ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Σεπ 2021, 18:17

Σε μια κτιριοκατασκευή ο φέροντας οργανισμός από οπλισμένο σκυρόδεμα αποτελείτε από τα οριζόντια στοιχεία ( πλάκες και δοκούς ) και από τα εγκάρσια στοιχεία ( υποστυλώματα και τοιχώματα. )
Όταν η κατασκευή είναι σε ηρεμία όλες οι δυνάμεις είναι κατακόρυφες.
Όταν γίνει σεισμός από την αδράνεια των πλακών και των δοκών δημιουργούνται οριζόντιες δυνάμεις αντίθετες από την φορά που έχει ο σεισμός.
Αυτές οι οριζόντιες δυνάμεις αδράνειας τείνουν να ανατρέψουν τα τοιχώματα και τα υποστυλώματα. Επίσης κάμπτουν τους κορμούς των υποστυλωμάτων ποιο πολύ και λιγότερο των τοιχωμάτων. Αν δεν υπήρχαν τα δοκάρια και οι πλάκες με τα οποία το τοίχωμα συνδέετε στους κόμβους θα ανατρέπονταν. Όμως όλες οι διατομές γύρω από τους κόμβους αντιδρούν με αντίρροπες ροπές και σταματούν την ανατροπή του τοιχώματος.
Ναι μεν οι δοκοί αντιδρούν αλλά και σπάνε, όταν η ροπή ανατροπής του τοιχώματος είναι μεγαλύτερη από τις αντίρροπες ροπές των κόμβων.
Πως σταματάμε ή ελαττώνουμε τις αντίρροπες ροπές στους κόμβους ώστε να μην σπάνε τα δοκάρια ?
Η απάντηση είναι .... σταματάμε την ροπή ανατροπής του τοιχώματος, η οποία είναι η κύρια αιτία που αντιδρούν οι δοκοί και σπάνε.
Και πως σταματάμε την ροπή ανατροπής του τοιχώματος χωρίς την βοήθεια των δοκών?
Απάντηση. Πακτώνοντας με αγκυρώσεις την βάση του τοιχώματος με το έδαφος
Ναι αλλά υπάρχει και η κάμψη του τοιχώματος που δημιουργεί αντίρροπες ροπές στους κόμβους.
Απάντηση. Ναι υπάρχει και η κάμψη του τοιχώματος που δημιουργεί αντίρροπες ροπές στους κόμβους αλλά αυτή την σταματάμε με την προένταση.
Με την προένταση σταματάμε και άλλες δύο ψαθυρές αιτίες α) την διατμητική αστοχία και την αστοχία προερχόμενη από την τέμνουσα βάσης.
Α ναι και το έδαφος το βελτιώνουμε με τις βαθιές αγκυρώσεις που έτσι και αλλιώς χρειάζονται για την πάκτωση της βάσης για να παραλάβουμε τα αυξημένα σεισμικά φορτία θλίψης.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Σεπ 2021, 20:16

seismic έγραψε:
05 Σεπ 2021, 06:49

Ας με διαψεύσει με λογικές εξηγήσεις όποιος μπορεί. :g030:
δεν προκειται.

μετα τις 100 πρωτες φορες που σε διεψευσαν πανυγηρικα, βαρεθηκαν, και δεν ασχολειται κανεις πια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Σεπ 2021, 21:01

Ασέβαστος έγραψε:
09 Σεπ 2021, 20:16
seismic έγραψε:
05 Σεπ 2021, 06:49

Ας με διαψεύσει με λογικές εξηγήσεις όποιος μπορεί. :g030:
δεν προκειται.

μετα τις 100 πρωτες φορες που σε διεψευσαν πανυγηρικα, βαρεθηκαν, και δεν ασχολειται κανεις πια.
Καλά στο πανεπιστήμιο δεν σας έμαθαν ότι ενα τοίχωμα βιδωμένο στο έδαφος δεν ανατρέπεται, οπότε δεν παραμορφώνει τους δοκούς με τους οποίους συνδέεται στους κόμβους? :smt005:
Τι είναι τα τοιχώματα ελεύθερης βοσκής? :003:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 10 Σεπ 2021, 15:57

Στον σεισμό υπάρχει η πλάγια αδράνεια της μάζας των πλακοδοκών που δημιουργεί την ροπή του τοιχώματος.
Σε μια προβολική κοιλαδογέφυρα υπάρχουν τα στατικά φορτία που δημιουργούν την ροπή του προβόλου της κοιλαδογέφυρας.
Καμία διατομή οπλισμένου σκυροδέματος με οπλισμό συνάφειας δεν θα μπορούσε να αναλάβει τα στατικά φορτία του προβόλου της κοιλαδογέφυρας.
Μόνο η προένταση είναι δυνατόν να παραλάβει τέτοια μεγάλα ανοίγματα όπως είναι αυτά του προβόλου της κοιλαδογέφυρας.
Η μέθοδός μου περιλαμβάνει προένταση των παρειών των τοιχωμάτων + με τον ίδιο τένοντα προέντασης, πάκτωση στο έδαφος χρησιμοποιώντας βαθιές αγκυρώσεις εδάφους.
Η κοιλαδογέφυρα χρησιμοποιεί το βάθρο για πάκτωση + προένταση.
Δηλαδή ότι κάνω εγώ για να αναλάβουν τα τοιχώματα τις πλάγιες δυνάμεις αδράνειας στον σεισμό, ακριβώς το ίδιο κάνει και ο πρόβολος της κοιλαδογέφυρας.
Η διαφορά είναι ότι η κοιλαδογέφυρα πακτώνει σε βάθρο ενώ εγώ πακτώνω στο έδαφος.
Το ίδιο κάνουν και οι ανεμογεννήτριες για να μην ανατραπούν.
Οι ανεμογεννήτριες χρησιμοποιούν μια τεράστια βάση σκυροδέματος που δουλεύει βαρυτικά, ενώ εγώ χρησιμοποιώ τις αγκυρώσεις για να την στηρίξω.
Ο κύριος λόγος που επιβάλω προένταση + πάκτωση του τοιχώματος πάνω στο έδαφος είναι για να μην παραμορφωθεί ο κορμός του λόγο κάμψης, ώστε να μην στείλει εντάσεις στις διατομές των δοκών λόγο κάμψης και τάση ανατροπής.
Το ερώτημα είναι αν πακτώσουμε το τοίχωμα θα έχουμε ροπές στους κόμβους?
Απάντηση όχι δεν θα έχουμε ροπές στους κόμβους.
Όμως... Δεν υπάρχει απόλυτο όχι. Όμως η παραμόρφωση του κορμού της δοκού θα είναι τόσο μικρή που ποτέ της δεν θα περάσει σε ανελαστική μετατόπιση. Άλλωστε ο σκοπός της πατέντας είναι να συμμετέχουν και οι διατομές στην απόκριση της κατασκευής στον σεισμό, όμως μέσα στο φάσμα της ελαστικής μετατόπισης, οπότε κάποια διαρροή καμπτικών ροπών προς τις διατομές γύρο από τους κόμβους θα υπάρχει ώστε να αντιδράσουν και οι διατομές. Το θέμα είναι το ένα σύστημα να ενισχύει το άλλο ως προς την απόκριση προς τον σεισμό. 1+1=2 όπως και στην κοιλαδογέφυρα ... δευτερεύων οπλισμός συνάφειας + προένταση
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Σεπ 2021, 20:52

Η απόλυτη αντισεισμική μέθοδος είναι εδώ.
Η ευρεσιτεχνία εφαρμόζει θλίψη στις παρειές των τοιχωμάτων διαφραγματικής λειτουργίας και ταυτόχρονη πάκτωση στο έδαφος χρησιμοποιώντας πασσάλους και βαθιές διαστελλόμενες αγκυρώσεις με σκοπό να σταματήσει την παραμόρφωση η οποία προκαλεί αστοχίες και κατάρρευση στον σεισμό.
Τα 7 αδιαμφισβήτητα θαύματα που κατορθώνει αυτός ο νέος αντισεισμικός σχεδιασμός αναφέρονται πάρα κάτω.
1) Δυναμική απόκριση προερχόμενη από το έδαφος χωρίς την παρουσία της μάζας η οποία εντείνει την αδράνεια στον σεισμό. Αυτό είναι αξιοσημείωτο επίτευγμα.
2) Η εκτροπή των δυνάμεων αδράνειας μέσα στο έδαφος σταματά την παραμόρφωση την καταπόνηση και τελικά την αστοχία των φερόντων στοιχείων.
3) Ο έλεγχος των μετατοπίσεων των ορόφων σε κάθε κύκλο σεισμικής φόρτισης, με δυναμική προερχόμενη από το έδαφος καθιστά πλέον εφικτή την ελαχιστοποίηση της ιδιοπεριόδου στον συντονισμό.
4) Εξαλείφεται το πρόβλημα της διατμητικής αστοχίας που παρουσιάζεται στον μηχανισμό της συνάφειας ( μηχανισμός συνεργασίας σκυροδέματος χάλυβα ) λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό, ο οποίος στρέφει την αστοχία σε διατμητική μορφή. Η μέθοδος που χρησιμοποιώ εφαρμόζει μόνο δύναμη θλίψης στην διατομή του σκυροδέματος χωρίς ουδεμία διατμητική καταπόνηση.
5) Η διατμητική αστοχία παρουσιάζεται και στις διατομές όπου υπάρχουν εντάσεις εφελκυσμού. Η μέθοδος που χρησιμοποιώ εφαρμόζει δύναμη θλίψης για να εξουδετερώσει τις δυνάμεις εφελκυσμού.
6) Η τέμνουσα βάσης είναι ένας βασικός παράγοντας αστοχιών ο οποίος εξαλείφεται ποσοτικά με την επιβολή θλιπτικών εντάσεων στην διατομή.
7) Η βελτίωση της φέρουσας ικανότητας του εδάφους κατασκευάζοντας ισχυρότερες και περισσότερες ζώνες επιρροής κάτω από την βάση, αποτρέπει αστοχίες από καθιζήσεις.
Είναι αδιανόητο η επιστήμη του πολιτικού μηχανικού να προσπερνά αυτά τα δεδομένα σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 15 Σεπ 2021, 17:31

Έχω ξοδέψει 14 χρόνια από την ζωή μου και αρκετά χρήματα για την συγκεκριμένη αντισεισμική πατέντα την οποία δεν μπορεί να αμφισβητήσει η επιστήμη.
Και δεν μπορούν να την αμφισβητήσουν γιατί αν προσπαθήσουν θα πρέπει να ακυρώσουν την μηχανική και τους φυσικούς νόμους.
Γράφω σε έναν ηλεκτρονικό τοίχο τον οποίο διαβάζουν αρκετοί αλλά ελάχιστοι μου απαντούν.
Η δουλειά η δική μου, ( αν και σπούδασα εργοδηγός δομικών έργων και μετά μας αναβάθμισαν σε μηχανικούς ) είναι οικοδόμος.
Η δουλειά του ΟΑΣΠ και του ΙΤΣΑΚ είναι να προστατεύουν τους ανθρώπους από τους σεισμούς.
Πως τους προστατεύουν μόνο αυτοί ξέρουν.
Έτοιμη πρόταση τους έδωσα και ενώ με άκουσαν συνεχίζουν τον χαβά τους.
Πρέπει να γίνει έρευνα διεξοδική αλλά ποιος θα την κάνει?
Αυτοί πληρώνονται για την προστασία μας, και αυτούς τους έχω απέναντί μου.
Θα μου πεις τι έχει γίνει σωστά σε αυτόν τον τόπο για να γίνει και αυτό. :-?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Σεπ 2021, 20:43

Μερικές άλλες χρήσιμες εφαρμογές των αγκυρώσεων εδάφους της ευρεσιτεχνίας.+ πάκτωση ανεμογεννητριών + αντισεισμικό :g030:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Σεπ 2021, 09:49

ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ ΧΤΙΣΤΗ
Ένας βασικός κλάδος της εργονομίας είναι η εφαρμοσμένη επιστήμη που έχει ως αντικείμενο την βελτίωση της ανθρώπινης απόδοσης χωρίς μεγάλο κόπο.
Δύο είναι οι βασικοί παράγοντες του εξετάζει 1) Την σμίκρυνση της κίνησης 2) με τον λιγότερο κόπο.
Ας πάρουμε σαν παράδειγμα έναν χτίστη ο οποίος καθημερινά χτίζει χιλιάδες τούβλα.
Υπάρχουν γρήγοροι χτίστες και αργοί χτίστες.
Εγώ προσωπικά κάνω αυτή την εργασία 50 χρόνια και έχω μεγάλη εμπειρία.
Θα σας πω τι κάνω και έχω ξεχωρίσει από άλλους χτίστες ως προς την απόδοση.
Εκτός από την γρήγορη κίνηση που κάθε ευσυνείδητος κτίστης προσπαθεί να κάνει υπάρχουν και άλλοι δύο παράγοντες που αυξάνουν την απόδοση.
1) Προσπαθώ να μικρύνω την απόσταση από το σημείο που θα πιάσω το τούβλο μέχρι το σημείο που θα το κτίσω πάνω στον τοίχο.
2) Προσπαθώ να είμαι ξεκούραστος γιατί αν κουραστώ σύντομα θα πέσει η απόδοσή μου.
Ένας χτίστης καταπονεί όλο του το σώμα για να κτίσει ένα τούβλο.
Χρησιμοποιεί την μέση του για να σκύψει, και τα δύο χέρια του για να πιάσει το τούβλο και το μυστρί με το οποίο θα βάλει την λάσπη πάνω στο μέτωπο του τούβλου και πάνω στον τοίχο.
Αυτό που είναι κουραστικό για τον χτίστη είναι το σκύψιμο.
50 χρόνια και δεν μπορώ να το συνηθίσω.
Για να αποφύγω το σκύψιμο και να χρησιμοποιώ μόνο τα χέρια μου, αλλά και για να μικρύνω την κίνηση της εργασίας μου κατασκεύασα ένα τετράγωνο παραλληλόγραμμο τελάρο από χάλυβα.
Πάνω στο τελάρο τοποθετώ την σκάφη και πάνω στην σκάφη τοποθετώ ένα ξύλο όπου πάνω του τοποθετώ τα τούβλα.
Το ύψος του τελάρου είναι τόσο ώστε να μου επιτρέπει να δουλεύω όρθιος χωρίς να σκύβω.
Με αυτή την μέθοδο δεν σκύβω να πιάσω το τούβλο, δεν τοποθετώ την λάσπη στην μετόπη του σκυφτός.
Πιάνω το τούβλο όρθιος πάνω από την σκάφη του βάζω λάσπη στην μετόπη όρθιος και το χτίζω όρθιος, έχοντας μικρύνει και την απόσταση των κινήσεών μου.
Έτσι ξεκούραστα έχω απόδοση και τον χρόνο να κάνω καλή δουλειά.
Φυσικά αυτά ισχύουν για κάθε τεχνική χειρωνακτική εργασία, π.χ εργασία σοβά.
Εικόνα
Και για να με γνωρίσετε τι κάνω καθημερινά για να επιβιώσω. Στην τελευταία φωτογραφεία φαίνεται εν μέρη το στρίποδο που χρησιμοποιώ.
Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 20 Σεπ 2021, 15:40

Πως χτίζουν στην Αγγλία τα διακοσμητικά τούβλα.
Έχω δουλέψει σαν χτίστης στην Αγγλία για πέντε χρόνια. Ξέρω όλο το σύστημα δόμησης που χρησιμοποιούν και είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μας. Χτίζουν τούβλα διακοσμητικά και χρησιμοποιούν εξωτερική σκαλωσιά. Έχουν μία πολύ καλή μέθοδο χτισίματος διακοσμητικού τούβλου, η οποία διαφέρει από την δική μας.
Στην Ελλάδα δεν χτίζουν έτσι το διακοσμητικό τούβλο. Χρησιμοποιούν πηχάκια.
Χτίζουν μια σειρά στην περίμετρο του σπιτιού. Τοποθετούν τις πόρτες στηρίζοντας αυτές με ένα λοξό μαδέρι και τις αλφαδιάζουν. Σηκώνουν τις γωνίες με αλφάδι. Τούβλο+λάσπη 7,5 cm
Μετά με μία ξύλινη γωνία η οποία έχει στην μια πλευρά της μια σχισμή σε σχήμα ( V ) για να σταθεροποιούν το ράμμα, τοποθετούν το ράμμα και χτίζουν μια μια σειρά ( όχι σαν σκαλάκια που χτίζουμε εμείς ) προσέχοντας το τούβλο να μην εξέχει πάνω και να είναι κάτω από το ράμμα.
Όταν είναι ακόμα νωπή η λάσπη έχουν ένα εργαλείο με ροδάκια που φέρει ένα κοπτικό στέλεχος και το περνούν μέσα από τους αρμούς και κόβει την λάσπη σχηματίζοντας τετράγωνο αρμό.
Πρώτα ξύνουν τους κάθετους αρμούς και μετά τους οριζόντιους. Στο τέλος με μια μαλακή βούρτσα σπάνε το γρέζι της λάσπης και γίνεται πιο λύω. Ανά 6 σειρές τούβλου τοποθετούν μεταλλικούς συνδέσμους που δένουν το μέσα με το έξω ντουβάρι και χρησιμεύουν και για να συγκρατούν με ένα πλαστικό δίχηλο, την μόνωση όρθια στο μέσα ντουβάρι. Τα πρέκια τους είναι μεταλλικά και δεν φαίνονται από έξω και τα ονομάζουν lintel παίρνοντας το όνομα του εφευρέτη.
Εικόνα
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως αντιμετωπίζουν τις υγρασίες. Στην Αγγλία βρέχει κάθε μέρα και έχουν πολλές υγρασίες. Την βάση την χτίζουν με κάτι μπλέ βαριά τούβλα ( σιδερότουβλα ) που δεν ανεβάζουν υγρασίες. Πριν το γκρο μπετόν τοποθετούν Α4 και χοντρό νάιλον Πριν χτίσουν την πρώτη σειρά τούβλου πάνω στο γκρο μπετόν βάζουν λάσπη και τοποθετούν και σιδερώνουν με το μυστρί ένα πισσόχαρτο πλάτους 40 cm Αυτόν τον αρμό τον ονομάζουν νταμπ κος Πάνω του χτίζουν την πρώτη σειρά τούβλα. Πάνω από την πρώτη σειρά τούβλα τοποθετούν ένα άλλο πιο φαρδύ πισσόχαρτο το οποίο το σηκώνουν και το τοποθετούν στο πάνω μέρος του τσιμεντόλιθου με τον οποίο χτίζουν το δεύτερο τοίχο από την μέσα πλευρά. Αυτή η κλίση προς τα έξω που σχηματίζει το πισσόχαρτα αναγκάζει τα νερά που τρέχουν από την μέσα πλευρά του τούβλου να κατευθύνονται προς τα έξω. Για να φεύγουν αυτά τα νερά, δεν τοποθετούμε λάσπη στο εμπρός μέρος του τούβλου σε αυτόν τον αρμό. ( όχι σε όλα... στο ένα ανά δέκα τούβλα. Ακόμα και το πρέκι τους έχει αυτήν την κλίση για τα νερά.
Βίντεο

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Σεπ 2021, 17:47

Ξέρετε γιατί οι Έλληνες επιστήμονες θριαμβεύουν στο εξωτερικό?
Γιατί απλά δεν υπάρχει επιστήμη στην Ελλάδα.
Επιστήμονες υπάρχουν και πολύ καλοί μάλιστα!
Υπάρχουν όμως εμπόδια τα οποία δεν τους επιτρέπουν να αναδείξουν το έργο τους.
Τώρα ποιοι βάζουν αυτά τα εμπόδια?
Ο σοφός λαός λέει ότι ΄΄Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι΄΄
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5052
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 22 Σεπ 2021, 02:39

seismic έγραψε:
21 Σεπ 2021, 17:47
Ξέρετε γιατί οι Έλληνες επιστήμονες θριαμβεύουν στο εξωτερικό?
Γιατί απλά δεν υπάρχει επιστήμη στην Ελλάδα.
Επιστήμονες υπάρχουν και πολύ καλοί μάλιστα!
Υπάρχουν όμως εμπόδια τα οποία δεν τους επιτρέπουν να αναδείξουν το έργο τους.
Τώρα ποιοι βάζουν αυτά τα εμπόδια?
Ο σοφός λαός λέει ότι ΄΄Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι΄΄
Ειδες ελληνα εφευρέτη στο εξωτερικο;

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Σεπ 2021, 06:38

nick έγραψε:
22 Σεπ 2021, 02:39
seismic έγραψε:
21 Σεπ 2021, 17:47
Ξέρετε γιατί οι Έλληνες επιστήμονες θριαμβεύουν στο εξωτερικό?
Γιατί απλά δεν υπάρχει επιστήμη στην Ελλάδα.
Επιστήμονες υπάρχουν και πολύ καλοί μάλιστα!
Υπάρχουν όμως εμπόδια τα οποία δεν τους επιτρέπουν να αναδείξουν το έργο τους.
Τώρα ποιοι βάζουν αυτά τα εμπόδια?
Ο σοφός λαός λέει ότι ΄΄Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι΄΄
Ειδες ελληνα εφευρέτη στο εξωτερικο;
Άλλο είναι ο επιστήμονας άλλο ο ερευνητής και άλλο ο εφευρέτης.
Ο επιστήμονας ασχολείται με την υπάρχουσα στάθμη της επιστήμης
Ο ερευνητής προσπαθεί να βρει νέα τεχνολογία για να αλλάξει ή να βρει κάτι νέο.
Κι ο εφευρέτης είναι αυτός που άλλαξε ή βρήκε κάτι νέο στην επιστήμη.
Εγώ κατέχω και τους τρις τίτλους και στην Ελλάδα με ξέρουν σαν οικοδόμο...

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Σεπ 2021, 16:02

Προς πολιτικούς μηχανικούς
Έχουμε και δεν είναι νέο, ορισμένους δεδομένους μηχανισμούς που τους χρησιμοποιούμε χρόνια στις κατασκευές.
1) Τον μηχανισμό της συνάφειας ο οποίος είναι η κλασική μέθοδος οπλισμού του σκυροδέματος.
2) Τον μηχανισμό της προέντασης ο οποίος χρησιμοποιείται εκεί όπου δεν τα βγάζει πέρα μόνος του ο μηχανισμός της συνάφειας.
3) Την πάκτωση η οποία είναι ένας μηχανισμός όπου ενώνει άψογα δύο ή και περισσότερα δομικά στοιχεία.
1) Ο μηχανισμός της συνάφειας παρουσιάζει πολλαπλά προβλήματα όπως είναι η διατμητική αστοχία, η τέμνουσα βάσης, έχει μικρότερη ενεργή διατομή, παρουσιάζει από διαρροές έως και πλήρη αστοχία των διατομών διότι αυτές παραμορφώνονται, παρουσιάζει διατμητική αστοχία και διάρρηξη του σκυροδέματος επικάλυψης με συνέπεια την αποκόλληση των ράβδων του οπλισμού και την λήξη της συνεργασίας των δύο υλικών, λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό, ο οποίος στρέφει την αστοχία σε διατμητική μορφή. Ακόμα παρουσιάζει αυξημένες εντάσεις στις κρίσιμες περιοχές αστοχίας, διαφορά δυναμικού στην πρόσφυση.
Και όμως αν και έχει τόσα πολλά προβλήματα σας έχουν μάθει να σχεδιάζεται τοιχώματα και ακόμα χειρότερο υποστυλώματα με τον μηχανισμό της συνάφειας και να απορείτε γιατί καταρρέουν οι κατασκευές στον μεγάλης επιτάχυνσης και διάρκειας σεισμό.
2) Αντίθετα ο μηχανισμός προέντασης αν χρησιμοποιηθεί στα τοιχώματα σωστά, δεν παρουσιάζει κάμψη και αφού δεν κάμπτεται, δεν παραμορφώνεται οπότε δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα από αυτά που ανέφερα στην συνάφεια.
Επιπλέον αυξάνει ποσοτικά την αντοχή της διατομής προς την τέμνουσα βάσης και αυξάνει την ενεργή διατομή του τοιχώματος.
Η προένταση έχει ένα πρόβλημα.
Η μικρή ακαμψία μεταβιβάζει μεγαλύτερες ροπές στους δοκούς.
Όμως ο διπλός μοχλοβραχίονας του ύψους και του πλάτους που διαθέτει μετριάζει την μεταφορά ροπών στους δοκούς.
Και όμως τον μηχανισμό που έχει πολλά υπέρ τον θυμάστε μόνο στις γέφυρες που αδυνατεί η συνάφεια να καλύψει μεγάλα ανοίγματα.
Όμως υπάρχει και ο σεισμός που κάποτε θα έρθει και θα μας σκοτώσει ενώ η προένταση θα βοηθούσε στην μεγαλύτερη απόκριση των κατασκευών προς τις σεισμικές μετατοπίσεις.
3) Η πάκτωση. Φαντάζεστε έναν πρόβολο χωρίς πάκτωση?
Φαντάζεστε την κατασκευή με ασύνδετους κόμβους?
Πως σχεδιάζεται τα τοιχώματα χωρίς πάκτωση?
Η προένταση + πάκτωση των τοιχωμάτων με το έδαφος σταματά την κάμψη, την τάση ανατροπής τους οπότε σταματά και την μεταφορά και την δημιουργία των ροπών στους κόμβους. Δηλαδή σταματά την ολική παραμόρφωση του φέροντα οργανισμού.
Αυτά είναι δεδομένα όπως δεδομένο είναι ότι σχεδιάζεται λάθος.
Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί επιδιώκεται να σχεδιάζεται λάθος.
Τώρα ξέρετε και δεν έχετε πια καμία δικαιολογία.
Η μέθοδος που σας λέω ελέγχει τον συντονισμό.
Αν η περίοδος εδάφους και κατασκευής συμπέσει και υπάρξει συντονισμός με διάρκεια και μεγάλη επιτάχυνση και πέσει η κατασκευή δεν είναι κρίμα να πάτε φυλακή γιατί το ήθελε ο συντονισμός?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Σεπ 2021, 21:53

Το πρόβλημα στο σεισμό αρχίζει από τους 12 ορόφους και κάτω. Από 12 ορόφους και πάνω δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το σώμα της κατασκευής απορροφά ελαστικά την μετατόπιση. Δημιουργείτε διαφορά φάσης ελαστικής μετατόπισης στους ορόφους και γίνεται απορρόφηση και απόσβεση της ενέργειας. Σαν την κίνηση που έχει το καμουτσίκι. Υπάρχει σχετική βιβλιογραφία που εξηγεί γιατί τα ψιλά κτίρια έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα από τον αέρα παρά από τον σεισμό. Άλλωστε ένα ψιλό κτίριο λόγο φορτίων είναι προεντεταμένο από μόνο του, και πακτωμένο λόγο των πολλών υπογείων που έχει. Οι μεγαλύτερες καταστροφές παρουσιάζονται στα δεκαόροφα. Έχει αποδειχθεί ότι τα κτίρια με πολλά υπόγεια είναι πιο πακτωμένα και πιο γερά. Σχεδιάζουμε για μια επιτάχυνση 0,36g Ο σεισμός μπορεί να φθάσει και την επιτάχυνση των 2,9 g Μία σημερινή κατασκευή αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μικρή διάρκεια και μικρή επιτάχυνση εδάφους για μεγάλη διάρκεια. Δεν αντέχει μεγάλη επιτάχυνση για μεγάλη διάρκεια. Στον συντονισμό τίποτα δεν αντέχει τίποτα. Το έδαφος είναι μια έρευνα της γεωστατικής που καθορίζει την συμπεριφορά τις κατασκευής και είναι εξίσου σοβαρή. Αν μπορέσουμε να εξαλείψουμε τα προβλήματα του παρουσιάζονται στο ανομοιογενή έδαφος όπου εδράζεται η κατασκευή και συγχρόνως αντλήσουμε δύναμη από αυτό και την μεταφέρουμε στην κατασκευή με σκοπό να ελέγξουμε την παραμόρφωση τότε θα λύσουμε το πρόβλημα του σεισμού..
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Σεπ 2021, 20:21

Μία κατασκευή αποτελείτε από τον φέροντα οργανισμό που όταν τον κυβίσουμε και πολλαπλασιάσουμε τα κυβικά επι το ιδικό βάρος του οπλισμένου σκυροδέματος που είναι 2450kg/m3 βρίσκουμε το βάρος του.
Ένας όροφος εμβαδού 100 τετραγωνικών μέτρων έχει περίπου 25m3 οπλισμένου σκυροδέματος Χ 2450 kg/m3 = 61250 kg ή 61,25 ton
Οπότε το Ο.Σ ζυγίζει 61,25 ton
Η επικάλυψη δαπέδου μαζί με τα έπιπλα και το κινητό φορτίο υπολογίζονται σε 70 kg/m2 Χ 100 m2 = 7000 kg ή 7 ton
Η τοιχοπλήρωση ζυγίζει περίπου άλλους 50 ton
Γενικό σύνολον βάρους ορόφου 118,25 ton
Αν έχουμε ένα κτίριο 6 ορόφων Χ 100 m2 εμβαδόν κάθε ορόφου αυτό θα ζυγίζει 118,5 ton X 6 = 709,5 ton
Για να βρούμε την αδράνεια και την τέμνουσα βάσης πολλαπλασιάζουμε την μάζα 709,5 ton Χ την επιτάχυνση του εδάφους
709,5 ton Χ επιτάχυνση 1 g = αδράνεια 709,5 ton
Η αδράνεια ισούται με την τέμνουσα βάσης. Οπότε η τέμνουσα βάσης είναι 709,5 ton
Αν η κατασκευή έχει 4 γωνιακά τοιχώματα ένα εσωτερικό με σταυροειδή διατομή και 4 εξωτερικά τοιχώματα σύνολον 9 τοιχώματα με πλάτος 2 μέτρων έκαστο τότε η τέμνουσα βάση που θα παραλάβει το κάθε τοίχωμα είναι 709,5 ton / 9 τοιχώματα = 78,8 ton έκαστο
Για να βρούμε την ροπή ανατροπής του κάθε τοιχώματος πρέπει πρώτα να βρούμε την πλάγια δύναμη που δέχεται το κάθε ένα τοίχωμα ανά όροφο.
Οπότε λέμε 118,5 ton αδράνειας ανά όροφο / 9 τοιχώματα = 13,17 ton δύναμη αδράνειας δέχεται το κάθε ένα τοίχωμα ανά όροφο.
Για να βρούμε την ροπή ανατροπής των καθ ύψος τοιχωμάτων προσθέτουμε όλα τα ύψη των ορόφων ήτοι (19,2+16+12,8+9,6+6,4+3,2) = 67,2 m
και τα πολλαπλασιάζουμε με τους τόνους αδράνειας που δέχεται κάθε τοίχωμα ορόφου ανά όροφο που είναι 13,17 ton
Το αποτέλεσμα είναι 67,2m Χ 13,17 ton = 885 ton
Όμως το τοίχωμα έχει διπλό μοχλοβραχίονα αυτόν του ύψους και αυτόν του πλάτους.
Οπότε το πλάτος του τοιχώματος των 2 m το διαιρούμε με την ροπή ανατροπής 885 ton και η τελική ροπή ανατροπής είναι 885/2 = 442,5 ton
Αν θέλουμε να δημιουργήσουμε μια αντίρροπη ροπή ευστάθειας ώστε να μην ανατραπεί το τοίχωμα αυτή πρέπει να είναι μεγαλύτερη > των 442,5 ton
Σήμερα αυτή την αντίρροπη ροπή ευστάθειας την δημιουργούν όλες οι διατομές των φερόντων στοιχείων γύρω από τους κόμβους με την βοήθεια των τοιχοπληρώσεων, οι οποίες παρεμποδίζουν την παραμόρφωση.
Εγώ αντλώ μια εξωτερική δύναμη από το έδαφος και την μεταφέρω στο ανώτερο κομβικό επίπεδο των παρειών των τοιχωμάτων για να βοηθήσω τις διατομές να παραλάβουν τις εν λόγο ροπές χωρίς να αστοχήσουν
Ας πούμε ότι οι διατομές μαζί με τις τοιχοπληρώσεις, έχουν την αντοχή να παραλάβουν από τους 442,5 ton τους 300 ton. Αν η δύναμη που μεταφέρω στο δώμα από το έδαφος είναι > των 143 ton τότε η κατασκευή θα μετατοπιστεί μέσα στην ελαστική περιοχή χωρίς να αστοχήσει.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών