ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Απρ 2024, 01:17

Lord Brum έγραψε:
03 Απρ 2024, 01:02
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:50
taxalata xalasa έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:48


κόπιασες πολύ ρε φουκαρά για να κάμεις με τον κόπο σου μια τρύπα στο νερό...
Στον κώλο σας την έκανα.
στο μυαλό σου την έκανες.
Κατάλαβες τουλάχιστον τι είναι μοχλοβραχίονας, τι είναι ροπή και γιατί να διαρείς τη ροπή ανατροπής δια 10 είναι κολοσιαία ηλιθιότητα?Μάλλον πολλά ζητάω
Ναι το κατάλαβα λάθος μου. Αλλά άλλη είναι η ροπή και άλλη η ροπή ανατροπής. Στην ροπή ανατροπής διαιρείς την βάση αν είναι πάνω από μέτρο, για να βρεις την ροπή ευστάθειας. Εσύ κατάλαβες ότι ... Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι απλό. Δεν μπορείτε σε μεγάλους σεισμούς να ελέγξετε την ανελαστική παραμόρφωση οπότε τα σπάτε όλα και σκοτωνόμαστε. Σαν αναγκαστική λύση εφαρμόζεται την πλαστιμότητα και τον ικανοτικό σχεδιασμό για να διαχειριστείτε την αστοχία την οποία δεν μπορείτε να ελέγξετε και να την σταματήσετε δυναμικά, γιατί αυξάνοντας την μάζα αυξάνεται τα σεισμικά φορτία και το κόστος.
Είσαστε αποτυχημένοι και μόνο που δεν μπορείτε να σταματήσετε την βλάβη. Εγώ μπορώ να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση.
Με την προένταση αυξάνω την δυσκαμψία, δημιουργώ ενεργές γερές διατομές προς όλες τις εντάσεις χωρίς να αυξάνω την μάζα και τα σεισμικά φορτία. Όμως αυξάνω με την δυσκαμψία την ροπή του τοιχώματος. Για να μην μεταφερθεί η μεγάλη ροπή στους δοκούς και την συνδετήριο δοκό της βάσης και τις σπάσει, την εκτρέπω μέσα στο έδαφος.
Από την άλλη σήμερα όπως είπα πάρα πάνω είναι αδύνατον να ελέγξουμε την ανελαστική μετατόπιση. Αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιήσω την δύναμη του εδάφους και την ματατάνυση για να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση Αυτά μόνο εγώ τα κάνω. Εσείς είστε αποτυχημένοι.
Κάνε τις μετρήσεις όπως θες. Δεν θα αλλάξει τίποτα, η κατασκευή δεν θα πάθει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15625
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Απρ 2024, 01:52

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:09
Lord Brum έγραψε:
02 Απρ 2024, 21:35
seismic1 έγραψε:
02 Απρ 2024, 21:20
Δεν τις κόβω με το μάτι αλλά με το αποτέλεσμα. Βλέπεις εσύ κάποια ανελαστική αστοχία μετά το πείραμα? όχι. Χωρίς αστοχία δεν με ενδιαφέρει η ελαστική παραμόρφωση. Τις μετατοπίσεις τις βάσης τις ξέρω την συχνότητα την ξέρω και άμα ξέρεις αυτά τα δύο έχεις την επιτάχυνση.
Στην δυσκαμψία η βάση και οι όροφοι έχουν την ίδια μετατόπιση. Το παράκεντρο της μηχανής είναι 11 εκατοστά αυτό είναι το πλάτος ταλάντωσης + το πέρα δώθε από το κούνημα της μηχανής = 15 εκατοστά πλάτος ταλάντωσης. Κατάλαβες πως το ξέρω?
να διορθώσεις τη "δημοσίευσή" σου τότε όπου λες ότι το πλάτος ταλάντωσης είναι 11 εκατοστά. Δεν νομίζω να σε χρεώσουν για corrigendum. Μια λες 15 μια 11, αποφάσισε.
Θες να μου πεις ότι ήξερες εκ των προτέρων ότι δεν θα είχες ανελαστικές παραμορφώσεις οπότε λες δε γαμιέται, δεν τις μετράω. Μήπως απλά δεν ξέριες τι σου γίνεται και τι είναι πείραμα?
Την επιτάχυνση δεν την ξέρεις εκτός αν βάλεις επιταχυνσιόμετρα σε κάθε πλάκα ορόφου. Πρώτα μετράς, και μετά συγκρίνεις με τη θεωρία. Αλήθεια, αυτό που κάνει το καβουρντιστήρι σου είναι απλή αρμονική ταλάντωση (μετατόπιση = πλάτος Χ ημιτονο(χρόνου επί γωνιακής ταχύτητας)? Μονο για αρμονική ταλάντωση ισχύει ότι επιτάχυνση = ωΧωΧ πλάτος ταλάντωσης. Πού το ξέρεις ότι έχεις αρμονική ταλάντωση, τη μέτρησες την εξέλιξη της μετατόπισης με το χρόνο για να δεις ότι είναι ημιτονοειδής? Αν δεν είναι (που δεν υπάρχει λόγος να είναι) δεν ξέρεις ούτε την επιτάχυνση.
Οι εξισωσεις δεν είναι μαγικά μαύρα κουτιά που τους βάζεις μπούρδες που δεν καταλαβαίνεις και σου δίνουν αξιόπιστα αποτελέσματα. Οπότε ένα στοιχειωδώς σωστό πείραμα θα είχε επιταχυνσιόμετρα ή LVDTs ή και τα 2, από τα επιταχυνσιόμετρα με εν τω χρόνω ολοκλήρωση θα έπαιρνες τις μετατοπίσεις ως συνάρτηση του χρόνου στον κάθε όροφο (και στη βάση της σεισμικής τράπεζας) και αν τα πλοταρες όλα μαζί και ήταν πανομοιότυπα τότε και μόνο τότε θα μπορούσες να ισχυριστείς αυτό που λες. Οι πειραματιστές έτσι κάνουν. Οι μπακαληδες και οι κομπογιανιτες κάνουν αυτά που κάνει εσύ.
Άκου εδώ εσύ και όλοι οι άλλοι επιστήμονες που το παίζεται ξερόλες. Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι απλό. Δεν μπορείτε σε μεγάλους σεισμούς να ελέγξετε την ανελαστική παραμόρφωση οπότε τα σπάτε όλα και σκοτωνόμαστε. Σαν αναγκαστική λύση εφαρμόζεται την πλαστιμότητα και τον ικανοτικό σχεδιασμό για να διαχειριστείτε την αστοχία την οποία δεν μπορείτε να ελέγξετε και να την σταματήσετε.
Είσαστε αποτυχημένοι και μόνο που δεν μπορείτε να σταματήσετε την βλάβη. Εγώ μπορώ να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση.
Με την προένταση αυξάνω την δυσκαμψία, δημιουργώ ενεργές γερές διατομές προς όλες τις εντάσεις χωρίς να αυξάνω την μάζα και τα σεισμικά φορτία. Όμως αυξάνω με την δυσκαμψία την ροπή του τοιχώματος. Για να μην μεταφερθεί η μεγάλη ροπή στους δοκούς και την συνδετήριο δοκό της βάσης και τις σπάσει, την εκτρέπω μέσα στο έδαφος.
Από την άλλη σήμερα όπως είπα πάρα πάνω είναι αδύνατον να ελέγξουμε την ανελαστική μετατόπιση. Αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιήσω την δύναμη του εδάφους και την ματατάνυση για να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση Αυτά μόνο εγώ τα κάνω. Εσείς είστε αποτυχημένοι.
Κάνε τις μετρήσεις όπως θες. Δεν θα αλλάξει τίποτα, η κατασκευή δεν θα πάθει τίποτα.

Με τον δικό σας σχεδιασμό πάντα θα γίνεται κομμάτια.

Και με τον δικό μου δεν θα παθαίνει τίποτα.

Τι μέτρηση να κάνεις στραβός είσαι δεν βλέπεις την διαφορά μεταξύ της δικής σας και της δικής μου μεθόδου στα δύο πειράματα?
Τι μέτρηση να κάνεις? Ο μαστρογιάννης ξέρει. Θα βάλει και λίγο νεράκι στη βαρέλα και θα σου κάνει ένα σκυρόδεμα σπέσιαλ. Την ανελαστική παραμόρφωση μόνο στη φαντασία σου τη σταματάς. Βέβαια με τη μέθοδό σου αν εμφανιστεί δεν θα είναι μεγάλη, λόγω έλλειψης πλαστιμότητας με το που θα εμφανιστεί θα καταρρεύσει και η κατασκευή. Τελικά κάνεις μετατάνυση ή βάζεις χαλαρό τον τένοντα? Αν κάνεις μετατάνυση τη δύναμη βάζεις? Αυτό που σου λέει 5 σελίδες ο νταγκλής ότι χωρίς δημιουργία αντιφορτίων, πράγμα αδύνατο για ανακυκλιζόμενη φόρτιση με εναλλαγή διεύθυνσης κάνεις μια τρύπα στο νερό το κατάλαβες ή ζητάω πολλά?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15625
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Απρ 2024, 02:00

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 01:17
Lord Brum έγραψε:
03 Απρ 2024, 01:02
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:50
Στον κώλο σας την έκανα.
στο μυαλό σου την έκανες.
Κατάλαβες τουλάχιστον τι είναι μοχλοβραχίονας, τι είναι ροπή και γιατί να διαρείς τη ροπή ανατροπής δια 10 είναι κολοσιαία ηλιθιότητα?Μάλλον πολλά ζητάω
Ναι το κατάλαβα λάθος μου. Αλλά άλλη είναι η ροπή και άλλη η ροπή ανατροπής. Στην ροπή ανατροπής διαιρείς την βάση αν είναι πάνω από μέτρο, για να βρεις την ροπή ευστάθειας. Εσύ κατάλαβες ότι ... Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι απλό. Δεν μπορείτε σε μεγάλους σεισμούς να ελέγξετε την ανελαστική παραμόρφωση οπότε τα σπάτε όλα και σκοτωνόμαστε. Σαν αναγκαστική λύση εφαρμόζεται την πλαστιμότητα και τον ικανοτικό σχεδιασμό για να διαχειριστείτε την αστοχία την οποία δεν μπορείτε να ελέγξετε και να την σταματήσετε δυναμικά, γιατί αυξάνοντας την μάζα αυξάνεται τα σεισμικά φορτία και το κόστος.
Είσαστε αποτυχημένοι και μόνο που δεν μπορείτε να σταματήσετε την βλάβη. Εγώ μπορώ να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση.
Με την προένταση αυξάνω την δυσκαμψία, δημιουργώ ενεργές γερές διατομές προς όλες τις εντάσεις χωρίς να αυξάνω την μάζα και τα σεισμικά φορτία. Όμως αυξάνω με την δυσκαμψία την ροπή του τοιχώματος. Για να μην μεταφερθεί η μεγάλη ροπή στους δοκούς και την συνδετήριο δοκό της βάσης και τις σπάσει, την εκτρέπω μέσα στο έδαφος.
Από την άλλη σήμερα όπως είπα πάρα πάνω είναι αδύνατον να ελέγξουμε την ανελαστική μετατόπιση. Αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιήσω την δύναμη του εδάφους και την ματατάνυση για να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση Αυτά μόνο εγώ τα κάνω. Εσείς είστε αποτυχημένοι.
Κάνε τις μετρήσεις όπως θες. Δεν θα αλλάξει τίποτα, η κατασκευή δεν θα πάθει τίποτα.
Θετικό ότι αναγνώρισες ένα από τα πολλ΄αλάθη σου. Σιγά σιγά θα τα αναγνωρίσεις όλα. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι κάποιος που δεν μπορεί στοιχειωδώς να υπολογίσει τις δυνάμεις που προκαλούν και ανστιστέκονται στη στροφή στερεού σώματος είναι μάλλον απίθανο να βρει λάθη σε επιστήμονες, ιδίως όταν ο ίδιος είναι μάστορας και δεν έχει τις σπουδές ούτε να καταλάβει τι του λένε. Όσο για τη διαίσθηση vs μαθηματικά, όλοι όσοι δεν ξέρουν μαθηματικά τις ίδιες μπούρδες λένε. Τώρα για τη μετατάνυση που λες, φαντάζομαι σου είναι δύσκολο να αντιληφθείς τι είναι τα αντιφορτία και τι τάσεις προκαλούν, τι τάσεις προκαλούν τα εξωτερικά φορτία, τι σημαίνει επαλληλία τάσεων κλπ. Η άγνοια σου δεν σημαίνει ότι όλα αυτά δεν χρειάζονται απλά ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται και επιλέγεις να τα αγνοήσεις επειδή δεν μπορείς να τα καταλάβεις. Για αυτό και αδυνατείς να καταλάβεις τα λάθη σου και γράφεις του κόσμου τις μπαρούφες. Όπως να υπολογίζεις τις αξονικές σε υποστυλώματα λόγω σεισμού απο την υποτιθέμενη στροφή στερεού σώματος. Οι ροπές που υποτιθεται "σπάνε τις δοκούς" πόσο μεγάλες είναι και πως τις υπολογίζεις? Για να λες ότι σπάνε τις δοκούς σημαίνει ότι είναι σημαντικές και άρα δεν μπορεί ολόκληρος παγκόσμιος καθηγητής να μην μπορείς να τις υπολογίσεις έστω και σε ένα σκυλόσπιτο σαν αυτά από τα παραδείγματά σου.Για πες μας πέρα από τις αξονικές δυνάμεις στα υποστυλώματα πόσες είναι οι ροπές και πόση είναι η αντοχή των δοκών. Αλλιώς πώς ξέρεις ότι "σπάνε". Για την διατμητική αστοχία που τη φοβόμαστε περισσότερο άστο καλύτερα, ας μείνουμε σε πιο απλά πράγματα.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Απρ 2024, 06:34

Lord Brum έγραψε:
03 Απρ 2024, 02:00
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 01:17
Lord Brum έγραψε:
03 Απρ 2024, 01:02


στο μυαλό σου την έκανες.
Κατάλαβες τουλάχιστον τι είναι μοχλοβραχίονας, τι είναι ροπή και γιατί να διαρείς τη ροπή ανατροπής δια 10 είναι κολοσιαία ηλιθιότητα?Μάλλον πολλά ζητάω
Ναι το κατάλαβα λάθος μου. Αλλά άλλη είναι η ροπή και άλλη η ροπή ανατροπής. Στην ροπή ανατροπής διαιρείς την βάση αν είναι πάνω από μέτρο, για να βρεις την ροπή ευστάθειας. Εσύ κατάλαβες ότι ... Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι απλό. Δεν μπορείτε σε μεγάλους σεισμούς να ελέγξετε την ανελαστική παραμόρφωση οπότε τα σπάτε όλα και σκοτωνόμαστε. Σαν αναγκαστική λύση εφαρμόζεται την πλαστιμότητα και τον ικανοτικό σχεδιασμό για να διαχειριστείτε την αστοχία την οποία δεν μπορείτε να ελέγξετε και να την σταματήσετε δυναμικά, γιατί αυξάνοντας την μάζα αυξάνεται τα σεισμικά φορτία και το κόστος.
Είσαστε αποτυχημένοι και μόνο που δεν μπορείτε να σταματήσετε την βλάβη. Εγώ μπορώ να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση.
Με την προένταση αυξάνω την δυσκαμψία, δημιουργώ ενεργές γερές διατομές προς όλες τις εντάσεις χωρίς να αυξάνω την μάζα και τα σεισμικά φορτία. Όμως αυξάνω με την δυσκαμψία την ροπή του τοιχώματος. Για να μην μεταφερθεί η μεγάλη ροπή στους δοκούς και την συνδετήριο δοκό της βάσης και τις σπάσει, την εκτρέπω μέσα στο έδαφος.
Από την άλλη σήμερα όπως είπα πάρα πάνω είναι αδύνατον να ελέγξουμε την ανελαστική μετατόπιση. Αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιήσω την δύναμη του εδάφους και την ματατάνυση για να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση Αυτά μόνο εγώ τα κάνω. Εσείς είστε αποτυχημένοι.
Κάνε τις μετρήσεις όπως θες. Δεν θα αλλάξει τίποτα, η κατασκευή δεν θα πάθει τίποτα.
Θετικό ότι αναγνώρισες ένα από τα πολλ΄αλάθη σου. Σιγά σιγά θα τα αναγνωρίσεις όλα. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι κάποιος που δεν μπορεί στοιχειωδώς να υπολογίσει τις δυνάμεις που προκαλούν και ανστιστέκονται στη στροφή στερεού σώματος είναι μάλλον απίθανο να βρει λάθη σε επιστήμονες, ιδίως όταν ο ίδιος είναι μάστορας και δεν έχει τις σπουδές ούτε να καταλάβει τι του λένε. Όσο για τη διαίσθηση vs μαθηματικά, όλοι όσοι δεν ξέρουν μαθηματικά τις ίδιες μπούρδες λένε. Τώρα για τη μετατάνυση που λες, φαντάζομαι σου είναι δύσκολο να αντιληφθείς τι είναι τα αντιφορτία και τι τάσεις προκαλούν, τι τάσεις προκαλούν τα εξωτερικά φορτία, τι σημαίνει επαλληλία τάσεων κλπ. Η άγνοια σου δεν σημαίνει ότι όλα αυτά δεν χρειάζονται απλά ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται και επιλέγεις να τα αγνοήσεις επειδή δεν μπορείς να τα καταλάβεις. Για αυτό και αδυνατείς να καταλάβεις τα λάθη σου και γράφεις του κόσμου τις μπαρούφες. Όπως να υπολογίζεις τις αξονικές σε υποστυλώματα λόγω σεισμού απο την υποτιθέμενη στροφή στερεού σώματος. Οι ροπές που υποτιθεται "σπάνε τις δοκούς" πόσο μεγάλες είναι και πως τις υπολογίζεις? Για να λες ότι σπάνε τις δοκούς σημαίνει ότι είναι σημαντικές και άρα δεν μπορεί ολόκληρος παγκόσμιος καθηγητής να μην μπορείς να τις υπολογίσεις έστω και σε ένα σκυλόσπιτο σαν αυτά από τα παραδείγματά σου.Για πες μας πέρα από τις αξονικές δυνάμεις στα υποστυλώματα πόσες είναι οι ροπές και πόση είναι η αντοχή των δοκών. Αλλιώς πώς ξέρεις ότι "σπάνε". Για την διατμητική αστοχία που τη φοβόμαστε περισσότερο άστο καλύτερα, ας μείνουμε σε πιο απλά πράγματα.
Βρίσκουμε αρχικά την επιτάχυνση ξέροντας πλάτος ταλάντωσης και συχνότητα.
Βρίσκουμε την μάζα πολλαπλασιάζοντας τα κυβικά επί το ιδικό βάρος του υλικού.
Βρίσκουμε την αδράνεια και την τέμνουσα βάσης πολλαπλασιάζοντας την επιτάχυνση επί την μάζα.
Βρίσκουμε την ροπή πολλαπλασιάζοντας την αδράνεια επί το ύψος της μάζας ( προσθέτουμε όλα τα ύψη και τα πολλαπλασιάζουμε επί την δύναμη της αδράνειας ) Η δύναμη ροπής δημιουργεί δύο αξονικές δυνάμεις. Αυτές που κατεβαίνουν και αυτές που ανεβαίνουν οι οποίες έχουν το ίδιο μέγεθος με την ροπή. Αυτές που κατεβαίνουν έρχονται σε αντίθεση με το έδαφος και δημιουργούν την θλίψη στην μία παρειά του τοιχώματος και αυτές που ανεβαίνουν στην άλλη παρειά του τοιχώματος έρχονται σε αντίθεση με τους δοκούς και δημιουργούν τον εφελκυσμό.
Για να βρούμε την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων προσδιορίζουμε την κατεύθυνση του σεισμού, και προσθέτουμε όλα τα πλάτη των τοιχωμάτων προς την μια κατεύθυνση του σεισμού, και τα διαιρούμε με την δύναμη της ροπής όλων των τοιχωμάτων.
Από εδώ και πέρα προσπαθούμε να εφαρμόσουμε αντισταθμιστικές ροπές ισορροπίας, εσείς με τους δοκούς και εγώ με τους τένοντες.
Εγώ πρέπει να παραλάβω τις αξονικές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού με τις αγκυρώσεις και τους τένοντες και εσείς με την αντίδραση των δοκών.
Βασικά οι δυνάμεις της θλίψης είναι ίσες με την ροπή και οι δυνάμεις οι ανοδικές ίσες με την μειωμένη ροπή ανατροπής του τοιχώματος.
Και με την δική μου μέθοδο και με την δική σας τις καθοδικές δυνάμεις τις αναλαμβάνει το έδαφος και οι αγκυρώσεις οι δικές μου.
Με τον γραμμικό οπλισμό όμως ένα πολύ μικρό μέρος της διατομής του τοιχώματος αναλαμβάνει την θλίψη ενώ με την προένταση όλο το τμήμα της διατομής αναλαμβάνει την θλίψη.
Την μειωμένη ανοδική δύναμη του τοιχώματος εγώ την παραλαμβάνω από το δώμα με την βοήθεια του τένοντα και την στέλνω μέσα στο έδαφος, ενώ εσείς την παραλαμβάνεται με την αντίδραση των διατομών γύρο από τους κόμβους.
Εδώ μπαίνει και ο παράγοντας της ελαστικής και ανελαστικής παραμόρφωσης λόγο κάμψης των διατομών που αποθηκεύουν ενέργεια ελαστικά και την εκτονώνουν προς την αντίθετη κατεύθυνση μειώνοντας τις ροπές μεν αλλά αυξάνουν την παραμόρφωση του φορέα. Η ελαστική παραμόρφωση είναι καλή για εσάς αλλά γρήγορα σε μεσαίους και μεγάλους σεισμούς οι διατομές των δοκών δεν αντέχουν και παρουσιάζουν ρωγμές και η κατασκευή δεν έχει επιστροφή στην αρχική της θέση. Με την δική μου μέθοδο δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα αφού η προένταση θεωρείτε ποιο ελαστική αφού κλίνει το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών και επιστρέφει την κατασκευή στην αρχική της θέση. Μάλιστα ο συνδυασμός προέντασης και πάκτωσης της κατασκευής με το έδαφος μας δίνει την δυνατότητα με την δύναμη του εδάφους και την ελαστική δυσκαμψία των τοιχωμάτων λόγο προέντασης, να ελέγχουμε την μετατόπιση των ορόφων ελαστικά. Συνεχίζεται. ( πάω στην εργασία μου )

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17700
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Απρ 2024, 07:54

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:50
taxalata xalasa έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:48
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:35
Ναι και στο τέλος βλέπω και τι έκανα με τον κόπο μου
κόπιασες πολύ ρε φουκαρά για να κάμεις με τον κόπο σου μια τρύπα στο νερό...
Στον κώλο σας την έκανα.
χάνεις την ψυχραιμία σου... διαταραχή...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 03 Απρ 2024, 10:12

seismic1 έγραψε:
02 Απρ 2024, 15:43
Οπότε καλά κάνω προένταση για να μην επιμηκυνθεί η διατομή και παρουσιάσει ρωγμές.
Τι μου απέδειξες με τις βλακείες που λες. Μου λες ότι για να μηδενίσω τις τάσεις εφελκυσμού στην διατομή χρειάζομαι 3,5 φορές
μεγαλύτερες δυνάμεις θλίψης? Που είδες εσύ έκκεντρο τένοντα σε πρόβολο να τον δω και εγώ.
Ρε φιλαράκι....τι βλακείες είναι αυτές; Δεν μπορεί ακόμα να μην καταλαβαίνεις :lol: .

Η φωτογραφία της γέφυρας που εσύ ο ίδιος ανεβάζεις διαρκώς έχει τένοντα με τεράστια εκκεντρότητα! Στο άνω πέλμα είναι ο τένοντας....δεν είναι στον άξονα (ή πάνω + κάτω). Είναι....έκκεντρος.


Για να αντισταθμήσεις 100 τόνους εφελκυσμού χρειάζεσαι 100 τόνους θλίψη αν και χρειάζεσαι πολύ λιγότερο όταν το ένα άκρο έχει πάκτωση.
Τι 3,5 φορές περισσότερο μου λες?
Ληγμένα τρως? Δύο ίσες και αντίθετες δυνάμεις ισορροπούν. Στο δημοτικό το μάθαμε αυτό.
Σε αυτό αυτό το σημείο δεν έχω δικαίωμα να σε πω βλάκα γιατί και εγώ είχα ξεγελαστεί στην αρχή.

Στην αντοχή υλικών ξεπερνάμε αυτά που μάθαμε στο δημοτικό και πάμε ένα βήμα παρακάτω. :D

Δεν εξισώνουμε δυνάμεις....αλλά εξισώνουμε ΤΑΣΕΙΣ.
Εχουμε διατομές με εμβαδόν. Αν θέλουμε να εκμηδενίσουμε τον εφελκυσμό σε όλο το εμβαδόν η εξίσωση των δυνάμεων δεν μας λέει απολύτως τίποτα.
Πρέπει να εξισώσουμε τις εφελκυστικές τάσεις με τις θλιπτικές τάσεις.
Αυτή η απλή εξίσωση είναι όλη η επιστήμη της προέντασης.

Η μέγιστη εφελκυστική τάση είναι ίση με σ=Μ/W.
H τάση της προέντασης είναι με σ=Ρ/Α. (Δεν εξηγώ τι είναι το καθένα γιατί το έχω κάνει πολλές φορές)

Εξισώνοντας τις δυο τάσεις έχουμε Ρ=Μ/W*A. Αυτή είναι λοιπόν η απαιτούμενη δύναμη προέντασης που πρέπει να ασκήσεις.
SpoilerShow
Εικόνα
Στο δικό σου παράδειγμα...με τα δικά σου δεδομένα....η δύναμη αυτή προκύπτει 3.5 φορές μεγαλύτερη απο το επιτρεπόμενο ανηγμένο αξονικό (ν=0.4). (Τις πράξεις τις έχω βάλει ήδη δύο φορές)

ΑΝ μπορούσες να εχεις εκκεντρότητα (όπως στη γέφυρα)....από την απαιτούμενη δύναμη προέντασης θα αφαιρούνταν ο όρος Ρ*e/W και η τιμή της θα μειώνονταν δραματικά.

Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις εκκεντρότητα.
Συμπεράσματα:
1) Δεν μπορείς να ασκήσεις προένταση
2) Θα έχεις πάντα ανάκληση της βάσης
3) 15 χρόνια ουρλιάζεις για ένα ψέμα
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 7055
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Απρ 2024, 10:54

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 01:17
Lord Brum έγραψε:
03 Απρ 2024, 01:02
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 00:50
Στον κώλο σας την έκανα.
στο μυαλό σου την έκανες.
Κατάλαβες τουλάχιστον τι είναι μοχλοβραχίονας, τι είναι ροπή και γιατί να διαρείς τη ροπή ανατροπής δια 10 είναι κολοσιαία ηλιθιότητα?Μάλλον πολλά ζητάω
Ναι το κατάλαβα λάθος μου. Αλλά άλλη είναι η ροπή και άλλη η ροπή ανατροπής. Στην ροπή ανατροπής διαιρείς την βάση αν είναι πάνω από μέτρο, για να βρεις την ροπή ευστάθειας. Εσύ κατάλαβες ότι ... Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι απλό. Δεν μπορείτε σε μεγάλους σεισμούς να ελέγξετε την ανελαστική παραμόρφωση οπότε τα σπάτε όλα και σκοτωνόμαστε. Σαν αναγκαστική λύση εφαρμόζεται την πλαστιμότητα και τον ικανοτικό σχεδιασμό για να διαχειριστείτε την αστοχία την οποία δεν μπορείτε να ελέγξετε και να την σταματήσετε δυναμικά, γιατί αυξάνοντας την μάζα αυξάνεται τα σεισμικά φορτία και το κόστος.
Είσαστε αποτυχημένοι και μόνο που δεν μπορείτε να σταματήσετε την βλάβη. Εγώ μπορώ να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση.
Με την προένταση αυξάνω την δυσκαμψία, δημιουργώ ενεργές γερές διατομές προς όλες τις εντάσεις χωρίς να αυξάνω την μάζα και τα σεισμικά φορτία. Όμως αυξάνω με την δυσκαμψία την ροπή του τοιχώματος. Για να μην μεταφερθεί η μεγάλη ροπή στους δοκούς και την συνδετήριο δοκό της βάσης και τις σπάσει, την εκτρέπω μέσα στο έδαφος.
Από την άλλη σήμερα όπως είπα πάρα πάνω είναι αδύνατον να ελέγξουμε την ανελαστική μετατόπιση. Αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιήσω την δύναμη του εδάφους και την ματατάνυση για να σταματήσω την ανελαστική παραμόρφωση Αυτά μόνο εγώ τα κάνω. Εσείς είστε αποτυχημένοι.
Κάνε τις μετρήσεις όπως θες. Δεν θα αλλάξει τίποτα, η κατασκευή δεν θα πάθει τίποτα.
Αυτό είναι...déjà vu!
Ξαναζώ τις μεγάλες στιγμές σε φόρουμ μηχανικών κάπου το 2014...
Όπου παρακάλαγε να βρουν τα λάθη του.
Κα μόλις του υποδείκνυαν που έχει λάθος, απαντούσε με το υπογραμισμένο και στο επόμενο ποστ του, τους την έλεγε με κάτι σαν το σημειωμένο με κόκκινο...

Και μετά, διόρθωνε τις μετρήσεις του και ανέβαζε νέα δημοσίευση στα διάφορα sites.

Μπαγασούλης, θέσει και φύσει...

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Απρ 2024, 11:33

seismic1 έγραψε:
02 Απρ 2024, 21:20
Lord Brum έγραψε:
02 Απρ 2024, 21:02
seismic1 έγραψε:
02 Απρ 2024, 20:56
Πάλη βλακείες λες. Ποια διαφορετική μετατόπιση κάθε ορόφου θέλεις? Όλοι οι όροφοι έχουν την ίδια μετατόπιση για τρις λόγους.
1.Διατμητικά τοιχώματα = δύσκαμπτα 2. η προένταση τα κάνει ακόμα ποιο δύσκαμπτα 3. Η πάκτωση αποτρέπει ανατροπή.
Πως θα υπάρξει παραμόρφωση με αυτές τις προϋποθέσεις? Σε ρωτώ. Η επιτάχυνση είναι ίδια σε όλους τους ορόφους.
Τα βιντεάκια δείχνουν επιτάχυνση και συγκρίσιμα αποτελέσματα της μεθόδου σας και της δικής μου.
Ρε πως ξερεις οτι εχεις ιδιες μετατοπισεις στους οροφους και στη σεισμικη βαση ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΕΙΣ???? Τις κόβεις με το μάτι παγκόσμιε καθηγητά? Στο πρωτο βιντεάκι που δεν στερεώνει το κτιριο στη σεισμικη βαση εχεις στροφξ στερεου σωματος, στο δευτερο δεν εχεις? Σε τοσο δυσκαμπτη κατασκευη μια μικρη μετατοπιση οδηγει σε τεραστιες εντασεις. Που να το καταλαβεις αυτο ανθυποεργοδηγε?
Δεν τις κόβω με το μάτι αλλά με το αποτέλεσμα. Βλέπεις εσύ κάποια ανελαστική αστοχία μετά το πείραμα? όχι. Χωρίς αστοχία δεν με ενδιαφέρει η ελαστική παραμόρφωση. Τις μετατοπίσεις τις βάσης τις ξέρω την συχνότητα την ξέρω και άμα ξέρεις αυτά τα δύο έχεις την επιτάχυνση.
Στην δυσκαμψία η βάση και οι όροφοι έχουν την ίδια μετατόπιση. Το παράκεντρο της μηχανής είναι 11 εκατοστά αυτό είναι το πλάτος ταλάντωσης + το πέρα δώθε από το κούνημα της μηχανής = 15 εκατοστά πλάτος ταλάντωσης. Κατάλαβες πως το ξέρω?
:smt005::smt005:

δεμπορω, τι γελια ειναι αυτα και σημερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15625
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Απρ 2024, 11:59

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 06:34
Βρίσκουμε αρχικά την επιτάχυνση ξέροντας πλάτος ταλάντωσης και συχνότητα.
Βρίσκουμε την μάζα πολλαπλασιάζοντας τα κυβικά επί το ιδικό βάρος του υλικού.
Βρίσκουμε την αδράνεια και την τέμνουσα βάσης πολλαπλασιάζοντας την επιτάχυνση επί την μάζα.
Βρίσκουμε την ροπή πολλαπλασιάζοντας την αδράνεια επί το ύψος της μάζας ( προσθέτουμε όλα τα ύψη και τα πολλαπλασιάζουμε επί την δύναμη της αδράνειας ) Η δύναμη ροπής δημιουργεί δύο αξονικές δυνάμεις. Αυτές που κατεβαίνουν και αυτές που ανεβαίνουν οι οποίες έχουν το ίδιο μέγεθος με την ροπή. Αυτές που κατεβαίνουν έρχονται σε αντίθεση με το έδαφος και δημιουργούν την θλίψη στην μία παρειά του τοιχώματος και αυτές που ανεβαίνουν στην άλλη παρειά του τοιχώματος έρχονται σε αντίθεση με τους δοκούς και δημιουργούν τον εφελκυσμό.
Για να βρούμε την ροπή ανατροπής των τοιχωμάτων προσδιορίζουμε την κατεύθυνση του σεισμού, και προσθέτουμε όλα τα πλάτη των τοιχωμάτων προς την μια κατεύθυνση του σεισμού, και τα διαιρούμε με την δύναμη της ροπής όλων των τοιχωμάτων.
Από εδώ και πέρα προσπαθούμε να εφαρμόσουμε αντισταθμιστικές ροπές ισορροπίας, εσείς με τους δοκούς και εγώ με τους τένοντες.
Εγώ πρέπει να παραλάβω τις αξονικές δυνάμεις θλίψης και εφελκυσμού με τις αγκυρώσεις και τους τένοντες και εσείς με την αντίδραση των δοκών.
Βασικά οι δυνάμεις της θλίψης είναι ίσες με την ροπή και οι δυνάμεις οι ανοδικές ίσες με την μειωμένη ροπή ανατροπής του τοιχώματος.
Και με την δική μου μέθοδο και με την δική σας τις καθοδικές δυνάμεις τις αναλαμβάνει το έδαφος και οι αγκυρώσεις οι δικές μου.
Με τον γραμμικό οπλισμό όμως ένα πολύ μικρό μέρος της διατομής του τοιχώματος αναλαμβάνει την θλίψη ενώ με την προένταση όλο το τμήμα της διατομής αναλαμβάνει την θλίψη.
Την μειωμένη ανοδική δύναμη του τοιχώματος εγώ την παραλαμβάνω από το δώμα με την βοήθεια του τένοντα και την στέλνω μέσα στο έδαφος, ενώ εσείς την παραλαμβάνεται με την αντίδραση των διατομών γύρο από τους κόμβους.
Εδώ μπαίνει και ο παράγοντας της ελαστικής και ανελαστικής παραμόρφωσης λόγο κάμψης των διατομών που αποθηκεύουν ενέργεια ελαστικά και την εκτονώνουν προς την αντίθετη κατεύθυνση μειώνοντας τις ροπές μεν αλλά αυξάνουν την παραμόρφωση του φορέα. Η ελαστική παραμόρφωση είναι καλή για εσάς αλλά γρήγορα σε μεσαίους και μεγάλους σεισμούς οι διατομές των δοκών δεν αντέχουν και παρουσιάζουν ρωγμές και η κατασκευή δεν έχει επιστροφή στην αρχική της θέση. Με την δική μου μέθοδο δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα αφού η προένταση θεωρείτε ποιο ελαστική αφού κλίνει το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών και επιστρέφει την κατασκευή στην αρχική της θέση. Μάλιστα ο συνδυασμός προέντασης και πάκτωσης της κατασκευής με το έδαφος μας δίνει την δυνατότητα με την δύναμη του εδάφους και την ελαστική δυσκαμψία των τοιχωμάτων λόγο προέντασης, να ελέγχουμε την μετατόπιση των ορόφων ελαστικά. Συνεχίζεται. ( πάω στην εργασία μου )
1) Περιμένεις sms από τον Θεό να σου πει αν για κάποιο κτίριο που (ας πούμε σχεδιάζεις) θα γίνει σεισμός, σε ποια διεύθυνση με τι πλάτος ταλάντωσης και τι συχνότητα. Φυσικά μιλάμε για καθαρά ημιτονοειδή φόρτιση, τίποτε πιο πολύπλοκο, π.χ.

Εικόνα
για πες μου παγκόσμιε καθηγητά για αυτόν τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ σεισμό ποια είναι η συχνότητα και ποιο το πλάτος ταλάντωσης
Φυσικά όλες οι κατασκευές αποκρίνονται το ίδιο στο σεισμό ανεξάρτητα από τη δική τους ιδιοπερίοδο

2) Αγνοείς τα φορτία λόγω ταλάντωσης, θεωρείς ότι τα κτίρια κινούνται ως στερεό σώμα πράγμα ηλίθιο, αν γίνονταν θα σήμαινε ότι είναι τόσο δύσκαμπτη η κατασκευή που δεν θα πάθει τίποτα.
3) Δεν βλέπω να λαμβάνεις υπόψη μάζα πέρα από το ίδιο βάρος της κατασκευής, φαντάζομαι εκκενώνεις τα κτίρια και βγάζεις και τα έπιπλα πριν το σεισμό
4) Υπολογίζεις δύναμη για να σταματήσεις τη στροφή στερεού σώματος (που δεν σταματιέται), όχι για την ταλάντωση της κατασκευή η οποία είναι και αυτή που δημιουργεί τις βλάβες. ΠΑγκόσμιε καθηγητά για πες μας πόση ροπή αναπτύσεται κατα τη δισκή σου μπουρδολογία στους κόμβους δοκών-τοιχώματος. Λες ότι δεν αντέχουν οι δοκοί και σπάνε. Πόση είναι η ροπή που οι δοκοί δεν αντέχουν.

Επίσης το βασικό που δείχνει την ασχετοσύνησ σου :
Στη στροφή στερεού σώματος και εφόσον θεωρείς ελαστική συμπεριφορά η δύναμη που αναλαμβάνει κάθε τένοντας είναι ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΠΕΡΙΣΤΟΡΦΗς ΤΟΥ ΘΕΩΡΟΥΜΕΝΟ ΣΤΕΡΕΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ, οταν λες ότι διαιρείς τη "δύναμη της ροπής" -λανθασμένη ορολογία αλλάη τη χρησιμοποιώ για να συνεννοούμαστε, μεχριε εκεί φτάνεις - με τα πλάτη των τοιχωμάτων ανεξαρτήτως του που βρίσκονται αυτά, ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΝΟΝΤΩΝ, ενώ τόσο καιρό μας λες ότι σχεδιάζεις ελαστικά. Εκτός αν θεωρείς ότι κάθε τοίχωμα περιστρέφεται ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα οπότε πάλι θα έχεις βλάβες στις δοκούς και στην κοιτόστρωση
Στρέφεται κατά τη στρεβλή σου λογική όλο το κτίριο σαν ένα κουτί ή κάθε τοίχωμα ξεχωριστά?
5) Κάνεις την υπέρτατη ηλιθιότητα να θεωρείς ότι οι βλάβες είναι λόγω εφελκυσμού, ενώ στην πραγματικότητα είναι κυρίως λόγω θλίψης. Τεράστια μαλακία, τον θέλουμε τον εφελκυσμό ώστε να ρηγματωθεί το σκυρόδεμα να διαρρεύσει ο οπλισμός και να καταναλωθεί ενέργεια. Αν θέλαμε ελαστική συμπεριφορά θα σχεδιάζαμε διατομές γαιδούρια και δεν θα είχαμε ούτε ανελαστική παραμόρφωση ούτε τίποτα.
6) απάντησε σε αυτό που σου λέει ο νταγκλής ότι για να μηδενίσεις τον εφελκυσμό στο τοίχωμα λόγω ροπής (της δικής σου φανταστικής ροπής όχι της πραγματικής λόγω σεισμικών φορτίων), πρέπει να βάλεις τόσο μεγάλη δύναμη προέντασης που θα αστοχήσεις σε θλίψη στην θλιβ΄μενη παρειά του τοιχώματος.

Το βασικό σου πρόβλμα είναι ότι δεν έχεις το παραμικρό αισθητήριο για το πως δουλεύουν οι κατασκευές. Τις θεωρείς απαραμόρφωτες και πας να σταματήσεις τη στροφή στερεού σώματος ενώ οι βλάβες είναι λόγω ταλάντωσης ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΙΜΟΥ φορέα. Όλες οι κατασκευές είναι παραμορφώσιμες. ΌΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΣΚΑΜΨΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ. Εξάλλου αν θες μεγάλη δυσκαμψία βάζεις αρκετά και μεγάλα τοιχώματα, τι να την κάνεις την προένταση για ανακυκλιζόμενη φόρτιση?
Ψιλά γραμματα για εργοδηγοκαθηγητές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lord Brum την 03 Απρ 2024, 12:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 14462
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 03 Απρ 2024, 12:04

Ρε συ σεισμίκ, αλήθεια τώρα ρε αδερφέ, τη βρίσκεις να σου κοκκινίζουν τον σβέρκο κάθε φορά;

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Απρ 2024, 14:10

Ναύτης έγραψε:
03 Απρ 2024, 12:04
Ρε συ σεισμίκ, αλήθεια τώρα ρε αδερφέ, τη βρίσκεις να σου κοκκινίζουν τον σβέρκο κάθε φορά;
Απλά τους αφήνω να δω πως σκέφτονται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τρώω φάπες.
Αυτοί όλοι νομίζουν ότι την δική μου μέθοδο σχεδιασμού θα την κρίνουν με δικά τους κριτήρια.
Εμ δεν είναι έτσι. Το πως αντιδρά η δική μου μέθοδος ούτε που ξέρουν ούτε που θα μάθουν ποτέ.
Αυτό είναι το πρόβλημά τους γιατί τους αλλάζω το παραμύθι που έχουν μάθει.
Το δικό μου παραμύθι κάνει κάτι πολύ σοβαρό. Βάζει την γη να αντιμετωπίσει τον σεισμό.
Εγώ έχω πακτωμένο σχοινί και αν πέσω στην θάλασσα θα το τραβήξω και θα βγω έξω.
Αυτοί για να σωθούν από πνιγμό πιάνουν τα μαλλιά τους

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 28941
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Απρ 2024, 14:17

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:10
Ναύτης έγραψε:
03 Απρ 2024, 12:04
Ρε συ σεισμίκ, αλήθεια τώρα ρε αδερφέ, τη βρίσκεις να σου κοκκινίζουν τον σβέρκο κάθε φορά;
Απλά τους αφήνω να δω πως σκέφτονται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τρώω φάπες.
Αυτοί όλοι νομίζουν ότι την δική μου μέθοδο σχεδιασμού θα την κρίνουν με δικά τους κριτήρια.
Εμ δεν είναι έτσι. Το πως αντιδρά η δική μου μέθοδος ούτε που ξέρουν ούτε που θα μάθουν ποτέ.
Αυτό είναι το πρόβλημά τους γιατί τους αλλάζω το παραμύθι που έχουν μάθει.
Το δικό μου παραμύθι κάνει κάτι πολύ σοβαρό. Βάζει την γη να αντιμετωπίσει τον σεισμό.
Εγώ έχω πακτωμένο σχοινί και αν πέσω στην θάλασσα θα το τραβήξω και θα βγω έξω.
Αυτοί για να σωθούν από πνιγμό πιάνουν τα μαλλιά τους
E για απαντα σε οτι σε ρωταει ο Lord Brum

Για να σε δουμε τι καθηγητης εισαι.

Μπορεις να τον αποδομησεις?

Εγω παω στοιχημα οτι δεν μπορεις.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1462
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 03 Απρ 2024, 14:27

George_V έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:17
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:10
Ναύτης έγραψε:
03 Απρ 2024, 12:04
Ρε συ σεισμίκ, αλήθεια τώρα ρε αδερφέ, τη βρίσκεις να σου κοκκινίζουν τον σβέρκο κάθε φορά;
Απλά τους αφήνω να δω πως σκέφτονται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τρώω φάπες.
Αυτοί όλοι νομίζουν ότι την δική μου μέθοδο σχεδιασμού θα την κρίνουν με δικά τους κριτήρια.
Εμ δεν είναι έτσι. Το πως αντιδρά η δική μου μέθοδος ούτε που ξέρουν ούτε που θα μάθουν ποτέ.
Αυτό είναι το πρόβλημά τους γιατί τους αλλάζω το παραμύθι που έχουν μάθει.
Το δικό μου παραμύθι κάνει κάτι πολύ σοβαρό. Βάζει την γη να αντιμετωπίσει τον σεισμό.
Εγώ έχω πακτωμένο σχοινί και αν πέσω στην θάλασσα θα το τραβήξω και θα βγω έξω.
Αυτοί για να σωθούν από πνιγμό πιάνουν τα μαλλιά τους
E για απαντα σε οτι σε ρωταει ο Lord Brum

Για να σε δουμε τι καθηγητης εισαι.

Μπορεις να τον αποδομησεις?

Εγω παω στοιχημα οτι δεν μπορεις.
Αυτά που ρωτάει είναι πράγματα που συμβαίνουν στις κατασκευές τους.
Οι δικοί μου υπολογισμοί δεν είναι σύνθετοι όπως είναι η δική τους μπαλαρίνα που κάνει 800 κινήσεις.
Εγώ σταματώ παραμόρφωση και ανατροπή δυναμικά.
Αυτοί δεν μπορούν και έχουν σκυλιάσει να μου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι.
Αν δεις τα δύο διαφορετικά και συγκρίσιμα πειράματα και καταλαβαίνεις ελάχιστα δεν είναι καν ανάγκη να ρωτήσεις.
Δεν υπάρχει σεισμός να γκρεμίσει τα δικά μου σπίτια.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15625
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Απρ 2024, 14:30

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:27
George_V έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:17
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:10
Απλά τους αφήνω να δω πως σκέφτονται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τρώω φάπες.
Αυτοί όλοι νομίζουν ότι την δική μου μέθοδο σχεδιασμού θα την κρίνουν με δικά τους κριτήρια.
Εμ δεν είναι έτσι. Το πως αντιδρά η δική μου μέθοδος ούτε που ξέρουν ούτε που θα μάθουν ποτέ.
Αυτό είναι το πρόβλημά τους γιατί τους αλλάζω το παραμύθι που έχουν μάθει.
Το δικό μου παραμύθι κάνει κάτι πολύ σοβαρό. Βάζει την γη να αντιμετωπίσει τον σεισμό.
Εγώ έχω πακτωμένο σχοινί και αν πέσω στην θάλασσα θα το τραβήξω και θα βγω έξω.
Αυτοί για να σωθούν από πνιγμό πιάνουν τα μαλλιά τους
E για απαντα σε οτι σε ρωταει ο Lord Brum

Για να σε δουμε τι καθηγητης εισαι.

Μπορεις να τον αποδομησεις?

Εγω παω στοιχημα οτι δεν μπορεις.
Αυτά που ρωτάει είναι πράγματα που συμβαίνουν στις κατασκευές τους.
Οι δικοί μου υπολογισμοί δεν είναι σύνθετοι όπως είναι η δική τους μπαλαρίνα που κάνει 800 κινήσεις.
Εγώ σταματώ παραμόρφωση και ανατροπή δυναμικά.
Αυτοί δεν μπορούν και έχουν σκυλιάσει να μου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι.
Αν δεις τα δύο διαφορετικά και συγκρίσιμα πειράματα και καταλαβαίνεις ελάχιστα δεν είναι καν ανάγκη να ρωτήσεις.
Δεν υπάρχει σεισμός να γκρεμίσει τα δικά μου σπίτια.
Δεν ξέρεις τι σου γινεται
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 28941
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Απρ 2024, 14:31

seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:27
George_V έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:17
seismic1 έγραψε:
03 Απρ 2024, 14:10
Απλά τους αφήνω να δω πως σκέφτονται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τρώω φάπες.
Αυτοί όλοι νομίζουν ότι την δική μου μέθοδο σχεδιασμού θα την κρίνουν με δικά τους κριτήρια.
Εμ δεν είναι έτσι. Το πως αντιδρά η δική μου μέθοδος ούτε που ξέρουν ούτε που θα μάθουν ποτέ.
Αυτό είναι το πρόβλημά τους γιατί τους αλλάζω το παραμύθι που έχουν μάθει.
Το δικό μου παραμύθι κάνει κάτι πολύ σοβαρό. Βάζει την γη να αντιμετωπίσει τον σεισμό.
Εγώ έχω πακτωμένο σχοινί και αν πέσω στην θάλασσα θα το τραβήξω και θα βγω έξω.
Αυτοί για να σωθούν από πνιγμό πιάνουν τα μαλλιά τους
E για απαντα σε οτι σε ρωταει ο Lord Brum

Για να σε δουμε τι καθηγητης εισαι.

Μπορεις να τον αποδομησεις?

Εγω παω στοιχημα οτι δεν μπορεις.
Αυτά που ρωτάει είναι πράγματα που συμβαίνουν στις κατασκευές τους.
Οι δικοί μου υπολογισμοί δεν είναι σύνθετοι όπως είναι η δική τους μπαλαρίνα που κάνει 800 κινήσεις.
Εγώ σταματώ παραμόρφωση και ανατροπή δυναμικά.
Αυτοί δεν μπορούν και έχουν σκυλιάσει να μου αποδείξουν ότι δεν είναι έτσι.
Αν δεις τα δύο διαφορετικά και συγκρίσιμα πειράματα και καταλαβαίνεις ελάχιστα δεν είναι καν ανάγκη να ρωτήσεις.
Δεν υπάρχει σεισμός να γκρεμίσει τα δικά μου σπίτια.
Καταλαβα.

Δεν μπορεις.

Δλδ μας λες οτι στις δικες σου κατασκευες ισχυουν αλλοι νομοι φυσικης και μηχανικης?

Τι ειναι μαγικες κατασκευες?

Και δευτερον δεν ειδαμε κανενα πειραμα. Που ειναι οι μετρησεις? Που ειναι τα αποτελεσματα? Που ειναι η επιταχυνση στη βαση? Που ειναι η επιταχυνση ανα οροφο? Τιποτα δεν ειδαμε.

Μονο κατι σκυλοσπιτα που κουνιουνται βλεπουμε.

Αρα δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν. Η μας δουλευεις 450 σελιδες τωρα η απλα δεν μπορεις να παραδεχτεις οτι εχεις κανει λαθος.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών