ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24279
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Μάιος 2024, 19:01

Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 18:58
Οπότε, ο Γιάννης δεν χρειάζεται διάλογο...
πολυ περίεργο πράγματι, περα απο τα ηθη του πχωρουμ.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24279
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Μάιος 2024, 19:03

Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:01
Για να μην επεμβαίνουν οι συντονιστές, θα έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση...
εγω τι σχέση εχω πάλι, απλά παρατηρώ τα γεγονότα, αντικειμενικά. Οι λαοι των συντονιστών μιλησαν, τι να κανουμε; Δικιο εχει ο γιαννης.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6897
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Μάιος 2024, 19:04

enaon έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:01
Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 18:58
Οπότε, ο Γιάννης δεν χρειάζεται διάλογο...
πολυ περίεργο πράγματι, περα απο τα ηθη του πχωρουμ.
Στο νήμα της Γιουροβίζιον να δεις περίεργα πράγματα...πέρα από τα πχορουμικά ήθη...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6897
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Μάιος 2024, 19:05

enaon έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:03
Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:01
Για να μην επεμβαίνουν οι συντονιστές, θα έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση...
εγω τι σχέση εχω πάλι, απλά παρατηρώ τα γεγονότα, αντικειμενικά. Οι λαοι των συντονιστών μιλησαν, τι να κανουμε; Δικιο εχει ο γιαννης.
Η σχέση σου είναι υπεράνω των συντονιστών, αφού θα είχες δίκιο και δεν εξηγείται αλλιώς..

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24279
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Μάιος 2024, 19:07

Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:05
Η σχέση σου είναι υπεράνω των συντονιστών, αφού θα είχες δίκιο και δεν εξηγείται αλλιώς..
εγω τι δικιο να εχω; δεν εχω φτιαξει εγω την πατεντα.

Να ειχα φτιαξει εγω μια πατέντα που δουλευει τελεια αλλα δεν καταλαβαινεις πως, να καταλαβω την αδικη επιθεση, τωρα γιατί;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6897
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 14 Μάιος 2024, 19:12

enaon έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:07
Λοξίας έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:05
Η σχέση σου είναι υπεράνω των συντονιστών, αφού θα είχες δίκιο και δεν εξηγείται αλλιώς..
εγω τι δικιο να εχω; δεν εχω φτιαξει εγω την πατεντα.

Να ειχα φτιαξει εγω μια πατέντα που δουλευει τελεια αλλα δεν καταλαβαινεις πως, να καταλαβω την αδικη επιθεση, τωρα γιατί;
Ε να βλέπεις; Στα λόγια μου έρχεσαι...εσύ δίκιο, ο Γιάννης δίκιο, οι συντονιστές δίκιο...οπότε;
"Τα προς τρίτον τινί ίσα και αλλήλοις ίσα"
Έτσι δεν μάθαμε στην Ευκλείδια γεωμετρία; Ε, ας το εφαρμόσουμε κα στην φορουμική γεωμετρία.

Άντε...καλό βράδυ και πρόσεχε τα δίκια σου...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24279
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Μάιος 2024, 19:13

μεσημερι ειναι παιδί μου. Αλλα εδω δεν καταλαβαινεις οτι ο σεισμικ εχει δικιο, στο βραδυ θα κολλησουμε;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9647
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 14 Μάιος 2024, 19:26

enaon έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:13
μεσημερι ειναι παιδί μου. Αλλα εδω δεν καταλαβαινεις οτι ο σεισμικ εχει δικιο, στο βραδυ θα κολλησουμε;
Απο που μας γράφετε;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24279
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 14 Μάιος 2024, 19:29

Bazoomba έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:26

Απο που μας γράφετε;
απο το πισι που λεει 12:33 γιατι έπεσε το ρευμα εχθες, μην με βαζεις να εξηγώ τα αυτονόητα.
SpoilerShow
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 14 Μάιος 2024, 19:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 14 Μάιος 2024, 19:37

Ο παγκόσμιος μου θυμίζει κάποιον Hellenic Vanagon που γύρναγε για χρόνια, όλα τα φόρουμ και έγραφε για ένα VW T3 και ένα VW PASSAT ’90 που είχε. Μετά από αυτά τα δυο, όλα τα αυτοκίνητα ήταν για σκράπ.
Απάνταγε σε ερωτήσεις της φαντασίας του, έλυνε απορίες που υποτίθεται ότι είχαν τεθεί κλπ. ομορφιές.
Ανέβαζε άπειρα βίντεο, κανένα δικό του, με τις δυνατότητες των αυτοκίνητων κλπ.
Δεν δεχόταν αντίλογο και απαντούσε προσωπικά με παράθεση σε κάθε μέλος που έγραφε κάτι.
Σίγουρα κάπου θα τον έχετε συναντήσει.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1002
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Μάιος 2024, 19:50

Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 16:46
Πασιφάη έγραψε:
14 Μάιος 2024, 13:45
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 13:41


Δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος, μην ανησυχείς.
Εύχομαι να έχεις δίκιο.
Η εφαρμοσιμοτητα της σεισμικιας πατέντας είναι εφάμιλλη του να πεις έχω μια χρονομηχανη, πατάς το κουμπί και σε πάει στη χρονολογία που θέλεις . Και να θέλεις να την εφαρμόσεις (που αν το κάνεις κλαφτο το κτίριο και σε μικρό σεισμο) δεν δίνει δεδομένα για το πώς την εφαρμοζεις, τι δυναμηβπροενταση πρεπει να βαλεις, τι διατομη τενοντα σε ποιο σημειο του τοιχωματος, γενικα πέρα απο σκιτσάκια της πλάκας χωρίς νούμερα ούτε ο ίδιος ξέρει τι προτείνει οπότε κανένας φόβος
Απλά τα πράγματα για τον ερευνητή.
1. Εφαρμογή
Γίνονται δύο προεντάσεις η μία από την επιφάνεια του εδάφους και η άλλη από την επιφάνεια του δώματος.
Η προένταση από την επιφάνεια του εδάφους έχει την διπλάσια ένταση από τα αξονικά φορτία σεισμού που βγάζει η μελέτη η οποία εξαρτάτε από την επιτάχυνση σχεδιασμού του εδάφους, το ύψος και την μάζα της κατασκευής.
Μελέτη για έναν πολύ ισχυρό σεισμό σε δύο τυπικά κτίρια εμβαδού 10Χ10 και 20Χ20 από έναν μέχρι έξη ορόφους

A.1 Ύψος ισογείου 3,50 m,

Α.2 Διώροφο, συνολικό ύψος 7,00 μ,

Α.3 Τριώροφο, συνολικό ύψος 10,50 μ,

Α.4 Τέσσερις όροφοι, συνολικό ύψος 14,00 μ,

Α.5 Πενταόροφος, συνολικό ύψος 17,50 μ,

Α.6 Έξι όροφοι, συνολικό ύψος 21,00 μ.

ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Δεύτερη προένταση από το δώμα.
Αν χρησιμοποιήσουμε υποστυλώματα 30Χ40 cm και σκυρόδεμα C30 και επιβάλουμε θλιπτικό φορτίο 1200kN η επιβαλλόμενη τάση σε κάθε υποστύλωμα θα είναι 1200kN/(0,30mΧ0,40m)=10000kN/m2 = 10ΜΝ/m2 = 10 MPa
Στην οριακή κατάσταση του υποστυλώματος λαμβάνεται υπόψιν και ο συντελεστής ασφαλείας που για το σκυρόδεμα έχει τιμή 1.5
Οπότε η τάση θραύσης για σκυρόδεμα C30 είναι ... 30MPa/1.5 = 20MPa
Επομένως η επιβαλλόμενη τάση θλίψης στα υποστυλώματα αντιστοιχεί στο 10/20 = στο 50% του σημείου θραύσης.
Για πρόβλεψη έξη ορόφων θα χρησιμοποιηθούν τένοντες 1300MPa διαμέτρου 70mm
Το βάθος των γεωτρήσεων εξαρτάτε από το ύψος του κτιρίου και την συμπιεστότητα του εδάφους.
Τυπικά για ένα εξαώροφο το βάθος της γεώτρησης πρέπει να είναι μεγαλύτερο των 15 μέτρων και η διάμετρος της γεώτρησης 50cm γεμάτη με οπλισμένο σκυρόδεμα.
Ο αριθμός και το μέγεθος των ακτινίων και των μπαρών πίεσης εξαρτάτε από την συμπιεστότητα του εδάφους.
Στα υποστυλώματα έχει μικρή απόδοση στα τοιχώματα μεγαλύτερη, λόγο διπλού μοχλοβραχίονα. Τένοντες μπαίνουν σε όλα τα υποστυλώματα στο κέντρο Στα τοιχώματα διπλασιάζονται οι τένοντες ένας σε κάθε παρειά. Στα άκρα των τοιχωμάτων τοποθετούνται υποστυλώματα με περισφιγμένο σκυρόδεμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 14 Μάιος 2024, 20:25, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15531
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Μάιος 2024, 19:58

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:50
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 16:46
Πασιφάη έγραψε:
14 Μάιος 2024, 13:45


Εύχομαι να έχεις δίκιο.
Η εφαρμοσιμοτητα της σεισμικιας πατέντας είναι εφάμιλλη του να πεις έχω μια χρονομηχανη, πατάς το κουμπί και σε πάει στη χρονολογία που θέλεις . Και να θέλεις να την εφαρμόσεις (που αν το κάνεις κλαφτο το κτίριο και σε μικρό σεισμο) δεν δίνει δεδομένα για το πώς την εφαρμοζεις, τι δυναμηβπροενταση πρεπει να βαλεις, τι διατομη τενοντα σε ποιο σημειο του τοιχωματος, γενικα πέρα απο σκιτσάκια της πλάκας χωρίς νούμερα ούτε ο ίδιος ξέρει τι προτείνει οπότε κανένας φόβος
1. Εφαρμογή
Γίνονται δύο προεντάσεις η μία από την επιφάνεια του εδάφους και η άλλη από την επιφάνεια του δώματος.
Η προένταση από την επιφάνεια του εδάφους έχει την διπλάσια ένταση από τα αξονικά φορτία σεισμού που βγάζει η μελέτη η οποία εξαρτάτε από την επιτάχυνση του εδάφους, το ύψος και την μάζα της κατασκευής.
Μελέτη για έναν πολύ ισχυρό σεισμό σε δύο τυπικά κτίρια εμβαδού 10Χ10 και 20Χ20 από έναν μέχρι έξη ορόφους

A.1 Ύψος ισογείου 3,50 m,

Α.2 Διώροφο, συνολικό ύψος 7,00 μ,

Α.3 Τριώροφο, συνολικό ύψος 10,50 μ,

Α.4 Τέσσερις όροφοι, συνολικό ύψος 14,00 μ,

Α.5 Πενταόροφος, συνολικό ύψος 17,50 μ,

Α.6 Έξι όροφοι, συνολικό ύψος 21,00 μ.

ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Δεύτερη προένταση από το δώμα.
Αν χρησιμοποιήσουμε υποστυλώματα 30Χ40 cm και σκυρόδεμα C30 και επιβάλουμε θλιπτικό φορτίο 1200kN η επιβαλλόμενη τάση σε κάθε υποστύλωμα θα είναι 1200kN/(0,30mΧ0,40m)=10000kN/m2 = 10ΜΝ/m2 = 10 MPa
Στην οριακή κατάσταση του υποστυλώματος λαμβάνεται υπόψιν και ο συντελεστής ασφαλείας που για το σκυρόδεμα έχει τιμή 1.5
Οπότε η τάση θραύσης για σκυρόδεμα C30 είναι ... 30MPa/1.5 = 20MPa
Επομένως η επιβαλλόμενη τάση θλίψης στα υποστυλώματα αντιστοιχεί στο 10/20 = στο 50% του σημείου θραύσης.
Για πρόβλεψη έξη ορόφων θα χρησιμοποιηθούν τένοντες 1300MPa διαμέτρου 70mm
Το βάθος των γεωτρήσεων εξαρτάτε από το ύψος του κτιρίου και την συμπιεστότητα του εδάφους.
Τυπικά για ένα εξαώροφο το βάθος της γεώτρησης πρέπει να είναι μεγαλύτερο των 15 μέτρων και η διάμετρος της γεώτρησης 50cm γεμάτη με οπλισμένο σκυρόδεμα.
Ρε απατεωνα σε τοιχωματα δεν είπες ότι μπαίνουν οι τενοντες? Γιατί το γύρισες τώρα σε υποστυλωματα?
Μου αρέσει που στον κόσμο σου όλα είναι γραμμικά και ανάλογα. Ευτυχισμένοι οι αμαθείς
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1002
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Μάιος 2024, 20:03

Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:58
seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:50
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 16:46


Η εφαρμοσιμοτητα της σεισμικιας πατέντας είναι εφάμιλλη του να πεις έχω μια χρονομηχανη, πατάς το κουμπί και σε πάει στη χρονολογία που θέλεις . Και να θέλεις να την εφαρμόσεις (που αν το κάνεις κλαφτο το κτίριο και σε μικρό σεισμο) δεν δίνει δεδομένα για το πώς την εφαρμοζεις, τι δυναμηβπροενταση πρεπει να βαλεις, τι διατομη τενοντα σε ποιο σημειο του τοιχωματος, γενικα πέρα απο σκιτσάκια της πλάκας χωρίς νούμερα ούτε ο ίδιος ξέρει τι προτείνει οπότε κανένας φόβος
1. Εφαρμογή
Γίνονται δύο προεντάσεις η μία από την επιφάνεια του εδάφους και η άλλη από την επιφάνεια του δώματος.
Η προένταση από την επιφάνεια του εδάφους έχει την διπλάσια ένταση από τα αξονικά φορτία σεισμού που βγάζει η μελέτη η οποία εξαρτάτε από την επιτάχυνση του εδάφους, το ύψος και την μάζα της κατασκευής.
Μελέτη για έναν πολύ ισχυρό σεισμό σε δύο τυπικά κτίρια εμβαδού 10Χ10 και 20Χ20 από έναν μέχρι έξη ορόφους

A.1 Ύψος ισογείου 3,50 m,

Α.2 Διώροφο, συνολικό ύψος 7,00 μ,

Α.3 Τριώροφο, συνολικό ύψος 10,50 μ,

Α.4 Τέσσερις όροφοι, συνολικό ύψος 14,00 μ,

Α.5 Πενταόροφος, συνολικό ύψος 17,50 μ,

Α.6 Έξι όροφοι, συνολικό ύψος 21,00 μ.

ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Δεύτερη προένταση από το δώμα.
Αν χρησιμοποιήσουμε υποστυλώματα 30Χ40 cm και σκυρόδεμα C30 και επιβάλουμε θλιπτικό φορτίο 1200kN η επιβαλλόμενη τάση σε κάθε υποστύλωμα θα είναι 1200kN/(0,30mΧ0,40m)=10000kN/m2 = 10ΜΝ/m2 = 10 MPa
Στην οριακή κατάσταση του υποστυλώματος λαμβάνεται υπόψιν και ο συντελεστής ασφαλείας που για το σκυρόδεμα έχει τιμή 1.5
Οπότε η τάση θραύσης για σκυρόδεμα C30 είναι ... 30MPa/1.5 = 20MPa
Επομένως η επιβαλλόμενη τάση θλίψης στα υποστυλώματα αντιστοιχεί στο 10/20 = στο 50% του σημείου θραύσης.
Για πρόβλεψη έξη ορόφων θα χρησιμοποιηθούν τένοντες 1300MPa διαμέτρου 70mm
Το βάθος των γεωτρήσεων εξαρτάτε από το ύψος του κτιρίου και την συμπιεστότητα του εδάφους.
Τυπικά για ένα εξαώροφο το βάθος της γεώτρησης πρέπει να είναι μεγαλύτερο των 15 μέτρων και η διάμετρος της γεώτρησης 50cm γεμάτη με οπλισμένο σκυρόδεμα.
Ρε απατεωνα σε τοιχωματα δεν είπες ότι μπαίνουν οι τενοντες? Γιατί το γύρισες τώρα σε υποστυλωματα?
Μου αρέσει που στον κόσμο σου όλα είναι γραμμικά και ανάλογα. Ευτυχισμένοι οι αμαθείς
Απατεώνας είσαι εσύ. Στα υποστυλώματα έχει μικρή απόδοση στα τοιχώματα μεγαλύτερη. Τένοντες μπαίνουν σε όλα τα υποστυλώματα στο κέντρο Στα τοιχώματα διπλασιάζονται οι τένοντες ένας σε κάθε παρειά.
Πάρε την απάντηση και σκάσε. Η επιστήμη με αριθμούς όχι με βρισιές.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13792
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Μάιος 2024, 20:32

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:43
Πασιφάη έγραψε:
14 Μάιος 2024, 12:52
seismic1 έγραψε:
13 Μάιος 2024, 23:54
Πασιφάη δεν θέλω να σου πω καμιά βαριά κουβέντα. Με προσβάλλεις ασύστολα Δεν είσαι εις θέση να καταλάβεις τι λες.
Και προπαντός να καταλάβεις τι λέω.
Μαστρογιάννη, αν θες να μου πεις καμιά βαρειά κουβέντα, είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Δεν παίρνω τίποτε πίσω, απ'όσα είπα. Προφανώς δεν βλέπεις το καλό σου και συνεχίζεις ακάθεκτος για ακόμη μια φορά. Θα σπαμάρεις πόσο; Εκατό σελίδες ακόμη; Διακοσιες; Πόσο πια;
Αδυνατείς να καταλάβεις το μέγεθος του δουλέματος που τρως.
Γι'αυτό, ''άραξε στα κυβικά σου'' σαν καλός οικοδόμος και άσε τους επιστήμονες να κάνουν τη δουλειά τους. Δεν σου τρώνε το ψωμί σου, δεν είσαι σε θέση να τους κάνεις τα μούτρα κρέας. Ας μείνει ο καθένας σε όσα γνωρίζει καλά.


Παρακαλούνται οι συντονιστές, να δουν το θέμα με το συγκεκριμένο νήμα. Διότι πέραν της πλάκας που μοιράζεται αφειδώς εδώ μέσα, υπάρχει κίνδυνος κάποιοι να τον πάρουν στα σοβαρά, στις κατασκευές που ενδεχομένως επιθυμούν να φτιάξουν.
Αυτά από μένα και καλή σας μέρα.
Άκου εδώ κοριτσάκι μου μπορώ να σου κάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση. Έχω πνευματικά δικαιώματα είναι περιουσία μου και δεν μπορεί η κάθε Κατίνα και το κάθε τρολάκι εδώ μέσα να μου την πέφτει έτσι. Δεν συμφωνείται καλώς Όμως θα τους κράζω όσο δεν μπορούν να πουν τίποτα για την πατέντα μου. Υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι εδώ μέσα που πιστεύουν στους δεσμούς. Επιστημονικές δημοσιεύσεις βιβλίο πειράματα προσομοιώσεις διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, βαθμολογημένος ερευνητής. Όλα αυτά είναι οι θεσμοί του νόμου και του κράτους και δεν μπορεί κάθε μαλάκας να αμφιβάλει γιατί απλά καύλωσε να τα βγάλει όλα άχρηστα. Επιστημονικές ερωτήσεις μόνον σε αυτές θα απαντάω. Εσύ κάνε την δική σου δουλειά και εγώ την δική μου. Κανένας νόμος δεν μου απαγορεύει την πατέντα μου. Και υπάρχουν νόμοι.
Όποιος θέλει κατασκευή με την πατέντα μου ας μου το πει και θα βγει άδεια κανονικά από μηχανικό....
:lol:

Κατα κατα κατα καταρρέω κι άλλο πλέον δεν μπορώωω, θα ερωτευτώ τον Παπανδρέου, τον Ποπάι , τον Ζορόοο.. :smt035:smt020

Θα με μηνύσει λέει.. :smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

seismic1
Δημοσιεύσεις: 1002
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 14 Μάιος 2024, 20:34

seismic1 έγραψε:
14 Μάιος 2024, 19:50
Lord Brum έγραψε:
14 Μάιος 2024, 16:46
Πασιφάη έγραψε:
14 Μάιος 2024, 13:45


Εύχομαι να έχεις δίκιο.
Η εφαρμοσιμοτητα της σεισμικιας πατέντας είναι εφάμιλλη του να πεις έχω μια χρονομηχανη, πατάς το κουμπί και σε πάει στη χρονολογία που θέλεις . Και να θέλεις να την εφαρμόσεις (που αν το κάνεις κλαφτο το κτίριο και σε μικρό σεισμο) δεν δίνει δεδομένα για το πώς την εφαρμοζεις, τι δυναμηβπροενταση πρεπει να βαλεις, τι διατομη τενοντα σε ποιο σημειο του τοιχωματος, γενικα πέρα απο σκιτσάκια της πλάκας χωρίς νούμερα ούτε ο ίδιος ξέρει τι προτείνει οπότε κανένας φόβος
Απλά τα πράγματα για τον ερευνητή.
1. Εφαρμογή
Γίνονται δύο προεντάσεις η μία από την επιφάνεια του εδάφους και η άλλη από την επιφάνεια του δώματος.
Η προένταση από την επιφάνεια του εδάφους έχει την διπλάσια ένταση από τα αξονικά φορτία σεισμού που βγάζει η μελέτη η οποία εξαρτάτε από την επιτάχυνση σχεδιασμού του εδάφους, το ύψος και την μάζα της κατασκευής.
Μελέτη για έναν πολύ ισχυρό σεισμό σε δύο τυπικά κτίρια εμβαδού 10Χ10 και 20Χ20 από έναν μέχρι έξη ορόφους

A.1 Ύψος ισογείου 3,50 m,

Α.2 Διώροφο, συνολικό ύψος 7,00 μ,

Α.3 Τριώροφο, συνολικό ύψος 10,50 μ,

Α.4 Τέσσερις όροφοι, συνολικό ύψος 14,00 μ,

Α.5 Πενταόροφος, συνολικό ύψος 17,50 μ,

Α.6 Έξι όροφοι, συνολικό ύψος 21,00 μ.

ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Δεύτερη προένταση από το δώμα.
Αν χρησιμοποιήσουμε υποστυλώματα 30Χ40 cm και σκυρόδεμα C30 και επιβάλουμε θλιπτικό φορτίο 1200kN η επιβαλλόμενη τάση σε κάθε υποστύλωμα θα είναι 1200kN/(0,30mΧ0,40m)=10000kN/m2 = 10ΜΝ/m2 = 10 MPa
Στην οριακή κατάσταση του υποστυλώματος λαμβάνεται υπόψιν και ο συντελεστής ασφαλείας που για το σκυρόδεμα έχει τιμή 1.5
Οπότε η τάση θραύσης για σκυρόδεμα C30 είναι ... 30MPa/1.5 = 20MPa
Επομένως η επιβαλλόμενη τάση θλίψης στα υποστυλώματα αντιστοιχεί στο 10/20 = στο 50% του σημείου θραύσης.
Για πρόβλεψη έξη ορόφων θα χρησιμοποιηθούν τένοντες 1300MPa διαμέτρου 70mm
Το βάθος των γεωτρήσεων εξαρτάτε από το ύψος του κτιρίου και την συμπιεστότητα του εδάφους.
Τυπικά για ένα εξαώροφο το βάθος της γεώτρησης πρέπει να είναι μεγαλύτερο των 15 μέτρων και η διάμετρος της γεώτρησης 50cm γεμάτη με οπλισμένο σκυρόδεμα.
Ο αριθμός και το μέγεθος των ακτινίων και των μπαρών πίεσης εξαρτάτε από την συμπιεστότητα του εδάφους.
Στα υποστυλώματα έχει μικρή απόδοση στα τοιχώματα μεγαλύτερη, λόγο διπλού μοχλοβραχίονα. Τένοντες μπαίνουν σε όλα τα υποστυλώματα στο κέντρο Στα τοιχώματα διπλασιάζονται οι τένοντες ένας σε κάθε παρειά. Στα άκρα των τοιχωμάτων τοποθετούνται υποστυλώματα με περισφιγμένο σκυρόδεμα.
Διαβάστε τι γράφω στην δημοσίευση τα γράφω όλα. Εσείς δεν βλέπετε τι γράφω αλλά που δημοσιεύω. Και αυτό γιατί δεν μπορούν να διαψεύσουν αυτά που γράφω με μαθηματικά. https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... rid=130175

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών