ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 26 Ιαν 2022, 20:27

ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΣΤΟ FB ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
https://www.facebook.com/groups/3075056 ... nt_mention
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 27 Ιαν 2022, 19:26

Σε αυτόν τον κόσμο ότι και να κάνουμε χρειαζόμαστε δύο βασικά αγαθά. Την τροφή και την στέγαση. Τα σπίτια μας τα δημόσια έργα τα εργοστάσια είναι έργα που σχεδιάζουν οι πολιτικοί μηχανικοί. Πάνω από 300 επαγγέλματα ασχολούνται με τις κατασκευές. Οι κατασκευές στεγάζουν και όλες τις άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες. Και όλα αυτά είναι υπό το ρίσκο ενός μεγάλου σεισμού. Θα ακούσετε από πολλούς πολιτικούς μηχανικούς να λένε ότι οι κατασκευές είναι ασφαλής και ελάχιστες καταρρέουν. Εγώ έχω να τους απαντήσω ότι αυτά που λένε για εμένα είναι εν μέρη σωστά και εν μέρη ψευδή. Αν ο σεισμός είναι μεγάλος, η μετατόπιση είναι μεγάλη, έχει διάρκεια και συντονιστεί με την κατασκευή η κατασκευή δεν έχει καμία τύχη.
Από την άλλη είναι πολύ ακριβές οι κατασκευές και δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να αντεπεξέλθουν σε αυτό το κόστος.
Υπάρχει μεγάλη ανάγκη για φθηνές και απόλυτα αντισεισμικές κατασκευές.
Εγώ έχω βρει την λύση και θα μπορούσα αν είχα την βοήθεια του κράτους να εξελίξω την έρευνα που κάνω σε μεγάλα επίπεδα.
Δυστυχώς το κράτος δεν θέλει να επενδύσει επάνω μου. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να προχωρήσω.
Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πειραματιστώ και τον χρόνο να ερευνήσω. Αν το επιτελικό κράτος δεν με βλέπει τότε θα στραφώ σε άλλο κράτος. Το θέμα της αντισεισμικής τεχνολογίας δεν είναι θέμα Ελληνικό αλλά παγκόσμιο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 28 Ιαν 2022, 18:20

Νέα αντισεισμική τεχνολογία.
Τι είναι η μετατόπιση?
Είναι η κίνηση που κάνει ένα σώμα από το ένα σημείο στο άλλο.
Τι είναι η συχνότητα της δομικής κατασκευής?
Είναι ο ποσοτικός αριθμός των πλήρων μετατοπίσεων ( πήγαινε έλα ) που κάνει η κατασκευή μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. Μετριέται σε hertz (Hz)
Τι είναι το πλάτος ταλάντωσης?
Πλάτος ταλάντωσης ονομάζεται η μέγιστη απομάκρυνση του σώματος που ταλαντώνεται από το σημείο που ξεκίνησε. Εξ αυτού καθίσταται αντιληπτό ότι το πλάτος ταλάντωσης αποτελεί το ήμισυ του μήκους μιας πλήρους διαδρομής μιας ταλάντωσης ( πήγαινε έλα / 2 ).
Τι είναι η φάση κύματος ?
Με τον όρο φάση κύματος ή ταλάντωσης χαρακτηρίζεται το μέγεθος που εκφράζει την απομάκρυνση ενός σώματος που εκτελεί ταλάντωση από τη θέση ισορροπίας του σε κάποιο δεδομένο χρόνο
Τι είναι η διαφορά φάσης?
Σημαίνει ότι δύο σώματα απομακρύνονται σε διαφορετικό μέγεθος και χρόνο από το σημείο ισορροπίας τους.
Αυτά τα ανάφερα για να εξετάσουμε έναν άλλο αντισεισμικό σχεδιασμό τον οποίο ανακάλυψα.
Ξέρουμε ότι αν ένα αυτοκίνητο προσκρούσει πάνω σε έναν τοίχο σταματά βίαια και αυτό γιατί δύο ίσες και αντίθετες δυνάμεις ισορροπούν και εξουδετερώνονται.
Το ερώτημα που μπαίνει είναι γιατί δεν βάζουμε να συγκρουστούν ελαστικά και αποσβεστικά τα διαφραγματικής λειτουργίας τοιχώματα με τις διαφραγματικής λειτουργίας πλάκες?
Η μετατόπιση του ενός φορέα θα εξουδετερώνει την μετατόπιση του άλλου φορέα μέσο της σύγκρουσης πάνω σε αποσβεστικά συστήματα.
Απαραίτητη φυσικά προϋπόθεση είναι τα τοιχώματα και τα φρεάτια να είναι ανεξάρτητα από τις πλάκες και οι πλάκες να στηρίζονται πάνω σε ελαστικά υποστυλώματα. Ακόμα η δεύτερη απαραίτητη προϋπόθεση είναι τα τοιχώματα και τα φρεάτια να είναι προεντεταμένα + πακτωμένα με το έδαφος ώστε να μην ανατρέπονται να μην κάμπτονται και να αντέχουν τις τέμνουσες.
Η τρίτη προϋπόθεση είναι οι ανεξάρτητοι φορείς πρέπει να μετατοπίζονται με διαφορά φάσης, την οποία εγγυάται η ελαστική και η άκαμπτη συμπεριφορά των δύο φορέων.
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 29 Ιαν 2022, 06:29

Δράση-Αντίδραση = Σεισμός-Κατασκευή.
Δράση = Συχνότητες-Πλάτος Ταλάντωσης
Αντίδραση = Μάζα σε κιλά
Δράση Αντίδραση = δυνάμεις ίσες και αντίθετες
Πολλαπλασιαστής δυνάμεων = μοχλοβραχίονας
Αιτία αστοχίας = Ανεπαρκής αντίδραση, μειωμένη αντοχή διατομών, πολλαπλασιαστής δυνάμεων.
Λύση αστοχίας = Ενίσχυση διατομών με εξωτερικές δυνάμεις προερχόμενες από το έδαφος ώστε δράση και αντίδραση = 0, και εκτροπή δυνάμεων μέσα στο έδαφος, αντίδραση χωρίς μάζα, κατάργηση μοχλοβραχίονα.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Ιαν 2022, 11:13

Ποια είναι η αλήθεια? Τα τοιχώματα έχουν πάκτωση ή άρθρωση?
Ο ΝΕΑΚ ( Νέος Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός ) θεωρεί τις κατασκευές πακτωμένες.
Αυτό είναι σωστό ή λάθος? Είναι πακτωμένες στο έδαφος οι κατασκευές Ναι ή Όχι?
Οι πακτώσεις στον χώρο δεσμεύουν και τους έξι βαθμούς ελευθερίας.
Αν εξετάσουμε τις κατασκευές ως προς το εμβαδόν τους και αυτές είναι και υψίκορμες δεν υπάρχει πάκτωση. Υπάρχει άρθρωση η οποία επιτρέπει την στροφή. Δηλαδή σε έναν ισχυρό σεισμό, αν η κατασκευή είναι υψίκορμη και άκαμπτη θα ανατραπεί συνολικά.
Αν εξετάσουμε μεμονωμένα τα κατακόρυφα στοιχεία στήριξης ( υποστυλώματα και τοιχώματα ) τότε σίγουρα δεν υπάρχει πάκτωση υπάρχει άρθρωση, αφού επιτρέπουν την στροφή.
Η αντίδραση μιας πάκτωσης αποτελείται από μια ή περισσότερες συνιστώσες ροπές.
Αν οι ροπές αυτές δεν είναι ικανές να σταματήσουν την στροφή τότε δεν είναι πάκτωση είναι άρθρωση.
Σε μικρής κλίμακας επιταχύνσεις οι πεδιλοδοκοί είναι ικανοί να σταματήσουν την στροφή των υποστυλωμάτων.
Ξέρουμε όμως ότι τα υποστυλώματα προορίζονται να αναλάβουν μόνο τα στατικά φορτία και όχι τα σεισμικά στα οποία είναι εντελώς αδύναμα.
Τα τοιχώματα και η σωστή διαστασιολόγηση των διατομών τους και η σωστή τοποθέτησή τους στον χώρο, είναι που αντιστέκονται στις σεισμικές μετατοπίσεις.
Όμως τα τοιχώματα, σε μεγάλες επιταχύνσεις, λόγο ακαμψίας, κατεβάζουν μεγάλες ροπές στην βάση, τις οποίες είναι αδύνατον να παραλάβουν οι διατομές των πεδιλοδοκών.
Το αποτέλεσμα είναι να αστοχούν οι πεδιλοδοκοί και η πάκτωση να μετατρέπεται σε άρθρωση με ολέθρια αποτελέσματα για τις διατομές των κόμβων.
Οπότε μπαίνει το ερώτημα.
Υπάρχει πάκτωση των τοιχωμάτων σε μεγάλες επιταχύνσεις ή υπάρχει άρθρωση?
Γιατί αν υπάρχει άρθρωση τότε η αγκύρωση της βάσης με το έδαφος είναι επιτακτική.

Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Ιαν 2022, 13:25

Τελικά νομίζω ότι είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που ασχολείται με αμιγώς ενδιαφέροντα θέματα πολιτικού μηχανικού.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/


seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Ιαν 2022, 13:48

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
30 Ιαν 2022, 13:39
Εικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Ιαν 2022, 23:16

Στην Ελλάδα έχουν αποκόψει την καινοτομία από την παραγωγή. Όταν η καινοτόμος έρευνα έχει την έδρα της σε φεουδαρχικά διαπλεκόμενα καθεστώτα και σε κλειστές κοινωνίες, οι περισσότεροι επιστήμονες αυτού του κράτους προστατεύουν ένα κλειστό κύκλωμα γνώσης που δεν επιδέχεται το νέον. Αυτοί είναι η γάγγραινα της γνώσης και της άρνησης του νέου στην επιστήμη, και ευθύνονται για την οπισθοχώρηση της πατρίδας τους. Για αυτόν τον λόγο τα παιδιά μας αν και μορφωμένα φεύγουν στο εξωτερικό.
Η επιστήμη δεν είναι κάτι σταθερό, και αυτά που ισχύουν σήμερα αύριο μπορεί να αλλάξουν. ( αυτό το αρνούνται πεισματικά ) Η επιστήμη στέκεται με το ένα πόδι στην υπάρχουσα γνώση και με το άλλο προσπαθεί να ρίξει μια κλωτσιά και να τα αλλάξει όλα.
Αυτά που ξέρουμε είναι γραμμένα και αυτά που δεν ξέρουμε είναι περισσότερα και περιμένουν να τα εφεύρουμε ή να τα ανακαλύψουμε.
Η γνώση δεν είναι σταθερή αλλά είναι σαν την κινούμενη άμμο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 30 Ιαν 2022, 23:32

:p2:
seismic έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:20
Νέα αντισεισμική τεχνολογία.
Τι είναι η μετατόπιση?
Είναι η κίνηση που κάνει ένα σώμα από το ένα σημείο στο άλλο.
Τι είναι η συχνότητα της δομικής κατασκευής?
Είναι ο ποσοτικός αριθμός των πλήρων μετατοπίσεων ( πήγαινε έλα ) που κάνει η κατασκευή μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. Μετριέται σε hertz (Hz)
Τι είναι το πλάτος ταλάντωσης?
Πλάτος ταλάντωσης ονομάζεται η μέγιστη απομάκρυνση του σώματος που ταλαντώνεται από το σημείο που ξεκίνησε. Εξ αυτού καθίσταται αντιληπτό ότι το πλάτος ταλάντωσης αποτελεί το ήμισυ του μήκους μιας πλήρους διαδρομής μιας ταλάντωσης ( πήγαινε έλα / 2 ).
Τι είναι η φάση κύματος ?
Με τον όρο φάση κύματος ή ταλάντωσης χαρακτηρίζεται το μέγεθος που εκφράζει την απομάκρυνση ενός σώματος που εκτελεί ταλάντωση από τη θέση ισορροπίας του σε κάποιο δεδομένο χρόνο
Τι είναι η διαφορά φάσης?
Σημαίνει ότι δύο σώματα απομακρύνονται σε διαφορετικό μέγεθος και χρόνο από το σημείο ισορροπίας τους....
Ωραίος, τύπε.

Σειρά μου τώρα:

- Δεν είμαι φεγγάρι, δεν είμαι αστέρι, μα φέγγω με τον πισινό το καλοκαίρι. Τι είμαι;
- Η πυγολαμπίδα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 30 Ιαν 2022, 23:36

Feindflug έγραψε:
30 Ιαν 2022, 23:32
:p2:
seismic έγραψε:
28 Ιαν 2022, 18:20
Νέα αντισεισμική τεχνολογία.
Τι είναι η μετατόπιση?
Είναι η κίνηση που κάνει ένα σώμα από το ένα σημείο στο άλλο.
Τι είναι η συχνότητα της δομικής κατασκευής?
Είναι ο ποσοτικός αριθμός των πλήρων μετατοπίσεων ( πήγαινε έλα ) που κάνει η κατασκευή μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. Μετριέται σε hertz (Hz)
Τι είναι το πλάτος ταλάντωσης?
Πλάτος ταλάντωσης ονομάζεται η μέγιστη απομάκρυνση του σώματος που ταλαντώνεται από το σημείο που ξεκίνησε. Εξ αυτού καθίσταται αντιληπτό ότι το πλάτος ταλάντωσης αποτελεί το ήμισυ του μήκους μιας πλήρους διαδρομής μιας ταλάντωσης ( πήγαινε έλα / 2 ).
Τι είναι η φάση κύματος ?
Με τον όρο φάση κύματος ή ταλάντωσης χαρακτηρίζεται το μέγεθος που εκφράζει την απομάκρυνση ενός σώματος που εκτελεί ταλάντωση από τη θέση ισορροπίας του σε κάποιο δεδομένο χρόνο
Τι είναι η διαφορά φάσης?
Σημαίνει ότι δύο σώματα απομακρύνονται σε διαφορετικό μέγεθος και χρόνο από το σημείο ισορροπίας τους....
Ωραίος, τύπε.

Σειρά μου τώρα:

- Δεν είμαι φεγγάρι, δεν είμαι αστέρι, μα φέγγω με τον πισινό το καλοκαίρι. Τι είμαι;
- Η πυγολαμπίδα.
Ναι αυτό είσαι. :smt005:
Μας κολοφώτισες! :lol:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 31 Ιαν 2022, 23:32

Μέτρηση επιτάχυνσης, τέμνουσας βάσης, και ροπής ανατροπής αυτού του πειράματος.

προσομοίωση

Έκανα διάφορα πειράματα μικροκλίμακας με δοκίμιο

κλίμακας 1 προς 7,

μάζας 900kg

με οπλισμό διπλό κάνναβο5Χ5 cm Φ/1,5mm,

με υλικό σκυροδέματος σε μικροκλίμακα .

Χρησιμοποίησα Άμμο με τσιμέντο αναλογίας 6 προς 1

Πλάτος ταλάντωσης 0,15m

Μετατόπιση 0,30m

Πλήρη ταλάντωση 0,60m

Συχνότητα 2 Hz

Επιτάχυνση σε ( g ) a=( -(2π2)^2 * 0,15 ) / 9.81

a=3,14χ2=6,28χ2=12,56X12,56=157,754X0,15=23,6631/9,81=2,41g φυσικού σεισμού.

Δύο όροφοι 900 kg 450 kg έκαστος

Μέτρηση Αδράνειας και τέμνουσας βάσης

Επιτάχυνση 2,41g X 900kg = αδράνεια και τέμνουσα βάσης 2169 kg

Το κάθε ένα από τα 4 τοιχώματα έχει τέμνουσα βάσης 2169kg/4=τέμν. βάσης 542,24kg

Μέτρηση Ροπής ανατροπής

Για να βρούμε την ροπή ανατροπής του κάθε τοιχώματος πρέπει πρώτα να βρούμε την πλάγια δύναμη που δέχεται το κάθε ένα τοίχωμα ανά όροφο.

Οπότε λέμε 2169 kg / 2 = 1084,5 kg αδράνειας ανά όροφο / 4 τοιχώματα = 271,2 kg δύναμη αδράνειας δέχεται το κάθε ένα τοίχωμα ανά όροφο.

Για να βρούμε την ροπή ανατροπής των καθ ύψος τοιχωμάτων προσθέτουμε όλα τα ύψη των ορόφων ήτοι (0,67+1,34) = 2,01m

και τα πολλαπλασιάζουμε με τα kg αδράνειας που δέχεται κάθε τοίχωμα ορόφου ανά όροφο που είναι 271,2kg

Το αποτέλεσμα είναι 2,01Χ271,02= Ροπή ανατροπής για κάθε ένα τοίχωμα 545,1kg

Αν θέλουμε να δημιουργήσουμε μια αντίρροπη ροπή ευστάθειας ώστε να μην ανατραπεί το τοίχωμα αυτή πρέπει να είναι μεγαλύτερη > των 545,1kg

Κάθε ένα τοίχωμα παίρνει μια ροπή ανατροπής 545,1kg και τα 4 τοιχώματα μαζί παίρνουν μια ροπή 2180 kg

Το βάρος τις κατασκευής σε ακινησία είναι 900 kg

Δηλαδή ένα διώροφο δοκίμιο βάρους 900 kg με επιτάχυνση 2,41g δημιουργεί μια ροπή ανατροπής 2180/900 = 2,42 φορές μεγαλύτερη του βάρους του, που σημαίνει ανατροπή όχι μόνο τις βάσης αλλά ολόκληρου του κτιρίου. Αυτές οι δυνάμεις ροπής αν δεν ήταν ο τένοντας πακτωμένος στο έδαφος θα εκτρέπονταν στις διατομές γύρο από τους κόμβους και θα έσπαγαν τα δοκάρια και την κοιτόστρωση. Αυτό συνέβη όταν το απελευθέρωσα από την βάση δες εδώ. [ Οι διαστάσεις του δοκιμίου εδώ στην φωτογραφία. Υ.Γ Αν παρατηρήσεις στο τέλος του πρώτου πειράματος οι δοκοί της σεισμικής βάσης που προσομοιώνουν το έδαφος θεμελίωσης ανασηκώνονται επάνω. Αυτό δείχνει που εκτρέπω τις δυνάμεις εγώ. Τις εκτρέπω μέσα στο έδαφος. Σε μεγάλα επιμήκη τοιχώματα η ροπή είναι μικρότερη διότι διαιρούμε την ροπή δια του πλάτους του τοιχώματος.

Έκανα και προσομοίωση σε κατασκευή με υποστυλώματα ( που δεν έχει απόδοση η ευρεσιτεχνία ) χωρίς πάκτωση με το έδαφος για να δω τα ευεργετικά αποτελέσματα της προέντασης και μόνον. Τα αποτελέσματα της προσομοίωσης στο συνημμένο του link.

Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 01 Φεβ 2022, 20:22

Προένταση + Πάκτωση
Τι είναι η προένταση? = Είναι η επιρροή της θλιπτικής αξονικής δυνάμεως στην διατομή η οποία σε κάθε περίπτωση είναι ευνοϊκή.
Πως την πετυχαίνουμε? Χρειαζόμαστε έναν χάλυβα ο οποίος θα είναι συνέχεια τεντωμένος, και ένα υλικό υπό συνεχή θλίψη το οποίο θα μπορούσε να είναι το οπλισμένο σκυρόδεμα, το οποίο θα αντιδρά στην έλξη του χάλυβα.
Τι κερδίζουμε από την προένταση?
1) Εξισώνουμε τις ορθές δυνάμεις του εφελκυσμού με αυτές τις ορθές δυνάμεις της θλίψης.
2) Πετυχαίνουμε βελτίωση της καμπτικής συμπεριφοράς του σκυροδέματος.
3) Αυξάνουμε την ενεργή διατομή του σκυροδέματος, οπότε για την ίδια διατομή, αύξηση της φέρουσας ικανότητας και μείωση των παραμορφώσεων
4) Διορθώνουμε τον λοξό εφελκυσμό.
5) Αποφυγή των ρηγματώσεων.
6) Αύξηση της ελαστικής περιοχής μετατόπισης, αφού και μετά την εμφάνιση των διαρροών η κατασκευή επανέρχεται στην αρχική της θέση.
7) Αυξάνεται ποσοτικά η αντοχή της διατομής ως προς την τέμνουσα βάσης.
8) Αποτρέπουμε την αστοχία του σκυροδέματος επικάλυψης, η οποία συμβαίνει στον μηχανισμό συνεργασίας σκυροδέματος και χάλυβα αυτόν της συνάφειας, και οφείλεται στην υπέρ αντοχή του χάλυβα στον εφελκυσμό ο οποίος προκαλεί ισχυρές εντάσεις διάτμησης στην διεπιφάνεια των δύο υλικών, τις οποίες το σκυρόδεμα δεν έχει τις προδιαγραφές να τις παραλάβει με αποτέλεσμα την διάρρηξη του σκυροδέματος επικάλυψης και την αποκόλληση των ράβδων του χάλυβα.
9) Αποτρέπουμε την διαφορά δυναμικού και την κρίσιμη περιοχή αστοχίας που παρατηρείται στον μηχανισμό της συνάφειας.
Τι χάνουμε από την προένταση.
1) Η αστοχία γίνεται εκρηκτικά.
2) Όσο αυξάνομαι την προένταση χάνουμε σε πλαστιμότητα.
3) Καταπονούνται περισσότερο οι διατομές των δοκών αν η προένταση εφαρμοστεί στα τοιχώματα.
Η λύση στα πάρα πάνω προβλήματα
Αύξηση στην διατομή και την ποιότητα του σκυροδέματος, αύξηση στον δευτερεύοντα οπλισμό, μύωση της διαμέτρου του δευτερεύοντα οπλισμού.
Πάκτωση του κάτω άκρου του τένοντα προέντασης σε βάθρο ή σε βαθειά αγκύρωση εδάφους, για να αποφύγουμε την ροπή ανατροπής του τοιχώματος η οποία μεταφέρει ροπές στις διατομές των δοκών.
Η προένταση των παρειών των τοιχωμάτων σε συνδυασμό με την πάκτωση στο έδαφος έχει τα εξής καλά.
1) Εκτρέπει τις δυνάμεις των ροπών των τοιχωμάτων μέσα στο έδαφος, ή αλλιώς συμμετέχει και το έδαφος στην απόκριση της κατασκευής.
2) Δημιουργεί ισχυρή ικανότητα παραλαβής εντάσεων στο έδαφος.
3) Ελέγχει τον συντονισμό και τις μετατοπίσεις που δημιουργούν ψαθυρές παραμορφώσεις
4) Αποκλείει τον τυμπανισμό εδάφους κατασκευής που δημιουργούν τα σεισμικά κύματα ( P )
Πείραμα με προένταση + πάκτωση σε όλες τις παρειές των τοιχωμάτων.

Πείραμα με απλό γραμμικό οπλισμό χωρίς πάκτωση στο έδαφος.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 03 Φεβ 2022, 23:54

Τα πειράματα μιλάνε μόνα τους.
1) Όταν μιλάω για την εφεύρεσή μου αναφέρομαι ότι προστατεύει τα τοιχώματα και την κατασκευή από το να ανατραπούν από την ροπή ανατροπής.
Δες το βίντεο ( 1 ) και πες μου αν αυτή η ροπή υφίσταται.
2) Όταν μιλάω για την εφεύρεσή μου αναφέρομαι ότι προστατεύει τις διατομές γύρω από τους κόμβους να αστοχήσουν.
Δες το βίντεο ( 1 ) και πες μου αν αστοχούν όλες οι διατομές γύρω από τους κόμβους
3) Όταν μιλάω για την εφεύρεσή μου επικαλούμαι ότι εκτρέπω τις δυνάμεις του σεισμού πίσω στο έδαφος
Δες το βίντεο ( 2 ) στο 2.40' όπου οι δοκοί της σεισμικής βάσης που αντιπροσωπεύουν το έδαφος ανασηκώνονται ενώ τους έχω δέσει με αλυσίδες και έχουν πολύ οπλισμό. Αυτό δείχνει που εκτρέπω τις δυνάμεις ''μέσα στο έδαφος''
Για τον λόγο αυτό οι διατομές γύρω από τους κόμβους δεν έπαθαν τίποτα στο βίντεο ( 2 ) ενώ στο βίντεο ( 1 ) αστόχησαν.
Πότε πια θα καταλάβετε ότι αυτή μου η απλή ανακάλυψη έχει λύσει οριστικά το πρόβλημα του σεισμού?
Πότε θα αρχίσετε να την εφαρμόζεται?
Εκτός αν σας αρέσει να στρουθοκαμηλίζετε.
Βίντεο ( 1 )
Βίντεο ( 2 )
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 05 Φεβ 2022, 11:55

Πολλές σεισμικές βάσης που εκτελούν πειράματα ανά τον κόσμο βιδώνουν την πειραματική κατασκευή πάνω στην σεισμική βάση για να μην τους φύγει από επάνω. Αυτό είναι μεγάλο λάθος γιατί οι κατασκευές σήμερα δεν είναι πακτωμένες πάνω στο έδαφος. Η πάκτωση δεν επιτρέπει ουδεμία από τις 6 μετατοπίσεις ενώ η κατασκευή απλά εδράζεται πάνω στο έδαφος. Η πάκτωση κατασκευής εδάφους + θλίψη στις διατομές των τοιχωμάτων είναι δική μου πατέντα. Τα πειραματικά αποτελέσματα των σεισμικών βάσεων δεν αντιπροσωπεύουν την αλήθεια γιατί το βίδωμα πάνω στην σεισμική βάση του δοκιμίου αλλάζει εντελώς την απόκριση προς τις μετατοπίσεις.

Και εδώ με αντέγραψαν Έτσι χάνονται οι εφευρέτες στην Ελλάδα από τις συκοφαντίες και την ανυπαρξία του κράτους στις πραγματικές ιδέες
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών