ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 12 Μάιος 2024, 22:44

seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:31
Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:28
Πω πω...πολύ ξύλο ρε συ Γιάννη...πολύ ξύλο!
Πως αντέχεις ο σβέρκος σου ρε φίλε;

Κανονικά πρέπει να δημοσιεύσεις σε σοβαρό περιοδικό (όχι σαν το Μίκυ Μάους που δημοσίευσες) με πραγματικούς κριτές (και όχι γιαλαντζί) και με υψηλό impact factor, για να πάρεις το αίμα σου πίσω...
Αλλιώς προβλέπω να συνεχίσουν να σε χτυπάνε σαν το χταπόδι, για μια 5ετία ακόμα...
:giggle::giggle:
Η όραση ανήκει σε όλους η αντίληψη σε λίγους. Η κρίση σου αντιπροσωπεύει εσένα όχι εμένα.
Εγώ θα ήθελα να μου λύσει η επιστήμη το εξής πρόβλημα.
Θα χρειαστεί όμως προσομοίωση και πειράματα από τον Lord Brum και τον Νταγκλής.
Παίρνουμε μια στοίβα χύμα CD και περνάμε μέσα από την τρύπα του κώλου τους μία μεγάλη πρόκα την οποία καρφώνουμε σε ένα ασταθή τραπέζι.
Κουνάμε το τραπέζι το ξανά κουνάμε δυνατά και τα άτιμα CD με την πρόκα στο κέντρο τους δεν λένε να πέσουν κάτω.
Μπορούν οι επιστήμονες Lord Brum και Νταγκλής να μας λύσουν το πρόβλημα ή χρειάζονται πειράματα προσομοιώσεις και δημοσιεύσεις σε σοβαρά περιοδικά για να δοθεί απάντηση?

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32975
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Μάιος 2024, 22:47

seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 14:54
George_V έγραψε:
12 Μάιος 2024, 14:48
Esperos έγραψε:
12 Μάιος 2024, 14:33

Οι έρευνες δημοσιεύονται πρώτα για να κατοχυρωθούν και δεύτερο για να περάσουν από εξέταση άλλω ανεξάρτητων ερευνητών,
να βρεθούν αδυναμίες και σφάλματα και εν τέλει η επιστήμη να εξελιχθεί.

Πέρα από τα παραπάνω, οι ερευνητές και πρωτοπόροι, είναι τόσο προσηλωμένοι και αφοσιωμένοι στον στόχο τους
που δεν διαθέτουν χρόνο όχι για να γράφουν σε φόρα, ούτε τικτοκ να δούνε μισό βίντεο δεν προλαβαίνουν.
Αυτο του ελεγα 150 σελιδες πισω.

Η ξαδελφη μου π.χ. που ειναι ερευνητρια σε αλλο τομεα δεν εχει χρονο ουτε για καφε αναμεσα σε εργαστηρια, δημοσιευσεις και το δευτερο βιβλιο που γράφει. Το καλοκαιρι και αμα ειναι εδω θα τη δω (γιατι παει και εξωτερικο για ερευνητικους λογους).

Οταν γεννησε περσι εκατσε λιγο αλλα ακομα και εκει ειχε το μωρο στο ενα χέρι και με το αλλο συνεχιζε να γραφει και να ασχολειται με τον τομεα της.

Και ο σεισμοπληκτος που ειναι (δηθεν) Παγκοσμιος Καθηγητης ολη τη μεσα ειναι εδω μεσα και ποστάρει μαλακιες να περναει η ωρα του.

Οποτε καταλαβαινετε για τι χασομερη μιλαμε.
Αυτά που έχω κατασκευάσει και κατασκευάζω ακόμα από το 1970 θέλεις 50 ζωές για να τα κάνεις. Κοπρίτη.
αυτα τα κατασκευαζεις ακολουθωντας οτι σου λενε οι επιστημονες, χωρις τις δικιες σου μαλακιες.

ισως πραγματι να εισαι καλος στο να ακολουθεις εντολες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6826
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Μάιος 2024, 22:50

seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:44
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:31
Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:28
Πω πω...πολύ ξύλο ρε συ Γιάννη...πολύ ξύλο!
Πως αντέχεις ο σβέρκος σου ρε φίλε;

Κανονικά πρέπει να δημοσιεύσεις σε σοβαρό περιοδικό (όχι σαν το Μίκυ Μάους που δημοσίευσες) με πραγματικούς κριτές (και όχι γιαλαντζί) και με υψηλό impact factor, για να πάρεις το αίμα σου πίσω...
Αλλιώς προβλέπω να συνεχίσουν να σε χτυπάνε σαν το χταπόδι, για μια 5ετία ακόμα...
:giggle::giggle:
Η όραση ανήκει σε όλους η αντίληψη σε λίγους. Η κρίση σου αντιπροσωπεύει εσένα όχι εμένα.
Εγώ θα ήθελα να μου λύσει η επιστήμη το εξής πρόβλημα.
Θα χρειαστεί όμως προσομοίωση και πειράματα από τον Lord Brum και τον Νταγκλής.
Παίρνουμε μια στοίβα χύμα CD και περνάμε μέσα από την τρύπα του κώλου τους μία μεγάλη πρόκα την οποία καρφώνουμε σε ένα ασταθή τραπέζι.
Κουνάμε το τραπέζι το ξανά κουνάμε δυνατά και τα άτιμα CD με την πρόκα στο κέντρο τους δεν λένε να πέσουν κάτω.
Μπορούν οι επιστήμονες Lord Brum και Νταγκλής να μας λύσουν το πρόβλημα ή χρειάζονται πειράματα προσομοιώσεις και δημοσιεύσεις σε σοβαρά περιοδικά για να δοθεί απάντηση?
Τι ουρανομήκεις μαλακίες διαβάζουμε βραδιάτικα... :fp:

Δε μας λες καλύτερα κάτι για την πατέντα σου, που έδωσες άδεια στον Καρύδη να την βάλει σε ένα μεγάλο δημόσιο έργο...

:003:

seismic1
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 12 Μάιος 2024, 22:51

Ασέβαστος έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:47
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 14:54
George_V έγραψε:
12 Μάιος 2024, 14:48


Αυτο του ελεγα 150 σελιδες πισω.

Η ξαδελφη μου π.χ. που ειναι ερευνητρια σε αλλο τομεα δεν εχει χρονο ουτε για καφε αναμεσα σε εργαστηρια, δημοσιευσεις και το δευτερο βιβλιο που γράφει. Το καλοκαιρι και αμα ειναι εδω θα τη δω (γιατι παει και εξωτερικο για ερευνητικους λογους).

Οταν γεννησε περσι εκατσε λιγο αλλα ακομα και εκει ειχε το μωρο στο ενα χέρι και με το αλλο συνεχιζε να γραφει και να ασχολειται με τον τομεα της.

Και ο σεισμοπληκτος που ειναι (δηθεν) Παγκοσμιος Καθηγητης ολη τη μεσα ειναι εδω μεσα και ποστάρει μαλακιες να περναει η ωρα του.

Οποτε καταλαβαινετε για τι χασομερη μιλαμε.
Αυτά που έχω κατασκευάσει και κατασκευάζω ακόμα από το 1970 θέλεις 50 ζωές για να τα κάνεις. Κοπρίτη.
αυτα τα κατασκευαζεις ακολουθωντας οτι σου λενε οι επιστημονες, χωρις τις δικιες σου μαλακιες.

ισως πραγματι να εισαι καλος στο να ακολουθεις εντολες.
Ναι πραγματικά όσο ακούω τον Λόρδο και τον Νταγκλής άλλο τόσο ακούω και τα άλλα ούφο.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 12 Μάιος 2024, 22:53

Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:50
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:44
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:31
Η όραση ανήκει σε όλους η αντίληψη σε λίγους. Η κρίση σου αντιπροσωπεύει εσένα όχι εμένα.
Εγώ θα ήθελα να μου λύσει η επιστήμη το εξής πρόβλημα.
Θα χρειαστεί όμως προσομοίωση και πειράματα από τον Lord Brum και τον Νταγκλής.
Παίρνουμε μια στοίβα χύμα CD και περνάμε μέσα από την τρύπα του κώλου τους μία μεγάλη πρόκα την οποία καρφώνουμε σε ένα ασταθή τραπέζι.
Κουνάμε το τραπέζι το ξανά κουνάμε δυνατά και τα άτιμα CD με την πρόκα στο κέντρο τους δεν λένε να πέσουν κάτω.
Μπορούν οι επιστήμονες Lord Brum και Νταγκλής να μας λύσουν το πρόβλημα ή χρειάζονται πειράματα προσομοιώσεις και δημοσιεύσεις σε σοβαρά περιοδικά για να δοθεί απάντηση?
Τι ουρανομήκεις μαλακίες διαβάζουμε βραδιάτικα... :fp:

Δε μας λες καλύτερα κάτι για την πατέντα σου, που έδωσες άδεια στον Καρύδη να την βάλει σε ένα μεγάλο δημόσιο έργο...

:003:
Γιατί ρε ούφο να μην ρωτήσουμε τους επιστήμονες του φόρουμ αυτοί ξέρουν :smt047
Η πατέντα μου είναι ρε ούφο ...να τα CD να και η πρόκα στο κέντρο. :g030:

Ρε τι σφαλιάρες τρώνε οι επιστήμονες μετά μουσικής :smt005:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6826
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Μάιος 2024, 23:15

seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:53
Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:50
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:44

Εγώ θα ήθελα να μου λύσει η επιστήμη το εξής πρόβλημα.
Θα χρειαστεί όμως προσομοίωση και πειράματα από τον Lord Brum και τον Νταγκλής.
Παίρνουμε μια στοίβα χύμα CD και περνάμε μέσα από την τρύπα του κώλου τους μία μεγάλη πρόκα την οποία καρφώνουμε σε ένα ασταθή τραπέζι.
Κουνάμε το τραπέζι το ξανά κουνάμε δυνατά και τα άτιμα CD με την πρόκα στο κέντρο τους δεν λένε να πέσουν κάτω.
Μπορούν οι επιστήμονες Lord Brum και Νταγκλής να μας λύσουν το πρόβλημα ή χρειάζονται πειράματα προσομοιώσεις και δημοσιεύσεις σε σοβαρά περιοδικά για να δοθεί απάντηση?
Τι ουρανομήκεις μαλακίες διαβάζουμε βραδιάτικα... :fp:

Δε μας λες καλύτερα κάτι για την πατέντα σου, που έδωσες άδεια στον Καρύδη να την βάλει σε ένα μεγάλο δημόσιο έργο...

:003:
Γιατί ρε ούφο να μην ρωτήσουμε τους επιστήμονες του φόρουμ αυτοί ξέρουν :smt047
Η πατέντα μου είναι ρε ούφο ...να τα CD να και η πρόκα στο κέντρο. :g030:
SpoilerShow
Το ξέρω ρε αγαθοβιόλη πως είναι η πατέντα σου...μας το έχεις ποστάρει ίσα με 100 φορές.
Όμως, ΟΛΟΙ όσοι ξέρουν, σου έχουν πει ότι λες και γράφεις μαλακίες. Και στο αποδεικνύουν με ανώτερα μαθηματικά και με την βιβλιογραφία...
Κάνεις τεράστια λάθη και δεν ισχύουν τα όσα ισχυρίζεσαι.
Ειδικά ο Νταγκλής και ο Λόρδος τον τελευταίο μήνα, σε έχουν σπάσει στο ξύλο...
Εγώ δεν είμαι πολιτικός μηχανικός να εντοπίζω τα λάθη σου, αν και μερικά είναι τόσο κραυγαλέα, που τα εντοπίζει και μαθητής γυμνασίου.
Γι' αυτό εντοπίζω και στέκομαι στα μούσια και στις αλογόμυγες που μας έχεις γεμίσει εδώ και δέκα χρόνια...
Να σου ξαναγράψω μερικά από τα γελοία ψέματα που έχεις πει;
Μόλις πριν λίγες σελίδες σου υπενθύμισα μερικά...
Αλλά, ο σβέρκος σου έχει γίνει τόσο χοντρός από τις καθημερινές σφαλιάρες, που οι δικές μου φάπες σου φαίνονται χάδι...

Κουράγιο Γιάννη...θα βαρεθούν και αυτοί να σε δέρνουν, που στο τέλος θα νικήσεις...
:003:

seismic1
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 12 Μάιος 2024, 23:23

Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2024, 23:15
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:53
Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:50

Τι ουρανομήκεις μαλακίες διαβάζουμε βραδιάτικα... :fp:

Δε μας λες καλύτερα κάτι για την πατέντα σου, που έδωσες άδεια στον Καρύδη να την βάλει σε ένα μεγάλο δημόσιο έργο...

:003:
Γιατί ρε ούφο να μην ρωτήσουμε τους επιστήμονες του φόρουμ αυτοί ξέρουν :smt047
Η πατέντα μου είναι ρε ούφο ...να τα CD να και η πρόκα στο κέντρο. :g030:
SpoilerShow
Το ξέρω ρε αγαθοβιόλη πως είναι η πατέντα σου...μας το έχεις ποστάρει ίσα με 100 φορές.
Όμως, ΟΛΟΙ όσοι ξέρουν, σου έχουν πει ότι λες και γράφεις μαλακίες. Και στο αποδεικνύουν με ανώτερα μαθηματικά και με την βιβλιογραφία...
Κάνεις τεράστια λάθη και δεν ισχύουν τα όσα ισχυρίζεσαι.
Ειδικά ο Νταγκλής και ο Λόρδος τον τελευταίο μήνα, σε έχουν σπάσει στο ξύλο...
Εγώ δεν είμαι πολιτικός μηχανικός να εντοπίζω τα λάθη σου, αν και μερικά είναι τόσο κραυγαλέα, που τα εντοπίζει και μαθητής γυμνασίου.
Γι' αυτό εντοπίζω και στέκομαι στα μούσια και στις αλογόμυγες που μας έχεις γεμίσει εδώ και δέκα χρόνια...
Να σου ξαναγράψω μερικά από τα γελοία ψέματα που έχεις πει;
Μόλις πριν λίγες σελίδες σου υπενθύμισα μερικά...
Αλλά, ο σβέρκος σου έχει γίνει τόσο χοντρός από τις καθημερινές σφαλιάρες, που οι δικές μου φάπες σου φαίνονται χάδι...

Κουράγιο Γιάννη...θα βαρεθούν και αυτοί να σε δέρνουν, που στο τέλος θα νικήσεις...
:003:
Μάθε ότι η γνώση μου έχει βαθμολογηθεί από την παγκόσμια πύλη έρευνας και αυτούς τους έχω για τα παπάκια μου.
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6826
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 12 Μάιος 2024, 23:54

seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 23:23
Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2024, 23:15
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:53
Γιατί ρε ούφο να μην ρωτήσουμε τους επιστήμονες του φόρουμ αυτοί ξέρουν :smt047
Η πατέντα μου είναι ρε ούφο ...να τα CD να και η πρόκα στο κέντρο. :g030:
SpoilerShow
Το ξέρω ρε αγαθοβιόλη πως είναι η πατέντα σου...μας το έχεις ποστάρει ίσα με 100 φορές.
Όμως, ΟΛΟΙ όσοι ξέρουν, σου έχουν πει ότι λες και γράφεις μαλακίες. Και στο αποδεικνύουν με ανώτερα μαθηματικά και με την βιβλιογραφία...
Κάνεις τεράστια λάθη και δεν ισχύουν τα όσα ισχυρίζεσαι.
Ειδικά ο Νταγκλής και ο Λόρδος τον τελευταίο μήνα, σε έχουν σπάσει στο ξύλο...
Εγώ δεν είμαι πολιτικός μηχανικός να εντοπίζω τα λάθη σου, αν και μερικά είναι τόσο κραυγαλέα, που τα εντοπίζει και μαθητής γυμνασίου.
Γι' αυτό εντοπίζω και στέκομαι στα μούσια και στις αλογόμυγες που μας έχεις γεμίσει εδώ και δέκα χρόνια...
Να σου ξαναγράψω μερικά από τα γελοία ψέματα που έχεις πει;
Μόλις πριν λίγες σελίδες σου υπενθύμισα μερικά...
Αλλά, ο σβέρκος σου έχει γίνει τόσο χοντρός από τις καθημερινές σφαλιάρες, που οι δικές μου φάπες σου φαίνονται χάδι...

Κουράγιο Γιάννη...θα βαρεθούν και αυτοί να σε δέρνουν, που στο τέλος θα νικήσεις...
:003:
Μάθε ότι η γνώση μου έχει βαθμολογηθεί από την παγκόσμια πύλη έρευνας και αυτούς τους έχω για τα παπάκια μου.
https://www.researchgate.net/profile/Io ... eris/stats
Η γνώση σου έχει βαθμολογηθεί σε ένα περιοδικό ανοιχτού τύπου με μηδεινκό impact factor και με κριτές που στα μάσησαν.
Και επειδή ΟΛΟΙ οι επιστήμονες δεν δίνουν σημασία σε τέτοιου τύπου περιοδικά, η πατέντα σου δεν έχει την παραμικρή τύχη.
Και αυτοί που ξέρουν το αντικείμενο και έτυχε και διάβασαν την δημοσίευσή σου, σε έγραψαν κανονικά.

Αν έχεις τα κότσια, στείλε την έρευνά σου σε ένα σοβαρό περιοδικό με πραγματικούς κριτές.
Και τότε τα λέμε...

Στα έχουμε πει 100 φορές και εσύ κάνεις λες και δεν τα έχεις ακούσει ποτέ!

Επειδή ξέρεις και εσύ ότι η πατέντα σου είναι μάπα, όπως σου έχουν αποδείξει και εδώ και στα φόρα των μηχανικών, οι πραγματικοί επιστήμονες, δεν θα κάνεις απολύτως τίποτε διότι φοβάσαι το μεγάλο ρεζιλίκι...το διεθνές, το παγκόσμιο ρεζιλίκι.
Και έτσι, θα συνεχίσεις εδώ μέσα να κλαίς την μοίρα σου, ρε κακομοίρη...

Αυτό, στο λέω από το 2017...επτά χρόνια τώρα. Και έχω αποδειχθεί αληθινός...
Και στα επόμενα επτά χρόνια, εδώ θα κλαις. Και εδώ θα σου ρίχνουν σφαλιάρες.
:giggle::giggle:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 13 Μάιος 2024, 00:11

Lord Brum έγραψε:
12 Μάιος 2024, 19:05
stergiosbik έγραψε:
12 Μάιος 2024, 18:35
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 17:11
Η αλήθεια είναι ότι μου έχετε πρήξει τα αρχί.ια
Στο καλό και να (ΜΗΝ) μας γράφεις!
Κάτσε ρε χρήσιμος είναι. Πάντα βοηθά να κατανοήσεις καλύτερα αυτά που ξέρεις το να προσπαθείς να τα εξηγείς με απλά λόγια σε άτομα με χαμηλότερο γνωσιακο υπόβαθρο.
Το γνωστό χρήσιμος ηλίθιος.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 13 Μάιος 2024, 00:21

stergiosbik έγραψε:
13 Μάιος 2024, 00:11
Lord Brum έγραψε:
12 Μάιος 2024, 19:05
stergiosbik έγραψε:
12 Μάιος 2024, 18:35


Στο καλό και να (ΜΗΝ) μας γράφεις!
Κάτσε ρε χρήσιμος είναι. Πάντα βοηθά να κατανοήσεις καλύτερα αυτά που ξέρεις το να προσπαθείς να τα εξηγείς με απλά λόγια σε άτομα με χαμηλότερο γνωσιακο υπόβαθρο.
Το γνωστό χρήσιμος ηλίθιος.
Καλά τελειώσανε όλα τα άλλα σας κατέβασα τα σώβρακα και αρχίσατε τις μαλακίες πάλη.
Επιστημονική συζήτηση σε ρεμάλια μπορείτε να κάνετε μαζί μου? Μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν πέφτουν τα CD? Όχι. Άντε και πιδαχτείτε.
Εγώ θα ήθελα να μου λύσει η επιστήμη το εξής πρόβλημα.
Θα χρειαστεί όμως προσομοίωση και πειράματα από τον Lord Brum και τον Νταγκλής.
Παίρνουμε μια στοίβα χύμα CD και περνάμε μέσα από την τρύπα του κώλου τους μία μεγάλη πρόκα την οποία καρφώνουμε σε ένα ασταθή τραπέζι.
Κουνάμε το τραπέζι το ξανά κουνάμε δυνατά και τα άτιμα CD με την πρόκα στο κέντρο τους δεν λένε να πέσουν κάτω.
Μπορούν οι επιστήμονες Lord Brum και Νταγκλής να μας λύσουν το πρόβλημα ή χρειάζονται πειράματα προσομοιώσεις και δημοσιεύσεις σε σοβαρά περιοδικά για να δοθεί απάντηση?

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6826
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Μάιος 2024, 08:41

Τι ξαναγράφεις ρε αγαθοβιόλη; Μα τι ηλίθιο παράδειγμα είναι αυτό, ρε τενεκέ ξεγάνωτε;
Γιατί δεν το δημοσιεύεις και αυτό στην φυλλάδα της πλάκας; Μην σου τρώνε μόνο τα λεφτά...
Δημοσίευσέ το και στο βιβλίο...θα κάνει πάταγο το τρομερό ερώτημα: "γιατί όταν τα CD έχουν μια πρόκα στον κώλο τους, δεν πέφτουν;"
Ούτε ο Αϊνστάιν δεν θα μπορούσε να απαντήσει...

Για δώσε άλλο ένα δείγμα τιτανομαλακίας;

:giggle::giggle:

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13659
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 13 Μάιος 2024, 08:50

Εντάξει, ωστόσο είναι λίγο καλύτερο παράδειγμα από το πασίγνωστο πείραμα με το πακέτο απ' τα τσιγάρα, το τσακμάκι και το κόντρα πλακέ κομοδίνο.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13659
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 13 Μάιος 2024, 08:53

seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:51
Ασέβαστος έγραψε:
12 Μάιος 2024, 22:47
seismic1 έγραψε:
12 Μάιος 2024, 14:54
Αυτά που έχω κατασκευάσει και κατασκευάζω ακόμα από το 1970 θέλεις 50 ζωές για να τα κάνεις. Κοπρίτη.
αυτα τα κατασκευαζεις ακολουθωντας οτι σου λενε οι επιστημονες, χωρις τις δικιες σου μαλακιες.

ισως πραγματι να εισαι καλος στο να ακολουθεις εντολες.
Ναι πραγματικά όσο ακούω τον Λόρδο και τον Νταγκλής άλλο τόσο ακούω και τα άλλα ούφο.
Ποια είναι "τα άλλα ούφο", ρε Γιάννη, οι πολιτικοί μηχανικοί κι οι αρχιτέκτονες των οικοδομών όπου εργάζεσαι;
Τι εννοείς δεν τους ακούς, κάνεις του κεφαλιού σου;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6826
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Μάιος 2024, 08:58

Ναύτης έγραψε:
13 Μάιος 2024, 08:50
Εντάξει, ωστόσο είναι λίγο καλύτερο παράδειγμα από το πασίγνωστο πείραμα με το πακέτο απ' τα τσιγάρα, το τσακμάκι και το κόντρα πλακέ κομοδίνο.
Α ναι ρε...αυτό το είχα ξεχάσει!
Παραδειγματάρα λέμε...να το διαβάζουν/ακούν οι επιστήμονες και να σκίζουν τα πτυχία τους.
Πως πετσόκοψε έτσι τους επιστήμονες ο seismic ρε συ!!
Όταν ήταν 11 χρονών, πήγαινε πίπα-κώλο του μάστορες στις οικοδομές και τώρα πάει τους επιστήμονες...
...ποιος Καραθεοδωρή, ποιος Νανόπουλος, ποιος Κριμιζής και αηδίες!
:lol:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15441
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 13 Μάιος 2024, 09:00

Ρε λέει κάτι πολύ απλό. Έχουμε μια αδύναμη κατασκευή που μπορεί να πάθει ζημιαναπο το σεισμό. Κατασκευάζουμε κάτι σουπερδυνατο, πρακτικα ακαμπτο και παιρνει όλα τα φορτία της κατασκευής. Έτσι η κατασκευή δεν παθαινει ζημιες. Μα αν υπήρχε τέτοιο πράγμα θα το είχα ήδη ενσωματωσει στην κατασκευή, και θα είχα φροντίσει ώστε και αν έρθουν ακραία φορτία να μην καταρρεύσει. Και μαντέψτε το έχουμε ήδη κάνει, τα τοιχώματα που σχεδιαζονται ικανοτικα μειώνουν τις μετακινήσεις και τις βλάβες. Μετά όμως του καρφωνεται στο μυαλο η βλακεία ότι το κτίριο ανατρέπεται επειδή και καλά είναι απλά εργαζόμενο. Συγχέει την ένταση που αναπτυσεται λογω παραμόρφωσης με τη στροφή στερεού σώματος και νομιζει οτι μπορει να μηδενισει την ενταση μηδενιζοντας τις παραμορφωσεις που κατ αυτον ειναι η στροφη στερεου σωματος και οχι ή ταλάντωση του θεμελιωμένου κτιρίου. νομίζει ότι το λύνει αυτο με την προενταση ενώ στην πραγματικότητα κάνει το αντίθετο, επιβαρύνει το τοίχωμα του.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών