ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 993
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 13 Μαρ 2024, 15:55

seismic έγραψε:
13 Μαρ 2024, 14:17
Κατ αρχήν οι Νεοζηλανδοί αντέγραψαν εμένα και όχι εγώ αυτούς. Τα Rocking wall έγιναν μετά την πατέντα μου.
Ρε συ....κάπου και η παλαβομάρα πρέπει να έχει τα όριά της. Από τη δεκαετία του 90 υπάρχουν δημοσιεύσεις και από αρχές 2000 και πειράματα.
Δεύτερον δεν εγκατέλειψα την μετατάνυση γιατί μου λύνει πολλά προβλήματα.
Αυτό που είπα είναι ότι στο πείραμα δεν είχα κάνει μετατάνυση.
Όλα σήμερα υπολογίζονται και αν δεν ξέρετε να σας πω εγώ.
Βάση του μεγέθους της μετατάνυσης,της επιτάχυνσης και της μάζας και του ύψους και την αντοχή του περισφυγμένου σκυροδέματος μπορείς να βρεις το μέγεθος της θλίψης που καταπονεί το τοίχωμα και αν η διατομή του τοιχώματος την αντέχει ή όχι.
Βασικά υπολογίζονται όλα Αν υπολογίσουμε ότι η διατομή αντέχει την θλίψη γιατί να μην κάνουμε την μετατάνυση στα πλαίσια της επαλληλίας?
Απάντησε μου σε αυτό.
Γιατί κανένα κτίριο δεν έπεσε από "ανατροπή" τοιχώματος όπως πίστευες τόσα χρόνια. Όλα έπεσαν από σύνθλιψη των παρειών. Ίσα ίσα που η ανάκληση της βάσης δρα ευεργετικά και ανακουφίζει τις παρειές.

Για ποιο λόγο λοιπόν να αυξήσουμε διατομή και ποιότητα σκυροδέματος ώστε να αντέχει μια καταστροφική θλίψη;

Η λογική λέει είτε να κάνουμε αυτό κάνουν οι Νεοζηλανδοί είτε αυτό που λέει ο ικανοτικός σχεδιασμός (πλαστική άρθρωση στη βάση του τοιχώματος και διατμητική υπεραντοχή στους κόμβους).
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14675
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 13 Μαρ 2024, 16:08

seismic έγραψε:
13 Μαρ 2024, 14:17
Κατ αρχήν οι Νεοζηλανδοί αντέγραψαν εμένα και όχι εγώ αυτούς. Τα Rocking wall έγιναν μετά την πατέντα μου. .
ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!!!!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Μαρ 2024, 16:25

Νταγκλης έγραψε:
13 Μαρ 2024, 15:55
seismic έγραψε:
13 Μαρ 2024, 14:17
Κατ αρχήν οι Νεοζηλανδοί αντέγραψαν εμένα και όχι εγώ αυτούς. Τα Rocking wall έγιναν μετά την πατέντα μου.
Ρε συ....κάπου και η παλαβομάρα πρέπει να έχει τα όριά της. Από τη δεκαετία του 90 υπάρχουν δημοσιεύσεις και από αρχές 2000 και πειράματα.
Ρε ποιοί Νεοζηλανδοί;
Εδώ τον αντέγραψε ο Αϊνστάιν...πρώτος ο seismic πάκτωσε την βαρύτητα, μετά της τράβηξε μια μετατάνυση και τέλος της άσκησε και μια θλιπτική δύναμη κάθετη στον οριζόντιο τένοντα.
Και έτσι την βρήκε έτοιμη ο Αϊνστάιν και μας έκανε τον έξυπνο...
Αμέ...
:003:

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 13 Μαρ 2024, 16:40

Νταγκλης έγραψε:
13 Μαρ 2024, 15:55
seismic έγραψε:
13 Μαρ 2024, 14:17
Κατ αρχήν οι Νεοζηλανδοί αντέγραψαν εμένα και όχι εγώ αυτούς. Τα Rocking wall έγιναν μετά την πατέντα μου.
Ρε συ....κάπου και η παλαβομάρα πρέπει να έχει τα όριά της. Από τη δεκαετία του 90 υπάρχουν δημοσιεύσεις και από αρχές 2000 και πειράματα.
Δεύτερον δεν εγκατέλειψα την μετατάνυση γιατί μου λύνει πολλά προβλήματα.
Αυτό που είπα είναι ότι στο πείραμα δεν είχα κάνει μετατάνυση.
Όλα σήμερα υπολογίζονται και αν δεν ξέρετε να σας πω εγώ.
Βάση του μεγέθους της μετατάνυσης,της επιτάχυνσης και της μάζας και του ύψους και την αντοχή του περισφυγμένου σκυροδέματος μπορείς να βρεις το μέγεθος της θλίψης που καταπονεί το τοίχωμα και αν η διατομή του τοιχώματος την αντέχει ή όχι.
Βασικά υπολογίζονται όλα Αν υπολογίσουμε ότι η διατομή αντέχει την θλίψη γιατί να μην κάνουμε την μετατάνυση στα πλαίσια της επαλληλίας?
Απάντησε μου σε αυτό.
Γιατί κανένα κτίριο δεν έπεσε από "ανατροπή" τοιχώματος όπως πίστευες τόσα χρόνια. Όλα έπεσαν από σύνθλιψη των παρειών. Ίσα ίσα που η ανάκληση της βάσης δρα ευεργετικά και ανακουφίζει τις παρειές.

Για ποιο λόγο λοιπόν να αυξήσουμε διατομή και ποιότητα σκυροδέματος ώστε να αντέχει μια καταστροφική θλίψη;

Η λογική λέει είτε να κάνουμε αυτό κάνουν οι Νεοζηλανδοί είτε αυτό που λέει ο ικανοτικός σχεδιασμός (πλαστική άρθρωση στη βάση του τοιχώματος και διατμητική υπεραντοχή στους κόμβους).
Με δουλεύεις Δεν ξέρεις ούτε γιατί πέφτουν τα σπίτια. :lol:
Τα σπίτια δεν αστοχούν από θλίψη αλλά από εφελκυσμό.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μαρ 2024, 00:34

Τα πάντα προέρχονται από την εμπειρία.
Χωρίς την εμπειρία δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο μυαλό μας. Χωρίς εμπειρία θα βλέπαμε κάτι και θα λέγαμε Α! τι είναι αυτό?
Την εμπειρία μπορεί να την αποκτήσεις από τον περιβάλλοντα χώρο και από το διάβασμα.
Ο περιβάλλον χώρος είναι συνήθως ο χώρος που εργαζόμαστε και το διάβασμα ο χώρος που παίρνουμε γνώση από την εμπειρία των άλλων.
Το διάβασμα είναι ο επιταχυντής της εμπειρίας.
Όμως όπως ο οργανισμός χρειάζεται όλες τις βιταμίνες, έτσι και η γνώση χρειάζεται όλες τις πηγές.
Εμπειρία είναι και το διάβασμα και η εργασία δεν μπορείς να ξεκόψεις την πληροφορία και να της δώσεις τίτλο.
Όσες ποιο πολλές πληροφορίες έχουμε είτε από την εργασία είτε από το διάβασμα τόσο το καλύτερο.
Υπάρχει και μια άλλη πηγή μάθησης η έρευνα του νέου, δηλαδή την προσέγγιση του άγνωστου.
Η έρευνα χρειάζεται εμπειρία πολυεπίπεδη και την εμπειρία που προέρχεται από το διάβασμα και εμπειρία εργασίας και κάτι ακόμα περισσότερο, να προσπαθείς να αμφισβητήσεις αυτά που ξέρεις, από όλες τις πηγές σου και να προχωρήσεις πέρα από την εμπειρία σου, πέραν από την εμπειρία των άλλων παράγοντας νέα γνώση.
Βασικά ο σκοπός, ο στόχος πρέπει να είναι να παράγουμε νέα γνώση πατώντας πάνω στην παλιά εμπειρία μας η οποία προέρχεται από πολλές πηγές.
Η γνώση δεν έχει ούτε εθνικότητες ούτε σύνορα ούτε τίτλους αλλά είναι μια συνεχή προσπάθεια να γνωρίσουμε το άγνωστο αυτό που μόνο το μυαλό μας μπορεί να δει.
Ας κάνουμε μια προσπάθεια να δούμε το άγνωστο.
Νταγκλης ''
Γιατί κανένα κτίριο δεν έπεσε από "ανατροπή" τοιχώματος όπως πίστευες τόσα χρόνια. Όλα έπεσαν από σύνθλιψη των παρειών. Ίσα ίσα που η ανάκληση της βάσης δρα ευεργετικά και ανακουφίζει τις παρειές.

Για ποιο λόγο λοιπόν να αυξήσουμε διατομή και ποιότητα σκυροδέματος ώστε να αντέχει μια καταστροφική θλίψη;

Η λογική λέει είτε να κάνουμε αυτό κάνουν οι Νεοζηλανδοί είτε αυτό που λέει ο ικανοτικός σχεδιασμός (πλαστική άρθρωση στη βάση του τοιχώματος και διατμητική υπεραντοχή στους κόμβους).
Η λογική έχει πολλά ποδάρια. Ας προσεγγίσουμε μια άλλη λογική.
Ο σχεδιασμός μιας αντισεισμικής κατασκευής είναι σαν μια αλυσίδα με πολλούς κρίκους που πρέπει όλοι να είναι ισχυροί
Αν ένας κρίκος σπάσει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα καταστρέφεται. Για τον λόγο αυτό δεν πρέπει να λέμε ότι η κατασκευή καταστρέφεται μόνο γιατί το σκυρόδεμα δεν αντέχει την θλίψη. Η δική μου λογική λέει ότι αν αυξήσουμε την αντοχή της διατομής του σκυροδέματος και εφαρμόσουμε μετά τάνυση και πάκτωση τότε θα αυξήσουμε την δυναμική απόκριση της κατασκευής προς τις σεισμικές μετατοπίσεις. Δηλαδή να κατασκευάσουμε μια αλυσίδα με όλους τους κρίκους ισχυρούς. Για να κατασκευάσουμε ισχυρό σκυρόδεμα προς όλες τις δυνάμεις που αναπτύσσονται πάνω του πρέπει να αυξήσουμε πρώτον την ποιότητά του, και δεύτερον την διατομή του. Όμως η αύξηση της διατομής αυξάνει και τα σεισμικά φορτία.
Οπότε πρέπει να αυξήσουμε την ποιότητα του σκυροδέματος με πρόσμικτα και οπλισμό χωρίς να αυξήσουμε την μάζα.
Μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο?
Ναι μπορούμε Μπορούμε να αυξήσουμε την δυναμική του με την μετατάνυση χωρίς να αυξήσουμε την μάζα.
Όμως αν αυξήσουμε την δυναμική των τοιχωμάτων τότε θα σπάσουν οι δοκοί
Για να μην σπάσουν οι δοκοί πρέπει να μην τους καταπονούμε με ροπές.
Για να γίνει αυτό πρέπει να εκ τρέψουμε όλες τις δυνάμεις μέσα στο έδαφος πριν πάνε στους δοκούς και αυτό κάνω εγώ.
Δημιουργώ μέσω θλίψης δυναμική διατομή στο τοίχωμα χωρίς να αυξήσω την μάζα του η οποία αυξάνει την αδράνεια και το κόστος, και από την άλλη εκτρέπω τις δυνάμεις που καταπονούν τους δοκούς και προέρχονται από την κάμψη και την μετατόπιση της κατακόρυφης στάσης του τοιχώματος, και τις οδηγώ μέσα στο έδαφος.
Με αυτή την λογική σκέπτομαι εγώ.
Είναι μια νέα άγνωστη προσέγγιση ως προς την δυναμική απόκριση των κατασκευών.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 993
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 14 Μαρ 2024, 10:21

seismic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 00:34

Η λογική έχει πολλά ποδάρια. Ας προσεγγίσουμε μια άλλη λογική.
Ο σχεδιασμός μιας αντισεισμικής κατασκευής είναι σαν μια αλυσίδα με πολλούς κρίκους που πρέπει όλοι να είναι ισχυροί
Αν ένας κρίκος σπάσει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα καταστρέφεται. Για τον λόγο αυτό δεν πρέπει να λέμε ότι η κατασκευή καταστρέφεται μόνο γιατί το σκυρόδεμα δεν αντέχει την θλίψη. Η δική μου λογική λέει ότι αν αυξήσουμε την αντοχή της διατομής του σκυροδέματος και εφαρμόσουμε μετά τάνυση και πάκτωση τότε θα αυξήσουμε την δυναμική απόκριση της κατασκευής προς τις σεισμικές μετατοπίσεις. Δηλαδή να κατασκευάσουμε μια αλυσίδα με όλους τους κρίκους ισχυρούς. Για να κατασκευάσουμε ισχυρό σκυρόδεμα προς όλες τις δυνάμεις που αναπτύσσονται πάνω του πρέπει να αυξήσουμε πρώτον την ποιότητά του, και δεύτερον την διατομή του. Όμως η αύξηση της διατομής αυξάνει και τα σεισμικά φορτία.
Οπότε πρέπει να αυξήσουμε την ποιότητα του σκυροδέματος με πρόσμικτα και οπλισμό χωρίς να αυξήσουμε την μάζα.
Μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο?
Ναι μπορούμε Μπορούμε να αυξήσουμε την δυναμική του με την μετατάνυση χωρίς να αυξήσουμε την μάζα.
Όμως αν αυξήσουμε την δυναμική των τοιχωμάτων τότε θα σπάσουν οι δοκοί
Για να μην σπάσουν οι δοκοί πρέπει να μην τους καταπονούμε με ροπές.
Για να γίνει αυτό πρέπει να εκ τρέψουμε όλες τις δυνάμεις μέσα στο έδαφος πριν πάνε στους δοκούς και αυτό κάνω εγώ.
Δημιουργώ μέσω θλίψης δυναμική διατομή στο τοίχωμα χωρίς να αυξήσω την μάζα του η οποία αυξάνει την αδράνεια και το κόστος, και από την άλλη εκτρέπω τις δυνάμεις που καταπονούν τους δοκούς και προέρχονται από την κάμψη και την μετατόπιση της κατακόρυφης στάσης του τοιχώματος, και τις οδηγώ μέσα στο έδαφος.
Με αυτή την λογική σκέπτομαι εγώ.
Είναι μια νέα άγνωστη προσέγγιση ως προς την δυναμική απόκριση των κατασκευών.
Η δική σου λογική λέει αυτό:

" Ας αυξήσουμε διατομές και ποιότητα σκυροδέματος για να μπορέσουμε να διπλασιάσουμε την κύρια αιτία που πέφτουν τα κτίρια (υψηλό αξονικό φορτίο) ωστέ να αποτρέψουμε την αιτία....που ποτέ δεν πέφτουν τα κτίρια (ροπές στις δοκούς) "

Δεν είναι λογική αυτό φιλαράκι. Είναι ΠΑΡΑΝΟΙΑ.....φτάνει πια.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 993
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 14 Μαρ 2024, 10:22

seismic έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:40
Με δουλεύεις Δεν ξέρεις ούτε γιατί πέφτουν τα σπίτια. :lol:
Τα σπίτια δεν αστοχούν από θλίψη αλλά από εφελκυσμό.

Εικόνα
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μαρ 2024, 15:53

Νταγκλης έγραψε:
14 Μαρ 2024, 10:21
seismic έγραψε:
14 Μαρ 2024, 00:34

Η λογική έχει πολλά ποδάρια. Ας προσεγγίσουμε μια άλλη λογική.
Ο σχεδιασμός μιας αντισεισμικής κατασκευής είναι σαν μια αλυσίδα με πολλούς κρίκους που πρέπει όλοι να είναι ισχυροί
Αν ένας κρίκος σπάσει το προσδοκώμενο αποτέλεσμα καταστρέφεται. Για τον λόγο αυτό δεν πρέπει να λέμε ότι η κατασκευή καταστρέφεται μόνο γιατί το σκυρόδεμα δεν αντέχει την θλίψη. Η δική μου λογική λέει ότι αν αυξήσουμε την αντοχή της διατομής του σκυροδέματος και εφαρμόσουμε μετά τάνυση και πάκτωση τότε θα αυξήσουμε την δυναμική απόκριση της κατασκευής προς τις σεισμικές μετατοπίσεις. Δηλαδή να κατασκευάσουμε μια αλυσίδα με όλους τους κρίκους ισχυρούς. Για να κατασκευάσουμε ισχυρό σκυρόδεμα προς όλες τις δυνάμεις που αναπτύσσονται πάνω του πρέπει να αυξήσουμε πρώτον την ποιότητά του, και δεύτερον την διατομή του. Όμως η αύξηση της διατομής αυξάνει και τα σεισμικά φορτία.
Οπότε πρέπει να αυξήσουμε την ποιότητα του σκυροδέματος με πρόσμικτα και οπλισμό χωρίς να αυξήσουμε την μάζα.
Μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο?
Ναι μπορούμε Μπορούμε να αυξήσουμε την δυναμική του με την μετατάνυση χωρίς να αυξήσουμε την μάζα.
Όμως αν αυξήσουμε την δυναμική των τοιχωμάτων τότε θα σπάσουν οι δοκοί
Για να μην σπάσουν οι δοκοί πρέπει να μην τους καταπονούμε με ροπές.
Για να γίνει αυτό πρέπει να εκ τρέψουμε όλες τις δυνάμεις μέσα στο έδαφος πριν πάνε στους δοκούς και αυτό κάνω εγώ.
Δημιουργώ μέσω θλίψης δυναμική διατομή στο τοίχωμα χωρίς να αυξήσω την μάζα του η οποία αυξάνει την αδράνεια και το κόστος, και από την άλλη εκτρέπω τις δυνάμεις που καταπονούν τους δοκούς και προέρχονται από την κάμψη και την μετατόπιση της κατακόρυφης στάσης του τοιχώματος, και τις οδηγώ μέσα στο έδαφος.
Με αυτή την λογική σκέπτομαι εγώ.
Είναι μια νέα άγνωστη προσέγγιση ως προς την δυναμική απόκριση των κατασκευών.
Η δική σου λογική λέει αυτό:

" Ας αυξήσουμε διατομές και ποιότητα σκυροδέματος για να μπορέσουμε να διπλασιάσουμε την κύρια αιτία που πέφτουν τα κτίρια (υψηλό αξονικό φορτίο) ωστέ να αποτρέψουμε την αιτία....που ποτέ δεν πέφτουν τα κτίρια (ροπές στις δοκούς) "

Δεν είναι λογική αυτό φιλαράκι. Είναι ΠΑΡΑΝΟΙΑ.....φτάνει πια.
Δεν συμφωνούμε το σταματάμε εδώ. Η προσομοίωση που έκανα άλλα λέει. Τα πειράματα που έκανα άλλα έδειξαν. Τα κτίρια που πέφτουν δικά σας είναι. Ψάξτε να βρήκε τι φταίει γιατί τώρα επιστήμονες δεν λέγεστε.
ΠΑΡΑΝΟΙΑ είναι να πέφτουν τα κτίρια, να σας φτύνουν για αυτό και εσείς να νομίζεται ότι βρέχει.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 14 Μαρ 2024, 22:19

Νταγκλης έγραψε:
14 Μαρ 2024, 10:22
seismic έγραψε:
13 Μαρ 2024, 16:40
Με δουλεύεις Δεν ξέρεις ούτε γιατί πέφτουν τα σπίτια. :lol:
Τα σπίτια δεν αστοχούν από θλίψη αλλά από εφελκυσμό.

[img]https://i.postimg.cc/025P5ktw/prov ... .png[/img]
Τι λέει αυτή η δημοσίευση που μου βάζεις συνέχεια.
Δεν λέει κάτι νέο.
Γνωστά όλα και τα λύνω όλα.
Μιλάει για αστοχία αξονικών δυνάμεων θλίψης και εφελκυσμού λόγο έλλειψης αντιστήριξης και περίσφιξης Φυσικά αν δεν είχε και τσιμέντο θα ήταν ακόμα χειρότερα. :lol:
Abstract: Previous works on the earthquakes of Chile 2010 and New Zealand 2011 indicate regular behavior of reinforced concrete
buildings with structural walls. However, some buildings suffered significant damage associated with global or local collapse due to
diagonal cracking and flexural-compression failure. Structural walls located at the ground floor presented tension-compression
failure was probably provoked by high axial forces at the walls extreme ends which could cause this failure in places where there is a
lack of bracing and confinement.
The purpose of this paper is to analyze the behavior of the reinforced concrete structural wall buildings that failed in the mentioned
earthquakes, and identify some of the main reasons that caused the damage as an attempt to improve engineering practices in
Ecuador to prevent catastrophic events
Μετάφραση
Περίληψη: Προηγούμενες εργασίες σχετικά με τους σεισμούς της Χιλής το 2010 και της Νέας Ζηλανδίας το 2011 δείχνουν κανονική συμπεριφορά του οπλισμένου σκυροδέματος κτιρίων με δομικά τοιχώματα.
Ωστόσο, ορισμένα κτίρια υπέστησαν σημαντικές ζημιές που σχετίζονται με συνολική ή τοπική κατάρρευση λόγω διαγώνιες ρωγμές και αστοχία σε κάμψη-θλίψη.
Οι δομικοί τοίχοι που βρίσκονταν στο ισόγειο παρουσίασαν εφελκυσμό-θλίψη αστοχία που πιθανώς προκλήθηκε από υψηλές αξονικές δυνάμεις στα ακραία άκρα των τοίχων, οι οποίες θα μπορούσαν να προκαλέσουν αυτή την αστοχία σε σημεία όπου υπάρχει έλλειψη αντιστήριξης και περίσφιγξης.
Σκοπός της παρούσας εργασίας είναι η ανάλυση της συμπεριφοράς των δομικών τοίχων από οπλισμένο σκυρόδεμα που αστόχησαν στα κτίρια που αναφέρθηκαν σεισμούς, και να προσδιορίσει ορισμένους από τους κύριους λόγους που προκάλεσαν τη ζημία, ως μια προσπάθεια βελτίωσης των πρακτικών μηχανικής σε Εκουαδόρ για την πρόληψη καταστροφικών γεγονότων
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 16 Μαρ 2024, 00:32

Κάποιοι χάκαραν τους λογαριασμούς μου για να μου κλείσουν το στόμα.
Επανήλθα από seismic σε seismic1 :a040:

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17271
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 16 Μαρ 2024, 17:40

seismic1 έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:32
Κάποιοι χάκαραν τους λογαριασμούς μου για να μου κλείσουν το στόμα.
Επανήλθα από seismic σε seismic1 :a040:
Καλωσόρισες ξανά.
Μάλλον είναι γενικό. Είχα και εγώ πρόβλημα σε δύο mails.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 16 Μαρ 2024, 18:54

Juno έγραψε:
16 Μαρ 2024, 17:40
seismic1 έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:32
Κάποιοι χάκαραν τους λογαριασμούς μου για να μου κλείσουν το στόμα.
Επανήλθα από seismic σε seismic1 :a040:
Καλωσόρισες ξανά.
Μάλλον είναι γενικό. Είχα και εγώ πρόβλημα σε δύο mails.
Εμένα μου χάκαραν το email και για να συνδεθώ παντού μου ζητούν τον κωδικό που στέλνουν στο email που δεν μπορώ να μπω. :011:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Μαρ 2024, 20:36

seismic1 έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:32
Κάποιοι χάκαραν τους λογαριασμούς μου για να μου κλείσουν το στόμα.
Επανήλθα από seismic σε seismic1 :a040:
Πρέπει να το έκανε ο Ασέβαστος...
Στην τελευταία συνάντηση που είχαμε στην "εταιρεία", είπε ότι είχε πάρει εντολή από πάνω να σε χακάρει για να σε τελειώσει μια και καλή...

Ε, μας παραμπήκες στο ρουθούνι...δεν έφταναν οι δημοσιεύσεις, τώρα βγαζεις και βιβλίο.

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16773
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Μαρ 2024, 20:38

seismic1 έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:32
Κάποιοι χάκαραν τους λογαριασμούς μου για να μου κλείσουν το στόμα.
Επανήλθα από seismic σε seismic1 :a040:
θα σου χακαρω και το seismic1 για να πάπσεις επιτέλους να διαδίδεις fake news...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27494
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Μαρ 2024, 20:43

seismic1 έγραψε:
16 Μαρ 2024, 00:32
Κάποιοι χάκαραν τους λογαριασμούς μου για να μου κλείσουν το στόμα.
Επανήλθα από seismic σε seismic1 :a040:
Μεταφραση: Τα εχω χαμενα και ξεχασα τον κωδικο μου.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών