ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Ιαν 2022, 21:12

Γεια σου ρε seismic που έχεις φίλο και συνεργάτη τον Martelli... :smt122:smt122
Γεια σου ρε πρώτε άνθρωπε στον κόσμο που χτίζεις σπίτια που κρέμονται ανάποδα... :smt122:smt122
Γεια σου ρε πρώτε 14χρονε στον κόσμο που έχτισες πολυκατοικία στο Πασαλιμάνι... :smt122:smt122
Γεια σου ρε πρώτε προφέσορα στον κόσμο... :smt005::smt005:

Γεια σου ρε Πινόκιο...την μυτούλα σου να προσέχεις... :smt122 κοντεύει να γίνει σαν την γέφυρα του Ρίου σε μήκος... :smt005:

Γεια χαρά νταν και τα κουκιά μπαγλάν... :003:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιαν 2022, 21:24

Λοξίας έγραψε:
17 Ιαν 2022, 21:12
Γεια σου ρε seismic που έχεις φίλο και συνεργάτη τον Martelli... :smt122:smt122
Γεια σου ρε πρώτε άνθρωπε στον κόσμο που χτίζεις σπίτια που κρέμονται ανάποδα...
Γεια σου ρε πρώτε 14χρονε στον κόσμο που έχτισες πολυκατοικία στο Πασαλιμάνι...
Γεια σου ρε πρώτε προφέσορα στον κόσμο... :smt005::smt005:

Γεια σου ρε Πινόκιο...την μυτούλα σου να προσέχεις... :smt122 κοντεύει να γίνει σαν την γέφυρα του Ρίου σε μήκος... :smt005:

Γεια χαρά νταν και τα κουκιά μπαγλάν... :003:
Γεια σου ρε λοξέ που τρέχεις μόνος σου και φτάνεις δεύτερος. :003:
Γεια σου ρε λοξέ που έχεις ανοίξει το κουτάκι και πετάς μαλακίες. :lol:
Θα μου πεις αυτό ξέρω αυτό κάνω. να τι κάνω να τι κάνω Α! ΤΙ ΈΚΑΝΑ
Την χείρα με τα 5 ορφανά την ξέρεις?
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 17 Ιαν 2022, 21:37

Οι σεισμοί πάντα θα υπάρχουν διότι είμαστε η πρώτη χώρα στην Ευρώπη σε σεισμούς και η έκτη στον κόσμο. Ο σεισμός δεν σκοτώνει. Οι κατασκευές σκοτώνουν και αν απορρίπτουν προτάσεις σαν την δική μου τότε θα συνεχίσουν να σκοτώνουν.
Όταν είσαι στο καράβι έξω στο κατάστρωμα θα δεις μερικά τραπεζάκια να τρέμουν και να μετατοπίζονται πέρα δώθε διότι συντονίζονται με την συχνότητα των μηχανών του πλοίου. Αυτό συμβαίνει και με την συχνότητα μετατόπισης του εδάφους σε έναν σεισμό, όταν αυτή συμπέσει με την συχνότητα που δονείται πιο εύκολα η κατασκευή τότε δημιουργείται ο συντονισμός. Η συχνότητα του εδάφους ποτέ δεν είναι ίδια, ούτε ίδια είναι και η συχνότητα που δονείται περισσότερο κάθε κατασκευή. Κατά τον συντονισμό όταν οι συχνότητες εδάφους κατασκευής συμπέσουν, τότε σε κάθε νέο λίκνισμα της κατασκευής κατά την μία ή την άλλη κατεύθυνση η μετατόπιση των άνω ορόφων είναι μεγαλύτερη, οπότε μεγαλώνει και η παραμόρφωση μέσα στην διάρκεια του χρόνου μέχρι που καταρρέει. Αν στο τραπεζάκι του καραβιού που τρεμοπαίζει ακουμπήσεις το δάκτυλό σου, τότε αποσυντονίζεται και παύει να τρεμοπαίζει. Αυτό κάνω και εγώ στις κατασκευές. Παίρνω πολλές δυνάμεις από το έδαφος μέσω πακτώσεων και τις μεταφέρω με ελεύθερους τένοντες στα ανώτατα σημεία των παρειών των τοιχωμάτων, με σκοπό να τα ενώσω με το έδαφος και να ελέγξω την μεγάλη μετατόπιση των άνω ορόφων που δημιουργεί ο συντονισμός και παραμορφώνει πολύ τον σκελετό της κατασκευής και τον καταστρέφει.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 17 Ιαν 2022, 22:27

Λοξίας έγραψε:
17 Ιαν 2022, 21:12
Γεια σου ρε seismic που έχεις φίλο και συνεργάτη τον Martelli... :smt122:smt122
Γεια σου ρε πρώτε άνθρωπε στον κόσμο που χτίζεις σπίτια που κρέμονται ανάποδα... :smt122:smt122
Γεια σου ρε πρώτε 14χρονε στον κόσμο που έχτισες πολυκατοικία στο Πασαλιμάνι... :smt122:smt122
Γεια σου ρε πρώτε προφέσορα στον κόσμο... :smt005::smt005:

Γεια σου ρε Πινόκιο...την μυτούλα σου να προσέχεις... :smt122 κοντεύει να γίνει σαν την γέφυρα του Ρίου σε μήκος... :smt005:

Γεια χαρά νταν και τα κουκιά μπαγλάν... :003:
Πρώτη φορά ακούω αυτή την έκφραση... Διάβασα τον Σαραντάκο σχετικά με αυτή την έκφραση αλλά δεν είναι βέβαιος...
Έχεις άποψη;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6643
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Ιαν 2022, 22:38

Την φράση αυτή, καθώς και μία άλλη***, την έλεγε ένας πολύ μάγκας θείος μου όταν εγώ ήμουν παιδί. Μιλάμε για το 1960.
Δεν ξέρω τι σημαίνει, πάντως δεν είναι νέας κοπής.

***επίσης όταν συναντούσε τον πατέρα μου τον χαιρετούσε: "Γεια σαν φιλάν ρε Νικόλα".
Ούτε αυτό έμαθα ποτέ τι σήμαινε...
Πιθανότατα, είναι μάγκικες προσθήκες-επιθήματα για να δώσουν μία "ζόρικη" χροιά στις κουβέντες τους.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 18 Ιαν 2022, 06:16

Διάλογος όπως πρέπει να γίνεται από φόρουμ πολιτικών μηχανικών.
Πολιτικός Μηχανικός
Φιλε Γιαννη...Δεν εχεις προταση....και δεν εννοεις να το καταλαβεις......Αυτο που λες δεν γινεται.....Ξοδευονται πολλα χρηματα για να απομονωσουν την ανωδομη απο τα θεμελια (ελαστικα εφεδρανα κλπ) και εσυυ θελεις να τα συνδεσεις ακομη περισσοτερο. Οι δυναμεις που αναπτυσσονται ειναι αποτελεσμα της κινησης του εδαφους , προερχονται απο το εδαφος και οχι απο την ανωδομη. Μια απλη θεμελιωση υπολογιζεται ωστε να παραλαβει τα κατακορυφα μονιμα και κινητα φορτια και τα φορτια λογω σεισμου ωστε να μην υποστει το εδαφος καθιζηση (διαφορικες καθιζησεις) , να μην σπασουν τα πελματα λογω ροπων ,να μην ανατραπουν και να μην στριψουν.....Υπ΄ αυτην την εννοια μια οικοδομη θεωρειται πακτωμενη στο εδαφος και εξεταζεται η αντοχη των στοιχεων της ανωδομης στις προκαλουμενες σε αυτα εντασεις λογω των διαφορων φορτιων (μονιμων, κινητων, σεισμικων ,ανεμου κλπ.) . Αν θελουμε να ενισχυσουμε τα στοιχεια της ανωδομης μπορουμε να το κανουμε ειτε με πιο ενισχυμενα υλικα ( πχ χαλυβα S500 αντι για S400, μπετον C20/25 αντι για C 16/20 κλπ. ). Για ειδικες απαιτησεις μπορει να εφαρμοστει και προενταση , η οποια δεν σχετιζεται με την μεθοδο σου. Σχετιζεται με την αρχικη αντοχη αυτων καθ, αυτων των στοιχειων της κατασκευυης και εφαρμοζζεται εδω και παρα πολλα χρονια..
Δική μου απάντηση.
Φίλε μου όχι μόνο έχω πρόταση αλλά επεμβαίνω και λύνω άλυτα προβλήματα των κατασκευών που λίγοι αντιλαμβάνονται. Λες ότι τοποθετείτε ισχυρότερο χάλυβα και καλύτερης ποιότητας σκυρόδεμα. Ούτε το ένα δουλεύει ούτε το άλλο. Ερώτηση. Έχεις δει ποτέ έστω και έναν χάλυβα οπλισμού κομμένο μετά από έναν σεισμό? Απάντηση Όχι. Οπότε ποιος ο λόγος να τοποθετήσεις ποιο ισχυρό χάλυβα? Ας πάρουμε το σκυρόδεμα. Το ποιο ισχυρό σκυρόδεμα είναι το B350 δηλαδή 7 σακιά των 50kg στο κυβικό. Αν βάλεις περισσότερο τσιμέντο π.χ 10 σακιά στο κυβικό τότε αντί το σκυρόδεμα να γίνει ισχυρό έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα δηλαδή το κάνεις ανίσχυρο. Το ποιο τρελό είναι ότι ενώ το σκυρόδεμα αντέχει μόνο θλίψη εσείς το βάζετε να παραλάβει τεράστιες δυνάμεις διάτμισης την οποία δεν αντέχει και καταστρέφεται η συνεργασία του με τον χάλυβα. Δηλαδή στον μηχανισμό συνεργασίας της συνάφειας δημιουργείται διατμητική ένταση στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα. Ο χάλυβας την αντέχει το σκυρόδεμα δεν την αντέχει λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό. Αποτέλεσμα η εξόλκευση του χάλυβα μέσα από το σκυρόδεμα και η καταστροφή του σκυροδέματος επικάλυψης και η παύση της συνεργασίας σκυροδέματος και χάλυβα. Εν μέρει η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών. Ναι μεν αυτά ενισχύουν την συνεργασία, σκυροδέματος και χάλυβα αλλά όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα. Αυτό το πρόβλημα εγώ το λύνω βάζοντας το σκυρόδεμα να παραλαμβάνει μόνο την θλίψη που αντέχει και τον οπλισμό μόνο τον εφελκυσμό που αντέχει. Η προένταση καταργεί την διατμητική αστοχία στην διεπιφάνεια σκυροδέματος χάλυβα. Οπότε σας έλυσα το πρώτο πρόβλημα. Το δεύτερο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι στον σεισμό δημιουργείται ροπές στους κόμβους και σπάτε τις διατομές. Εγώ εκτρέπω τις ορθές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού μέσα στο έδαφος αποτρέποντας την δημιουργία των ροπών στους κόμβους και αυτό το κατορθώνω με την πραγματική πάκτωση της κατασκευής στο έδαφος. Η τέμνουσα βάσης άλλο πρόβλημα. Η προένταση το λύνει διότι αυξάνει την απόκριση ποσοτικά.. Η βάση τι σε πειράζει να είναι εις βάθος, δεν είναι καλύτερη από αυτή που κατασκευάζεται εις πλάτος? Από ότι βλέπεις επεμβαίνω στον αντισεισμικό σχεδιασμό και αλλάζω τα πάντα, διότι βάζω στο παιχνίδι έναν μεγάλο παίχτη που λέγεται έδαφος ( εξωτερική απόκριση δυνάμεων κόντρα προς τις δυνάμεις της αδράνειας. )
Εγώ λέω
Όταν είσαι στο καράβι έξω στο κατάστρωμα θα δεις μερικά τραπεζάκια να τρέμουν και να μετατοπίζονται πέρα δώθε διότι συντονίζονται με την συχνότητα των μηχανών του πλοίου. Αυτό συμβαίνει και με την συχνότητα μετατόπισης του εδάφους σε έναν σεισμό, όταν αυτή συμπέσει με την συχνότητα που δονείται πιο εύκολα η κατασκευή τότε δημιουργείται ο συντονισμός. Η συχνότητα του εδάφους ποτέ δεν είναι ίδια, ούτε ίδια είναι και η συχνότητα που δονείται περισσότερο κάθε κατασκευή. Κατά τον συντονισμό όταν οι συχνότητες εδάφους κατασκευής συμπέσουν, τότε σε κάθε νέο λίκνισμα της κατασκευής κατά την μία ή την άλλη κατεύθυνση η μετατόπιση των άνω ορόφων είναι μεγαλύτερη, οπότε μεγαλώνει και η παραμόρφωση μέσα στην διάρκεια του χρόνου μέχρι που καταρρέει. Αν στο τραπεζάκι του καραβιού που τρεμοπαίζει ακουμπήσεις το δάκτυλό σου, τότε αποσυντονίζεται και παύει να τρεμοπαίζει. Αυτό κάνω και εγώ στις κατασκευές. Παίρνω πολλές δυνάμεις από το έδαφος μέσω πακτώσεων και τις μεταφέρω με ελεύθερους τένοντες στα ανώτατα σημεία των παρειών των τοιχωμάτων, με σκοπό να τα ενώσω με το έδαφος και να ελέγξω την μεγάλη μετατόπιση των άνω ορόφων που δημιουργεί ο συντονισμός και παραμορφώνει πολύ τον σκελετό της κατασκευής και τον καταστρέφει.
Πολιτικός μηχανικός
ΙΩΑΝΝΗΣ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑ Χ,Ψ. ΟΧΙ ΠΥΡΗΝΕΣ Π.Χ. ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΟ- ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑΣ.
Εγώ απαντώ
Τα τοιχώματα πολλαπλασιάζουν τις εντάσεις διότι είναι τεράστιοι μοχλοβραχίονες. Κατεβάζουν μεγάλες ροπές που οι διατομές είναι αδύνατον να τις παραλάβουν. Η λύση είναι να εκ τρέψουμε τις δυνάμεις που αναπτύσσονται εν γενέσει, μέσα στο έδαφος και όχι να τις στέλνουμε πάνω στις διατομές.
Πολιτικός μηχανικός
Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ.
Εγώ απαντώ
Ο στρεπτοκαμπτικός λυγισμός ασύμμετρων κατασκευών, τα μεγάλα ανοίγματα, οι ασύμμετρες κατόψεις, είναι αρχιτεκτονικές ανάγκες οι οποίες όμως επιβαρύνουν την απόκριση των κατασκευών και αντιμετωπίζονται όπως είπες. Η δυσκαμψία μέσο προέντασης, και η πάκτωσή τους με το έδαφος δεν θα τους έκανε κακό.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιαν 2022, 20:34

seismic έγραψε:
17 Ιαν 2022, 21:37
Οι σεισμοί πάντα θα υπάρχουν διότι είμαστε η πρώτη χώρα στην Ευρώπη σε σεισμούς και η έκτη στον κόσμο. Ο σεισμός δεν σκοτώνει. Οι κατασκευές σκοτώνουν και αν απορρίπτουν προτάσεις σαν την δική μου τότε θα συνεχίσουν να σκοτώνουν.
Όταν είσαι στο καράβι έξω στο κατάστρωμα θα δεις μερικά τραπεζάκια να τρέμουν και να μετατοπίζονται πέρα δώθε διότι συντονίζονται με την συχνότητα των μηχανών του πλοίου. Αυτό συμβαίνει και με την συχνότητα μετατόπισης του εδάφους σε έναν σεισμό, όταν αυτή συμπέσει με την συχνότητα που δονείται πιο εύκολα η κατασκευή τότε δημιουργείται ο συντονισμός. Η συχνότητα του εδάφους ποτέ δεν είναι ίδια, ούτε ίδια είναι και η συχνότητα που δονείται περισσότερο κάθε κατασκευή. Κατά τον συντονισμό όταν οι συχνότητες εδάφους κατασκευής συμπέσουν, τότε σε κάθε νέο λίκνισμα της κατασκευής κατά την μία ή την άλλη κατεύθυνση η μετατόπιση των άνω ορόφων είναι μεγαλύτερη, οπότε μεγαλώνει και η παραμόρφωση μέσα στην διάρκεια του χρόνου μέχρι που καταρρέει. Αν στο τραπεζάκι του καραβιού που τρεμοπαίζει ακουμπήσεις το δάκτυλό σου, τότε αποσυντονίζεται και παύει να τρεμοπαίζει. Αυτό κάνω και εγώ στις κατασκευές. Παίρνω πολλές δυνάμεις από το έδαφος μέσω πακτώσεων και τις μεταφέρω με ελεύθερους τένοντες στα ανώτατα σημεία των παρειών των τοιχωμάτων, με σκοπό να τα ενώσω με το έδαφος και να ελέγξω την μεγάλη μετατόπιση των άνω ορόφων που δημιουργεί ο συντονισμός και παραμορφώνει πολύ τον σκελετό της κατασκευής και τον καταστρέφει.
Πολιτικός μηχανικός
Αναφερες ένα παράδειγμα που θα σε διαφωτίσει κ σένα. Πάρε μια καρέκλα με μεταλλικά αδυνατα πόδια. Αρχισε να κουνας το λεωφορείο, το καράβι, το τραίνο, τον πύραυλο. Η καρέκλα θα μείνει στην θέση της γιατί τα φορτια πάνω της είναι μικρά κ στατικα επαρκουν για να διατηρουν την στατικη επαρκεια του πλαισιακου φορέα της. Τωρα, βάλε πανω στην ίδια καρέκλα μια μολυβενια μπάλα εκατονταδων κιλών ώστε, αυτό το φορτίο να το αντέχει κατακόρυφα κ να μην λυγισουν τα πόδια. Καρφωμενη γερά στο κατάστρωμα, ε;;;;. Τώρα βάλε το λεωφορείο, τραίνο, αεροπλάνο να τρέχει κ να φρενάρει. Αν βρεις την καρέκλα στην θέση της, θα σχισω τα δύο διπλώματα μου 🙂🙂. Η αδρανεια του Νευτωνα θα λειτουργησει κανονικά, όπως οι νομοι του Κεπλερ για το σύμπαν.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 19 Ιαν 2022, 20:36

seismic έγραψε:
19 Ιαν 2022, 20:34
seismic έγραψε:
17 Ιαν 2022, 21:37
Οι σεισμοί πάντα θα υπάρχουν διότι είμαστε η πρώτη χώρα στην Ευρώπη σε σεισμούς και η έκτη στον κόσμο. Ο σεισμός δεν σκοτώνει. Οι κατασκευές σκοτώνουν και αν απορρίπτουν προτάσεις σαν την δική μου τότε θα συνεχίσουν να σκοτώνουν.
Όταν είσαι στο καράβι έξω στο κατάστρωμα θα δεις μερικά τραπεζάκια να τρέμουν και να μετατοπίζονται πέρα δώθε διότι συντονίζονται με την συχνότητα των μηχανών του πλοίου. Αυτό συμβαίνει και με την συχνότητα μετατόπισης του εδάφους σε έναν σεισμό, όταν αυτή συμπέσει με την συχνότητα που δονείται πιο εύκολα η κατασκευή τότε δημιουργείται ο συντονισμός. Η συχνότητα του εδάφους ποτέ δεν είναι ίδια, ούτε ίδια είναι και η συχνότητα που δονείται περισσότερο κάθε κατασκευή. Κατά τον συντονισμό όταν οι συχνότητες εδάφους κατασκευής συμπέσουν, τότε σε κάθε νέο λίκνισμα της κατασκευής κατά την μία ή την άλλη κατεύθυνση η μετατόπιση των άνω ορόφων είναι μεγαλύτερη, οπότε μεγαλώνει και η παραμόρφωση μέσα στην διάρκεια του χρόνου μέχρι που καταρρέει. Αν στο τραπεζάκι του καραβιού που τρεμοπαίζει ακουμπήσεις το δάκτυλό σου, τότε αποσυντονίζεται και παύει να τρεμοπαίζει. Αυτό κάνω και εγώ στις κατασκευές. Παίρνω πολλές δυνάμεις από το έδαφος μέσω πακτώσεων και τις μεταφέρω με ελεύθερους τένοντες στα ανώτατα σημεία των παρειών των τοιχωμάτων, με σκοπό να τα ενώσω με το έδαφος και να ελέγξω την μεγάλη μετατόπιση των άνω ορόφων που δημιουργεί ο συντονισμός και παραμορφώνει πολύ τον σκελετό της κατασκευής και τον καταστρέφει.
Πολιτικός μηχανικός
Αναφερες ένα παράδειγμα που θα σε διαφωτίσει κ σένα. Πάρε μια καρέκλα με μεταλλικά αδυνατα πόδια. Αρχισε να κουνας το λεωφορείο, το καράβι, το τραίνο, τον πύραυλο. Η καρέκλα θα μείνει στην θέση της γιατί τα φορτια πάνω της είναι μικρά κ στατικα επαρκουν για να διατηρουν την στατικη επαρκεια του πλαισιακου φορέα της. Τωρα, βάλε πανω στην ίδια καρέκλα μια μολυβενια μπάλα εκατονταδων κιλών ώστε, αυτό το φορτίο να το αντέχει κατακόρυφα κ να μην λυγισουν τα πόδια. Καρφωμενη γερά στο κατάστρωμα, ε;;;;. Τώρα βάλε το λεωφορείο, τραίνο, αεροπλάνο να τρέχει κ να φρενάρει. Αν βρεις την καρέκλα στην θέση της, θα σχισω τα δύο διπλώματα μου 🙂🙂. Η αδρανεια του Νευτωνα θα λειτουργησει κανονικά, όπως οι νομοι του Κεπλερ για το σύμπαν.
Τα ποδαράκια της καρέκλας με το τεράστιο βάρος είναι τα υποστυλώματα με τις πλάκες. Η καρέκλα θα μπορούσε να ήταν κασέλα βιδωμένη και τα υποστυλώματα να ήταν προκάτ βαρέως τύπου με επιμήκη τοιχώματα βιδωμένα στα άκρα τους. Αυτό θα άλλαζε τα δεδομένα που ανέφερες. Τον σχεδιασμό τον προσαρμόζεις σύμφωνα με τις δεδομένες ανάγκες σχεδιασμού. Γιατί να χτίσω με κολόνες που κοστίζουν τα διπλάσια από τα προκάτ βαρέως τύπου και να μην αγοράσω προκάτ στα οποία θα τοποθετήσω και την πατέντα μου? Θα γλιτώσω τα μισά χρήματα και θα έχω 10 φορές ποιο ισχυρή κατασκευή στον σεισμό. Γιατί να κατασκευάσω 1000 κυβικά οπλισμένο σκυρόδεμα για να στηρίξω μια μέτριου μεγέθους ανεμογεννήτρια, και να μην την τοποθετήσω πάνω σε 8 δικές μου πακτώσεις και να καταργήσω 100% την οπλισμένη βάση σκυροδέματος? Εγώ θα σκίσω το διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας που έχω αν αυτά που λέω δεν είναι σωστά.

Μετά από αυτήν την απάντηση τα όργανα σώπασαν :lol: ...
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 21 Ιαν 2022, 23:54

Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Η πάκτωση της κατασκευής με το έδαφος + η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων στην διατομή των υποστυλωμάτων και των τοιχίων αυξάνει την απόκριση της κατασκευής διότι η πάκτωση αποκλείει την ροπή ανατροπής των και η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων στην διατομή των αυξάνει την δυσκαμψία των κορμών των, εξαλείφει τις δυνάμεις εφελκυσμού, και αποτρέπει την ροπή στους κόμβους, εξουδετερώνει την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης καθώς και αυξάνει την απόκριση των διατομών προς την τέμνουσα βάσης και τις τέμνουσες γενικά. Όλα αυτά συντελούν να σταματά η παραμόρφωση του φέροντα οργανισμού και κατά συνέπεια και οι αστοχίες αφού παραμόρφωση και αστοχία είναι έννοιες συνδεδεμένες μεταξύ των.
Θα μου πείτε και που πάνε όλες αυτές οι δυνάμεις που ταλαιπωρούν σήμερα τις διατομές?
Η απάντηση είναι ότι εκτρέπονται μέσα στο έδαφος ή ότι το έδαφος συμμετέχει στην απόκριση της κατασκευής προς τις αναπτυσσόμενες σεισμικές δυνάμεις. Είναι θέμα σχεδιασμού που θα στείλεις τις δυνάμεις και ο σημερινός σχεδιασμός είναι εντελώς λάθος από την αρχή.
Κάθε σχεδιασμός έχει την μέγιστη και την ελάχιστη απόδοση.
Η μέθοδος σχεδιασμού που προτείνω έχει μικρή απόδοση, γύρο στο 20% καλύτερη από τον σημερινό αντισεισμικό σχεδιασμό, όταν τοποθετείτε μόνο σε υποστυλώματα, και απόδοση που φτάνει και στο 300% καλύτερη συγκρινόμενη του σημερινού αντισεισμικού σχεδιασμού, όταν εφαρμοστεί σε επιμήκη τοιχώματα, με την μέγιστη απόδοση όταν τοποθετηθεί σε προκατασκευασμένα βαρέως τύπου.
Όλα αυτά εξαρτώνται, για να έχουν απόδοση, από την ποιότητα των πακτώσεων και τον αριθμό αυτών, και από το πλάτος των τοιχωμάτων.
Σε βραχώδη θεμελιώσεις η πάκτωση είναι εύκολη υπόθεση.
Σε μαλακά εδάφη η πάκτωση είναι πιο δύσκολη και απαιτεί γνώση σχεδιασμού του μηχανισμού και γνώση της μεθόδου της πάκτωσης.
Αυτή την έρευνα κάνω προσπαθώντας να εφεύρω τον κατάλληλο μηχανισμό και την κατάλληλη μέθοδο ώστε να πετύχουμε την καλύτερη πάκτωση η οποία θα είναι σε θέση να αναλάβει τα φορτία υπολογισμού διαχρονικά με το μικρότερο κόστος. Γιατί αν δεν υπήρχε το πρόβλημα του κόστους τότε απλά πετυχαίναμε πάκτωση αυξάνοντας τον αριθμό των μηχανισμών και το βάθος της πάκτωσης των, ή δημιουργούσαμε μια βάση ( βάθρο ) η οποία θα δούλευέ βαρυτικά όπως οι βάσεις των ανεμογεννητριών.
https://www.youtube.com/watch?v=EHNhdA2 ... 74&t=3132s
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 22 Ιαν 2022, 00:34

seismic έγραψε:
21 Ιαν 2022, 23:54
Ας τα πάρουμε από την αρχή.

https://www.youtube.com/watch?v=EHNhdA2 ... 74&t=3132s
Άντε ντε, Μετά από 80 σελίδες, καιρός ήταν να τα πάρουμε από την αρχή.
Πως θα φτάσεις τις 200, αν δεν πας από την αρχή.
Εικόνα

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2022, 00:41

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
22 Ιαν 2022, 00:34
seismic έγραψε:
21 Ιαν 2022, 23:54
Ας τα πάρουμε από την αρχή.

https://www.youtube.com/watch?v=EHNhdA2 ... 74&t=3132s
Άντε ντε, Μετά από 80 σελίδες, καιρός ήταν να τα πάρουμε από την αρχή.
Πως θα φτάσεις τις 200, αν δεν πας από την αρχή.
Εικόνα
Το μόνο που δεν σκέπτομαι είναι η επισκεψιμότητα που θα έχει το θέμα μου σε αυτό το φόρουμ αφού εκατομμύρια πια έχουν διαβάσει την μελέτη μου.
Είναι τιμή σας που γράφω εδώ μέσα και όχι το αντίθετο. :g030:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 22 Ιαν 2022, 00:56

Ναι,ναι,ναι...................

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2022, 21:39

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
22 Ιαν 2022, 00:56
Ναι,ναι,ναι...................
Κάθε προσπάθεια καινοτομίας και εφευρετικότητας πρέπει να είναι καλοδεχούμενη και να χειροκροτείται καθώς αναδεικνύει την προσπάθεια των πρωτοπόρων να ξεχωρίσουν για το δικό μας καλό. Άσχετα αν είναι πετυχημένη ή όχι μια ιδέα ανοίγει τον δρόμο να μάθουμε την αλήθεια. Ποτέ δεν ξέρεις αν κάτι είναι σωστό ή λάθος αν δεν προσπαθήσεις να το μάθεις. Ότι ξέρουμε έχει γραφτεί ενώ το άγνωστο είναι μπροστά μας.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 22 Ιαν 2022, 22:11

Πολλές φορές εισχωρώ νοητά μέσα στο έδαφος προσπαθώντας να καταλάβω με ποιον τρόπο ένας μηχανισμός αγκύρωσης θα μπορέσει να το κάνει να αντισταθεί περισσότερο στις ανοδικές και καθοδικές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού. Ένας μηχανισμός που θα δημιουργούσε ρίζες θα ήταν καλός, ή ένας μηχανισμός που θα ασκούσε δυνάμεις προς όλες τις κατευθύνσεις, συμπιέζοντας και βελτιώνοντας συμπυκνώνοντας την σύσταση του εδάφους? Ή μήπως ένας μηχανισμός ο οποίος θα εκτρέπει τις προαναφερθέντες καθοδικές εντάσεις θλίψης και εφελκυσμού προς τον οριζόντιο άξονα τις γης?
Τελικά σχεδίασα έναν μηχανισμό που έχει όλες τις αναφερθείσες προδιαγραφές.
Ριζώνει σαν δένδρο, συμπυκνώνει το έδαφος προς όλες τις κατευθύνσεις και εκτρέπει τις σεισμικές δυνάμεις από την κατασκευή προς τον οριζόντιο άξονα της γης. Και όλα αυτά πολύ εύκολα και φθηνά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Ιαν 2022, 23:14

Η αδράνεια της μάζας ως προς την επιτάχυνση του εδάφους καθώς και το ύψος από το έδαφος που βρίσκεται η μάζα είναι οι αιτίες που προκαλούν την περιστροφή των τοιχωμάτων και των υποστυλωμάτων γύρω από την άρθρωση της βάσης. Οι δοκοί προσπαθούν να σταματήσουν αυτήν την περιστροφή και αν δεν το κατορθώσουν σπάνε και πέφτει το νταβάνι στο κεφάλι μας.
Ερώτηση 1) Αν πακτώσουμε ( βιδώσουμε ) την βάση ενός τοιχώματος ( τοιχίου ) ή υποστυλώματος με το έδαφος αυτό θα μπορεί να ανατραπεί?
Απάντηση Όχι. Απορώ γιατί δεν το κάνουν, αφού όταν σταματήσει η περιστροφή τους τότε θα σταματήσουν να σπάνε τους δοκούς.
Ερώτηση 2) Η κάμψη του κορμού των υποστυλωμάτων και λιγότερο των τοιχωμάτων προέρχεται και αυτή από την την πλάγια δύναμη της αδράνειας και επιφέρει αστοχίες τόσο στα υποστυλώματα και τα τοιχώματα όσο και στις δοκούς αφού τις παραμορφώνει. Αν εφαρμόσουμε θλίψη στις διατομές των υποστυλωμάτων και των τοιχωμάτων ελαττώνουμε ποσοτικά την κάμψη ναι ή όχι?
Απάντηση Ναι. Απορώ γιατί δεν το κάνουν αφού χωρίς κάμψη δεν υπάρχει παραμόρφωση και χωρίς παραμόρφωση δεν υπάρχει αστοχία.
Ερώτηση 3) Η τέμνουσα είναι μια δύναμη σαν αυτή που εφαρμόζει το ψαλίδι και υπάρχει και στις κατασκευές με την μεγαλύτερη από αυτές να βρίσκεται στον κορμό της διατομής του υποστυλώματος κοντά στον λαιμό της βάσης και έχει την ίδια τιμή με αυτή της αδράνειας που ισούται με την επιτάχυνση του εδάφους επί το βάρος της μάζας. Αν η διατομή δεν αντέξει κόβεται. Αν επιβάλουμε θλίψη στην διατομή αυξάνουμε ποσοτικά κατά μεγάλο ποσοστό την ικανότητα της διατομής να ανταπεξέλθει στην τέμνουσα της βάσης?
Απάντηση Ναι. Απορώ γιατί δεν το κάνουν.
Ερώτηση 4) Αν από την μια 10 άνθρωποι τραβούν την μία άκρη ενός σκοινιού και από την άλλη άκρη του σκοινιού ένας και μόνο τραβάει το σκοινί κατά την αντίθετη κατεύθυνση τότε στο σκοινί δημιουργείται εφελκυσμός. Υπάρχει και διαφορά δυναμικού αφού από την μία τραβούν 10 και από την άλλη μόνο ένας. Γύρο από την επιφάνεια του σκοινιού και τα χέρια του ανθρώπου δημιουργείτε μια δύναμη διάτμησης και αν είναι μεγάλη αρχίζουν να χέρια μας να θερμαίνονται και αφήνουμε το σκοινί. Ακριβώς το ίδιο γίνεται με το σκυρόδεμα και τον χάλυβα, και το σκυρόδεμα επικάλυψης δεν αντέχει και σπάει. Βασικά το σκυρόδεμα δεν αντέχει την διάτμηση που δημιουργείται μεταξύ του χάλυβα και του σκυροδέματος και δημιουργείται λόγο του εφελκυσμού του χάλυβα. Ο εφελκυσμός δημιουργείται από δύο αντίθετες δυνάμεις. Αν σε αυτές τις δύο αντίθετες δυνάμεις εφελκυσμού τους επιβάλουμε δύο άλλες ίσες και αντίθετες δυνάμεις θλίψης τότε δεν τις εξουδετερώνουμε αφού θα επέλθει ισορροπία δυνάμεων?
Απάντηση Ναι. Απορώ γιατί δεν το κάνουν αφού θα απέτρεπαν την διατμητική αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης.
Αυτά τους λέω να κάνουν και αυτά εφαρμόζει η ευρεσιτεχνία.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών