Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Φεβ 2019, 20:53

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:21
Ναι, περισσότερο παίζει να ήταν άσκηση εκτός και αν όταν κατεβήκατε φυσούσε τόσο που σε έπαιρνε ο αέρας, δεν έχει άλλο λόγο για να απογειωθεί αν πατήσει στον διάδρομο... αν είχε αέρα μπορεί να στράβωσε την πορεία του αεροπλάνου και ξανασηκώθηκε για να πατήσει καλύτερα, αυτό το κάνει και ο αυτόματος πάντως αλλά και ο χειριστής..
Η αλήθεια είναι πως το αερόπλανο χόρευε πολύ, κι όλοι υποθέσαμε πως το ξανασήκωσε για να το προσγειώσει σωστά. Αλλά με ψάρωσες που με είπες πως το κάνει αυτό ο αυτόματος.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 21 Φεβ 2019, 20:54

Παιδιά, με Qatar πετούσα, δε νομίζω η Q. να κάνει τσιπιές στην εκπαίδευση, είναι πολύ large.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8482
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Φεβ 2019, 21:03

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:12
OANNHSEA έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:00
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:13
Μιλαμε για 33 χρονια πτησεων
Είσαι άσχετος από μηχανολογία...
Τα αεροσκάφη έχουν ένα χαρακτηριστικό το οποίο τα κάνει τόσο ακριβά στην αγορά: μεγάλη ασφάλεια!!!
Αυτό το εκμεταλλεύονται πάρα πολλοί, αλλά κάποια στιγμή η γραμμικότητα θα σπάσει και τότε θα δεις όχι μίαα, αλλά μπορεί και 3 πτώσεις αεροσκαφών της Ryan σε ένα χρόνο!!!

.
Μπορεί και να μη σπάσει ποτέ. Η αξιοπιστία των αεροσκαφών είναι το νο1 για την επιβίωση της κατασκευάστριας εταιρίας και στην συνέχεια για την αεροπορική εταιρία.
Το πρόβλημα είναι ότι πάντα σπάει, ότι και να κάνεις...
Το ότι δεν έχει σπάσει τόσο καιρό, παρά τις τόσες γελοιότητες που έχει κάνει η Ryan και η Easy, δειχνει απλά ότι το σπάσιμο της γραμμικότητας- όποτε γίνει αυτό - θα είναι πολύ καταστροφικό.

Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:54
Παιδιά, με Qatar πετούσα, δε νομίζω η Q. να κάνει τσιπιές στην εκπαίδευση, είναι πολύ large.
Ξαναπάρτο από την άλλη πλευρά και ψάξτο καλύτερα - μήπως στο νέτι;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 21:03

Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:53
Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:21
Ναι, περισσότερο παίζει να ήταν άσκηση εκτός και αν όταν κατεβήκατε φυσούσε τόσο που σε έπαιρνε ο αέρας, δεν έχει άλλο λόγο για να απογειωθεί αν πατήσει στον διάδρομο... αν είχε αέρα μπορεί να στράβωσε την πορεία του αεροπλάνου και ξανασηκώθηκε για να πατήσει καλύτερα, αυτό το κάνει και ο αυτόματος πάντως αλλά και ο χειριστής..
Η αλήθεια είναι πως το αερόπλανο χόρευε πολύ, κι όλοι υποθέσαμε πως το ξανασήκωσε για να το προσγειώσει σωστά. Αλλά με ψάρωσες που με είπες πως το κάνει αυτό ο αυτόματος.
ε ναι, εφόσον προσγειώνεται σε επικίνδυνη στιγμή το κάνει, είναι αυτό που πρέπει να κάνει. ίσως ένας άνθρωπος να έπαιρνε μεγαλύτερο ρίσκο από τον αυτόματο χωρίς αυτό να σημαίνει ατύχημα..
the end

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40744
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Φεβ 2019, 21:20

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:20
hellegennes έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:01


Έλα, πρηχτράκο:

https://www.aeroinside.com/incidents/airline/ryanair

Πάρε και σύγκρινε τραυματισμούς με την British:

https://www.aeroinside.com/incidents/ai ... sh-airways

Ή την KLM:

https://www.aeroinside.com/incidents/airline/KLM
Tι να συγκρινω βρε αστειε
Τρια νουμερα ειναι
Γραψτα
Αν δεν τα γραψεις δεν εχεις διαβασει αυτα που ποσταρες
Τα έγραψα σε προηγούμενο ποστ, αγάπη μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40744
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Φεβ 2019, 21:23

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:28
mao mao έγραψε:
21 Φεβ 2019, 20:25
Cavaliere έγραψε:
21 Φεβ 2019, 19:45
Συγγνώμη, αλλά μου έχει τύχει να προσγειωνόμαστε, και τελευταία στιγμή πριν ακουμπήσουμε γη, να το ξανασηκώσει. Αυτό γίνεται με αυτόματο; Δεν ήταν στην κρίση του κυβερνήτη;
μου έτυχε και μένα. το σκατό έφτασε στην κάλτσα.
Η ολυμπιακή αξιολογούσε και εκπαίδευε τους κυβερνήτες σε άδεια αεροπλάνα. Από την στιγμή όμως που θέτε φθηνά εισιτήρια θα κάνετε και εσείς μαζί εκπαίδευση. :003:
Εμένα μου έτυχε τρεις φορές στην ίδια πτήση. Ενώ ήταν να φύγουμε με την British, κάτι έπαθε το αεροπλάνο και μίσθωσαν την Monarch να μας πετάξει στην Θεσσαλονίκη. Στην προσγείωση επικρατούσε πολύ ισχυρός άνεμος και δεν μπορούσε να προσγειωθεί. Κατέβαινε, δεν το κατάφερνε και ξανανέβαινε. Στο τέλος είπε ότι αν δεν τα καταφέρει την τελευταία φορά θα μας πάει Αθήνα. Ευτυχώς τα κατάφερε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8482
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Φεβ 2019, 21:37

Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 21:03
ε ναι, εφόσον προσγειώνεται σε επικίνδυνη στιγμή το κάνει, είναι αυτό που πρέπει να κάνει. ίσως ένας άνθρωπος να έπαιρνε μεγαλύτερο ρίσκο από τον αυτόματο χωρίς αυτό να σημαίνει ατύχημα..
Δεν νομίζω ότι ο αυτόματος κάνει κάνει τέτοιο...
Σε αυτές τις στιγμές ο πιλότος έχει τον πλήρη έλεγχο.
Για ποιό επίπεδο αυτοματισμού μιλάμε;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 21:47

OANNHSEA έγραψε:
21 Φεβ 2019, 21:37
Πάνας έγραψε:
21 Φεβ 2019, 21:03
ε ναι, εφόσον προσγειώνεται σε επικίνδυνη στιγμή το κάνει, είναι αυτό που πρέπει να κάνει. ίσως ένας άνθρωπος να έπαιρνε μεγαλύτερο ρίσκο από τον αυτόματο χωρίς αυτό να σημαίνει ατύχημα..
Δεν νομίζω ότι ο αυτόματος κάνει κάνει τέτοιο...
Σε αυτές τις στιγμές ο πιλότος έχει τον πλήρη έλεγχο.
Για ποιό επίπεδο αυτοματισμού μιλάμε;

.
Για το normal.
Φυσικά και το κάνει, όταν αναγνώσει απόκλιση από τον άξονα του διαδρόμου απογειώνεται. Εφόσον προσγειώνεται με τον αυτόματο...δεν θέλει να σε σκοτώσει :D
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 21 Φεβ 2019, 21:50

Εδώ το τέσλα αποφεύγει σκύλους ρε OANNHSEA... φιλόζωο αυτοκίνητο.
the end

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 21 Φεβ 2019, 22:47

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
21 Φεβ 2019, 18:32
Athos έγραψε:
13 Φεβ 2019, 14:39
άντε να πάτε και με κανένα ΟΣΕ, καιρός είναι
με (τουλαχιστον) διπλασιο κοστος και διαρκεια ταξιδιου

φατε φιλελευθερισμο :g030:
δηλαδή τα αεροπλάνα δεν είναι φιλελεύθερα ;
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 22 Φεβ 2019, 01:06

Σιγουρα οι μηχανικοι γνωριζουν καλυτερα και απο πρωτο χερι. Ομως υπαρχει η αισθηση στο επιβατικο κοινο οτι αυτη η προχειροτητα της Ryanair και η ελλειψη ανεσης απο την κρατηση κιολας του εισιτηριου μεχρι και την αποβιβαση δεν εχει προεκτασεις στο θεμα ασφαλειας. Σαφως, ο απλος κοσμος δεν εχει την τεχνικη καταρτιση, ομως μιλαμε για χιλιαδες επιβατων που δεν εχει διαπιστωσει κατι περιεργο στις πτησεις της Ryan. Και για να γινω πιο συγκεκριμενος με ενα παραδειγμα: η Alitalia και σε εμενα και σε πολυ κοσμο εχει δωσει την εντυπωση πιο αναξιοπιστης εταιριας σε θεματα ασφαλειας. Χειροτερες πτησεις, αρκετες αναγκαστικες προσγειωσεις και δυστυχηματα περιπου στο ιδιο διαστημα που η Ryanair δεν εχει κανενα.
Το '87 επεσε αεροπλανο της απο Μιλανο με προορισμο τη Βοννη. 38 νεκροι.
Το '90 παλι απο το Μιλανο με προορισμο τη Ζυριχη, 46 νεκροι.
Το 2009 απο τη Ρωμη, στην φαση της απογειωσης, εσκασε το λαστιχο και ευτυχως προσγειωθηκε με ασφαλεια.
Το 2013 προσγειωθηκε εκτος διαδρομου και συρθηκε για 300 μετρα. 5 σοβαρα τραυματιες. Μεσα ηταν και ο Σαββας Γκεντσογλου, πρωην παιχτης της ΑΕΚ (εκεινη την περιοδο επαιζε στη Λιβορνο).
Και παλι το 2013, στη Ρωμη, αναγκαστικη προσγειωση γιατι δεν ανοιγαν οι ροδες, 10 τραυματιες.
Αναφερομαι στα σχετικα πιο προσφατα. Γενικα η Alitalia εχει 10 δυστυχηματα με 598 νεκρους.
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40744
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Φεβ 2019, 01:15

Βλέπεις όμως ότι από το 90 και μετά δεν έχει δυστυχήματα. Ανέβασα μια λίστα με περιστατικά της Ryanair. Κοίτα τα και πες μου αν έχει ή δεν έχει αντίστοιχα και τραυματισμούς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Lestat
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 14:56
Phorum.gr user: Lestat

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lestat » 22 Φεβ 2019, 01:40

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2019, 01:15
Βλέπεις όμως ότι από το 90 και μετά δεν έχει δυστυχήματα. Ανέβασα μια λίστα με περιστατικά της Ryanair. Κοίτα τα και πες μου αν έχει ή δεν έχει αντίστοιχα και τραυματισμούς.
Τα διαβασα, εχει και τραυματισμους, αλλά την συναγωνιζεται επαξια η Alitalia. Ειναι αρκετες οι φορες που εχει θεματα η Alitalia, ειδικα στην προσγειωση, αλλά δεν παιρνει εκταση, παραμενει ως μια απλη ειδηση, γιατι ειναι εθνικη εταιρια αερομεταφορας και ηδη το πρεστιζ της ειναι στο πατωμα λογω χρεωκοπιας.
Προσπαθω να καταλαβω τελικα τι ειναι αυτο που μετραει στο να κρινει ο επιβατης το ζητημα της ασφαλειας μεσα στην αγνοια του. Εχοντας ταξιδεψει με πολλες εταιριες και μιλωντας πριν χρονια με εναν πιλοτο που μου εξηγησε τα διάφορα σταδια μιας πτησης και την αισθηση που αυτα περνανε στην καμπινα των επιβατων (για παραδειγμα οι αναταραξεις μεσα στα συννεφα, το κατεβασμα των τροχων για την προσγειωση, η επιταχυνση οταν παιρνει κλιση για να κανει στροφη, και πολλα άλλα.... μεχρι και ο συντονισμος που παρατηρειται κατα την απογειωση) δεν εχω δει διαφορές μεταξυ των εταιριων.
Και σιγουρα για την πλειοψηφια του κοσμου αυτο που μετραει ειναι να μην υπαρχουν δυστυχηματα.
Βλεπω πχ, η Air France εχει τα τελευταια 18 χρονια 2 δυστυχηματα και 2 ατυχηματα με συνολικα 341 νεκρους και 43 τραυματιες.
Winter is coming

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30737
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 22 Φεβ 2019, 01:42

οι αριθμοί δεν έχουν μνήμη, σταματήστε να κάνετε το λογικό λάθος των τζογαδόρων που λένε του πστη!, που θα πάει? δε θα βγει 10 κόκκινο, έχει 3 βράδια να κάτσει η μπίλια. Κάθε μπίλια κάθε φορά έχει ίσες πιθανότητες
Αντίστοιχα, τα στατιστικά των προηγούμενων χρόνων δεν έχουν και μεγάλη σχέση με την τωρινή ασφάλεια εκτός αν τα θεωρήσουμε απόδειξη καλής ή κακής συντήρησης και μέτρων ασφάλειας αντίστοιχα (οπότε η Ραιαν θα ήταν απο τις πιο καλοσυντηρημένες και με διαδικασίες ασφαλειας ).

Προτιμώ την ανάλυση του Πανας που μιλάει για διάθεση ανάληψης μεγαλύτερου ρίσκου στη συντήρηση των αφων..
Αυτό σημαίνει οτι όχι νομοτελειακά, επειδή τη γλύτωσε υπερβολικά πολλές φορές στο παρελθόν, κάποια στιγμή θα σκάσει το 10 κόκκινο
αλλά σε κάθε δεδομένη πτήση η Ραιαν παίρνει μεγαλύτερο ρίσκο σε σχέση με άλλες εταιρείες
Наше дело правое - победа будет за нами!

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Η Ryanair σταματά τις πτήσεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 22 Φεβ 2019, 04:34

Θέλουμε περισσότερο πάνα και λιγοτερο(=καθόλου) μσλλιοτραβηγμα γγ-χελ
Σορυ ε, για το συγκεκριμένο τοπικ λεω, στα αλλα όσο θέτε
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών