ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 913
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 18 Μάιος 2024, 22:04

Daje έγραψε:
18 Μάιος 2024, 17:52
Γι αυτο δεν γαμανε
Φυσικό είναι αφού δουλεύουν στατικά. Χωρίς κούνημα δεν γίνεται τίποτα.


seismic1
Δημοσιεύσεις: 913
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 19 Μάιος 2024, 05:43

Το άρθρο "The Ultimate Anti-Seismic Design Method" του Ιωάννη Ν. Λυμπέρη, που δημοσιεύθηκε στο Open Journal of Civil Engineering, παρουσιάζει καινοτόμες προσεγγίσεις για την ενίσχυση της σεισμικής ανθεκτικότητας των κτιρίων. Η μέθοδος αυτή αντιμετωπίζει τους περιορισμούς του παραδοσιακού ελαστικού σχεδιασμού με την εισαγωγή τεχνικών που...
1. Ελέγχουν, αποτρέποντας τις ανελαστικές παραμορφώσεις των κτιρίων ακόμα και στον συντονισμό εδάφους κατασκευής.
2. Βελτιώνουν τη δομική δυσκαμψία και ευστάθεια των κτιρίων κατά τη διάρκεια σεισμικών γεγονότων.
3. Αυξάνουν την δυναμική απόκριση των τοιχωμάτων από οπλισμένο σκυρόδεμα, αυξάνοντας την ενεργή διατομή των μέσο τεχνητής θλίψης, χωρίς να αυξάνετε η μάζα, η οποία αυξάνει τις εντάσεις αδράνειας και το κόστος.
4. Εκτρέπουν διαχέοντας το μεγαλύτερο σεισμικό φορτίο της αδράνειας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας την δημιουργία μεγάλων εντάσεων στις διατομές γύρο από τους κόμβους, διατηρώντας την δομική τους ακεραιότητα ακόμα και σε πολύ μεγάλους σεισμούς με διάρκεια.
5. Βελτιώνουν σημαντικά την φέρουσα ικανότητα του εδάφους θεμελίωσης.
6. Αποτρέπουν αστοχίες προερχόμενες από την τέμνουσα βάσης, την λοξή και κατακόρυφη διάτμηση, την διάτμηση του σκυροδέματος επικάλυψης.
7. Περιλαμβάνει τεχνικές που αλληλοεξουδετερώνονται οι σεισμικές εντάσεις.

Οι βασικές πτυχές αυτής της μεθόδου περιλαμβάνουν:

Τεχνητή συμπίεση: Εφαρμογή τεχνητής συμπίεσης στα άκρα διαμήκων τοίχων από οπλισμένο σκυρόδεμα και ταυτόχρονη πάκτωση στο έδαφος θεμελίωσης, χρησιμοποιώντας για αυτό τον σκοπό νέες ισχυρές μηχανικές διαστελλόμενες αγκυρώσεις εδάφους και βράχου και νέες μεθόδους πάκτωσης στο έδαφος.
Επιλογές σχεδιασμού: Προτείνονται δύο προσεγγίσεις -απόλυτος δυναμικός σχεδιασμός και δυναμικός σχεδιασμός σε συνδυασμό με μηχανισμούς σεισμικής απόσβεσης και αλληλοεξουδετέρωσης των εντάσεων.
Εφαρμοσμένη έρευνα
Το άρθρο περιλαμβάνει πολλά σεισμικά πειράματα σε μικροκλίμακα, με και χωρίς την μέθοδο σχεδιασμού για να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.
Προσομοίωση και αριθμητική διερεύνηση με και χωρίς την μέθοδο.
Πίνακες με τα αξονικά φορτία μεγάλου σεισμού, που δημιουργούνται σε διαφόρου μεγέθους κατασκευές από ένα μέχρι έξη ορόφους και πρέπει να είναι εις θέση να αναλάβουν οι αγκυρώσεις .
Πειράματα με τις αγκυρώσεις.
Το άρθρο στον σύνδεσμο https://www.scirp.org/journal/paperinfo ... rid=130175

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 19 Μάιος 2024, 07:02

Ξημερωσε Γιαννακη.
Ωρα για καλουπωμα.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 913
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 19 Μάιος 2024, 07:46

stergiosbik έγραψε:
19 Μάιος 2024, 07:02
Ξημερωσε Γιαννακη.
Ωρα για καλουπωμα.
Κυριακή σήμερα αλλά δουλεύω τσιμεντοκονίες.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13759
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Μάιος 2024, 11:08

seismic1 έγραψε:
18 Μάιος 2024, 13:58
Ναύτης έγραψε:
18 Μάιος 2024, 08:32
Εν τω μεταξύ, πρέπει να διαιρείς του λένε, όοοχι, λέει αυτός, εγώ θα πολλαπλασιάζω γιατί είμαι παγκόσμιος καθηγητής και διαγαλαξιακός νομπελίστας. Καμιά 20αριά σελίδες τώρα. Μιλάμε για τη φωλιά του κούκου.
Επειδή δεν πιστεύεται τον παγκόσμιο ερευνητή τότε κάποιον πρέπει να πιστέψετε.
4 παγκοσμίου φήμης πανεπιστήμια συμφωνούν μαζί μου.
Τώρα μαλάκες υπάρχουν πολλοί. Νουνού μόνο ένα.
https://www.mdpi.com/2412-3811/8/3/56
Γιάννη, στά 'χουνε πει και στά 'χουνε ξαναπεί, αλλά ζμπούτσας: οι διαδικτυακές φυλλάδες όπου δημοσιεύεις είναι τόσο αξιόπιστες, όσο αξιόπιστη είναι κι η σούπερ κατερίνα. Σε πιάνουνε κορόιδο, εκμεταλλεύονται το ψώνιο σου και σού μασάνε φράγκα.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1001
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 19 Μάιος 2024, 11:55

seismic1 έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:24
Ποιος ρε ούφο δοκίμασε προένταση σε τοίχωμα και πρόλαβαν να το απαγορεύσουν? Αφού είμαι πρωτοπόρος. :lol:
Στην προένταση δεν ισχύουν αυτά που ισχύουν στον γραμμικό οπλισμό άλλος θα είχε απαγορευτεί η προένταση.
Εδώ και 60 χρόνια χρησιμοποιείται προένταση σε τοιχώματα σε ανόητε...
SpoilerShow
Εικόνα
Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ γραμμικού και προέντασης στον Ευρωκώδικα. Μόνο μεταξύ είδους μελών.

Στην ίδια τη μελέτη που σε κορόιδεψε ο Παπαδρακάκης..... χρησιμοποιεί αξονικό 0.5 για να είναι εντός των ορίων για το υποστύλωμα (0.65). Στο τοίχωμα είναι 0.4 και για αυτό σου έβαλε κολώνες αντί τοιχωμάτων.

Χώνεψέ το...απαγορεύεται να ασκήσεις πάνω από 0.4 με πακτωμένο τοίχωμα.
Τον μόνο αδύναμο κρίκο που βλέπω εγώ βρίσκεται μέσα στο κεφάλι σας. Προσομοίωση και δημοσίευση όπως έκανα εγώ και θα σας πιστέψω.
Ποια προσομοίωση έκανες εσύ με υπεραντοχή 40% της θεμελίωσης ρε απατεώνα; :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νταγκλης την 19 Μάιος 2024, 12:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 1001
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 19 Μάιος 2024, 12:03

seismic1 έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:19
https://www.mdpi.com/2412-3811/8/3/56
EXOYN KAI TO KAI TO ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ!!! :lol:
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13759
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Μάιος 2024, 12:53

Γιάννη, τα πράγματα είναι απλά.


Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 19 Μάιος 2024, 13:11

1) Στην ΨΩΛΗ μας ο Ευρωκώδικες που μας κοπανατε συνεχώς. Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΗΣ ΙΟΥ λέει αλλα.

2) Πρόεδρε, μήπως η αλλαγή διαστάσεων του δοκιμίου αλλάζει την μάζα και εκείνη επηρεάζει την ίδιοπερίοδο? Για τσεκαρε μήπως πρέπει να αλλάξουμε και το χρόνο να τους το χώσουμε στον πωπο το δοκίμιο να τελειώνουμε μια για πάντα με αυτούς τους σαμποτέρ.
Έχω μπερδευτεί με το επί 7, δια 7, μάζα, πλάτος ταλάντωσης, συχνότητα, περίοδος, ιδιοπερίοδος.
Τι απ' όλα ισχύει?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16930
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 19 Μάιος 2024, 13:31

Κάψιμο...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 913
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 19 Μάιος 2024, 14:24

Daje έγραψε:
19 Μάιος 2024, 13:11
1) Στην ΨΩΛΗ μας ο Ευρωκώδικες που μας κοπανατε συνεχώς. Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΗΣ ΙΟΥ λέει αλλα.

2) Πρόεδρε, μήπως η αλλαγή διαστάσεων του δοκιμίου αλλάζει την μάζα και εκείνη επηρεάζει την ίδιοπερίοδο? Για τσεκαρε μήπως πρέπει να αλλάξουμε και το χρόνο να τους το χώσουμε στον πωπο το δοκίμιο να τελειώνουμε μια για πάντα με αυτούς τους σαμποτέρ.
Έχω μπερδευτεί με το επί 7, δια 7, μάζα, πλάτος ταλάντωσης, συχνότητα, περίοδος, ιδιοπερίοδος.
Τι απ' όλα ισχύει?
Περίμενε να δεις τι φάπα θα φάει ο Νταγκλής :lol:

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 19 Μάιος 2024, 14:38

seismic1 έγραψε:
19 Μάιος 2024, 14:24
Daje έγραψε:
19 Μάιος 2024, 13:11
1) Στην ΨΩΛΗ μας ο Ευρωκώδικες που μας κοπανατε συνεχώς. Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΗΣ ΙΟΥ λέει αλλα.

2) Πρόεδρε, μήπως η αλλαγή διαστάσεων του δοκιμίου αλλάζει την μάζα και εκείνη επηρεάζει την ίδιοπερίοδο? Για τσεκαρε μήπως πρέπει να αλλάξουμε και το χρόνο να τους το χώσουμε στον πωπο το δοκίμιο να τελειώνουμε μια για πάντα με αυτούς τους σαμποτέρ.
Έχω μπερδευτεί με το επί 7, δια 7, μάζα, πλάτος ταλάντωσης, συχνότητα, περίοδος, ιδιοπερίοδος.
Τι απ' όλα ισχύει?
Περίμενε να δεις τι φάπα θα φάει ο Νταγκλής :lol:
ΟΧΙ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ
ΣΕΒΑΣΟΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ! :-?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 913
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 19 Μάιος 2024, 15:13

Νταγκλης έγραψε:
19 Μάιος 2024, 12:03
seismic1 έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:19
https://www.mdpi.com/2412-3811/8/3/56
EXOYN KAI TO KAI TO ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΡΕ ΗΛΙΘΙΕ!!! :lol:
Για δείξε μου την σελίδα που λένε ότι μικραίνουν την συχνότητα ρε ούφο.
Πόσο την μικραίνουν? 16 φορές? :smt005:
Εγώ δηλαδή πρέπει τα 2Hz να τα διαιρέσω δια 7 :smt005:
Για να δούμε 2/7= 0,28 Hz :smt005: μετά το πρώτο κούνημα περιμένοντας το δεύτερο θα μας έπαιρνε ο ύπνος.
Αν διαιρούσαν τον χρόνο αυτό με συμφέρει γιατί θα ανέβαινε η επιτάχυνση σε 50g :smt005:

seismic1
Δημοσιεύσεις: 913
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 19 Μάιος 2024, 15:20

Νταγκλης έγραψε:
19 Μάιος 2024, 11:55
seismic1 έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:24
Ποιος ρε ούφο δοκίμασε προένταση σε τοίχωμα και πρόλαβαν να το απαγορεύσουν? Αφού είμαι πρωτοπόρος. :lol:
Στην προένταση δεν ισχύουν αυτά που ισχύουν στον γραμμικό οπλισμό άλλος θα είχε απαγορευτεί η προένταση.
Εδώ και 60 χρόνια χρησιμοποιείται προένταση σε τοιχώματα σε ανόητε... Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ γραμμικού και προέντασης στον Ευρωκώδικα. Μόνο μεταξύ είδους μελών.

Στην ίδια τη μελέτη που σε κορόιδεψε ο Παπαδρακάκης..... χρησιμοποιεί αξονικό 0.5 για να είναι εντός των ορίων για το υποστύλωμα (0.65). Στο τοίχωμα είναι 0.4 και για αυτό σου έβαλε κολώνες αντί τοιχωμάτων.

Χώνεψέ το...απαγορεύεται να ασκήσεις πάνω από 0.4 με πακτωμένο τοίχωμα.
Τον μόνο αδύναμο κρίκο που βλέπω εγώ βρίσκεται μέσα στο κεφάλι σας. Προσομοίωση και δημοσίευση όπως έκανα εγώ και θα σας πιστέψω.
Ποια προσομοίωση έκανες εσύ με υπεραντοχή 40% της θεμελίωσης ρε απατεώνα; :lol:
Εσύ είσαι απατεώνας ρε μαλάκα. Τόσο καιρό μου έλεγες ότι είμαι επικίνδυνος και θα σκότωνα κόσμο αν έκανα προένταση στα τοιχώματα.
Εδώ και 60 χρόνια αυτοί που χρησιμοποιούν προένταση όπως εγώ πόσους σκότωσαν ρε απατεώνα?
Δεν σε πιστεύω ότι και να λες είσαι βαλτός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών