Βερολίνο μετά απο καιρό

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 03 Απρ 2019, 20:45

dna replication έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:40
θα σας πω και ένα περιστατικό και θέλω τη γνώμη των γερμανοθρεμμένων: χάσαμε το αεροπλάνο της επιστροφής,
πήραμε το S-Bahn που έκανε άπειρες στάσεις αντί για το Regional Bahn και φτάσαμε με καθυστέρηση στο αεροδρόμιο, εκεί μας έκαναν αναλυτικό έλεγχο οι υπάλληλοι με το πάσο τους και φτάσαμε στη θύρα τρέχοντας.
Το λεωφορείο ήταν ακόμα εκεί με ανοιχτές τις πόρτες 4 μέτρα μπροστά μας. Η γερμανίδα συνοδός εδάφους όμως δε μας άφησε να μπούμε, στην αρχή μας μιλούσε γερμανικά, μετά μας είπε να πάμε στα γκισέ να βγάλουμε άλλο εισιτήριο, υπέγραψε επιδεικτικά το χαρτί μπροστά μας οτι κλείνει η λίστα, έφραξε την είσοδο με το πασσαλάκι με την ταινία μπροστά μας και το έδωσε στον οδηγό του λεωφορείου και του είπε να κλείσει τις πόρτες και να φύγει.
Ως εκεί ήμουν σοκαρισμένος, κόσμιος και συνεργάσιμος και έφυγα πράγματι για να πάω στο άλλο τέρμιναλ,
αλλά μετά από μερικά λεπτά συνειδητοποίησα οτι ήταν καριόλα και γύρισα πίσω, την πέτυχα στο διάδρομο μπροστά στα duty free και ζήτησα το όνομά της μαζί με τον βοηθό της. Αυτή αρνήθηκε να μου το δώσει και αρχίσαμε έντονη συζήτηση (χωρίς να παρεκτραπώ). Μετά πήγα στις πληροφορίες της εταιρείας και ζήτησα την υπεύθυνη που ήταν σε σύσκεψη για την επόμενη 1,5 ώρα αλλά μπαστακώθηκα εκεί και τελικά ήρθε η φράου Φίσερ (πλήρως ενημερωμένη απότι φαίνεται) και είχαμε ακόμα μια έντονη συζήτηση επίσης χωρίς να παρεκτραπώ.

Διαπιστώσεις:
νομίζω οτι αυτό που είδα είναι η γερμανική ακαμψία ή/και σκληρότητα: αν είμαι από πάνω και έχω τους κανονισμούς με το μέρος μου θα σε γ@μησω και θα θέλω σου δώσω ένα μάθημα.

νομίζω είδα και τη γερμανική χαιρεκακία: κάτι υπάλληλοι στα duty free ρωτούσαν αν χάσαμε το αεροπλάνο και δεν μπορούσαν να κρύψουν τη χαρά τους σε βαθμό που μου ερχόταν να τους πω κοιτάτε τη δουλειά σας και πουλήστε καμιά μάσκαρα ρε μ@λ@κισμένες

Στα σίγουρα είδα οτι οι γερμανοί δεν έχουν συνηθίσει να τους αντιμιλάνε: νομίζουν πως αν φοράνε στολή (οποιαδήποτε, έστω και αεροπορικής εταιρείας) και σου μιλάνε αυστηρά, θα λουφάξεις. Νομίζουν πως αν ανεβάσουν τον τόνο τόσο ώστε να γυρίσουν οι γύρω να κοιτάξουν τι γινεται, θα θέλεις να εξαφανιστείς απο ντροπή. Το γεγονός οτι εγώ τους απαντούσα σταθερά στον ανάλογο τονο με καλύτερα αγγλικά, τους έκανε να ρετάρουν μετά από λίγο και να χάνουν τα λόγια τους.

το ερώτημα είναι να γράψω ένα email στην εταιρεία εκθέτοντας τα γεγονότα και διαμαρτυρόμενος για τη συμπεριφορά?
Σε δίκασαν τίμια και με το νόμο, ζαίε, πιστοί στην παράδοση του μέγα σώυμπλε :003: Δεν πιστεύω να έβγαλες κάναν επιχείλιο; :c020:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 03 Απρ 2019, 22:35

dna replication έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:40
το ερώτημα είναι να γράψω ένα email στην εταιρεία εκθέτοντας τα γεγονότα και διαμαρτυρόμενος για τη συμπεριφορά?
φώτο με τα καθέκαστα στην πύλη βγήκε; αν ναι, θα ξανακαρφώσεις τη σημαία στο ραηχσταγκ
σε κάθε περίπτωση ένα καταγγελτικό μεηλ με θέμα τις διακρίσεις σίγουρα επιβάλεται
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 04 Απρ 2019, 00:12

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:45
Σε δίκασαν τίμια και με το νόμο, ζαίε, πιστοί στην παράδοση του μέγα σώυμπλε :003: Δεν πιστεύω να έβγαλες κάναν επιχείλιο; :c020:
έβγαλα νέα εισιτήρια, έκλεισα ακόμα μια βραδυά σε ένα φθηνό ξενοδοχείο γεμάτο ιταλάκια σε 5ήμερη,
μερικά τηλέφωνα και μηνύματα για τα αυριανά ραντεβού και κέρδος 1 επιπλέον μέρα που χώρεσε και το Ραιχσταγκ.

Το θέμα δεν είναι αυτό μνημονιακέ νεοδημοκράτη, οπαδέ του Κούλη, καθηλωμένε στη συγκεκριμένη ρηχή ηθική σκέψη του Σοϊμπλε,
ανίκανε να κατανοήσεις τα βαθιά διλήμματα ενός σκεπτόμενου αριστερού ανθρώπου...


το θέμα είναι να δείξω ελληνική μεγαθυμία και κατανόηση και να συγχωρήσω μια αλλοτριωμένη εργαζόμενη και το αφεντικό της
ή να μη λυγίσω μπροστά στην ανθρώπινη διάσταση αυτού του ανθυποφορέα της εξουσίας και να κτυπήσω τον καθημερινό εκφασισμό που αυτός εκπροσωπεί?
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 04 Απρ 2019, 00:15

Μαυροβασίλης έγραψε:
21 Μαρ 2019, 21:18
Cavaliere έγραψε:
21 Μαρ 2019, 20:16
Μαυροβασίλης έγραψε:
21 Μαρ 2019, 18:30
εδώ είναι ταιριαστά για ζαίους

https://www.terzomondo.de/

:lol:
:smt005:
σίγουρα έχουν γραφτεί χρυσές σελίδες αντιμνημονιακού αγώνα, με γερμανούς αλληλέγγυους και κλείσιμο τραγουδώντας αην σιφ βιρντ κομμεν :lol:
:smt005::smt005: ο εντρεπρενουρ στη φωτο ειναι ο Γιώργης λες;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 04 Απρ 2019, 00:33

Μαυροβασίλης έγραψε:
03 Απρ 2019, 22:35
φώτο με τα καθέκαστα στην πύλη βγήκε; αν ναι, θα ξανακαρφώσεις τη σημαία στο ραηχσταγκ
σε κάθε περίπτωση ένα καταγγελτικό μεηλ με θέμα τις διακρίσεις σίγουρα επιβάλεται
όχι γμτ, εκεί δε μου έκοψε εκεί κατευθείαν να βγάλω φώτο με το λεωφορείο με ανοιχτές τις πόρτες να περιμένει :roll:
akirav έγραψε:
03 Απρ 2019, 19:47
Βαλε και 1-2 φορες "ρατσισμος"
και θα χορευουν 3 χρονια.
δεν ξέρω αν ήταν ρατσισμός, οχι φανερά τουλάχιστον, εγώ είδα εκνευριστική κολλημάρα στα όρια του σαδισμού και εκεί στηρίζω τη διαμαρτυρία μου, μαζί με την αγενή και με παντελή έλλειψη ανθρωπιάς συμπεριφορά.
Δεν ήταν ένα "λυπάμαι αλλά αργήσατε, δε μπορώ να κάνω κάτι" ήταν "δρόμο από δω, καλά να πάθετε".
Δεν είμαστε σε σχολική τάξη της DDR, σε σύγχρονη αεροπορική εταιρεία είμαστε...

Ας το παραδεχτούμε, στην Ελλάδα δε θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο, να μπορεί να βοηθήσει ένας εργαζόμενος σε μια τέτοια στιγμή και απλά να μη θέλει. Η ακόμα και αν δεν το ήθελε, θα ντρεπόταν να μην το κάνει.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24855
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 04 Απρ 2019, 00:46

dna replication έγραψε:
04 Απρ 2019, 00:12
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
03 Απρ 2019, 20:45
Σε δίκασαν τίμια και με το νόμο, ζαίε, πιστοί στην παράδοση του μέγα σώυμπλε :003: Δεν πιστεύω να έβγαλες κάναν επιχείλιο; :c020:
έβγαλα νέα εισιτήρια, έκλεισα ακόμα μια βραδυά σε ένα φθηνό ξενοδοχείο γεμάτο ιταλάκια σε 5ήμερη,
μερικά τηλέφωνα και μηνύματα για τα αυριανά ραντεβού και κέρδος 1 επιπλέον μέρα που χώρεσε και το Ραιχσταγκ.

Το θέμα δεν είναι αυτό μνημονιακέ νεοδημοκράτη, οπαδέ του Κούλη, καθηλωμένε στη συγκεκριμένη ρηχή ηθική σκέψη του Σοϊμπλε,
ανίκανε να κατανοήσεις τα βαθιά διλήμματα ενός σκεπτόμενου αριστερού ανθρώπου...


το θέμα είναι να δείξω ελληνική μεγαθυμία και κατανόηση και να συγχωρήσω μια αλλοτριωμένη εργαζόμενη και το αφεντικό της
ή να μη λυγίσω μπροστά στην ανθρώπινη διάσταση αυτού του ανθυποφορέα της εξουσίας και να κτυπήσω τον καθημερινό εκφασισμό που αυτός εκπροσωπεί?
Σε δίκασε ΣΕ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 04 Απρ 2019, 08:27

Καλή η παπαρολογία, δε λέω, αλλά να επισημάνομε επίσης ότι έχομε να κάνομε με ενσάρκωση του παλαιοπασοκικού πνεύματος ενός γ. μίχα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 04 Απρ 2019, 08:41

dna replication έγραψε:
04 Απρ 2019, 00:12
να μη λυγίσω μπροστά στην ανθρώπινη διάσταση αυτού του ανθυποφορέα της εξουσίας και να κτυπήσω τον καθημερινό εκφασισμό που αυτός εκπροσωπεί?
:smt023
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Απρ 2019, 10:41

παραμένει ακόμη τόσο μπουρδέλο το Τέγκελ;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30296
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 06 Απρ 2019, 17:28

Σενενφελντ, ακόμα χειρότερο, ψιλοβρώμικες τουαλέτες, καμιά πινακίδα στα αγγλικά, σχεδιασμός για τα πανηγύρια, να μην είσαι σίγουρος ποτέ για το που βρίσκεσαι και που πηγαίνεις, υπάλληλοι βλοσυροί κ.α.
Наше дело правое - победа будет за нами!

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Φεβ 2021, 12:07

dna replication έγραψε:
06 Απρ 2019, 17:28
Σενενφελντ, ακόμα χειρότερο, ψιλοβρώμικες τουαλέτες, καμιά πινακίδα στα αγγλικά, σχεδιασμός για τα πανηγύρια, να μην είσαι σίγουρος ποτέ για το που βρίσκεσαι και που πηγαίνεις, υπάλληλοι βλοσυροί κ.α.
DDR φίλεμ, τι περιμένεις; Αλλά όπως διάβασα εδώ τα ξέρεις τα καλά μονοπάτια
dna replication έγραψε:
13 Φεβ 2019, 19:20
έχουν περάσει 13 χρόνια απο την τελευταία φορά, τι έχει αλλάξει? τι νέο αξίζει να εντάξεις στο πρόγραμμα?
έχω μείνει Σπάνταου, Μιττε, Σαρλοτενμπουργκ, όπως τα θυμάμαι θα προτιμούσα το Σαρλοτενμπουργκ
Τελικά όλοι επενείτε τα αριστερά, αλλά στα καπιταλιστικά γουστάρετε να μένετε. :lol:

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 12 Φεβ 2021, 12:30

dna replication έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:40
θα σας πω και ένα περιστατικό και θέλω τη γνώμη των γερμανοθρεμμένων: χάσαμε το αεροπλάνο της επιστροφής,
πήραμε το S-Bahn που έκανε άπειρες στάσεις αντί για το Regional Bahn και φτάσαμε με καθυστέρηση στο αεροδρόμιο, εκεί μας έκαναν αναλυτικό έλεγχο οι υπάλληλοι με το πάσο τους και φτάσαμε στη θύρα τρέχοντας.
Το λεωφορείο ήταν ακόμα εκεί με ανοιχτές τις πόρτες 4 μέτρα μπροστά μας. Η γερμανίδα συνοδός εδάφους όμως δε μας άφησε να μπούμε, στην αρχή μας μιλούσε γερμανικά, μετά μας είπε να πάμε στα γκισέ να βγάλουμε άλλο εισιτήριο, υπέγραψε επιδεικτικά το χαρτί μπροστά μας οτι κλείνει η λίστα, έφραξε την είσοδο με το πασσαλάκι με την ταινία μπροστά μας και το έδωσε στον οδηγό του λεωφορείου και του είπε να κλείσει τις πόρτες και να φύγει.
Ως εκεί ήμουν σοκαρισμένος, κόσμιος και συνεργάσιμος και έφυγα πράγματι για να πάω στο άλλο τέρμιναλ,
αλλά μετά από μερικά λεπτά συνειδητοποίησα οτι ήταν καριόλα και γύρισα πίσω, την πέτυχα στο διάδρομο μπροστά στα duty free και ζήτησα το όνομά της μαζί με τον βοηθό της. Αυτή αρνήθηκε να μου το δώσει και αρχίσαμε έντονη συζήτηση (χωρίς να παρεκτραπώ). Μετά πήγα στις πληροφορίες της εταιρείας και ζήτησα την υπεύθυνη που ήταν σε σύσκεψη για την επόμενη 1,5 ώρα αλλά μπαστακώθηκα εκεί και τελικά ήρθε η φράου Φίσερ (πλήρως ενημερωμένη απότι φαίνεται) και είχαμε ακόμα μια έντονη συζήτηση επίσης χωρίς να παρεκτραπώ.

Διαπιστώσεις:
νομίζω οτι αυτό που είδα είναι η γερμανική ακαμψία ή/και σκληρότητα: αν είμαι από πάνω και έχω τους κανονισμούς με το μέρος μου θα σε γ@μησω και θα θέλω σου δώσω ένα μάθημα.

νομίζω είδα και τη γερμανική χαιρεκακία: κάτι υπάλληλοι στα duty free ρωτούσαν αν χάσαμε το αεροπλάνο και δεν μπορούσαν να κρύψουν τη χαρά τους σε βαθμό που μου ερχόταν να τους πω κοιτάτε τη δουλειά σας και πουλήστε καμιά μάσκαρα ρε μ@λ@κισμένες

Στα σίγουρα είδα οτι οι γερμανοί δεν έχουν συνηθίσει να τους αντιμιλάνε: νομίζουν πως αν φοράνε στολή (οποιαδήποτε, έστω και αεροπορικής εταιρείας) και σου μιλάνε αυστηρά, θα λουφάξεις. Νομίζουν πως αν ανεβάσουν τον τόνο τόσο ώστε να γυρίσουν οι γύρω να κοιτάξουν τι γινεται, θα θέλεις να εξαφανιστείς απο ντροπή. Το γεγονός οτι εγώ τους απαντούσα σταθερά στον ανάλογο τονο με καλύτερα αγγλικά, τους έκανε να ρετάρουν μετά από λίγο και να χάνουν τα λόγια τους.

το ερώτημα είναι να γράψω ένα email στην εταιρεία εκθέτοντας τα γεγονότα και διαμαρτυρόμενος για τη συμπεριφορά?
Εχει τυχει να πας σε Ελβετικο αεροδορομιο? Οι Γερμανοι ειναι γατακια μπροστα τους. Και η Ζυριχη μου εχει αφησει τις χειροτερες εντυπωσεις απ'οσα μερη εχω παει.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24942
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 12 Φεβ 2021, 12:45

Επρεπε να τους πει Βαις ντου πλουτονιουμ;;;

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 12 Φεβ 2021, 12:49

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Φεβ 2021, 12:30
dna replication έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:40
θα σας πω και ένα περιστατικό και θέλω τη γνώμη των γερμανοθρεμμένων: χάσαμε το αεροπλάνο της επιστροφής,
πήραμε το S-Bahn που έκανε άπειρες στάσεις αντί για το Regional Bahn και φτάσαμε με καθυστέρηση στο αεροδρόμιο, εκεί μας έκαναν αναλυτικό έλεγχο οι υπάλληλοι με το πάσο τους και φτάσαμε στη θύρα τρέχοντας.
Το λεωφορείο ήταν ακόμα εκεί με ανοιχτές τις πόρτες 4 μέτρα μπροστά μας. Η γερμανίδα συνοδός εδάφους όμως δε μας άφησε να μπούμε, στην αρχή μας μιλούσε γερμανικά, μετά μας είπε να πάμε στα γκισέ να βγάλουμε άλλο εισιτήριο, υπέγραψε επιδεικτικά το χαρτί μπροστά μας οτι κλείνει η λίστα, έφραξε την είσοδο με το πασσαλάκι με την ταινία μπροστά μας και το έδωσε στον οδηγό του λεωφορείου και του είπε να κλείσει τις πόρτες και να φύγει.
Ως εκεί ήμουν σοκαρισμένος, κόσμιος και συνεργάσιμος και έφυγα πράγματι για να πάω στο άλλο τέρμιναλ,
αλλά μετά από μερικά λεπτά συνειδητοποίησα οτι ήταν καριόλα και γύρισα πίσω, την πέτυχα στο διάδρομο μπροστά στα duty free και ζήτησα το όνομά της μαζί με τον βοηθό της. Αυτή αρνήθηκε να μου το δώσει και αρχίσαμε έντονη συζήτηση (χωρίς να παρεκτραπώ). Μετά πήγα στις πληροφορίες της εταιρείας και ζήτησα την υπεύθυνη που ήταν σε σύσκεψη για την επόμενη 1,5 ώρα αλλά μπαστακώθηκα εκεί και τελικά ήρθε η φράου Φίσερ (πλήρως ενημερωμένη απότι φαίνεται) και είχαμε ακόμα μια έντονη συζήτηση επίσης χωρίς να παρεκτραπώ.

Διαπιστώσεις:
νομίζω οτι αυτό που είδα είναι η γερμανική ακαμψία ή/και σκληρότητα: αν είμαι από πάνω και έχω τους κανονισμούς με το μέρος μου θα σε γ@μησω και θα θέλω σου δώσω ένα μάθημα.

νομίζω είδα και τη γερμανική χαιρεκακία: κάτι υπάλληλοι στα duty free ρωτούσαν αν χάσαμε το αεροπλάνο και δεν μπορούσαν να κρύψουν τη χαρά τους σε βαθμό που μου ερχόταν να τους πω κοιτάτε τη δουλειά σας και πουλήστε καμιά μάσκαρα ρε μ@λ@κισμένες

Στα σίγουρα είδα οτι οι γερμανοί δεν έχουν συνηθίσει να τους αντιμιλάνε: νομίζουν πως αν φοράνε στολή (οποιαδήποτε, έστω και αεροπορικής εταιρείας) και σου μιλάνε αυστηρά, θα λουφάξεις. Νομίζουν πως αν ανεβάσουν τον τόνο τόσο ώστε να γυρίσουν οι γύρω να κοιτάξουν τι γινεται, θα θέλεις να εξαφανιστείς απο ντροπή. Το γεγονός οτι εγώ τους απαντούσα σταθερά στον ανάλογο τονο με καλύτερα αγγλικά, τους έκανε να ρετάρουν μετά από λίγο και να χάνουν τα λόγια τους.

το ερώτημα είναι να γράψω ένα email στην εταιρεία εκθέτοντας τα γεγονότα και διαμαρτυρόμενος για τη συμπεριφορά?
Εχει τυχει να πας σε Ελβετικο αεροδορομιο? Οι Γερμανοι ειναι γατακια μπροστα τους. Και η Ζυριχη μου εχει αφησει τις χειροτερες εντυπωσεις απ'οσα μερη εχω παει.
Μόνον εγώ δεν βλέπω κανένα λάθος των υπαλλήλων του αεροδρομίου αλλά έναν τύπο που άργησε λόγω αδυναμίας σχεδιασμού και μετά άρχισε τις υστερίες και τις προσωπικές επιθέσεις; :p2:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Βερολίνο μετά απο καιρό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 12 Φεβ 2021, 18:18

Δημοκρατικός έγραψε:
12 Φεβ 2021, 12:49
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
12 Φεβ 2021, 12:30
dna replication έγραψε:
03 Απρ 2019, 18:40
θα σας πω και ένα περιστατικό και θέλω τη γνώμη των γερμανοθρεμμένων: χάσαμε το αεροπλάνο της επιστροφής,
πήραμε το S-Bahn που έκανε άπειρες στάσεις αντί για το Regional Bahn και φτάσαμε με καθυστέρηση στο αεροδρόμιο, εκεί μας έκαναν αναλυτικό έλεγχο οι υπάλληλοι με το πάσο τους και φτάσαμε στη θύρα τρέχοντας.
Το λεωφορείο ήταν ακόμα εκεί με ανοιχτές τις πόρτες 4 μέτρα μπροστά μας. Η γερμανίδα συνοδός εδάφους όμως δε μας άφησε να μπούμε, στην αρχή μας μιλούσε γερμανικά, μετά μας είπε να πάμε στα γκισέ να βγάλουμε άλλο εισιτήριο, υπέγραψε επιδεικτικά το χαρτί μπροστά μας οτι κλείνει η λίστα, έφραξε την είσοδο με το πασσαλάκι με την ταινία μπροστά μας και το έδωσε στον οδηγό του λεωφορείου και του είπε να κλείσει τις πόρτες και να φύγει.
Ως εκεί ήμουν σοκαρισμένος, κόσμιος και συνεργάσιμος και έφυγα πράγματι για να πάω στο άλλο τέρμιναλ,
αλλά μετά από μερικά λεπτά συνειδητοποίησα οτι ήταν καριόλα και γύρισα πίσω, την πέτυχα στο διάδρομο μπροστά στα duty free και ζήτησα το όνομά της μαζί με τον βοηθό της. Αυτή αρνήθηκε να μου το δώσει και αρχίσαμε έντονη συζήτηση (χωρίς να παρεκτραπώ). Μετά πήγα στις πληροφορίες της εταιρείας και ζήτησα την υπεύθυνη που ήταν σε σύσκεψη για την επόμενη 1,5 ώρα αλλά μπαστακώθηκα εκεί και τελικά ήρθε η φράου Φίσερ (πλήρως ενημερωμένη απότι φαίνεται) και είχαμε ακόμα μια έντονη συζήτηση επίσης χωρίς να παρεκτραπώ.

Διαπιστώσεις:
νομίζω οτι αυτό που είδα είναι η γερμανική ακαμψία ή/και σκληρότητα: αν είμαι από πάνω και έχω τους κανονισμούς με το μέρος μου θα σε γ@μησω και θα θέλω σου δώσω ένα μάθημα.

νομίζω είδα και τη γερμανική χαιρεκακία: κάτι υπάλληλοι στα duty free ρωτούσαν αν χάσαμε το αεροπλάνο και δεν μπορούσαν να κρύψουν τη χαρά τους σε βαθμό που μου ερχόταν να τους πω κοιτάτε τη δουλειά σας και πουλήστε καμιά μάσκαρα ρε μ@λ@κισμένες

Στα σίγουρα είδα οτι οι γερμανοί δεν έχουν συνηθίσει να τους αντιμιλάνε: νομίζουν πως αν φοράνε στολή (οποιαδήποτε, έστω και αεροπορικής εταιρείας) και σου μιλάνε αυστηρά, θα λουφάξεις. Νομίζουν πως αν ανεβάσουν τον τόνο τόσο ώστε να γυρίσουν οι γύρω να κοιτάξουν τι γινεται, θα θέλεις να εξαφανιστείς απο ντροπή. Το γεγονός οτι εγώ τους απαντούσα σταθερά στον ανάλογο τονο με καλύτερα αγγλικά, τους έκανε να ρετάρουν μετά από λίγο και να χάνουν τα λόγια τους.

το ερώτημα είναι να γράψω ένα email στην εταιρεία εκθέτοντας τα γεγονότα και διαμαρτυρόμενος για τη συμπεριφορά?
Εχει τυχει να πας σε Ελβετικο αεροδορομιο? Οι Γερμανοι ειναι γατακια μπροστα τους. Και η Ζυριχη μου εχει αφησει τις χειροτερες εντυπωσεις απ'οσα μερη εχω παει.
Μόνον εγώ δεν βλέπω κανένα λάθος των υπαλλήλων του αεροδρομίου αλλά έναν τύπο που άργησε λόγω αδυναμίας σχεδιασμού και μετά άρχισε τις υστερίες και τις προσωπικές επιθέσεις; :p2:
Μαλλον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών