχαίως, είναι οι μέρες που βρίσκω πολύ πιο θελκτική την Αθήνα. :P
Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να προτιμούν να ζουν στην Αθήνα και να πηγαίνουν διακοπές στην επαρχία.
Σε γενικές γραμμές οι πόλεις τραβάνε περισσότερο νέους ανθρώπους και οι μικρότερες πόλεις ή χωριά τραβάνε τις μεγαλύτερες ηλικίες. Η Αθήνα προσφέρει σαφώς περισσότερες επιλογές διασκέδασης, εκπαίδευσης, πολιτισμού. Όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει και χάνει σταδιακά το ενδιαφέρον του για τα παραπάνω αρχίζει να κερδίζει έδαφος η φύση, η ηρεμία και τα κοψίδια στα κάρβουνα.
Λογικό είναι αλλά όχι να λέμε οτι είναι και καλύτερο ένας άνθρωπος να είναι 30 40 χρονών και να μην έχει πάει ξερω γω πέντε φορές στο θέατρο....
Αυτό. Συν ότι στην Αθήνα, βλέπεις οι ηλικίες άνω των 25 να μην κυκλοφορούν παρέες παρέες, στην εποχή της πληροφορίας, γιατί σταδιακά όλοι κλείνονται στα σπίτια τους και στα καβούκια τους και θες χρόνο για να μετακινηθείς αν οι βασικές παρέες είναι σε άλλες γειτονιές. Αυτό το μετράω πάρα πολύ και έχω φίλους της επαρχίας που η καθημερινότητά τους είναι πολύ ανώτερη. Απογεύματα καλοκαίρι με την παρέα στη θάλασσα σε μπιτσόμπαρα κάτσε καλά κάποιες φορές, κανα δεκάλεπτο από το σπίτι ΚΑΙ τη δουλειά! Κάθε μέρα. Και αν θέλουν έρχονται και Αθήνα για την κουλτούρα, ποιος τους σταματάει; Υπήρχαν φάσεις που ο άντρας μου ήταν κουρασμένος και μας ήξερε μόνο το Μακάρθουρ και το Μολ γιατί έπρεπε να πάρουμε και ρούχα για τα παιδιά που μεγαλώνανε και ήταν πολύ κουρασμένος για να πάμε κάπου αφού είχε κάνει πόσα δρομολόγια καθημερινά για δουλειά και σχολεία και τα έχουμε και αυτά κοντά σχετικά για Αθήνα! Οι φίλοι μας από επαρχία ξέραν να μας δείξουν πιο γαμάτα μαγαζιά που τα είχαν μάθει από άλλους φίλους από επαρχία! Αν έχεις τρόπο ζωής που σε γλιτώνει από τα πολλά δρομολόγια πχ Φιλιπινέζα / σχολικό για ιδιωτικό σχολείο ή γιαγιά, μάνι μάνι έχεις ξεμπερδέψει από αρκετό καθημερινό στρες για όλους και περισσεύει και χρόνος για άλλα πράγματα.

Το χειμώνα στην επαρχία κλείνονται, αλλά μια ιδέα είναι και αυτό. Παίζει ρόλο και η φάση που είσαι, ξέρω τι έχει να προσφέρει το Κέντρο, μου αρέσει, αλλά τελευταία θέλω άπλα και φύση.

Οι λόγοι που δεν φεύγουν οι Αθηναίοι πολλοί:
-Δουλειές
-Σχολεία παιδιών
-Δεν έχουν ουσιαστική βάση ή παρέες ή συγγενείς κάπου στην επαρχία, δεν είναι το ίδιο να πας ξεκάρφωτος, είναι μεγάλη η αλλαγή. Ακόμα και να έχεις και να μην ενταχθεί πχ η σύντροφος είναι τεράστιο πρόβλημα.
-Ρίσκο απόφασης, η Αθήνα έχει αλλάξει εκατό φορές, ποιος ξέρει πού θα είναι τα πράγματα σε 5, 10 χρόνια, οπουδήποτε τελικά;
-Η επαρχία τώρα ειδικά είναι σε πτωτική φάση σχετικά όσον αφορά το οικονομικό, τι παράγει κιόλας, εκτός από τα νησιά και μερικές τουριστικές περιοχές που έχουν ανοδική πορεία.

Ξέρω αρκετούς πάντως που αντικειμενικά περνάνε καλύτερα και είναι πιο χαρούμενοι εκτός Αθήνας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Δεκ 2018, 11:52

Athina__P έγραψε:
31 Δεκ 2018, 08:03
gassim έγραψε:
30 Δεκ 2018, 16:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Δεκ 2018, 15:09


Σαφώς ισχύει και το θέμα της εργασίας. Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι το πρωτεύον. Και στις πόλεις που ανέφερα τουλάχιστον, τόσο τα ενοίκια όσο και η αγορά ακινήτων, είναι αναλογικά πιο ακριβή ή παίζει στα ίδια με την αντίστοιχη των Αθηνών γιατί και στις επαρχιακές πόλεις υπάρχουν προνομιακές ή πιο υποβαθμισμένες περιοχές και η προσφορά είναι πολύ μικρότερη λόγω μεγέθους. Το ίδιο ισχύει και για τις επαγγελματικές δραστηριότητες. Και φυσικά, ισχύει και ο επίσης πρωτεύων παράγων της οικογένειας, της επαγγελματικής δραστηριότητας των συζύγων, της ηλικίας των παιδιών, συγγενών κλπ και γενικώς όλων των παραγόντων μεταξύ των οποίων πρέπει να τηρηθούν στοιχειώδεις ισορροπίες.

Κατά τα άλλα, το πόσο οι περισσότεροι Αθηναίοι προτιμούν να είναι εδώ ή στην επαρχία, φαίνεται στα τριήμερα που έχουν όλο το χρόνο να απολαύσουν χαλαρά τις χαρές που τους προσφέρει. Αλλά φεύγουν. Και όλως τυχαίως, είναι οι μέρες που βρίσκω πολύ πιο θελκτική την Αθήνα. :P
Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να προτιμούν να ζουν στην Αθήνα και να πηγαίνουν διακοπές στην επαρχία.
Σε γενικές γραμμές οι πόλεις τραβάνε περισσότερο νέους ανθρώπους και οι μικρότερες πόλεις ή χωριά τραβάνε τις μεγαλύτερες ηλικίες. Η Αθήνα προσφέρει σαφώς περισσότερες επιλογές διασκέδασης, εκπαίδευσης, πολιτισμού. Όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει και χάνει σταδιακά το ενδιαφέρον του για τα παραπάνω αρχίζει να κερδίζει έδαφος η φύση, η ηρεμία και τα κοψίδια στα κάρβουνα.
Λογικό είναι αλλά όχι να λέμε οτι είναι και καλύτερο ένας άνθρωπος να είναι 30 40 χρονών και να μην έχει πάει ξερω γω πέντε φορές στο θέατρο....
Αυτό. Συν ότι στην Αθήνα, βλέπεις οι ηλικίες άνω των 25 να μην κυκλοφορούν παρέες παρέες, στην εποχή της πληροφορίας, γιατί σταδιακά όλοι κλείνονται στα σπίτια τους και στα καβούκια τους και θες χρόνο για να μετακινηθείς αν οι βασικές παρέες είναι σε άλλες γειτονιές. Αυτό το μετράω πάρα πολύ και έχω φίλους της επαρχίας που η καθημερινότητά τους είναι πολύ ανώτερη. Απογεύματα καλοκαίρι με την παρέα στη θάλασσα σε μπιτσόμπαρα κάτσε καλά κάποιες φορές, κανα δεκάλεπτο από το σπίτι ΚΑΙ τη δουλειά! Κάθε μέρα. Και αν θέλουν έρχονται και Αθήνα για την κουλτούρα, ποιος τους σταματάει; Υπήρχαν φάσεις που ο άντρας μου ήταν κουρασμένος και μας ήξερε μόνο το Μακάρθουρ και το Μολ γιατί έπρεπε να πάρουμε και ρούχα για τα παιδιά που μεγαλώνανε και ήταν πολύ κουρασμένος για να πάμε κάπου αφού είχε κάνει πόσα δρομολόγια καθημερινά για δουλειά και σχολεία και τα έχουμε και αυτά κοντά σχετικά για Αθήνα! Οι φίλοι μας από επαρχία ξέραν να μας δείξουν πιο γαμάτα μαγαζιά που τα είχαν μάθει από άλλους φίλους από επαρχία! Αν έχεις τρόπο ζωής που σε γλιτώνει από τα πολλά δρομολόγια πχ Φιλιπινέζα / σχολικό για ιδιωτικό σχολείο ή γιαγιά, μάνι μάνι έχεις ξεμπερδέψει από αρκετό καθημερινό στρες για όλους και περισσεύει και χρόνος για άλλα πράγματα.

Το χειμώνα στην επαρχία κλείνονται, αλλά μια ιδέα είναι και αυτό. Παίζει ρόλο και η φάση που είσαι, ξέρω τι έχει να προσφέρει το Κέντρο, μου αρέσει, αλλά τελευταία θέλω άπλα και φύση.

Οι λόγοι που δεν φεύγουν οι Αθηναίοι πολλοί:
-Δουλειές
-Σχολεία παιδιών
-Δεν έχουν ουσιαστική βάση ή παρέες ή συγγενείς κάπου στην επαρχία, δεν είναι το ίδιο να πας ξεκάρφωτος, είναι μεγάλη η αλλαγή. Ακόμα και να έχεις και να μην ενταχθεί πχ η σύντροφος είναι τεράστιο πρόβλημα.
-Ρίσκο απόφασης, η Αθήνα έχει αλλάξει εκατό φορές, ποιος ξέρει πού θα είναι τα πράγματα σε 5, 10 χρόνια, οπουδήποτε τελικά;
-Η επαρχία τώρα ειδικά είναι σε πτωτική φάση σχετικά όσον αφορά το οικονομικό, τι παράγει κιόλας, εκτός από τα νησιά και μερικές τουριστικές περιοχές που έχουν ανοδική πορεία.

Ξέρω αρκετούς πάντως που αντικειμενικά περνάνε καλύτερα και είναι πιο χαρούμενοι εκτός Αθήνας.
Άψογη. :smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 31 Δεκ 2018, 12:02

Φανατικος αθηναιος αν και πλεον νομιζω το ιδανικο θα ηταν κανα μισαωρο αποσταση με το αυτοκινητο, καπου λιγο πιο εξω με περισσοτερο χωρο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Δεκ 2018, 13:07

Ερμής έγραψε:
30 Δεκ 2018, 16:54
Πάνε χιλιάρικο στα Χανιά, στην Καβάλα και το Βολο;

Επίσης ατυχεστατη η δεύτερη παράγραφος. Πραγματικά ατυχεστατη. Που και πάλι αν εξαιρέσεις κάποια νησιά και το Costa Navarino, δεν ισχύει.
Στο Βόλο ας πούμε έχω μείνει στο καλύτερο υποτίθεται ξενοδοχείο χωρίς προκράτηση κ πλήρωσα πολύ λογική τιμή.
Εξαρτάται από το σημείο και την κατάσταση του σπιτιού. Όλες οι πόλεις που ανέφερα, έχουν -καθόλου συμπτωματικώς- και νεοκλασσικά σπίτια ή παλιά αρχοντικά. Όπως και έχουν "διατηρητέες" περιοχές, την παλιά πόλη. Και επειδή είναι λιμάνια, έχουν ακόμη και σήμερα τουριστικό ενδιαφέρον. Στην παραλιακή του Βόλου, θυμάμαι το "Αίγλη" και το "Ξενία κάτι" αλλά δεν τα θεωρώ κάτι ιδιαίτερο ούτε βρίσκω κάποια σχέση του Costa Navarino με τα ξενοδοχεία εντός πόλεων. Αν θες κάτι πραγματικά ενδιαφέρον εντός πόλεως, πήγαινε στο Ιμαρέτ στην Καβάλα. Ακόμη και για καφέ αξίζει τον κόπο.

Όσο για τιμές, ας γράψουν κάτι πιο συγκροτημένο οι Καβαλιώτες του φόρουμ. Επειδή όμως ανέφερες κάτι για χιλιάρικο και κάπου εκεί παίζουν τα μέσα διαμερίσματα της παραλιακής των Αθηνών, αν θεωρείς ότι κάποιος που μένει στο Παλιό Φάληρο ή την Γλυφάδα, έχει καλύτερη ποιότητα ζωής και περισσότερες επιλογές στο οτιδήποτε, σε ακτίνα ενός ή τριών χιλιομέτρων από κάποιον που μένει σε αντίστοιχο σπίτι της Καβάλας, της Καλαμάτας, των Χανίων και του Βόλου, κάνεις μεγάλο λάθος. :lol:

Και για να γίνω πιο σαφής, προσωπικώς θεωρώ πόλεις που σου προσφέρουν πραγματική ποιότητα ζωής, αυτές που δεν δημιουργούν την ανάγκη των "διακοπών" γιατί προσφέρουν τα πάντα σε χρόνο μηδέν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 31 Δεκ 2018, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Δεκ 2018, 13:17

Μα Αθηνά μου το έχουμε ξαναπεί ότι είναι παγκόσμια πρωτοπορία των Αθηνών να έχουν τη σκατιλα στο κέντρο τους.
Μη μου λες αν ξέρω από κέντρο. Δημότης Αθηνών ειμαι, στη Βαθης μεγάλωσα, εκει κατεβαίνω πολύ συχνά, ξέρω πολύ καλά τι σκατιλα παίζει. Δε μπορώ όμως να ακούω και τέρατα για αυτη την πόλη. Δεν ωραιοποιω την κατάσταση. Ακόμη και αυτή η Αθήνα που πονάει στα περισσότερα σημεία του κέντρου της είναι σκάλες ανώτερη από τις υπόλοιπες πόλεις.
Βγαίνεις μια βόλτα στην παραλιακή που όμοια της δεν υπάρχει σε ολάκερη την Ευρώπη, πας μια βόλτα στην πλάκα και αγαλιάζει η καρδιά σου, πας στο Νιαρχο και σε φυσάει ευρωπαϊκός αέρας, δίπλα ο Πειραιάς με τις ιδιομορφίες και τη γοητεία του, παραπάνω η Κηφισιά με το πράσινο και την περατζαδα της.
Μη λέμε ότι θέλουμε τώρα.

ΓΑΛΗ μίλησες παραπάνω για τιμές παραλιακά. Επειδή πλέον μένω παραλιακά βλέπω κ Τι παίζει από τιμές. Δεν είπα ότι το μέσω διαμέρισμα των Αθηνών παίζει εκεί, μίλησες για παραλιακές περιοχές. Σε Φάληρο κυρίως και μετά σε Γλυφάδα Βουλα εκει παίζουν οι τιμές. Και δε μιλάω για αρχοντικά διατηρητέα αλλά για απλά μεγάλο διαμέρισμα. Ψάξτο λιγάκι κ θα δεις ότι έχεις άδικο σε αυτό το κομμάτι.
Για την ποιότητα ζωής είναι υποκειμενικό, άλλος θεωρεί ποιότητα ζωής να ακούει τον κόκκορα το πρωί, άλλος το τέρας της πόλης να ξυπνά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 31 Δεκ 2018, 13:17

Ερμής έγραψε:
30 Δεκ 2018, 16:54
Πάνε χιλιάρικο στα Χανιά, στην Καβάλα και το Βολο;

Επίσης ατυχεστατη η δεύτερη παράγραφος. Πραγματικά ατυχεστατη. Που και πάλι αν εξαιρέσεις κάποια νησιά και το Costa Navarino, δεν ισχύει.
Στο Βόλο ας πούμε έχω μείνει στο καλύτερο υποτίθεται ξενοδοχείο χωρίς προκράτηση κ πλήρωσα πολύ λογική τιμή.
Eγώ δυάρια μικρά στο νησί τα δίνω 250 το μήνα, εξασφαλισμένα σε συγκεκριμένους ανθρώπους που ξέρω ότι δε θα τα κάνουν πουτάνα και θεωρούμαι φτηνή. Και με παρακαλάνε, λόγω έλλειψης. Θα μπορούσα να βάραγα 300 σε ξένους, άμα ήθελα να πάρω τα ρίσκα μου και, αν δεν τους άρεσε, ας έβρισκαν αλλού :smt005: Ας όψεται που ΔΕΝ νοικιάζω σε αγνώστους.

Μιλάμε για 40 τμ, όταν εγώ νοικιάζω τα 80 τμ, 350 με γκαράζ και για την περιοχή που είμαι θεωρείται και ακριβά. Δεν είμαι καμιά Καστέλλα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 31 Δεκ 2018, 13:21

Γαϊδούρες Ελληνίδες, κάθεται και γαμιέται στο κινητό και κρυφοχαμογελιέται ιδρώνοντας το μουνί της, και οι γιαγιάδες όρθιες να τρέμουν τα πόδια τους. Έριξα κάτι καντήλια... Σκατόμουνο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Δεκ 2018, 13:43

Ερμής έγραψε:
31 Δεκ 2018, 13:17
Μα Αθηνά μου το έχουμε ξαναπεί ότι είναι παγκόσμια πρωτοπορία των Αθηνών να έχουν τη σκατιλα στο κέντρο τους.
Μη μου λες αν ξέρω από κέντρο. Δημότης Αθηνών ειμαι, στη Βαθης μεγάλωσα, εκει κατεβαίνω πολύ συχνά, ξέρω πολύ καλά τι σκατιλα παίζει. Δε μπορώ όμως να ακούω και τέρατα για αυτη την πόλη. Δεν ωραιοποιω την κατάσταση. Ακόμη και αυτή η Αθήνα που πονάει στα περισσότερα σημεία του κέντρου της είναι σκάλες ανώτερη από τις υπόλοιπες πόλεις.
Βγαίνεις μια βόλτα στην παραλιακή που όμοια της δεν υπάρχει σε ολάκερη την Ευρώπη, πας μια βόλτα στην πλάκα και αγαλιάζει η καρδιά σου, πας στο Νιαρχο και σε φυσάει ευρωπαϊκός αέρας, δίπλα ο Πειραιάς με τις ιδιομορφίες και τη γοητεία του, παραπάνω η Κηφισιά με το πράσινο και την περατζαδα της.
Μη λέμε ότι θέλουμε τώρα.

ΓΑΛΗ μίλησες παραπάνω για τιμές παραλιακά. Επειδή πλέον μένω παραλιακά βλέπω κ Τι παίζει από τιμές. Δεν είπα ότι το μέσω διαμέρισμα των Αθηνών παίζει εκεί, μίλησες για παραλιακές περιοχές. Σε Φάληρο κυρίως και μετά σε Γλυφάδα Βουλα εκει παίζουν οι τιμές. Και δε μιλάω για αρχοντικά διατηρητέα αλλά για απλά μεγάλο διαμέρισμα. Ψάξτο λιγάκι κ θα δεις ότι έχεις άδικο σε αυτό το κομμάτι.
Για την ποιότητα ζωής είναι υποκειμενικό, άλλος θεωρεί ποιότητα ζωής να ακούει τον κόκκορα το πρωί, άλλος το τέρας της πόλης να ξυπνά.
Μα το ίδιο ακριβώς λέμε. Έγραψα για μέσα διαμερίσματα και όχι για ανακαινισμένα αρχοντικά, που στην τελική δεν έχουν μείνει και πολλά. Η παραλιακή έχει τις ίδιες ακριβώς πολυκατοικίες με την κάθε περιοχή. Κάποιες είναι παλιές, κάποιες μέτριες και κάποιες οροφοδιαμερίσματα για λίγους. Η τρίτη κατηγορία παίζει πάνω από 2.500.

Κατά τα άλλα, μια χαρά είναι η παραλιακή των νότιων προαστίων αλλά προφανώς δεν κατάλαβες ότι όταν γράφω για μετακινήσεις σε χρόνο μηδέν, εννοώ ότι μπορείς να βρεθείς στην αντίστοιχη Κηφισιά, Πλάκα, μουσεία, πάρκα, κοσμικά ή γραφικά μαγαζιά με τα πόδια. Εντάξει, για βουνό ή θάλασσα ή τριγύρω ενδιαφέρουσες παραλίες και γραφικά ψαροχώρια, βουνοχώρια κλπ θέλεις από μισάωρο ως ώρα με μέσο. :lol:

Και αν γουστάρεις κάτι σαν παραθαλάσσια Κηφισιά, προτείνω Κέρκυρα. Έχει κάτι δρόμους που θυμίζουν εποχή της αυτοκράτειρας Σίσσυ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Δεκ 2018, 14:08

Δε διαφωνώ για Κέρκυρα Ναύπλιο Χανιά. Αλλά και σε αυτές τις πόλεις είναι μόνο το ιστορικό τους μέρος, η νέα πλευρά είναι σα τα πατησια.

Όσο για τις τιμές δεν ήξερα ότι και στο επαρχιακές πόλεις υπάρχει τέτοια αλματώδης αύξηση τιμών ούτως ώστε να φτάσουν τα τετραψήφιο, τα απλά μεγάλα διαμερίσματα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

ritzeri

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 31 Δεκ 2018, 14:15

Cavaliere έγραψε:
31 Δεκ 2018, 13:21
Γαϊδούρες Ελληνίδες, κάθεται και γαμιέται στο κινητό και κρυφοχαμογελιέται ιδρώνοντας το μουνί της, και οι γιαγιάδες όρθιες να τρέμουν τα πόδια τους. Έριξα κάτι καντήλια... Σκατόμουνο.
Δεν ξέρεις, μπορεί να ήταν αλβανικής.
Δύσκολα τις ξεχωρίζεις πλέον.

Στο θέμα, εγώ θα σου έλεγα να αφιερώσεις ένα απόγευμα να γυρίσεις τη Ν. Φιλαδέλφεια.

Πήγαινε μια βόλτα από το γήπεδο να ανατριχιασεις και μετά χάσου στα στενά με τα προσφυγικά σπιτια.
Μεχρι πριν κανα δίμηνο πέρναγες και μοσχοβολουσαν παντού λουλούδια από τις αυλές.
Στο τέλος κάτσε σε κάποιο από τα άπειρα μεζεδοπωλεία της περιοχής, θα σου πρότεινα το μαμα γκουζ ή το υπογειο του μίστερ Λουκουδελη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ritzeri την 31 Δεκ 2018, 18:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: 7 μέρες Αθήνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Δεκ 2018, 14:21

Ορέστης 35 έγραψε:
30 Δεκ 2018, 04:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Δεκ 2018, 15:31
aspergillus έγραψε:
29 Δεκ 2018, 15:26
Ακόμα και αν φύγεις από την Αθήνα, οπουδήποτε αλλού στην Ελλάδα πας θα βαρεθείς σε λίγες εβδομάδες.
Πάλι πίσω θα είσαι.
Πουθενά στην Ελλάδα δεν είναι καλύτερα.
Η Θεσσαλονίκη και οι επαρχιακές πόλεις είναι χάλι μαύρο.Ελάχιστα αντέχονται.
Οκ, πήγαινε ζήσε για λίγους μήνες στην Καβάλα, στον Βόλο, στην Καλαμάτα ή στα Χανιά κι έλα να μας πεις πόσο βαρέθηκες και τι ακριβώς είναι αυτό που σου έλειψε από την Αθήνα. :lol:
Τι γνωμη εχεις για την Κατερινη;
Σαν πόλη για τον πεουλα - η παραλία Κατερίνης καλή για μάσες - γυναίκες - διασκέδαση.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών